Jaký filtr
Ale asi ne napořád. Chce to zkusit. Já myslím, že si "sedne".
Ze ten Florapol bude v celom akva.
...nemyslel som to video.
Nevím, jestli dobře rozumím vaší poznámce.
Z čeho máte obavy?
Tazko povedat...
Ono ked do toho clovek zahrabne tak je cele akvarium biele.-trebars ten Florapol.
Ak by sa to aj usadilo -tak asi pod ten rost.
0 06.07.2012 11:11 Sid [6685] - Rostliny Pokud to budou hnojiva vázaná např. na jíl, neměl by to být problém.
Ja som tiez uz velakrat spekuloval o pouziti PF v rastlinnom akva.Mne sa tento system filtracie paci a ma vyhod -nazavadzia,velky f. objem hlavne pri pouziti palenych substratov,nizka cena.
Jedina vec co ma odradila od pouzitia je -ze pouzivam aj hnojiva do dna.
Čistit se dají "profukem", (vím, že to víte
), chce to jen trochu grifu. A jak píšete - potřebují to jen zřídka.
Možná bycho mohli tento "revoluční"
způsob filtrace víc zpopularizovat; oproti masově propagované kostce má řadu nesporných výhod.
Já to špatně napsal. To tudíž bez rostlin tam nemělo být. Bylo bez rostlin na přání klienta. Jinak PF je vhodný prakticky pro jakoukoli nádrž. Jen se špatně čistí, na druhou stranu se nečistí nijak často
.
El. čerpadlo je také řešením. A pro toho, koho bublání vody zrovna neuklidňuje, i lepším.
Jen si upřesním: tou poznámkou o Malawi naznačujete cosi o vhodnosti PF pro nádrže s rostlinami, že?
(Já Malawi provozoval kdysi v dávnověku a jako obvykle - s rostlinami. Prostě mě nějak "holá" akvária neberou...
)
I pro nádrže, kde nehrají kytky poslední roli, se dá filtrace pomocí půdních filtrů použít - je to spíš "o rukách".
(Ani nejdokonalejší technika není zárukou, že bude takové akva fungovat, a paráda se dá dělat i za pár peněz.)
Zrovna nedávno jsem takovýto půdní filtr instaloval do 500 litrové nádrže. Jen pohon nebyl vzduchovacím motorkem , ale jeden vývod byl osazen čerpadlem a druhý byl nasazený na vnější filtr. Abych to upřesnil jednalo se o Malawi a tudíž bez rostlin.
Dnes opomíjený, v minulosti poměrně frekventovaný typ vnitřního filtru, je tzv. půdní filtr.
Např. PF od RESUNu představují levné a zároveň "nenápadné" řešení.
www.zverimexshop.cz/…
Tento typ by mohl jako základ stačit, výhodou je, že se dá snadno "rozšířit" podle potřeby (plochy dna), a osadit více než jedním "vývodem".
Že i "pohon" je možno volit variabilně, (1 nebo několik vzduchovacích motorků), je zřejmé.
www.zverimexshop.cz/…
www.zverimexshop.cz/… Ta barva se bude během měsíce měnit na hnědší a za další měsíc zhnědne téměř úplně, prostě jakmile se namnoží v dostatečným množství bakterie.
Pokud chceš zcela nové akvárko a mezi tvé preference patří co nejmenší nutnost údržby, doporučil bych tvé pozornosti tzv. Hamburský plošný filtr. Více informací najdeš ve vlákně
rybicky.net/forum/13004 případně v prezentaci mojí třístovky, kde takový filtr mám. Chystám k němu i článek, ale pravděpodobně jej napíšu až někdy v zimě, kdy ti to už nebude moc platné, ale skoro vše, co v něm bude, je buď v mých příspěvcích ve výše zmiňovaném vlákně nebo v popisu filtrace a v deníku ze dní výroby v mojí prezentaci. Pokud by tě tento filtr zaujal a chtěl by ses na cokoliv zeptat, neváhej, rád poradím.
Nicméně skvělou volbou je určitě i ob příspěvek níže jamajcanem navržené řešení biomolitanová kostka a čerpací hlava, které pracuje na stejném principu a je taky prakticky bezúdržbové - menší provedení tohoto filtru mám ve své džungli a jsem s ním velmi spokojen - za celý rok jsem jej nemusel ani jednou čistit a perfektně funguje.
O.K. To rohový uchycení se mě, jako majiteli rohovýho akvária moc zamlouvá.
Naprosto bez mučení přiznávám, že jsem na něj jenom zběžně kouknul a hned jsem ho měl v kategorii honič vody, ale opak je pravdou. Díky za upozornění a rozšíření obzorů.
7 05.07.2012 13:10 jamajcan Každopádně podle mě nejúčinnější by bylo filtrovat tou romantem zmíněnou čerpací hlavou a kostkou biomolitanu.Ten eheim mám osobně vyzkoušený a má volba by byla jasná,čerpadlo a molitan.
Já bych nezavrhoval ani ten první z odkazu a to JBL CristalProfi i200. Je založený na prakticky stejném principu jako Eheim Biopower. Dá se libovolně nastavovat dalšími nástavci, má možnost bionáplně stejně jako Biopower a jeho velkou výhodu, i když to je subjektivní, oproti Biopoweru vidím v rohové konstrukci a uchycení pomocí magnetů a tím odpadají přísavky.
Dik. Už jsem něco četl, ale v hlavě mám z toho zmatek. Rád bych se časem dohrabal k fungující nádrži, která bude žít vlastním životem s minimem zásahů zvenčí. Jen krmit, občas vyprat filtr a vyměnit část vody.
Z nabízených možností bych jednoznačně volil ten biopower 240, na ty první dva bych zapoměl. Hlavní předností toho Eheimu je, že bude mít velmi slušný objem kvalitního filtračního média a při tom méně zarybněném akváriu to bude téměř bezúdržbová záležitost. Jako levnější alternativa by se dala volit čerpací hlava s kostkou biomolitanu, mrkni v tomto vlákně je odkazů spousta.
Dobrý den,
rozhodl jsem se pořídit akvarium cca 200l 450x(450až500)x1000mm (š/v/d) a řeším filtraci. Protože mi nabytkáři popletli umístění skříněk, odpadá mi skoro jistě vnější filtr a řeším pořízení vnitřního. V akváriu chci mít spíše rostliny s houfem neonek, parmiček čtyřpruhých, pár krunýřovců a panceřníčků na úklid a dvě skaláry. Zkušenosti nemám, jen otec měl kdysi pár nádrží, já malou přerybněnou coby dětsko a na vojně jsem se staral o akvárko majorovi (měnil jsem vodu a jednou komplet čistil).
Filtry jsem si nějaké našel, ale nedokážu posoudit, co by bylo do mého akva vhodné. Zatím se moc neorientuju a jen čtu. Nádrž budu mít cca na přelomu července-srpna.
www.akva-exo.cz/… libí se mi upevnění magnety, ale zase stěny budou dost silné
www.spokojenypes.cz/…
www.spokojenypes.cz/…
Souhlas. I já se už setkal s prodavačkama, které kromě brožurek, co dostaly od vedení, začaly studovat web a velmi mi děkovaly za to, že jsem jim dal odkaz sem na rybycky. V jedné prodejně dokonce doporučují rybičky začátečníkům s mobilem v ruce a adresou rybicky.net na lístku pro ty začátečníky. Jsem rád, že i v tomto se časy mění, a pokud je to tak, že máš zkušenost i s rodiči, pak je to úplně skvělé a možná bychom se mohli jako národ vrátit zase mezi akvaristickou elitu.
Mp sety mám taky odzkoušené a máš pravdu.Jsou solidní
Ani tak jsem nemyslel povinná školení jako spíše je "nutí" ke samostudiu. A začíná se to projevovat. Tedy v kladném slova smyslu. Na druhou stranu jsou obchody kde je prodavačům jedno jestli budou prodávat ryby nebo hřebíky.
Myslíš jako že když jsou prodavači na to povinné školení, tak by mohli také mít v jednom z bodů povinné studium tu? Je pravda, že vím o mnohých, kteří to činí zcela dobrovolně...
Bohužel to cos trefně popsal ve svém příspěvku je smutná pravda a velmi rozšířená. I když už i tady svítá naděje. Při své praxi se už začínám čím dál tím častěji setkávat s rozumnými rodiči a i některé akvaristické prodejny dbají na vzdělávání svých zaměstnanců. Jen to ještě bude chtít moře času a trpělivosti. A hlavně kvalitních osvětových příspěvků třeba zde na webu
.
Jen bych dodal, že je tu drobný problém v tom, že spousta začínajících akvaristů jsou děti, jejichž rozletu brání rodičové. Děti si často načtou, vědí, co by chtěly, ale potom v obchodě jejich hlas rodiče často neberou vážně a věří prodavači, který řekne: "Ale jistě, tento čtyřicetilitrový set vám bude stačit, můžete do něj dát i 20 skalár". Ale to je už zase jiná písnička.
Já je "v ruce" měl a opravdu za to stojí. Zase nemám zkušenost s komplety od Sera
.
Ty jsem " v ruce" neměl, tak nemohu sloužit praktickými zkušenostmi
Totéž platí i o kvalitních kompletech od MP (Eheim) kde jsou i ceny velmi příznivé.
Plně s Vámi souhlasím.Zakoupení levného setu a jeho dodatečné upravení na vyhovující parametry,vyjde člověka dráž,než kdyby šel hned do setu sice dražšího,ale nevyžadující už žádnou dodatečnou investici.A to,kolik si člověk ušetří starostí a zklamaní,ani nemluvím
Serácká šedesátka stojí většinou něco přes 4 tisíce korun...odpadá topení, světlo, a filtrace- stálý cíl místních montérů - protože vše funguje pro nároky začínajícího akvaristy spolehlivě. Levné sety stojí asi polovinu. Pak teda vyměnit světlo a filtraci a jsme zhruba na stejno...Jen je to samodomo a pak začnou dotazy co dělat, když to, či ono nefunguje , jak má. Takže si myslím, že pokud i ten začínající bude používat hlavu a staré moudro - nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci - pak odpadají zbytečné starosti montérů snažících se ušetřit...
Číst, myslet, číst, myslet, tak by se to taky zjednodušeně dalo napsat.
To je určitě pravda,ale kolik začínajících akvaristů si pořídí relativně drahý značkový set,že?
A znovu, pokud se jedná o tzv. "levný" set, pak lze občas připustit, že nemá filtraci na té nejvyšší úrovni. (I když často dostatečnou pro rozumné množství ryb.) Značkové sety jsou zcela jinou písní, vyhovují.
Velmi výstižné.
Já bych k tomu dodal jen to, že se to dá i otočit. Myslím to tak, že někdo si chce pořídit akvárium. Zjistí si parametry vody, řekne si, jakou techniku tam chce dát (např. s ohledem na své finanční schopnosti nebo manuální zručnost nebo prostě jen na to, co je v setu, který si kupuje) a podle toho pak vybere nejvhodnější složení rostlin i rybek a dalších živočichů v akvárku.
Abych se ale vrtáil k filtru, je třeba začínající akvaristy upozornit, že není moc dobré kupovat set s filtrem. Většina filtrů v těchto setech bývá pro akva nevhodná, proto se jim taky říká "honiče vody". Lepší je (pokud to jde) koupit set bez filtru a filtr si potom vybrat například podle rad uvedených v tomto vlákně nebo po poradě s akvaristou, jehož prezentace se člověku líbí. Většina akvaristů koníčkářů ráda poradí, jak to dělají, že mají krásná akvária, a to je pro začátek to nejlepší.
Ovšem jak se tu už mnohokrát psalo a mnohokrát psát bude - každé akva je originál a v každém to funguje trošku jinak. Ovšem jedno mají všechny akvárka společné, a to tady lhajek přesně vystihl - musí se u nich přemýšlet, a to nejlépe ještě před jejich pořízením. Člověk si tak ušetří spoustu zbytečných problémů.
Ano výběr vhodných rostlin je to zaklínadlo od kterého se odvíjí co jim musím dát. Mám-li náročnou rostlinu tak jí musím dodat dost živin, CO2 i světla. A abychom se zase vrátily k filtrům
tak ty živiny do všech koutů akva dostanu nejlépe větším proudem vody z filtru.
Úplně jinou kapitolou pak budou biotopní akvária, kde se samo snažím napodobit podmínky daného biotopu a tam se může hodit jak velký proud (třeba říčný biotop nějakých horských potoků) přes pomalu tekoucí veletoky až po stojaté vody bažin, kde asi neuplatním žádný filtr
Takže musím vědět co do akva chci za rostliny a podle toho plánuji techniku. Vzhledem k infu co se i tady dá dohledat se dá experimentování co která rostlina potřebuje na minimum.
Mám malé akvárko zcela bez techniky, mezi dvěma okny, takže žádné velké světlo. Metodou pokusu a omylu se nakonec vyselektovaly rostlinky, které i tam nejen přežívají, ale i rostou (pomalu, ale jistě). Myslím, že takových případů lze zde najít víc. Je to opravdu o tom, jak chci akvárko provozovat a o výběru vhodných rostlin pro můj záměr.
já bych spíše řekl, že je to o volbě kytek, některé druhy v low tech akva prostě neporostou. Některé porostou, ale nebudou zdravé a vybarvené a některým je to jedno.
Miso, neber to tak vážně. Napsal jsem, že obojí je nadsázka. I když na druhou stranu, asi opravdu málokde je v přírodě ve vodě tolik hnojiva a CO2 a osvětlení jako v některých spešl rostlinných akva. Nicméně o to nešlo... Ještě jednou opakuji, byla to nadsázka, jak jsem i ve svém příspěvku uvedl... Cílem příspěvku bylo ukázat, že si člověk prostě musí najít nějakou vlastní cestu.
Stačí...každý tu má nějaký cíl a sen.
Jdu experimentovat a když náhodou objevím Ameriku, pochlubím se
Napsal jsi to zcela přesně
Osobně bych souhlasil s tím, co napsal romant. Osobně to vidím asi takto: Můžeš si vybrat Low tech nebo Hi tech akvaristiku. Obě mají něco do sebe. Osobně si to zjednodušuju takto - Low je pro mne pomalá akvaristika. Normálně osvícené nádrže, hnojení většinou zajišťuje sřízlivě zvolené množství rybek, CO2 rovněž. Nepoužívá se žádná super technika ani chemie a rostlinky rostou pomalu, ale časem máš nádherné akva v rovnováze. Hi tech je rychlá akvaristika, která vyhovuje dnešní rychlé době. Valíš nepřirozené množství světla a dodáváš živiny, které se v přírodní vodě snad ani nevyskytují, ale zato jsi odměněn nádhernými barvami rostlin a přírůstky takovými, že založíš-li si kompostárku, budeš se moct živit prodejem kompostu z denně prostříhávaného akva. Samozřejmě obojí je nadsázka, oba systémy fungují, když dáš akva tom co potřebuje. Je na tobě, jakou cestu zvolíš, a ta bude taky ta správná. Nejdůležitější je nikdy nezapomenout, že akvárka máme proto, aby nám dělala radost. Mně dělá radost, když se o akva nemusím starat, jen před ním sedím a čumím třeba na šneky, jak se mi na předním skle pasou na porostu řas, někomu jinému dělá radost nádrž plná nádherně zbarvených rostlin, jejíž fotky může posílat na různá fóra a do různých soutěží a nevadí mu, že se její údržbě věnuje třeba i hodinu či víc týdně nebo denně.
Stačí takto?
V posledních letech, a to i v zahraničí, nastupuje trend několikanásobného průtoku filtru(ů) oproti objemu nádrže. Je třeba ovšem proud směrovat pokud možno rozprostřený a ne soustředěný do jediného tryskajícího výtoku. Ale jak už zde bylo několikrát popsáno, je třeba aby si akvarista sám našel ideální průtok.
No a právě proto jsem položil tuto otázku, protože jsem se dočetl přesně to, že jeden říká co největší průtok a druhý zas co nejmenší a všichni si říkají profíci. Ale jak se potom v tom máme my začínající akvaristi vyznat?
Z toho usuzuji, že jediné, jak se stát profíkem, je experimentovat, experimentovat a zase experimentovat. A jednou budu moct napsat, co funguje mě, ale to neznamená, že je to ověřený recept, který bude fungovat všem. A dokonce mi může fungovat i něco, co bude odporovat všem teoriím a pravidlům a za zveřejnění takových zkušeností budu zde linčován
Já ti dám odkaz jiný. Ne na přeložené zahraniční články, ale na zkušenosti našeho pěstitele a akvaristy Karla Rataje:
www.rataj-spk.cz
Když si na jeho stránkáš klikneš na "Návody" a pak na "Pěkné akvárium" tak tam najdeš hodně zajímavostí, nejen o filtraci a jejím vlivu na pH, ale i o dalších věcech. Je zajímavé, že ačkoliv Rataj doporučuje velmi silné osvětlení, hnojení a sycení CO2 (podle mne osobně zbytečné), tak doporučuje takovou filtraci, která prožene objem akvária přes filtr 1x za hodinu, s čímž zase já mohu podle svých zkušeností souhlasit
A pak si vyber. Jeden ti radí 10x za hodinu, jiný 1x a oba jsou Hi Tech
Chtěl jsem tím jen ukázat, že ti nikdo nedá jednoznačnou radu a že nejlepší radu to dal romant: Experimentovat s rozumem, měnit věci jen málo a dát akvárku čas zareagovat. Pak budeš mít ta nejkrásnější akvárka s těma nejšťastnějšíma rybkama. Džím palce
10x za hodinu sa ale uvadza skor pri hightech akvarkach kam su pridavane znacne mnozstva zivin CO2 a svetla. V akva kde sa nepridava ani CO2 a moc nehnoji, moze stacit precerpat aj 2x/hod
Přidat reakci
1 ...... [129] ...... 256 257
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 232932x