Jaký filtr
Starší reakce
taky by bylo prima kdyby si napsal jaké ryby tam máš.
0 18.04.2014 19:49 amrtin –
Re: abc Zaměř se na filtry o kapacitě od 700l/h nahoru,ideálně třeba TetraTec ex 800,1200 a podobné od jiných značek.Vybírej taky dle objemu filtr.hmot a dle plánované osádky a množství rostlin v akva.Chybu neuděláš s žádným se známých značek(TT,Eheim,JBL,Fluval,Sera,...).
0 18.04.2014 19:40 abc – Filtrace
Ahoj potřeboval bych radu jaký filtr do akvária o objemu 120l ? Akvárko mam starší a potřeboval bych mový filt? Monemtálně máme filtrační hlavici atman. Uvažujeme o vnějším filtru. Ale jaký. Děkuji za rady
Starší reakce
a hlavně spotřebovává dusík
Rostlinka technicky vzato je taky filtr. Požírá živiny z vody. Snižuje CO2 produkuje O2. Nejlepší rostlinka je rychlorostoucí snědi hodně živin rychle rostou a potřebujou jich čím dál víc. Ale filtr nenahradí vždy je třeba i filtr a nebo pravidelně měnit vodu v krátkých intervalech
velice pěkný článek o filtraci je tady
planta.aquariana.cz/…
v závěru článku pan Vladimír Pelikán píše "Pro rostlinová okrasná akvária s přiměřeným počtem vhodně zvolených druhů ryb žádná přídavná filtrace, zejména však biologická (nitrifikační filtrace) není nezbytně nutná. Stačí mírné promíchávání vody ať už provzdušňováním, nebo použitím jednoduchého vnitřního filtru. V dobře zaběhnutém, dostatečně velkém a udržovaném akváriu si příroda sama dokáže ze zbytků potravy vytvořit živiny ve vhodné formě (i tzv. cheláty železa apod.). Starost o složité filtrační systémy je vhodnější přenechat velkochovatelům a mořským specialistům.
Pravidelnému odkalování a částečné obměně vody se však nevyhneme."
Ani nemusíme chodit do krajnosti, jsou i dnes takto provozovaný nádrže a jediný co je zajímavý je, že je obvykle, jako protiváhu provozují akvaristé tzv. High tech borci, co si chtějí ověřit poučky vorezlejších bardů. Několik takovýchto jedinců znám a je to někdy děsná sranda, jak sem tam nechápou.
A když zajdu až do krajnosti tak znám nádrže které nemají žádnou techniku (krom světla), jsou hustě zarostlá, mají minimální osádku a fungují dlouhá léta.
Taky zajímavý pohled na věc , nad půdním jsem jednu dobu taky dost uvažoval, no nebude se tím odčerpávat všechen ten bordýlek kterej dává živiny kytkám ?
Tak jasně. Každý zkušenější akvarista má svůj léty prověřený systém filtrace na který nedá dopustit. Hlavní je, že i naprostý začátečník má dnes z čeho vybírat. To tehdá prostě nebylo možné.
A až to někdy zkusíš bez filtru, jenom s honičem vody, na pohyb vody, tak uvidíš, že to jde taky.
Ono i kdyby se o nich snilo, tak to zůstane jen u toho snu, protože by to stejně nešlo sehnat. Z vlastní zkušenosti (1987) vím, že takovej pořádnej bublifuk napojenej na půdní filtr je mnohem lepší než jakýkoliv kanystrový vnější filtr. V dnešní době budu už jen preferovat nádrže s hlavou a půdním filtrem.
Zajímavý pohled na věc, ale pokud to vezmu do důsledku tak naši dědové jezdili s žebřiňákem a taky dovezli co potřebovali kam potřebovali. Dnešní prodejci aut taky vlastně jen tahají peníze z kapes obyčejných lidí. Samozřejmě že se dá provozovat nádrž jen s bublifukem a sám jsem jako kluk takové nádrže provozoval. Jenže dnes když je k dispozici lepší technika dají se chovat bez problémů živočichové o kterých se mi jako klukovi ani nesnilo. Holt doba je jiná
.
Tak teď přemýšlím, kde naši dědové a otcové udělali chybu, a divím se jim, že po celou dobu jeli na bublifuky a nádrže jim fungovali, ba dokonce ...... raději to necháme koňovi, ten má větší hlavu a víc se do ní vejde, prostě dnešní doba je tak trochu přemlsaná a přetaktizovaná a výrobci a následně prodejci už asi nevědí, jak jinak z lidí vytahat peníze, tak vymýšlejí kraviny.
Aquael jsou "dobré" filtry, až na to jejich připojení hadic( to je opravdu pro zdatné kutily) a jejich čerpadla mezi tiché rozhodně nepatří: každopadně ten nový fuval vypada opravdu luxusně
Tento filtr nahradí kanystr jen do určité míry. V přiměřeně zarybněné nádrži funguje velmi dobře a to jak mechanicky tak biologicky, ale přece jen zabírá místo uvnitř. Oproti tomu má vnější filtr výhody ve variabilitě poskládání, množství a druzích filtračních hmot, lze použít různé armatury a lze k němu připojit další přístroje jako jsou skimmery, CO2 difuzery nebo UV lampy.
Když přihlédnu k datumu, tak se o apríl určitě nejedná.
Těch důvodů bude jistě povícero a jedním je třeba to, že mnou navržené řešení v akváriu někomu může tzv. překážet, nicméně dobrá filtrace by měla splňovat dobrý poměr mezi výkonem a množstvím filtračního materiálu, což tato varianta splňuje. U kanystrových, vnějších a i dražších filtrů je možné filtrační média kombinovat, což u tohoto řešení nelze, ale funkčnost zde zajištěna je, takže komu to tzv. nevadí, tak ta jednoduchost udělá velmi dobrou službu.
Přijde mi to neskutečné. Není to apríl?
Proč si tedy lidé kupují drahé filtry?
Takže tato věc za 350kč mi nahradí třeba i filtr Eheim za dva tisíce?
0 08.04.2014 07:08 lm222 Ahoj. Budu AQ rozměrů 120x50x35cm. Objemu tedy 210l. A řeším filtr. Existuje kvalitní do tisicovky?
Externí filtr k použití nad akváriem opravdu existuje, dělá ho Aquael a jmenuje se Midikani ovšem nemám s ním dobrou zkušenost navíc se nejedná o filtr běžně rozšířený po obchodech. Závěsné filtry jsem zmínil, ale tam je omezení v potřebě přístupu k alespoň jedné hraně akvária a tudíž zakrytované akvárium bez nutnosti úprav nepřipadá v úvahu. Pouze jsem se snažil nastínit běžně dostupné možnosti. Z těch se mi jeví nejlepší asi čerpadlo a bioakvacit. Jinak děkuji za doplnění odkazů. Na závěsný Fluval Céčkové řady jsem si vůbec nevzpomněl.
Externi filtr, k ulozeni nad akvarium, se da udelat dost snadno a levne, ale chce to si trosku pohrat:
www.youtube.com/…
Jinak 200l akvarium lze dobre provozovat i s internim filtrem, externi neni nutny, ale otazka je, jestli treba ten interni nevadi (ze muze byt nevzhledny a ne kazdemu se podari jej nechat zarust rostlinami, aby nebyl vybec videt). Pokud by nevadil, pak radeji nez nejaky radobyhezky plast s minimem filtracnich medii, koupit cerpadlo a biomolitan:
www.akva-exo.cz/…
www.akva-exo.cz/…
Tato kombinace je dostatecna. Mam jine cerpadlo, ale zhruba se stejnymi vlastnostmi a k tomu uvedeny biomolitan - funguje to, a je to jedno z nejlevnejsich reseni.
Vedle skříňky kousek místa není?
Externí filtr musí být vždy uložený pod nádrží. Jeho konstrukce a systém filtrace nedovolují umístit filtr na akvárium. Řešení by byl externí závěsný filtr, ale do objemu 200 litrů lze takový filtr s dostatečnou filtrační kapacitou jen těžko sehnat. Takže bych to viděl na vnitřní systém. Velmi účinné a levné řešení je čerpadlo Atman AT-202 nebo 203
www.akva-exo.cz/… a na to nasadit bioakvacitovou kostku 10 x 14 x 24 cm nebo 10 x 14 x 30 cm která má dostatečnou kapacitu. Takovýto filtr je velmi účinný s minimální nutností údržby. Lze též sáhnout po komerčních filtrech např. Fluval U4
www.akva-exo.cz/… který má systém filtrace stejný jako mají vnější kanystrové filtry.
0 07.04.2014 13:47 Ronka – nízký externí filtr
Dobrý den, v zaměstnání jsem dostala za úkol pečovat o sladkovodní akvarium. Rybičky jsem nikdy nechovala ani se o ně nikdy nezajímala. Občas k nám dochází dobrovolnice vyčistit filtr a vyměnit vodu, jinak to s péčí o akvárium nebylo nikdy nijak valné. Teď jsem po telefonické konzultaci s prodejcem akvárií dostala radu pořídit externí filtr. Vůbec tomu nerozumím, mohl by mi tedy někdo poradit jaký filtr je vhodný? Akvárium má zhruba 200 l, pod ním není prostor k uložení, filtr by se tedy mohl jedině postavit přímo na akvárko (výška skříňky cca 30 cm). Vůbec nevím, jestli je možné filtrovat zaspodu nahoru, jaké podmínky má filtr splňovat, co instalace nového filtru obnáší... Můžu požádat o radu?
Starší reakce
Jak zde zaznělo, prolejt tím bordýlkem a buď ten nitrivec a nebo po dobu týdne denní a další týden obdenní výměnu 1/3 vody. Když se použije Nitrivec, tak tu výměnu stejně nepodceňovat a při nestandardním chování ryb, nečekat a měnit.
Aha, omlouvám se. Já jsem u dotazu nesprávně přečetl (domyslel si při rychlém čtení), že potass přidává taky čerpací hlavu. A v prezentaci jsem viděl v akváriu starý filtr...omlouvám se.
No tak vyždímat a podpořit to nitrivcem.
michalt napsal: Nejspolehlivější je nechat jej měsíc běžet spolu s předchozím filtrem.njn, ale on ma len jeden filter, meni len filtracne medium
A taky se dá použít bordel ze starýho filtru a ten do něj vyždímat a tím zkrátit tu dobu záběhu.Ale toho je tady všude napsáno dost a dost
Nejspolehlivější je nechat jej měsíc běžet spolu s předchozím filtrem.
zdravim uz jednou jsem se tady ptal na nejaky lepsi filtr nakonec nekdo poradil at jenom jasadim biomolitan a ted to hlavni jak ho zabehnout aby jsem neublizil rovnovaze v akva?dekuju
To mi povídej,má jeden tenhle přepadovej a nevim o něm.Pak mám ve dvou akva bublifuky a o těch opravdu vím
(i když jeden z toho není klasický bublifuk,ale pracuje na stejným principu).
Taky bych šel radši do toho přepadovýho. Ticho k nezplacení oproti bublifuku.
To záleží,jestli chceš ušetřit místo.Buď ten navrhovaný "bublifuk",nebo přepadový:
www.akvarista.cz/… s ještě drobnou úpravou.
Oba modely jak 700 tak 800 plus mají stejnou filtrační nádobu.
Já bych sáhl po nové verzi plus. Systém filtrace je sice stejný, ale filtr má vylepšené ekonomičtější čerpadlo a několik jiných drobnějších vylepšení oproti starým modelům.
Mám koupit tetra tec ex 700 nebo tetra tec ex 800plus
0 31.03.2014 17:43 pepicek 0 31.03.2014 16:45 emisek10 – filtrace
takže do 10l co za filtr?
Dobře založená nádrž si vystačí i s bublifukem a blbě založenou by nezachránil ani kanystr. Ale k Fluvalu. Keramiky je tam poměrně malé množství, ale u tohoto filtru je biologická filtrace založená na systému zkrápěcího filtru a ten má výrazně větší účinnost něž běžná filtrace. Nakonec jsem filtr nikomu nenutil, ale pouze jsem nastínil jednu možnost.
Ja ji tam vidim, ale i tak se mi to zda malo. Ona keramika ohledne osidleni nitrifikacnimi bakteriemi neni az takovy zazrak, aby ji stacilo nekonecne malo.
EDIT: Dobre zalozene a provozovane akvarko mnohdy vystaci i jen s honicem vody, takze to taky muzes byt tak, ze jsi odvedl tak dobrou praci s akvariem, ze by to cele fungovalo i kdyby tam filtr ani nebyl a neco jen trosku hybalo vodou.
Má nádobu s keramikou. Stačí si najít informace. Instaloval jsem tři tyhle modely a majitelé jsou navýsost spokojeni.
Nechci moc rejpat, ale prosim, ten Fluval C2 nitrifikuje kde? Sofistikovene to jiste je, ale kdyz se podivam na ten pomer velikosti medii a lidske ruky... ja bych to nechtel
.
Přidat reakci
1 ...... [76] ...... 256 257
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 232932x