Jaký filtr
Výhradu,že při vytahování z akvaria z toho vyplave svinčík,nemusí brát vůbec v potaz,stačí bejt trochu šikovnej a vložit pod vodou nejdřív molitan do ig.pytlíku
Cerpadlem a kostkou biomolitanu chybu neudelas, a cenove je to asi nejvyhodnejsi. Navic to na rozdil od mnoha plastovych nesmyslu bude i dobre nitrifikovat. Z hlediska funkcnosti je cerpadlo s biomolitanem bajecna vec, a vlastne k tomu reseni lze mit jen par malo vyhrad.
Neni to v akvariu pekne, protoze aby to bylo funkcni, potrebuje to urcite mnozstvi biomolitanu, a nezachrani to ani zadny specialni material, coz je duvod, proc jsou ty plastove radobyfiltry casto nefunkcni, zatimco cerpadlo s biomolitanem funguje. Nastesti to dokazi vyresit rostliny, dokazi schovat i poradny kousek.
Pri udrzbe se hrabes v akvariu, obcas Ti do biomolitanu zarostou nejake rostliny, a udrzbu to chce o neco casteji, nez slusny externi filtr. Neni to proste prave pohodlne.
Vyhradu, ze pri vytahovani z akvaria z toho vyplave svincik, ber jen napul. Nejaky sice ano, ale nejde o zadnou krizi.
Jestli mas nizsi rozpocet, klidne bez do cerpadla s biomolitanem, coz nebrani tomu, aby sis casem poridil neco externiho. Stoji to totiz malo (rekneme do 500Kc mas slusne vyreseno) a i kdyz pak poridis neco jineho, mit pro strycka prihodu ve skrini cerpadlo s biomolitanem neni od veci, pac treba casem zacnes neco odchovavat...
za nejakych 50e by sa mohol dat kupit eheim 2215 (asi by to zvladla aj 2213) z bazaru, tuto radu sa nebojim kupit aj z druhej ruky. ak ne, tak ako bolo pisane, bio kocku s cerpadlom prislusneho rozmeru a este ti aj nieco zostane ;)
0 25.07.2014 20:13 chovi no pravdupovediac som nad externym vobec nepremyslal, ani som sa nezamyslal ake to ma vyhody a nevyhody...teraz ale zacnem premyslat, ale nechcem do filtru davat viac ako 50e lenze to sa za taku cenu asi externy ani neoplati...ak uz tak poriadny
koupil bych vnější filtr,už tak to akva není velké,tak proč do něj něco dávat,když v dnešní době je možnost vnějšího...
levnaakvaristika.cz/… je do 200L akva,dá se regulovat a časem zjistíš,že budeš využívat filtr klidně na plný výkon,protože se postupem času filtr zanese a ztratí trochu výkon,je to u každého filtru,tak raději počítat s nějakou rezervou. Pak je otázka,zda chceš do toho investovat... každopádně značku jsi vybral dobrou.
a hlavně ta spotřeba 5W je super
pokud můžeš jdi do exteráku JBL701, TetraTec nebo nějaký Eheim, nebo jen čerpací hlavu a kosku biomolitanu
Kolik do filtru chceš/můžeš vrazit?Pokud tě peníze netrápí,tak jedině externí,např. TetraTec ex 800 plus,nebo podobný od jiné značky.Pokud chceš ušetřit,tak dostačující bude čerpadlo + kostka biomolitanu(Atman AT 201).
Prosim hlavně né pick up. Nejsou domyšlené špatná hrubost molitanu, malá plocha filtrační když už tak Biopower. Nebo kostku molitanu a čerpací hlavu atman.
A hlavně teda trošku předimeznovat malinko pro správnou funkčnost a menší náročnost.
0 25.07.2014 18:29 chovi chcel by som sa opytat, ci by ste mi vedeli poradit aky je najlepsi filter...ak chcem cca 100l akvarko...a v nom chovat betty s par inymi rybami...nieco kvalitne co vydrzi a je jednoduche a nenarocne na udrzbu...rozmyslal som nad nejakym od eheimu ale sa v tych znackach nevyznam ani v kvalite....
rozmyslam nad tymto
www.akva-tera.sk/…
pripadne poradte nejake ine...dakujem
Starší reakce
Já mám svýho sklerotika...drobnosti na papíře nebejvaj v kalkulaci zmíněný. Já mu dohazuju zákazníky a mám extra ceny. Minule sem potřeboval třícítku nádržku a vyrovnání se proběhlo takto. "Máro kolik?" " Di do vole pr...to je z odřezků!" takže asi tak. Ale dobrý prej je si zjistit cenu a ptát se stylem..."konkurence umí za tolik..a co vy?" Pár stovek na velkým prej to i hodí.
Záleží na koho narazíš...
Když jsem zjišťoval možnosti slepení nestandardního akvária po akvaristikách i sklenářstvích, tak někde šroubovali cenu nahoru jak to jen šlo.
Zvlášť v jedné akvaristice, pokaždé když jsem se přišel zeptat jak to vypadá, jestli už se na ten nákres díval jejich sklenář, tak odpověď byla že ne ale pokaždé tomu stoupla cena
Černý silikon za příplatek, vrtání za 500 atd...
Přišel jsem jinam a na silikonu nezáleželo, šlo jen o to jaký chci bez rozdílu ceny, vrtání bez příplatku a s upozorněním, že tam dochází k oslabení skla atd..
No jo no..zneužití nerozšíření "vrtáků" na sklo mezi kutily
Na druhou stranu je to levnější než 8 rozbitejch skel doma
No,za pár šupů...mě stály dvě 8cm díry do krycího skla 350,-kč.
Díru do skla v polních podmínkách lze udělat měděnou trubkou a pískem. Záleží na dílenském vybavení...a sklenář by to měl zařidit za pár šupů. Ale to jen co mě napadlo.
teoreticky může, když je bude čistit na střídačku, v praxi nevím ale vliv na funkci filtru to nemá
No tak když to vezme hodně teoreticky.. Jak jedna strana může být víc zašpiněná ?
Mají obě 2 strany stejné sání. Vzhledem k tomu že to chápu že tam bude vlepená příčka, která nebude stejně držet ani na jedné straně takže to bude sát celou výškou toho akvaria a šírkou která bude určena vzdálenosti příčky od stěny. Což bude mít za následek jednak to že vůbec příčka tam držet nebude. Za druhé bude to sát tak velkou plochou že vlastně to bude fungovat jako biologická filtrace. A dendrit to žádný nenasaje takže to špinavé nebude ani na jedné straně.
A pro uživatele Kuriertomas vymyslet díru do skla je jedna věc druhá věc je jí tam vyvrtat.
A vzhledem k tomu že čerpadlo nezebare celou výšku dá se využít i prostor pod ním například keramikou. A dle mého názoru si zbytečně zhyzdíš akvarium. Když už bych dělal vnitřní filtraci provedl bych to takto. Použil bych filtraci o velikosti toho červeného obdelníku. Použil průchodku jak jsou ve skříních jak se používá na cirkulaci vzduchu nahoře bych udělal a nahoru dal čerpadlo. A měl to sestatavené z černého plastu(slepené) který si dokážeš i sám navrtat.
Nebo bych to udělal ve stylu BioFlow.
akvarijni-filtry.heureka.cz/…
Nahoře nasávání rovnou který by tě zbavovalo oslizlé a špinavé hladiny. Dalo by se do toho schovat jak čerpadlo tak topítko. A vymyslet si nějakou vkusnou rampu. Jde o to jestli seš kutil a nebo zda to rovnou koupil. Protože když si vezmeš kvalitní čerpadlo plast výplně filtru výjdeš skoro na tom stejně.Pokud si kutil schutí do toho
Jak říkáš. Při větším zašpinění jedné nebo druhé strany, se průtok na té jedné straně, která bude míň zanesena průtok zvýší a na té více špinavé sníží.Takže z jedné strany a hotovo. Ale iniciativě se meze nekladou a funkci filtru to nikterak neovlivní i když bude ze dvou stran molitan.
NO né jen přirozenější ale i úspornější jak z provozu tak z hlediska cen čerpadel. Jen jde o to zda to má cenu dělat z obouch stran stačí udělat z jedné strany přítok do filtru nemusí být z obouch
Mně se více zamlouvá verze s čerpadel uprostřed. Je to tak nějak "přirozenější"
.
Varianta2:
2 cerpadla, každé na konci a nasávanie cez stred, kde bude molitan
Zdravím, rád by som sa opýtal na názor, ktorý z navrhovaných filtracii by bol podľa vás účinnejší.
Akvárko bude cca 270l.
Varianta1:
Čerpadlo v strede, nasávanie po oboch stranách.
Starší reakce
jj, o objeme akva to nieje, externy filter je rozumne pouzit aj pre 20l akva. ale ako bolo pisane, je to hlavne otazka penazi
Klady vnitřního. úspora peněz protože je levná koupě
Klady externího? nikde nic v akvariu moc nepřekáží, jenoduchá údržba, úspornější provoz většinou pokuď půjdeš do Eheimu, a možnost si dát dovnitř co chceš(keramika, zeolit aktivní uhlí), pokud použiješ před filtr tak i minimální údržba jednou za 2-3 měsíce někdy i dýl, nevýhoda cena, možný únik vody při špatném složení a špatném těsnění.
To není o tom jestli má cenu do nějakého objemu pořizovat externí filtr (já mám exterák v 54L akva), ale o tom kolik mám na to peněz a jestli jsem ochoten je za externí řešení obětovat a nebo peníze nemám nebo se mě zdá exterák zbytečně drahý a pak jdu do čerpací hlavy s akvacitem.
S tím pak musím akceptovat u zvoleného řešení jeho výhody i nevýhody.
Nebo mám naprosto jasno co od filtru požaduji a co je pro mě nepřijatelné a vyjde mě vhodné řešení na které pak musím obětovat příslušnou sumu peněz.
Asi tak bych to viděl z pohledu jestli něco má nebo nemá cenu.
Klady a zápory se vyvíjí od výběru filtru. Pokud je možnost zainvestovat, tak bych šel do vnějšího kvalitního filtru - JBL, Tetra, EHEIM..
Navíc se tím ušetří dost místa.
0 02.07.2014 21:51 Lox – vnitřní vs vnější
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda ma cenu pořizovat vnějši filtr do 120l akvaria a nebo postači čerpaci hlavice s biomolitanem. Popřípadě jake jsou klady a zápory. Kromě pořizovací ceny.
V akvariu budu chovat nejaky mene naročný (na prostor) druh Cichlid.
Předem Děkuji za odpověď.
Ano, komplikace a jediná nevýhoda je, že se do zaběhlého akva nedá půdní filtr instalovat, to je pravda. Ale řeč je o tom, že Kaira bude zakládat nové akva
Souhlas.Ale blbý je,že se nedá instalovat do zaběhlého akva...
zajímalo by mne co je půdní filtr za komplikaci
nezabírá žádný prostor a skvěle se udržuje
a navíc získá další pohled na věc a zkušenost
ja nic proti podnym filtrom nemam, ale na tvojom mieste by som si to nekomplikoval ;)
Dostuduju, aspoň budu mít o čem přemýšlet. Díky za tip.
Půdní filtr můžeš pohánět buď vzduchovacím kamenem, nebo na něj nasadíš (přizpůsobíš) čerpadlo, třeba zmiňovaný Atman, a nebo na něj napojíš exterňák. Půdní filtr se i jednoduše odkaluje. Je to jen od úhlu pohledu. Ve starší literatuře, ještě z dob kdy nebyl internet se píše o prospěšnosti i vůči rostlinám.
Citace z knihy 333 zajímavostí pro akvaristy
Vnitřními půdními filtry dosáhneme nejpřirozenějšího filtrování vody. Saje znečištěnou vodu širokou plochou dna, voda se průtokem přes vrstvu písku filtruje a trubkou se vrací zpět. Organické i anorganické nečistoty jsou strhávány vodou ke kořínkům vodních rostlin a tím přinášejí rostlinám živné látky. Filtrační plocha by měla odpovídat minimálně 1/4 plochy dna. Vnitřní půdní filtr může pracovat i několik let. Stačí pouze odstraňovat nahromaděné nečistoty odsávací hadicí, kterou nasuneme na výstupní komín.
Sám mám dno pokryto z 95% půdním filtrem. Jinak podle mne je nejlepší ho pohánět pouze vzduchem. Tím to způsobem projde voda filtrací nejpomaleji a nejúčinněji. U mne, protože mám velké dno už mám dva vývody. Jeden je poháněn vzduchem a druhý je napojen na externí filtr.
jinak diskuze je zde:
rybicky.net/forum/13723… Něco takového jsem zaznamenala. Nevím, fakt o tom nic nevím, asi budu muset dostudovat.
Edit: fungovalo by to i low-tech provozu? Protože hnojit nehodlám ani v novém.
mám půdní filtr jako předfiltr před externím
Jsou odpůrci a jsou zastánci půdních filtrů. Odpůrci údajně kvůli rostlinám. Ale mi rostliny vždy rostli a rostou v pohodě
Tak o tom vím akorát to, že to existuje.
a co třeba původní filtr doplnit ještě půdním filtrem
Když už bych kupovala externí filtr, tak nový a pořádný, a ten za pár stovek nekoupím. Budu kupovat jen jednu hlavu, protože použiju i filtr, co už mám ve 180.
0 30.06.2014 18:06 Milan – filtr
Taj než investovat do 2x čerpací hlava a biomolitan, tak radši přidám pár stovek a pořídím si externí filtr, dá se pořídit něco málo přes tísíc..
psala hlavne kvuli cenne... vzdy se da koupit i starsi za par stovek...
ale vzdy ma vsechno sva pro a proti... budto resim nejnizsi cenu a budu davat bublifuk, nebo si priplatim a dam cerpaci hlavu, ale nez 2x cerpaci hlavu a akvacity, tak to uz za tu cenu je prakticky exterak... i novej...
Ve svém původním dotazu Kaira jasně píše, že exterák nechce, takže tudy asi cesta nevede
.
a nebo úplně nejjednodušší řešení. a to exterák... nezabírá místo v akva, a pracuje perfektně...
V tom případě máš další možnost:ten starý filtr + tu 202 a já si myslim,že by to tak i mohlo už zůstat
Spíš to vidím tak, že použiju stávající filtr ze 180, což stejně budu muset, protože staré akvárko bude zrušeno, a k němu přidám ten Atman. A pak uvidím, jestli to tak zůstane, nebo původní filtr nahradím druhým Atmanem.
Pravda je, že dvěma hlavama jistě nic nepokazí, ba naopak
Při tom záměru s rostlinstvem, jak nastínila tazatelka, bych o variantě s jenom jednou hlavou ani neuvažoval. Bude se hodit jak osídlovací prostor pro nitrifikační bakterie, tak výkon na cirkulaci vody.
Vždyť můžeš dát jen jednoho toho atmana a pokud to nebude stačit, tak přidáš i tu druhou hlavu s kostkou. Čas ukáže, zda bude potřeba i ta druhá hlava
Tak jsem to myslela, jestli ty dvě kostky vedle sebe nebudou vypadat divně. Ale jo, tohle bude asi nejlepší řešení. Děkuji.
Edit: 10x10? Tak to nebude tak hrozné.
Místo bude zabírat kostka, ne ta hlava, zamaskuješ to nějakou vzrůstnější rostlinou a nic nebude vidět, budou vedle sebe na boční stěně.
Edit: Budeš tam mít 10x10x24 cm kostky, takže to zabere těch 10cm prostoru.
Přidat reakci
1 ...... [72] ...... 256 257
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 232932x