Jaký filtr
Ahoj,
měl jsem přesně tento filtr (verzi bez UV a potom i verzi s UV) a nebyl jsem moc spokojen. Ačkoliv Sera dělá velmi dobré výrobky, filtry k nim asi nepatří. Používal jsem 130 + UV v akváriu o objemu 105 l (hrubý obsah) a každou chvíli jsem musel řešit snížený průtok a ucpávání filtračních košů. Asi do 80 l ten filtr bude v pohodě, ale nad tenhle obsah bych ho nedoporučil. Co se týče fungování UV lampy, tak to nevím jak to posoudit, když její funkcí je primárně ničit plovoucí bakterie a rozptýlenou řasu. Ale nepředpokládám, že by to tam montovali jen pro srandu králíkům. Později jsem přešel na filtry od EHEIMu a jejich externí UV lampy - ač dražší řešení, naprostá spokojenost. Takže moje doporučení je jasný
0 22.11.2013 13:08 jakubknotek – SERA FIL BIOACTIV 130 + UV
ZDRAVIM VSECHNY PRIZNIVCE,
PREMYSLIM O VNEJSIM FILTRU DO AKVARIA CISTEHO OBJEMU VODY +-100LITRU,
LIBIL SE MI TENTO OD SERY + FILTR EHEIM eheim-experience-150/,NEVI SI RADY S TIM PRUTOKEM,JESTLI 300 NEBO 500LITRU,ANI NEVIM,JESTLI TO UV U TE SERY FUNGUJE...DIKY ZA JAKOUKOLI POMOC,KUBA
No ja mam 406(a uz bych ho teda nikdy nekoupil)na 151 litech(cistych bude tak neco pres 120L) a je to tak tak,ale mam dost rostlin,tak nevim co s tou 206 dokazes,na te tvoji litrazi.
Než může použil bych spíš slovo mělo by, za předpokladu, že nebudeš podceňovat údržbu. A pokud máš možnost v případě nouze přelovit živorodky jinam, tak bych se toho nebál...
Těch živorodek se nebojím ty tam pujdou jen protože jsou hezký a nemám
je kam dát.žerou ostatní menčí živorodky. Trpasličí má 2-4cm.
Ale na těch 144L to stačit muže ne.
No bez těch živorodek bych napsal, že úplně na pohodu... S nimi, no nevím nevím, bude to tak tak, pokud se nebudou moc množit (ale to jim cichlidky asi nedovolí)...
Lidi mám v plánu pořídit vnější filtr Flual 206 na AQ 200L.
AQ bude mít 3D pozadí dost kořenu a rostlin. Takže asi 144l čistý objem.
Rybí osádka 3-4 cichlidky
6-8 Pancéřníčků
10 Teter
6 divokých žívorodek (živorodka trpasličí)
Zvládne to tento filtr nebo bude muset být o řád větší.
Regulaci to má a stačit bude.
Zdar, poraďte s výběrem? Setový stojí za ... Musí se často čistit a ještě mám z něho takovej vejr, že se to líbí ruduše. Měl jsem chvilku bublifuk - naprostá spokojenost, bez ruduchy akva stabilní - jen se mi moc nelíbil řešení - motorek/hadička/filtr a hlavně jsem ho musel vrátit původnímu majiteli
. Volba je víceméně jasná čerpadýlko atman a k tomu pěnu jen nevím, jak silný to čerpadýlko? bude stačit 200?
www.akva-exo.cz/… nebo vzít silnější? Jak je to s tou regulací?
To vypadá zajímavě,akorát do akva bych asi nevrtal,neni lepší použít sací koš?Nebo to má být jako samospádem?
A čistě mechanická filtrace to určitě nebude,časem na tom narostou kolonie bakterií(což je jen dobře
)
pokud se te sily cerpadla tyce, tak ja v 350l malawi mam 2 exteraky. celkem cca 2300l/h a je fakt ze zadne necistoty mi ve vode neplavou.
1. filtr Tetratec ex 1200 - uvnitr valecky, plastove kulicky, molitan, vata(vse dopnene na max co se do kose vejde
2. filtr Fluval 305 - integrovany predfiltr Molitan, a potom vsechny kose valecky)
není to obráceně - mechanická filtrace je filtrování pro odstranění mechanických nečistot z vody, biologická je pro odbourání N látek. V akvarijních podmínkách, ať je to houba s čerpadlem, nebo kanistrový filtr se tyto dvě funkce slučují do jednoho. Předfiltry na kanistrové filtry se dávají primárně pro mechanickou funkci, každopádně i v nich se tvoří kolonie bakterií. Stejně tak funguje první vrstva biomolitanu v kanistrových filtrech. Na druhou stranu i materiály určené primárně pro osidlování bakterií - sirapox atd., zachycují mechanické nečistoty
ty jo,ty se v tom motáš víc jak já
nééé v poho,určitě se drž rad co ti tu kluci píšou,mě taky pomohli a moc,jen je důležité se toho držet,protože jestli budeš mít svoji hlavu,tak to pak nebude mít smysl a už vůbec ne sem něco psát.
Šel bych na to postupně. Nejdříve tu rampu a potom se bude vidět, jak postupovat dále. Jestli se nepletu, tak jsme o té rampě už asi před 14 dny debatovali.
že v tom máš pořád hokej
každopádně raději přikup ještě jeden externí filtr
0 19.11.2013 20:59 Vstrom [82] - Malawi abych řekl pravdu, dodnes jsem měl pořád chaos v mechanické a biologické filtraci a konečně mi to doteklo
Takže problém zvířeného bordelu nevyřeším silnějším ext. filtrem, akorát koupím novou sací rampu na kterou dám obě patra předfiltru Eheim, udělám novou dlouhou rozstřikovací rampu a tím je 2075 pořešen.
Co se týče mechanické filtrace, tak buď koupím čerpací hlavu Eheim a molitan s tím, že molitan při každé výměně vody vyperu, ale nevím, jak silnou, teda Eheim má asi 650L/hod, ale na Malawi fóru doporučují hlavy takové, které objem akvária prefiltruji 4x za hodinu, v mém případem tedy asi 1200L/hod.
A pak mě napadla ještě jedna varianta, jestli by se na to nedal použít JBL e901? Třeba vybrat keramiku a nechat trochu molitanu? Filtr bych čistil třeba 1x za měsíc.
Jak to vidíte?
jestli myslíš tento, tak ten mám a používám ho. Ale pro lepší proudění vody v akváriu chci dát ještě čerpací hlavu s černým biomolitanem. Mělo by to zlepšit kvalitu vody. Osobně si myslím, že by spíše prospělo odstranění nějakého toho kmenu, ale nevím, jak by na to reagovaly ryby...
0 19.11.2013 12:13 lapi Ahoj stačí když daš místo nasavaciho koše předfiltr od eheimu (hornbach 207 kč)
0 19.11.2013 11:47 Vstrom [82] - Malawi Dají se nějak vylepšit filtrační schopnosti Eheimu 2075? Mám tam origo náplně, filtrační vatu měním 4x ročně. Díky
Jo a ještě jak silnou použít čerpací hlavu a jak velký biomolitan? Doma mám AT-201
vždyť můžeš mít biomolitan (akvacit) až dolů ke dnu. Koupíš třiceticentimetrovej, nebo delší.
www.mamejeradi.cz/…
nebo na míru:
www.petshopik.cz/…
budeš si možná muset prodloužit trubku k čerpadlu.
Nějak se mi to nezdá. Co je opticky hezčí, je, samozřejmě, věcí osobní preference každého uživatele. Překvapilo by mně však, jestli by tento filtr byl po funkční účinnější než čerpací hlava s kostkou biomolitanu.
V tomto filtru je nasávání omezeno na několik otvorů v plášti, které (jak obrázek naznačuje) mají v porovnání s povrchem biomolitanu uvintř docela malý průřez. Tak bych se obával, že se tím filtrační médiem voda prožene příliš rychle, aby byla nitrifikace opravdu účinná. Kromě toho, jestli si z obchodů správně pamatuji velikosti těch náplní, nebyly nijak oslnivé.
Opravte mě, jestli se mýlím a jestli je moje představa příliš kategorická, ale zatím se mi ze zkušenosti a z průzkumu zdá, že co do poměru kvalita/cena, hava+kostka je moc dobrá volba, pak na cenovém řebříčku dlouho nic, co by stálo za nákup a pak až vnější kanystrové filtry (třeba Tetra Tec), které jsou však už o něco dražší.
jo, tohle jeste sbira bordel s hladiny, ale da se na to napojit az 5 filtracnich nadob, takze kdybych mel jedny krouzky a treba tri nadoby s molitanem, taky by to nemuselo fungovat spatne. Jde o to, ze mam to akvarium vysoke 50cm, takze bud ten atman bude u hladiny a pod nim bude cca 25cm dira, nebo ho dam niz, ale v tom pripade budu muset okyslicovat hadickou a to je trosku hlucnejsi a ja v tom pokoji i spim. Tenhle filtr by byl asi i opticky hezci. Ale jde mi hlavne o to aby dobre fungoval.
O tom filtru si myslím přesně to, co jsem napsal o ostatních vnitřních filtrech. Tento je, tuším, vylepšen o hladinový sběrač. Řešení maskované čerpadlo považuji za nejlepší a nejúčinnější.
Taky se připojuji ke kolegovi Yirkovi s tou var. hlavy s kostkou, ono to co nabízel jako alternativu, to je v podstatě to samý, jenom schovaný do plastovýho pouzdra, takže to máš jedno, co budeš maskovat.
Takze bys radeji zamaskoval toho atmana jo?
Za dvakrát tolik (tedy cca 800,-) Eheim Aquaball 180 nebo Eheim Biopower - ale osobně bych do uzavřeného vnitřního filtru po minulých zkušenostech již nešel.
Ok a kdyz bych si neco priplatil, co bys doporucil?
Vnitřní filtry do tebou udané cenové hladiny budou mít všechny místo jen na minimolitan. To tvé původní řešení s čerpadlem je nejlepší a pokud se ti to nezdá dost estetické, stačí to zamaskovat nějakými předsazenými rostlinkami a nebude ani vidět.
Zdravim, potrebuji koupit vnitrni filtr do akvaria 50cm vyska, 30cm hloubka a 60cm delka. Drive jsem mivsl atman at-201 a kostku molitanu, ale docela to hyzdi akvarium, tak bych radeji nejaky kompaktni,ktery ma uzavrene filtracni hmoty v nadobe, jenze co jsem na to tak koukal, tak tyto filtry maji minimum filtracni hmoty. Tedy pokud clovek chce nejaky levnejsi reseni do 400kc. Mate nekdo typ na neco levnejsiho s uchazejicim obsahem filtracnich hmot?
Starší reakce
Ahoj, ja si prosel pres vsechna stadia - od vnitrniho filtru pres vnejsi zavesny az k hlave a kostce akvacitu...
Vzhledem k tomu, ze mam to akvarko v loznici, nemohl jsem pouzit ciste bublifuk - dela to strasny hluk...
Vnitrni filtr byl dobry, ale ucpavaly se mi ty pruduchy, kterymi proudi voda dovnitr... Takze jsem to musel pomerne casto cistit
Vnejsi filtr nebyl vubec spatny, ale pak se mi take stalo, ze kdyz jsem byl na dovolene, tak se mi tam ucpaly mrizky, kudy ma proudit voda a vytlacilo to ten molitan nahoru a voda cakala i pres hranu...
Ted mam hlavu a akvacit a musim rict, ze je to zatim asi nejlepsi reseni - je to teda vetsi nez vnitrni filtr, ale princip je stejny. Navic je to absolutne tiche... Jedine - musel jsem koupit akvacit s 'hrubsim molitanem' (ted si nedokazi vybavit tens pravny vyraz), protoze ten jemny se mi po cca tydnu zrejme zanesl a kostka se cela zkroutila a hlava dostavala zabrat...
U těch externích filtrů se dá vyrabovat ta vnitřní náplň a vycpat prostor bioakvacitem? Protoze jsem koukal ještě na jeden závěsný - Eheim LIBERTY 2040 - a ta vnitřní náplň mi přijde strašně malá s ohledem na velikost kostky doporučovanou třeba k té hlavě Atman.
..jo a parametry pro atman tman AT-200 čerpadlo 50-200l/h...když to přiškrtíš, tak ti to postačí. Průtok byvá uváděn jen pro hlavu bez filtrační hmoty, tak s ní je to ještě o trochu méně.
Ahoj. Mám oba a mohu říct, že je to hodně i o člověku
Ext. i vnitrní udělají svojí službu. Jestli ti nebude vadit kostka "molitanu" v akvariu, tak to jistě bude levnější varianta. Ext. filtry se dají dobře schovat, je s ním méně práce. Já ext. filtr čistím cca 2-3x do roka(ale mám 8 let zaběhlé akva). U vnitřního filru to musím provádět min 12x ročně. S ext. filtry pro malé objemy nemám zkušenost, ale počítám s tím, že je to obdobné..
Bublifuk je prostě kostka molitanu,uprostřed má trubičku do které proudí zespoda ze strany vzduch ze vzduch.motorku a z trubičky lítaj bubliny vzduchu
.
A externí filtr doporučuji(nezabírá místo v akva,líp se čistí a mívá lepší parametry).
Ahoj, pročetl jsem větší část diskuze neb též řeším jaký filtr do 70tky akvárka. Uvažuji o vnějších Aqua Clear 20 nebo Atman HF-0300 nebo hlavici Atman At-200 s pěnou.
U toho vnitřního filtru si říkám, zda mi nezabere příliš místa v akvárku. Na jaký minimální průtok se dá At-200 omezit? Nezadařilo se mi najít, pouze maximální. A co je myšleno bublifukem? Nějak jsem to zcela nepochopil jak vypadá, z čeho se skládá. Děkuju
Starší reakce
nejjednodužší a zdarma - zachytit kabel na hraně akva - nepoleze dolu.
Mohl by mi prosim nekdo poradit zda na filtru eheim 2008 jdou vymenit ty prisavky nebo jak jinak prichytit filtr aby nelezel na dne?
rampa bude určitě pod hladinou, cca 2-3 cm a směrovaná tak v úhlu 45 stupňů proti protějšímu sklu. Teď momentálně se do toho moc vrhnout nemůžu - byt je spíše stavba, tak do 3 týdnů to komplet předělám
tak tu rampu dej s hladinou jako na foto...
průměr může být 16 dokonce ti to doporučuji dávat větší aspoň nebudeš mít takové tlakové ztráty. proudění rampy záleží na počtu a průměru děr.
Zajdi do Hornbachu(Obi a pod.) a tam potřebnou trubku koupíš za pár korun
Aha, tak to ne. Mám rád v obýváku ticho, ne bublání
Přidat reakci
1 ...... [91] ...... 256 257
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 232932x