Jaký filtr
JBL Crystal Profi e 1501 je kapacitně určen do nádrží o objemu maximálně 600 litrů. Nicméně si myslím, že s vhodnými filtračními médii a rozumnou osádkou akvária by se to dalo. Ovšem při takovémto objemu nádrže co uvádíte by už stálo za to si vnější filtr udělat nebo nechat udělat na míru. Kapacita takového filtru je pak nepoměrně větší a pro afriku i účinnější.
Starší reakce
Hezkej prcek
Filtr už je doma
toto bude podla mna len otazka casu -teda ci sa niekto iny do toho nepusti
ked zobereme ze aj ta ucinnost motora ma svoje hranice a donekonecna nemozu znizovat prikon
a znizovanie prikonu dnes leti
-tak to mozno nebude ani dlho trvat
Mohla. Jenže jediný kdo takto vybavené filtry vyrábí je Eheim ale při jeho ceně se bohužel i při dané úspoře zatím koupě nevyplatí byť se jedná o naprostou špičku.
Nejsem elektrotechnik, ale myslím, že u malých spotřebičů by to bylo neefektivní. Ten regulátor má taky nějakou spotřebu. U velkých filtrů se to využívá.
a ta spotreba by mohla bit este nizsia kedy sa prietok reguloval elektronicky
Proto je to potřeba dokolečka opakovat.
Problém je v tom, že při koupi filtru dá člověk peníze hned a z psychologického hlediska je pro většinu lidí velký rozdíl v tom jestli dá za filtr s větší spotřebou 2000.- nebo za úsporný 4000.-. Prostě ty prachy drží a musí je pustit. Následná spotřeba elektřiny potom není tolik vidět protože se rozmělní v inkasu. Pokud si ale člověk dá tu práci, sedne si a spočítá si náklady za předpokládanou životnost filtru nestačí se divit.
Pořád je bohužel mnoho lidí, kteří to při výběru filtru neberou v úvahu. Při běžné ceně elektřiny a celoroční 24 hodinovém provozu dělá 1 watt skoro 50,- Kč, pak se laciný nákup může docela prodražit.
Neekonomičnost provozu je problém všech výkonnějších asijských výrobků. To se týká jak čerpadel, vnitřních filtrů i vnějších. Na druhou stranu je to určitá daň za nízké pořizovací náklady, protože tyto firmy příliš neinvestují do vývoje úsporných motorů.
Tak pokud jde o At- 200, tak ten je v současné době asi bezkonkurenční. U větších a výkonějších, ale vychází Atman dost neekonomicky. Např. Eheim Powerhead 1212 je sice za cca 500,-, ale při spotřebě jen 6 watt (oproti 10 watt u AT 202) je cenový rozdíl za rok a půl zpátky.
Reklamu dělat nebudu, ale vím o solidním obchodě, kde At-200 včetně 2 l kostky bioakvacitu vyjde celkem na 299,- Kč (u At-201 na 326 Kč,-).
Je jasný, že pro chovnu se nákup většího množství takto nevyplatí, ale s ohledem na cenu běžných komerčních filtrů se to pro jednu nádrž "maloakvaristy" nezdá nijak přemrštěné. Navíc originální bioakvacit lze taky nahradit přířezem a pak je cenový rozdíl minimální.
Teď je zrovna v inzerátech krásná fotečka Atmana 201 i s cenovkou z obchodu - 299,- Kč. Pokud si k tomu koupíš i originál Bioakvacit, tak už to moc rozumná cena není.
Ona to ani tak není reklama na Atman. Spíše jde o to, že tato čerpadla jsou dostupná v téměř všech akvaristikách za velmi slušné peníze což u jiných značek není. Jinak princip práce čerpadel a povětšinou i jejich kvalita je na jedno brdo u všech asijských značek.
Díky a super. Hledal jsem, ale jen na českých vebech a tohle mě vůbec nenapadlo
Napřed jsem chtěl jít do kostky a do AT200, ale po přečtení těchto příspěvků asi nakonec zvolím tenhle biopower.
Životnost toho Subtrat pro, je prakticky neomezená. Vpodstatě údržba probíhá tak, že se jednou, dvakrát za rok lehce propláchne a jede se dál, to záleží na zatížení nádrže odpadem.
Taky o tom biopower přemejšlím. Jak často se tam musí měnit ty filtrační náplně? Máte někdo k tomuto filtru manuál v elektronické podobě? Díky.
Biomolitan je z hlediska živostnosti nádrže také "nezničitelný". Pokud biomolitan jednou za 3-6 měsíců ručně vyždímám ve vodě z akvárka, určitě nezabiju většinu nitrifikačních bakterií - ale je pravdou, že je s tím víc práce.
Co se týká ceny - vezměme si situaci, že po 2 letech odejde čerpadlo...
Závěr: sám mám AT-200 a spokojenost, pro příště bych kvůli pohodlnosti a prostoru volil Eheim
Atman má o watt vyšší spotřebu a biopower obsahuje substrat Pro od Eheimu což je velice kvalitní filtrační substrát s v podstatě neomezenou životností. Takže cena nakonec vychází zhruba stejně.
RE GP: V té filtrační hmotě se mi ze začátku zanášel taky, ale po asi roce provozu už je to v pohodě a skoro ji nečistím. Asi to bude tím, že už se zaběhly bakterie v substrátu.
Oproti molitanové kostce mají tyto filtry výhodu v tom, že lze čistit nebo měnit jen část filtrační hmoty a tak se bez problémů udrží filtrační bakterie ve zbytku. Biomolitan se musí vyčistit celý.
aquball se mi take celkem rychle zanasel a to hlavne v te filtracni hmote v komurce pod cerpadlem. pokud bych neporidil jbl e900 zrejme bych sel do te kostky a nejak to pripojil k cerpadlu...
Ještě jsem objevila zdánlivě velmi podobný filtr od Atmanu SIF-700, který je sice za poloviční cenu, ale nevím jak je na tom s kvalitou...
Z uvedených bych doporučil Eheim Biopower. V základním balení má už velmi kvalitní filtrační hmoty včetně biologického substrátu. Ještě je možnost použít regulovatelné čerpadlo, např. Atman AT 200, a kostku bioakvacitu vhodného rozměru. Trochu nevýhoda je, že zabírá více místa v nádrži než onen Biopower při stejné filtrační kapacitě. Výhoda je v cca třetinových pořizovacích nákladech.
0 18.09.2011 17:01 Kelt – Pomoc s výběrem filtru pro 54l akvárko
Dobrý den,
chtěl bych se Vás zeptat, který z těchto dvou filtrů bych měl zvolit pro své 54 litrové akvárium. Mými favority jsou EHEIM vnitřní filtr Biopower 160 (
www.akvaristik.eu/…), nebo Eheim Aquaball new 2402, pro akv. 60 - 130 l (
akvarijni-filtry.heureka.cz/…). Který z nich je podle Vás lepší a měl bych ho zvolit do svého akvária? Momentálně mám Super-Mini 360, ale ten mi silně nevyhovuje. Sice je tichý, ale musím ho čistit každé dva dny, protože po dvou dnech přestává bublat a kazí vodu. Když ho kompletně celý vyčistím, tak zase vydrží jen dva dny, maximálně čtyři. Zkusil jsem vyměnit vnitřní houbu, ale bez výsledků, takže jsem se rozhodl zakoupit nějaký filtr jiný, nejlépe s koši, ve kterých je specifický substrát, který vytváří přirozené prostředí v akváriu. Budu rád za jakýkoliv názor, který mi pomůže.
Jedině pokud se přidá přivzdušňování, to může někomu trochu vadit. Jinak téměř není slyšet.
A není to čerpadlo s molitanem hlučné? Mám totiž akvárium v místonsti kde spím
Eheim biopower patří mezi technologickou špičku mezi komerčními vnitřními filtry. Má komfortní údržbu a velmi kvalitní filtrační hmoty. Nicméně ho lze nahradit bioakvacitovou kostkou vhodné velikosti a regulovatelným čerpadlem za třetinovou cenu.
Máte někdo zkušenosti s filtrem Eheim Biopower? Docela se mi zalíbil a uvažuju, že si ho pořídím do mého 122l akvárka. Nebo byste mi doporučili jiný vnitřní filtr (třeba levnější a naprosto dostačující)?
Starší reakce
Tady je bublifuk s biomolitanem
zverimex.topfirma.cz/…
(Vypadá ale jinak - molitan je zelený a ten samotný bublifuk je z průhledného plasu.)
v takovým akvárku je dobrý mít hodně rostlin, který ti s tou kvalitou vody pomůžou. Při hodně zarostlém akvárklu s rostlinami kterým se daří je už pak skoro jedno jaký filtr tam je, stačil by i nějaký maličký aspoň na pohyb vody.
Jestli tam moc kytek nechceš, nebo nevíš jak bude akvárko fungovat (když si začátečník), tak je lepší mít dobrý filtr. Ten molitanový by byl ideální, nebo se i prodává stejný s dvěma molitany (čím víc filtrační hmoty, tím líp). Sehnat dobrý filtr do menšího akvária je jinak docela obtížné
www.akva-exo.cz/…
Budeš k tomu ještě potřebovat vzduchovací motorek, který ten filtr bude pohánět.
Jsem úplný nováček, takže to je...?
Klasiku v podobě bublifuku.
0 30.08.2011 11:05 Prut – Filtr do 37 l
Zdravím, jaký filtr (spíš vnitřní než vnější) byste mi doporučili do 37 l akvária, kde hodlám chovat krevetky a razborky?
Starší reakce
takže například Eheim classic 2213? právěže na ten blackwatter to budou plovoucí rostliny a jeden šípatkovec, takže se budu toho proudu docela bát, ale chci aby to filtrovalo dobře.
No uvidím, zatím je to pořád hypotetické, ale přemýšlím nad prodejem na části - dno, filtr, kořeny, listy...pak stojan na akvárium udělat ( nemáte na to někdo lidi v praze?) a pak teprve zbytek
Dobrý je ten vnější komorový, zvlášť jestli tam nebude moc rostlin tak se může udělat filtr i větší, aby dobře udržoval stabilitu v nádrži. Ale mohla by stačit i filtrační hlava a čerpadlo.
Ten průtok bych tolik neřešila. Proud když je silnější tak se může zbrzdit o rostliny nebo jiné dekorace. V mé 400 vytéká voda z filtru docela dost a přitom se v celém akvárku skoro nehne protože to zbrzdí rotliny. A filtrace taky funguje ve větším rozmezí rychlostí, někdy může být i pomalejší lepší
hups, pravda 80x50x50, hrubý 200, čistý nevim, 170?
Zdravím akvaristy! Přemýšlím si tu nad (zatím) hypotetickým biotopním typem akvária (což není a nesmí být nazýváno biotop,jak vyplynulo z diskuzí) black water - ano vím, masivní nyní a populární, ale krásné. Co jsem o tom četla, píšou že pomalu proudící až stojící vody, filtrovat objem nádrže maximálně jednou za 4 hodiny. Jak docílím kvalitní filtrace i při malém průtoku vody?
utlumit nějaký 200l/hod filtr? externí s více komorami, aby se voda pročistila i při slabém průtoku? Chtělo by to nějakou příručku, odkud čerpáte vy? Já prošla black watter akvária tady, pár dalších fór ( například jedno australské, blázni jsou posedlí vodou, jejich blackwater vypadá jako studánka a filtry mají nejlépe 2 až 3 externí na akvárko) a sotva jsem našla doporučení na dno, natož pak filtr.
ocením názory, děkuji
Eheim pick up 2010 mám, ale je trochu silnější a nejde moc regulovat (ale když je akvárko hodně zarostlé tak se to ztratí). Taky ke krevetkám není zas tak vhodný, dole jdou otvory a za nimi přímo vrtulka. Lepší by byl biomolitan s čerpací hlavou
a nebo jsi si už zvykl na to ševelení vody, na ten jemný brum který prostě zákonitě musí každý motor vydávat...zvlášť pokud jen nebude motor tlačit čistou vodu..pokud bude akvárko rovnou i provzdušňovat tak to nic tichého nebude...má doma 3 různá řešení - bublifuk, externí filtr s hadicí do které jde rovnou vzduch a bublá to u dna akvárka, externí filtr s rampou s dírkami..všechno dělá nějaký hluk..a když bych to tohle všechno vypnul pak rambajzu nadělají dost ryby..diskové když se pohádají dokážou narážet do skla a šplouchat vodou..šulcáci se nadechují vzdušného vzduchu a cákají případně ty rány do krycího skla..akvárko prostě nikdy nebude úplně tiché...
0 21.08.2011 20:20 Losky JuraS: Promiň, ale je to nesmysl, co říkáš. Je jasný, že nikdy to nebude dokonalý, ale pokud čerpací hlavu, konkrétně ten Atman nedáš na přícucky a položíš do rohu, což jde docela dobře a pak to není opravdu slyšet, jen jemný brum, ale spím u toho a vadí mi každý zvuk a vůbec mi to nevadí. Prostě to není normálně slyšet
Používám také čerpací hlavu Atman 201 a pokud ji nemám přichycenu přísavkami ke skle, nejde vůbec nic slyšet, a to mi vadí kde jaký zvuk.
a ty myslíš, že čerpací hlava bude tichá ? ty srandisto a naivo !!!! existuje jediné tiché akvárium..to bez vody a živočichů, techniky..
Přidat reakci
1 ...... [160] ...... 256 257
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 232932x