Jaký filtr
Ahoj,
Já mám velmi dobré zkušenosti u malého akvária ( u mne 22 litrů čistý objem ) s vnějším filtrem Sunsun HW 603B.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Za mě ideální pro tvé akvárium...
Já mám aquael pat mini v 40l akváriu. Dal jsem si na něj větší molitan a funguje výborně. Jen ty přísavky moc nedrží, ale lze připevnit i pomocí držáku, který je v balení.
0 13.07.2020 14:17 Rychy – Filtr pro 35l Dennerle
Zdravíčko! Můžete mi poradit, který filtr by byl nejvhodnější pro 35l Dennerle Scaper's Tank? Původně jsem se díval na Aquael Fan Filtr Mini, ale ten filtrační molitan mi příjde hrozně malý a obecně s molitanovým filtrem nemám moc dobré zkušenosti, ale do takového nano akva si člověk asi moc nevybere :/ Takže si rád poslechnu zkušené rady
Jinak v akvárku plánuju mít bettu, krevetky a nějaké nenáročné rostliny... Díky moc!
Starší reakce
Tohle řešení provozuješ, když se dívám na profil, máš nějakou fotku, jak to vypadá z venku?
Jak koukám na fotku tak máš vedle akvária místo když si slepíš zboku skleněný filtr 10 cm široký máš 20 l obsah při 15 cm 30 l. Nehrozí vytečení protože všechny hrnce časem potečou.
Myslel jsem výkonově na jeho úrovni, ne cenově. Má Ehei, JBL nebo Fluval nějakou vychytávku, která riziko vytečení snižuje? (kromě německé kvality samozřejmě)
Nechceš, ale nic bezpečnějšího stejně nevymyslíš. A pokud se budeš pohybovat v cenové hladině SunSunu, tak nečekej od ostatních výrobců nějaké technologické zázraky.
No vnitřní právě nechci, ani vlepenou přepážku. Zabírá to místo, nevypadá to pěkně a pro želvy potřebuji výkonný a objemný filtr. Na internetu jsem našel rady navrtat sací trubku někde kousek pod hladinou, takže pokud začne téct, vyteče jen pár desítek litrů a pak začne přisávat vzduch. Bude to tak fungovat?
Vytéct může kterýkoliv externí filtr, ale u některých je větší pravděpodobnost problémů (třeba Aquanova). Mi vytopil kancl šmejd od Eheimu. JBL 701 zatím drží, ale má své mouchy.
Pokud chceš jistotu, tak si vlep filtr do rohu akvária.
Starší reakce
ekonomicka cesta je logicky tetra
dostupnost nahradnich dilu tetra
filtracni objem aquael ultramax
cisteni predfiltru ultramax
z dlouhodobého hlediska retrospektivně tetra má delší "lepší" historii
na druhou stranu u terčovců bych šel po objemu filtrační hmoty (já osobně)
0 14.06.2020 07:26 Michal111 – Tetra ex 1200 nebo Aquael ultramax 2000
Ahoj nemůžu se rozhodnout mezi těmito dvěma filtry. Tetra má objem košíku cca. 8 litrů a výkon 1400 litrů. Aquael 10litrů médií a 2000 litrů . Mám akvárium 300 litrů s terčovci.Tetra se dá sehnat za 2800 a Aquael za 4000. Co byste zvolili. Děkuji za tip.
Starší reakce
Na 160 litrů bude 800 stačit. Kdybys plánoval hodně ryb nebo nějaká "čuňátka" tak 1200 bude jistota - stáhnout výkon můžeš kdykoliv, zvýšit průtok nebo zvětšit filtr jde o něco hůř.
to je mi jasne, ale vedel by si sa vyjadrit aj k tym konkretnym filtrom - to je to co potrebujem vyriesit vdaka
Píše 160 litrů, nepíše jak moc zarybněných.
marcus> Je potřeba si uvědomit, že filtr je sice fajn pomůcka, ale pořád jenom pomůcka. Většinu práce stejně musejí udělat rostliny, bakterie ve dně a výměna vody.
Tak stát se to může. To riziko vytečení si každý musí zvážit sám. Jestli se bojíš, tak si můžeš nechat vlepit do akva přepážky.
rybicky.net/k/forum/149260.jpg Všechno má své výhody a nevýhody.
klasicke spolocenske sladkovodne, nejake korene, kamene, rastlinky, ryby
nic predimenzovane
Libí se mi právě ten Tetra EX 800 plus.
Nejdřív bys asi měl napsat, co a kolik tam zhruba chceš mít, pak má smysl řešit filtr.
160 l AQ
Tetra EX 800 plus?
Tetra EX 1200 plus?
alebo skor vnutorny?
dakujem
0 02.06.2020 13:39 Jirik87 – Vnější / Vnitřní
Zdravím chtěl bych jít do vnějšího filtru ale dostal jsem echo od kolegy, že se mi taky může lehce stát že mi filtr vyteče na podlahu. Nebo mi vypadne hadice z AQ a budu mít vodu všude. Už se vám to někomu stalo ?
Starší reakce
Hezké poledne, mrknul jsem v Objemech na,,větší AQ,, a někde funguje bez problémů vnitřní Atman za 250kč a někde vnější Eheim za 4000kč (nebo vnější i za víc).Filtrační objem se koukám stal brutálním byznysem.
Zaprvé je to ranec a zadruhé je to pořád "jen" 12 litrů filtračního objemu a to je vzhledem k ceně zatraceně málo. Blbé 3 kostky bioakvacitu 10x10x50, tzn. 15 litrů filtračního objemu v ceně 400,- vs. 11.000,- za Eheim 1200 XL. To je naprosto neporovnatelné. A že to zabírá místo? Ano, v 60 litrovém akva bych to možná řešil, ale v 500+? Jeden větší kořen zabere víc.
Ten vnitřní vlepený taky není špatná volba,cenově určitě nejlevnější a je hlavně eliminováno riziko vytečení akvária.Jedinou nevýhodou je že to ubírá vnitřní prostor.Ještě by stál za úvahu eheim 1200,ale to už je docela ranec.
bylo to myšleno jako informace pro všechny
ad 3 - nebylo to myšleno tak, že by to mohlo prasknout, ale tak, že je to dostatečně měkké na to, aby to byl slušný "voser" to dát dohromady - řekl bych, že JBL je v tomto menší zlo než oase... oase má větší žlábek na kraji, takže ty koše v sobě (když zapadnou správně) drží jako celek pevněji, ale usazovat je tam..je trochu řekněme uživatelsky nepřívětivé - zejména se to pak projeví, když vyměníte dodaný molitan za nějakou jinou náplň.
neříkám, že je to správné, nebo špatné, jen říkám, co mi vadilo
)
jinak bych ještě zvážil eheim 1200xl vzhledem k objemu...
Řekněme si to narovinu, pro akvárium o takovém objemu je každý komerční vnější filtr pouhým flusátkem. Takže buď přepadový a nebo vlepený vnitřní komorový.
Být Tebou,ještě bych klidně zvážil vnější filtr JBL greenline 1502 nebo 1902.Obsah filtračních médií u 1502 je 8litrů u 1902 myslím 10 litrů.Ostatní parametry jako spotřebu el.energi si dohledáš na webu.Cenově vycházejí velice dobře a kvalitativně taky,dodávány jsou včetně filtračních médií.Mám sice starší typ 901 a 1501. Běží v akváriu nepřetržitě 9 a 7 let bez poruchy.Čistím je tak jednou za půl roku.
Omlouvám se, měl jsem uvést, že řadu Biomaster znám, takže nebylo potřeba to brát tak do hloubky. Ale v konečném důsledku to nevadí, třeba to někomu pomůže při výběru.
Ad1) Každý předfiltr, který je součástí filtru, zabírá místo. To není nevýhoda, ale vlastnost. Co je ale naopak obrovská výhoda, že je ten předfiltr oddělen od hlavní šachty s koši. S tím související komfort při čištění, kdy není potřeba rozebírat celý filtr, je už jen třešničkou na dortu. A roztodivný tvar košů je jenom designová záležitost, na funkci to nemá žádný vliv.
Ad2) Tady souhlas, na to si musí dát každý pozor.
Ad3) Neznám nikoho, a ani mně se to nikdy nestalo, kdo by řešil prasknutí koše. Tím samozřejmě neříkám, že se to nemůže stát, ale jako nevýhodu bych to fakt nebral. Jinak usazování samotných košů je kapitola sama o sobě u všech výrobců. Expertem na to je potom firma JBL.
PS: Ať nový filtr slouží ke spokojenosti.
no porovnávejte porovnatelné...
4l filtračního objemu vs vašich 60-80...
pokud externí, šel bych cestou eheim 4+ 600, případně tetra ex 1200 + (důležité je to "plus" v názvu) protože objem filtračních hmot (nejsem zastáncem fluvalu, který jde cestou vícekrát otočit vodu přes méně množství filtrační hmoty - což neznamená, že je to špatné).
Zásadní otázka je, co od filtru čekáte - pokud potřebujete hlavně mechanickou filtraci, je lepší jít cestou fluvalu, pokud biologickou, tak jít cestou filtračního objemu). Vzhledem k nastíněné osádce bych doporučil opravdu jít cestou eheimu, respektive většího filtračního objemu.
Dále bych ještě vzhledem k rozměrům nádrže zvážil montáž vnitřního HMF...jiný vnitřní dle mého nemá v tomto objemu cenu zvažovat.
1) předfiltr zabírá dost místa uvnitř (na to, kolik je jeho skutečný filtrační objem - ano, je to konstrukčně dáno pro "lepší komfort při úklidu")
připravíte se zhruba o 1/4 prostoru ve filtru, což vede i k roztodivnému tvaru náplňových košů
2) u varianty thermo - z pochopitelných důvodů lze použít jen topítko od oase (což není problém, problém je v tom, že pokud dojdete vlivem okolních podmínek k tomu, že topítko jede často (což při průtoku x litrů/hodinu není problém
), musíte ho nechat vychladnout než ho budete vyndavat (což se při čištění filtru, respektive vyndání hlavy udělat musí vždy) - aby neprasklo - jen je potřeba na to myslet, nic víc, nic míň ((kolik lidí to asi ve skutečnosti dělá....))
další věc, na kterou je potřeba myslet je i to, že filtr musí být odvzdušněn, aby topení neprasklo uvnitř (prostě se zapne topítko později, ale je potřeba na to myslet)
3) zpracování - je samozřejmě dobré, dobře provedené, slabé místo jsou koše - díky tvaru je problém s pevností těch košů, což při chodu už potom nevadí, ale při čištění a usazování košů zpět je o nervy (prostě to musíte sesadit správně, aby to lícovalo, ale chce se to obrnit trpělivostí)
ke zpracování ještě snad to, že usazení těch zapadávajících částí a jejich "překlapnutí" pomocí těch páček z boku je zapotřebí dělat silou větší, než bych čekal (je to plast a bojím se, aby se to neulomilo)
ještě pár postřehů z provozu
- pěna uvnitř předfiltru byla 45 ppi, což se ucpává velice rychle (výrobce dělá i variantu 30ppi, ale nebylo to v době nákupu dostupné (novinka na CZ trhu), doporučil bych koupit rovnou a při výměně potom zaměnit a tím si oddálit nutnost údržby)
-v předfiltru je x válečků - kdo potřebuje větší proud, než je maximum, co filtr umí za normálního stavu, dá si do předfiltru x-1 válečků (a samozřejmě si může ještě pomoci změnou ppi, ale ubrat váleček se mi osvědčilo jako nejrychlejší a nejjistější řešení problému)
-topítko - měl jsem problém vytopit nádrž na 25°C, respektive teplota dost kolísala dle teploměru v nádrži (vyřešeno topítkem do nádrže, jen upozorňuji, že spoléhat na to jako na jediný zdroj tepla není určitě vhodné u náročnějších ryb)
všechno výše napsané je jen můj subjektivní dojem po cca roce užívání, neznamená to, že je oase špatný, ani že to jsou nějaké zásadní nevýhody, jen dávám svůj pohled na věc...
filtr je už prodaný a nahrazený jiným, který má také svoje výhody a nevýhody, jako ostatně vše.
Ještě k tomu čištění předfiltru - je to fakt luxus, ani pak nevadí, že je potřeba to dělat častěji, s kyblíkem to jde rychle... ještě upozorním, že vracení patrony předfiltru zpět je potřeba dělat pomalu - kdo to tam strčí rychle, uvidí krásný gejzír
))
(a pak je potřeba uklízet a to já, jsa líný, dělám všeobecně nerad)
no a ja k tomu dodam jenom to, že možná někdo přemýšlel a v marketingových materiálech to vypadá dobře, ale viděl jsem to (měl jsem to) rozebrané a to, co vypadalo na začátku jako výhodné přináší dle mého spíše nevýhody...konkrétně model 600, 350, 250 i v provedení thermo
Nalijme si čistého vína, téct může začít úplně každý vnější filtr. Na všechny značky, snad kromě Oase, ale to je dáno pouze krátkou dobou na trhu, najdeš záporné reference. Takže to je nakonec stejně jenom o štěstí a trefení toho správného kusu.
PS: Jinak ještě k Oase, tou krátkou dobou na trhu jsem myslel konkrétně na akvaristickém trhu, protože tahle firma má jinak bohatou historii v kontextu jezírkové techniky/čerpadel/atd. a je to špička. Čekal jsem, kdy se vrhne i do akvaristiky a naštěstí se tak stalo, takže pokud bych si teď vybíral vnější filtr, jakože budu, tak bych šel/půjdu jednoznačně do Oase. Je vidět, že u konstrukce těch filtrů někdo přemýšlel, ale to mě osobně u této firmy nijak nepřekvapuje.
0 21.04.2020 14:15 Simax – Výběr filtru
Dobrý den,
poradíte mi prosím jaký vybrat filtr na 160 l akvárium? Aktuálně mám venkovní Sera Fil bioactive 250 s velkou kostkou "molitanu" v nádrži, ale už je to trochu o nervy, jelikož při posledních dvou čištěních (loni a předloni) po smontování tekl. Dočetl jsem se, že to je běžné a že není moc dobrý filtr, posledně jsem před montáží namazal gumičky a kupodivu přestal téct, ale na další čištění už si netroufám. ...mám ho cca 4 roky. Četl jsem Vaše doporučení na venkovní filtr tady ve vláknu níže a byl tam "TetraTec EX 800 Plus" nicméně na Heurece jsem našel následující:
po cca 5 letech začal protékat ... nábytku to nedělá dobře
po několika čištěních praskla převlečná plast. matka u ventilu - zalepeno spec. lepidlem
Tak mi to příjde podobná zkušenost jako se Serou, tam mi zas praskaly trubky při čištění, když se mi na nich zevnitř začala lepit řasa... Je mi jedno jestli bude venkonvní nebo čistě vnitřní, ale dost mi vyhovovala ta údržbová nenáročnost uvedeného...
HMF je větší než vnitřní filtr... ano...ALE
nezabírá o tolik více prostoru a má násobně větší filtrační objem
topítko si tam dáte jaké chcete, nejste vázáni na výrobce filtru
čerpadlo si dáte jaké potřebujete, regulovatelné, se spotřebou, jakou si vyberete
čištění je otázkou - někdo (ne já
) čas od času vyklepe molitan, já jsem to nečistil nikdy - prostě čas od času (vzhledem k mé lenosti tak max 1x/rok) jsem odsál bordel za molitanem hadičkou a to bylo vše. Další výhodou je cena
nevýhody HMF - asi jen nutnost spodní přepážky (kvůli substrátu a výměně molitanu za x let), zabírá více místa, než komerčně dostupné filtry...
přeci jen bych ještě zvážil možnost vnějšího (protože manipulace)
Jsou dobré vnitřní filtry a jsou horší vnitřní filtry a stejně tak jsou dobré filtry vnější a horší filtry vnější. Ale ten hamburk asi bude nejméně problémový, souhlasím.
Vnitřnímu bych se vyhl. Měl jsem ho kdysi v 60l a byl to fakt omyl. Nedostatečný objem, silný proud, rezonující, špatné na údržbu...
Ten hamburk se dá udělat různě, dáte si tam pumpu podle volby, médium podle volby, schované topeni...
Děkuji, o tomhle vím, tohle řešení se mi taky celkem líbí.
Hezký večer všem.
Plánuji pro svou novou nádrž techniku a teď jsem na vážkách s filtry. Vnější filtraci nechci a tak se rozhoduji mezi vnitřním a "udělej si sám" Hamburským plošným.
Nádrž bude 125x40x40 velká, objem 200l takže 150l čistého objemu. Budoucí osádka by se měla skládat z páru cichlidek vysokoploutvých, hejna teter a pancéřníčci na dno. Líbí se mi spíše zarostlé nádrže, takže hodně zeleného.
Hamburský plošný by měl mít filtrační médium o objemu cca 4,5l a bude v rohu nádrže. V něm by mělo být schované topítko. Celý je ale o něco větší než obyčejný vnitřní filtr, který by měl i s topítkem zabírat míň místa. Na HMF se mi líbí nízká pořizovací cena a skoro bezúdržbový chod, ale vlastní zkušenosti s ním ještě nemám.
Pomůže mi někdo s rozhodováním eventuálně doporučí konkrétní vnitřní filtr?
Děkuji
.
Starší reakce
0 13.04.2020 18:58 Rostajs –
Re: Lidičky moc děkuju za postřehy a informace
Eheim Ecco Pro 2034 jsem našel za 2235 Kč, zaujala mě u něj nízká spotřeba a tak jsem jej zařadil do výběru
Máte pravdu, má málo filtrační hmoty, vypouštím jej. Vnitřní jsem měl čerpadlo s kostkou (rybky mi umíraly, jak se dostaly mezi molitan a sklo), pak Eheim Biopower 200 a nakonec se mi zachtělo externího filtru
Koupil jsem Eheim 2213, ale i po půl roce provozu není tichý. Vypadá to asi na ten JBL cp e702. Ještě jednou moc děkuji všem
112 litrovku provozuju s JBL e702...kapacitně stačí. Původně jsem tam měla větší JBL e902, ale musela jsem ho škrtit, takže jsem ho použila u většího akvárka a koupila menší, který plně vyhovuje.
A nechceš třeba vnitřní Eheim Aquball 180 ? Z vlastní zkušenosti můžu doporučit. Oproti externím super cena, nic neslyšíš, žádné riziko vytečení.
Eheim Ecco Pro 2034 vychází cenově nejhůř a má nejmenší filtrační kapacitu, já osobně bych ho vyřadil z výběru. Za 2100,- je k mání Tetra Tec EX 800 Plus s 3násobnou filtrační kapacitou a nebo za 2900,- JBL CP e902, který je na tom s filtrační kapacitou ještě o kousek lépe než Tetra. On by ale úplně v pohodě stačil i ten tvůj zmiňovaný JBL CP e702 za 2500,-
Používám JBL. Pokud si ho zvolíš, doporučuji vzít 902. Ty udávané výkony je třeba brát s rezervou.
1 13.04.2020 15:22 Rostajs – Výběr filtru
Dobrý den, vybírám externí filtr pro nádrž 112l, čistý objem do 100l. Nemohu se rozhodnout mezi Eheim ecco pro 200, Jbl cp e702 a Fluval 207. Prosím jestli máte nějaké postřehy k těmto filtrům, budu rád za info. Děkuji
Starší reakce
0 09.04.2020 20:20 Rostajs –
Re: RAP Ono to dělalo už od novoty. Doufal jsem, že se za měsíc zaběhne (oslizne vrtulka) a ztiší, ale broukal si dál, jen méně hlasitě. Po 5 měsících se asi hodně zanesl a klesl průtok což jsem bral jako normální stav
, jenže začal rachotit bez přestávky. Při čištění jsem našel dvě šnečí ulity, ale jen na horním molitanu, ještě pod filtrační vatou. Každopádně jsem vyndal rotor, osku a vyčistil kartáčkem komoru. Gumové "špunty" zustaly v komoře a protilehlém plastu, nešly mi vyndat, tak nevím jestli sedí jak mají. Vyndal jsem jen osku a rotor s vrtulkou. Mám ty gumové nějak vyndat?
Přidat reakci
1 ...... [12] ...... 256 257
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 232932x