Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaký filtr

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 13 Přejít na další stránku   1  
Jaký filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.02.2020 15:40 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Zit_Congerson
Co takto žádný? Podle obrázku je množství ryb takové, že je fotosyntéza v pohodě utáhne. Rostlin přiměřeně, světlo dobré. Vsadím se o 100 euro a na základě svých zkušeností s měřením kyslíku, že v tomto akváriu při stávajícím světle, rostlinách a rybách bude i bez filtru kyslíku alespoň 5 mg/l. I s rybami, co tam jsou (pokud nejsou někde zastrčené super velké kusy). Filtr není třeba.

P.S. Bordel se nebude hromadit někde v rohu :). Když na to přijde, dekompozice by ho mohla rozebrat i bez odkalování. Jako v mých akváriích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2020 14:41 Muž Zit_Congerson [67] - Rostliny – Jak vyřešit cirkulaci?
Fotka k příspěvku Čaute, mám dotaz ohledně volby filtru do akvárka z fotky. Aktuální filtr vypovídá službu (externí - protýká a nedostatečně cirkuluje vodu). Jak voda nedostatečně cirkuluje, usazuje se veškerý bordel v pravém předním roku akvárka, kde akorát kazí vodu. Mohli byste mi doporučit, jaký filtr zvolit a jakým způsobem ideálně zajistit správnou cirkulaci vody v takovém akvárku? Rozměry 120x50x60, aktuálně více zarostlé, jsou v něm nové kytky, které ještě více komplikují cirkulaci vody. Koukal jsem po SUN SUN HW-703B. www.rostlinna-akvaria.cz/…

Díky za každý názor. PS prezentaci AQ budete hledat marně, ale rád doplním případné informace ano
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2020 13:45 Muž WW2collector [0] – vnejsi filtr do 420 litroveho akva
zdravim, pomalu uz se porozhlizim po externim filtru do budouciho 420 l akva , jen ty dnesni nazvy a typy mi nic nerikaji.
poradili by jste mi prosim s vyberem kompletni sady vcetne rampy , pomer cena / kvalita 8 vykon ?
diky.
P.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2020 19:58 Muž snajprik [57]
Hamburger je naj ;-) www.akvarijum.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2020 19:42 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Ef
Dobrá volba. Oba tyhle filtry jsou taková stavebnice, lze je libovolně rozšiřovat, dávat naprosto libovolné náplně apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2020 19:22 Ef Re: vlka
Moc děkuji za tip, přes něj jsem se dostala k Eheim Biopower 200, tak to ještě promyslím, ale zatím mě zaujal nejvíc :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.01.2020 21:03 Muž vlka [3444] Re: Ef
Mohu z vlastní zkušenosti doporučit podle výšky AQ: akvarijni-filtry.heureka.cz/… naprosto tichý filtr, jednoduchá údržba - čištění, má i rozstřikovací rampu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2020 20:26 Ef – AQ 98l
Ahoj, prosím o radu s výběrem filtru do AQ 98l, kdy vzhledem k umístění akvária není možný vnější filtr. Přemýšlela jsem o závěsném filtru, ale nemám s ním žádnou zkušenost. Mám v plánu akvárium mít tak nějak "středně" osázené rostlinami a co se rybiček týče, tak tam budou rybičky jako neonky a jim podobné tetry a pancéřníčci. Předem děkuji za rady a názory. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2020 13:33 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Romanesku
Jo, taky dobrý. Akorát bych to uhlí a molitan nahradil něčím jiným. Třeba těmi válečky nebo Siporaxem nebo něčím takovým. To uhlí tam jen zabírá místo a molitan je v tak malém objemu málo efektivní.

Ale nakonec, na těchhle detailech by nemělo záležet. Tu nádrž si udělej tak, aby se ten filtr nezanášel a aby ses při každém pohledu na něj sám sebe ptal, jestli jej vůbec potřebuješ ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2020 11:56 Romanesku Re: michalt
Vybral jsem Aqua Clear 20 , co ty na to ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.01.2020 11:42 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Romanesku
Romanesku napsal: V akváriu budu mýt Betu a neonky nebo tetry

Na neonky i tetry je to malé, to nebude dlouhodobě fungovat bez ohledu na filtr. Těch 25 litrů je leda tak pro tu Bettu, co by ale bylo s dostatkem rostlin moc hezké akvárium (k tomu několik malých šnečků okružáků a piskořek).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2020 11:38 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Romanesku
Co v tom budeš chovat? Jestli to nepřerybníš a necháš zarůst,bude to dobré tak jak píše Oldass.

Jestli opravdu chceš nebo potřebuješ filtr, třeba kvůli pohybu vody nebo tak, můžeš použít tenhle:
www.akva-exo.cz/…

Prostor filtru výplň například filtračními válečky nebo Siporaxem. Na sací koš nasaď malý váleček biomolitanu a priškrť průtok. Já takhle provozoval 25 litrů 3 roky bez problemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2020 11:38 Romanesku Re: afc1886
V akváriu budu mít Betu a neonky nebo tetry
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2020 11:22 strejc Re: _ucx_
Filtr jede půl roku a v akvariu je voda z jineho akva..a dopusteno čerstvou vodou půl na pul.Napoustel jsem ho před týdnem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2020 06:58 Muž Oldass [806] Re: Romanesku
Nejlepší filtr je žádný filtr, ale pořádné dno + zeleň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2020 00:03 Romanesku – závěsný filtr
Poradí mi někdo jaký nejvhodnější závěsný filtr do 25 l akvárka ? Díky .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2020 22:58 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: strejc
Jestli jede filtr tři měsíce a do nádrže přišla voda z jiné (zajeté) nádrže, tak ok. Ale stejně ty testy na NO2 i NO3 bude vhodné mít, takže není důvod si tu vodu neproměřit už teď :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2020 21:51 Muž strejc [1] Re: MatyMaty
oki,dám prezetaci a díky..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2020 21:09 MatyMaty Re: strejc
Nezapomeň potom ukázat krasavce ;-) držim palec ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2020 21:00 Muž strejc [1] Re: MatyMaty
jasně,no mýslím si že by to mohlo být v pohodě,filtr už jede půl roku,do akva přidávám bakterie...Seachem Stability,tak těch 14 dní by mohlo stačit,ted mám akva týden napuštěné,testy jsem dělal včera a byli na nule... palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2020 20:46 MatyMaty Re: strejc
Pokud můžeš udělej test na Dusitany ať jsi po jistotě. Já tedy musím říct, že jsem AKVA pro parmičky ráno založil, použil vymačkaný bordýlek z jinýho filtru a odpoledne v něm plavaly ryby. Dusitany jsem hlídal a byly na nule ano Podle mě jseš redy ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2020 19:04 Muž strejc [1] Re: _ucx_
ok,dám na vás a purigen použiju,díky všem a ještě jedna otázka...14dní zajetí akva stačí,né....pro malawi...filtr je zajetý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2020 08:55 MatyMaty Re: strejc
Já ten Purigen prostě používám, mám ho ve všech nádržích, jak píše ucx dává to smysl. Snažím se konkrétně u Tlamovců o co největší filtrační možnosti ....Purigen vyčístí vodu úplně neuvěřitelně. Do diskuse jestli zbavuje vodu všech škodlivých látek se absolutně nepouštím ;-) zákaly a zbarvení vody ale zmiznou, to mám ozkoušené ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2020 08:11 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: strejc
Purigenem ani clear waterem v tomhle případě nic nezkazíš. Rostliny nemáš, čili jediné odbourávání dusičnanů děláš výměnami vody, tady to smysl dává.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2020 23:43 Muž strejc [1] Re: MatyMaty
Myslíš že ten purigen má taky přidat do filtru,zatím zajíždím akva...ale filtr je už zajetý,ten už je v provozu cca. půl roku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2020 08:51 MatyMaty Re: strejc
V pohodě, bylo mi to jasný ;-) já mám Tlamovce v podobně velkém akva. Objem filtrační hmoty mám cca. 11l (Juwel), do filtru jsem proti originál sestavě přidal Purigen....vše funguje a ryby se třou jako blázen ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2020 20:48 Muž strejc [1] Re: MatyMaty
aha,špatně jsem tě pochopil,no filtrační náplně mám poskládaný...hrubý biomolitan,středněhrubý a jemný,pak už mám jen hmm siporax
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2020 19:36 MatyMaty Re: strejc
Hezký domov pro Tlamovce ano , tím poskládáním jsem myslel filtrační vložky ;-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.01.2020 18:14 Muž strejc [1] Re: MatyMaty
Fotka k příspěvku poskládaný to mám tak...posílám foto,dřív jsem měl taky malawi a filtroval jsem jen přivzdušnovací hlavou a biomolitanem a nebyl problém,tak by to i ted mohlo být OK...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2020 16:21 MatyMaty Re: strejc
Ahoj, bude záležet také jak poskládáš vnitřek, ale podle mě je filtr dostatečný. Úplně nezáleží na průtoku, u Malawi spíše objem filtrační hmoty. Tak stejně budeš každý týden měnit vodu a odsávat šurvajz ;-) ...oni strašně nadělají stydim
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2020 16:01 strejc Re: snajprik
Díky všem za odpovědi,snad ta filtrace bude dostacujici..bude tam cca.30 alunocar
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2020 08:02 Muž snajprik [57] Re: strejc
Ak ti čerpacia hlava bude nasavať napriklad cez takyto biomolitan, tak v pohode palec abc-zoo.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2020 05:34 Muž nekdo [353] Re: strejc
no a já k tomu dodám, že to bude fungovat.
Jel jsem přes 8let malawi jen na cerpaci hlavu a molitan a fungovalo to v pohodě.
Jen je potřeba měnit vodu a odkalovat (a to za Vás žádný filtr, lhostejno jaká značka, neudělá)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2020 22:58 Muž PetrO [752] Re: strejc
Chápu, ale nevím.
Já ho mám asi tak na stejném objemu.
V pravém rohu mám kostku bioakvacitu s čerpací hlavou a u velkého filtru mám ještě předfiltr s keramickými kroužky a molitanem.
V akváriu je spousta kytek, spousta ryb a z toho nějaké Platy, které kadí jak utržené z řetězu. U mě taky spoustu práce odvedou šneci a krevety, ale to u Malawi asi odpadá.
Já i tak každý měsíc čistím předfiltr a je opravdu dost zaneřáděný.
V Tvém případě bych asi radši dal něco kapku výkonnějšího.

Ale nejlépe kdyby se k tomu vyjádřil i někdo, kdo dělá cichlidy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2020 21:27 Muž strejc [1] Re: PetrO
hlučnější to je,ale to mi nevadí,jde mi o to jestli společně z přivzdušnovací hlavou..z biomolitanem 700l/h zvládne akva malawi..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.01.2020 21:12 Muž PetrO [752] Re: strejc
Osobně bych dal asi něco ještě o kousek výkonnějšího a možná i od jiné firmy než Sunsun. Priškrtit můžeš vždycky.
Mám 300 litrů (čistý objem 225) rostlinné akvárium, filtruji HW-703B a dnes bych šel radši třeba do Eheimu nebo JBL.
Sunsun je na můj vkus zbytečně hlučný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2020 21:00 Muž strejc [1] – filtr
Zdravím,mám dotaz..mám založené akva.300l Malawi,a chtěl jsem se zeptatzda zvládne filtrovat toto akva vnější viltr SUNSUN HW-703A,mám v akva ještě přivzdušnovací hlavici z biomolitanem.Myslíte zda filtrace bude dostačující....Děkuji za odpověd.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2020 09:15 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: snajprik
No já můžu srovnávat mezi svým komorovými filtrem a dvojicí interních BioPowerů. BioPower vpravo čistím jednou za měsíc až jednou za šest týdnů, když už mám pocit, že se mu snižuje průtok. Je z něj vždycky spousta sajrajtu. BioPower vlevo jsem čistil po měsíci po nasazení a nebylo to vůbec potřeba, byl velmi čistý a to přesto, že v tom místě ryby krmím a tráví tam většinu času, zanáší se výrazně méně. Od té doby jsem na něm pokles průtoku nepozoroval a tak jsem ho ani nečistil.

Komorový filtr se nezanáší prakticky vůbec, zatím jsem z devíti bloků biakvacitu (každý cca 24x5x5 cm) čistil za ten rok jen ten vlevo nahoře hned za přepadem, přes který musí protéct všechno, asi dvakrát. Je fakt, že kýbl vody z něj hodně hnědý byl, ale pocitově udělá nejvíc práce interní BioPower v pravé půlce nádrže, kde se ryby vyskytnou jenom občas, ale kam směřuje hlavní proudění vody díky tomu, že tam míří hlavní tok vody v nádrži (rozstřikovací rampa komorového filtru má otvory jen v levé části nádrže, odtok do něj naopak je vpravo).

Čili výsledek je, že umístí-li se komerční filtr na dobré místo, svou práci dělá a ne úplně špatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2020 08:50 Muž snajprik [57] Re: michalt
Vyriešenie filtrácie veľkého akvária bol problém, ako mal som komerčne filtre (11W 13W) a aj som skúšal to filtrovať pomocou nich cca 3 mesiace a musel som každý týždeň meniť vodu, voda v nádrži bola špinavá, špinavé dno, proste hrúza des, a keď som išiel čistiť filtre po 3 mesiacoch vyzerali ako nove, žiadna špina čo sa nedalo povedať o nádrži.
Teraz s tým 4W čerpadlom, ktorý čerpá vodu cez 50x50x5 jemná špongia30 cca 11L za tim su schovane keramické kuličky cca 8L špina s vodného stĺpca zmizla a je krištáľovo čista, dno sa podstatne menej špiní, žiadna mastná hladina, ale keď po 3 mesiacoch idem čistiť tu špongiu, tak s nej pomaly pol kila bordelu zíde, bodrel humus neskutočný cca 8x10L vody na preplachovanie miniem kým sa ako tak voda vyčisti zo špongie, teraz vodu mením nie preto že musím, lebo nemusím, až po cca troch mesiacoch keď sa filter zanesie a už prestáva fungovať ako ma, až potom riešim údržbu.
Určite lepši by bol prepad a cca 100-200L prepadový filter, ktorý by stačilo čistiť raz za rok, ale zase neviem si predstaviť fungovanie na tých externých čo prd filtrujú len vodu točia dookola. Osobne som dosť sklamaný s externých filtrov, určite sú lepšie ako nič, ale o kvalitnej filtrácii sa nedá hovoriť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.01.2020 07:07 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: nekdo
K těm doporučovaným filtrům: Já sám jsem nikdy tak velké akvárium neprovozoval. Z těch nad 800l, které jsem doposud viděl, si nevzpomínám ani na jedno, které by dlouhodobě bezproblémově fungovalo na jednom jediném vnějším komerčním filtru. Buď tam bylo vnějších komerčních filtrů několik, nebo to bylo něco vnějšího udělané na míru pro danou nádrž nebo to bylo něco jednoduchého uvnitř. Proto nejsem s to nijak zpochybňovat názor Někoho, kdo doporučuje nějaký konkrétní filtr, ani názor někoho Jiného, kdo tvrdí, že takový filtr doporučit nelze.

Svůj příspěvek jsem mínil obecněji, tedy že do jisté míry lze rychlejším průtokem přes menší množství filtračního média nahradit pomalý průtok přes větší množství média.

nekdo napsal: @michalt:
o kvalitě se dá hovořit z různých úhlů pohledu - je to diskutabilní a zrovna v akvaristice celkem neměřitelné.
K tomu jen poznámka - kde berete tu důvěru v to, že bakterie bydlí zrovna "jen ve filtru" ?

O žádnou takovou jistotu se neopírám. Jen když mluvíme o filtraci ve filtru, tak počítám v úvahách jen s těmi bakteriemi, které jsou ve filtru. Samozřejmě, pak je tady aspekt, že čerpadlo honí vodu celým akváriem, kde se znovu filtruje na různých površích. To jsem však nepovažoval za relevantní uvádět v souvislosti s rychlostí průtoku médiem ve filtru. Uvažoval jsem tedy "nejhorší" možnost ve smyslu, že bakterie jsou pouze ve filtru a nikde jinde, zároveň je nimi filtr osídlený tak, že při dostatečně malé rychlosti se voda přefiltruje optimálně. To jen kvůli srovnání dvou různých přístupů k filtraci ve filtru.

Zbytek Vaší reakce vůbec nerozporuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.01.2020 21:05 Muž nekdo [353] Re: snajprik
já se omlouvám, nechci rozjíždět žádný flame, jen si dovolím pár poznámek :)
původní tazatel řešil komerčně dostupné filtry, proto taková odpověď.
HMF je asi nejlepší filtr, o tom žádná, ale není na všechno úplně všespásný.
Když jsem ho měl v akváriu, měnil jsem jednou za 4 -5 let (dle poločasu zhroucení struktury) a nikdy jsem ho neproplachoval. Na druhou stranu pokud máte plnou nádrž L ancistrusů, nebo jiných ryb s nedokonalým trávením, tak prostě nevěřím tomu, že z HMF dosáhnete průzračně čisté vody bez hoven (páni odpustí, dámy jsou zvyklé :), respektive mě se toho nepovedlo dosáhnout (molitan 50x50x10,čerpadýlko a kolínko nahoru). Pro tento případ mě vyšel nejlépe filtr pískový (samodomo), který to dokázal skutečně vyřešit.
Nikde jsem nepsal, že jediná možnost je cesta velkého průtoku. Stejně tak jsem nikde neglorifikoval proces nitrifikace ve filtru

@michalt:
co se týká komerčních filtrů, které bych v klidu doporučil do akvária 900L, tak jsou asi jen dva (dle mého), a oba jsou od EHEIMu.
Jeden z nich se jmenuje 2080 (12 l filtračních hmot) a potom je tu král, kterého moc lidí už dnes nechce, prodejci ho ani nedrží skladem, ale je to prostě král filtrů :)))
a ten se jmenuje Eheim Classic 1500 xl (18 l filtračního objemu).
Tyto filtry také nejsou všespásné a opět záleží na konkrétní situaci, jestli jsou vhodné...
o kvalitě se dá hovořit z různých úhlů pohledu - je to diskutabilní a zrovna v akvaristice celkem neměřitelné.
K tomu jen poznámka - kde berete tu důvěru v to, že bakterie bydlí zrovna "jen ve filtru" ?
K tomu průtoku - nějaký význam to mít bude, to je prostě ozkoušené praxí...
čistá matematika -
akvárium 1000 l, z toho 300 l detritu
v jednom HMF s čerpadlem o průtoku 500 l/h (klasické HMF, ne nasazená kostka na tyčce).
v druhém komerční filtr s průtokem 2400 l/h (ten classic 1500xl)
vynechme nyní otázku spotřeby
kde bude pohledově čistější voda za 1 hodinu ?
kde bude čistější voda za půl roku ?
kde bude čistější voda za rok ?
já to nevím - znovu říkám vynechme aspekt ceny, spotřeby a spol a zaměřme se jen na filtraci.
A aby to nebylo tak jednoduché - kde budou jaké hodnoty NO2, NO3 za stejné časové úseky ?
a samozřejmě filtrační media - jinak se bude chovat externí filtr, když v něm budou některé umělohmotné komerční produkty, jinak když bude plný jen molitanu, jinak když budou doporučené náplně od výrobce.

Jak jsem psal na začátku, neberte to, prosím, jako námět pro flame, nebo pokus o něj - klidně můžeme pokračovat v diskuzi přes sz, nemám s tím problém. Jsou to jen postřehy k Vaší reakci :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2020 12:48 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: snajprik
To co popisuješ a provozuješ ve své nádrži, je osvědčený, podložený a učebnicový přístup k filtraci. Daný element objemu vody se optimálně profiltruje díky vhodné ploše a tloušťce filtračního média při vhodné rychlostí vody.

Jenže když (z jakéhokoli důvodu) není k dispozici dostatečná plocha a tloušťka, kterou lze vodu čerpat dostatečně pomalu, aby se optimálně profiltrovala, lze to udělat taky tak, že se menší plochou daný element objemu vody prožene opakovaně. Pokaždé se profiltruje neoptimálně, ale zase častěji.

Když se pro danou nádrž nejde do extrémů, mají oba přístupy podobný efekt. Kdysi jsem si to přesněji počítal. Ale, samozřejmě, umím si představit, že žádný komerční kanystr neutáhne spolehlivě 900l, tímhle Ti nechci oponovat. Ale pro menší nádrže a individuální situace ten průtok někdy obecně jistou roli hraje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2020 12:44 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: snajprik
snajprik napsal: napríklad taký sunsun 704 čo je najlepší a najpredávanejší filter na svete
Kto to tvrdí?

snajprik napsal: To že by prečerpali 8x viac vody v akva nemá vôbec vplyv na filtráciu.
Pred nejakým časom tu prebehla diskusia s odkazom do externého fóra, kde chlapík experimentálne predviedol koľko amoniaku dokáže odfiltrovať prázdny (bez filtračnej náplne) filter a boli to kvantá, ktoré sa v bežnom akváriu jednoducho nevyskytujú. Nehovoriac o tom, že baktérie dokážu spracovať len ten dusík, ktorý sa dostane ku nim (a len ak majú dostatok kyslíka), nie naopak, takže množstvo prečerpanej vody na filtráciu určite vplyv má.

Zdržte sa zovšeobecňovania vlastných skúseností, spravidla nevedie k správnym záverom...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.01.2020 11:06 Muž snajprik [57] Re: nekdo
Mne sa o 900L akva stará vnútorne čerpadlo 4W, 500L/h + špongia, prepláchnem ju raz za 3 mesiace, vodu mením kedy chcem a niekedy sa mi i 3 mesiace nechce a dolievam len odpar :-D A keď mením vodu, nikdy viac ako 10%. Mam tam cca 150 ryb 35 druhov, skalare, živorodky tetry duhovky razborky cichlidky kardinalky, mrenky, pancierničky, prisavky... zopar krevetiek cca 300 neocaridina blue, CRS, tigre, japonica. Všetko si tam svorne žije už skoro tretí rok.
PH mam 6,8 tvrdosť 130 NO2 0mg, NO3 5mg, CO2 5mg, 26°C .
Nechápem vašu potrebu honiť vodu jak blazon v akva. Pre kvalitnú nitrifikaciu stačí pohyb vody 5-10cm/min.
Fakt by som skôr odporučil niečo si prečítať o nitrifikacii a správnej filtrácii, to vôbec nie je o prietoku.

Ja osobne neuznávam externe filtre, sú veľmi slabé a neúčinne, napríklad taký sunsun 704 čo je najlepší a najpredávanejší filter na svete, určený pre 1000L akvárium, spotrba 45W aj keď ma 19L vnútorný objem, ale v skutočnosti objem médií je smiešnych 5,9L, a to že prečerpá cca 2000L/h na čo? Moja čerpacia 4W hlava so špongiou (hamburger) po stránke mechanickej i biologickej filtrácii strčí do kapsy i 2 takéto filtre. To že by prečerpali 8x viac vody v akva nemá vôbec vplyv na filtráciu.
Komerční filter je lepši ako nič, ale o kvalite sa nedá hovoriť ani omylom ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.01.2020 06:30 Muž nekdo [353] Re: _ucx_
proč kacířská otázka :)
na kacířskou otázku kacířská odpověď - já preferuji velikost filtračního objemu (ne objemu kýblu nádoby) protože ...
skutečnost: jsem líný a čím víc objemu ve filtru, tím méně častěji to musím čistit, mohu to mít přerybněné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2020 20:47 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Juwel
"Nekdo" to hezky shrnul, nicméně jednu věci ti tu zatím nikdo neřekl -- a sice, že si se zlomkem nákladů můžeš vyrobit filtr vlastní, návody tady ve fóru jsou jak na otevřené komorové, tak na uzavřené tzv. "kanystrové" několika druhů a tam se pak objemy filtračních hmot pohybují úplně jinde. A nabízí se i kacířská otázka, jestli takové velké objemy filtračních hmot jsou opravdu potřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2020 20:19 Muž nekdo [353] Re: Juwel
mohl byste mi, prosím změřit rozměry toho koše na média ? Nepotřebuji 3D scan, stačí jen přibližně - nikde jsem se totiž nedočetl, jestli je to objem filtračních hmot, nebo vody v kýblu :), tak jen abych věděl.
Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.01.2020 20:18 Muž nekdo [353] Re: kokos1
Zdravím,
ono záleží hodně na tom, co poskytnete za informace ohledně akvária a plánované osádky.
Nelze to říci paušálně - to, co dělá filtr filtrem je a priori objem filtrační hmoty, typ filtrační hmoty a průtok - podle osádky a složení musíte určit, zda je prioritou mechanická filtrace (tzn dostat plovoucí bordel z vody- potom je prioritou průtok ((= co nejvíce vody protočit přes média)) ), nebo je důležitější odstraňovat nějaké "chemické nečistoty" (potom je prioritou objem filtrační hmoty. Z předpokládaného složení osádky a účelu filtrace potom vypadle i to, na jaká media se zaměřit (bavíme se o porovitosti) - nebudu to nyní vztahovat k nějaké konkrétní značce, princip je ten, že čím víc bordelu, tím větší velikost díry je potřeba (aby se medium ucpalo co nejpozději) -tady jde zase o zaměření na mě (na líné uživatele) == abych to nemusel čistit každou chvíli.
Tlak na výrobce z pohledu zákazníků je "co nejvíc univerzální (aby to dělalo všechno)" a zároveň co nejmenší cena - proti tomu stojí zase tlak ze strany výrobce (aby to bylo co nejméně složité na výrobu, použilo se na to co nejméně materiálu a zároveň na tom byla co největší marže).
V praxi to potom vede k různým sáhodlouhým debatám typu tohle je lepší, nene tamto je lepší...takže když vezmu akvárium a zapojím do něj eheim 600 a nechám ho fungovat půl roku, a budou v něm neonky, tak bude fungovat... když tam dám fluval fx.x, tak může také fungovat, stejně jako bude fungovat flák molitanu a čerpací hlava... pokud tam dám samé ancistrusy, tak jeden může fungovat lépe (voda je pohledově "více čistá"), jiný méně (voda není tak "čistá", ale stačí ho čistit jednou za dva roky) a třetí bude fungovat úplně nejhůř) - záměrně neříkám značky. Potom tam přidám skaláry a budu je krmit a pořadí filtru se nám zase změní.... no a pak mě naštvou a dám tam terčovce a budu je krmit hovězím při 30°C a zase to bude jinak - znamená to, že je ten konkrétní špatný ? Ne, ve skutečnosti je jen pro dané použití s danou náplní nevhodný.
Marketingové pohádky typu kolik miliard bakterií tam bydlí, jak je to super medium a že bez toho a toho nemůžete existovat vynechám.

Otázka průtoku na papíře a skutečnosti je opět velmi diskutabilní - a opět záleží na složení médií a osádce - má to 1250 a reguluje se to škrtícím ventilem..znamená to, že když dám regulaci na polovinu, sníží se průtok na polovinu ? Nemyslím si.
"Slabej určitě na 350 nebude"
to jsou moje zkušenosti a nejsou přenositelné - jen se snažím poradit nejlépe dle nich :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2020 16:47 Juwel Re: nekdo
Dík moc za vyčerpávající rozbor. No nakonec jsem objednal Tetru ex 1200 plus. Má stejnej průtok jako eheim a navíc má 10l objem filtrační hmoty. Což je paráda a při ceně 3tis. můžu koupit ještě jeden což by bylo ideál pro dobrou cirkulaci v akva. Samozřejmě eheim je špičkový,ale na tyhle tetry jsem taky četl dobrý recenze. Tak to vyzkouším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2020 13:26 Muž kokos1 [3] Re: nekdo
Nebude ten Eheim 600 na 350litrů slabej? Má jenom 1250 l/h.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [13] ...... 256 257

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 232450x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5930?od=601