Jaký filtr
Vyriešenie filtrácie veľkého akvária bol problém, ako mal som komerčne filtre (11W 13W) a aj som skúšal to filtrovať pomocou nich cca 3 mesiace a musel som každý týždeň meniť vodu, voda v nádrži bola špinavá, špinavé dno, proste hrúza des, a keď som išiel čistiť filtre po 3 mesiacoch vyzerali ako nove, žiadna špina čo sa nedalo povedať o nádrži.
Teraz s tým 4W čerpadlom, ktorý čerpá vodu cez 50x50x5 jemná špongia30 cca 11L za tim su schovane keramické kuličky cca 8L špina s vodného stĺpca zmizla a je krištáľovo čista, dno sa podstatne menej špiní, žiadna mastná hladina, ale keď po 3 mesiacoch idem čistiť tu špongiu, tak s nej pomaly pol kila bordelu zíde, bodrel humus neskutočný cca 8x10L vody na preplachovanie miniem kým sa ako tak voda vyčisti zo špongie, teraz vodu mením nie preto že musím, lebo nemusím, až po cca troch mesiacoch keď sa filter zanesie a už prestáva fungovať ako ma, až potom riešim údržbu.
Určite lepši by bol prepad a cca 100-200L prepadový filter, ktorý by stačilo čistiť raz za rok, ale zase neviem si predstaviť fungovanie na tých externých čo prd filtrujú len vodu točia dookola. Osobne som dosť sklamaný s externých filtrov, určite sú lepšie ako nič, ale o kvalitnej filtrácii sa nedá hovoriť.
K těm doporučovaným filtrům: Já sám jsem nikdy tak velké akvárium neprovozoval. Z těch nad 800l, které jsem doposud viděl, si nevzpomínám ani na jedno, které by dlouhodobě bezproblémově fungovalo na jednom jediném vnějším komerčním filtru. Buď tam bylo vnějších komerčních filtrů několik, nebo to bylo něco vnějšího udělané na míru pro danou nádrž nebo to bylo něco jednoduchého uvnitř. Proto nejsem s to nijak zpochybňovat názor Někoho, kdo doporučuje nějaký konkrétní filtr, ani názor někoho Jiného, kdo tvrdí, že takový filtr doporučit nelze.
Svůj příspěvek jsem mínil obecněji, tedy že do jisté míry lze rychlejším průtokem přes menší množství filtračního média nahradit pomalý průtok přes větší množství média.
nekdo napsal: @michalt:
o kvalitě se dá hovořit z různých úhlů pohledu - je to diskutabilní a zrovna v akvaristice celkem neměřitelné.
K tomu jen poznámka - kde berete tu důvěru v to, že bakterie bydlí zrovna "jen ve filtru" ?
O žádnou takovou jistotu se neopírám. Jen když mluvíme o filtraci ve filtru, tak počítám v úvahách jen s těmi bakteriemi, které jsou ve filtru. Samozřejmě, pak je tady aspekt, že čerpadlo honí vodu celým akváriem, kde se znovu filtruje na různých površích. To jsem však nepovažoval za relevantní uvádět v souvislosti s rychlostí průtoku médiem ve filtru. Uvažoval jsem tedy "nejhorší" možnost ve smyslu, že bakterie jsou pouze ve filtru a nikde jinde, zároveň je nimi filtr osídlený tak, že při dostatečně malé rychlosti se voda přefiltruje optimálně. To jen kvůli srovnání dvou různých přístupů k filtraci ve filtru.
Zbytek Vaší reakce vůbec nerozporuji.
já se omlouvám, nechci rozjíždět žádný flame, jen si dovolím pár poznámek
původní tazatel řešil komerčně dostupné filtry, proto taková odpověď.
HMF je asi nejlepší filtr, o tom žádná, ale není na všechno úplně všespásný.
Když jsem ho měl v akváriu, měnil jsem jednou za 4 -5 let (dle poločasu zhroucení struktury) a nikdy jsem ho neproplachoval. Na druhou stranu pokud máte plnou nádrž L ancistrusů, nebo jiných ryb s nedokonalým trávením, tak prostě nevěřím tomu, že z HMF dosáhnete průzračně čisté vody bez hoven (páni odpustí, dámy jsou zvyklé
, respektive mě se toho nepovedlo dosáhnout (molitan 50x50x10,čerpadýlko a kolínko nahoru). Pro tento případ mě vyšel nejlépe filtr pískový (samodomo), který to dokázal skutečně vyřešit.
Nikde jsem nepsal, že jediná možnost je cesta velkého průtoku. Stejně tak jsem nikde neglorifikoval proces nitrifikace ve filtru
@michalt:
co se týká komerčních filtrů, které bych v klidu doporučil do akvária 900L, tak jsou asi jen dva (dle mého), a oba jsou od EHEIMu.
Jeden z nich se jmenuje 2080 (12 l filtračních hmot) a potom je tu král, kterého moc lidí už dnes nechce, prodejci ho ani nedrží skladem, ale je to prostě král filtrů
))
a ten se jmenuje Eheim Classic 1500 xl (18 l filtračního objemu).
Tyto filtry také nejsou všespásné a opět záleží na konkrétní situaci, jestli jsou vhodné...
o kvalitě se dá hovořit z různých úhlů pohledu - je to diskutabilní a zrovna v akvaristice celkem neměřitelné.
K tomu jen poznámka - kde berete tu důvěru v to, že bakterie bydlí zrovna "jen ve filtru" ?
K tomu průtoku - nějaký význam to mít bude, to je prostě ozkoušené praxí...
čistá matematika -
akvárium 1000 l, z toho 300 l detritu
v jednom HMF s čerpadlem o průtoku 500 l/h (klasické HMF, ne nasazená kostka na tyčce).
v druhém komerční filtr s průtokem 2400 l/h (ten classic 1500xl)
vynechme nyní otázku spotřeby
kde bude pohledově čistější voda za 1 hodinu ?
kde bude čistější voda za půl roku ?
kde bude čistější voda za rok ?
já to nevím - znovu říkám vynechme aspekt ceny, spotřeby a spol a zaměřme se jen na filtraci.
A aby to nebylo tak jednoduché - kde budou jaké hodnoty NO2, NO3 za stejné časové úseky ?
a samozřejmě filtrační media - jinak se bude chovat externí filtr, když v něm budou některé umělohmotné komerční produkty, jinak když bude plný jen molitanu, jinak když budou doporučené náplně od výrobce.
Jak jsem psal na začátku, neberte to, prosím, jako námět pro flame, nebo pokus o něj - klidně můžeme pokračovat v diskuzi přes sz, nemám s tím problém. Jsou to jen postřehy k Vaší reakci
To co popisuješ a provozuješ ve své nádrži, je osvědčený, podložený a učebnicový přístup k filtraci. Daný element objemu vody se optimálně profiltruje díky vhodné ploše a tloušťce filtračního média při vhodné rychlostí vody.
Jenže když (z jakéhokoli důvodu) není k dispozici dostatečná plocha a tloušťka, kterou lze vodu čerpat dostatečně pomalu, aby se optimálně profiltrovala, lze to udělat taky tak, že se menší plochou daný element objemu vody prožene opakovaně. Pokaždé se profiltruje neoptimálně, ale zase častěji.
Když se pro danou nádrž nejde do extrémů, mají oba přístupy podobný efekt. Kdysi jsem si to přesněji počítal. Ale, samozřejmě, umím si představit, že žádný komerční kanystr neutáhne spolehlivě 900l, tímhle Ti nechci oponovat. Ale pro menší nádrže a individuální situace ten průtok někdy obecně jistou roli hraje.
snajprik napsal: napríklad taký sunsun 704 čo je najlepší a najpredávanejší filter na svete
Kto to tvrdí?
snajprik napsal: To že by prečerpali 8x viac vody v akva nemá vôbec vplyv na filtráciu.
Pred nejakým časom tu prebehla diskusia s odkazom do externého fóra, kde chlapík experimentálne predviedol koľko amoniaku dokáže odfiltrovať prázdny (bez filtračnej náplne) filter a boli to kvantá, ktoré sa v bežnom akváriu jednoducho nevyskytujú. Nehovoriac o tom, že baktérie dokážu spracovať len ten dusík, ktorý sa dostane ku nim (a len ak majú dostatok kyslíka), nie naopak, takže množstvo prečerpanej vody na filtráciu určite vplyv má.
Zdržte sa zovšeobecňovania vlastných skúseností, spravidla nevedie k správnym záverom...
Mne sa o 900L akva stará vnútorne čerpadlo 4W, 500L/h + špongia, prepláchnem ju raz za 3 mesiace, vodu mením kedy chcem a niekedy sa mi i 3 mesiace nechce a dolievam len odpar
A keď mením vodu, nikdy viac ako 10%. Mam tam cca 150 ryb 35 druhov, skalare, živorodky tetry duhovky razborky cichlidky kardinalky, mrenky, pancierničky, prisavky... zopar krevetiek cca 300 neocaridina blue, CRS, tigre, japonica. Všetko si tam svorne žije už skoro tretí rok.
PH mam 6,8 tvrdosť 130 NO2 0mg, NO3 5mg, CO2 5mg, 26°C .
Nechápem vašu potrebu honiť vodu jak blazon v akva. Pre kvalitnú nitrifikaciu stačí pohyb vody 5-10cm/min.
Fakt by som skôr odporučil niečo si prečítať o nitrifikacii a správnej filtrácii, to vôbec nie je o prietoku.
Ja osobne neuznávam externe filtre, sú veľmi slabé a neúčinne, napríklad taký sunsun 704 čo je najlepší a najpredávanejší filter na svete, určený pre 1000L akvárium, spotrba 45W aj keď ma 19L vnútorný objem, ale v skutočnosti objem médií je smiešnych 5,9L, a to že prečerpá cca 2000L/h na čo? Moja čerpacia 4W hlava so špongiou (hamburger) po stránke mechanickej i biologickej filtrácii strčí do kapsy i 2 takéto filtre. To že by prečerpali 8x viac vody v akva nemá vôbec vplyv na filtráciu.
Komerční filter je lepši ako nič, ale o kvalite sa nedá hovoriť ani omylom
proč kacířská otázka
na kacířskou otázku kacířská odpověď - já preferuji velikost filtračního objemu (ne objemu kýblu nádoby) protože ...
skutečnost: jsem líný a čím víc objemu ve filtru, tím méně častěji to musím čistit, mohu to mít přerybněné.
"Nekdo" to hezky shrnul, nicméně jednu věci ti tu zatím nikdo neřekl -- a sice, že si se zlomkem nákladů můžeš vyrobit filtr vlastní, návody tady ve fóru jsou jak na otevřené komorové, tak na uzavřené tzv. "kanystrové" několika druhů a tam se pak objemy filtračních hmot pohybují úplně jinde. A nabízí se i kacířská otázka, jestli takové velké objemy filtračních hmot jsou opravdu potřeba.
mohl byste mi, prosím změřit rozměry toho koše na média ? Nepotřebuji 3D scan, stačí jen přibližně - nikde jsem se totiž nedočetl, jestli je to objem filtračních hmot, nebo vody v kýblu
, tak jen abych věděl.
Děkuji
Zdravím,
ono záleží hodně na tom, co poskytnete za informace ohledně akvária a plánované osádky.
Nelze to říci paušálně - to, co dělá filtr filtrem je a priori objem filtrační hmoty, typ filtrační hmoty a průtok - podle osádky a složení musíte určit, zda je prioritou mechanická filtrace (tzn dostat plovoucí bordel z vody- potom je prioritou průtok ((= co nejvíce vody protočit přes média)) ), nebo je důležitější odstraňovat nějaké "chemické nečistoty" (potom je prioritou objem filtrační hmoty. Z předpokládaného složení osádky a účelu filtrace potom vypadle i to, na jaká media se zaměřit (bavíme se o porovitosti) - nebudu to nyní vztahovat k nějaké konkrétní značce, princip je ten, že čím víc bordelu, tím větší velikost díry je potřeba (aby se medium ucpalo co nejpozději) -tady jde zase o zaměření na mě (na líné uživatele) == abych to nemusel čistit každou chvíli.
Tlak na výrobce z pohledu zákazníků je "co nejvíc univerzální (aby to dělalo všechno)" a zároveň co nejmenší cena - proti tomu stojí zase tlak ze strany výrobce (aby to bylo co nejméně složité na výrobu, použilo se na to co nejméně materiálu a zároveň na tom byla co největší marže).
V praxi to potom vede k různým sáhodlouhým debatám typu tohle je lepší, nene tamto je lepší...takže když vezmu akvárium a zapojím do něj eheim 600 a nechám ho fungovat půl roku, a budou v něm neonky, tak bude fungovat... když tam dám fluval fx.x, tak může také fungovat, stejně jako bude fungovat flák molitanu a čerpací hlava... pokud tam dám samé ancistrusy, tak jeden může fungovat lépe (voda je pohledově "více čistá"), jiný méně (voda není tak "čistá", ale stačí ho čistit jednou za dva roky) a třetí bude fungovat úplně nejhůř) - záměrně neříkám značky. Potom tam přidám skaláry a budu je krmit a pořadí filtru se nám zase změní.... no a pak mě naštvou a dám tam terčovce a budu je krmit hovězím při 30°C a zase to bude jinak - znamená to, že je ten konkrétní špatný ? Ne, ve skutečnosti je jen pro dané použití s danou náplní nevhodný.
Marketingové pohádky typu kolik miliard bakterií tam bydlí, jak je to super medium a že bez toho a toho nemůžete existovat vynechám.
Otázka průtoku na papíře a skutečnosti je opět velmi diskutabilní - a opět záleží na složení médií a osádce - má to 1250 a reguluje se to škrtícím ventilem..znamená to, že když dám regulaci na polovinu, sníží se průtok na polovinu ? Nemyslím si.
"Slabej určitě na 350 nebude"
to jsou moje zkušenosti a nejsou přenositelné - jen se snažím poradit nejlépe dle nich
Dík moc za vyčerpávající rozbor. No nakonec jsem objednal Tetru ex 1200 plus. Má stejnej průtok jako eheim a navíc má 10l objem filtrační hmoty. Což je paráda a při ceně 3tis. můžu koupit ještě jeden což by bylo ideál pro dobrou cirkulaci v akva. Samozřejmě eheim je špičkový,ale na tyhle tetry jsem taky četl dobrý recenze. Tak to vyzkouším.
Nebude ten Eheim 600 na 350litrů slabej? Má jenom 1250 l/h.
Starší reakce
Aquael Fan1 je v pohode ak naň nasadíš iný väčší a hustejší biomolitan.Tieto filtre sú takmer nezničiteľné narozdiel od tu odporúčaného Eheimu.
Velice Vám děkuji za skvělou odpověď
Moc jste mi pomohl. Nashledanou
Pokud se pohybuješ do této cenové hladiny a chceš mít slušnou a osvědčenou filtraci, doporučil bych jít do klasiky, čerpadla s molitanovou kostkou Atman JK řady 200 až 202 dle objemu nádrže.
akvarijni-cerpadla-regulace-vody.heureka.cz/… Ty vypadají skvěle ale docela drahé na me poměry, upřímně:/ Něco do 500?
Nakonec na to přijde každý sám. Jednoduše to vložit do kostky biomolitanu. V originál provedení je to docela o ničem. Nikoho nebude bavit to ob den vyndávat z akva a furt to čistit.
Tetra404 napsal: Dobrý den, byl by tu nějaký člověk co tomu rozumí a poradil by který z těchto dvou filtru je lepší, nebo nejlépe s tím má zkušenost?
Ani jeden není nic moc. Malý objem filtrační hmoty. Slušné vnitřní filtry jsou Eheim Aquaball a BioPower
Kyblíček jde sundat a nasadit na kostku biomolitanu. Používám sám a je to fajn.
za mě není dobrý ani jeden.. ale kdybych se měl rozhodovat mezi těmito, tak vezmu ten s molitanem a ukrojím si k tomu větší molitan, protože ten aquael je omezen kyblíčkem okolo a víc do něj prostě nedostanete (bavíme se o filtračním objemu).
Samozřejmě záleží na akváriu, do kterého to budete dávat.
Pokud chcete mít vnitřní "nenápadný", tak je zase lepší volba ten aquael (protože je vše skryté v kyblíčku) - prostě asi porovnáváme neporovnatelné.
Zkus upřesnit, k čemu lepší. O jaké akvárko jde, objem, ryby, rostliny...
0 22.12.2019 11:52 Tetra404 – Který je lepší?
Starší reakce
ad fluval fx4 - ten bych vynechal jako první
1) má 405 mm v nejširším možném místě (od toho přesahu horního rantlu po tu nohu)
2) má objem filtračních hmot "jen" 3,7 l - dá se to vytunit vylámáním přepážek a naplněním celého objemu, ale není to optimální pro záruku.
oase biomaster 600 bych vynechal jako druhý - je na trhu jednak chvilku (což neznamená, že je špatný samozřejmě), druhak ta manipulace s tím vnitřkem je za trest. Co vypadá jako výhoda je ta výměna předfiltru v patroně - to mají vymyšlené hezky, ALE 1) to ubírá místo uvnitř filtru, 2) to není ve skutečnosti tak velké, jak to vypadá na obrázku (ty molitany myšleno) - jsou to subjektivní názory, nerozporuji, ale jsou od někoho, kdo to skutečně měl v ruce a rozebíral to.
tetra tec ex 1200 - ten bych nechal jako "ekonomickou variantu" ve smyslu výše vstupní investice (podívejte se na spotřebu) a kolik tam je skutečně objem filtračních hmot se mi nepodařilo (jsem líný) vypátrat
jbl 1502 je také dobrá ekonomická varianta z hlediska primární investice (ale opět spotřeba) - skutečný objem filtračních hmot se mi opět nechtělo hledat (výrobce neuvádí na svých stránkách, jen objem kýblu)
eheim 600 - můj favorit
) 6 litrů obsahu filtračních hmot, záruka dostupnosti náhradních dílů, ověřený vývoj - nejmenší spotřeba a dobrá manipulace při údržbě - za to si prostě zaplatíte
))
prostě opravdu v tomto případě TOP
(mám ho ve 250l)
protože jsem líný, ještě pár tipů ode mě - ať se rozhodnete pro jakýkoliv, tak bych pouvažoval o předfiltru - prakticky jde na všechny německé filtry (protože hadice 16/22) Eheim 4004320 (
www.akvaristik.eu/… ) - oddálí interval údržby
druhý tip - ať už zvolíte jaký zvolíte, nenatahujte do něj vodu pomocí mačkátka nahoře (lhostejno, jak se to marketingově jmenuje) - ani při údržbě. Prostě sání do akvária, výstup nad hladinu, povolit adaptér na hlavě filtru (případně kohouty) a natáhnout pusou ten přepad - pak už to pojede samospádem) - 1) tím ušetříte spoustu času, 2) ušetříte si nervy 3) ušetříte si hlavu filtru
a červíček nakonec
) co pouvažovat o eheim 2080 ? ;)
0 16.12.2019 20:17 Juwel 350 – Externí filtr
Zdravím všechny akvaristy. Jako spousta jiných a nerozhodnych vas prosím o radu nebo tip. Mám akva juwel rio 350. A Chci pořídit venkovní filtr. Uvažuji o tetra ex 1200plus, eheim 600, oase bomaster 600, jbl 1502. A možná i fluval fx4 ale u toho si nejsem jistej jestli vejde do skříňky široké 36cm. Akva je středně zarostlé a planuji do něj 4-6 terčů. Dík za odpověďi
Starší reakce
Bordel neřeším, když už ho čistím (mám ho v Kalimantanu i Razboraland) což je asi 1x za půl roku a spíše proto abych měl lepší pocit tak to hned odsaju, o zbytek ve vodě se postará filtr jakmile ho zapnu. Zatím to rybám neublížilo. V novém NoName jsem zvědav a připraven na to pokud nebude stačit tak přejdu ač nerad na externí. Ale uvidíme, čas ukáže
No jo, je to nepříjemnost. Taky čištění je pak méně příjemné, protože se vždycky rozvíří pri vyhrabání víc než by se rozvířilo u kratšího molitanu. Ale větší filtr by zase nemuselo být nezbytné čistit příliš často. Taky jsem byl na vážkách, jestli nedoporučit raději menší filtr. Jenže když se podívám na prezentaci předmětné nádrže, tak vidím ancáka a bettu v necelých 60 litrech vody spolu s dalšími rybami. Tak jsem si řekl, že delší filtr se vždycky dá v případě potřeby seříznout. Ale příliš malý filtr pro rybí osádku na hraně rychle vyřešit nelze. Ale jestli někdo jiný poradí něco kloudnějšího, bude mít tazatelka možnost vybrat si.
Já ve 200l (mám jen 40cm výšku) ho musel zahrabat víc než mírně
ale mám houbu až do 400l tak asi proto, snad to ničemu nevadí
Čerpací hlava - třeba Atman AT201 a tenhle molitan:
www.rataj-spk.cz/…
Jestli bude příliš dlouhý, spodní část lze mírně zahrabat do dna. Průtok se dá přiškrtit na požadovanou úroveň.
Ancáka bych v takhle malém objemu spolu s těmi ostatními rybami nechoval. Ten Aquael Turbo filter je taky fajn, protože lze čistit jednotilvé části nezávisle na sobě. Ale zase, když je v nádrži všechno v pořádku, tak by měla čištění filtru jednou za čas přežít bez následků i při úplně jednoduchém řešení s jedním kusem biomolitanu.
Dobrý den, dnes si hodlám konečně objednat nový filtr do akvária, zatím tam byl přehozený původní filtr z malého zrušeného akvária. Hailea hl -bt 200, jenže momentálně každý 4.den musím promačkat tu houbu, jinak je strašně malý průtok vody.
Ptám se zda je lepší koupit (popřípadě z eshopu odkud) nějaký ten molitan + (teď si nejsem jistá zda čerpadlo), nebo mi byl doporučen tento aquael-turbo-filter-500. Dražší filtr se mi moc kupovat nechce, přeci jen už ty výdaje (rostliny atd.) nebyly malé, plus ještě další tuna zvířectva doma
Děkuji za radu
Popřípadě známý si chce zařídit malou nádrž pro krevetky, (a vzhledem k tomu že i já mám doma nepoužívané 25 l akva jsem nad tím také jen tak lehce zauvažovala) - který filtr by byl vhodný pro ně ? Ten Hailea by byl asi špatný pro ně ?
Starší reakce
ja bych měl jedno srovnání
oase má integrovaný, zajímavě řešený předfiltr (což je zajímavé, ale ubírá to filtrační objem z možného prostoru a ta manipulace s tím také není nic moc - ale jednou za čas se to dá v pohodě vydržet)
zajímavě konstrukční řešení je i to integrované topítko ve verzi thermo (myslím tvarově podmíněné tak, aby tam nešlo dát jiné)
subjektivně je tichý (ve skříňce), ale eheim je "tišší"
zde samozřejmě záleží na náplni - pokud budete laborovat s výplněmi, tak se z něj může stát klidně hlučné monstrum (stejně jako z eheimu
)
eheim je dle mého v pomyslném žebříčku výš než oase
nicméně chybu neuděláte ani s jedním z nich.
a samozřejmě to není jen o filtru - záleží také na ostatních podmínkách - např. když budete mít plnou velkou nádrž závojnatek pořádně přerybněnou a budete pořád hodně krmit, tak budete stejně pořád čistit ať zvolíte jakýkoliv
)
902 je v pohodě téměř neslyšitelný. Ale přece jen když se zaposlucháš tak jej slyšíš
A má tu někdo zkušenost s nějakým vnějším filtrem Oase? případné srovnání se zmiňovanými Eheim a JBL?
Díky.
Mám JBL 902 to je ten co nemám ve skříŇce a je u postele a 702. S větším (1502) nemám zkušenost.
Bohužel nepíšeš o jaký typ jbl se jedná, jestli je to ta 702 nebo 902
. Když srovnám já Jbl 1502 tak je to celkem rachot a už těch 20w poznáš. Vedle něj mám eheim 2215 350L a ten neslyším vůbec. Mám je oba pod akvem ve skříňce. Navíc v obývaku a tam je mi to jedno zda jsou hlučné či ne
Hlučnost mého sunsunu 702A nebudu komentovat nebo vlastně klidně okomentuju...je naprosto neslyšitelný - pěkně uložený v krabici ve skříni. Místo něho jsem pořídila filtr JBL, nyní mám v provozu dva, co se hlučnosti týče tak naprostá spokojenost, jeden z nich mi běží v ložnici asi půl metru od postele, není ani zavřený ve skříňce a přesto, že jsem cíťa na hluk, tak jsem spokojená, když je v noci ticho a hodně se soustředím, tak slyším slabé šumění, druhý, co je ve skříňce, není slyšet vůbec. S těsností nemám problém, když nepočítám důraz na precizní poskládání košů, ale tak to není závada filtru, to je mýma nešikovnýma rukama, teď naposled jsem oba filtry zavřela dobře na první dobrou, tak se asi zlepšuju.
S Eheimem nemám zkušenost.
Vlastním jak jbl tak eheim a za mě oba v pohodě
Ahoj,
Vlastním externí filtry Sunsun ( mám 2 - 1x HW702A a 1x HW702B ) po počátečním nadšení mi začínají pomalu pít krev - těsnění těsní jen chvíli a tiché taky úplně nejsou, při odvzdušňování věčně někde protékají a v podstatě mám do nich už i skoro strach vůbec lézt, abych nemusel zas řešit nějaký problém..
Přemýšlím o zakoupení jiného externího filtru: buď nějakého Eheimu či JBL o průtoku 1000 l/hod. - poradí někdo do čeho jít radši? Za rady, tipy a jakékoli zkušenosti předem děkuji..
Starší reakce
Oukej. Hnojivo jsem koupil od Seachemu, ale planuji ho davat spis v polovicnich davkach.
Trysku těsně pod hladinu. To by pro čeření mělo stačit.
Rostliny umí prosperovat i v akváriu bez filtrace. Filtr je pro ně důležitý hlavně pro rovnoměrné rozptýlení hnojiva. Ty ale neplánuješ extrémní hnojení, tak to moc řešit nemusíš. Kdyby byl problém, koupíš větší filtr a dáš do něj náplně z toho co máš.
Problém spíše může být to, že se filtr bude muset moc často čistit nebo že nebude stíhat a voda nebude křišťálová.
Uz ten filtr prave mam. Predpokladam, ze jde hlavne o ty rostliny? Takze to nejvic poznam jak budou prosperovat?
A co to cereni hladiny?
Pokud už ten filtr máš, tak bych to s ním zkusil. Taky používám filtr s malým průtokem. Ale musel jsem vyhodit rampu a dát na výstup trysku. Pokud máš předfiltr, tak je potřeba větší, ať nebrzdí průtok.
Ale pokud kupuješ nový, kup a řadu větší a nebude problém.
Rozhodně bych šel o třídu nahoru, teda 800 Plus. Jednak je ta 600ka na horní hranici doporučeného objemu, co nikdy není ideální a taky jde o tu sílu čerpadla. Silnější se vždycky dá přiškrtit a proud snížit, ale z filtru, který jede naplno již víc nevytřískáš.
Já mám (myslím) 700ku a ten výtlak čerpadla jen tak-tak stačí, abych tam měl přiměřený proud. Kdybych měl vyšší stojan nebo filtr níže pod akváriem, už by to nestačilo.
Vhodná intenzita proudu se liší podle osazenstva nádrže a toho, jak prosperuje hladina. Nikdy není problém přiškrtit to, když je z toho vířivka.
Potreboval bych poradit s filtrem. Mam akvarium 80x37x45 cm, aktualne filtr tetra tex ex600 plus, myslite si, ze bude stacit pro akvarium? Podotykam, ze filtr jsem uz mel a ted premysim, jeslti pordit novy a nebo ne. Objemove problem nebude, ale spis mne jde o silu cerpadla. Nekde nekdo pise ze je potreba vetsi proud v akvariu, nekdo zase ze ne. Byl bych rad za jakykoliv nazor a nebo zkusenost. A dalsi vec je, cerit haldinu a nebo ne? Akvarium je bez vzduchvoani a bez bomby.
podotýkám, ze planuju stredne zarostle akvarium.
Dik
Adam
Starší reakce
Jen jsem chtěl ukázat jak to taky jde
rozhodnutí je na tobě, já jsem naprosto spokojen.
Díval jsem se do tvojí prezentace a líbí se mi to. Ještě popřemýšlím i o tom vnějším, u nás v obchodě mají teď za dobrou cenu tetra tec ex plus.
Nalep přepážku, dej za ní nějaký bioakvacit, čerpadlo. Vývod z filtru si můžeš udělat jaký chceš např. rampu. Výhoda je, že tam můžeš dát jakoukoliv filtrační hmotu. Schováš tam i topení. Levné, bezpečné a objem si uděláš podle sebe.
skaláry bych už v tak malém objemu neměl ( můj názor)
Filtr utáhne ( tedy přefiltruje) akva s přehledem.
Pokud půjde primárně o bezrostlinné akva je týdenní cyklus výměn vody nutností...
Ahoj, zařizuju akva 200 l a řeším filtraci. Pokud bych poslechl svoje obavy z vnějšího, uvažuju o čerpadlu s biokvacitem, ale přijde mi jako zajímavá i možnost
www.akva-exo.cz/…, osadit biokvacitem 15x12x9 cm a do té nádoby 625 ml dát např. Eheim substrat pro nebo něco podobného. V plánu je 4 x skalára, 10 - 12 teter červenoústých a 6-8 pancéřníčků panda a hodně rostlin. Utáhne to ten filtr při dodržování údržby akvárka?
Starší reakce
Už mi tak zajímavý nepřijde
Pánové, děkuji velice
presne tak, pri Aquael ASAP som bojoval s tým, že som pravidelne vyťahoval z rotorovej časti malé slimáky, dvakrát aj mŕtve razborky. Natiahol som na to preventívne manželkinu silonku a hneď začal súčasne zabehávať nový filter, s motorom až za filtračným médiom.
Přidat reakci
1 ...... [14] ...... 256 257
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 232932x