Jaký filtr
Ještě se zeptám. Ten biokvarcit je co? Na googlu toho moc nenacházím. Dnes projdu nějaký obchody co tu máme.
Kolik máš filtračních košů? Já mám tři. Ale čtu že někdo má 4.
Já mám keramické kroužky, Sklokeramicke kuličky a molitan na hoře..
Sám to tak mám, s tím přivzdušňováním. Funguje to výborně. Atmany mají navíc ve většině kamenných obchodů, kdyby sním byl náhodou problém, tak to reklamuješ v prodejně a nemusíš to řešit s e-shopem. Najdi si v gůglu obrázky třeba té 201 a uvidíš.
OK, zítra zkouknu. Myšlenku mám prostě takovou aby to fungovalo jako kvalitní filtr i se vzduchováním. Což by podle tebe mělo.
Ještě dodám, že ty Atmany mají v příslušenství přivzdušňovací nástavec, ventil na přiškrcení. Můžeš to použít, ale nemusíš, v balení to je.
Já mám dobré zkušenosti s čerpacími hlavami Atman. Na těch 150 litrů by byla ideální At-201, nebo At-202. K tomu samozřejmě koupit kostku biokvarcitu, ideálně takovou aby se na výšku vlezla i s čerpací hlavou do akva. Já mám v jednom akva přes dva roky At-202 a bez problémů, je tichý.
Je to "za málo peněz hodně filtrace". Pak už leda něco externího, ale to už jsou ty tisíce, většinou.
0 19.11.2015 21:44 Berry Ahoj. Nějak si nemohu vybrat ze všech těch druhů filtrů na trhu. At na netu nebo kamenné obchody. Nyní mám akva 60l ale když bych kupoval něco tak určitě rovnou plánovaně na akva cca 150l. Zatím není kam dát kvůli rekonstrukci domu. Ideálně bych to vyděl na nějak molitanový a pokud možno i s nějakým provzduchováním. O cenu mi až tak nejde, ale zas ne za ukrutný tisíce. Poradíte značku a typ? Jde mi spíš o zkušenosti dlouhodobých uživatelů. O kvalitu nad cenou.
Nic jinýho než kvalitní filtrační média nebudeš potřebovat a možná budeš mít kliku i na to.
JBL má sem tam akce, že v základu dodávají už tu keramiku. Nezapomeň, až budeš filtr instalovat, nechat běhat oba dva současně a to min. měsíc.
dnes som kupil JBL z obchodu a davaju k tomu vsetko,filtracne media,hadice,rozstrekovaciu rampu,pricucky,kopec predlzeni,kolena a spojky
molitan,pokud možno bio-keramiku asi tak někak vše
a gratulka k výborné koupi
Já to JBL nemám, tak nevím co je součástí balení. K některým filtrům potřebuješ dokoupit rozstřikovací rampu, ventily, další filtrační materiály, ... Některé to mají v základu. Jelikož kupuješ starší, tak zjistíš co ti chybí, až ho budeš mít v ruce.
Tak dál jsem na tebe a zitra jedu pro JBL CristalProfi greenline e1501. Je rok a čtvrt starý ale za 1800 Kč... A tím že prodám stávající filtry a osvětlení Hagen glo t5 54 watt tak mě to ani nebude moct stát.... A zeptám se... Co tam má být za příslušenství? V obchodě normálně se prodává ze vším všudy.
Ten biomolitan nenechávej scvrknout, to už je pozdě a neplní funkci, klidně to pígluj co 14 dní v akva vodě.
Pořádně vymlátit z pórů bordel dokud je z toho odpad jako lógr z kafe, tak do toho bušit a když už to nejde, tak vyměnit, už je nepoužitelnej a pochopitelně častěji měnit vodu, než se ten novej zaběhne.
To co mam v profilu plati co se tyka osadky a rostlin...v posledni dobe ,po stehovani z panelaku do RD s rotlinama se to zhorsilo,akvarko vypada spinavejsi,a biomoliten se mi cca po dvou mesicu scvrkne takze musi proplachovat..S rostlinama to bude nejspis ledkama ,u dna vubec nerostou..az se dostanou do pulky akvaria tak az ted tepreve zacnou.Tak necham to jak je a uvidim...
Diky zatim
0 17.11.2015 10:25 andiame – Zařizování darované nádrže 500litrů
Ahoj všem
. manžel dostal od kamaráda akvárko okolo 500litrů i s nějakým vybavením a samozřejmě, že já mám za úkol toto akvárko zprovoznit. Sice mám doma akvárka 100-200 l nějakých 30let, ale nikdy jsem nic moc nestudovala, dařilo se mi nejen v údržbě, ale i rybám a rostlinám a tak nyní se zákonitě moc neorientuji ve vybavení. Potřebuji nyní prosím poradit co a jak. Řeším filtraci. Dostali jsme nějaké dva filtry a ze štítků na nich nejsem moudrá - 1.) filtr Senior bio, Aqua szut, S1, IPX 8
2.) external filter, TOP 333-2, IP68, Unistar
Pak mám v tom již zařízeném (starém) akv. filtraci s novým čerpadlem Juwel Eccoflow 3 - M je velikost filtračních vložek. Jenže tam je ta "krabice" přilepená k akv. a nejde vyndat, lze ji nějak vyrobit, nahradit a nebo se holt tohoto zařízení mám vzdát a nepřemýšlet o tom dát ji do nové nádrže.
Vůbec netuším zda ty staronové filtry, které manžel přivezl a nebyl nijak poučen stačí na takovou nádrž a ani netuším jaké vložky se do nich dávají, jak ty filtry mají pracovat...
Může mi zde prosím dát někdo základní informace a poradit co a jak ?
Stále nepíšeš nic o akváriu. Pokud je rostlinné, stačí co máš. Pokud tam je dost ryb, je varianta 2 nedostatečná. Varianta 1 je podle mě kravina, objem filtračních náplní nezvedneš.
Já si stále stojím za tím, že varianta 3 (šetřit) je nejlepší. A pokud tam máš moc ryb, nějaké někomu věnuj a dokoupíš nové, až budou peníze.
No.. Nechtěl jsem reagovat na to jestli jsem schopen ušetřit nebo ne... Ale co už s Vámi..
Došli mi peníze z úvěru na rekonstrukci celého RD.Teď mi chybí cca 80 tis . které musím postupně řešit z výplaty. No a jestli mě manžela pochválí za to že třeba místo indukční desky investují do akvaria tak to nevím...
Takže to je odpověď na jednu otázku...
Proto chci zůstat u molitanu a ani nekupovat ten aqua nová ncf 1500 protože v budoucnu koupím si ten co byl uvedeny kolegou od jbl.
Kdo mi prosim Vas opravdu pořadí s mnou navrženou sestavou..
Jakou tam máš osádku? Bez toho těžko radit.
Podle profilu ti je dost na to, aby jsi chodil do práce. Neříkej mi, že si nejsi schopný našetřit těch 5000Kč. Takže za mě možnost 3 -> nekupovat nic a šetřit.
(OT: musíš psát 3 příspěvky pod sebe? Na většině fór ti to admin spojí a jak to uděláš podruhé -> ban.)
Já bych šel do druhé možnosti. Nebo pořid aqua nova ncf-1500 stojí 1700,- což dvě čerpací hlavy+biomolitan a jsi na 1000,- no ale pokud pořád trváš pořid ty molitany větší..
Ano ,chci..Je to muj sen ale jeste na to nemam...Dokonce mam i vybrany JBL CristalProfi E1501 greenline za cca 3000 kc.
mame stejny na mysli
Podle mě obě možnosti jsou špatné 450l akvárium a vnitřní filtry? Nechceš zainvestovat do pořádného externího filtru?
Třeba:
akvarijni-filtry.heureka.cz/…
12 litrů filtračního materiálu, 20W spotřeba, 1500l/h.
Takže to budeš mít 2x tolik filtračního materiálu, menší spotřebu budeš moct použít i lepší materiály než molitan, nezavází to v akváriu, ... Celkem to vyjde i s příslušenstvím na 4 až 5 tisíc Kč
Zdravim.Delam udrzbu 450l akvaria a chci vymenit filtry...
Stavajici filtry mam TetraTec filtr IN 1000/14W + Vnitřní čerpadlo JKA-IP202/15W s biomolitanem 10x10x24cm.U IN 1000 je mala filtracni plocha a spotreba celkova obou filtru je 29W.
Mam vybranou sestavu bud:
1)Vnitřní čerpadlo JKA-IP203/30W + biomolitan 10×14×24 cm.
2)nebo 2 krat Vnitřní čerpadlo JKA-IP202/10W + 2 krat biomolitan 10×14×24 cm.
V prvnim pripade spotreba se zvetsila o 1W a fitracni plocha temer zustala stejna...V druhem filtracni plocha narostla na cca 120% a Waty sli dolu ...20W obadva filtry..
Kdyz je dam dorohu proti sobe budou poradne honit vodu...
Jsem pro variantu cislo 2..
Co yv?Bude dobre?SIce dle vykonu co se tyka l/h tak JKA-IP203 prozene 2000 l/h a obadva JKA-IP202 pouze 1200 l/h.
Mislow napsal: uv je nakonec spektrum, ktere je i soucasti zareni slunce, do jake miry je nahrazuji zarivky nevim Nemiešal by som to so slnečným žiarením. Treba rozlišovať o aké vlnové dĺžky ide, ale vo filtroch bývajú práve "dezinfekčné" UV-C a tie nie sú súčasťou žiarenia slnka (resp. sú, ale atmosféra ich úplne pohltí), je to žiarenie "zabiják". Ako tu už Heimdall spomínal, toto svetlo nesvieti a nesmie svietiť do akvária.
Súčasťou slnečného svetla je UV-A (90+%) a UV-B (10-%) a je to práve to žiarenie, ktoré robí "krikľavé" fluorescenčné farby krikľavými, žiarivky ho neobsahujú, preto pri ich svetle napr. žltou krikľavou zvýrazňovačkou to zvýraznenie akosi nevidno. Dajú sa kúpiť "efektové" UV-A žiarovky s bežným závitom. Či je to má nejaký význam pre rastliny neviem, asi nie, ale to už je debata vedľa:
rybicky.net/forum/p32 Ja som pri experimente zbadal vplyv na správanie Tetier čiernych, páči sa im také svetlo.
Ahoj, uv pouzivaji akvariste casto proste ze uz je to soucasti vybaveni.
Jinak to samozrejme neni vubec v akvaristice nutne, ma svoje vyhody i nevyhody, jako vsechno....
Kazdopadne, ridit se pravidly udrzby akvarka a zajimat se o to co delas je lepsi nez uv ... uv je nakonec spektrum, ktere je i soucasti zareni slunce, do jake miry je nahrazuji zarivky nevim, ona neni zarivka jako zarivka, ale nejlepe je si s takovymi veci nezahravat, pokud clovek neni opravdu odbornik. Mozna ti to znici nejake skodlive bakterie, ale taky treba ty uzitecne, proste si nevyberes, ... lepsi delat veci poradne a nespolehat na nejake dalsi vymozeneosti ... to se vzdy vyplati nejlepe ...
UV se většinou nepoužívá trvale, ale jen když je potřeba řešit nějaké problémy. Ale 99% akvaristů se obejde bez něj úplně. Být tebou, tak při rozběhu bych ho používal minimálně do doby, než se akvárium zaběhne a ryby usídlí. Zamezíš tím případným problémům se zákaly, můžeš zabránit šíření nemocí nových ryb a podobně...
Koupené bakterie bych nedával, protože to je jen marketingový podvod. Bakterie se v akváriu objeví samy a pokud to chceš urychlit, tak jedině naočkováním z jiného akvária.
Tak A teraz som z toho úplne vedľa taj používať uv či nie
Nádrže mám normální a relativně bezproblémové. Nálevníka jsem UV lampou eliminoval po asi šesti letech a to proto, že došlo k několikadennímu výpadku elektřiny a nálevník se holt přemnožil. Jinak používám lampu preventivně při poranění ryb a pro eliminaci možné bakteriální nákazy. Hlavně však lampu užiju při některých dohledových nádržích kde je to nejšetrnější způsob likvidace určitých problémů. A nějak mi uniká jak by mohla UV lampa poškodit bakterie usazené ve dně v detritu. Nějak mám pocit, že máš zkreslenou představu na jakém principu UV lampa v akváriu funguje. Vždyť UV záření se do nádrže vůbec nedostane.
Zeptám se. Čemu přesně se říká "staré akvarijní dno". Někde jsem četl a přijal to za informaci pro život, že na dně akvária v hovnech čili detritu probíhají nitrifikační procesy. Pokud by jsi s tímto souhlasil pak si uprav svůj názor, že v akváriu umístěná UV lampa je k něčemu dobrá. A ptám se, co to máš za akvária, co s nim provádíš když musíš řešit nějaké nálevníky a volně se vznášející řasu. To jsou věci co ani neznám jak by se mi do akvária dostali.
Vzhledem k tomu, že v akvaristice se používá v těchto speciálních lampách výhradně UVC záření jsem jiné druhy UV záření ani neuváděl. A ano. Pokud se používají UV lampy určené pro akvaristiku tak se do nádrže absolutně žádné škodlivé záření nemůže dostat.
Aby to niekto zle nechápal, tak upresním, že UV-C žiarenie je zhubné - živé organizmy na to nie sú stavané, keďže ho atmosféra kompletne odfiltruje. Dostáva sa do tela hlboko, neskončí to len pri koži a je karcinogénne. Degradáciu chelátov, liečiv a vitamínov asi zvládne aj UV-A a UV-B žiarenie.
Ide však o to, že tieto špeciálne UV-C lampy nesvietia priamo do nádrže, ale sú mimo akvária len v obehu filtrácie (aspoň si myslím, nikdy som také niečo nemal).
Jak může správně nainstalovaná UV lampa v akváriu zabíjet nitrifikační bakterie které žijí přisedle v substrátu, na rostlinách a dekoracích. tudíž se do kontaktu s UV zářením vůbec nedostanou. Ve vodním sloupci je jich naprosté minimum. Dále by mně zajímalo jak může škodit rybám? Jediné negativum použití UV lampy je v tom, že UVC záření může při dlouhodobém působení degradovat některé látky které do akvária přidáváme jako jsou například hnojiva nebo léčiva a vitamíny. Proto by se UV lampa měla ve sladkovodní akvaristice používat uvážlivě a více méně nárazově. Já ji používám preventivně jednou nebo dvakrát do měsíce přes noc. Případně při přemnožení nálevníků, nemocech nebo zákalech způsobených vznášející se řasou.
pokud se UV použije na zaběhlé akvárium, tak přidávání bakterií má význam zanedbatelný až nicotný.
Takže zmysel to má diky moc
Bakterie osidlují filtrační média, dno, dekorace... Ve vodě samotné jich není tolik, aby jsi tím ovlivnil funkčnost akva.
Otoč otázku. Má smysl dávat do akvária UV lampu když zabije nitrifikační bakterie a bude škodit rybám ?
0 13.11.2015 10:50 pitu23 – Bo filtr
Rád by som sa spital či má zmysel dávať do akvária užitočné baktérie keďže uv lampa zabia všetky baktérie vo vode.
Starší reakce
Eckfiltr je ideální do takového akva dá se v něm dost upravovat náplň i rozšířit i o nástavbu (extension),mám ho u krevetek a nestěžují si
Bublifuk jsem právě nechtěl
myslel jsem si že jsem to zmínil očividně jsem to zapomněl zmínit i když se nedokážu vyjádřit v pár větách, stejný pokoj kde spím u JBL e901 se ale v klidu vyspím
.
Ke krevetkám bublifuk, budou stále šmejdit po molitanu.
Ahoj,
jsem si vědom že to tu už párkrát bylo. Zakládám krevetkárium ale pořád se nemohu rozhodnout nad filtrem aktuálně mám claro 300 se siporaxem uvnitř a nasazený do molitanu ale z důvodů šetření místa koukám po jiném(taky to je honič vody u kterého ať jsem se snažil jak chtěl tak regulovat průtok prostě nešel).
Doposud jsem byl rozhodnutý nad Dennerle Nano Clean ale říkám si že když budu měnit i světlo tak by mohl být i nějaký závěsný který má teoreticky víc filtračních hmot(nějak jsem u žádného nenašel obsah).
Budou jen krevetky tak by Nano Clean mohl stačit i když vyměním patronu za biomolitan v kombinaci se siporaxem uviděl bych jak moc to je reálné až ho budu mít v ruce. Prostě se nedokážu rozhoupat co bych chtěl radši, tak další názor se cení
.
Koukal jsem i na Eheim Aquacorner jen mi u něj trochu vadí způsob uchycení což by zase vycházelo stejně jako závěsný vnější, na druhou stranu se tam zase lépe umisťuje filtrační médium. Další filtr na takhle malé akvárium mě už nenapadl.
nepotřebuji trénovat šikovnost jsou li jiné možnosti..externí filtr jakýkoliv..a když už bublifuk tak ho dám do petky vedle akvária...
lhajek napsal: A i 2L kostka se rostlinama zamaskuje jako nic ....
No tak přesně takto jsem uvažoval, když jsem se před rokem díky klukovi vrátil po dlouhé pauze k akvaristice.
Ono je to sice pravda, ale po roce bych nejraději vyhodil to velkou kostku a dal tam vnější filtr. Přece jen, i v akvárku 80*40*35 cm zabírá ten molitan zbytečně moc místa. Jak jsem přikoupil druhý kořen, trochu bych ještě chtěl přesázet rostliny, ale celý zadní roh je zaplácnutý filtrem.
Akorát jak jsem měřil stolek pod akvárkem, tak jsem přišel na to, že díky příčkám, aby byl stolek pevný, tak do stolku nedám ten externí filtr
Takže se o tom vyplatí uvažovat už před pořízením akvárka + stolku. On ten externí filtr člověk taky musí mít kam dát.
Ve filtru je tma a tam řasy tedy neporostou, navíc se ten průtok roztříští ve filtračních hmotách. V akváriu se taktéž rozloží do celé nádrže takže není tak velký. Nevím ale funguje mi akvárium jak s externím kanystrem tak s čerpací hlavou a kostkou bioakvacitu.
@sachlj: to chce trochu šikovnosti a trénovat
a když není šikovnost tak jsou pomůcky ... třeba kostku dát před vyjmutím do igeliťáku, ale to já nedělám. Nejdřív vyndám akvacit a pak stejně měním vodu a tak tu trochu nepořádku co nejvíc odsaju a zbytek po zapnutí opět vcucne filtr. To množství co v akva zůstane je zanedbatelné k množství které vyperu z akvacitu .... A i 2L kostka se rostlinama zamaskuje jako nic ....
úžasně vypadá akvárium 50 lt kde je 2lt kostka bioakvacitu a čerpadlo 200 lt/hod...a nebo bublifuk..a pak taky miluji čištění takového filtru..vzpomínám si jak jsem ho opatrně zkusil sundat z přísavek..nešlo, přidal tah-nepomohlo, zapojil i tlak a ejhle, filtr šel ven s tím, že veškerý humus z filtru jsem vymáčkl do akvária...od této zkušenosti zásadně filtr mimo akvárium...
průtok... skoč se podívat na potok a zjistíš že v proudu rostou jen a pouze řasy, všechno ostatní roste tam kde je klidná voda
Jenom poznámka. Co je na jiných filtrech "nepřírodního"? Vždyť pracují na stejném principu rozkladu dusíkatých látek za pomoci bakterií a jiných mikroorganismů.
Tedy pokud není akvarista chemik a nepoužívá výhradně různé iontoměniče a uhlí po kilech. Je to holt jenom složitější řešení, které má své výhody i nevýhody.
osobně jsem zastánce přírodních postupů, takže do akvárka tvojí velikosti bych zvolil biomolitan a filtraci poháněnou vzduchem... jednoduchá, funkční... pokud by tě obtěžovalo bublání šel bych do zmíněného atmanu s kostkou
Na ten objem bude JBL CristalProfi CP e901 dostatečná. Možná to bude chtít úpravu filtračních hmot. Záleží na jakou edici narazíš.
Ahoj,
mam v planu zalozit rostlinne akvarium o rozmerech 90*45*45. Osadka bude hejno teter ci razbor a nejaky ten otik a krevetka. Myslite ze bude vykonove dostacujici filtr JBL CristalProfi e901?
Přidat reakci
1 ...... [51] ...... 256 257
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 232932x