Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaký filtr

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 19 Přejít na další stránku   1  
Jaký filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.09.2018 11:41 Muž MirekSazava [71] Re: Passenger77
Tak to presne delam. Ale ani tak to neni moc pohodlny vzhledem k velikosti skrinky a kyble.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2018 10:58 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: PetrO
NoNo a co úplně jednoduchý způsob...
1) zavřeš ten jeden ventil na vstupu
2) odepneš sání z AQ (aby přes něj nevyteklo)
3) vložíš filtr do kýbla
4) odepneš hadici na vstupu i na výstupu filtru
Voda vyteče jen ta, co bude aktuálně v hadici do kýbla a pak hadice můžeš demontovat a vyčistit nebo je tam nechat viset...
Díval jsem se, že čerpadlo má krytí IPX8, tzn. vydrží netlakovou vodu do 2m hloubky...
Při velikosti Sunsun HW-602B je to, myslím, dobré řešení...v podstatě zadarmo (za cenu kýble)
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2018 08:32 Muž PetrO [752]
No, na zahradní spojky a uzávěry jsem taky koukal, ale asi bych šel do toho Eheimu.
Je to určené přímo pro akvárium, potřebuji jen jeden kus a ta cena není až tak hrozná.
Díval jsem se, že ho mají i na Aliexpresu, ale nijak líp to tam nevychází.
Našel jsem tam i něco podobného a levnějšího

Quick coupling release disconnect 13mm17mm aquarium double tap connector water hose fish plant tank italy wave free shipping
s.aliexpress.com/… to Clipboard

ale asi to vyřeším ve Sklorexu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2018 05:35 Muž Yirka [9118] Re: O.Tom
Již deset let mi bez problémů funguje takto sestavený dvojkohout viz příspěvek 26.10.2012 13:03:
rybicky.net/forum/5819…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2018 00:33 Muž O.Tom [439]
No, problém u těch zahradních hadicových spojek, rychlospojek, ventilů a pod.
Bych viděl vtom, že jsou dělané na to aby ustály tlak běžné vodovodní sítě, jsou z hrubšího plastu a jejich vnitřní průměr je menší, než ventily pro akvaristiku.
Což podle mě může výrazně negativně ovlivnit průtok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2018 23:12 Jarda62 Re: ctibum
rybicky.net/fotogalerie.php…

Přesně tak za pár kaček a funguje to stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2018 22:01 Muž AsusKD [85] Re: ctibum
Ja som skúšal spojky z Obi, netiekli, ale keďže som ich mal na saní, tak som cca. po 24h riešil zavzdušneny filter.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2018 21:56 R Muž ctibum [6870] Re: vaclav
Áha. Já právě myslel, že když vydrží tlak, že u filtru nepotečou... smich Tak nic, no... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2018 21:49 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ctibum
No taky mě napadlo použít klasický zahradní rychlospojky s ventilem. Nic proti ale to bych si pod akvárium nedal. Potřebují tlak a za čas tečou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2018 21:26 R Muž ctibum [6870] Re: Maq
No taky mě napadlo použít klasický zahradní rychlospojky s ventilem. Mám je na údržbových hadicích a v pohodě, za pár korun. Pokud teda budou pasovat na hadice od filtru...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.09.2018 21:20 Maq Re: PetrO, jarda62, Passenger77
Pánové, moc takovým věcem nerozumím, ale browzdal jsem dneska na aliepressu a viděl jsem tohle:
www.aliexpress.com/…
Třeba vám to k něčemu bude... stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.09.2018 21:14 Muž AsusKD [85] Re: Passenger77
Fotka k příspěvku Ja som to takto riešil. Inak to nešlo. Ale s čistenim predfitra nie sú problémy.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2018 16:09 Muž PetrO [752] Re: Passenger77
No, asi to tak budu muset udělat. Podle obrázku

www.animalis.com/…

to tak řeší i u originál Eheimu.
Nevím, kdy to budu řešit, s mojí lenórou to může i trvat. Určitě dám ale vědět..

Jinak to vypadá takhle
www.akva-tera.cz/…#
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2018 15:30 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: PetrO
Ten spodní kohoutek ještě plánuješ zapojit přes kus hadice na čerpadlo?
Budu moc rád, pokud napíšeš zkušenosti, jestli do toho půjdeš...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2018 13:42 Muž PetrO [752] Re: jarda62
Jo, někde jsem tady o tom prasklém kohoutu četl. Myslím, že to bylo i s fotkou.
Původně jsem přemýšlel, že bych místo kanystru dal 2x něco takového
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Dá se na to napojit i rampa.
A že bych to schoval za neprůhlednou přepážkou.
No třeba někdy v budoucnu :-)
A nebo tak jak plánuješ ty..HMF
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2018 12:57 Jarda62 Re: PetrO
Mám na sání i výtlaku kohout, bez toho je manipulace při čištění dost obtížná. Ale ani Eheimy nejsou bez chyby, už jsem ten ventil viděl prasklý. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2018 12:45 Muž PetrO [752] Re: Passenger77
Stačil by koupit jen ten dvojkohout.
Pouze za čerpadlo. Na vršku filtru to uzavřeš tím kohoutem z výroby, odmontuješ pod ním převlečnou matku a odpojíš hadici.
Potom filtr odneseš k vyčištění.
Chtěl bych to právě proto, abych nemusel složitě demontovat hadice, které mám za skříňkou.
Jak říkáš, je to sice spoj navíc, ale asi to risknu. Snad to u Eheimu budou mít vymyšlené.
Nedávno jsem to tady viděl u někoho v prezentaci na fotce. Měl tam na Eheim filtru dva dvojkohouty. Na sání i výtlaku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2018 07:14 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: PetrO
Aha, Ty chceš hadicu zavřít+filtr taky a pak ji přenést a jinde ji vypustit.
A co druhá, vstupní, strana? Tam je jeden kohoutek z výroby...tak že ten samý problém...?
A investovat celkem do 3ks kohoutků...to jsou 2/3 ceny samotného filtru ;-)
Otázka je, jak jednoduše se dá ten dvojitý kohoutek rozpojovat mezi sebou...
Mimo to, jsou to další mechanické části, které se můžou porouchat a AQ přes ně vytéct...tak nevím, jestli je to rozumné...ale souhlasím, že to vylévání vody z obou hadic je docela problematické, pokud máš filtr pod AQ ve skříňce a hadice zadem, jako já
hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 23:01 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: PetrO
Děkuji za tvoji odpověď, která jistě poslouží i jiným při výběru externího filtru palec potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 22:59 Muž PetrO [752] Re: Passenger77
Jo, šel by taky. Jen po uzavření kohoutu budeš muset buď odmontovat čerpadlo nebo odmontovat hadici ze spoje s prevlečnou matkou. A voda z filtru ti spodem vyteče.
Když použiješ ten dvojitý, tak jen uzavřeš kohouty a rozpojíš je. Přeneseš a vyčistíš.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 22:45 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: PetrO
Tady je jednoduchý kohout a konce jsou, myslím, stejné:
www.sklorex-akvarium.cz/…
Jinak k hlučnosti...Před tím jsem tam měl Dennerle setový interní a hlukově mi to přijde na stejno (pokud vezmu stav po vyčištění rotoru, byl i hlučnější, než se vytvořil kluzký povlak), resp.teď mám SunSun dole pod AQ ve skříňce s dvířky, tak není slyšet vůbec... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 22:28 Muž O.Tom [439] Re: Strakááč
OT
Bacha na výběr čerpadla, může být hlučné :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 22:20 Muž PetrO [752] Re: Passenger77
Souhlas. Ten kohout tam chybí už z výroby :-)

Dvojitý bude lepší, kvůli snadnějšímu odpojení a následnému přenesení.
Stačil by i jeden jednoduchý kohout, jen nevím jak ho namontovat před čerpadlo..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 22:14 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)
když tu vidím, co se tu hrotí... tak si radši slepím ten svůj extrení otevřenej filtr, vyjde levnějš a opravdu když to vychytám a budu se o to starat, tak to nebude nikdy sr*č, nikdy nevyteče atd.. leda vyměním čerpadlo do pětikila za pár let no... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.09.2018 22:12 Muž PetrO [752] Re: bobik0cz
Pořídil a zprovoznil jsem ho začátkem letošního dubna.
Jak jsem psal, zatím dobrý.
Předtím tam honil vodu vnitřní filtr Aquael Pat Mini, který byl v setu a i ten byl hlučnější, než tento malý Sunsun.

Ve velkém akváriu je také SUNSUN HW-703B. Ten je ale od začátku (Leden 2018) výrazně hlučnější. Kdysi jsme to tady řešili se Sárou (Sára73). Ale je fakt, že ve stejné místnosti je i lednička a ta dělá výrazně větší randál. jinak funguje jak má. Když bude problém, bude vyměněn.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 21:51 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: PetrO
Mám též tento, souhlasím a jsem spokojen (zatím)...ten kohoutek na výstupu si myslím trochu chybí a o moc by to pořizovací cenu nezvýšilo, je to škoda.
Jen tedy nevím, v čem by měla být výhoda dvojitého uzávěru proti jednoduchému...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 21:48 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: PetrO
Jak dlouho ho prosím používáš a měl jsi ještě nějaký jiný externí filtr? (ptám se kvůli tichosti)? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 21:05 Muž PetrO [752] Re: Tomas96
Sunsun :-)

V malém akváriu máme teky SUNSUN HW-603B
www.rostlinna-akvaria.cz/…
v podstatě je to to stejné co jsi vybral ty, jen to má větší "kyblík"
Za mě zatím dobrý, je tichý, ani o něm nevím. Jen přemýšlím, že dokoupím dvojitý kohout za čerpadlo kvůli snadnější manipulaci při čištění.
Třeba něco takového
www.sklorex-akvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 19:41 Muž PeCh [77] Re: bobik0cz
Osobne by som sa na základe tohto porovnania (úmyselne to nenazývam testovania, keďže o žiadny test nejde) by som sa v tejto kategórii bližšie pozrel na Tetra Tec Ex 800 Plus. Cena a prevádzka vyzerá fajn, niekto tu mal aj pozitívnu skúsenosť. Aké skúsenosti s Tetrou máte (čo ju reálne máte)? Prípadne ak by som mal ísť do Sunsunu, tak skôr vtedy, ak by som uvažoval aj o UV lampe a potom zobrať Sunsun HW-702B, čo síce vychádza drahšie ale človek môže v prípade potreby zapnúť UV lampu. A keby nerozhodovali peniaze, tak Eheim vyzerá ako top filter (alebo si jeho majitelia nepripustia, že mohli zobrať aj niečo iné ;-) .

Stále je to však porovnanie "iba od stola" a nezohľadňuje spoľahlivosť, tichosť prevádzky... Preto by bolo dobré, keby niekto vedel porovnať viaceré filtre s reálnou skúsenosťou. A takých bude pomerne málo. Alebo keby tu bolo možné urobiť anketu s pozitívnymi a negatívnymi skúsenosťami pre jednotlivé značky.

Inak zatiaľ tu nikto nenapísal žiadnu osobnú negatívnu skúsenosť na žiadny filter. Čo to asi znamená?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.09.2018 19:30 Muž Iceman [96] Re: Tomas96
Fotka k příspěvku Do plastového krytu jsem to vyřezal pilkou na železo ;-)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 19:23 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: vaclav
Citace ze závěru hodnocení testu filtrů co předložil Pech :)

"Poslední dobou hodně skloňované filtry SunSun jsou na tom sice velmi dobře, ale když se podíváte do tabulky, tak je vidět, že se v každé kategorii najde nějaký přemožitel. Pořizovací cena těchto filtrů je sice příjemná, ale při 3-letém provozu už filtry SunSun (díky vysokému příkonu) vycházejí dráž než většina konkurentů. Navíc je to čínský výrobek a tam se dá o kvalitě pochybovat i přes doporučení eshopů."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.09.2018 19:22 R Muž romant [27982]
Takže ve stejný fabrice, kde je výráběn filtr Sun Sun jsou dělaný i jiný značky a produkt Sun je výsledkem nějakých licenčních ujednání, tedy převedeno do našeho slovníku, po určitý době "otročení" pro eropský kapitalisty již mohou čínští soudruzi vyrábět to svoje. Jinak Eheim tam dělaný není, ten je stále ještě hodně evropská záležitost i když ne všechno se dělá v Německu, ale Polsko to není, jak by si někdo mohl myslet, jsou i jiný země EU kde lze danou věc vyrábět s jinou cenou práce. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 19:21 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: bobik0cz
Neuhýbej, nemáš tedy žádnou zkušenost a sám nevíš jaká Čína to je. Ty filtry se neprodávají dlouho takže nikdo je asi nemá 20 let. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 19:18 R Muž ctibum [6870] Re: Tomas96
Zase záleží na materiálu a provedení krytu a asi i provedení trubek (oblouk nebo 90°). Já mám Aquatlantis, plast tvrdší, ale nepraskal a obyč lámacím nožem to šlo. Kdby ne, vzal bych to jemnou pilkou. Estetiku jsem neřešil, otvory vzadu, kryt zaoblený a vystouplý cca 1 cm nad hranu akvárka i horního rámu, takže trubky ani otvory nebyly vidět. Trubky filtru byly 90°, ne oblouk.
Co tak koukám, tak kryt máš dost nahoru, ta by to podle mě neměl být problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.09.2018 19:15 Muž PeCh [77] – Porovnanie filtrov
Dobré porovnanie filtrov z hľadiska prevádzkových nákladov:
www.smuda.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 18:57 R Muž ctibum [6870] Re: Tomas96
Záleží na konstrukci krytu. Mně stačilo vyříznout vzadu dva otvory a šlo to bez estetické závadnosti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 18:56 R Muž afc1886 [14655] Re: Tomas96
Vyřežeš otvor a není problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 18:47 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: bobik0cz
Kolik let máš zkušenost s filtry Sunsun ty? Dva roky je na kýbl pod akváriem už docela dost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.09.2018 18:38 Muž Iceman [96] Re: Tomas96
V 54l mám Tetra ex 600 plus. Asi rok a půl. Jsem velice spokojený, tichý je, do vrchního koše jsem nacpal siporax. Za tu dobu co ho mám jsem ho otevřel 2x.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.09.2018 18:21 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Riccihifi
Však to je správný postoj, názor neměn.
Jen by bylo korektní, když již ho píšeš uvést, že tvoje zkušenost je pouze dvouletá a nejspíš to nemáš sčím porovnat :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.09.2018 18:15 Muž Riccihifi [13] Re: bobik0cz
Bobik, svoj nazor nezmenim pretoze som so Sunsun zatial velmi spokojny, ked nebudem tak to na rovinu napisem, kazdopadne doporucujem len veci z vlastnej skusenosti, nemam potrebu pisat dohady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.09.2018 17:23 Muž Jarry [1433] SunSun vs JBL atd.
Měl jsem 703A na cca 140cm rampě a ok, záleží na počtu a průměru děr, určitě by to šlo vyladit i se slabším filtrem. Co se kvality týká, provedení, doplňky (sání, přiložená rampa atd.) se s JBL, který jsem měl také, rovnat nemůže. Hlučnost toho 703A mi přišla s JBL e1501 celem srovnatelná. Ale za cca 1,5 roku provozu jsem neměl se SunSunem žádný problém (což nemohu říci třeba o Aqua Nově). Myslím, že cena odpovídá kvalitě a každý musí zvážit rizika. Už jednou se mi vyplatilo to, že jsem za pár drobných nakoupil z Číny alarmy (detektory vlhkosti) a nainstaloval je do skříní s kanystrovými filtry - alespoň v době, kdy je člověk doma je riziko většího úniku vody pokryto. Jinak jsem se tedy postupně všech kanystrů zbavil a už bych asi žádný nechtěl:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 16:26 R Muž ctibum [6870] Re: Sára73
Sára73 napsala: rampu třeba 130cm zajetý sunsun 702A neutáhne....podle toho, jak jede mě po tříměsíčním záběhu si o rampě v akvárku délky 120cm, která by byla přes celou zadní stěnu, můžu nechat jen zdát ;-) Řekl bych, že to nemusí být chyba filtru (obecně myšleno, #bobiku můj drahý, ne SunSunu ;-) ), ale třeba jeho poddimenzováním nebo špatnosti v náplních... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 16:15 Žena Sára73 [68] Re: Riccihifi
Riccihifi napsal: Vynikajuci a dostacujuci je www.rostlinna-akvaria.cz/…

Dostačující asi určitě...ale u toho mého se o tichosti nedá mluvit.....je to možná smůla na špatný kus ale osobně už bych do něj - pokud by moje priorita byla tichost - určitě nešla

Edit: myslím, že rampu třeba 130cm zajetý sunsun 702A neutáhne....podle toho, jak jede mě po tříměsíčním záběhu si o rampě v akvárku délky 120cm, která by byla přes celou zadní stěnu, můžu nechat jen zdát ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 12:28 jamajcan Re: Tomas96
V základu nádoba na filtrační materiál + molitan cca. 24 cm. A nepleť si délku s výškou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 12:22 Muž Riccihifi [13] Re: bobik0cz
Ahoj, druhe akva 450L s piranami este nemam v prezentacii, pouzivam tam Sunsun HW-704B kupeny v Nemecku( bol lacnejsi o 35E v porovnani s CZ :-) )a som maximalne spokojny, je v nom biomolitan + Seachem Matrix+ vata+ Seachem Purigen.
702 idem kupit do akva so 4zubcami kedze som maximalne spokojny s tym v 450 a chcem externy aj v mensom akva. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 12:14 jamajcan Re: Tomas96
Tohle není špatná volba. Možnost kombinace více filtračních materiálů. Provzdušňovat umí, buď bez obav. Průtok je regulovatelný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 12:10 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Riccihifi
Ty ten filtr používáš? Podle prezentace to tak nevypadá coze Podle čeho takto soudíš? Podle srovnávajícího videa prodejce rostlina akvaria, který má větší marži na filtrech SUNSUN? :-P

Děkuji za názor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 12:09 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Filip999
pokud to dokážeš vychytat, tak za mě jednoznačně otevřenou filtraci, s jinou zkušenost ani nemám... :-D můžeš jí udělat větší, dát si tam jaký filtrační média budeš chtít, můžeš tam dát i věci jiný, jako např topítko.. věci který chceš ve vodě louhovat aniž by plavaly někde v akva.. atd
dáš si tam čerpadlo jaký chceš, když se porouchá, snadno vyměníš, snadno vypereš ucpanej molitan atd.. :) všechno si dáš dohromady sám doma a ještě to nevyjde tak draho.. :)
jen to chce vychytat tak, aby to nepřeteklo, čím větší bude objem u čerpadla, za přepadem ve filtru, tím se ti s tím bude snáž pracovat..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.09.2018 11:51 R Muž romant [27982] Re: Riccihifi
Vzhledem k tomu, že se tyto filtry zde prodávají velmi krátce, je jen těžko odhadnutelné, jestli vydrží 20 let v provozu jako třeba Eheim. Jako zásadní problém bych viděl kvalitu použitých materiálů, což bych přirovnal k začátkům JBL, kde se s tím v počátku výrobce velmi potýkal a až když přešel na kvalitnější zpracování v materiálové části, lze o těchto filtrech hovořit, jako o velmi rozumném středu. Nicméně, svoboda volby. ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [19] ...... 256 257

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 232450x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5930?od=901