Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaký filtr

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 251 Přejít na další stránku   1  
Jaký filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2007 17:55 Usine
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2007 14:53 Muž PT [89]
to "n" a anaerobnim mi vypadlo, uprimne :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2007 14:50 Tony – filter
Pridávam sa, malé čerpadlo a kocku biomolitanu. Za 500 korún filter ako víno, stačí čistiť raz za 3 mesiace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2007 14:02 Digger – Marcelo
do rostlinného akvária vám asi většina akvaristů doporučí obyčejnou molitanovou kostku (může být i modrá) na pohon vzduchovacím motorkem, případně malým čerpadlem. Je to levné, malé a účinné. Půdní filtr nebrat. Sám jsem ho dostal s tatínkovým akváriem a poté, co jsem se o akvaristice dozvěděl trochu víc, jsem ho dal do šuplíku a je tam dodnes.

PT: Hnití je anaerobní proces. Aerobní je tlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2007 13:37 Muž PT [89]
Nejsem expert, ale pudni filtr temer vsude nedoporucujou, pokud chces mit akvarium s rostlinama. Jinak pry je ucinny a zabranuje aerobnimu hniti odpadu v substratu. Lec rostlinam proud vody kolem korenu asi vubec nesvedci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2007 13:33 Marcela – Jaký filtr je nejlepší
Jaký je podle váš nejlepší filtr do 150L akvaria?
Manžel by chtěl půdní, ale mě se to moc nezdá. Chtěla bych zarostlé akvárium rostlinami, proto bych brala biofiltr s modrou vložkou. Dík moc za odpovědi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2007 20:59 Havel-st
To záleží na vodě, světelných podmínkách, tvaru jezírka, jeho účelu ...
Já nefiltruju, občas vyměním část vody - mám vedle potok. Sice mám vodu kalnou, ale třou se tam čolci, žáby, jsou tam všelijaký breberky, občas zavítá užovka, kačeny a pod. Prostě ráno venku, s hrnkem čaje a snídaní, mám na co koukat (na chalupě).
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2007 20:46 Anonym
Ale já se ptal jestli tam ten filtr musí být ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2007 20:34 Havel-st – jezírko
Řešení je spousta, např. by šlo vodu pouštět přes umělou mokřinku s rákosem.

Nebo, v bývalém zaměstnání jsme měli u jímky bojler s 1mm pískem a myli jsme tím stavební stroje a auta (i osobáky) - byl to taky uzavřený oběh vody. Občas se to propláchlo v protisměru a písek vydržel hodně přes rok.

Asi bych zkusil tu jámu s pískem, možná to nějak zkombinovat s tzv. geotextilií jemnější struktůry (použ. se ve stavebnictví), aby při proplachování neutíkal písek.
Poznámka: Při proplachování bys ale musel asi vodu z jámy vypouštět, my měli jiné požavky - humus v bazénu a používal se jen výstup z filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2007 18:03 Rybous
prosím poradte ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2007 09:30 Rybous
A musí v tom jezírku ten filtr vůbec být? ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2007 21:39 Usine
To jsem taky viděl. Já jsem ale na rostliny a tak mě ta voda jen z kapříky nic neříká. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2007 21:01 Muž matlala [798] - Rostliny
něco takovýho jde též a zdá se mi to Ok
www.nova.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2007 20:58 Usine
Jestli postavíš jezírko tam kde je celodenní slunce tak budeš mít vodu stejně zelenou. Je dobré si koupit nějakou knížku na trhu je jich dostatek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2007 20:46 Žena Wampi [54]
Taky se o toto zajímám a měla jsem v úmyslu kontaktovat Václava , ale když tu to téma je , tak je to super. :) Hodlám také budovat jezírko a netuším jak s filtrem, ale to co psal Matlala mě také napadlo a možná je to dobré řešení to s tou jámou mimo. Máte někdo zkušenost???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2007 20:00 Muž matlala [798] - Rostliny
pokud chceš mít čistou vodu tak je dobrej UV- sterilizátor ničí všechny bakterie bohužel i ty užitečné ale je to v obalu a voda tím protéká tak je to ok
jinak filtr radím vykopat vedle jezírka jámu přiměřeně velkou, vybetonovat pod zemí natáhnout trubku dovitř a čerpadlem trubku ven, a náplně nějaký kameny....a filtr zakrýt a je to ok
PS: je to můj názor a nejsem přes toto odborník ale takto bych to osobně řešil já.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2007 19:52 Usine
Nejlevnější filtr je nalovit vodní plankton a pustit ho do jezírka. Mám jezírko pár let a žádný filtr u něj nemám. Jestliže chceš mít průzračnou vodu bude tě to stát dost velké peníze. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2007 18:07 Rybous – Filtr pro jezírko
Dobrý den,

prosím vás budu si zakládat nové jezírko ,které bude mít max. objem 5000l a nevím, který filtr k němu mám dát? A ještě prosba aby byl co nejlevnější. ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 20:25 Muž matlala [798] - Rostliny
to jsem jim řek a tata mi dal zarach a přes hubu sad
ale je to myšlené na akva s rozměry d:80, š:35 a v: 40-60cm čili 112-168l hrubého a filtr jsem chtěl asi vnější kyblovej nebo ze zadu přilepit malé akva s šířkou asi 10 cm o rozměru zadní stěny a přepážky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 18:00 Štěpán
Máš pravdu, kryty jsou menší! ;)

A nepřemýšlel jsi o tom, že na ten stojan by se vešlo jedno už docela slušně velký akvárko? S VNITŘNÍM FILTREM ZABÍRAJÍCÍM MÉNĚ NEŽ 10% OBJEMU AKVÁRIA.

Tak rodičům řekni, že jestli tě nebudou podporovat v akvaristice, tak zvlčíš, dáš se na chlast a drogy jako ostatní zlé děti a zkončíš v kriminále, kam ti budou muset nosit pomeranče.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 17:51 Vip
smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 17:51 Muž matlala [798] - Rostliny
no ale když se koukneš na to jak to vypadá teď tak je to už lepší(pokud viděls nové kryty)a tohle řekni našim větší podle nich nepřipadá v úvahu...atd furt nadával ale měli by byt rádi že se věnuju akvaristice a nechodím hulit a kouřit s partičkou z naší obce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 17:48 Štěpán
Matlalo, ty tvoje akvárka jsou vzhledem k použitý technice, velikosti filtrů, masivním krytům atd neúměrmě malý. Skoro se ztrácej. Připadá mi to jako kdyby vedle mrňavý chaloupky stála obří atomová elektrárna jenom proto, aby si babička mohla zapnout elektrickou dečku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 17:39 Muž matlala [798] - Rostliny
každej ale preferuje něco jinýho já trěba kostku biomolitanu a čerpadlo(motorek na vzduch) nebo externí přepadový a zase čerpadlo vždy nápňí biomolitan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 17:31 Muž matlala [798] - Rostliny
ale taky čím bětší plocha filtr hmot tím líp já mám třeba v 49l akva 5 cm ze zadu přehrazeno a fil má 5 litrů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 17:24 Sidonius – To Blek
Koukám, že jsem to zapomněl v předchozím příspěvku uvést - souhlasím se vším, co jsi napsal! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 17:17 blek – to matlala
To je poněkud jiný systém :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 17:14 Blek – ..
V praxi to není tak zlé. Moje kytky žádným takovým nedostatkem netrpí. :-) a to mám ten filtr zaběhnutý asi 4 roky.
Co se týče místa, zabere filtr cca 10 cm z čelní strany, ale při troše snahy si toho nikdo nemusí všimnout. A těch 30 litrů z 500 není zas tak moc velká ztráta, pokud vezmeš v úvahu, že máš velmi levnou, účinnou a bezúdržbovou filtraci, které nemůže žádný Eheim konkurovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 17:08 Muž matlala [798] - Rostliny
kámoš má filtr v 450l akva pod ním akva jako filtr a přepážky a má to 112l to je filtr a průtok 1000l/hodinu
viz: www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 16:15 Sidonius – To Blek
:-)
Smyslem matracového filtru je biologická filtrace, jejíž součástí je nitrifikace.
Pro činnost nitrifikačních bakterií se udává jakási "optimální" rychlost průtoku vody. Té by se zhruba dosáhlo - při parametrech, které uvedl Petr - při použití čerpadla o výkonu cca 1000 l/hod. Při výkonu čerpadla 500 l/hod. bude rychlost průtoku vody matrací sice nižší, ale jak píšeš - má to i své přednosti a chleba kvůli tomu nezlevní... :-)
Zkrátím to. (Nechci debatovat o tom, jestli má pro proces nitrifikace větší význam rychlost průtoku vody filtrem nebo pH nebo teplota vody nebo koncentrace N-látek...)

Co považuji za důležitější - nějak mi předtím uniklo, že Petr plánuje "skoroholanďana". :-)
Hodně bude záležet na tom, do jaké míry se mu jeho záměr podaří realizovat, ale v zarostlé nádrži s minimem ryb by byla vlastně filtrace tohoto typu spíš na škodu - bude rostlinám krást (nejspíš) nedostatkový amoniak a navíc bude zabírat zbytečně místo v akva. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 13:50 blek – ..
Myslím, že tak silný průtok není třeba. Čerpadlo za matrací nic neomezuje, jeho udávaný výkon je v podstatě reálný a jak píšeš, čím pomaleji voda protéká, tím lépe biofiltrace probíhá.
Silnější čerpadlo sice nic nezkazí, dosáhnout stejného fofru jako u kupovaných filtrů se u tohoto způsobu filtrace prakticky nedá, ale pominu li nepatrný nárůst spotřeby, bývá vyšší výkon čerpadla doprovázen vyšší hlučností a kratší životností.
V pěstírnách, kde se takto filtruje zcela běžně, pohání vodu klasický bublifuk, zdaleka nedosahující takových výkonů a filtruje to jedna báseň. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 12:58 Sidonius – To Petr
Petr: „…je lepsi silnejsi a proc…“

Určitě zvolte silnější čerpadlo s výkonem alespoň 1000 l/hod., možná i větším.
A to nejen proto, že můžete kdykoli jeho výkon v případě potřeby snížit, (což naopak neplatí – z „500“ 1500 l/h nedostanete ani náhodou :)), ale také proto, abyste mohl nastavit potřebnou rychlost proudění vody filtračním médiem.
K zajištění dostatečného času pro nitrifikaci se uvádí rychlost průtoku vody filtrem cca 3 – 15 cm/min., optimálně 5 - 10 cm/min.
Vyjdete-li z plochy filtračního média (matrace přes celou plochu boční stěny) cca 3300 cm2 a obsahu nádrže cca 450 (?) l, pak potřebujete k dosažení rychlosti průtoku 5 cm/min. použít čerpadlo s výkonem cca 1000 l/min., k rychlosti průtoku 10 cm/min. už o výkonu cca 2000 l/min.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 08:29 blek – ..
Mrchy vzduchožravý :-D No nic asi bude třeba pořádně bublat :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 07:14 Štěpán
Aktivní by měl být protože je v té vodě ještě dostatek kyslíku který bakterie potřebují. Hlouběji už je všechen vyžraný. Prý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2007 23:13 blek – Štěpáne Štěpáne
Nesmíš věřit všemu, co se dočteš. Aktivní je samozřejmě celý vnitřní povrch, který obtéká filtrovaná voda. U Petra to bude 30 litrů. ;-)
Oněch 30dm nasávací plochy zajistí, že se filtr v podstatě nikdy neucpe a není ho prakticky potřeba nikdy čistit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2007 22:57 Štěpán
četl jsem, že v té matraci je co se týká biologické filtrace aktivních několik prvních centimetrů tloušťky (dva?), když má člověk bublifuk 30x10x10 cm, tak my mohl být stejně účinný jako matrace o rozměru 30x32 cm. V akváriu s bokem 50x50 by sice mohla být matrace s použitelnou plochou 40x48 cm,
ale 10 dm2 není až tak daleko od 19 dm2. Teda, je to skoro dvakrát míň! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2007 22:55 Petr – To Blek
Mas pravdu,je to objem 30l,jsem rad,ze jsem tu "matraci"nacpal ke stene,natoz ji roloval.Jeste otazka,takze i cerpadlo o objemu 500l/h muze byt pouzito to takoveho akvaria bez nejake ujmy pro budouci vodni biotop,tedy,ze nebude nic a nikdo v akva stradat kvuli "slabemu"cerpadlu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2007 22:47 blek – :-)
to Štěpán: ".....Když má někdo filtr s malým objemem tak to musí přečerpat pětkrát,když má někdo velký účinný filtr tak by stačilo třeba jednou za 4 hodiny...." já bych to viděl spíš obráceně :)
Mimochodem, takový filtr bude mít u pětistovky (předpokládám) objem asi 30 litrů. Jak bys ho chtěl srolovat??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2007 22:00 Usine
To Petr z odpovědí si dobře vybírej, když to jde tak si prohlídni jednotlivé prezentace lidí co ti radí. Já to tak dělám a občas jsem překvapen (někdy dobře jindy špatně) co vidím. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2007 21:42 Usine
Pozor na písek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2007 21:41 Štěpán
Mimochodem, není praktičtější mít tu "matraci" svinutou do podoby normálního filtru? Už jsem o ní uvažoval, ale pak jsem si uvědomil, že rozvinutý molitanový filtr není o moc menší...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2007 21:36 Štěpán
"filtr by mel projet akva tak 1/h"
Tohle je prostě blbost, vůbec to neplatí obecně. Když má někdo filtr s malým objemem tak to musí přečerpat pětkrát, když má někdo velký účinný filtr tak by stačilo třeba jednou za 4 hodiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2007 21:31 Petr – To Vaclav
Dekuji za prispeni do fora,chtel bych se dostat,co nejblize holandskemu akva,tady spise hodne kytek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2007 21:29 Petr – To Blek
Ja to vim,znam tve stranky,ale nekde jsi psal,ze sam pouzivas cerpadlo 800 - 1200 l/h.Tlumeni vracejici vody je samozrejmost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2007 21:28 Usine
Je to velice dobrý způsob filtrace néli ten nejlepší. Pokud budeš mít v akváriu rostliny, tak bys měl mít čerpadlo, které přečerpá obsah nádrže za hodinu. Údaji na čerpadle moc nevěř skutečnost je většinou jiná (menší). Když na čerpadlo přidáš třeba rozstřikovací rampu nebo něco podobného výkon o hodně klesne. Proto je lepší koupit silnější čerpadlo dají většinou dobře regulovat. Kdyby jsi chtěl nádrž bez rostlin mělo by mít čerpadlo daleko větší výkon. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2007 21:26 neo
jak říká blek, filtr by mel projet akva tak 1/h ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2007 21:25 blek – ..
Těch 500l/h docela stačí, může být i více, ale musíš něčím utlumit výstup z čerpadla, aby ti to neudělalo s akvária kolotoč. (Mimochodem, sám tenhle filtr používám a považuji ho za nejrozumnější řešení.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2007 21:06 Štěpán
Existuje nějaká optimální rychlost průtoku vody tím filtrem, z rozměru desky se dá odvodit potřebný průtok čerpadlem. Bohužel neznám velikost té rychlosti.

Takže neplatí, že čím větší průtok tím líp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2007 21:04 Petr – Filtr
Mam prosbu,kamarad ma 500l akva.Jako filtr pouziva vnitrni cerpadlo ktere nasava vodu pres desku bimolitanu ktera je velka jako cela bocni stena.Je to dobry zpusob,nebot takto velky bimolitan poskytuje dostatecny filtracni objem pro tak velke akvarko.Ma otazka je.Jeho cerpadlo ma vykon 500l/h,nevim zda je to malo,ale stale se pise,ze na tak velke akva by bylo vhodnejsi silnejsi cerpadlo.Zarizuji si take 500 stovku,chci i tento zpusob filtrace,ale nevim,ktere cerpadlo je vhodnejsi,a hlavne nevim co by se mohlo stat,kdybych si poridil take to o vykonu 500l/h,nez treba silnejsi 1000l/h.Samozrejme na jedne strane cerp.vodu nasava a na druhe vypousti do akva.Vim,ze jsem tuto otazku napsal moc slozite,verim,ze se v tom nekdo vyzna.Shrnuto,je lepsi silnejsi a proc.Nebo staci slabsi tedy 500l/h a proc.Dekuji :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 13:39 Muž Norton [109] Re: tomert
Hlučné "bublání" a "vrnění" vzduchovacího motorku jsem řešil také. Tady je možnost použít, jak radí Petr vnitřní čerpadlo, s Atmanem At-201 zkušenosti nemám, používám čerpadlo PuwerHead od Hagenu a to je skutešně velmi tiché. Foto filtru u mne v "trigonu". Tlumení proudu jsem řešil jakousi "rampou", foto podobné, tentokrát v "45tce".

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [251] ...... 256 257

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 232497x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5930?od=12501