Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaký filtr

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 145 Přejít na další stránku   1  
Jaký filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 17:36 Muž fido16 [631] Re: Losky
Sehnal bych jemnější molitan. jelikož vata se ti ucpe a budeš to měnit každý měsíc. Kolik má filtr košů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 16:51 Muž EiFFeL [39]
ja bych tam nacpal vatu ;) sice tim snizis prutok ale mechanicka filtrace bude na mnohem lepsi urovni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 16:45 Muž Vstrom [82] - Malawi
Dnes jsem po měsíci čistil filtr a čekal jsem, že bude maximálně zanesený vstupní filtr z biomilitanu, ale ten nezachytí vůbec nic. Je hodně hrubý a oka mají tak 3-4mm a na výšku má tak 2,5cm. Takže všechen detrit je na dně filtru a naplaven mezi válečky a kuličky. Při odchodu vody z filtru se to filtruje asi přes 3cm tlustý biomilitan normální hrubosti, co je u čerpacích hlav. Vadí mi, že se i nečistoty dostávají zpět do akva. Mám něco upravit? Například ty boční vstupní molitany nahradit třeba 1cm jemným, aby víc zachytil bordel? Na nasávacím koši mám černou punčochu a zbytky na ní rozmělňují krevety. Příjde mi, že by ten filtr mě čistit víc, protože vstupní a výstupní molitany jsou skoro čisté po měsíci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2012 18:19 templar Re: ondra
ondra napsal: Možná jde jen o překlep, ale měl by jsi si ujasnit, jestli chceš "vnútorný" nebo "vonkajší" :-) chcem vonkajši filtera asi sa dam na EHEIM su sice cenovo inde,mam vo vyhlade 2073-onom uvažujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 15:33 Muž soubi [32] Re: Moucha
ale kytky byly...šípatky,echináče,mechy, kapradiny jako dneska. Akorat se nepěstovalo to co dneska neroste bez CO2(ty koberečky a tak..) ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 15:29 Muž soubi [32] Re: Moucha
no na to si panatuju....měli jsme s bráchou jen molitanový filtry a šlo to taky.....no je ale jiná doba a ta přináší pokrok atd. palec :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 15:25 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: 1975
jsou ruzny systemy a ten kdy se doporucuji velky prutoky je zalozenej na az nadbytku zivin a velky prutok ma zajistit optimalni distribuci zivin po cele nadrzi... tento smer by se dal oznacit az jako extremni....

a ruku na srdce jaky rostliny a ryby se v tech nedavnych casech pestovaly (ja si pamatuju z detstvi houstiny cryptocoryn a egerii)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 15:06 Muž 1975 [9] - RostlinyRe: romant
Myslim,ze RATAJ prave u rostlinych nedoporucoval velky prutok filtru.Mozna se mylim a vsechno je jinak.Diky. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 14:59 R Muž romant [27987] Re: 1975
Ta pravda bude tak trochu v obou. Pro tzv. normální společenský akvárko je ten 2-3 násobek řekl bych dobrým standartem. Něco jinýho to je u vysloveně rostlinných akvárií, kde se ta cirkulace vody doporučuje daleko větší.
Edit: rostlinna-akvaria.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 14:57 Muž soubi [32] Re: Moucha
ten je dobrej, líbí se mi to. Máš to vymáknutý. Nechal bych to tak palec ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2012 14:55 Muž 1975 [9] - RostlinyRe: Haimdol
Zajima mne Vas nazor na prutok filtru.Mam ruzna akvaria uz 50 roku.Driv se toto vubec neresilo a vse fungovalo bezvadne,na pr.o nejake stetickove rase jsme nemeli ani tuseni,protoze nebyla.Pred nejakym case se psalo,ze filtr by mel prefiltrovat nadrz dvakrat az trikrat.Ted uz se pise 10 krat.Kde je pravda :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 14:51 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: soubi
jojo antistres II.
v pravym zadnim rohu je prepazka, plocha cca 20x30 cm - tl. 1cm cerny hruhy biomolitan a pak 5cm stredne hrubeho, zatim cerpaci hlava, rozstrikovaci rampa

problem je ze mi kolisa hladina NO3 takze se mi na hladine i ve filtru dela sinice, zatim nic drastickeho...
v lete jsem likvidoval plostenky a od ty doby se dela ruducha a sinice... zatim je ten filtr jen v urovni uvah.... momentalne spis setrim na poradny co2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 14:45 Muž soubi [32] Re: Moucha
ty to máš udělaný jako hamburský filtr nebo jak v té 72ce ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 14:38 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: soubi
budu se muset poptat jestli to uz opravily..... oprava byla slibena vramci napojeni onoho noveho vodojemu..... ale znate to jak to tedka vypada s investicema do infrastruktury....

jsou horsi veci....

zacinam koketovat s myslenkou ze bych nahradil plosny filtr externim.... cistej objem akva 75L
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 13:45 Muž RadekCX [219] Re: AG
AG napsal: Velké průřezy a minimální rychlost - žádné proudění vody v akváriu. To je konec, nebudu nic počítat, jdu se oběsit. :)

tak tahle moznost (obesit se) je koneckoncu vzdycky (da se to udelat i preventivne), ale ja s tim pocitanim opravdu nezacal coze a prave proto me to dost zaujalo, ze to nekomu prijde jako jedna z moznosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 13:37 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Haimdol
napada me jeste jeden zpusob.... nekde pouzivaj kristalovou kouli, jinde se juknou na svuj pupek a ucinni "odborny" odhad.......
u ty roztrikovaci rampy jde o houby.... jsou jiny oblasti hydrauliky, kde jde minimalne o majetek (casto i o zivoty) a clovek je rad ze vstupni hodnoty ma s presnosti 30-50%!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 13:35 Muž soubi [32] Re: romant
alespoň je tu sranda....líp mi to marodění utíká :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 13:35 R Muž Silent [5949]
Tak ona je to už opravdu jen akademická debata. Kolik akvaristů si měří průtok a má nutkání si přesně spočítat kolik litrů za hodinu dá jejich filtr? Stejně se k žádnému prakticky a jednoduše proveditelnému přesnému měření nepropracujeme tak proč to tak řešit ;-) . Navíc se čím dál tím víc odchylujeme od původního názvu tématu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 13:33 Muž soubi [32] Re: AG
na vláknu "číštění filtru" jsme řešili kdo má jak tvrdou hadici....taky jsme se šlušně bavili :-D :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 13:31 R Muž romant [27987] Re: soubi
Když já radši do akvária koukám. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 13:28 Muž AG [99] Re: RadekCX
Velké průřezy a minimální rychlost - žádné proudění vody v akváriu. To je konec, nebudu nic počítat, jdu se oběsit. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 13:27 Muž soubi [32] – Re: romant
docela slušně se to tu akademicky rozjíždí.. :-D smich :-D

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 13:20 R Muž Silent [5949] Re: RadekCX
Já jsem popsaným způsobem měřil pouze ze zvědavosti jestli papírové hodnoty odpovídají alespoň přibližně naměřeným a cca odpovídají. Měření při běžné činnosti nemá valný smysl, protože jeden den něco naměříš a druhý už to může být jinak. Vše záleží na druhu hmot, jejich znečištění, délce hadic, počet ohybů, armatury. Prostě je měření při provozu pro mně bezvýznamné. Když vidím, že se průtok dramaticky sníží vím, že je někde problém, ale je mi vcelku jedno kolik přesně mi zrovna teče v trubkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 13:20 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: RadekCX
rozhodne by to byla zajimava uloha pro studenty hydrauliky, hodne zajimavy by bylo odvozovani parametru vytoku s ohledem na zarustani rasami (v mem pripade ruduchou)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.02.2012 13:19 R Muž romant [27987] – Průtok
Tak jsem měl docela dobrej pocit z toho když jsem si loni sedláckou metodou přeměřil průtok svého filtru a teď jsem zjistil, že jsem vlastně vůbec nenaměřil to co jsem naměřit měl. Kdo si chce procvičit nějký počty, tak nechť tak učiní, já zůstanu u oblíbený metody přepočítávání naměřenýho množství vody z filtru vypuzený za cca 40 vteřin a jímaný do pet flašek. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 13:14 Muž Jiri_99 [425] – ??
Už nějakou chvilku to tady sleduju a musím se chechtat sám sobě. Vůbec ale vůbec vám nerozumím.. :-D :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 13:14 Muž RadekCX [219] Re: Haimdol
no ja se priznam, ze s prutokama trochu bojuju (zdaji se mi male) - sice to muzu zmerit podobne jako ty, ale mam pocit, ze to naprosto nebude odpovidat realite - tudiz uplne nanic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 13:08 Muž RadekCX [219] Re: AG
no prakticky to skonci na reseni diferencialnich rovnic

musis do toho, ale zahrnout i odpor delky potrubi/rampy, protoze ten se velmi silne uplatnuje, bez ohledu na prumer tech vystupnich der - spravne by se mela ta rampa plynule rozsirovat - tim se eliminuji ztraty proudenim v potrubi

mimochodem to ze z te rampy jde nejaky proud vody znamena, ze to potrubi klade odpor - idelani stav kladouci minimalni odpor je kdyz se rychlost vody bude blizit nule - tedy velke prurezy a minimalni rychlost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2012 13:05 R Muž Silent [5949]
Exaktní měření průtoku opravdu nemá smysl. To je dobré tak pro výrobce aby měli co napsat do technických specifikací. Nejlepší je dívat se na to s rozumem a trochou citu pro život v nádrži a ono to půjde. Upřímně řečeno momentálně vůbec netuším jaký mám v nádržích průtoky a ani mě to netrápí. Hlavně že to funguje. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.02.2012 12:57 Muž soubi [32] Re: AG
...no je v jádru ono. Ještě najít patřičný koeficient, nějaký ekvivalet a dosadit pár promněných a je to... :-D Skutečně se to spočítat dá, ale asi tady řešíme filtraci akvária a ne chlazení reaktoru, kde by byl průser asi jiný než kymácení rostlin a ryba přimáčklá do rohu akva. :-D pokus-omyl ... o tom je ta akvaristika taky né... :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.02.2012 12:47 HaDaS Re: AG
AG napsal: ... Ale myslím že jednodušší to bude v tomhle případě vybastlit než vypočítat.
Souhlasím. Ono to někdy nechce brát moc vědecky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 12:37 Muž AG [99] Re: RadekCX
Mě by to zajímalo i z praktického hlediska u té rozstřikovací rampy. Tuším že (to opravdu spočítat nedokážu) aby průtok každou dírou v rampě byl zhruba stejný, měly by se ty díry se vzdáleností od vstupu vody do rampy zvětšovat úměrně tomu jak v ní klesá tlak. Ale myslím že jednodušší to bude v tomhle případě vybastlit než vypočítat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.02.2012 12:30 Muž RadekCX [219] Re: AG
bud v klidu pamatujes si to spravne - o to vic jsem zvedavej na ten kolegovo postup a take samozrejme overeni, ze to odpovida realite
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2012 12:29 HaDaS Re: AG
A teď praktický dotaz. Jak je to s tou průtočností filtru. Jak je testována u těch filtrů? Myslím u výrobce?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2012 12:28 Muž RadekCX [219] Re: HaDaS
no tak ja se ti hluboce omlouvam, ze jsem te podcenil a ty mi na oplatku prozradis jak to spocitat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2012 12:27 Muž AG [99] Re: Moucha
Já bych ho taky rád viděl. Mám sice tušení že jsme něco takového před 25 lety v hydrodynamice počítali, ale určitě bych si na to netroufl. Matně si pamatuji že každé ostřejší koleno a každá změna směru toku přinese nějaké ztráty na průtoku. Napadlo mi to když jsem viděl trubky od Eheimu, které mají "zatáčky" o 180 stupňů plynulé a o celkem velkém poloměru na rozdíl od třeba JBL.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 12:22 HaDaS Re: Moucha
OT : Ale až po nějakém pivu a na pivním tácku ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 12:21 HaDaS Re: RadekCX
RadekCX napsal: ale to takhle nefunguje - predstava, ze spocitam prurez privodni trubky a udelam do rampy x der jejich soucet prurezu je stejny nebo vetsi nez te trubky, je proste zcestna ...
Proboha, napsal jsem něco takového? Ne? Lidi proberte se. Tady to začíná být jak v parlamentu. Něco napíši a vy odpovíte na něco jiného.
To není normální! hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 12:08 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: HaDaS
ten vypocet bych rad videl....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 12:04 Muž soubi [32] Re: HaDaS
na ty výpočty bacha...pokud nemáš skutečně přesné vstupní parametry tak se tak ty výsledky budou měnit v pěkný bludy +/- hodně.Tady je už přesnější odhad. Věř mi číslama se živím ;-) :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 11:49 Muž RadekCX [219] Re: HaDaS
ale to takhle nefunguje - predstava, ze spocitam prurez privodni trubky a udelam do rampy x der jejich soucet prurezu je stejny nebo vetsi nez te trubky, je proste zcestna

spocitat to jiste jde, ale horsi byde zjistit vstupni parametry pro ten vypocet ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 11:43 HaDaS Re: RadekCX
Však jsem taky nepsal o zmenšení průměru na výstupu. Pouze o nasměrování. Zachovat průměr na výtoku lze i u rampy. Jsou k tomu dva způsoby jak to udělat. Zkoušet to a zvětšovat otvory, nebo to spočítat ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2012 11:39 Muž RadekCX [219] Re: HaDaS
no to hazeni s tem cislama je dost osidne v tomto pripade - tyhle filtry nejsou delane na praci v pretlaku (ani malem) - takze staci jen mala zmena v prurezu potrubi na vystupu a prutok se muze zmenit o desitky %

to mimochodem plati i pro mereni jake dela Haimdol - tedy odpojena rampa a odber vody do nejake nadoby - po pripojeni rampy muze byt vsechno jinak

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 11:38 Muž soubi [32] Re: HaDaS
tak to je OK palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 11:32 HaDaS Re: soubi
Ustály. Toto akva bylo v minulosti obsazeno 6ti ks mini razborek a 6ti kusy redek. Filtrace řešena trochu jinak, ale s obdobným průtokem. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 11:29 Muž soubi [32] Re: HaDaS
ty tam ale nemáš ryby, ustály by ten proud(třeba edlerky) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 11:18 Muž soubi [32] Re: HaDaS
pravda měl jsem udělat nějakou trubičku jako rampu, patřičně jí nasměrovat a bude klid X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 11:10 HaDaS Re: soubi
Jen se přidám se svou vsuvkou. V mém 9ti litrovém akva mám v současnosti Atman AT-F300 nastavený na maximální průtok. Tzn. papírových 100 l/h (10ti násobek objemu). Praktický průtok dejme tomu 70%, protože se jedná o čerstvé mikro. Tzn. 7mi násobek objemu. Žádné tornádo se nekoná. Stačí vymyslet správný vývod. Já mám nasazen rozstřikovací nástavec z AT-200, který jsem nasměroval dle libostli. Samozřejmě pokud mám proud řešen rampou, tak je to ještě lepší. Co jsem tím chtěl říci? Záleží kudy voda vyleze a jakým způsobem. O proudění vody v akva jsem si udělal svůj vlastní obrázek, kdy jsem zkoušel malý, střední, velký výkon filtru - proudění. Jako nejlepší mi vyšla v rostlinných akva metoda velkého proudění (rovnoměrně rozložená - ne jedna tryska) a velké výměny (přefiltrace) objemu akvarijní vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 10:49 Muž soubi [32] Re: Sid
čím tam tedy filtruješ? Já měl v 11 litrovém AQUAEL filtr AQ FAN Micro Plus stažený na minim. a krevetky stejně slušně létaly po akvarku. Nená rampu na rozstřik jenom směrovou lopatku.
výrobce uvádí: Vnitřní filtr do akvárií o objemu 30 - 60 l. Výkon: 250 l / h. Slouží k čištění, přečerpávání a navzdušnění vody. Výtlak 53 cm.
Asi to dělam blbě sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 10:41 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: Sid
Čím filtruješ ta malá akva se mi hledat nechce, ale pokud v těch filtrech máš megaprůtok, tak jaký to má probůh účel coze

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [145] ...... 256 257

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 232497x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5930?od=7201