Jaký filtr
Do svý 72ky budu dávat Atman AT-200 a biomolitan 10x10x20. Nad podobným filtrem jako ty jsem přemýšlel taky (jen o řád větším), ale podle všeho mají malou filtrační plochu tak jsem zvolil jak jsem psal... Kdyžtak mne opravte
Zdravim,chci se zeptat zda mi bude do akvária o objemu 54l stačit filtr Eheim 2008,přijde mi to jako dobrá volba mám dobré zkušenosti s Eheim Aquaball do svého 120l akva. Díky za odpověď
Pro 400l rozhodně hlavu at 203,a biofiltr č.5.
Tu čerpací hlavu bych se nebál doporučit i tu 203, bude záležet jak to akvárium bude zarybněno, ale vzhledem k tomu, že má tazatel v zaměření cichlidy, tak bych se k té silnější hlavě přikláněl.
Starší reakce
Dle všeho je na mechanické čištění vody ideální klasický molitanový filtr.
Co za čerpadlo a rozměr molitanu pro cca 400l? Díky
Starší reakce
0 30.05.2012 18:03 asttra Děkuji za rady. Vlastní filtr bych si raději nezkoušela postavit - sice jsem kutilka, ale moje výtvory připomínají ze všeho nejspíš jako něco z dílny Dr. Frankensteina
. Raději si koupím komerční.
0 30.05.2012 16:08 Katha85 Plánuji právě v řádu týdnů větší akvarium a právě filtr též, ten aktuální atman mě rozčiluje že ho týden co týden musím čistit, někdy vydrží i 14 dní, ale vzduchovat přestane po týdnu vždy a to v něm mám mnohem větší filtrační náplň a cca půlka z něj kouká ven...
Tak jsem chtěla vnitřní (vnější se mi nelíbí - kazí z venčí design a ani ho nemám kam nacpat, kdybych měla hadice, navíc se bojím vytopení), ale kvalitnější v rámci biologické filtrace a méně náročný na čištění (tím i eliminování likvidace bakterií)
Díky za pomoc
1. Výstupy má tři, voda jde vždy z jednoho. Výstup se dá nasměrovat proti hladině, průtok se dá regulovat. Manuál (en)
ca-en.hagen.com/…
2. Vzduchovat se s ním "dá" taky, mně po cca půl roce vzduchovací ventil nějak přestal chodit, neřešil jsem to, nevzduchoval jsem.
3. Čistit, když se hodně sníží průtok. U mně to dělalo cca. ten měsíc. Kazety se dají vytáhnout, aniž by se tahal ven z akvárka celý filtr, nadělá se s tím taky, ale podstatně méně.
Do kazet s molitanem jsem si přiřízl bioakvacit, standardně dodávané náplně jsou s destičkou s aktivním uhlím, které je relativně k ničemu. Originální náhradní molitany jsou menší, než je velikost kazety, aby se tam vlezlo to aktivní uhlí. Do středové kazety siporax.
Edit: zase pozdě
Vývody má tento filtr de facto tři. Horní, spodní a středovou svislou děšťovnici. Použít jde ovšem vždy jen jeden z nich. Já bych osobně doporučil horní vývod. Mám to odzkoušené a dokáže dostatečně rozpohybovat hladinu, takže se zabrání slepé hladině. Čeření by mělo seweliím stačit, ale pokud by se ti to zdálo málo, tak filtr má přivzdušnění, takže dodatečné není třeba řešit. Co se čištění týče tak já jednou za dva až tři měsíce vyčistím molitany a do hlavního koše s biokeramikou jsem ještě (1 rok) nezasahoval.
0 30.05.2012 15:30 Katha85 Děkuji za reakci.
Eheim Biopower - vypadá moc dobře, ale budu mít akvarium kolem 60 litrů.
Tenhle je asi ten pravý:
Fluval U2
- měla bych k němu pár otázek:
1. Díky dvěma vývodům mohu čeřit jedním hladinu a druhým filtrovat zároveň, aby se nedělala slepá hladina, ale aby proud byl slabší?
2. Bude toto čeření hladiny stačit Seveliím, tzn., nebudu už muset řešit vzduchování?
3. Pokud to chápu dobře stačí vyčistit vždy jen část filtrační náplně (jen filtrační pěnu) - jak často je třeba ji čistit?
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že Fluval U2 není slyšet vůbec, molitany jsem ždímal tak jednou do měsíce.
Tyto požadavky nejlépe splňuje kostka bioakvacitu a čerpadlo. Pokud bys chtěla komerční výrobek doporučil bych buď Eheim Biopower nebo Fluval řady U. Co se hlučnosti týče je to silně individuální. Kvalitní filtry jsou tiché jak vnější tak vnitřní, ovšem i mezi prvotřídními značkami se narazí na černé ovce které nejsou nejtišší. Naprostá většina filtrů je ovšem relativně tichá.
0 30.05.2012 14:40 Katha85 Ahoj,
je nějaký vnitřní filtr, který má kvalitní filtrační hmotu a nemusí se čistit každý týden?
A tiché jsou spíše interní nebo externí filtry?
Filtry Eheim a JBL jsou kompletně vyráběné v Evropě. U Hagenu je to složitější. Tam jsou filtry Fluval kompletně evropské , ale například filtry Elite jsou zase z Číny. Další vynikající, ale u nás málo známá evropská značka je Ferplast. Mimochodem kvalita značkových čínských filtrů je poměrně rychle nahoru co se provedení týče. Ovšem taková energetická úspornost je vůbec netrápí. Technologicky jsou však stále zatím lídry firmy jako Eheim a Hagen.
Martin71 napsal: Jaký filtr? Hlavně funkční. Jak po technické tak i po biologické stránce. Přesto žádný filtr nenahradí pravidelnou výměnu vody. Pokud umožní do vody i něco dostat...
Souhlas. Co se týče výroby v Číně - myslím si, že Eheim i JBL jsou vyráběné v Evropě, alespoň jsem tu kdysi něco takového zahlédl. To ale nic nemění na tom, že oba filtry patří k tomu nejlepšímu, co si můžete do akvária pořídit.
Jaký filtr? Hlavně funkční. Jak po technické tak i po biologické stránce. Přesto žádný filtr nenahradí pravidelnou výměnu vody. Pokud umožní do vody i něco dostat, nebo naopak z vody odebrat tak jen dobře. Na značku bych až tak nehleděl. Jde vždy o stejná čerpadla z Číny ať je to Eheim, JBL, nebo čínský "Hagen". Co by mne víc zajímalo, je jen objem filtračních možností (objem filtrace) nádoby filtru. Daleko lacinější ale i učínější je samo výroba. Bohužel
Máte vkus na výběr
Oba filtry jsou vynikající, mají regulovatelný průtok a časem se zanesou bordýlkem, takže výkon může klesnout na polovinu až třetinu udávaného průtoku, z toho bych strach neměl. Z hlediska hluku - spím cca. metr od JBL e901 GreenLine, tiše šumí, ale není to nic rušivého. Předpokládám, že Eheim na tom bude podobně, ale nemám osobní zkušenost. Filtry jsou hodně slyšet, než se odvzdušní, v mém případě asi 4-5 dní. Osobně vám JBL mohu vřele doporučit, mají záruku 4 roky a větší fitrační objem než Eheim, ceny jsou stejné.
Co se týče vzduchování, Sera Air
www.levnaakvaristika.cz/…
1 29.05.2012 23:34 asttra – vnější filtr 60l
Ahoj, potřebovala bych poradit. Mám trochu větší jak 60l akvarium. Doposud jsem chovala hejno parmiček zlatých s pár přídavnýma rybkama, ale teď mi začali vymírat (po tři a půl roce). V akváriu mám poměrně dost husté rostlinstvo.
Původně jsem používala k filtraci molitanovou kostku, ale motorek dokázal přes jakoukoliv vrstvu izolace při jakémkoliv zavěšení, nebo položení časem rozvibrovat celou skříň. Teď mám vnitřní filtr, který je ovšem čím dál tím hlučnější a už nepomáhá ani jeho vyčištění. Nehledě na to, že všechen sajrajt z obou filtrů se dostane zpátky do akvaria, když se kvůly čištění vyndávají.
Proto jsem si říkala, že bych si zkusila pořídit vnější filtr. Dobrý dojem na mě udělali: Eheim Ecco Pro 130 -2032 (
www.levnaakvaristika.cz/…) a JBL e 701 Greenline (
www.levnaakvaristika.cz/…). Eheim má nižší spotřebu 5W, ale jen jednu filtrační vložku a to madlo vypadá dost fórově. Eheim má tři filtrační vložky, ale spotřebu 9W a nejsem si jistá, jestli nemá zbytečně velký výkon. V pokoji s akváriem spím, tudíž je pro mě důležitá hlučnost filtru. Nemáte s nimi někdo zkušenosti. Který z těch dvou - nebo popřípadě úplně jiný - byste mi doporučili?
Ještě jsem se ctěla zeptat, zda nemáte tip na tichý motůrek ke vzduchování.
Předem děkuji za odpovědi.
Ano, pohyb vody, to je pro rostliny žádoucí věc.
0 27.05.2012 20:26 Pavel – filtrace
jojo, s tím počítám, snad se tím phybem vody zlepší i podmínky pro rostlinstvo, aktuálně mám bublifuk a moc nejdou.
Až budeš na tu novou filtraci přecházet, tak neměň kus za kus, ale nech po dobu měsíce běhat oba dva filtry současně, aby došlo k dostatečnému osídlení nitrifikačníma bakteriema u toho nového filtru a teprve potom ten stávající odstraň. Co se týká toho možnýho zavlečení nějaký choroby z přírody, tak je dobrý vybírat lokalitu kde se loví tak, aby v tom rybníce nebyly ryby a tím se to riziko velmi minimalizuje.
0 27.05.2012 20:15 Pavel – filtrace
Ok tedy.
Čerpadlo hlava Atman AT-200
Biomolitan 10x10x20
Atman At-F302 (pro případ léčby)
Cenově to nevyjde ani tolik co jsem počítal na ty vnitřní filtry...
0 27.05.2012 20:09 Pavel – re: katterinecka
s krmením vší, se nám (mě 1x tchýňákovi už 2x) natáhla nějaká houba, takže jsme léčili serou mycopurem.
Když je výtok vody nastaven tak, aby se hladina čeřila a pohybovala, tak je tím i zárověň zajištěno prokysličování vody. Jinak je možné i připojit hadičku přímo k tomu výtoku vody a ještě více vodu okysličovat, ale v drtivý většině to nutný není a postačuje jenom ten pohyb hladiny.
je k ní dodávaný nástavec na vzduchování, i dalsí na usměrnení toku, i uzávěr na regulaci průtoku
0 27.05.2012 20:05 Pavel – filtr. hlava
No, dám tedy na vaši radu a asi půjdu do té cerpaci hlavy + biomolitanu 10x10x20,
jen se tak ještě zeptám, nedá se s tou hlavou nějak řešit i vzduchování?
co tak si k tomu pořídit nějaký levný filtr do kterého bys v případě nutnosti umístil to aktivní uhlí?
Nevím jaké léčivo máš v plánu, ale většina z nich má negativní účinek na bakterie ve filtru, tak by bylo nejlepší ho vyndat a nechat během léčby běžet třeba v kýblu s vodou.
třeba něco takového
www.akva-exo.cz/…
Jaké léčivo tam plánuješ lít?
Oni k ničemu nejsou, ale je nutný je mít v odpovídajícím zarybnění, tedy menším než malém. Vycházím z toho, že je většina akvárií když ne mírně, tak více přerybněna a proto je doporučená varianta čerpací hlavy a kostky biomolitanu velmi dobrým a účinným řešením filtrace v Tebou uvedeným akváriu.
známí měli Tetra tec IN 600, docela to šlo, ale pak ho vyměnili ta ten molitan a byl vydět dost rozdíl. Bordel až tak neřeším, spíš stabilitu a kvalitu vody v nádrži
v 72 litrovým akvárku
0 27.05.2012 19:50 Pavel – re: romant
No, za to vskutku děkuji, ale opravdu jsou v této objemové kategorii vnitřní filtry tak k ničemu?
já bych řekla, že poloviční dávkou nějakého léčiva bys stejně případný parazity nezničil a ještě si tím rozhodíš rovnováhu v akvárku
Na zanesení si něčeho s novou osádkou je buď karanténa a nebo prověřený zdroj těch ryb. Živým krmením krmím více jak 30 let, opět platí, prověřená lokalita, minimalizace rizika a co se týká toho doporučení, tak to jsem i s kolegyní učinil.
Edit: Preventivní léčení čehokoliv jenom vytváří rezistenci na případnou nemoc, když se opravdu ukáže.
0 27.05.2012 19:37 Pavel – re: romant
když něco nového dokoupím, tak si nějakou potvoru vždy zavést můžu, to už ani nemluvím o krmení vodní vší z rybníka... navíc když dám nějakej lék preventivně, jakože všude píššou poloviční dávku preventivně při krmení živým, tak to zase musím na něco nachytat.
Napiš tedy něco s čím dosáhnu alespoň podobného filtračního objemu
Ani jedním z Tebou jmenovaných nebudeš mít tak velkej filtrační objem, jako u té doporučení var. hlavy s kostkou. Pokud budeš už teď přemýšlet nad tím, jak budeš ryby léčit, tak to je potom budeš opravdu léčit. Když se budeš o akvárium normálně starat a dodržíš základní zásady, tak bát se nemocí je předčasné stahování kalhot, když brod je ještě daleko.
0 27.05.2012 19:18 Pavel – re: cerpadlo hlava
No, raději bych něco více systémového než čerpací hlavu, abych případně po nemoci mohl nasadit filtraci aktivním uhlím
přemýšlel jsem o serafilu 120 nebo o tetra tec in 800, ale abych řekl pravdu nevím podle čeho zhodnotit ktery vybrat, co jsem pročítal vyjde už skoro líp externí, ale nemyslím, že na to bych měl místo.
Jasně, proto jsem tam dával ten 16cm vysokej.
když prodávají menší tak proč to řezat?
Já vždycky kupuju ty čtvercový, protože u toho obdélníkovýho průřezu bych nevěřila, že to nepoteče nejkratší cestou
Výška neva, přiřízne se, ať je slušná plocha pro bakterie.
nejúčinějším řešením a zároveň i vcelku levným je čerpací hlava a kostka biomolitanu. A možná bych se trochu zamyslela nad těmi ampulárkami (produkují dost odpadu) a i skaláry (na ně je to akvárko docela malé)
0 27.05.2012 18:03 Pavel – Jaký filtr 80l
Dobrý den, hledám filtr do 80l akva. Cenová relace 500-1500, osazenstvo: 4skalárky, 4panceříci, 4paví očka a 2 ampulárky. Mám vcelku problém s kalem, který neustále zvedají pancéříci a vede to k uhnívání rostlin s tenkými listy.
Z prostorových důvodů bych raději vnitřní filtr. Za rady moc děkuji!
Starší reakce
0 23.05.2012 22:21 Nony – Jaký filtr
Dobrý den jaký mám koupit filtr na 400L akvárium? Chtěl bych mít tak 15-20 Tlamovců a písek a kameny. Vím jen že bych chtěl vnější a se vzduchováním.
Kvalitnější filtraci budeš mít s tím závěsným, protože ten můžeš osadit médiem s velkým povrchem pro osídlení nitrifikačníma bakteriema a oproti tomu vnitřní tetra tecu budeš mít daleko větší filtrační plochu. Ten materiál jenž je použit v tom závěsným se jmenuje Siporax a jsou to takový šutříky, v tom odkazu se o tom přímo píše, je to u toho prvního filtru Blau.
Já vím..jen je to těžké a mám chuť s tím někdy i seknout.. :(
www.akva-exo.cz/… - co tento filtr?
Já se na Tebe nezlobím, ani Tě neplísním, pokud to učiníš, jak píšeš, uvidí že to bude vypadat líp s jedním slušným hejnem stejnejch rybiček, doplněných nějakým tím sympaťákem. Teď je tam třeba i stejně rybek, ale to akvárko nepůsobí tak kompaktně a rybky jsou jakoby roztřelený a ještě to jsou dost špindírové, kteří dovedou vodu pěkně rychle skazit.
Přidat reakci
1 ...... [133] ...... 256 257
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 232932x