Jaký filtr
Ahoj zvazujem si kupit externy filter do 20l akva len neviem aky.Hlavne aby nebol hlucny ked ze mam akva v izbe kde spim.Poradil by niekto co by bolo vhodne?
Vopred dik
Pleteš jabka a hrušky. To co popisuješ je samozřejmě fajn, ale když po ruce nic takovýho nemáš, tak těžko pudeš do akvaristiky se slovy: můžu si u vás vymačkat trochu "špíny" z filtru, ustřihnout trochu filtračních hmot a ještě si lopatkou nabrat trochu dna ... nebo aspoň v akvaristikách tady u nás to tak nefunguje.
A proč bych potřeboval odkaz? Já tady nikomu nic nenutim! Baletka měla problém, a tak se jen snažím pomoct najít řešení z toho, jaké mám zkušenosti já (moje osobní a subjektivní ... od toho tu jsme - každej přihodí, s čim se v akváriu setkává ... takovej brainstorming). To jestli Nitrivci věříš nebo ne je tvoje věc, nemám potřebu o tom kohokoliv přesvědčovat. Ty taky nemáš žádnej odkaz, že to je zaručeně podvod, nebo snad jo?

Když jsem zakládal svoje akvárko, měřil jsem NO2 a po přilití nitrivce bylo za 3 dny NO2 neměřitelné. Spíš to asi bylo rozmletým zeolitem, který by v nitrivci měl být.
Přikládám obrázek z měření a výpis z deníku:
9.9.2012
N02 je na nule

a nakoupil jsem 50 neonek. Chovatel mě přesvědčil, že plánovaných třicet je málo, že se mi v akvárku ztratí. Takže jsem se nechal ukecat na 50 a že mi ji dá hned. Předsevzetí vzalo za své a teď mi jezdí po celé nádrži a je to krásný pohled

.
Add N02: Měřil jsem v poledne a koncentrace byla na 0.5mg/l. Zdál se mi to moc rychlý pokles, možná chyba měření. Proto jsem se rozhodl, že večer večer udělám kontrolní měření a při něm mi vyšla koncentrace nulová. Zítra ráno budu měřit zase, co s tím udělá rybí osádka.
Já bych to jako podvod neviděl. Je bezpochyby, že tebou zmíněné naočkování nových hmot smícháním se starými, použití části starého dna či vymačkání hmot ze zaběhlého filtru je to nejlepší pro nastartování nitrifikace z nové nádrže (tedy za předpokladu, že použijeme známou a hlavně zdravou nádrž), ale za určitých podmínek můžou tyto produkty zrychlení naběhnutí nitrifikace výrazně podpořit. Ony ty bakterie v těch roztocích jsou v jakémsi neaktivním stavu a aktivují se až ve vodním prostředí a hlavně jsou tam obsažené enzymy které podpoří růst a činnost bakterií již přítomných. Ovšem v žádném případě není pravda, jak mnozí výrobci tvrdí, že po použití jejich přípravků lze nasadit ryby již po 24 hodinách. Nejsem mikrobiolog takže ti neřeknu co tam probíhá, ale můžu mluvit z vlastní zkušenosti, že to opravdu funguje a to už jsem hezkých pár nádrží takto rozjel. Bez použití jakéhokoli naočkování biokulturou jsem si troufl nasadit ryby až tak po měsíci, pokud byla po ruce jiná již zaběhlá zdravá nádrž tak již po 14 dnech mohly být nasazeny první rybky a zrovna tak při použití komerčních přípravků. Ovšem každý nemá po ruce zdravou a zaběhlou nádrž.
Muzes dat odkaz kde je ukazano, ze Nitrivec (ci jakekoliv jine pripravky s "bakteriemi") zabehnou akva rychleji nez bez nich?
Bych rekl, ze vymackani zabehleho filtru, zamichani zabehlych naplni do novych ci pridani zabehleho substratu do dna je co bude fungovat. Pridani hliny pod substrat by melo fungovat tez.
Vsechny ty pripravky jsou s nejvetsi pravdepodobnosti podvod.
Jen takový dotaz k části textu...
"Jednou za rok komplet výměna filtrační hmoty a výměna vaty v momentě, kdy už nešla vůbec proprat. K tomu, mimochodem, došlo docela nedávno. Takže filtrační hmoty jsou čerstvé, hadice nezanesené."
... tou komplet výměnou filtrační hmoty doufám nemyslíš i ten siporax ?
A k neobvyklému zanášení, nezměnilo se třeba krmivo a krmné dávky ?
Prostě věř a víra tvá tě uzdraví.

Ovšem na druhou stranu, co kdyby ten reklamní letáček měl pravdu.

Jinak pro všechny, já se tomu nevysmívám, taky po obdobných přípravcích sem, tam sahám, když musím řešit nějaký rychloproblém v dohledovkách. Spíš jsem se s tím, jak jsem kolegu opravil snažil uvádět ty reklamní letáčky trochu na pravou míru.

Prave proto jsem se ptal,jak nebo cim ty nitrifikacni bakterie tam pridavala.Ja si myslim,ze vsechny tyto vyrobky ktere slibuji"zrychlene zajeti" pomoci nitrifikacnich bakterii jsou podvod,kdyz si clovek uvedomi co ty bakterie potrebuji k zivotu a jak dlouho muzou vydrzet zavrene v te lahvicce.....Mluvil jsem o tom na predposledni Aquatic Experience vystave ze zastupcem jedne firmy(jmeno nebudu psat)ktera vyrabi krmiva,filtry apod.pro akvaristiku,ktery se mi neco podobneho snazit vnutit,tak mi na zivotnost N.Bakterii rekl,ze vydrzi mozna den a v podstate je to scam,ale lidi pry koupi vsechno tak co.

Říká se tak nejen tomu Easy Life EasyStart, ale i již zmíněný sera bio nitrivec má přímo na nových baleních uvedeno, že se jedná o cituji "tekuté bio filtrační médium". Oni si výrobci rádi hrají se slovíčky

.
Edit: abych nepropagoval jen zahraniční výrobky, tak úspěšně používám už delší dobu kvalitní český produkt Harmonic bioenzym A a kombinuji ho s Harmonic bioenzym R.
Když už se tak doplňujeme, kterýmu přípravku se říká "tekutej filtr"? Je to ten Easy Life EasyStart?
Máš recht. Na přímé očkování bakteriemi jsou trochu jiné přípravky jako například JBL FilterStart, Tetra SafeStart, Easy Life EasyStart, Tetra Biocoryn nebo Tetra Bactozym.
odikcz napsal: Nitrivec je super, ale používam jen při zakládání nové nádrže, když to potřebuju urychlit. V dobře zaběhnuté nádrži je zcela zbytečný a naopak způsobí, že tam bude těch bakterí víc a ucpou rychleji filtr. Ono je to trošku opotřeba uvést na pravou míru, tedy s těma bakteriema. Bakterie nejsou jedinou složkou kterou Nitrivec obsahuje a nejsou ani hlavní, jsou jenom doplňkem. Nitrivec obsahuje mletej zeolit a ten dokáže stahovat ony škodlivý N látky a to je jeho hlavní deviza, s těma bakteriema to není zase taková hitparáda.

Nitrivec je super, ale používam jen při zakládání nové nádrže, když to potřebuju urychlit. V dobře zaběhnuté nádrži je zcela zbytečný a naopak způsobí, že tam bude těch bakterí víc a ucpou rychleji filtr.
Takže teď měnit častěji vodu (aby se to vrátilo do normálu), vyprat filtr a do budoucna:
# filtrační hmoty (biomolitan, keramiku) neměnit, jen propláchnout = vydrží mnoho let
# bakterie do zaběhnutého akvária nepřidávat = je jich tam dost např. ve dně
Pokud filtr stačil několik let a nic se nezměnilo, tak bude sloužit i dál a je zbytečné pořizovat jiný. Ale samozřejmě větší objem filtračních hmot se hodí vždycky a nic se tím nezkazí (ty 3 litry jsou na hraně, ale vše záleží na nastavené rovnováze, kterou jste výměnou hmot a nitrivcem narušila)
Jestli si pridavavanim bakterii myslela nitrifikacni bakterie,zajimalo by me jakym zpusobem si to delala,odkud si je vzala?

Nemyslím, že cichlidky, pancíci a neonky špiní vodu. A stoprocentně se nerozmnožily. Bakterie jsem přidávala. Tam by mohl být problém. Jak jsem psala, zkusím to komplet vyčistit a uvidí se.
No jestli to neopravis,tak novy filtr muze mit klidne o 100% vetsi capacitu nez stavajici 2032,ten je rekl bych maly na takove akva. S vetsim filtrem nikdy nic nezkazis a prutok se da vzdy regulovat.

Tak ono jich nemusí být hodně, stačí když dělají nepořádek. Taky se teď mohli nějaký rozmnožit atd.
"Jednou za rok komplet výměna filtrační hmoty"
Proboha proč? To je jenom marketingovej tah. Mam biomolitan několik let a nic mu není, bezproblémově slouží dál. Keramika to samý. Vata je jediný, co člověk jednou za čas vyhodí.
Mimochodem, nepřidávala jste po výměně hmot bakterie pro zajetí? Nebo Juwel to dává myslim do toho zelenýho - to by mohlo taky způsobit, že jich tam je teď víc a ucpávají filtr.
Jinak já teď vybíram filtr do 100 litrovýho akvára a hledam objem minimálně 5 litrů (přesněji favorit má 6,8 a nebál bych se ani většího, měl jsem 7,5 litrů u 40 litrovýho akvária a pohoda - předtím jsem měl právě stejný problém s rychlým zanášením, tak jsem to radši předimenzoval).
Taky mám ecco pro a po čase se začal šíleně špinit, vyřešil jsem to tak, že jsem vyndal tu vatu a nějakou poslední vložku, takže tam mám jen bioakvacit a siporax a od té doby ho proplachuju jednou za několik měsíců, ale i tak je průtok ještě obstojný

Prosím Tě, jakou kapacitu filtru bys mi do toho akva doporučil?
Hele, OK. Já to zkusím celé komplet "vyprat". Ale ten filtr jede tři roky. Údržba vždy stejná: přibližně jednou za měsíc - dva, podle potřeby, proprání vaty a opláchnutí siporaxu. Čištění hadic pískem v momentě, kdy jsem zaregistrovala větší množství usazeniny. Jak často nedokážu řict. Jednou za rok komplet výměna filtrační hmoty a výměna vaty v momentě, kdy už nešla vůbec proprat. K tomu, mimochodem, došlo docela nedávno. Takže filtrační hmoty jsou čerstvé, hadice nezanesené. A ty problémy jsou otázka posledních pár týdnů. Ale dám na vás, zkusím ho celý komplet vyprat, vyčistit a uvidím. A "příliš mnoho ryb" odikcz, tam fakt není

"Prostě se začal strašně rychle špinit"
To je jednoduchý = nedostatečná kapacita (objem) filtru. Hodně ryb, hodně odpadních látek, vzniká hodně bakterií, ale maj málo místa a tak ti ucpou hadice, rotor, ... případně pro začátek zkusit původní filtrační hmoty víc/líp vyprat
Kamilstrom má pravdu. Tyhle filtry jsou docela držáky. Filtr rozebrat, pořádně pročistit včetně armatury a případně postupně vyměnit filtrační hmoty. Pokud je vyběhaný rotor tak taky vyměnit. Jaký zobáček se ti ulomil? Možná by šel koupit jen ten zobáček, protože než kupovat celou hlavu to se vyplatí opravdu nový filtr.
Tyhle filtry se jen tak nekazi,mozna to cele rozebrat a vycistit,vydava to nejaky jiny zvuk nez normalne?Nejsou zanesene filtracni media,hadice?Co zkusit,kdyz to zese nepotece,vytahnout media ven a zkusit jestli pojede bez nich normalne.
www.eheim.com/… By mě taky zajímalo

Prostě se začal strašně rychle špinit - během týdne se průtok sníží tak, až se skoro zastaví. Minule jsme vyčistili zanesenou vrtulku (nevím, jak se to přesně nazývá) a doufala jsem, že se to spraví, ale zase za týden skoro na nulovém průtoku. Mimoto mi jednou hlava upadla a ulomil se jeden takový zobáček, který drží těsnění. Ještě zkusím sehnat novou hlavu, ale tuším, že to bude skoro tak drahé, jako nový filtr. Pokud ale máš nějaký tip, co by s tím mohlo být a na co se mám podívat, budu jen ráda

By me zajimalo,co se ti stim Eheimem deje,ze"dodelava",nejde to opravit?
Hmm, Aqua Novu mám ve velkém akvu a pravda... náhradní díly jsou poměrně dostupné, levné atd.. Pouvažuji

Děkuji.
Ahoj.V podobné cenové relaci bych šel do tohoto.Udělá Ti daleko více muziky,za skoro stejnou cenu,náhradní díly k němu jsou dobře dostupné i docela laciné.
www.rostlinna-akvaria.cz/… Ahoj, všichni, měl by někdo rychlý tip? Zřejmě mi dodělává Eheim Ecco pro v Zátoce cichlidek
rybicky.net/nadrze/16234. Co místo něj, aby to bylo o něco levnější? Má někdo zkušenost s tímto
www.akvamex.cz/… ?? Případně tip na jinou vnější filtraci s příznivější cenou, než Eheim? Děkuji!
Hlava + kostka je sice velmi levné a efektivní řešení, ale pokud se pořídí kvalitní vnější filtr, třeba za těch tebou zmiňovaných 3 a půl, osadí se kvalitními hmotami tak bude kanystr rozhodně efektivnější a hlavně variabilnější. A poznámka, že po nějaké době vytečou je je silně zavádějící. To se stává jen velmi výjimečně a u kvalitních značek je to v promile procent prodaných kusů. Ostatně i hlava nasazená na kostce se může podělat. Ale aby to nevyznělo, že mám něco proti kombinaci čerpadlo a biomolitan. Je to vynikající a relativně levná kvalitní filtrace.
To je již věc druhá. Ale i tak si myslím, že ta hlava+kostka je v mnoha případech dostačující , a někdy i efektivnější než filtry za 3 a půl, který vám - čerpám z recenzí - po nějaké době vytečou...
Já to bral tak, že Arjoen prozřel a chce poradit

Zixi napsal: Uvědomme si, že ne každý má na to dát tolik peněz jen do filtru...
Úplna pravda

, ale..., nieje lepšie kúpiť filter na aký máme (financie) a potom podľa filtra vybrať vhodné rybky a adekvátne množstvo? Rybky by nikdy nemali byť ako prvé

Tak to je samozřejmě každého volba,ale vzhledem k tomu,že filtr je srdce akvária,tak na tom bych nešetřil,ale samozřejmě jsou i levnější varianty s dobrým výsledkem.
Uvědomme si, že ne každý má na to dát tolik peněz jen do filtru...

Pro Arjoena: V "mém" akváriu Zanedbané, které bylo dosti zanedbané jsem s dosti citelným zlepšením aplikoval právě to co doporučuje romant. Ano, pořád je to akvárium se spoustou problémů, ale jen aplikací tohoto čerpadla s molitanem se zlepšily podmínky v akváriu tak, že se rostlinstvo z cca 5 až šesti kusů rozrostlo po celém dně za necelý půlrok.
Též se přikláním ke kvalitnímu vnějšímu filtru, protože ten instalovaný Atman je, přes výrobcem udávané parametry, naprosto nedostatečný. Kór pro akva se závojnatkami.
Tie zavojnatky v akvarku len zimujes ? alebo su tam trvale ?
Co je tam teď? Preferuješ vnitřní, nebo vnější řešení?
0 18.02.2015 20:13 Arjoen – Dotaz
Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu jaký by byl vhodný filtr do 150 l akva kde jsou závojnatky.
Starší reakce
nezbývá mi než se vyjádřit a to se mi nechtělo.

Nebál bych se toho, mám multikane od stejný firmy Aquael poslanej od poláků a šlape už třetí rok bez vypínání. Čerpadlo mám na nasávání a jako předfiltr mám ten mechanický filtr na vodu.Za provozu zavřu kohouty, rozdělám, vyčistím, zašroubuju a pustím kohouty. A když jdu jednou za rok vypláchnout siporax v kartuších akorát tou páčkou u filtru odpojím hadice od nádoby filtru a pak zase to nasadím a jede se dál. Považuju to za velkej veget mít čerpadlo na hadici.
Pokud se mi nepodaří vymyslet něco snadného na výrobu, tak hold zkusim ten Aquael a snad bude stačit a nebude to nějak odfláknuté.
Závěsný by šel, ale nechci šplouchající vodu, nemají zrovna velký objem a stejně bych musel mít uvnitř čerpadlo, na cirkulaci vody.
Tak to nakonec nezbude než si filtr podle svých představ postavit sám, protože opravdu nevím o žádné jiném komerčním výrobku, kromě toho aquaelu, který by splňoval tvé požadavky. Na závěsný není nikde místo?
10x ? Blbost. I kdyby to bylo 10x, tak máš čistej objem nějakých 70l. Pokud chceš ale nějakej takovej podobnej filtr na tomto principu kterej bude mít 1000l/h, tak ti stejně nezbyde nic jiného než si ho postavit sám.
btw: Kde ted ten Eheim stojí, když na podobný venkovní není místo?
K bodu 1 a 2 můžu říct, že nevím o jiném výrobci na evropském trhu který by vyráběl tento systém. Podobné filtry jsem viděl na trhu v USA, ale tam už to je také na ústupu. K bodu 3 si myslím, že žádný zásadní rozdíl v tom není. Tedy až na to, že pokud je čerpadlo přímou součástí filtru dá se lépe regulovat a to i elektronicky (Eheim), lépe se využije výkon čerpadla, protože mezi ním a hmotami není žádná armatura, no a čerpadlo uvnitř "nehyzdí" vnitřní prostor nádrže.
Edit: výkon u vnějšího filtru nemusí být tak velký jak uvádíš. Tam jde hlavně o to plně využít filtrační kapacitu hmot a tak není nutné mít nějaký extrémně silný průtok. Pokud je potřeba mít vodu pořádně rozhejbanou lze to dosáhnout dodatečným, například proudovým, čerpadlem.
Přidat reakci
1 ...... [61] ...... 257
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 233470x