Hamburský plošný filtr (HMF)
Zdravím, po přečtení článku jednoho ze členů jsem se rozhodl vyřešit filtraci v krevetárku hamburgem. Udělal jsem tabulku pro návrh filtru, kdyby měl někdo zájem.
1drv.ms/…
Starší reakce
ZDRI napsal:
Jsem zvědavý na jednu věc - volnou dutiny filtru (prostor kolem čerpadla), bych rád vyplnit síťovým sáčkem s lávovou drtí (3-6 mm). Nevím, jestli to čerpadlo nebude rezonovat, když bude v kontaktu s lávovou drtí. Uvidíme - uslyšíme ...
Tohle by mě docela zajímalo, je nějaká šance, že ještě po těch více jak dvou letech uvidíme, uslyšíme?
Plánuju v novém akváriu takový velmi lehce nestandardní hamburský filtr (vlastně jediný rozdíl oproti klasice by bylo to, že vývod zpoza matrace by nebyl přímo trubkou skrz ni, ale voda by šla výtlačným čerpadlem do hadice bokem a na "paludární" stěnu) a přijde mi, že je ta dutina za matrací strašně nevyužitá. I když tam zůstane jen cca 7 centimetrů široký pás na "strojovnu" nejužšího čerpadla, co jsem našel, je to víc než má ta (5cm) matrace.
Kdyby se tam dalo pár pytlíků něčeho porézního, bude to bakteriím k něčemu, nebo to bude jenom ztěžovat přístup k tomu čerpadlu a dělat rámus?
Starší reakce
Tak jsem topítko z dutiny filtru radši vyndal. V této Sulawesi nádrži topím na vysokou teplotu (28°C), molitan je minimálně zanesený, voda nejspíš nasávána hlavně ze spodní části dutiny filtru. Ve výsledku je u hladiny dutiny o několik stupňů vyšší teplota než v nádrži. Nechci riskovat, že finální teplota v nádrži bude kolísat podle směru/stupně zanesení molitanu, radši jsem dal topítko přímo do nádrže. Teď už vše OK, po 1 denním provozu teplota plně odpovídá nastavení termostatu na topítku. A v dutině je více místa na další doplňkové filtrační materiály.
Starší reakce
2 25.04.2018 21:41 ZDRI [1415] V sousedním tématu si kolega stěžoval, že nemůže sehnat plastovou vkládací lištu v jiné než bílé barvě. Včera jsem ji kupoval v UNIHOBBY, mají zde různé rozměry i barvy (bílá, šedá, světle hnědá, tmavě hnědá). Já kupoval tmavě hnědou 40x20 mm, délka 2 m, cena 45 Kč. Z hlubší U-části budou boky pro zasunutí biomolitanu, ploché víčko je ideální jako spodní okraj (aby se po vytažení molitanu substrát nesesunul do filtru). Černý biomolitan 5 cm v několika hrubostech jsem kupoval ve Sklorexu (45 Kč/l - bez problému uříznou na míru). Bral jsem zde i nastavitelné miničerpadlo ATMAN AT 301 (300 L/hod) a příslušenství - rozstřikovací rampa AquaEl. Takže o prodlouženém víkendu bude s čím si hrát
Jsem zvědavý na jednu věc - volnou dutiny filtru (prostor kolem čerpadla), bych rád vyplnit síťovým sáčkem s lávovou drtí (3-6 mm). Nevím, jestli to čerpadlo nebude rezonovat, když bude v kontaktu s lávovou drtí. Uvidíme - uslyšíme ...
Starší reakce
Je to divné, právě uvnitř HMF je pro topítko ideální místo, protože tam se hodně hýbe voda. Já mám k topítku externí termostat, který má čidlo mimo HMF. Teplota v akváriu je krásně stabilní, vidím na displeji kolik mám stupňů v akváriu i zda zrovna topí topítko (při umístění v HMF to není vidět) a hlavně prakticky nehrozí zabití ryb přehřátím akvária při poruše termostatu, protože mám 2 (v topítku a externí).
Čerpadlo určite čerpá, vidím vlny na hladine nad rampou.
Tak možno som len málo trpezlivý, vyhriať 200l niečo trvá. Nechám ho do rána pod rampou, nech sa voda rýchlejšie zohreje a potom ho skúsim zas schovať do filtra.
Mám topítko jak ve vnějším pomalu průtočném filtru tak v HMF. V obou případech to funguje jak má. Ten rozdíl teplot je moc velký, jsi si jistý, že ti čerpá čerpadlo jak má?
Mi se stalo právě jak jsem dělal úpravy nastavení topítka v HMF, že mi při tom vypadla trubička prodlužující vývod z čerpadla mimo HMF a čerpadlo tak jen "honilo" vodu uvnitř HMF. Naštěstí tam mám ještě externí filtr, tak přes HMF i tak protékala voda.
Já to tak v podstatě mám. Nevím, zda se tomu mému provedení dá říkat Hamburský filtr, ale bioakvacit mám ve vestavěné přepážce a za ním čerpadlo a topítko. Topítko je nastavené o cca 3°C vyšší teplotu než je v akváriu. Teplotu jsem za přepážkou neměřil, ale pocitově je trochu vyšší.
Teplotu na topítku je potřeba nastavit a odladit podle požadované teploty v nádrži. Záleží na velikosti nádrže, výkonu topítka, výkonu čerpadla, rozstřikovací rampě atd. Podle mě je tam potřeba nastavit pro začátek o 3 - 4°C víc, než je požadovaná teplota v nádrži a pak doladit. A počítat s tím, že reakční čas tohohle systému je trochu delší než při umístění přímo v nádrži, protože veškerá teplá voda jde jen rozstřikovací rampou.
Párkrát tu už padlo, že sa "topítko" nechá schovať vo filtri... Skúšal to niekto a fungovalo to?
Konečne som totiž zapol vyhrievanie (23° už je málo) a výsledok po troch hodinách je taký, že vo filtri je 26.5°, v akváriu však furt 23...
Starší reakce
U tvého nového filtru ano.
Je to pořád jedno a to samé, je jedno jestli to máš vmáčknuté v rohu, nebo vlepené jako v Braníku v akváriích nebo u mě ve filtru vložené za sebou.
Není náhodou hamburský plošný filtr něco jiného než o čem teď tady diskutujete.
Mě se asi přerušilo přitékání vody a nebyl jsem u toho doma.Měl jsem špatně přilepenou odvzdušňovací hadičku.Tak právě řeším jak to zajistit.
Pokud máš čerpadlo dole, netřeba to řešit. Čerpadlo začne přisávat vzduch až je v komoře pod 20% vody a já třeba čistím už při poklesu pod cca 80%.
Nejjednodušší by bylo sehnat čerpadlo, které chod bez vody nezničí. Myslím, že jsem u některých viděl zabudované ochrany na toto.
Tak u těch dřívějších filtrů se mě to párkrát stalo ale nikdy to čerpadlo nebylo úplně na suchu vždy do filtru nějaká voda tekla i když málo takže se nespálilo.
0 26.04.2017 11:33 zubu Zdravým ve spolek.A řešily jste někdo u tohoto provedení filtru,nějakou detekci hladiny vody v poslední komoře filtru aby nedošlo k přehřátí čerpadla když pojede na prázdno?
Starší reakce
V klasickém přepadovém filtru se aspoň u mě mění hladina vody podle toho jak jsou jednotlivé komory ucpané. V tomhle se to ale dít nebude proto můžu dát topení do polední komory kde už nebude žádná filtrační náplň. Voda se v tom filtru za hodinu vymění 40x takže nedostatek kyslíku nehrozí.
Ad topení ve filtr. V jiném vlákně tu topení do filtru zase nedoporučovali, že likviduje bakterie.
Stejně tak jako doporučovali vzduch, čeřící přepážky, pomalu tekoucí vodu a ne moc "hlubokou" vrstvu filtru, protože jsou bakterie především v prvních centimetrech s tím, jak jim klesá dostatek kyslíku.
Mluvím teď obecně, z toho, co jsem četl. Já sám nevím, nemám zkušenost. Ale je těžké si ze směsi protichůdných názorů vybrat. A zrovna já jako ajťák potřebuju všechno exaktně definované
Do těch mezer musím dát trochu mramoru abych neměl moc měkkou vodu z kohoutku teče sotva 2 KH a při výměně vody dávám pár olšových šištic takže nebudou nevyužité asi tam strčím i topení.
Teď máš úplně jiný filtr. Malá prutocna plocha. Ten co budeš mít se me líbí (nejsou to jen uzounke komory). Prostě tam vidím mrhani prostoru. Dat tam toho molitanu víc (případně dat do prostoru nějaký jiný matros). V prvních centimetrech bakterie jsou ale jsou i mnohem dale, stejně tak ze tam nedochází kyslík.....
To už bych tam mohl nacpat rovnou velkou kostku a filtr je už takhle předimenzovaný. Bakterie jsou prý jen v prvních pár centimetrech a byl bych na tom vlastně stejně jato teď.
Jestli mohu dotaz. Proc jsi na tom novem filtru delal ty meziprepazky (volný prostor). Nebylo by vhodnější/efektivnejsi kdyby jedna stěna hambace byla silná 10cm a pocet jich byl stejny tzn. tri (byly by hned za sebou bez nějakých velkych mezer). Získal by jsi víc filtracni hmoty ve stejném filtru.
držel ses nějakých pravidel nebo prostě citu?
Na stávajícím filtru mám čeřicí přepážky ale protože je poměrně úzký a čerpadlo 1200 l/h tak je tam proud jak prase. Ten nový je určitě nepotřebuje protože v něm rozhodně voda stát nebude a je otevřený. Nebudu si přeci vyhánět z vody CO2 bubláním.
Za mne je vzduchovani mezi jednotlivými prepazkami ptákovina. Teda ve filtrech pro naše akvaria.
Zamysli se. .... pokud by nebyl kyslik pro bakterie (ve filtru) nebyl by preci i pro ryby. Tzn ryby by plavaly bruchem vzhůru. Stalo se to nekomu kdo ma velky predimenzovany filtr..... myslim ze ne.... ten bude mit maximalne poslední komory neosidlene ale to je takova rezerva
To podepíšu! Já teda preferoval tu filtrační plochu ještě větší...
To je zajímavá informace. Doufal jsem, že ten kyslík někdo proměří. Hamburk chci do malé kostky, ale velký filtr s přepážkami mám rozkreslený do třístovky. Bez čeřících přepážek ušetřím místo a snáze se to bude lepit.
Plastové lišty jsou u hamburku standard, ne?
To vzduchování by mě taky zajímalo. Mám klasický skleněný filtr bez čeřících přepážek. Když jsem měřil koncentraci O2, všude test ukázal stejně (akvárium, vstup filtru, výstup filtru, ...). Ale stejně mám ve filtru ro jistotu vzduchování. Zbyl mi jeden vývod ze vzduchovacího motorku.
4 21.02.2017 09:40 blegon [152] - Jihoamerické cichlidy hlavně Perleťovky. Takovéto filtry jsou nejlepší.
Mám je ve všech nádržích a dva bezproblému zvládnou udržet slušnou kvalitu vody i v 900l nádrži plné cichlid...
No to jsi mi nasadil brouka do hlavy. Asi se mi tam ruka vleze, ale bude to natěsno.
Shodou okolností jsem narazil na tento obrázek:
www.tlh-info.de/…
...a pro jednoduchost konstrukce jsem se posadil na zadek. Já tu vymýšlím lepení skla a ono se to dá udělat i takto
Budeš mít zavedené vzduchování mezi molitany? Přeci jen u klasického filtru se kvůli tomu dělají čeřící přepážky, ale tady těžko.
Proudit voda bude zleva doprava. Budou tam 3 molitany 16 x 5 x 44 cm oddělené mezerou od sebe. Vlastně tři hamburské filtry za sebou.
1 20.02.2017 16:34 DavFM [1371] - Corydoras&Apistogramma Starší reakce
pamatuj ze ma molitan byt na tesno ( aby neproudila voda okolo nej ale skrz nej) .... dostanes ho az dolu?
Jestli se ti vejde celý objem filtru do akvária tak si to udělej jen se mě nelíbí to uchycení molitanu. Já už ho mám hotový čekám jen na molitany ale je menší 49 x 16 x 45 cm.
Zdravím, narazil jsem na téma HMF a docela mě zaujalo s ohledem na potřebu interního filtru do kostky 45x45x45. Fungovalo by řešení, co jsem navrhnul? Molitan by byl 5x5x33 resp vyšší. Vychází to na čerpadlo 250 - 500 l/h. Nejsem si jist levou stranou, zda tam dávat přepážku či nikoliv s ohledem na průtok skrze celý filtr. Čerpat vodu odspodu či z prostředku? Přepážku odshora dolů, na středu či vůbec? Prosím o kritiku
Starší reakce
Ahoj všicí, bohužel došlo na plánovanou výměnu filtru. Ten dosavadní je sice účinný, ale tak 3 dny, tak je třeba ho vyčistit - Eheim aquaball. Došlo tedy na plánovanou výměnu, mám v úmyslu tak zabudovat Hamburský filtr. Na 200L tam chci 7L objemu filtrační hmoty, ale chtěl bych se zeptat, jak hrubá by ta hmota měla být. Mám možnost sehnat bloky 50x50x5 Biomolitan, ale jak střední hrubost tak jemný. Proto bych se chtěl zeptat, která je vhodnější. Čerpadlo má výkon 500L/h. Každopádně děkuji za jakékoliv info.
Starší reakce
Nechal bych to tak jak máš a zůstal u toho HMF.
0 13.03.2013 18:15 AmSeok Je lepší tento filtr do odchvony tlamovců a ancistrusů nebo normální čerpací hlavu atman a molitanovou kostku? ptáms e proto, že mám akva a je v něm už tento HF nainstalován....
Starší reakce
Pro baletku a její akvárium bude opravdu lepší "kanystr".
Hamburský plošný filtr je vhodnější do odchovných a prodejních nádrží. V odchovných nádržích má tu výhodu, že se na ní udržují mikroorganismy na kterých se pase potěr.
Tygři a zebry - řasožraví šneci
Ve složení tvé rybí osádky nerozumím pouze tomu, co jsou "nějací tygři a zebry". Pokud bys v tom akva měla takové počty ryb, jak uvádíš níže, tak by ten HMF v pohodě stíhal. Na druhou stranu je pravda, že jeho sestavení je trošku složitější, než zapojení kanystrového filtru. A pokud už kanystrový filtr máš a Haimdol jej hodnotí jako kvalitní, pak jej použij, ušetříš si práci. Mně při zakládání Třístovky stálo nejvíce času právě plánování a výpočty HMF. Nyní s ním jsem však naprosto spokojen a neměnil bych.
Stále ale tvrdím, že kvalitní kanistrový filtr dokáže vyčistit akva stejně jako kvalitně spočítaný a udělaný HMF. Výhodou HMF je především cena, bezpečnost a bezúdržbovost, výhody kanystrového filtru vidím ve snadné montáži a nulovém snížení vnitřního objemu akvária.
Děkuji všem za rady. Vidím, že po "odtajnění rybí osádky"
se všichni více méně kloní k tomu externími kanystráku. Zůstanu u něj, kvalitní náplně jsou samozřejmostí. Ještě jednou díky.
Danila napsala:...............
V rostlinném, málo zarybněném akváriu, kde by byl molitan bohatě obrostlý rostlinami by určitě takto fungovat mohl, v běžném akváriu bez údržby ne.
..........
Větší problém vidím spíš ve rčení "Podle sebe soudím tebe..." a můj případ jsou právě rostlinná akvária s rozumným počtem ryb. A bohužel z toho vycházím i pro ostatní. V tom se musím polepšit. Ale jak už jsem psal dřív, neměl jsem potuchu původně o složení plánované osádky. Takže i v tomto případě se nakonec musím přiklonit na stranu externího filtru.
Co jsem viděl v praxi tak hamburské plošné a velkoobjemové filtry lze opravdu provozovat bezúdržbově (čištění 1x za cca 5 let), ale jen v opravdu velikých převážně rostlinných nádrží s menším počtem ryb. Škoda že jsem před půl rokem přišel o harddisk v počítači. Měl jsem tam fotodokumentaci takovéto 1500 litrové nádrže.
Držím se toho, že to, co nemám vyzkoušené a co neznám, raději nedoporučuji...
Průběžný rozklad nečistot ano, ale problém vidím v tom, že filtr zachytí i binec, jehož rozklad trvá dlouho ( zbytky rostlin, kořenů atd.)...
V rostlinném, málo zarybněném akváriu, kde by byl molitan bohatě obrostlý rostlinami by určitě takto fungovat mohl, v běžném akváriu bez údržby ne.
Když máchám naše hamburské filtry, jde z nich hromada humusu
i když v našem případě se jedná o prodejní, tudíž neskutečně přerybněné nádrže u kterých je každodenní údržba nezbytná.
Taky bych se přiklonil k exteráku. Konec konců připravený Aqua Nova 1500 poslouží velmi dobře a pokud použiješ kvalitní biologické filtrační hmoty nelze proti němu nic namítat. Jak jsi napsala, že není úplně valné značky tak to není pravda. Je to sice filtr staršího typu konstrukce a zpracování nedosahuje kvalit Eheimu, ale je to na našem trhu relativně nová značka tak bych ji tak nezatracoval. Například v Austrálii se úspěšně prodává už dlouhá léta. Je třeba počítat s tím že je to takový low end abych si vypůjčil přirovnání ze světa mobilů.
Ona ta nutnost čištění nebude o moc jiná než je u externího filtru, ale ta hlavní nevýhoda hamburku je v tom, že při manipulaci s tou deskou biomolitanu dojde k uvolnění bordýlku. To včerejší doporučení proběhlo bez znalostí předpokládné rybí osádky a tak jsem i já byl pro kolegův návrh, ale po odtajnění toho rybího složení se taktéž kloním k tomu externímu filtru.
Stejnou cestou jsem uvažovala také. Proto mám připravený kanystrový filtr (ne úplně valné značky - Aqua Nova NCF1500 - ale měl by být postačující). Ona bezúdržbovost mi přišla trochu nadsazená, jak vidím, měla jsem pravdu. Takže to ještě celé promyslím. děkuji.
Přidat reakci
[1] 3
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 9866x