Jaký filtr
jo jo diky za radu alemyslim si ze vymenim jenom vodu rybky zustali nejake nastesti ancistrusom se nic nestalo coz se divim posli mi mecovky a gubky a nejake tetry neonove a jeste i rostlinky

divim se ze mlade rybky co mam prezili vsechny

Upřímně ti neřeknu co v tom Sera bio Nitrivecu všechno je, ale funguje a to při správném dávkování. Podobně funguje i Easy Life tekuté filtrační médium. Mám to vyzkoušené na poměrně velkém množství nádrží u klientů (živí mně to). Já se na to dívám takhle. Ani kuchař nezná přesné biochemické procesy které probíhají během vaření a přesto je schopen uvařit vynikající krmi. Tak ani já vlastně nevím jak tyto přípravky přesně fungují a přesto mám vyzkoušeno že dokážou být skvělými pomocníky. Ovšem zdůrazňuji pouze pomocníky v nouzi. Pro běžný život v akvu jsou zbytečné. Co se zeolitu týče tak já s ním mám jako s filtračním médiem poměrně dobré zkušenosti. Avšak není zeolit jako zeolit. Ne všechny značky fungují stejně.
Já to neznám, ale to toho musí být opravdu dost velké balení, protože zas takový zázrak zeolit není. Kdysi jsem to zkoušel jak zeolit tak anex ale žádná sláva. Možná malá akvária.

Co kdo zkoušel v laboratoři netuším, ale minimálně Sera bio Nitrivec obsahuje prokazatelně jemně mletý zeolit který neutralizuje amoniak a dusitany. Takže při kalamitní situaci pomůže.
Víš co v těch komerčních přípravcích je. Kdysi se to pokoušel někdo v laboratořích zjistit, bohužel jsem nezaregistroval výsledek.

Tak, tak, to doplnění je zde na místě, neb se zde jedná o klasickou kalamitní situaci, tak proč si nepomoci komerčním přípravkem.

K tomu co napsal Romant, by ještě pomohlo použití některého z přípravků obsahující nit.bakterie,který napomůže k nastolení rovnováhy v akváriu.Např SERAnitrivec,DajanaBiofiltr,apod.
Ten filtr je nezaběhnutej a neobsahuje dostatečný množství nitrifikačních bakterií který odbourávají škodliviny z vody a tudíž došlo dočasně ke zvýšení N látek a ty rybky se zřejmě udusily. Pokud tam jsou ještě další ryby, tak na nic nečekat a začít měnit vodu, klidně polovinu akvária několik dní po sobě a posléze už jenom obden 1/3 a to tak činit 10-14 dní, čímž se ta činnost ne zcela funkční filtrace bude suplovat.
tak vcera jsem nainstaloval novy filtr tetra ex 600 a do rana skoro vsechny mecovky a gupky posli cim to??

No, tak to k ní přikup ještě z devět kamarádek, aby jí nebylo smutno. Když je dobře jedné, bude dobře celému hejnu.
OT neboli MM

malyLibor napsal: ó Jasná

komiku
No prostě je to obrovskej kus molitanu. Čerpadlo je silný dost, teď nevím z hlavy, musela bych se podívat na krabici (původní bylo nějaký pochroumaný, tak jsme kupovali nový). Jako kromě toho, že zabere spoustu místa, si na něj nemůžu stěžovat. Za těch třičtvrtě roku jsme ho zatím jen jednou ždímali v odkalený vodě, jinak péče žádná o filtr. Sem tam na něm rostou zelený chomáčky (něco jako je řasokoule), ale to zobají rybky. A chodí na něj taky ta jedna krevetka, zrovna dneska jsem jí načapala (už jsem začínala mít obavy, že už tam snad ani není).
Ahá, takže ne klasická kostka, ale filtr podobný filtrům v akvaristikách. Tenhle filtr by tedy měl zmáknout i tvé mollyny a myslím, že by zvládl klidně i čtyřstovku. Tak to potom jo, omlouvám se za mé pochybnosti, ó Jasná

Teď jsem to změřila - šířka 10 cm, výška (ode dna až po krycí sklo 40 cm, k hladině vody cca 37-38 cm) a dozadu hloubka 17 cm. Dobře - vychází to kolem šesti litrů, ale za molitanem je ještě pár cenťáků, kde je umístěno čerpadlo. To taky nějaký litr ubere. Molitan je v rohu, z boční strany je od zadní stěny cca 15 cm široká skleněná přepážka.
Jo a takhle jsme to koupili dohromady i se světlem a topením, to akvárko bylo použitý.
Ježíši Kriste. Co sis to koupila????? Schválně to změř napiš, jaké to má rozměry. Já mám ve Rřístovce 13ti litrové monstrum HMF a to jen proto, že na něj nechci nejméně pět let sahat. Ani největší prodávaná kostka nemá 9 litrů... Schválně, měřit a psát rozměry... a nevymlouvat se

Pokud nezáleží na financích,raději bych se poohlédnul po externím filtru jelikož už po chvíli člověk zjistí že jakýkoliv vnitřní filtr zabírá až moc místa v již tak malém prostoru

Hlásím, že ten opomíjenej a mnohdy šmahem zatracovanej půdní filtr budu v dohledný době instalovat v jedné dohledové 100 litrové nádrži, tak snad proběhne i nějaká dokumentační činnost a výsledky budou zveřejněny, ať se osvěta trochu pohne.

Děsí mě jak ta kostka, tak čerpací hlava. (Když jsem uvedl "kostka", měl jsem na mysli filtr jako celek.

)
V okrasném akváriu, (myšleno nádrž, která má plnit především estetické požadavky), mi takový filtr prostě "nesedí", i kdyby byl nevím jak "dokonale" zamaskovaný. To už raději půdní filtr...
Na sání vnějšího filtru se dá nasadit "návlek" z hrubého "molitanu". (Nedávno na těchto stránkách řešeno.) Pak nemáte starost s nasáváním malých krevetek nebo rybek.
Jde mi jen o to, aby se Monci79 dostalo širší informace o tom, jak může filtraci svého akva pořešit.

Mně ten molitan zabere ve 112-ce asi 8 nebo 9 litrů, je velkej. Ale budu přesazovat (musím tam někam upíchnout ten echináč od Tebe

), tak asi nasadím nějakou rostlinu před molitan a vidět nebude vůbec.
To víš Sid je velkej akurátník.

Dokonce už i já, jakožto akvarista sedlák jsem se setkal při svých občasných radách poradách lidem kteří se na mě obracejí s tím, že prostě ku kostku s čerpadlem neakceptují ani omylem, potom je dobrým řešením to, jak to alternativně dával Haimdol. Tvoje argumenty a pohunutky chápu, ale jak píšu, ne vždy to člověk skousne.

Ano, rozumím. Teď jsem si to přečetl znovu a máte pravdu. Použil jsem špatně slovíčko těmto. Měl jsem použít obecně vnitřním filtrům nevěřím. Myslel jsem to tak, že k těm Haimdolem navrhovaným filtrům se nemohu vyjadřovat, protože je neznám, ale přiznám se bez mučení, že obecně takovýmto vnitřním filtrům moc nevěřím. To jsem se do toho zas zamotal

Side, nestrašte mne. Jste kus chlapa, tak mi neříkejte, že vás vyděsí kousíček biomolitanu v akváriu?

Ta biokostka v tomto konkrétním akva by zabrala cca.3% objemu. Navíc po pár dnech prakticky zmizí díky zabarvení vzniklému činností mikroorganismů.Pokud jde o estetický dojem, mně se spíše nelíbí ta čerpací hlava. Ale i to se dá snadno vyřešit vysazením vhodného rostlinstva v okolí filtru.
A proč dávám biofiltrům přednost před hrncovými filtry jsem tady už uváděl - pro mne osobně jsou bezpečnější. Mám malinké rybičky a stejně malé krevetky, které navíc rády všude lezou. Nasávání vnějšího filtru je tak pro ně pastí. Jsem také docela nešika a jak se znám, určitě bych hrncový filtr napojil tak šikovně, že bych měl přes noc akvárko na podlaze. Nicméně to je pouze můj subjektivní dojem a vím, že většině lidí tyto filtry fungují naprosto bez problémů.
malyLibor napsal: ale přiznám se bez mučení, že těmto vnitřním filtrům nevěřím.
Ono zase šlo o takovou tu větu se závěrem..aniž byste věděl o čem mluvíte, jak ostatně sám přiznáváte
Proto byla cítit ta averze

Jéje, to vůbec není o averzi, jen jsem psal, že tyto filtry nemohu hodnotit, protože je neznám. Jen jsem upřesnil tebou navrhovaný typ čerpací hlavy a velikost kostky. Ten Atman 200 a 201 se liší jen a pouze výkonem, jinak jsou zcela totožné, včetně možnosti regulace.
Jinak jsem tvůj příspěvek hodnotil kladně, jen mi ještě včera nešlo palcovat. To už mi dnes jde, ale zatím nevím, co ještě nainstalovat, aby se mi zobrazovalo, kdo palcoval. Musel jsem totiž včera ze svých služeb propustit starý dobrý noťas a v novém jsou pro mne zatím velmi nepřátelské Windows 7 a IE 9 a zatím jsem je nedonutil, aby pracovaly k mé spokojenosti


Děkuji.

Máte pravdu. Takže pro nádrž 54 litrů jsou vhodné například též tyto vnější filtry: TetraTec EX 400, Eheim Aquacompact 60, Eheim classic 2211, DENNERLE vnější nano filtr Skimfilter 5602 a Atman CF -600.

Případně závěsné, ale tam záleží jestli je na akváriu kryt nebo ne.
Co kdybyste přidal tip na vnější filtry, především kanystrové, když o peníze až tak nejde...?

Představa "obří" kostky molitanu v malé nádrži mě děsí...

Však molitan a čerpadlo (jen větší verze než Libor) jsem monci79 poradil jako první v řadě, ale protože chtěla více možností nahodil jsem ještě další, podle mně velmi kvalitní, vnitřní filtry. Libore chápu tvou averzi vůči komerčním vnitřním filtrům. Naprostá většina je špatná a nedostatečná. To se ovšem netýká mnou doporučených filtrů. Ty mají systém filtrace stejný jako vnější, tzn. molitanový předfilt, aktivní uhlí (lze odstranit a nahradit molitanem) a kvalitní biokeramiku. Fungují skvěle ve spoustě nádrží a pokud je nádrž rozumně zarybněná a zarostlá jsou na tom s údržbou stejně jako biomolitanové řešení. Jen cena je několikanásobně vyšší, ale to je jiná věc, protože se bavíme o funkčnosti.
Souhlasila bych s Liborem. Já mám ve 112 l velikou kosttku molitanu a čerpadlo (cca 500,- Kč) a bez momentální živorodkové kalamity by to vystačilo úplně v pohodě.
Bioakvacit a čerpací hlava je dobré řešení, ale do 54 litrů stačí bohatě Atman 200 a bioakvacit 10x10x16cm. Mám to tak v 80 litrové Džungli a je to naprosto dostačující a bezúdržbové řešení. K těm dalším filtrům, které Haimdol navrhoval, se nemohu vyjádřit, protože ty vůbec neznám... ale přiznám se bez mučení, že těmto vnitřním filtrům nevěřím.
Ovšem v 54 litrovém akváriu by určitě stál za úvahu obyčejný bublifuk, který je pro tyto malá akvárka ideální.
děkuji moc, jdu to prostudovat

Nejjednoduší řešení je čerpadlo Atman AT 201 a kostka bioakvacitu 10x10x20cm. Pokud chceš zainvestovat tak doporučím Fluval U2
shop.miga.cz/… sám ho mám ve 30ti litrech protože jde dobře regulovat a princip filtrace je stejný jako u vnějších filtrů a nebo Eheim Biopower 160
www.akvaristik.eu/… což je podobný systém. Oba jsou to asi nejlepší komerční vnitřní filtry které jsou momentálně na trhu.
0 12.07.2012 22:20 monci79 – filtr pro akva 54 l
ahoj, prosím o radu, jaký filtr je nejvhodnější pro akvária 54 litrů, na ceně moc nezáleží,jsem ochotná investovat

, případně prosím o odkaz pro představu.
Díky M.

Do 100 litrového akvárka je ideální čerpací hlava Atman 200 a filtrační kostka 10x10x20 cm nebo klidně i větší. U Rataje se jmenuje Biofiltr 2, ale klidně můžeš dát i 3. Nemusíš dávat ani rozstřikovací hlavu, stačí proud z čerpadla pustit podél zadní stěny. Neboj, nebude to moc silné. Rybky tento filtr mají rády, krevetky ho zbožňují.
shop.rataj-spk.cz/…
A tady k tomu trocha povídání:
www.rataj-spk.cz/… Buď klidná. Buď ho můžeš dát až na dno, kolem něj větší písek cca.2-4 nebo 4-8 (stačí okolo tak 3-5cm) a přes ten písek voda v pohodě proteče. Nebo tu kostku můžeš i položit, ale to nevypadá tak hezky.
Děkuji, tak to už jsem klidná

Možné to je, vadit to ničemu nebude.
Jj, do kravičky by se to schovávalo těžce, takže krabička

Taky už jsem se s tím setkal, bylo takový šmucik. Hadr to vyřešil a šlo to do akvária, nikdo žádnou újmu neutrpěl.

Nejspíše to bude od silikonové vazelíny. Ta se běžně používá na promazání těsnění i v akvaristice a výrobce to občas trochu přežene. Stačí čerpadlo a kabel z vrchu trochu otřít a je to. Ta vazelína je naprosto inertní. Mimochodem, předpokládám, že čerpadlo bylo v krabičce a ne v kravičce jak jste uvedla. Té by se to asi nelíbilo a navíc by jako obal byla nepraktická

.
Já jsem si udělal na delší stranu rozstřikovací rampu (náklady cca 50,- + šikovné ruce :hop

. Rampu mám nafocenou v prezentaci. Ale než jsem jí měl, měl jsem nastavené vyústění filtru z jednoho roku akva do protilehlého, aby docházelo k co největší cirkulaci vody.

Dostala jsem Atman 200 - chtěla jsem ho

Jen mám dotaz...čerpadlo je dáno v pytlíku a v kravičce a ten pytlík je takový mastný, takže i kabel a čerpadlo. Je to normální? Popřípadě, jak to umýt, abych si nepoškodila vodu...děkuji
0 11.07.2012 15:17 Monika Slánská –
Re: Bími Jé děkuji to bych ještě někde v peněžence najít mohla. Děkuji doufám,že se to rybičkám bude líbit a že je nebude rušit proud vody. Máš průtok umístěn na delší stranu akvária nebo na tu kratší? Děkuji za radu
Mě poradili čerpadlo atman AT-200 + biofiltr (čím větší, tím lepší), že je to mnohem lepší než celý filtr. U čerpadla je možné měnit průtok, a je úplně tichý

. Čerpadlo asi 230,- + biofiltr asi 120,-.
4 11.07.2012 14:48 Monika Slánská – Co do 100l?
Ahoj, chtěla jsme se zeptat jaký filtr pořídit do 100l akvária. Akvárium jsme pořídila jako set na výstavišti. Zdá se mi,že filtr je pro akvárium dost nevyhovující. Chtěla jsme zkusit nějakou čerpací hlavici a polyuretanovou pěnu jenže nevím jakou a jaký správný typ se do mého akvária hodí(poradila bych se v obchode tam se mi zda, že člověku chtějí dát to nejdražší aby vydělali a ne aby mi pomohli).
Dá se na hlavici nějak měnit průtok vody? Je tichá(dosavadní filtr mi v hlučnosti docela vyhovuje)? Máte sní jenom kladné zkušenosti a nebo má i své mouchy, a které?...A na konec bude vyhovovat i mým rybičkám? DĚKUJI ZA RADU!
MÁM JÍT DO HLAVICE NEBO RADŠI NĚJAKÝ CELÝ NOVÝ FILTR(bohužel jsme finančně dosti omezená

)
Starší reakce
No já nevím... Už jsem to měl docela promyšlené... tahle nádrž měla sloužit jako extenzivní rozmnožovna pro kardinálky, malá dánia a borarasky.... chtěl jsem ji podélně rozdělit skleněnou přepážkou vysokou cca 6 cm, vzádu měla být hlubší vrstva Liaporu, v ní houština kryptokoryn, vepředu ve čtvrtině polštář mechu... No, uvidíme, má to ještě pár dnů čas. Raději vždy déle plánuju, aby to pak stálo za to.
...že bych dal půdnímu filtru ještě jednu šanci, tentokrát s Liaporem? Toto spojení by mohlo fungovat jako dobrý filtr. No, ještě se rozmyslím a možná, že to zkusím...
Přimlouvám se za tu šanci.

Taky mi udělá větší radost nějaká pánev, kterou si vyberu, než malá mikina, do které bych se vlezl tak v sedumnácti.
Sice se žbrblalo, že to nebude překvapení, ale když mi to prý udělá radost

Přidat reakci
1 ...... [128] ...... 257
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 233311x