Co je to za nemoc?
Podle popisu má načatej plynovej měchýř, to už nerozplave, doporučuji šetrný utracení.
Edit: Jinak přeléčit nějakou nemoc, to je slovní spojení, který se mě vůbec nezamlouvá. Když nevím co je to za nemoc, tak nemá smyslu to zkusmo něčím přeléčit. Ryby se buď léčí a nebo utratí. To přeléčení mlže nakrásně znamenat, že se vytvoří rezistence a až to bude skutečně potřeba, tak už léčivo nezabere.
0 20.10.2013 09:09 IkaSGC – Tetra modrá
Dobrý den, potřeboval bych poradit. Nedávno jsem měl nějkou nemoc v akvárku a než se mi to podařilo přeléčit (asi) tak mi umřeli 3 tetry a beta. Teď už v akvárku byl měsíc klid a všecky rybičky spokojené (5 neonek a poslední tetra). Chtěl jsem počkat chvíli jestli má cenu kupovat další rybičky abych je neposlal na smrt. Ale problém nastal:
Posledni tetra se mi při plavání převrací břichem vzhůru. Jináč se zdá být v pořádku energie má dost a chuť má taky. Nevíte co by to mohlo být a jak to léčit ?
Starší reakce
www.aquapage.cz/… tady ten odkaz snad to pomůže máš tam i jak postupovat při léčení pokud to má ještě cenu.
Mně se taky zdá, že je ta ryba poprášená..
Myslím si že tam vidím krupičku, či obrněnku, ale chtělo by to fotku z boku.
0 15.10.2013 10:31 Šárkalu Ještě druhá foto... (chovné samičky)
0 15.10.2013 10:31 Šárkalu – Krvavé odřeniyn ploutví a červené (krvavé) probarvení těla
Dobrý den,
dovoluji se na Vás obrátit s radou o pomoc.
Prošla jsem si nemoci ryb na Vašich stránkách, ale ani jedna mi nesedí na současný stav našich ryb.
Chováváme paví očka - ty teď umírají bez zjevných znaků nemoci, snad jen stažená zadní ploutev.
Pancéřníček panda je zcela bez příznaků - žije.
Ancistrusy mají červené probarvení, jakoby odřeniny na ploutvích viz foto a také umírají (stuhnutím těla, i v běžné poloze (břichem na dně) kdy vůbec mrtví nevypadají - jen stuhlí, neztrácejí po smrti ani barvu - ale je možné že si jich všimnu brzy a hned je vylovím).
Tento stav se vyvinul za poslední týden, umírají cca 3 dny, akvárium jsem vyčistila a začala s lébou. Žádné nové rostliny ani ryby jsme za poslední půl rok nepořizovali, předtím bylo akvárium ber problémů.
Děkuji za radu o co by mohlo jít a jak léčit.
Prozatím jsem použila vyrovnání ph vody a léčiva acriflavin (na plísně a parazitální infakce) a omnipurin (širokospektrální léčebný přípravek).
Děkuji za pomoc
Starší reakce
Není ta ryba i trochu pohublá? Zejména v oblasti břicha? Fotka by nebyla? Řekla bych, že jsem podobnou věc viděla u sebe v akvárku. Všechny ryby "těžké na ocas" šly do nebíčka. Trvalo to třeba týdny i měsíce, ale vlastně jenom živořily někde v rohu, a pak uhynuly. Píšeš, že se nezdá, že by se trápila. Mně se apatie, stranění hejna atd, jeví jako příznaky nepohody...
Plave a mírně jak jsem popisoval ji klesá tělo dolu a hlava nahoru už to je měsíc a stále žije a nevidím, že by se trápila jen mě to zajímalo co to je
Pokud to nepřežije je to příroda s tím se musí počítat a stále objevovat nová úskalý akvaristiky
To bude naznačovat nějaký problém s vnitřníma orgánama, tedy tipuji dle toho popisu. Nepočítal bych že pokud je to pravda přežije a dokonce bych, bude-li to trvat dále, to šetrně ukončil. Ovšem můžu se mýlit, je to odhad z toho jednořádkovýho popisu.
Pomalý odchod na věčnost.
Mám u jedné Tetry královské problém s tím, že neplave jako ostatní v hejnu pořád ji klesá mírně zadní část těla (ocas). Nevíte co to je?
Dík za radu
Semi napsala: Byly 13 dní v karanteně. Pokud jde o čas od založení akvaria, tak to tam přišly jako poslední a to už bylo asi měsíc od založení
Rakušanky jsou obecně citlivější na všechny změny. Měsíc založené akvárko k tomu mohlo přispět. Navíc nepíšete, kde jste k nim přišla. I kdyby k vám šly do podmínek lepších může se na nich objevit kdeco. Jsou chytlavé na plísně, na bakterku. Děrovka asi ne, ta by tak rychle nefičela. Pokud je to jen na povrchu, zkuste přisolit a uvidíte. Vodu samozřejmě měnit častěji...
Ano, tak jsem to myslel, dělalo to na mě dojem, že jsou načatý vyššíma hodnotama N látek, ty zarudlejší žábry by na to ukazovaly.
Byly 13 dní v karanteně. Pokud jde o čas od založení akvaria, tak to tam přišly jako poslední a to už bylo asi měsíc od založení
Od kdy tam ty ryby jsou, od začátku? Nešly tam brzy?
Starší reakce
Možno ide o červa s tejto príbuznej skupiny.Preliečil by som celé akva.Mne to na plieseň nepripadá,no tá soľ by i na ne zabrať mohla.
Mohlo by sa jednať taktiež o červa rodu Gyrodactylidea.(viď foto)
Liečba Omnipur, Ectopur, Tremazol, Argulol.
Podle mě je to nějaký druh plísně, šel bych na to po sedlácku se solí. V separé nádrži udělat solnou lázeň pol. lžíci na 20-30 litrů vody.
moc děkuji, ale myslím, že to bude něco jiného.. jsou to jen malé jednoduché čárky, nezvětšují se, spíše jen přibývají.
usazují se po těle, v rýhách ploutviček.. jsou přimklé k tělu, po léčbě Tremazolem nebo možná až po uhynutí rybky odstávaly jako chloupky.
0 06.10.2013 22:26 davidec – Bílé čárky na těle a ploutvích
dobrý den, chtěl bych poprosit o pomoc s identifikací nemoci rybek.
zkoušeli jsme Tremazol (Sera) na žaberní červy, ale bílé čárky na rybkách stále zůstávají..
jedna rybka uhynula, asi následný problém s dýcháním, na druhé se čárky začaly objevovat také.
moc děkuji za rady.
Starší reakce
Chtělo by to mít i prezentaci, aby bylo vidět v jakých podmínkách ryby jsou a jako preventivní opatření bych radil zintenzivnit výměny vody a to min. 1/3 pravidelně týdně a teď klidně několikrát po sobě třeba obden vyměnit i polovinu vody. Myslím si, že na vině jsou vyšší hodnoty N látek.
nevím proč zkusím to teď i s přihlášením ale nějak se nedaří nahrát fotku, omlouvám se za double post
0 29.09.2013 15:08 bansher – Vyboulené oko, deformace těla
Zdravím,
prosím o radu co s touto rybou, před 2 týdny se jí udělali jakoby malé rohy, ale v pořádku jedla i teď jí, rohy už mizí ale má teď nafouklé krvavé oko. Akvárium je zaběhlé už přes půl roku, vodu pravidelně měním 1/6. Rybu už mám v akváriu cca 5 měsíců. Co je to za nemoc? Mám jí dát do karantény a když ano co všechno karanténa musí mít, mám tu 10l akva, ale žádné vzduchování.
Děkuji
V jaké vodě byla, to nevím. Dala jsem ji prostě do vody, kterou mám doma ve všech akvárcích. Karanténa byla zaběhnutá, ošetřená rašelinovými výluhy atd. Dovezla jsem z burzy cichlidky čtyři. Jedna odpadla po asi čtyřech dnech, vůbec nevím, co se s ní stalo. Měla ránu na boku, tak jsem si myslela, že se někde v akva zranila, i když netuším kde... Tahle druhá uhynula po 14 dnech od převozu. Po jaké době nastane reakce na osmotický šok? Vodivost vody vůbec neměřím (pokud dobře chápu, právě ta způsobuje šok... ale ráda se nechám poučit, moc tomu nerozumím). A ta žábra tak červená nebyla, ona jsou tak rudá proto, že z nich vylezla ta bílá hmota a jakoby se ve skřelích udělal otvor. Prostě ta ryba vypadala den předtím úplně zdravě, aspoň pokud jsem schopná posoudit.
Nedostatok kyslíku. Osmotický šok? V akej vode bola a do akej si ju dala?
Tak to, že se o akvo v době naší nepřítomnosti stará osoba nezainteresovaná, může mít na kondici akvária podstatnej vliv a to třeba v tom, že ona osoba dopřává rybičkám až příliš krmení a z toho můžou pramenit různý problémy, inu mnohý příklad známe, tudíž bych se pozeptal. Jako jednu z dalších možností bych viděl ne zcela vhodné použití bactopuru ve společenským akváriu, kde se podmínky mohly pradoxně i více zhoršit, neb ten bactopur si moc nerozumí s nitrifikačníma bakteriema, ale nevím zda-li tomu tak skutečně bylo a nebylo léčeno v separé nádrži. Jako univerzální opatření bych zahájil vodoléčbu, nebo-li denní či obdenní výměnu min. 1/3 vody a zřidil si prezentaci předmětnýho akvária, což by mohlo napomoci při rozřešení onoho zvláštního onemocnění.
Nevhodná, nízká teplota, kvalita vody, třeba.
0 28.09.2013 15:07 Lairen – Zvláštní onemocnění?
Dobrý den. Moc bych vás žádám o radu. Byla jsem na dovolené a když jsem přijela a podívala se do akvária, zjistila jsem, že nahoře na hladině se pohupuje mrtvá živorodka. O akvárium se v době mé nepřítomnosti staral můj bratr, který se ovšem o zvířata moc nezajímá, a tak je denně jen krmil a přikapával vitamíny. Mrtvé rybky si nevšiml. Když jsem ji odlovovala, snažila jsem se podívat, jestli nevypadá nějak divně. Byla už jen celá bílá, ale jinak vypadala prakticky v pořádku.
Trochu mě tedy stav akvária znervóznil, a tak jsem si prohlížela další rybky. Všimla jsem si, že můj čichavec modrý se chová trochu podivně. Už není zrovna nejmladší, ale byl hrozně líný. Plaval pomalu a zůstával často u hladiny. Poté jsem si všimla, že jenu prsní ploutev má mírně narůžovělou, trochu jakoby okousanou - kolem toho okusu to bylo bílé a na tom jakoby takové malé červené tečky. Ihned jsem zahájila léčbu Sera Baktopurem, protože mě napadlo, že by mohlo jít o bakteriální rozpad ploutví. Ještě jsem si všimla, že hřbetní ploutev má malinkatý konec takový dost narůžovělý.
Pár dní se stav trošku zlepšoval. Rybička plavala už normálněji, plavala i dole u dna, chodila normálně jíst, dokonce i ta narůžovělá místa zesvětlala, červené buličky se skoro ztratily, samozřejmě ploutev ještě nedorostla, ale i bílé ohraničení zmizelo.
Teď je tomu šest dní, co jsme se vrátili, ale rybička teď plave trochu kolébavě. Jako kdyby byla opilá. Ostatní rybky se chovají normálně, takže si nemyslím, že by šlo o nějakou otravu. Dnes poprvé za šest dní nejedla, tak mi to dělá starosti. Většinu dne polehává na listu a kouká, ale když si chce čichnout, nemá problémy vyplout na hladinu a nadechnout se.
V akváriu máme ještě jednoho čichavce - čichavce perleťového, ale ten se chová naprosto normálně a není na něm vidět žádná změna.
Nemohli byste mi prosím poradit, jak mám dále postupovat s léčbou, popřípadě co by to mohlo být za onemocnění? Na internetu jsem hledala dosti dlouho, ale podobné příznaky jsem nenašla - hlavně ty červené buličky na ploutvích mi přišly divné. Moc děkuji za veškerou případnou radu.
co znamena kulate akvarko? Jak je to velky, co v nem vsechno mas (dno, kytky, filtr apod.)?
Dobře, ale proč trpěla nedostatkem kyslíku? Paraziti žaberní? Dalších 40 ryb v karanténě je (zatím) zdravých, tak to moc nechápu. Hodnoty NO2 jsou v pořádku, rybky žerou... A takhle ze dne na den? Pro jistotu spustím vzduchování, doufám, že ostatní ryby budou OK. Díky za tip. PS: Co ten vystouplý váček?
Ta ryba už je dost mrtvá, nevím, co bych na ní utrácela...
Dost je to špatný utratit a netrápit
Sice jsem na rybu koukal hlavou vzhůru, ale červené skřele jsou jasným důkazem z prvního pohledu:
a) voda
b) paraziti
Ta ryba trpěla nedostatkem kyslíku.
Zdravím, poradí mi někdo, co je toto? Jeden den plave cichlidka v akva, vypadá naprosto OK, žere atd, druhý den je mrtvá a vypadá takto. Ten bílý váček u skřelí jakoby jí vylezl zpod skřelí, netuším, co to je. Setkal se s tím někdo? Je to ryba z karantény, koupená před 14 dny u ověřeného chovatele. Díky.
Starší reakce
To: Mam poslední týden prázdnin, tak ryby pozoruju dost pravidelně. Myslim, že se u demasonu odehrál souboj o dominantního samce
. Nedovedu si to jinak vysvětlit, neboť takto dopadlo během posledního měsíce už 5 samců. (Před tim mi v akvariu neodešla jediná ryba během roku.)
Než jsem stihl doplnit hejno na 30+, tak se mi mezi sebou samci vymlatili :(. Stalo se mi to již při založení akvaria, ale to jsem si vzal příliš malou skupinu o 15 jedincích, kdy mi navíc jeden z nich nevydržel transport do akvaria. Nyní jsem měl v akváriu přes 20 jedinců, ale od několika chovatelů a především několik velikostí...
Vyfotografovanou rybu jsem odlovil a umistil do karantény, neboť byla opět terčem ataků nejen z řad demason, ale s chuti se přidaly i samci od maigan. Během noci přišla o prakticky všechny ploutve a jen se komíhala po akváriu. Před posledním atakem se snažila zalézt do kouta, kde by byla chráněná před ataky, ale ani to ji moc nepomáhalo...
PH udržuju jedlou sodo, přičemž měření provádim před výměnou vody, kdy je vlivem případně hniloby větší šance naměřit neutrální, respektive kyselé PH, ale až na jeden případ, který se odehrál v minulosti vlivem dovolené jsem nezaznamenal jediné, které by bylo pod 7,5, což je dle mého názoru ještě v normě.
Mi přijde jako zhrzený, oškubaný a hezky porafaný(pocuchané šupiny na boku), vystresovaný, jak už to tak u těch dospělých samečků bývá.... Prostě se stal terčem, podlehl tomu, ostatní to baví a umí mu to dát sežrat, jako by vycítili jeho stres, on je sám, oni se v jeho pronásledování prostřídají, vím, jak si to tyto ryby umí vychutnat... Může být uštván k smrti... Nic infekčního, bloat atp. nevidím. Určitě to pozoruješ, přeci jen tak neleží, že je proháněný?
Mas v akvariu pH kolem 8? Kdyz uz hledame co se deje, tak jestli maji co mit maji. Alepson podle atlasu, Tlamovce jsem mel hooodne davno a jeste jiny druh.
Nad lečbou docela bádam, neboť takto postiženou mam jen jednu rybu a u té si myslim, že to už má zpočtený.
Jen prostě nechápu, že ostatní druhy jsou naprosto v pohodě. Foceno pár vteřin po tom demasoni.
Napsal jsem že si myslím že se jedná "O", ale kdovíjakej odborník na tlamovce nejsem a tak bych ještě počkal na názor někoho kovanějšího. Jinak souhlas s Designerem s tím directem, ale v tom použití ve společenským se neshodnem, osobně bych to činil mimo a do společenskýho bych použil třeba eSHu 2000, ale na vodoléčbu nedám dopustit.
BTW: Je obvyklé, že to z chovaných ryb postihuje jen demasoni? (Yellowky a maigana jsou v naprostém pořádku.) Co mi vrtá hlavou ještě víc je skutečnost, že se jedná vždy o dospělé jedince, respektive dominantní samce.
Dík. Taky mě to právě napadlo, ale vzhledem k tomu, že mam tlamouny, tak mi na specializovaných stránkách na tlamovce podsouvali bloat.
Pokud, tak uz Baktopur direct a ne obycejny Baktopur. Nerikam, ze by ten obycejny nepomohl, ale jeho slozeni jsou jen slite bezne pouzivane akvarijni dezinfekce, zatim co ten direct je antibiotikum a mimo jine jsem si u nej nevsiml pusobeni na rostliny, coz se o tom obycejnem neda rict.
Nakazy pomoci Baktopur direct pak lecim primo v akvariu, kde se vyskytly, abych ochranil i ostatni ryby. A ano, totalne se tim rozhodi nitrifikace, je to pak o meneni vody a znovunabihani, ale co by clovek pro ryby neudelal (myslim ty vymeny vody). Nakonec to je ale na kazdem, zda zvlast, nebo cele akvarium, ono malokdy se vi, co je to lepsi reseni
.
Co to je BRP? Vodu měnim poctivě každý týden a vždy minimáně polovinu, přičemž většinou 2/3. Všimnul jsem si teto nemoci výhradně u demasoni, a to až po tom co jsem si doplnil hejno. Je možný, že jsem si to přitáhnul od toho chovatele? Jednu rybu jsem dal rovnou do karantény. Měl jsem dát asi i ty ostatní, ale přišli mi v pohodě a hlavně skvělý geneticky předpoklady, což je u demasonu skoro rarita..
Ty ploutve jsou ožraný s největší pravděpodobností rozjíždějící se BRP, tzv. bakterka jenž se vyskytuje tam kde se nesprávným způsobem staráme o akvária, převážně když se fláká výměna vody, což ve tvém případě by mělo činit třetinu až polovinu akva týdně, s čímž bych taky hned teď začal a když se ryba po několika výměnách nebude lepšit(výměny obden), tak bude třeba zabojovat s těžším kalibrem a tím je třeba Bactopur, ale v separé nádrži dle návodu, neb by jsi si vymlátil nitrifikační bakterie ve společenským.
Ahoj, potřebuju pomoc s identifikací nemoci u pseudotropheus demasoni. Nejsem si vědom žádný chyb při jejich chovu, ale to asi každý chovatel
, tak pokud by někoho něco napadlo, tak mu otázku rád zodpovim.
Přidat reakci
1 ...... [105] ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200535x