Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za nemoc?

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 23 Přejít na další stránku   1  
Co je to za nemoc?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 13:21 Žena wolavka [48] - LabyrintkyRe: Parvadel
Z té fotky mi připadá, že mu odstávají na těle i hlavě šupiny a ploutve nemá na konci roztřepenější než na fotce v prezentaci. Vidím dobře? Jednomu akvaristovi zmodrala bílá Betta po léčbě mám dojem že přípravkem Preventiv a už se tu i řešila změna přirozená pigmentu, ale tohle moc přirozeně nevypadá. Jak dlouho ji máš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 13:01 Žena Parvadel [14] – betta-zbarvení
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, nemáte někdo, prosím, zkušenost se změnou zbarvení u bojovnice (z téměř bílé na tmavě modrou)? Není to projev nějakého onemocnění? Ještě se mu objevila v ocasní ploutvi malá kulička...přikládám foto, kdyby někdo věděl, budu moc ráda za každý komentář.
PS: žádné změny chování se u něj neprojevují, aktivně se pohybuje po nádrži, plave si pro krmení, staví si hnízdo, je to prostě kámoš pivo
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2019 21:36 Ema5 Re: Driv3r
Uz to je ok :) zmizelo samo.Taky me napadlo,ze se mohla odrit o koren,neustale se snazi dostat do jeho skulin,chodi tam na vajicka snecku.Ale uz to ma pryc,tak jsem rada :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2019 16:09 Muž FishMan59 [-4] - SumciRe: vero-ni
ano u mých pancéřníčků to je tak taky když se třeba podíváte na fotku Kuk na pancéřníčka tak je skoro bílý ale ne jiních fotkách ok viz. moje prezentace nechapem coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2019 23:55 -
Neviem poradiť ale napr. pri mojich gupkách som neraz pozoroval,že ak je rybka (lepšie je to poznať u farebnejších samcov) stará a má to za pár,jej farba bledne.Tesne pred skonom sa sfarbenie zintenzívni a následne na další deň dva rybka opäť stráca farbu a hynie.
Niekedy je to u rýb normálny jav,kedy ryba prejavuje svoje ,,pocity,,.Niekedy strata či silné sfarbenie môže byť prejavom otravy či ochorenia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2019 22:20 Žena vero-ni [134]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Přidávám se k otázce s barvou pancéřníčků, akorát u mě se to týká velmi světlé barvy. Jde o dva kousky. Občas jsou oproti zbytku opravdu světlí, málo aktivní, ale žerou. Co by to mohlo být? Děkuji.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2019 16:35 Muž FishMan59 [-4] - SumciRe: romant
romant napsal: Možná otrava, možná. ostatní jsou ok
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2019 16:21 R Muž romant [27987] Re: Groni
Možná otrava, možná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2019 15:37 Muž FishMan59 [-4] - Sumci – Pancéřníček
Ahoj lidi mám problém jeden z mích pancéřníčků je velmi výrazně zbarven a není moc aktivní nevíte čím to je??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2019 10:41 Muž PetrO [752] Re: larix
I tak díky ;-)
Teď stejně budu sledovat a pokud se to znovu objeví, tak budu muset nějak řešit..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2019 01:28 Muž larix [1420] Re: PetrO
U teba by som si tým určením nebol taký istý. V ctibumovom prípade som sa odvážil ísť na úroveň druhov (aj keď z pochopiteľných dôvodov je to stále iba tip) preto, že pri tých dvoch spomenutých je bežná práve takáto strata šupín a koža môže inak ostať bez hĺbkového poškodenia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2019 00:09 R Muž Guppy [2277] - Rostliny, paví očka, malé cichlidy
Tak máte pravdu oba. pivo
Aby ta debata k něčemu byla, je možné, teoreticky, že přidáním nové vrstvy substrátu se stávající nitrifikační bakterie dostaly z povrchu do anaerobní zóny a odumřely, podobně jako ve filtru při výpadku elektřiny?
Jenže, pokud voda proudí jen 5 mm pod povrchem, pak by se ten vzniklý bordel neměl dostat ven - leda až při dalším odkalování.
A nebo v tom nebudeme hledat vědu a prostě připustíme, že holt někdy ryba onemocní... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 22:15 Žena Rennee [21] Re: Maq
ten substrát byl asi z 1/4 doplněný před pár dny (doplněna 1/4 k stávajícímu) po tom co jsem ho "zpracovala" jak uvádí výrobce a jak mi doporučil známý co se akvaristice věnuje už nějaký rok. Odkalováním se něco odsálo a tak jsem přidala nový. No teď doufám, že jsem to tímhle nějak nepodělala, ale schválně jsem si to ještě dvakrát ověřovala :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2019 21:15 Maq Re: Guppy
Poznám čerstvě založené akvárko.
Jo, já mám jedno akvárko už 27 let, ale založené bylo vloni v srpnu a ty měsíce provozu (bez ryb!) jsou na něm poznat.
Na těch fotkách nic takového není; vidím acorus zaražený do čerstvého substrátu před pár dny.
Takže myslím, že zpytovat svědomí by měla spíš Rennee...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 20:50 Žena Rennee [21] Re: Guppy
Guppy napsal: Skoro bych řekl, že dlužíš Renneemu omluvu ;-)
Taky se v podobném případě přikláním k utracení, tím spíš, že se jedná jen o jednu rybu. Vím, srdcovka, ale šance na vyléčení je mizivá a zvaž, kolik si za cenu léčiva můžeš koupit nových ryb.


Já ty ryby mám jako mazlíčky dá se říct, mám ráda zvířata a i když je to "jen" ryba tak utratit ji nedokážu. Jednou mi čichavec ohlodal neonku a utratit ji musel přijet známý sad :) Ten přípravek už mám objednaný tak to vyzkouším. Ryba zatím žere tak uvidím no...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 20:35 R Muž Guppy [2277] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Maq
Skoro bych řekl, že dlužíš Renneemu omluvu ;-)
Taky se v podobném případě přikláním k utracení, tím spíš, že se jedná jen o jednu rybu. Vím, srdcovka, ale šance na vyléčení je mizivá a zvaž, kolik si za cenu léčiva můžeš koupit nových ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 20:12 Muž PetrO [752] Re: ctibum
No, není zač :-)
Je pravda, že jsem před nedávnem trošku víc přerovnával celé akvárium vč, kořenů a taky jsem asi zanedbal vyčištění předfiltru.
Nejspíš to bude důsledek :-(

Nářadí taky používám jedno pro obě akvária, v tom malém to ale zatím vypadá vše ok.

Tak přeji ať je vše v pořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 19:57 Muž larix [1420] Re: ctibum
To sú bežné baktérky, ktoré sú naozaj prítomné vo väčšine akvárií (okrem toho aj rody Vibrio, Salmonella a Mycobacterium,...), určujúce je, o ako agresívny kmeň ide. Ten tvoj prípad vyzerá na relatívne neagresívny. No nevýhodou je, že to bude taký tvoj "damoklov meč" - za normálnych okolností to nebude problém ale keď sa zhoršia podmienky v akva (čistenie filtra, väčšie presadby, dovolenka a teda meškajúca výmena vody,...) môžu to schytať ďalšie ryby.

EDIT: To nie je "prchlivé" ale postupné rozhodnutie. Už som jednu cca ročnú pauzu mal a mám dojem, že môj "návrat" asi ničomu neprospel. Za tie dva mesiace som tu zažil viac konfliktov ako za niekoľko rokov predtým (možno aj moja chyba, nenamietam) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 19:50 R Muž ctibum [6899] – Re: larix
No jestli jsem si to roztahal i do ostatních nádrží, tak mě trefí... hmm

Kdyžtak se ozvu, dík!
A nebuď tak prchlivej a prchající... ;-) pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 19:47 R Muž ctibum [6899] Re: PetrO
Díky ;-)
To, co píšou na akvaportálu koreposnduje s tím, co psal larix, cituji akvaportál "Příčina: příčinou jsou bakterie (Aeromonas punctata a Pseudomonas fluorescens), které jsou v přírodě úplně běžné a do akvária se dostávají spolu s nakaženými rybami, vodou, rostlinami a dekorací. Nemoc je vysoce nakažlivá, takže cokoliv bylo používáno v infikované nádrži (síťka, nádoba ..) a nebylo desinfikováno se stává přenašečem bakterií."

Ale trochu mě děsí to přenášení nákazy pomůckami... hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.01.2019 19:44 Muž larix [1420] Re: ctibum
Držím palce, nech to dobre dopadne. Ak by si potreboval ešte poradiť s liečbou (mám ešte jeden tromf v rukáve), napíš mi SZ, keďže sa opäť chystám na dlhšiu (neurčito) odmlku vo fóre.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2019 19:36 Muž PetrO [752] Re: ctibum
Fotka k příspěvku Zdravím. Mě se to objevilo na Neonce, (na fotce, bohužel v mizerné kvalitě), ale nedařilo se mi ji odchytit. Nakonec se přece jen zadařilo, to už to ale bylo i na další neonce a SAE. Navíc jedna Parmička Duhová měla vypouklé oko (pouze jedno), ta je ale už v pořádku. Myslel jsem, jestli se nejedná o infekční vodnatelnost nebo jinou bakteriální nákazu. Nakonec jsem něco musel utratit a něco umřelo samo.

www.akvarijni.cz/…
www.akvaportal.cz/…

Zkoušel jsem ESHU 2000, ale nepomohlo. Bohužel jsem ale neudělal testy vody. Pořádně jsem tedy aspoň vyčistil předfiltr, odkalil dno a vyměnil vodu.
Teď je už nějaký ten den klid.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 19:31 Muž larix [1420] Re: ctibum
Z tých Romanových postupov som samozrejme myslel "vodoléčbu". Ak nepomôže, potom platí to, čo som písal pre Rennee.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 19:25 R Muž ctibum [6899] Re: larix
Ta druhá to ještě nemá ve fázi chybějících šupin, ale spíš rozpadajících se... Večer pogooglím ty nákazy a pak vyberu jeden z Romanových postupů... :)
Zatím díky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.01.2019 19:15 Muž larix [1420] Re: ctibum
No, podľa tvojho popisu je to buď mechanické poškodenie - úraz, možno opakovaný (túto možnosť najlepšie zhodnotíš ty) alebo nákaza Aeromonas punctata, prípadne Pseudomonas fluorescens. Tieto baktérky sú bežne prítomné v akváriách a ich patogénne účinky sa prejavujú väčšinou až pri oslabení imunity rýb, takže pred prípadnou liečbou (nevyzerá to na agresívny kmeň) by som najprv vyskúšal liečbu á la romant (nemyslím eutanáziu) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 19:01 R Muž ctibum [6899] Re: larix
Zvětšuje. Druhá ryba to má cca poloviční. Vystouplé to není, naopak, je to prohlubeň. Prostě jak když jí odrbeš šupiny... Jde mi hlavně o to, jestli hrozí nějaká hromadná nákaza na zbytek osádky, když to mají dvě ryby...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 18:58 Muž larix [1420] Re: ctibum
Nevyzerá to veľmi nebezpečne. Ako sa to vyvíja v čase? Ryby to majú už dlhšie? Mení to svoju (plošnú) veľkosť? Pri bočnom pohľade je tá problematická plocha vystúpená nad okolím alebo naopak je ten "reliéf" znížený, prípadne ani jedna možnosť?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 18:36 R Muž ctibum [6899] Re: romant
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Hm, tak nějak jí tam chybí šupiny...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2019 18:31 Muž larix [1420] Re: romant
Ja zas samozrejme rozumiem tomu tvojmu prístupu. Liečba baktérky je vždy (bez adekvátnej laboratórnej analýzy účinnosti antibiotík) s otáznikom a riziko nákazy ostatných rýb veľké. Takže najviac racionálne a najjednoduchšie je samozrejme to tvoje riešenie. No niekto rieši ryby aj emocionálne, tak som napísal, že sú aj iné (neisté) možnosti. Je to na každom, aby zvážil, či je ochotný riskovať zdravie ostatných rýb (ak nie je možnosť okamžitej izolácie), kvôli snahe o liečbu jednej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 18:23 R Muž romant [27987] Re: ctibum
Možná nějaký druh plísně, možná eSHu 2000.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2019 18:22 R Muž romant [27987] Re: larix
Já tam vidím to načervenalý bříško a to je podle mě už opravdu konečná, ale já jsem v těchto věcech někdy moc radikální a bohužel musím napsat, že se mě to vyplácí, ono už jeneom ten fakt, že se bude den, dva čekat na léčivo a ryba zůstane v tom akváriu, no já bych to ukončil, není to zase tak vzácnej druh, ale rozumím té snaze, nemám s tím sebemenší problém. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 18:17 R Muž ctibum [6899]
Fotka k příspěvku Zdravím. Prosím o radu, jestli je to příznak nějaké choroby. Mají to dvě ryby, jen na jednom boku. Žerou a plavou normálně, ostatních se nestraní. Díky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 18:10 Muž larix [1420] Re: Rennee, romant
Áno, to je ten správny. No úspešnosť nešpecifickej liečby je vždy otázna a navyše tá infekcia je podľa fotky v dosť pokročilom štádiu, takže na zváženie je stále aj možnosť, o ktorej píše Roman. Je to na tvojom uvážení.

Romane, mne sa podarilo vyliečiť C. habrosus z podobného štádia choroby, žili ďalšie cca 3 roky, takže úplne márne to nie je. Aj keď šance samozrejme nie sú veľké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 18:05 Žena Rennee [21] Re: Maq
Maq napsal: Rennee napsala: Mám je od založení akvárka a jsou moje srdcovka :(
Týden? Nebo snad deset dnů? ;-)

Akvárko mám rok a půl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 18:05 R Muž romant [27987] Re: Rennee
Netrap tu rybu pokusem o léčbu, jak je bez vousků, je to konec, tu už nezachráníš, tak to prostě chodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 18:05 Žena Rennee [21] Re: larix
larix napsal: A čo konkrétne si objednala? Pýtam sa preto, že občas sa zamieňajú prípravky Sera Baktopur a Sera Baktopur Direct a pri tom FMC je na zabezpečenie účinnosti potrebné zvoliť trochu iný postup, ako uvádzajú výrobcovia.

Objednala jsem ten Sera Baktopur Direct, je to ten správný?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 18:03 R Muž romant [27987] Re: Maq
Do rána je po něm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 18:02 Muž larix [1420] Re: Rennee
A čo konkrétne si objednala? Pýtam sa preto, že občas sa zamieňajú prípravky Sera Baktopur a Sera Baktopur Direct a pri tom FMC je na zabezpečenie účinnosti potrebné zvoliť trochu iný postup, ako uvádzajú výrobcovia.

Edit: Ešte ma napadlo, že za účinný pokladám aj prípravok Aquar Terap AB, ale tam je tiež potrebné modifikovať postup liečby oproti návodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 18:02 Maq Re: Rennee
Rennee napsala: Mám je od založení akvárka a jsou moje srdcovka :(
Týden? Nebo snad deset dnů? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 17:42 Žena Rennee [21] Re: larix
Děkuji, už objednáno, tak snad to pomůže :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 17:21 Muž larix [1420] Re: Rennee
Súhlasím s Romanom.
No ak máš voľnú separátnu nádrž a vieš v nej zabezpečiť vzduchovanie a primeranú teplotu, možno by stálo za pokus skúsiť liečbu jedným z prípravkov: Sera Baktopur Direct, JBL Furanol Plus alebo FMC. To sú podľa mňa (ak niekto pozná niečo ďalšie, nech ma prosím doplní) jediné hobby prípravky s reálnym účinkom proti bakteriálnym infekciám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 17:13 Žena Rennee [21] Re: romant
Ach jo, to jste mě nepotěšil. Mám je od založení akvárka a jsou moje srdcovka :( Ale děkuji za reakci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 17:06 R Muž romant [27987] Re: Rennee
Konečná, jak příjde pancéřníček o vousky a je tam bakterka, je konec, je to otázka dní, kdy poplave ke druhýmu břehu, osobně bych to ukončil. Zaměřit se na hygienu akvária, pravidelný výměny vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 17:00 Žena Rennee [21] – pancéřníček - zranění v oblasti fousků
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, všimla jsem si, že můj pancéřníček má nějak poraněnou oblast kolem fousků, jeden fousek je jakoby ulomený a vypadá jako by mu chybělo kus "pusy". Má to asi 4 dny a jinak se projevuje normálně, i žere, ale je více plachý. Myslíte, že je to nějaké zranění nebo nemoc? Díky za postřehy. P.S. Ten binec v akvárku to je krmení, jen pro upozornění. Jinak v akvárku jsou dva čichavci, dvě živorodky, dva pancéřníčci a ancitrus, má 50L.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2019 14:20 Muž Marian400 [1] – Koliza,cichavec zakrsly
Pri kolizach sa stava,ze niektora trochu stmavne,je niekde v kute,ma stiahnute plutvy,potravu prijima ale za par dni uhynie.Nebolo to po prvy krat.Neviem pricinu,dusikate latky tam niesu,voda je cerstva.Potrava:mrazene dafnie,ziabronozky(artemia),koretry.Stava sa to len jednotlivom,ostatne jedince su cule,stavavuju penove hniezda.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 18:06 Muž Driv3r [236] Re: Ema5
Ema5 napsala: Ahoj,poradite,prosim? Vcera jsem menila vodu,vse ok,dnes ma betta na hlave maly flek,dle me to vypada jako odrenina? Akvarko je zabehle,vodu menim po 5ti dnech,mam filtr,topeni 28C,v akvarku s ni jsou jen snecci,plave,ji normalne.Co by to mohlo zpusobit? Dekuju za rady

Vzhledem k popsanemu a nekvalitním fotkam (příště je před vložením otoč!at si nevykroutime krk.) smich při vyměne se mohla zranit.pokud se o akva staráš jak píšeš,a ryba je zdrava samo se to stratí,ale radši ji sleduj.Při zhoršení budeš muset dodat lepší foto.a info o nadrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.01.2019 00:05 Žena wolavka [48] - LabyrintkyRe: Ema5
Chtělo by to lepší foto
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2019 18:07 Ema5
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,poradite,prosim? Vcera jsem menila vodu,vse ok,dnes ma betta na hlave maly flek,dle me to vypada jako odrenina? Akvarko je zabehle,vodu menim po 5ti dnech,mam filtr,topeni 28C,v akvarku s ni jsou jen snecci,plave,ji normalne.Co by to mohlo zpusobit? Dekuju za rady
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2019 17:51 R Muž romant [27987] Re: janci82
No, spekuloval bych a možná i věštil, tak asi tak. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2019 16:14 janci82 Re: Vojtěch Flídr
Mým neodborným okem bych řekl že by to mohla být krupička, jenže již docela pokročilá. Takhle se to za den, nebo dva nerozvine. A tahle to již jistě nerozdýchá. Ven s ní.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [23] ...... 227

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 198184x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9148?od=1101