Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za nemoc?

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 201 Přejít na další stránku   1  
Co je to za nemoc?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 18:27 Judyska – !Nemocné paví očko!
Prosím pomožte mi, je to tak 2 dny,co jsem vypustila první rybky do akvárka....jedná se o mečovky a paví očka....jedna mečovka (samec) byla agresivní na ostatní mečovky, horší problém ale byl s pavými očky....jedna samička se zbarvila mírně do oranžova a ostatní ji přehlíželi...dnes jsem se probudila a zjistila jsem, že je u hladiny a skoro se nehýbe....sem tam se jakoby probrala a kousek plavala, ale pak se zase zastavila a unášela ji hlavou vzhůru voda...v poledne už byla mrtvá! Teď se děje to samé s jedním samečkem až na to, že ho "hlídá" jiný sameček a já nevím co mám dělat. Chtěla jsem ho dát do karantény, ale taťka řekl že už je to asi zbytečný. Pomožte mi prrrrrrrrrroooooooosssssssssíííííííííímmmmmmmm:(Nechci mít nemocný i ty ostatní:(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2008 15:04 Marri – Re: iblik
krevety tam mám red cherry (přebytky z chovné nádrže...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2008 00:02 Muž Sadman [0]
těžko říct, dej ryby do karantény a zkus je léčit zvýšenou teplotou a něčim na prevenci.. . (Preventin) krevetky tam nech, pokud se jim daří a nevypadajou nemocne.. . uvidíš... rozhodně je lepší něco dělat, než ti to pojde na parazita.. .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2008 23:21 Muž iblik [4] - Labyrintky – Re: Marri
hele a jaky máš ty krevetky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2008 22:30 Marri
Takže teda asi nevíte co mě to postihlo za hroznou věc :-( :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2008 13:32 thunderstorm – HELP
kurnik si všímám že mi platy nějak postávají u hladiny se staženým ocasem, ale z toho se zase prohánějí po akvárku ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2008 09:55 Marri – Re: ustavprochore
Tak osazenstvo se změnilo, prvně jsem tam měla tetry, neonky a dánia a teď tady toto... No a kolik rybek párek plat korál. plus jejich mimina cca 10ks, pak jen potěr plat nevim jakých (s černým ocasem) cca 30ks do max. 1cm, větší šly do nového odmova (tam jsou ok) a potěr moll cca 20ks (taky v novém) a pár pavích ok plus tři puberťáci, 3 pandíci a 2citrusáci a milion krevet jo a dvě mladé ještě malé ampulárky, jinak nic víc, takže si myslím, že přerybně né těžko-obvzlášť teďka, zbyl mi samec platy korálové a jedno mimino a pár mimin té druhé platy a 3 paví očka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2008 09:37 Žena ustavprochore [567] – Re: Marri
Osobně bych nic "nevymívala" ;-) K tvému problému, každé akva je jiné. Docela by pomohlo info, kolik těch rybek v 54 l máš (včetně potěru, je jasný, že to bude cca) a jestli jsi za dobu, co akvárko běží, měnila rybky (živorodky nepatří mezi dlouhověké, křížením mezi příbuznými se ryby oslabují)... Jinak tu domněnku od Humika o oslabení samiček kvůli porodu/výtěrům, na tom by mohlo něco být... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2008 08:30 Marri – Re: thunderstorm
Kompletně zničit asi 5ti letou ,,zajetost´´ nádrže (tak krásně zarostlou, je to ta prostřední v mých osobních), když všechny ostatní zvířata v ní přežívají v pohodě!! Krevety obvzlášť! To si myslím, že je hovadina. :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2008 08:27 thunderstorm – Re: Marri
to chce přemístit ryby do karantény a kompet pročistit aqa sapoátem a důkladně vymít..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2008 08:21 Marri – Re: ustavprochore
Rybky jsou v 54litrech ne v tom prezentovaném... Thunderstorm, co mám z toho, jen to že mi pochcípaly moje ,,výpěstky´´ aj jejich (je pravda že povětšinou samice) rodiče. :-( Humik, no vzhledem ke krevetám bych tam chemii necpala...a na těch rybách prostě nic není vidět, samice platy korálové jeden den byla v pořádku bez problémů a druhý den už nebyla ani tělo její jsem nenašla, sežraly ho krevetky asi... a ještě jedna věc ve vedlejším akvu něco přes 60l, tam mám chovnou skupinku plat a ty jsou v pohodě, v té nádrži nezdechla ani jedna, nikdy mi v té nádrži nezdechla živorodka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2008 08:14 thunderstorm
Ahojek Marri, co máš z toho.. já teď splách do záchoda jednu malou platu ... byla dlouho nejaká pobouchaná ( moc klidná a schovávala se ) a až teď sem si všim že má vyboulené jedno oko ... tak sem ju dal pryč... rozzureny sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2008 07:00 Humik – Re: Marri
Ja som mal podobný problém s Tetrami. Ale podla správania som diagnostikoval nejakého parazita myslím že to bola hlístice alebo niečo také. Vtedy mi pomohlo liečivo Tetra medica Contralck
www.arapezinok.sk/…
Sadni si na chvílku k akvárku a preštuduj si atlas chorob tu na rybyckacha a snad sa ti podarí zistit o čo sa jedná a uspešne to vyliečit. Rýchla diagnóza plus správna liečba ti može zachránit kopu starostí s vymretím a prípadným znovuzakladaním akva.
A prečo umierajú skorej samice? Tažko povedat možno sú náchylnejšie na choroby. Maju možno rýchlejší metabolizmus ako samčekovia kedže v prírode musia vytvárat ikry a uživit ich až do výteru. V trípade živorodiek až do porodu. Mne tiež najskor začali umierat samičky ale samci by šli za nimi.
Ancíci a panciernici sú ok možno práve preto že majú črevné dýchanie. A ak ostatné ryby nemožu dýchat tak hynú a panciernici s ancíkmi to zatial vykrývajú ale može sa stat že odídu časom aj oni.
Takže 1. pozorovat chovanie rýb. 2. Preštudovat atlas chorob. 3. Vyliečit. 4. radovat sa z rybičiek.

Veľa štastia a snád sa ti to podarí rozlusknut.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2008 23:57 Muž stanovsky [29] - Živorodky
u mne umíraly i samičky black molly, pavích ok, mečovek. Ale jen samice. A ono se to nějak samo spravilo :-D nevím tedka do akvária nezasahuji a vše je v normě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2008 23:39 Žena ustavprochore [567] – Re: Marri
je to to akvárko, které tady prezentuješ? jestli ano, tak 6 dospělých živorodek (+ asi nějaké ty prcky) je na ten objem dost na hraně, chce to hodně často čistit, aby se tam nehromadily N-látky... ale podle osádky to bude jiné akvárko, ale i tak, čistit (pořádně odkalovat a měnit vodu)- častěji než v akvárcích bez řivorodek, nepřekrmovat... jinak k živorodkám se občas přidává trochu soli (sama pořádně ani nevím proč, asi kvůli jejich původu), ale když tam máš i ancistrusy a pancéřníčky, tak bych to nědělala :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2008 22:41 Muž TomášB [12]
přesme me taky,ale jen samičky, hlavne očka , samci ani jedni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2008 22:33 Muž stanovsky [29] - Živorodky
Musím sem vložit jeden můj malý poznatek: Něco podobneho se mi taky stávalo v akváriu, zničeho nic mi začaly hynout rybky taky živorodky, ale zajímavé , že to byly jenom samičky a samci byli v pohodě. Doteď jsem nepřišel na to proč tomu tak bylo. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2008 22:30 Marri – Re: sportsmen
No, jo zapomněla jsem napsat...odchází mi jak potěr tak dospěláci, jedna dospělá samice pavího oka, byla pár dní pobledlá, ale žrala... a dnes jsem ji našla mrtvou a spoustu krevetek na ní hodovalo, jinak ten potěr prostě nic, jeden den žere plave v poho a druhý den, na jávském měchu mrtvolka a krevetky zase... na těch malých žádné známky ničeho nebyly, krupice nic, žraly v pohodě a pak co jsem zahlédla většího dorostence, ležet na boku s široce otevřenou tlamkou a už se občas jen pohnul... Ale říkám, ty ostatní rybky (anci a panci naprosto v pořádku...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2008 21:47 Muž sportsmen [62]
jee promin omlouvam se a opravuji Marri ... ;-) zkus to vice rozepsat takhle ti asi nikdo moc neporadi ... je mozne ze odesli proste uz vekem,pokud odchazi postupne a nemaji zadne patologicke znamky na svem tele nebo na jejich chovani tak me nic jineho nenapada !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2008 21:45 Muž sportsmen [62]
ahoj mary no tezko rict, vypadaly ty rybky nejak nemocne??? Nemeli propadle briska nebo odstate supiny nebo tecky na sobe ... no proste neco neobvykleho??? A co jejich chovani pred tim nez umreli nebyli nejak plache???neschovavali se a tak???
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2008 21:38 Marri – Co se to děje?
Prosím o radu, mám v jednom akváriu problém se živorodkama (platy, paví oka, black molly) všechny mi postupně umírají, nevím čím to může být, mám tam ještě pancéřníčky panda, citrusáky a plno krevet a ti jsou v pohodě... :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2008 11:40 Žena pavliina [50]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Prosím o pomoc o jakou nemoc se jedná. Parmičce duhové se asi tak před cca 14 dny objevil u prsní ploutvičky takovej vřídek, vypadá to jako květákovitý útvar, od té doby se to nepatrně zvětšilo, moc ne. Rybu jsem zkoušela léčit Mycopurem i eSHou 2000 (myslela jsem si, že jde o plíseň) ale marně sad Jinak rybka je v poho, žere a chová se normálně, jen se jí bojím vrátit do nádrže, aby se ta nemoc nerozšířila i na ostatní rybky ale taky jí nechci trápit v karanténě - není tam moc spokojená :-O O jakou nemoc se jedná a je přenosná i na ostatní ryby? Moc díky za pomoc ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2008 14:12 Kahan – Re: Piky
Viz. příspěvek výše... vypouklé oko bude pravděpodobně bakteriální nákaza. Tedy léčit dle toho. Mně se osvědčil Sera Bactopur, který jsem dle doporučení kombinoval s přípravkem Ectopur téhož výrobce. Celkem to vyjde dost peněz. Ale funguje to slušně. Úmrtnost 0%. Ale já jsem to chytl v začátku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 15:41 Piky – oteklé oko? Nemoc?
Fotka k příspěvku Ahoj, chtěla bych poradit. Samička Betty měla asi plíseň, tak sem jim hned po nákupu přidávala Preventin do akvárka. Z toho se vyléčila byla v pohodě, ale od včera měla nějaké divné oko, no a dneska se shovávala ve skrýši, oko má jakoby oteklé, nebo jako kdyby ste jí daly plavecké brýle. Ale jinak je v pohodě i žere. Raději sem ji dala do karantény a přidala Preventin. Ale nevíte někdo co to je? Fotka je celkem dobrá.Prosím, už mi umřely 3 samičky, 2 dny po nákupu, tyhle jsou nový a byly OK. Předem dík za odpověď coze
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2008 15:03 Muž vhisky [45]
www.jbl.de/… zkus se podívat tady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2008 15:02 Muž Geri [29] - Skaláry
plíseň. zvednout teplotu, přisolit vodu, sera-mycopur, pravidelně měnit vodu, dodržovat čistotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2008 14:00 Tóna – Skalár
Fotka k příspěvku Prosím o pomoc při identifikaci a následné lečbě mé skalary.Začalo to od spodu jako ohlodání od ryb a nyní má na těle další ranky.Posuď te sami viz.foto,co to je? :-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2008 13:47 Martin
Fotka k příspěvku Zdravím, prosím o radu. V akva mám cca. 5-6 plat, z toho třem se kolem pravého oka udělal bílý flek a nejspíš odpadly šupiny. Nezabral Tetra fungistop, zkoušel jsem i malachite green - bezúspěšně. Šíří se dál kolem tlamy, tvoří se díry v ocasní ploutvi, ryba začíná lapat po dechu, přestává žrát, scipne. Co s tím? Omlouvám se za nic moc foto, osazenstvo nespolupracovalo. :-(
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2008 10:45 Žena ustavprochore [567] – Re: Macik33
ta fotka možná zkresluje, ale i ty ostatní ploutve mi přijdou jakési trošku roztřepené. připojuji se k tipu na bt. rozpad. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2008 00:28 Muž Killer [133] - Sumci – Re: Xmacala; Lucky005
já teda nafouklý břicho na fotce nevidim..každopádně sem se setkal i s tím, že si samice ancistrusů ohlodávali ploutve..stejně bych to viděl na ty mřenky..někdo mi řikal že mu napadali i L-sumce, když měli nedostatek žrádla..a to i větší L-sumce než byly ty mřenky
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2008 00:13 Xmacala – Re: Lucky005
Podle mě moc No2 ve vodě. Nafouklé oči a břicho by tomu nasvědčkoali. Měřil jsi to? možna překrmuješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2008 22:51 Muž Geri [29] - Skaláry
Může to být bakteriální rozpad ploutví, ale může to být i od jiného samce ancistrusa, jsou dosti teritoriální a rádí se hašteří, ale nejsem si jistý jestli by toto dokázali v souboji...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2008 21:58 Žena Alena.sv [89] – Re: Macik33
Právě při bakteriálním rozpadu ploutví jsou okraje ploutví krvavé.Typla bych to na to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2008 16:14 xx – Re: Macik33
bakteriální rozpad ploutví
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2008 15:55 Žena Macik33 [3]
Bakteriozu nevylucuji, jen jsem si myslela, ze by pri ni nemel krvavy ocasek. Mrenky pakinstanske se kolem nej porad motaji, ale druhy ancik (sitovany) je v pohode. Mam ted dilema, jestli ho vylovit a lecit, kdyz vlastne nevim, co mu je.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2008 15:45 Muž johnx [2] - Raci, krabi, krevetky – Re: Macik33
Všiml jsem si že máš v akváriu mřenky pákistánské, možná je to od nich, ale nejsem znalec ale kdysi jsem je měl a žraly mi neonky-viděl jsem to na vlastní oči!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2008 15:25 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Macik33
Nejsem si úplně jistý, ale proč by při bakterióze měl být vidět bílý povlak? Určitě se zapojí zkušenější, ale já bych bakteriózu nevylučoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2008 12:42 Žena Macik33 [3] – Ancistrus - nemoc ci okousane???
Fotka k příspěvku Nechci zakladat nove tema, takze prosim o pomoc, co by to mohlo byt. Po navatu z dovolene jsem zjistila, ze ancistrus ma neco s ocasni ploutvi. Na bakterialni rozpad bych to nehadala, protoze tam nema ani kousek bileho povlaku. Spis si myslim, ze mu ji nekdo hryze - na koneckach kosti jsou videt cervene skvrnky. Mate nekdo zkusenost s tim, ze by nekaja ryba ohlodavala ancistruse? V akvarku mam jeste skalary, tetry cervene, endlerky a mrenky - nadherne, pakistanske a zakrsle. Akvarko ma 500 litru, vsechny hodnoty jsou v norme, tydne cistim. Dekuji vsem za rady.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2008 19:43 delis – Re: vhisky
Myslel som ryby
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2008 19:42 @ – Re: delis
ze nic nenahradi praxi vim a proto sem si ty nemocny ryby poridil...cos na tom nepochopil???ja poznam kdyz nekdo neco vi a zna,takze ty lidi nemusim znat osobne abych si udelal obrazek...ale zato ty sisi udelal obrazek a nevidels ani jednu mou vylecenou rybu nebo moje odchovy... a pokud ma nekdo po 30 ti letech stejne znalosti jako ja po roce,tak je mi k smichu....Mimochodem chovat ryby JE tezke,ale kdo to nema po peti letech zmakli do podrobna,tak by toho mel radsi nechtat...Tvoje otazka s bouli mluvi za vse,protoze vim ze to delas hodne let a to ,ze se ti darej Disky neni zadnej zazrak,to neni tezka ryba kdyz mas cas....no spis to u tebe bude zazrak kdyz se ti dari v PH 7.5,asi si kapnul na dobrej zaklad chovu....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2008 19:35 Muž vhisky [45] – Re: delis
než koupíme nový léčivo tak sameček umře :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2008 19:25 Žena ŠDK [3] – Re: Kamekh
Přejíst se nemohla když umřela až po dvouch dnech od posledního krmení, nebo snad jo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2008 19:10 delis – Re: vhisky
To áno ale ak si dobre spominam je to širokospektralny pripravok.Ja by som to vôbec neriešil vyhodil a kúpil nové
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2008 19:02 Muž vhisky [45]
to je v háji :( sameček je na tom taky špatně.. hlavně že na krabičce píšou proti bakteriálním onemocněním :( spolíhali jsme na to
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2008 18:52 delis – Re: @
FMC je dobre akurat tak na plieseň a nie na rozpad plutvy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2008 18:46 @ – Re: vhisky
multimedical snad jenom na Tetrahymenu,jinak je na vsechno ostani lepsi FMC(asi lepsi pomer chemek),ale vam to stejne asi nepomuze....zmeril bych to NO2 a pak uvidite..to ze ryby nedychaj rychle nic neznamena a to ze vymenite obcas tretinu ,nebo polovinu vody uz vubec ne...kupte ten test budete koukat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2008 18:43 @ – Re: delis
ale aby to nevyznelo jenom jako ze sem teoretik,to ne....ja to udelal tak ze sem si napustil deset nadrzi a bral sem si postupne od ruznejch lidi nemocny ryby a ty sem se pokousel lecit...ze zacatku mi skapalo treba 50 % ryb i na obycejnou krupicku(kterou ted povazuju za takovou rymu.:),ale postupem casu se to lepsilo...kdyz vam reknu ze mam doma mozna tak 50!!! ruznych leku od ruznych firem a ruznych "cistych" chemek,tak se budete smat..:))asi sem jinej...:))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2008 18:34 @ – Re: delis
Mozna kdybys nepsal o "me " hlave tak bych to jako vtip bral,ale i vzhledem co jsi mi psal minule,tak jsem to bral tak,ze me moc v lasce nemas..ale nevadi...ja nejsem zkusenej akvarista,aspon co se tyce odslouzenych let,ale sel sem do toho hodne po hlave a hodne sem o tom precet ,prodiskutoval a objel....Me totiz hrozne vadej uhyny a kdyz sem si koupil ryby a oni mi umreli,tak sem si rekl ze se to uz nesmi opakovat a zacal sem docela studovat...Ryby me vzdycky zajimaly a driv sem chtel bejt rybarem,ale akvarijni ryby me fakt uchvatili ,takze to je pro me opravdu zabava a kdyz ma clovek vydelano jako ja,je to moc prima konicek...proste bych chtel ohledne nemoci ryb hodne vzdelat a tyhle fora mi k tomu pomahaj i kdyz me to stoji spoustu nervu.. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2008 18:33 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: delis
Mam s baktopurem stejny zkusenosti.Tyhlety levny multimedikaly na vsechno vetsinou za moc nestoji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2008 18:31 delis – Re: vhisky
Najlepší z mojich skúsenosti je baktopur v tekutom stave ten je najučinnejší na bakterialny rozpat plutvy multimedikal je skôr na prevenciu
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [201] ...... 227

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 198239x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9148?od=10001