Co je to za nemoc?
Neměnil jsi teď v posledních hodinách vodu?
0 09.11.2014 19:32 Qwassi – skalára
Dobrý večer,prosím o radu...Skalára má na sobě cosi,co vypadá jako pavučinka s bublinkama.Resp spíš jako by za sebou táhla jen ty bublinky...Co to může být?
Jak ti již bylo řečeno, ten tvor není ancistrus, ale jiný krunýřovec, krunýřovec síťovaný. Měň tu vodu dál a najdi těmto tvorům důstojné bydlení jinak se problémy nudou opakovat a budou horší a horší...
Tak hlásím výrazné zlepšení - Ancistrus už má dvě třetiny ocasu zarostlé. Kromě časté výměny vody jsem ještě vyndal nový kořen Driftwood, který mi do akvaia pouštěl bordel (hnědá voda mi nevadí, tisíce drobečků ano) a kapu Eshu 2000.
Příjemně mě překvapilo, jak se to za dva dny zlepšilo.
Nasaď vodoléčbu, tedy měň tu 1/3 obden po dobu týdne a potom pravidelně jednou týdně. Jak napsal kolega, trápí tě vysoký obsah dusíkatých látek a tohle je výsledek. Výkonná, ale hlavně účinná filtrace, spotřebitelé těch dusíků v podobě živých rostlin, udržování dna v čistotě, odkalování dle potřeby a ty výměny vody, to je základ.
Díky za tip. Mám nějaké papírky co měří dusíkaté látky - jsou na nich takové čtverečky, vymáchá se to ve vodě a zbarvený čtvereček porovná se vzorem. No a dusitany vyšly dnes ráno - odsud je ta fotka, dobře ... .
Mám je tři v šedesátilitrovém akvárku a žádné další ryby, co prosím myslíš těmi nicotnými podmínkami? Je pravda, že jsem dal nedávno do akvárka kořen z akvaristiky a zdá se mi, že barví vodu a uvolňuje se z něj takový jakoby prach ... .
Vodu měním každé dva týdny třetinu. Mám jí měnit víc? Nebo častěji?
Vysoké dusíkaté látky vo vode.
Je nucen pobývat v nicotných podmínkách, takže začni hlavně řádně měnit vodu a to čím častěji tím lépe.
0 06.11.2014 18:09 Winchester – Ancistusovi se třepí ploutve
Mám v akváriu tři ancistrusy (An. glabiceps) a třepí se jim ploutve. Jednomu ocasní, druhému trochu hřbetní. Třetí je pořád zalezlej. Je to nemoc? Nebo si to mohli ožrat? Občas po sobě jdou.
Díky
Štěpán
Starší reakce
Pravděpodobně vnitřní paraziti.
No... tak já jsem to zatím vyřešila tak, že po použití Omnipuru jsem po týdnu vyměnila vodu a aplikovala Eshu2000. Nechtěla jsem tam rovnou prát další léky a řekla jsem si, že Esha zatím nikdy nezklamala, že to zkusím. Sameček Macmasteri se nelepší, bohužel. Ani nehorší, zatím. Altispinoska má oko lepší, výrustek se zmenšil. Sameček kakadu vypadá znatelně lépe... Já nevím. Dojedu Eshu, budu pokračovat ještě výměnou vody, vidím to tak týden obden, a pokud to zabere, ještě klidně další týden. Pak se uvidí. Pokud by nastalo zhoršení, dám ryby pryč. Designere - a co další ryby? Šlo o ojedinělé kusy nebo se další nakazily? Díky.
Bakteriálny rozpad plutiev
Mne ty ryby zraly a chovaly se normalne az do okamziku, kdy uz to i fakt hrozne vypadalo. Bolak nebolak, jako by nic. Kdyz uz jsem videl ze nezerou a jsou zalezle, vetsine jsem pomohl, uz by se jen trapily.
A ta druhá ryba s orvanými ploutvemi je tady. Bakterka nebo ne?
Ještě zkusmo přidávám další fotku. Ta tlama tam jde o trošku lépe vidět, myslím..
No... já už taky nějakou zkušenost s nějakými chorobami mám, žejo, takže vím, jak to končívá. Jak se objeví nějaký zákal, výrůstek... už to jde pak jen od desíti k pěti. Navíc, tuším, že jsi to byl Ty, kdo mi doporučoval vydesinfikovat pomůcky - ale pozdě. Protože v druhém akvu mi pošla Ramka a dvě trifasciaty... Sameček Ramirezák se zdá úplně OK, ale i tak. Tak nevím, možná tam narvat ten Bactopur hned všude a modlit se..? Ty tři dny mě už asi nevytrhnou, zkusím to na kakaďáka v separaci, a pokud to zabere, nacpu to všude. Edit: Ještě mi řekni, ty ryby se chovaly normálně? Nebo byly apatické, jinak zbarvené nebo cokoliv? Protože ty moje se jinak chovají naprosto normálně. Ten kakaďák s "ožranou" tlamou se cpe, je perfektně vybarvený, má nádherné ploutve, jak jsem psala, odvedli se samičkou i mladé a zas se kolem ní točil... to vůbec nevypadá na nějaké příznaky nemoci. Zkoumám, jestli se tam někde v koutě potají s někým nemlátí, ale fakt ne...
Napisu Ti, jak to pokracovalo u mne, a rozhodne Ti preju, at to neni to stejne svinstvo, pac tohle bylo hole nestesti. Ten narustek u oka rostl a rostl, postupne vytlacoval oko, byl ruzovy a hrbolaty, a nakonec ryba odesla, ale trvalo to. Co ja si s tim zkusil, i ten Baktopur direct jsem zkousel, studoval jsem antibiotika a delal psi kusy, at uz uvazene a nebo pozdeji spis uz zoufale, zkusil jsem co jsem mohl, dokonce i lidska antibiotika a leciva na plisne, stejne jako Entizol... a stejne, prisel o vsechny Ramirezky. Asi neco nejak zabralo, protoze ta nemoc uz se na dalsich rybach neobjevila, ale napadene ramky uz nic nezachranilo, dokonce ani ty, ktere se jevily jeste v kondici. Kupodivu ani tim silenim s lecivy jsem si akvarium nevyhubil, mam od toho pokoj, ale co vlastne tu nemoc stoplo, ze se na dalsich rybach nic neobjevilo, to ted opravdu rict nedokazu.
A co se tyce sneku, piskorky nemam, ale okruzakum se nic z toho co jsem pouzil jako by netykalo, ani ten Baktopur direct, jsou tam stale.
Ahojte, mám doplňující dotazy: zkusila jsem do akva nalít ten Omnipur, je to nějakých pět dní, výsledek zatím nulový. Akorát jedné cichidce vysokoploutvé se něco udělalo na oku - jakoby zakalený nárůstek, takže vlastně zhoršení... Koupila jsem bactopur direct a zkusila do koncentrované lázně hodit na půl hodiny toho nemocného kakaďáka a zdálo se mi, že krvavé skvrny na tlamce téměř okamžitě výrazně ustoupily. Zkusím ho přeléčit tou třídenní kůrou v separaci, a pokud to zabere, zřejmě to aplikuji na celé akvo. Je tam ale psáno, že nižší živočichové bactopur nesnášení. Co udělá velké množství piskořek v akvu? To mi zahnije dno? Nebo to nebude tak dramatické? Kdo má zkušenosti? Dávám ten dotaz sem a ne do vlákna o bactopuru taky proto, abych zkonzultovala postup se zkušenějšími. Omnipur, pak bactopur, to bude pro akvo totální záhul. Ale pokud tam ta bakterie je a na toho kakaďáka zabere... co byste mi radili? Díky.
Starší reakce
Já samozřejmě taky, s tím počítám
Díky.
9-aminoacridine je zminovan i v souvislosti s malarii, a to je k leceni pekna bestie, takze bych veril i jedinemu pouziti, driak je to asi slusny. A jak koukam na navod, kdyz nezabere, po sedmi dnech vyfiltrovat vodu pres aktivni uhli (ja bych ji spis vymenil) a znovu.
Nepoužila jsem zatím ani jedno z léčiv, Omnipur jsem tu měla z jakéhosi období tak nějak pro jistotu, tak jsem ho tam dneska flákla. Jenom by mě zajímalo - dávkování je tam napsáno, ale vůbec nic víc. To se opravdu dává jen jedna jediná dávka 1ml léčiva na 20l akvarijní vody? A co pak? Výměna po sedmi dnech nebo co? Nějak to z toho nemůžu vyrozumět. Děkuji ještě jednou za rady a doplnění. Edit: Moje volba je v případě neúspěchu taky jasná, ale tak nerada to dělám...
Použij to co jsi ještě na tyhle ryby nepoužila. Pokud ani jeden doporučovaný přípravek, potom je moje volba jasná.
Je to rozhodnuti mezi antibiotiky a konvencnejsim postupem. Baktopur direct zafunguje lepe, kdyz se trefis a nebudou bakterie rezistentni (coz se stat muze, ale je slusna sance ze nebudou). Omnipur bude lepsi, kdyz se spatne trefis... V obou pripadech ale muzes mit smulu nebo stesti.
At pouzijes jedno nebo druhe, oboji je s moznostmi bezneho akvaristy spravne, nelze takto dobre rict, co pouzit.
Je to ovšem asi nejpravděpodobnější z možností. Pokud bylo prvotní příčinou zranění a ta infekce je sekundární tak to taky má slušnou šanci na úspěch.
Pokud.. je to bakteriálního původu. Což asi s určitostí nezjistím...
Pokud je to skutečně bakteriálního původu tak tabletový baktopur bude podle mě nejlepší i vzhledem k tomu, že díky ceně ho v prodejnách téměř nepoužívají, takže bych čekal, že tam snad bude nejmenší riziko nějaké rezistence. Víc bez zjištění citlivosti asi nevymyslíte.
Rozumím.Radíte tedy omnipur nebo bactopur?
Designer napsal: Ja na tyhle veci vzdycky lecim cele akvarium a okamzite dezinfikuji pomucky, ktere macim i v jinem akvariu. Vana s vodou, zalit Savem, a nahazet tam vsechny pomucky...
určitě, nemá smyl vyndat ryby a léčit patogen, když je vrátíte do prostředí, kde se to znovu vyskytuje. Různé kmeny bakterií přežívají týdny nebo měsíce i v nádržích bez hostitele. To že ostatním rybám nic není neznamená, že tu infekci nemají latentně taky.
Ja na tyhle veci vzdycky lecim cele akvarium a okamzite dezinfikuji pomucky, ktere macim i v jinem akvariu. Vana s vodou, zalit Savem, a nahazet tam vsechny pomucky...
Omnipur mám doma, Bactopur můžu pořídit během 15 minut. Akorát na výlov ryby z velkého zarostlého akva nemám tak úplně zbytečný čas... Dnes večer by to mělo projít. Než dorazím z práce, bude tma a ryby budou spát, tak snad ho někde vyčíhnu a oblbnu náhle rozsvíceným světlem. Případně vzhledem k pravděpodobného napadení i druhé ryby ... mám přeléčit celé akvo??
Nedelej si z toho nejake trauma, bakterku muzes mit i v jinak dokonalem akvariu. S Bactopur direct muzes mit stesti a nebo smulu, je to ohledne citlivosti bakterii na tohle lecivo tak pul napul, nebo mozna lepe ve prospech ze zabere. Kdyz ne, muze zabrat Sera omnipur, s lecivem jeho slozeni mam dobrou zkusenost a uz jsem si ho taky pro strycka prihodu poridil, pac s bakteriemi jsem si uz uzil az az a nerad bych zase prisel o nejake krasne ryby, jako tehdy o Ramky uz z vlastniho odchovu
. Radeji mit tahle leciva po ruce hned, tohle uz nahode neponecham.
Bakterka mě napadla jako první, ale nechtěla jsem nic hrotit a zkusila napřed intenzivnější výměny vody a sůl. Bez výsledku. Dusitany dlouhodobě na nule, dusičnany v koncentraci takové, aby to stačilo rostlinám. Jak jsem psala, ryba přišla zřejmě už načatá z prodejny. V karanténě se nic neprojevilo, ale jakmile přišla do akvária k ostatním rybám, zapůsobila asi změna prostředí. Tak nějak se mi to jeví... Strava je pestrá, akvárium zarostlé... Separé mám k dispozici, takže rybu zkusím odlovit a přeléčit. Tedy obě. Vzhledem k tomu, že dalších asi osmdesát (i několik stejného druhu) ryb se má dlouhodobě dobře, bych to na chybu prostředí neviděla. Ale možná mě vyvedete z omylu. Děkuji za tipy.
Noooo, pokud je to chronický stav, tak samozřejmě není li zázemí pro možnost dvě, tak ten tabletový direct bude asi nejlepší řešení. Uplně nejlepší řešení by podle mě ale bylo měkká a kyselá voda (to může u druhů s tak širokým rozšířením záviset na původní lokalitě, některé populace budou dobře snášet hodně výluhů, jiné ne, u pravděpodobně dloudobě chované akvarijní populace bych byl spíš opatrný) dobře zpracovaná rostlinami + kvalitní živé krmení z čisté lokality. Přestože tohle jsou asi už dávno hodně akvarijní ryby, i tyhle populace budou hodně citlivé na zvýšené koncentrace dusíkatých látek, to bych zkontroloval. V některých oblastech už vodovodní voda může obsahovat tolik dusičnanů, že budou pokradmu strádat jen z toho.
Bude se zřejmě jednat o bakteriální nákazu. Prostě mu tu tlamku užírají bakterie a to samý by sedělo i na tu druhou rybu, tedy podle tvého popisu, takže bych v separé ordinoval Bactopur direct. Samotného by mě zajímaly názory dalších diskutujících.
Zdravím, je někomu povědomé to, co vidí na fotce? Psala jsem před časem, že jsem u kakaďáka už při donesení z prodejny zpozorovala cosi jako "chybějící" část tlamy a diskutovali jsme zde, zda jde jen o mechanické poranění nebo něco jiného. Proces "ubývání" tlamy pokračoval a momentálně celá horní část vypadá jako ohlodaná s krvavými skvrnkami na dolní i horní vnitřní části tlamky. Kakaďák se v mezičase úspěšně vytřel a samička odvedla mladé, žere, nic evidentního ho netrápí, ale není rozhodně v pořádku. Proběhly výměny vody, solení, ale mám pocit, že by to chtělo separaci a léčbu. Akorát nevím čeho... Druhé rybě, která je v tomtéž akvu v nepořádku, stále chybí velké části ploutví, a ačkoliv se to přechodně zlepšilo, po dvou týdnech zase otrhánek. Ostatní ryby OK. Bitky, ze kterých by obě ryby mohly být poraněné, nepozoruji...
Musíš popracovať na hygiene akvária. Vymeň teraz 50% vody za odstatú, potom tak rob 3x do týždňa, neskôr raz do týždňa a uvidíš ako sa to zmení. Musíš vyhádzať všetko farebné a umelé z akvária. Takže hygiena, hygiena a hygiena. Keďže máš raka, tak rastliny živé by tam dlho nevydržali. Koľko je to pár rybičiek? Skús rovnako pogoogliť a použiť prípravok "No planária" snáď zaberie i na to.
tak trochu som ocakaval tuto odpoved
tak zatial dik
budem sa drzat tvojich rad
Už více nespekuluj a měň tu vodu, někdy méně je více. Aquatan moc nepomůže a Fishtamin jsou vitamíny, který jsou sice výborný, ale tak trochu na nic, když jsou ryby ohrožovány na životě.
este ma napadlo.. co tak pridat aj aquatan? pripadne sera fistamin?
Toxivec ale bohuzial nemam a momentalne niesu financie nazvys. cize len ta vymena vody a neskor pridavat nitrivec?
Tak v prezenatci čtu cosi o krupičce léčené Omnipurem, což není zrovna to přesný léčivo na krupičku, spíš Costapur, když zůstaneme u Sery a taky něco o koketování s Bactopurem, což je docela zabiják nitrifikačních bakterií, takže je možný, že se zde klasicky jedná o řetěz událostí. Stran těch bakterií, klidně ano, ale spíš ještě něco účinnějšího na nebazpečný N látky jako je Toxiveca teprve následně treba Nitrivec a kombinovat s těma výměnama vody.
Edit: Díval jsem se do prezentace Mini 50.
dik za radu. skusim to. presun trval mozno hodinu, filter bol celu cestu namoceny v odcerpanej vode, dno som odkaloval 1x za tyzden s vymenou asi 1/3 vody.
a mohol by som pridavat aj nitrifikacne bakterie, vsak? tym snad nic neskazim...
Nevím jak dlouho trval ten přesun, jak se nakládalo s filtrem, zdali nebylo odkalováno dno a pod. což je zásadní pro zdárný restart akvária. Podle mě je akvo ve stavu ne zcela funkční nitrifikace a proto by ty výměny měly pomoci a to že měříš nějaký hodnoty, který jsou v nějakých mezích, na to já nedám a zvláště v tomto momentě, kdy bylo akvo přestěhováno, může se hodnota jednotlivých N látek velmi rychle měnit a klidně se může jednat o daleko většího zabijáka než jsou NO2,3 a tím je čpavek. Ovšem jsou to všechno úvahy a doměnky, když nevím měním vodu jak vo život.
a v com by mohla byt zla kvalita vody?
Léčivo nasaď a to konkrétně vodoléčbu, takže denně měň min. tu 1/3 objemu vody.
0 15.10.2014 16:28 saros3 – Co je to za chorobu?
Prosim vas o radu. pred par dnami som prevazal akvarium (kedze som sa stahoval) a urobil som to takym stylom, ze som skoro vsetku vodu vypustil, ostalo tam iba tolko, aby boli rybky vo vode a zaroven aby nebolo akvarium tazke na prenos. Ale stala sa taka vec, ze po ulozeni akvaria na nove miesto a po napusteni odpustenej vody (s vymenou 1/3) mi zacali dochnut rybky. Neonky boli malatne hned a do par hodin bolo po nich. Jeden mecunik mi vyskocil a to mam skoro cele akva zakryte. Dalsia samicka mecuna uz vcera lapala po dychu (skoro stale pri hladine) a skoro vobec neplavala. Dnes som ju uz nasiel mrtvu na dne. Pozorujem belave flaky na tele poslednej samicky mecuna. Obavam sa ze si dlho nepozije. No Black Molly vyzeraju byt v pohode. Hodnoty NO2 a NO3 su v poriadku. Vpored dakujem za rady, lebo som uz zufaly. neviem ci mam nasadit liecivo, alebo to zmizne...
Přidat reakci
1 ...... [83] ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200529x