Co je to za nemoc?
Zdravím, opravdu, než jsem psala sem, sem se snažila něco najít. Bohužel, nic mi to nepřipomínalo. Na jídlo se pravda tolik nevrhá, ale žere. Šupiny zježený nemá, od ostatních se nedží. Nevím, jestli to je jen začátek, či co. Dneska jsem akorát uptratila samečka čichavce medového. Už včera byl nějaký divný. Chvíli plaval v pohodě, pak strnul, a nehýbal se. Jedině, co jsem na něm pozorovala, tak bylo to, že se mu do černa zbarvilo bříško a ploutvička spodní. Stejně jako když začal prohánět samičku, asi před měsícem a půl. Akvárko čistím pravidelně každý týden. měním 60l vody. Dno odkaluji. Nemám pocit, že údržbu bych zanedbávala
No , tak kytky spotřebovávají nejen N látky a spotřebují jich jen tolik kolik mají i těch ostatních "živim" , těch pět stonků co tam je to myslím nevytrhne
Raději bych opravdu ten kamenolom jak kolega zmínil úplně zrušil a nechal čisté dno , v tomto co tam máš se nebude dařit ani nitrifikaci ani kytkám , čisté dno znamená častější výměny vody a i stres ryb , kytky můžou být v substrátu v košíčkách , osobně bych raději když už , tak ubral krapet dna z jiného zajetého akva nasypal na dno odchovny , doplnil do odpovídající vrstvy jemným substrátem, osadil rychle rostoucíma kytkama a každej den přidal krapet nitrivce pro urychlení zajíždění. Máme ve 112ctce jen živorodky , prvorodičky vrhnou cca 15ct kousků , myslím že jsou ztráty minimální i bez přelovování , co nepožerou první den už nepožerou , stačí větší trs mechu , chumel kytek a potěr se má kam schovat , na hladinu pět šest pistií , potěr si v něm libuje
Možná jsem to špatně napsal s tim perličkováním, ale mám pocit že to že rostlina perličkuje není tím, že je nasycená voda kyslíkem ale ta rostlina. Což by mělo být způsobeno aktivní fotosyntézou. To by tedy mělo značit že se kytka má dobře, a tedy i dobře vstřebává dusíkaté látky, ale 1) nebudu dělat offtopic 2) je to jen laický názor
No nevím , to že rostliny perličkují , si myslím znamená že je voda v akva kyslíkem nasycená na max co pojme , rozhodně to neznamená že funguje přeměna N látek,
výměny vody nic nepokazí , trošku přisolit nemůže taky škodit...
Na tu výměnu vody přitlač a měň klidně denně 1/3 objemu.
Edit: Tzv. Ti kysne voda a při pohledu na ten kamenolom co máš na dně té odchovny není divu, to vyhoď a měj to dno holý, bude se Ti to daleko lépe udržovat.
Rád bych se vás také zeptal. Neměl jsem sice sílu projít podrobně všech 130 stran ale snažil jsem se vyhledat co šlo. 14-ti denní prckové pavího očka má slepenou (nebo minimálně trojúhelníkovitého tvaru) zadní ploutev. Většinou se tu popisoval tento defekt společně s dalšími příznaky, ale nic dalšího zatím nepozoruji. Plavou řekl bych normálně, žerou, oči černé. Zbytek na takovém prckovi neposoudím.
Prozatimní léčba je jen výměna vody častěji. Na počet a velikost ryb je v akvárku podle mě rostlin dost. Navíc perličkují, čili z toho soudím, že přeměna NO2 je dostatečná.
Akvárko by již mělo být zaběhnuté. Stáří 2,5 měsíce.
Tímhle defektem trpí co jsme zpozoroval 3 kousky. Zbytek osádky zcela zdráv.
Starší reakce
Děkuji, bublifuk mám, tak nahradím. Zkusím to všechno.
Denně nim měň 1/3 vody, klidně i s tím přípravkem na úpravu a dal bych tam místo vzduchování bublifuk a ideálně před tím vymáchanej v bordelu z toho akva, kam mají ty rybky jít, třeba trochu odkal dno a v tom to promáchni.
Ještě mi příjde v tom Hornbachu divný to, že když ty rybky dávají do toho sáčku, tak do něho nedávají vodu z akvaria, ve kterém ty rybky jsou, ale dávají tam vodu od kytek, který mají úplně někde jinde, to je asi pro ně taky jiná voda ne?
Jo v pohodě, jenom mě mrzí, že jsem jim teda moc nepomohla, když jsem pro to dělala co bylo v mých silách a co jsem věděla/nevěděla. Tři zatím vypadjí v pohodě až na ty vlákýnka na těch ploutvích, jedna to má tak, že se dokaže potopit a ustát to a druhá s tím pořádně bojuje
Tak třeba se to nějak ustálí ta voda a udělá se jim lépe. Teď už asi nemůžu udělat nic vic..? Žádný lék či něco asi nemá smysl řešit.
Ono psát selhala, no bejt to tak nemusí, co nestačí teď může stačit příště, ale je to o tom řetězu událostí, jak jsem popisoval. Bezproblémů zdravá ryba by to s největší pravděpodobností i ustála, ale jak je ryba načatá, tak ten příchod do nic moc podmínek ten stav ještě zhorší, což se právě u tebe děje. Je třeba i tuto trpkou zkušenost vnímat pozitivně, pro příště. Chápu, že se to jak to píšu, spoustě lidem nebude líbit, ale tak to vidím, tak žádnou trudomyslnost.
tak to jsem selhala, to jsem tím pádem projela... Netušila jsem, že to musí být tak dlouho a přitom si všechno dopředu pokaždý zjištuju, budu sem muset chodit častějc a radit se zkušenýma lidma a ne jen s literaturou...
Nóó, tak to už se to trošku vyjasňuje. To není karanténa a to že tam šel přípravek na úpravu vody, tím to u mě neukecáš, to chce spoň 14 dní normálního provozu, klidně s nějakou rostlinou, volně pohozenou, s bublifukem, já vzduchování v karanténě nepoužívám. To potom samej šok pro ty ryby, z velkoobchodu do krámu a k tobě, to máš střídání různejch vod a někdy hodně rychle a ta tvoje karanténa nefunuje zcela správně, bohužel.
Perlivou vodu? No přímo zaběhnutá nebyla, byla asi den přichystaná s odstátou vodou a přípravkem na úpravu vody pro ryby.
Někdy je ta nejlepší pomoc jim to trápení usnadnit a poslat je na druhej břeh rychleji. Počkal bych do rána a pokud se nezlepší, tak perlivou vodu. Jenom otázka, ta karanténa byla zaběhnutá, nebo je to účelovka?
Je aha, já se lekla, že jsem z něčeho obviňována
já pro ty všechny svoje zvířátka dělám maximum, mám zvířata hrozně ráda a tak chci aby se cítili dobře. Ale tenhle boj asi prohraju
Já bych ráda od chovatelů, ale zrovna tenhle pancéřniček je tu těžko k sehnání, v normálním zverimexu jsem ho tady ještě neviděla ... Takže ty dvě asi nepřežijou, achjo :( Nejhorší, že jim asi fakt nemám jak pomoct, dělám co můžu...
Já jsem svojí poznámkou nemyslel tebe, ale obchod, velkoobchod. U tebe ta starostlivost je z toho co píšeš, znát.
Mám je doma jeden den v karanténě od ostatních a dodržuju všechna opatření (vzduchování, čistá odstátá voda s úpravou pro ryby, nepřekrmuju, léčivo dle dávkování až dnes), aby se nic nerozjíždělo a stejně je to horší a horší :( Akvaristiku dělám od malička a zodpovědně, neměla jsem nikdy větší problémy. Opravdu tohle jsem ještě neviděla a je mi těch mrňousků líto
Tak to nevypadá dobře, rybky nejlépe kupovat od chovatelů a nebo si dobře prohlédnout v jakém jsou stavu. Bohužel ryby v akvaprodejnách typu Hornbach, Blobus a další, jsou málo kdy v pořádku. Aspoň tady u nás na jihu Čech.
Zřejmě problém s plynovým měchýřem, bohužel jen velmi těžce léčitelná záležitost, rybky půjdou nejspíš kukat. Všechno je to o podmínkách a možnostech nechat to, či ono onemocnění rozjet.
Pod lupou jsem koukala, ale toho moc vidět není a mikroskop nemám :( Teď začínají mít dvě pandičky ten problem, že se těžce potápí, pořád je to nese na vodní hladinu :( To jsem ještě neviděla. Vzduchuju, dodržuju čistou vodu a kápla jsem jim seru omnipur. Z Hornbachu už si rybku nekoupím.
Nemáte po ruce lupu, nebo mikroskop? Ty by parazity dobře odhalily. Také je přikláním k poškození ploutví vlivem přepravy, či vlivem nevhodných podmínek. Parazit by měl jít i mechanicky odstranit.
Jak jsem psal už včera, myslím si, že je to následek přepravy a pobytu v nic moc podmínkách a ty ploutvičky jsou takto potrhaný. Jak vypadají konce těch ploutví, nejsou jakoby světle olemovány, což by tu bakterku, či počíbající bakterku mohlo značit.
Jojo, já už se setkala s bakteriálním rozpadem ploutví, ale tohle vypadá jinak, je to zvláštní, parazit bylo první, co mě napadlo... Ale je zvláštní že po tělíčkách nemají nic, jen na koncích těch ploutví
Nabízelo by se použití toho Omnipuru, ale jak píše kolegyně, počkej na zkušenější diskutéry.
Můj čistě amatérský názor je, že ta bílá vlákýnka mají podezřele stejnou velikost a tvar. Nemůže to být nějaký vnější parazit? Otázka na zkušené diskutéry..
Ahoj, děkuji za odpověď
Je fakt že teď přes noc jsem si té plísně taky všimla na těch ploutvičkách ještě k těm divným vlákýnkům. Trošku jsem přisolila a z léčiv mám doma - Tetra Medica General Tonic, Sera Omnipur a Easy Life anti-spot. Tak kutím co by bylo na to asi nejlepší. Panďouši papkají, ale zatím přichází spíše zhoršení u těch ploutviček
Ano, zeolit tu schopnost vázat na sebe látky ve vodě obsažený(výborný je na snižování škodlivých N látek) má a účinnost léčiva může snižovat.
Daval jsem to oboje najednou. Preleceno 2x. Nyni jsem aplikoval antispot od easylife. Jedine co si rikam, tak mam ve filtru zeolit. Tak jestli to neodbourava. Jinak ostatni media jsou komercni kulicky od jbl a eheimu.
Na krupici Ti jenom 2000 nestačí, potřebuješ hlavně exit, tam je namíchán koktejl účinných látek na krupici.
Sakra, je krasna.. ma chut k jidlu. Nitenky vyhodim.. rikam si cim to je. Akva je krasne, voda cista a od doby co mi umrel samec Betty a donesl jsem si noveho z Hornbachu to jde z kopce. Novy samec umrel na plíseň co se vytvorila tak rychle ze jsem nestihl ani zareagovat. Pak umrti samicek, pred casem krupicka co se drzi jak hrom, tedka tohle. S rostlinami z aukra se mi objevili plostenky a nezmari a sneci okruzaci...atd..proste na pytel. Sneky beru jako užitečny ale chci neririny, ne okruzaky.. a lecbu komplikuji krevetky..preleceno exitem a 2000 dvakrat. Krupicka se drzi. Na nezmara a plostenky nebo hlistice flubenol ale hlistice obcas vidim...
Bettu zkusim udrzet na zivu co nejdele...dekuji.
Hmm, ty nítěnky, no nic moc, když nejsou dobře skladovaný a ošetřovaný a mražený, no to je eklhaft, nebrat ani zadarmo. Inu vypadá to na načatej plynovej měchýř, množící se bakterie v dutině břišní prožírají stěnu toho měchýře a ryba směřuje na druhej břeh, na to nebývá léčba.
Edit: Ještě k té poznámce "přeléčil jsem akvárium". Proti čemu, čím, bylo to nutný, bylo léčeno skutečně co mělo, nedošlo tím léčením k výraznějšímu narušení biologický rovnováhy?
Prosim o radu.samice Betty prestala plavat a leze po dne. Jakoby mela v brise neco tezkeho co ji nedovoli plavat a stahuje ji ke dnu. Jinak zere, ma snahu zit. Pri nadechovani musi hodne makat, aby se dostala k hladine. Opakovane resim nejake nemoci ryb. Prelecil jsem akva atd, ale obcas prilepsim zmrzlymi nitenkami. Muze to byt z toho? Voda cista, kazdy tyden menena, filtr vykonny...hodne rostlin, krmeni v norme..dekuji.
Řekl bych že jsou po tom transportu ty ploutvičky potrhaný a to co je na nich vidět je zřejmě nějaký druh zaplísnění. Nasadil bych vodoléčbu(častou a intenzivní výměnu vody), vodu lehce zasolil(rovnou pol. lžíci na 50 litrů vody) a mělo by se to zlepšovat. Když to nzabere do 2-3 dní, tak klidně přidat nějaký protiplísňový přípravek, třeba eShu 2000.
Ahoj, prosím moc o názor a případnou radu - včera jsem si koupila pancéřníčky pandy (moje které jsem měla 5 let mi právě uhynuli, hádám že stářím). Bohužel u nás je nikde moc nemají pouze v Hornbachu se kterým také co se rybek týče nemám moc dobré zkušenosti, ale pandičky zbožňuji tak jsem neměla moc na výběr. Ale k věci - některé z nich mají na koncích ploutví takové dlouhé vlákýnka (viz foto). Ještě jsem se s tím nesetkala. Snažila jsem hledat na netu, ale nic pořádně chytrýho jsem nenalezla. Může se jednat o nějaké červy? A co případně na ně? Děkuji za každou odpověď!
Ty pancíky bude nutný zbavit těch bakterií, aby se na to neopomnělo, jak jsem psal, volil bych ten direct v té separé nádržce a samozřejmě dát tomu akvu odkud jsou odlovený lepší fazonu.
Tak to budu muset do budoucna nějak vyřešit :( Chtěl jsem v tomto režimu přežít 5 let.
To není o Liapor...to je opravdu údržbou. A pak teda z toho se rozjela i ta děrovka...Asi vám někdo krmí...no a pak už je to otázka pár dnů...
Ano je to z jedné nádrže. Je pravda, že co jsem odjel do Německa, tak kvalita vody asi mírně pokulhává. Jezdím domu jednou za měsíc, takže odkalování není ideální. Nádrž má objem 400l a je v ní 10 skalár, 10 neonek, 6 sturysom a 8 corydorasů.
Pravděpodobně se tedy nebude jednat jen o mechanické poškození. Je mi divné, že by se takhle zřídily o ten Liapor, protože o tomto problému v souvislosti s Liaporem ještě nikdo nepsal (aspoň podle toho co jsem kde pohledal).
To je z té nádrže s "nemocnou" skalárou? Jestli jo, pak měl Roman pravdu s tou děrovkou...
Vousky napadnou plísně a baktérie a "zmizí", chtělo by to ve společném akva zlepšit kvalitu vody, jinak budou bez vousů pořád.
Ano ubroušený a už tam pracuje bakterka, takže něco antibakteriálního, asi bactopur direct, jak jsou v separé, neměl by to bejt problém. Uvidíš co na to ostatní. Jinak když jsem to co vidím viděl naposledy v jedný dohledovce, rybky šly do 14 dní kukat, takže zasáhnout a rychle.
Foto: 3
Foto:2
Kamarádi, věřím, že mi opět dobře poradíte. Ve společenské nádrži mi u corydorasů zmizely všechny vousky a zakulatily se jim tlamičky. Přikládám foto.
Osobně se domnívám, že se patrně jedná o mechanické obroušení o dno (testuji v nádrži asi půl roku liapor). Máte někdo podobnou zkušenost? Nebo tipujete na nějakou nemoc?
Pro zatím jsem je odlovil do separé nádrže a budu sledovat.
Starší reakce
Ano, ve skleničce je za účelem...
Netrap ho v tý skleničce, víš co v takový situaci udělat. Co mu je, to fakt netuším, ani koule nic neříkala, už jí mám sice doma, ale nic. Snad stáří, snad paraziti, snad...
Já bych to tipnul na nějakého nálevníka.
Mám nějakého marodného samce kakadu. Je takový olezlý, ale na plíseň mi to nepřijde, polehával na dně a hodně ztmavnul. Netušíte , třeba i s nahlédnutím do věštecké koule, co by to mohlo být? O léčbě snad ani neuvažuju, je to rychlý průběh, včera se zdál ještě normální, spíš mě zajímá, jestli "to" nemohou dostat další ryby.
V akvárku je přes rok, jak byl starý při koupi netuším.
Přidat reakci
1 ...... [100] ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200527x