Problém bude s dusíkovým procesem. Nastudujete třeba tady:
www.akvarijni.cz/… .
V akva se nestačily díky brzkému nasazení ryb vytvořit prospěšné bakterie, které rozkládají odpadní látky z ryb na látky , které spotřebovávají rostliny, nebo na látky, které nejsou pro ryby až tak nebezpečné.
1.) Proto je důležitá nejdříve rychlá a poté pravidelná výměna vody (odstátá bez chloru). Např. pokud budou rybky vykazovat problémy, každý den 30-50%. Pokud budete čistit filtr , tak jen v odpuštěné akvarijní vodě. Chlor nitrifikační bakterie zabíjí.
2.) Na noc bych doporučil vzduchování.
3.) V akva je málo rostlin. Pokud možno, sežeňte něco rychlerostoucího, co se pak dá z akva odstranit.
Ideální jsou např. Ceratophyllum demersum (růžkatec ponořený), Egeria densa (douška hustolistá), Hygrophila polysperma (Mokřanka mnohosemenná), Najas guadalupensis (řečanka guadalupensis) a i některé plovoučky dokážou s dusičnany rychle zatočit např. okřenek(pozor na zastínění)).
4.) Krmit minimálně - nic nesmí padat na zem. Několikadenní půst by také nebyl od věci.
5.) Dobré by bylo testy sledovat stavy čpavku, dusitanů a dusičnanů. To Vám ovšem jen ukáže, kdy se v akva konečně vytvoří biologická rovnováha, a kdy budete moci vodu opět měnit 1x za 1 dnů.
6.) Nemám osobní zkušenosti, ale dle propagačního letáku např. Tetra NitrateMinus má dlouhodobě redukovat množství dusičnanů. Dále existují různé přípravky, které mají do akva dodat užitečné bakterie např.
www.dajanapet.cz/… . Ten biofiltr já osobně použil, a akva se rozjelo bez problémů.
Body jsou sestaveny v pořadí důležitosti a v pořadí, jakém by neměl být problém je splnit.
Nezapomenout na samostudium.
Držím palce.