Co je to za nemoc?
Jen z té fotky je vidět nevhodné dno, plastové dekorace také nejsou dobré doplňky do akvária. Příčinou by mohly být nevhodné podmínky v nádrži. Nejlíp kdybys založil prezentaci akvária.
0 31.08.2021 09:45 WayneCz – Bílá skrvna na Neonce
Ahoj, velmi rychle se mi na Neonce objevila bílá skvrna (viz. fotka) a měl bych na Vás prosbu, zda nevíte o co by mohlo jít, případně jak zaléčit a předejít podobným onemocněním. Předem všem děkuji za reakce a veškeré rady.
Tak jsem googlil na zahraničních fórech a mohla by to být dermosporidia. Co jsem zatím vyčetl, má to být poměrně časté u neonek a teter císařských a nedá se léčit. Je to údajně houba a nákaza by u sladkovodních ryb neměla způsobit úmrtí, ale může se šířit na ostatní jedince těchto teter. Jeden zdroj uvádí, že to i samo mizí a jednou nakažené ryby jsou imunní.
Zdravím, po dovolené jsem objevil tetru císařskou s boulí u tlamky a velkou boulí na boku, která vypadá jako vyplněná nějakým parazitem .... Vypadá to hodně ošklivě, ale ryba je jinak vitální, žere, prohání ostatní ... Poradí někdo, co to je? Případně léčbu?
Starší reakce
- vysadit baktopur direkt oslabuje zbytečně rybu
- použijte léčivo obsahující fenbendazol, nebo přímo Praziquantel (v ČR dostupné pouze na veterině, nebo na zahraničních e-shop)
Na fotce má ancík úplně propadlé bříško (ten živý), spíš bych si tipla na vnitřní parazity, než bakterku. Ale nejsem odborník přes nemoci.
ahoj, prosim o radu, mám nějakou nemoc v akvariu, postupně mi odcházejí ancíci, až aspoň 3. kus během cca týdne až 10 dní (měla jsem jich 6), taky to vzalo i samičku čichavce zakrslého (tedy mám už akvárium bez čichavců), můžete kouknout na moji nádrž Moje televize, tam jsou všechny info o akváriu (100 l, krevety, šneci, neonky, parmičky černopruhé, ancíci, bez CO2), posílám taky fotky uhynulého ancíka, tipuju bakteriální rozpad ploutví, další 3 ancíci, vypadají celkem čile, někteří mají možná koneček ploutve zasažený, parmičky černopruhé jsou na tom podobně, ale žádná ještě neuhynula, neonky vypadají úplně zdravě, krevety a šneci úplně zdravé, měřila jsem hodnoty testy (nitráty, chlór a všechno možně, asi 10 políček to má) a vše v pořádku. Už týden vzduchuji a léčím Serou baktopur. Krmím vločkami, praškovým krmením pro krevety a drcenými podomácku sušenými akvarijními rostlinami. Díky za radu
Starší reakce
0 22.07.2021 16:13 Ricinko – Skalár - choroba
Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu, čo by to mohlo byť? Dnes ráno sa to objavilo na jednom Skalárovi. Ostatné ryby sú v poriadku. Skalár zatiaľ reaguje, príma potravu.
Ďakujem vopred za odpoved.
Starší reakce
- ne nejedná se o tuberkulózu ,nejspíše jde o vývojovou vadu, případně defekt, který vznikl pří přelovení
0 04.07.2021 02:27 MrQvik – Panceřníček - deformovaná páteř
Zdravím, jedná se o tuberkulózu? Ostatní rybky OK, nádrž +/- to co je v popisku je. Momentálně jsem ve fázi kdy provádím výměnu aqva za větší (začalo protékát). Aqva do té doby fungovalo krásně. 1x měsíčně cca 20L vody a odkalení, tak mi není jasné co se s ní děje.
Starší reakce
taky možnost, sem tam se stane, že je ten faktor spíše stresový
vdaka za odpoved. Obe tie uhynute dania boli zo stareho chovu (nie nove z akvaristiky), no tiez ich mohla oslabit zmena - zdvojnasobenie hejna a pritomnost mladych. Dufam, ze uz to bude lepsie...
Může to být kombinace více věcí, příznaky, které popisuješ nejsou specifické pro jedno onemocnění, mohli být načatí už z akvaristiky a změnou podmínek se jim podlomila imunita, plus kdoví čím byly krmení, ten krvaví flek by spíš seděl třeba na avitaminózu vit.A. a pak to můžou být střevní bičíkovci, kteří využili oslabení ryby, spíše než hlístice. ale s preventinem toho moc nezmůžeš, sleduj ostatní rybky, nemusí mít stejný problém, ale mohou, pak by to znamenalo přeléčit všechny ryby
Samicka dania utratena. Cervena oblast s bodkami sa zvacsovala, zjezili sa supiny na tom boku. Po vybrati z akva pozorovatelne aj vonkajsie krvacanie. Po utrateni zrejme z brusnej dutiny unik malych "paliciek". Podozrenie na diagnozu perforacia crevnej steny hlisticami. Den pred zaciatkom pozorovania cervenej farby na povrchu tela mala podozrive dlhe vykaly. Ak by niekto dokazal potvrdit / vyvratit moju domnienku, budem vdacna.
Dobry den, chcela by som poprosit o radu. Na foto je samicka dania, ma cervenu skvrnu na boku. Zacalo to par pasikmi na boku, akoby tenky trhajuci sa sev (mavali to nevytrete samicky), ale v priebehu dna sa rozsirilo a je to krvavo ceveny flak, ale nie otvorena rana. Vcera zrychlene dychala, uprednostnovala hladinu.
Je v karantene spolu s mladym samcekom (tiez foto), ktory vyzera velmi pochudnuto a strani sa ostatnych. Je tam este dalsia samicka (Gracia) - dlhodobo zrejme zadrzuje vajicka , izolovana pred tyzdnom spolu s dalsou na podozrenie na zabrohlisty.
1. pred tyzdnom mi zomrela samicka dania (Teria), silne podozrenie na zabrohlisty (zrychlene dychanie, u hladiny, vyrazne opuchnute a odstavajuce ziabre). Stav sa zhorsoval velmi pomaly s tym, ze casto zadrziavala vajicka (podla mna to bolo brucho z vajicok, nie chorobne). Nepomohla esha 2000 ani Tremazol.
2. tri tyzdne dozadu mi zomrel panciernicek panda - rozpadnute ziabre, nasledne v karantene biele chomacovite utvary po tele (plesen?) a ku koncu cervene skvrny po tele
3. dva mesiace dozadu mi zomrela samica pestrenca cerveneho (Diana) -najdena v rastlinach...
Neviem, co sa deje, rok to bezalo na zaciatocnika az prekvapujuco dobre, uhynula nam len 1 parmicka, zrejme bicikovce (preliecovala som cele akva kvoli bielym vykalom). Pred mesiacom sme navysili pocet rybiek (ale to uz bolo po pestrencovi a panda uz tiez bol chory). Je pravda, ze uz som im uz prestrala davat post, krmili sme mozno trocha viac, ale ryby su vacsie... Alebo uz po roku si treba zvyknut, ze niektore uz mozu mat pol zivota za sebou? Teraz sa to mozno mohlo zhorsit nasadenim vacsieho poctu ryb (chcela som pridat prirodneho hnojenia), stresom - vypukli veci co sa ako -tak zatial drzali? Neviem.
Do karanteny som dnes dala Prevent, ale netusim, na co zacielit pripadnu dalsiu liecbu - ak to vobec ta samicka prezije ... A co s tym vychudnutym samcekom?
Dakujem za rady. Prezentaciu mam, i ked mozno az moc podrobnu...
Starší reakce
- ne vše se dá přesně určit z fota, proč myslíte, že jsem vedl dva postupy možnosti léčby
- pokud jde o tu lehčí formu vzniklou z prostředí akvaria ,postačí sůl
- v druhém přípdě je to vážnější, tady to lze přiřadit až ke třem druhům typu onemocnění, přesně to bez vyšetření neurčím , v zásadě lze použít právě uvedený Sera Bactopur,
- použitím soli dochází k vyváření ochranné vrstvy u ryby a podpoře léčby
- k léčbě bude dostačující lehce zasolená voda, pokud nedojde k ústupu, bude třeba použít k léčbě Sera Bactopur
-stáří ryby
0 17.06.2021 17:42 Misak13 – Ancik-cervene"bublinky" na tele
Starší reakce
- není
- separace s lehce zasolenou vodou,
- pokud nedojde k samovolnému vstřebání do týdne, bude lépe rybu utratit
-
Nehadejme zde z křišťálové koule. Krupička to neni a gigantický růst buněk také ne. Ten vypadá úplně jinak. Sám jsem se s tím nesetkal a těžko stoprocentně určit co to je. Z preventivnich důvodu bych rybu separoval a zkusil léčbu běžným protiplísňovým prostředkem. Pokud to do týdne nezmizí rybku utratit.
Mohlo by to být nakažlivé??
To není krupička ani omylem,při krupičce ryby vypadaj jako by byly jemně posypané moukou,když se naplno projeví.Tohle vypadá spíš na nějakej vřídek,nebo tak něco.
Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda někdo neví co by tohle mohlo být. Mám necelý rok založené akvárko a teď jsem nebyla nějakou dobu doma a jedna z mých neonek má na boku jednu bílou kuličku. Chová se normálně, žere bez problémů a vypadá jinak v pořádku.
Díky moc za odpověď.
Starší reakce
Podívej se v tomto odkazu:
www.akvarijni.cz/…
na termín vlasovec (v odstavci hlístice).
Je tam popsána i léčba.
No uvidíš, Betty jsou potvory, ona většinu času nic a pak si jde zalovit, potupně ti takto budou ubývat po jedné i ostatní rybky, určitě bych zvážila přestěhování Bettky jinam, i vhledem k ceně rybiček (Dania nejsou zrovna nejlevnější kousky)
Mam v 200 litrovom 2-rocnom Juwel LIDO akvariu 4 skalare uz asi 5mesiacov.
Nedavno som si vsimol ze jeden sa zacal schovavat a nevychadza von ked krmim.
Na prilozenych fotka je vidiet ako mu trcia z konecnika nejake cervene stetiny.
Ale co som pozeral tak to maju aj ostatne skalare.
Na porovnie prikladam lad foto aj dalsieho skalara.
Mam v tej nadrzi aj krevety Red cherry - Neocaridina davidi a skalare si na nich obcas pochutnaju.
Moze byt, ze to co je na fotkach je zvysok kreviet?
Alebo to budu nejake parazity?
0 11.05.2021 22:31 xyzo – Aká je to choroba?
Zdravím, rozmnožili sa mi mečúne, mám ich v malom akva, majú asi 3 týždne, normálne prijímali potravu, rástli avšak posledné dni niektoré z nich robia prudké nekoordinovane pohyby, a neviem čo im je, mám tam filter, teplomer, rastlinu, svetlo, slimaky co pozeru zvyšky...
Děkuju za radu,
Kamarád to bohužel nepřežil ale betta mi nikdy agresivní vůči ostatním rybám nepřišla, spíš tam tak klidně plave, dělá hlouposti a hraje si, ale nikdy jsem ji neviděla otravovat jiný ryby. Teď si ji budu radši víc hlídatv (ryby jsou spolu zhruba dva měsíce)
Reaguji na přítomnost Betty, měla jsem obdobnou posádku a Betty mi Dania postupně vybíjeli, zaprvé jsou Dania velmi citlivé na stres a za druhé jsou naprosto bezbranné. Jak dlouho takto spolu žijí? Vhled nemocné rybky by odpovídal i poškození po napadení s následným zaplísněním ranek, nemyslím si že dáš ještě rybku dokupy.
Nemá jen zježené šupiny, je i dost nadmutý. Dej mu pár dní dietu, ale podle mě se to nezlepší - je na cestě na druhý břeh. Přitlač na výměnách vody. Minimálně 30 %, teď pár dní po sobě klidně 50 %.
EDIT: Nepředokládám, že by to byla otrava - to by těch ryb bylo postiženo víc.
0 11.05.2021 11:09 LucyL – Dánio
Dobrý den,
včera odpoledne jsem si všimla u jednoho Dánia skvrnitého divného chování a takových jakoby "kuliček" na straně a těsně před zadní ploutví. Dánio nechce jíst, vypadá tak trochu jakopby se dusil (rychle otevíra tlamičku) a plave cukaně a jen trošku (oproti ostatním Dánií, ty jsou turbotrysky co pořád blbnou). Včera večer jsem ho radši přesunula do izolace ze strachu i o ostatní ryby. Teď před chvílí jsem se na něj zas koukala a nevypadá že by se lepšil, zpíš naopak.
Sdílí akvárium s dalšími Dánii, Bettou, pancéřníčky a od minulého týdne i se dvěma šneky (nevím jestli to může nějak s šneky souviset, jakože by mu něco přinesli). Ostatní ryby vypadají úplně vpořádku.
Máte někdo prosím typ co by to mohlo být a jak se to dá léčit, popřípadě jestli mohl nakazit i ostatní ryby.
Tohle je moje první akvárko, tak asi trochu panikařím ale budu ráda za každou radu.
(na té ploutvi to vypadá možná jakoby ho to rozežíralo, možná nějaký parazit)
Starší reakce
Díky, už je v provizorní karanténě. Našel jsem ještě že se to může vyskytnout u otravy zkaženou potravou, to se mi zdá docela pravděpodobné, vzhledem k tomu že živé krmení je vždycky trochu riskantní, ale nenapadá mě jak ho vyléčit, kdyby to bylo ono..
Neporadím ti co je to za nemoc, pokud je to nemoc, ale u mě, když se nějaká ,,anomálie,, vyskytne, tak jde rybička z AQ co nejdříve pryč...
0 06.05.2021 09:57 Godamned – Zježené šupiny, mám se bát?
Ahoj. U tohoto filtru bude celkem jedno jak se čistí. Má tak malý objem filtrační hmoty, že opravdovou filtraci budou muset obstarat dno a jiné povrchy v akváriu. Nebylo dno před úmrtím ryb nějak důkladněji čištěno? Může to být klidně otrava. Jinak je možné, že ryby byly načaté už z obchodu.
Doporučil bych ale na příště před nákupem ryb nastudovat minimální počty ryb a minimální objemy pro jejich chov. Akvárko má 50 l předpokládám, že jde o hrubý objem. Vody tam bude reálně max. 40 litrů, spíš méně.
Ohledně řas. Doporučuju založit a pečlivě vyplnit prezentaci nádrže prezentaci nádrže, doplnit rostliny a vyházet vápenité schránky mořských živočichů a obrátit se do tohoto tématu.
rybicky.net/forum/484 0 02.05.2021 20:26 julie r – ztmavnutí tetry mechové
dobrý večer, moc vás prosím o radu. založila jsem nové akvárko - 50l. téměř měsíc jsme ho nechala zaběhnout, rostliny výborně prospívali. pak jsme na doporučení v obchodě pořídili 3 tetry mechové a 3 tetry pruhované + 2 sumečky pro začátek. zhruba po 3 týdnech jedna tetra mech. začala tmavnout, pak se začala nekoordinovaně pohybovat ve vodě, chvíli se nechala unášet proudem, hlavou nahoru, břichem nahoru, pak chvíli normál a tak dokola, oddělila jsme ji do sklenice a za chvíli chcípla. po pár dnech se to samé děje další a teĎ té poslední tetře mechové. zajímavé je, že se to střídá a po nějaké chvíli se začnou chovat normálně. v obchodě mi telefonicky nedokázali poradit, tmavnutí prý neznaj. jedině pro jistotu vyměnit část vody a přidat sůl 5g/10l. filtr pravidelně čistím, jen mechanicky ve vodě z akvárka, ne pod tekoucí vodou. po nasazení ryb začaly hnědnout rostliny, proti světlu jsou vidět nitě řas. svítím zářivkou, cca 8-10h. použila jsem hnojivo BIvoj.
Starší reakce
Popravdě bych to viděl na úspěch pouze u toho modrožlutého.
Pokud není přesně znám původce, použil bych osvědčenou kombinaci esha exit + 2000.
Podle mne je to důsledek rozhozené biologické rovnováhy.
0 29.04.2021 11:49 exbarson –
Re: RAP Hodnoty jsou naměřené v akva, ke včerejšku. A ano, zářivky jsem měnil najednou, příště budu vědět... Lze nějak doléčit ty postižené jedince, kromě častější výměny vody? Díky moc.
DanS napsal: To je opravdu možné, že to proběhne i takto rychle - bez předešlých, byť krátkých, příznaků (apatie, nechutenství atd.)?
Áno, môže to byť otázka niekoľkých hodín. Práve nedávno som mal tiež s takýmto agresívnym kmeňom baktérií osobnú skúsenosť. V priebehu pár dní padlo cca 150 rýb.
Ty hodnoty jsou naměřené v akva?
Pokud si měnil více zářivek najednou, tak se řasové kalamitě nediv.
Jinak u všech rybek půjde o bakteriální infekci.
Spíš než uv lampou a cočkem bych problém řešil častější výměnou vody.
0 28.04.2021 22:46 exbarson – Vyžraná kůže
Mám řadu let 220l akvárko. Poslední dobou (po výměně zářivek) jsem měl problémy s řasami. Nejdřív jsem to řešil filtrem s UV lampou (kam jsem přesunul keramiku ze starého), následně jsem začal hnojit CO2. Řasy se zlepšily. Hodnoty vody jsou v normě (NO2 -, NO3 15mg/l, PH 7.5, KH 8°, GH 7°). Mám ale problém s rybami - jeden tlamovec modrožlutý (mám celkem 3) měl před 5 dny na obou stranách bílé fleky (chybějící šupiny), viz foto, a postupně mu kompletně slezla na těchto místech kůže, teď to má vyžrané vyloženě do masa (viz další foto). Nemyslím, že jde o odřeniny, spíš mám obavu z parazitů. Pak jeden z tlamovců černoploutvých (v akvárku je celkem 10 - vlastní odchov) má extrémně vypoulené oči, teď už s krvavou skvrnou pod jedním z nich. Tlamku má poškozenou už z dřívějška od souboje. A paví očko má vystouplý bok. Léčil jsem to 3 dny zvýšením teploty na 28°C + eSHa 2000, pak jsem vyměnil polovinu vody a komplet akvárko odkalil. Zatím ryby beze změny. Nevíte, co teď?
K těm šupinám - výborné oko, vůbec jsem si nevšiml.
I skvělé rady.
A můj dotaz. To je opravdu možné, že to proběhne i takto rychle - bez předešlých, byť krátkých, příznaků (apatie, nechutenství atd.)?
Nikdy jsem se s tím takto přímo nesetkal, proto se ptám.
Děkuji.
Tie zježené šupiny a "nafúknuté" brucho svedčia o zlyhaní obličiek. Najčastejšou príčinou je vnútorná bakteriálna infekcia (rôzne rody baktérií - Aeromonas, Pseudomonas, Columnaris, Flexibacter,... pozri napr. "infekčná vodnateľnosť") ale príčinou môžu byť aj vírusy, plesne alebo prvoky, prípadne aj nevhodný chemizmus vody (pH, organické znečistenie, vysoký obsah dusíkatých látok,...). Bez laboratórnej analýzy je to vždy iba tipovanie.
Treba zatlačiť na výmeny vody, zamyslieť sa nad štandardným fungovaním nádrže a symptomatické ryby izolovať. Z hobby prípravkov sú na liečbu vhodné tie s obsahom nifurpirinolu (Sera Baktopur Direct, JBL Furanol Plus,...), v skúsených rukách napríklad aj tzv. "FMC". alebo po konzultácii s veterinárom antibiotiká na predpis. To je ale asi pre bežného akvaristu/akvaristku asi príliš nákladný a komplikovaný proces.
Vo velkom akavrku umrela a potom som ju prelozila do tej nadobky malej aby som ju vedela odfotit. Inak bola cely cas s ostatnymi rybami vo velkom akvarku
Přidat reakci
1 ...... [7] ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200526x