Co je to za nemoc?
Všem děkuji za názory. Vyřeším to asi tak, že tři zdravé rybky se pokusím darovat někomu, kdo pro ně bude mít lepší možnosti (větší akvárium a více znalostí). Nemocnou rybku se pokusím vykulírovat samotnou v akváriu a pokud se dá dohromady, udělám totéž i s ní
Nic jiného mě nenapadá, neboť ty možnost opravdu nyní nemám, ani na investici do zařízení velkého akvária a nerad bych, aby to rybky odnesly. Takže ještě jednou všem díky
Nevím, jak na tom jsou ostatní sumci, ale dle mého názoru je ten na fotce bohužel odepsaný. Ať je příčinou jeho zuboženého stavu prostá podvýživa z jakéhokoliv důvodu (např. slabá plachá ryba, které ostatní všechno sežerou) nebo přemnožení parazitických červů (Capillaria, Camallanus...) ve střevech jako důsledek předchozího špatného chovu, nedovedu si představit, že by v takovém stavu dokázal efektivně přijímat jakoukoliv potravu. I kdyby se ti červíci potvrdili (podle trusu - popsáno níže), rybka by léčbu Biovermem, nebo něčím podobným, nejspíš nepřežila.
Tak ta vyhublost by na vnitřní parazity i mohla ukazovat a taky bych si myslel, že je sužován nějakým bakteriálním onemocněním. Pokud ryba normálka přijímá potravu, je klidně možný, že je jenom takto zubožená od předchozího majitele, byla zřejmě držena v ještě žalostnějších podmínkách než nabízíš momentálně ty. Určitě pro kvalitu prostředí často měň min. 1/3 objemu vody. Zkontroluj výkaly, barvu, konzitenci, zda-li nejsou jakoby dutý, déle se držící u řitního otvoru a takový nakouskovaný, jako malý klobásky za sebou.
Já hubenýho peřovce rozkrmoval mraženou koretrou, každej den jsem do něj vpravil tak 3 kostky. Jde to ale jen, pokud je to ryba, co si pro krmení připlave a není někde zalezlá. A ostatní ryby jsem mu musel odhánět, prostě mu trošku pomoci, aby se k tomu krmení dostal hlavně on. Za týden byl v pohodě.
Nějaká žížala taky neuškodí.
Jestli má parazity, bude to horší. S podáváním a dávkováním léčiv buď opatrný, sumci to zrovna nemusej. Cos tam dával?
A byl takhle nicotnej od začátku nebo až později?
Velikost akvárka už psali jiní, na tyhle ryby je to žalostně maličkatý...
Hlavně potřebují větší akvárium. Keříčkovec taky. Mraženým nic nezkazíš, ale pokud žerou, tak to nepomůže. Možná by pomohla vodoléčeba - měnit třetinu vody každý den.
Vločková krmiva, granule a tabletky (zakládám si na kvalitním složení) - kompletní krmiva od soukromého dodavatele. Jinak netuším co bych jim měl dávat, jestli koupit nějaké komáří larvy, červy?
Najíst dostávají rybky určitě dostatečně, neboť ostatní jsou v pořádku, pěkně vykrmené, živé a plavou po celém akváriu. V akvárku jsou nyní dva tyto péřovci, jeden ancistrus a keříčkovec žabí. Nynější akvárium má asi 100 litrů. Ryby jsem podědil a nebyly zrovna v nejlepší kondici, neboť neměli v danou dobu patřičnou péči a já jakožto neakvarista, nevím přesně jak postupovat. Čtu si všemožné články, abych se do toho dostal a dal rybám co potřebují, ale přesto..Jinak rybka normálně plave, žere atd. akorát má takového nějakého parazita a né a né se ho zbavit. Dával jsem i nějaká léčiva v podobě kapek.
Ten sumeček je především strašně podvyživený, peřovci jsou velcí žrouti, ale dovedou být také dost komplikovaní. Měl jsem dva peřovce tečkované, kteří byli tak plaší, že nevylézali nikdy ve dne na žrádlo, a to ani při zhasnutých světlech. Musel jsem jim přihazovat další krmení po setmění, což znamenalo velkou zátěž na čistotu vody. Nakonec jsem to utrpení s nimi nevydržel a zbavil se jich. Jestli toto je podobný případ a ryba extra baštu na noc nedostávala, tak se nedivím, že takto vypadá. Tak zubožená ryba už ovšem nejspíš nemá žádnou šanci na přežití...
Ahoj, bez prezentace vyjadrujici aktualni situaci v akvarku nebo aspon podrobneho popisu akvarka ti asi nidko neporadi, .... to spis vypada na bezne problemy jako velikost akvaria/rybi osadka/filtrace/set up/udrzba/ apod., ale je to jen uvaha, pac bez dalsich inf. o akvarku se tezko radi ....
Vyhledej si pojem Phialophora.
Prozatím bych zůstal u té eSHy 2000.
jeste dve fotky... ma to docela hluboko okolo ploutve mi prislo
Podle mě bakterie... Tady esha nepomůže... Otázka je, jestli léčit celou nádrž, když říkáš, že už vidíš náznaky na jiných rybách... Například Bactopur ti spolehlivě rozhasí celou nádrž, ale i to se dá řešit...
no chomáčky to nejsou.. vypadá to, že je to na kůži pod šupinami a ty jsou tím pádem od těla vystouplé a mají bílou barvu... zkusím esha2000 (už jsem odpoledne nadávkoval) , měla by zabírat i na bakteriální infekce.. viděl jsem to v menší míře myslím i na dvou dalších kusech.
Není to u mě na mobilu vidět, ale pokud to jsou chomáčky, tak to bude plíseň. Na léčbu doporučuju Esha 2000.
Určitě bude reagovat někdo erudovanější. Podobně vypadala plíseň u mojí rybičky, jen to nevypadalo "hrubě", spíš jako měkké chomáčky. Ale počkejte na další názory.
Vodu měním pravidelně, podle testů 6v1 vše v pásmu optima. Díky za uklidnění. Promyslím změnu složení rybiček (výměna parmiček za razborky, jak mi tu někdo radil). O víkendu jsem se setkala s akvaristkou, která má menší akvárium, nezná názvy svých rybiček, vodu nemění, jen doplňuje - v létě víc, protože se víc odpařuje, říkala, a ryby jim nechcípaj.
Ale to je i o životním přístupu ke všemu
Hezký den přeji.
Tak co byste doporučil teď, zůstali 4 samečci. K tomu jeden Betta a jeden pancéřníček. Doplnit jejich počet na min. 6 asi ne. Vyměnit? Vím, velikost akva ideálně jen pro Bettu. Řekněme ale, že akva čistím dost, takže nějaké ty rybky navíc bych mít mohla. Tip odtud byly razborky.
Ahoj, dnes jsem objevil na jednom pancéřníčkovi takovéto bílé skrvny.. je to docela hrubý, jakoby vystouplý ven.. z druhé strany má dva flíčky menší, tady je to nejvíc.
Já bych se nebál v tomto případě sázet na stres. Tedy ne, že by je přímo zabil, ale mohl připět k jejich menší odolnosti vůči jiným nemocem. Ony ty parmičky jsou plavci a ta velikost akvária jim nejspíš moc nevyhovuje.
Tak tyhle otázky čas od času vytanou na mysl asi každému akvaristovi(ce). Někdy je to souhra náhod, někdy klasickej řetěz událostí, někdy se na tom lehce spolupodílíme my, někdy jsou ryby k těm koncům už předurčeny v okamžiku nákupu a někdy... Dalo by se pokračovat ještě dlouho, ale když se nefláká údržba(provádí se správně), pravidelně mění voda, její parametry jsou v nějakém akceptovatelném pásmu pro rybí osádku, akvárko prostě funguje, tak bych to neřešil a trpělivě prováděl tu údržbu atd.
Dělám něco špatně nebo je to takhle normální, že ryby hynou? Přijde mi, že se mi to zatím děje dost často...3 ks/ 2 měsíce...
Tvůj odhad byl opět správný. Je na druhém břehu.
Zřejmě je to zvětšení dutiny břišní zapříčiněno namnožením bakterií, tedy to jenom odhaduji, podle toho jak to popisuješ a tyto stavy se obvykle řeší usnadněním cesty na druhej břeh a nebo se použije, tedy zkusí použít, Bactopur direct v separé nádrži, neb je to docela slušnej zabiják právě těch bakterií a to i těch prospěšných.
0 28.11.2015 10:48 anabra – nemoc?
Prosím vás, co znamená, když se samička parmičky duhové už druhý den jen schovává pod kořeny a stále jakoby polyká, otvírá pusu, pořád... Poslední týden jí strašně narostlo břicho, jakoby měla kouli v břiše, ale nepřijde mi to jako ta vodnatelnost... Také je nutno říct, že je oproti samcům v blbém poměru, 1:5, tedy dosud, včera jeden samec podlehl asi zranění se sekundárním zaplísněním. Léčba eSHa2000 nezabrala. Děkuji moc.
Klikni na horní lištu na nádrže. Pak by se ti měla objevit možnost přidat novou nádrž. Tu myslím může přidat každý, omezení je jen na nové témata.
Já bych strašně rád a byl to můj plán ale ... // Zakládat nová témata mohou pouze přihlášení stálí uživatelé.
Edit: Já tu měl účet již dlouhou dobu. Ale teď jsem tu chvíli nebyl. Takže bohužel došlo ke smazání. Trochu nešťastné řešení no ...
Založ si prezentaci a vše důkladně popiš a přilož fotky. Bez toho nejde radit.
Nemusí to být nemoc, může to být způsobeno nevhodnými podmínkami.
0 27.11.2015 10:00 GRUMcz Dobrý den,
do zajetého akvárka jsem si koupil rybičky. Minulý týden mi odešla jedna Gold molly a nyní jedna neonka. Ležela na stejném místě a já nemohu přijít na to co je zabilo nebo proč umřela. Když umřou nejsou ani nafouknuté, nemají krvavá očička ani žábry nic. Nevím jak je to možné nebo čím. Poradí někdo?
PS: nepoužívám žádná hnojiva nebo jiné přípravky.
Nejsem věštec, ty příznaky mě ale ukazují na postupnou cestu ke druhýmu břehu, proto bych mu to ulehčil.
:-/ díky
a čím by to tedy mohlo být způsobeno?
Dobrý den,
v akváriu mám dvě malé pandičky a jedna začala nedávno vykazovat divné chování, evidentně způsobené nějakou nemocí. Většinu dne táví normální činností - plave a hrabe se ve dně, občas se jde nadechnout k hladině, ale zhruba jednou za 1-2 hodiny dostane "amok", začne sebou škubat, točí se ve spirále po celém akváriu, pak chvíli vypadá mrtvý, ani nehýbá skřelemi, po chvíli vyrazí k hladině a je zase OK. Má výrazně prokrvené skřele, rychleji dýchá a trochu zhubnul a zesvětlal. Žere normálně. Ostatní ryby jsou v pohodě. Vodu měním asi po 5 dnech, dva malé bublifuky pracují nonstop.
Mohlo by jít o žábrohlísty?
Díky
0 22.11.2015 12:55 malýkapor Potreboval by som pomoc práve sa mi podarilo prekonat apiosomu viac o chorobe tu.
discus.sk/…
Ale mám problém z jedným elongatusom vyzerá to ako keby nevedel ovladat chvostovu plutvu a stále je ohnutý v zadnej casti tela (vazera to ako keby ju pouzival namieto plutvy) na konci ju má trosicku rozstrapkanú. Snazil som sa to odfotit ale neslo to pretoze je neustale zalezený a nechce ani jest.Prosím poradte co by to mohlo byt.
Dakujem
Měním 1/3 vody + odkalení pravidelně každou neděli, měřila jsem NO3 = 20 mg/l, NO2 nulový. Poslední dobou bylo akvárko stabilizovaný, tak to nechápu, co se stalo. No toho jsem se obávala, že ji budu muset utratit, tak velkou rybu poslat na druhej břeh, z toho budu mít týden noční můru
Parmu na druhej břeh a to hned, vyměnit polovinu vody a přidat listy mandlovníku mořského. Kvalita vody je u gavúnů základ základní, vypadá to na počáteční stádium vředovitosti, ještě se to dá řešit. Udělej si časovou osu, něco se muselo trochu zvrtnout, nějaký změny, jinak výměny, prostě nějakej řetěz událostí, tedy tipoval bych, neb podle nicku nepředpokládám nějaký flákání údržby.
0 22.11.2015 10:51 Belisana [476] - gavúnci, labyrintky Ahoj, můžete mi prosím někdo poradit? Před cca 3 dny se mi zdálo, že má SAE trochu plnější břicho, jiné příznaky nebyly. Včera se jí na jedné straně trošku naježily šupiny, pořád ale čistila skla a rostlinky, přijímala krmení s ostatními a vypadala v pohodě. Přijela jsem domů večer, nebyla ani možnost to řešit. Dnes po rozsvícení nevyplavala, zůstala schovaná pod kořenem, ale co můžu vidět, vypadá více nafouklá. Odhaduji to na infekční vodnatelnost?, jen nevím, jestli a čím ji léčit? Nemám ji kam přelovit, ale i tak bude potřeba přeléčit celé akvárko
. Dnes se začal jeden gavúnek diamantový divně chovat, lapá po dechu, plave na místě a zdá se mi, že má taky mírně zvětšené břicho. (viz foto 1. Aby to nebylo málo, druhý gavúnek má na těle dva výstupky, jako bílé vřídky? (foto 2 a 3). S tím nemám žádnou zkušenost, co by to mohlo být (nějaký parazit?), chová se ale normálně. Doma mám jenom eSHu, což nebude vhodné léčivo, zajela bych do Hornbachu, jen nevím, co bych měla koupit? Děkuji předem za radu.
Proti tomu nemám námitek .
Nebál bych se zde napsat, po dobu léčby, klidně nekrmit vůbec. Ryba sužovaná kožovcem toho stejně poc nekonzumuje.
A žádné překrmování, voda se rychle zkazí, zapadlé zbytky krmiva plesniví a přechází to snadno na přiotrávené a oslabené ryby !
To nevím, ale sázím na to zaplísnění, to co jsem poradil je ve tvých možnostech, ale nedělal bych si ilize a vím že i krupička dokáže ryby zahubit, čímž neříkám, že to tak v některých případech u tebe bude. Tu dávku léčiva, podle toho kolik je v akváriu rostlin klidně zvýšit o polovičku.
0 21.11.2015 19:35 Barčuša Akorat,co muze byt ten bily flek na krunyrovci?je to samice a ma ho jakoby nad ritnim otvorem
Nedoléčená krupička a následný zaplísnění. Znovu léčit krupici, zvýšit dávku léčiva o 1/3, před léčbou odkalit a vyměnit větší, tedy klidně i více než polovinu vody. Po skončení léčby znovu vyměnit polovinu vody a vodu lehce zasolit(pol. lž. na 50 litrů akva vody), nalít do akva rozpuštenej roztok.
Jeste bych malem zapomela uvest,ze vetsina ryb se otira o kytky nebo kameny.
0 21.11.2015 18:56 Barčuša – Ja uz nevim co mam delat!!!
Prvne uvedu,ze jsem bez prace a tenhle mesic bez penez.Do toho mi proste jak naschval onemocnela kocka a ryby.
Zacnu tim ,ze jsem objevila krupicku.Lecila jsem ji 2 dny Serou Costapur.Po 2 dnech jsem objevila plisen na cichavci a na daniu.Tak jsem na radu jinych vymenila ctvrt vody a jednou nalila Preventin(proti vetsine parazitu)Aby toho nebylo malo,dnes jeden ze 6 pancernicku plave porad u dna.Do toho jsem na Ancikovi objevila na brise bilou skvrnu(vubec netusim co to je)Uz jsem fakt na pokraji silenstvi.Bohuzel nemam finance na dalsi prostredky!!prosim za kazdou radu,co mam teda vlastne pouzit a delat.Dekuni
Starší reakce
Tak to ti fakt neřeknu. Jestli je to ta nemoc, co jsem psal, tak jsou výzkumy fakt na začátku. Že to jde i na pancéřníčky slyším poprvé...
Povím ti svou zkušenost s tím. Měl jsem cca už jen dvacet neonek, tak jsem přikoupil dalších padesát. Na čtyřech kusech se to do týdne. Všechny 4 jsem okamžitě vyřadil. Za dva týdny se objevily dvě, šli taky hned. Pak byl měsíc klid a objevil se náznak u jedné. Preventivně šla taky. Jsou to tři měsíce a nic. Takže důslednou eliminací se to vyřešit dá... Ne každý ale dokáže zabít 7 ryb z padesáti, pro blaho ostatních... Jinou cestu bohužel ale zatím neznám...
Přidat reakci
1 ...... [70] ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200535x