Co je to za nemoc?
0 26.08.2020 12:50 Vojtěch R. – Tetra měděná
Zdravím, z důvodu předělání hlavního akvária jsem rybky kvůli bezpečí přesunul do karanténího akvárka s filtrem. Nejsou tam žádné dekorace takže je tam více světla a povšimnul jsem si u dvou rybek viz. foto. U jedné na zadní ploutvi takový červený flek a u druhé červenější oblast kolem žaber. Může se jednat o nějakou nemoc nebo něco jiného ?
- bakteriální záležitost, mnohdy doprovázena sekundarně s plisnovým výskytem, zvláště u živorodek, proto bylo zvoleno sirokospektrálni léčivo FMC
Ok, moc děkuji. Co by to mohlo být?
- odlovit ryby s příznaky do karantény s částečným poměrem vody z akvária a nasadit FMC léčivo, lehce vzduchovani, nesvítit, teplota okolo 25,
- pokud by se to vyskytlo i dalších ryb v průběhu 7 dnů, bude nutnost přelečit celé akvárium
-odkalit dno akvária,
Doplň ještě ty údaje o vodě.NO2 dusitany? A ty ryby dýchají pomalu nebo rychle? S tímto jsem se ještě nesetkal. Vidím to poprvé. Snad bude nějaký živorodkář vědět.
Stříbrný molly to má delší dobu, spíše se to zlepšuje, teď má ale nateklou kůži nad jedním okem.. U té gupky to je novinka a má to hodně :(
PH 7,2, 26C, ve vstupní vodě vysoké dusičnany, v akváriu kolem té 100mg to bude, už měsíc čekám na (zaplacený!) test z akvaristiky365 mám tu jen papírkový :/
Chtělo by to parametry vody v akva. A dát nějakou fotku nemocných rybek.
Zdravím, způsobuje prosím nějaké onemocnění (či parazit) otok / deformaci tlamky u ryb? V akváriu s dřívějšími úhyny (v noci, bez příznaků nemoci) mám už druhou rybu s deformovanou tlamkou - zůstává otevřená, rozšklebená.. ryby plavou normálně, potravu přijímají.. Jedná se o aquatlantis 96l :(
Čím to přesně bylo, to ti teď už nikdo neřekne, rozhodně ne bez detailních testů vody. Ale nedostatek kyslíku nebo otrava jsou nejpravědpodobnějšími variantami. Už jen jak tu nádrž vidím, je to obvyklá nešťastná kombinace málo vody, málo rostlin, moc ryb; navíc z velmi vzdálených a rozdílných biotopů, v takové nádrži pak tyhle katastrofy nastávají snadno.
Přijeli jsme pozdě večer, již bylo zhasnuto, proto jsem nekrmil, ale na ryby jsem koukal a normálně plavaly.
Urbii94 napsal: Ahoj, do rána mi vymřelo skoro celé akvárko, založené před 2 měsíci. Přežili jen ancistrusy a 2 cichavci a jeden umřel. Taky umřely všechny tetry i neonky. Ještě včera večer vše ok, voda pruzracna bez zápachu. Teplota 25°C. Jedly všechny. Voda i filtr pravidelně měněn. Nevíte čím by to mohlo být? Ryby mají vyboulene oči, včera večer byly normální. Díky moc.
To je tvůj dnešní příspěvek s časem a datem vložení 22.08.2020 12:37 !!!
Včera jsme nebyli doma. Takže krmení proběhlo naposled ve čtvrtek. Krmení používám stejně jako v ostatních akvariich.
Nádrž běžela již dříve, ale ryby jsme přesunuli do jiné. Nádrž jsem vycistil, dal novou odstatou vodu a nechal 3 týdny běžet bez ryb jen filtr, vzduch a kytky. Vodu měním po 14 dnech, poprvé po měsíci. Filtr čistim po cca 10 dnech. Krmení používám stejně jako v ostatních 3 akvariich. Krmnou dávku obdobnou jako v ostatních. Nádrž má 75 litrů.
Podle zvětšeného objemu břišních částí a vyboulených očí ryb, usuzuji na překrmení nekvalitním,nebo bobtnavým krmivem s návaznou otravou .
Chce to víc informací o nádrži. Jak je velká, kdy a jak byla založená, kdy a jak tam šly ryby (postupně/najednou), jak konkrétně a jak často probíhá údržba. Fotku nádrže...
Na dva měsíce starou nádrž je tam dost ryb, pravidelná "výměna" (čištění?) filtru také není moc ok.
Jestli jsi nenechal nádrž pořádně zaběhnout, pořád hrabal do filtru a pak tam nasypal všechny ryby...
Takový hromadný úhyn není bez příčiny. Příčin může být nekolik. Třeba nedostatek kyslíku,otrava dusíkatýma latkama nebo kysličníkem uhličitým. Že máš opticky cistou vodu nic neznamená. Jaké bylo pH a další hodnoty je třeba vědět. V první řadě si výplň prezentaci a dej fotky akva, když bylo ok.
Vhodným prostředím pro chované živočichy,kvalitou vody,pestrou pokud možno přírodní stravou.
Průzračná voda nemusí být zákonitě zdravá,překrmování bobtnavými krmivy s vysokým obsahem sušiny může způsobit destrukci trávícího traktu.
0 22.08.2020 12:37 Urbii94
a čím tomu můžu zabránit a předejít?
můžu poprosit o trošku zjednodušené vysvětlení, pro někoho kdo se v tom moc nevyzná?
Selhání vnitřních orgánů,tlak transudátu vyplňuje tělní dutinu a navíc omezuje vyměšování.Ukončit nezvratný osud ryby a pro jistotu mikroskoskopicky prověřit na přítomnost parazitů.
Vypadá to spíše na přežrání - zítra moudřejšího rána , na to bacha , klínky to umí excelentně
Zdravím,
nevím zda je to nemoc nebo pouze těhotná ryba, ale můžete mi prosím někdo říct co je to zač? Jedná se o rybu razbora klínoskvrnná
Starší reakce
Vypadá to čerstvě založené, neběží tam nitrifikační proces, rostliny taky žádný dusík neodbourají, když tam nejsou, tam by vůbec žádné ryby být neměly, ty každodenní výměny vody jsou způsob, jak to zachránit. Až to pojede s rostlinami asi tak šest týdnů, bude možné měnit méně často. Nebo si kupte slušné testy NH3, NO2 a NO3 (ne papírky, ani ne Aquar) a uvidíte sami...
dobre diky za radu na teplotu davam pozor vzdy, nevedela sem ze mam menit vodu az tak casto... snad uz co nejdriv budem prestehovani a budu moct rozjet akvarko s zivyma rostlinkama ????
Čili je to tak, jak říkám. Dokud ta nádrž nefunguje (a tahle nefunguje), tak je nutné měnit aspoň třetinu vody každý den, ale nejdřív tu vodu nějak dostat na teplotu podobnou té v nádrži (odstátí, předehřátí apod.), aby z toho ryby neutrpěly teplotní šok. Řešení příznaků není k ničemu, je nutné řešit příčiny.
zatim mame umele, do mesice se stehujeme pak uz budou konecne zive. Cast vody menim ob tyden a filt cistim kazdy tyden. Vcera sem oddelala tu co ji kousala a nikdo jiny si ji nevsimal, normalne plave se vsema a ji. Vymenim jim vodu ted casteji a kdyztak oddelam tu zranenou.
Patrně onemocnění způsobené ztrátou imunity z chronické otravy dusíkatými látkami. Ty rostliny jsou plastové asi všechny, že?
0 06.08.2020 18:46 Martina – Black molly zježená boule
Můžeš ukázat celé akvárko? Nejlépe formou prezentace...
Není to nic vážného. Melo by se to zahojit. Něco je třeba udělat s tím filtrem. Buď ať se tam vůbec nedostane a nebo udělat takovou mezeru ať tam volně propluje
0 05.08.2020 11:47 2608 – Poraněný bok
Ahoj,
naše betta nejspíš vlezla za filtr poranila si bok a asi si utrhla si boční ploutvičku. Myslíte že se z toho dostane? Normálně žere. Přidávám fotku
Starší reakce
Nasaď v léčebné nádrži univerzální kombinaci eSHa 2000 + eSHa Exit
Vypadá to na zanícenou ránu.
Čauky, jednou jsem posvítil v noci do AQ a nevěřil vlastním očím. Neonky skoro břichem nahoru, hlavou dolů, na bok a úplně bez barvy. Asi tak spí...
Není to žádná nemoc. Souvisí to s dopadem světla. Můžeš být v klidu.
0 27.07.2020 22:49 Lucrien – Zvláštní chování
Ahoj, už asi pátý den, když zhasne světlo, tak začnou rybičky plavat jakoby na boku (ne úplně), a když se světlo zase rozsvítí, tak jakoby se nic nestalo a jsou úplně rovně. Májí trošku vypouklá břicha, ale jedí normálně. Mám nádrž založenou cca před dvěmi měsíci a doteď bylo vše ok. Každý týden vyměňuji třetinu vody a odkaluji.
0 27.07.2020 11:43 Jiří – Péřovec nemoc
Nevíte co by mohlo toto být za nemoc nebo co se mu mohlo stát, případně jestli to je neco kažlivého ? Mám ho v akvariu s terčovci asi rok.
0 25.07.2020 17:26 Deka84 – Nemoc? Chomáčky na očích
Dobrý den. Všiml jsem si u jedné z Teter kolumbijských drobných, šedých chomáčků na obou očích, velikosti cca 1mm. Přiložím foto. Potom přikládám foto jiné tetry. Zajímalo by mě, proč má na sobě černé flíčky. Nejlépe je vidět u ocasní ploutve.
Ono to na těch fotkách není zřetelně vidět. Pokud je ta ryba čilá, žere normálně mělo by se to vyhojit samo.
0 22.07.2020 21:08 2310574388 – Kančík perleťový
Ahoj, objevily se mi na samici kančíka perleťového nějaké výrustky. Neví někdo, co je to zač a jak se to dá léčit?
Nekoordinované plavaní , cukání , lítání po skle nahoru dolu -jako by se čudle v akvu nelíbilo atd - zakřivení páteře - hledal bych střevní parazity , ale bez mikroskopu se neobejdeš ...
0 18.07.2020 14:14 Lukáš_2020 – Zmatečné plavání, křivice
Zdravím, měl bych 2 dotazy. [Akvárium 120l, 100x30x40cm, založené před 6 měsíci, svítí se 9h denně, bakterie funkční-amoniak a nitráty v pořádku, pH nižší okolo 6,8 měřeno Seachem permanent alert, 1xtýdně odkalováno, krmíme střídavě vločkovým krmivem od Ocean nutrition / mraženou artemii i koretrou a vždy i tabletami pro ancistruse]
1)Proč gupkám vzniká takováto křivice? Jaká je příčina a jaké jsou možné řešení? Je to ovlivněno pouze stravou v mládí, nebo třeba častým porodem?
2) Co může způsobovat zmatečné, dezorientované plavání (chvíli nahoru, chvíli dolů, chvíli bokem, cukání, atd. (nejedná se o předvádění před samicí)) u samce gupky?
Předem děkuji za jakoukoliv reakci, klidně i za odkaz na diskuzi, pokud jsem přehlédl.
Ahoj,
U dvou neonek se mi objevily tyto bílé tečky. Jedna to má u ocasní ploutve (viz foto, lepší se mi nepovedlo) a druhá na hřbetě. Nevypadá, že by to byl chomáček, ale spíše jen vystouplá bílá tečka. Každá z těch dvou ryb má jen jednu takovou tečku, nic víc. Jsou aktivní a normálně jedí.
Nasadil jsem zatím eSha 2000, dle doporučeného dávkování.
Ryby jsou v akváriu asi 2 týdny, akvárium viz prezentace.
Budu rád za rady/názory. Díky.
EDIT: Tak ta na fotce jak už jsem psal, a ta druhá, při bližším pozorování, je to opravdu chomáček, tudíž nejspíše plíseň, ale vyfotit to se mi bohužel nedaří.
Starší reakce
- ano lze, dávkujte podle přibalového letáku
- léčba je pouze pomalejší
Je mozne pouzit eSHa 2000 ? Ten mam doma, Acriflavin bych musel nekde objednat.
Podle pribalovych letaku by to melo byt mozne.
- původně se jednalo nejspíše pouze o odřeninu, případně atak ryby,
- částečně je tam již vidět zhojení
- aplikaci Acriflavinu by mělo dojít k NC/SD minimální velikosti změny (stabilizaci)
Dekuji, vyzkousim a dam vedet vysledek.
Co je to za nemoc ?
Přidat reakci
1 ...... [11] ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200527x