Co je to za nemoc?
Jinak k té výstraze stran krunýřovců, tam to není až zase tak pravda a spíš je to opačně, sůl v rozumné koncentraci(od 0,05 až do 0,3 g/l u odolnějších druhů) je považována za léčivo.
Dobře, díky všem za ochotu. Do akvária už teda další sůl raději přidávat nebudu, jak kvůli kytkám, tak kvůli krunýřovcům. Co se týče těch ryb, tak jsou úplně v pohodě, jenom mají tu bílou tečku na tlamě. Objednám tu eshu a dám ji pak do akvária, zatím teda nechám ryby tak, jak jsou. Samozřejmě je budu dál pozorovat a kdyby se to nějak výrazně zhoršilo/rozšířilo na další ryby, tak je přelovím a zasolím jim vodu v kýblu.
Pozor na to, jakmile budeš více solit, odpálíš si rostliny, proto radím ten slanej belík, ale ty jsi ten kdo ryby vidí a jestli se to jeví, jako akceptovatelný, tak potom bych jenom více tlačil na výměnu vody, držel tu teplotu vejš a počkal až dorazí ta eSHa a aplikoval do společenskýho.
Pokud tam máš krunýřovce, tak se solí dost opatrně a ty ryby radši odlovit jinam.
Tak asi tu eshu nakonec objednám, protože zřejmě bude lepší pro jistotu trochu přeléčit celý akvárium.
Teď je otázka, jestli je nezbytné ty Dánia odlovovat nebo ne. V akváriu voda přisolená je (čajovou lžičku na 50 litrů jsem dal). Mohl bych klidně přisolit, pokud je to dobrej nápad a počkat, než přijde ta esha. Zbytečně manipulovat s rybama a měnit jim prostředí taky nechci jen tak. Kromě teček na tlamách jsou v pohodě, nic akutního to zatím není.
Tak pokud někam dávat dánia, tak bych tam nedával ten preventin, ale pořádně jim to přisolil(pol. lžíci na 20 litrů vody) a nechal je tam do druhýho dne a bude se vidět. Tu eSHu bych objednal.
Tak jsem se dneska stavoval v jednom zverimexu a nic tam neměli. Nemám se teď kde stavit. Mám doma ale Preventin, mám ho použít? Předevčírem jsem vyměnil 50% vody a zasolil. Taky jsem vypnul chlazení a teplota se mi zvedla z 24 stupňů na 27-28 - tak to mám už tři dny. Dneska jsem si ale všiml, že stejnou bílou tečku na tlamě mají další 3 nebo 4 Dánia. Všechno jsou to ta, která jsem kupoval před týdnem - zřejmě byla v nějakých pofidérních podmínkách.
Ostatní ryby jsou zdravé (snad). Odčerpal jsem trochu vody do kýblu, co bude lepší - přemístit Dánia do kýblu a dát tam preventin nebo léčit celý akvárium? Abych pravdu řekl, do akvária se mi to moc dávat nechce, protože to barví silně modře. Nejlepší by byla esha 2000, ale tu jsem nesehnal. Leda ji objednat z netu, protože ji nikde v obchodě nemají. Ale to zas dojde, kdo ví kdy.
Dobře, díky oběma za rady.
Lehce přitopit, vodu mírně zasolit (rovnou pol. lžíci na 50 litrů vody) a za další den přidat rašelinový výluh, za další dva dny vyměnit polovinu vody a znovu výluh a když toto nezabere tak eSHu 2000.
Tohle krupička nebude. Spíše bych to tipoval na zranění a možnou plísňovou infekci. Většinou se to zhojí samo, tedy v kvalitním prostředí.
0 22.03.2014 11:33 MarekP [812] - Malawi Ahoj,
jedno z, před 5 dny nově přidaných, Dánií má
ode dneška bílej flek na tlamě. Nenapadá mě nic jinýho, než že je to krupička. Než jsem je dal do akva, tak byli v kýblu ve vodě z akvária v Preventinu kvůli dezinfekci. Na plíseň to netipuju. Plánuju dneska dělat údržbu. Pokud potvrdíte, že je to krupička, tak přidám Costapur. Na jiných rybách nic nepozoruju. Lepší foto se mi udělat nepodařilo, Dánio nezapózuje.
Starší reakce
Pravdu máš v tom,že jsem nakonec po těch dvou,třech týdnech vodoléčby nakonec stejně dal eshu a ta to to vyléčila na 100%
Pokud nezabere denní vodoléčba, tak bych déle jak tři dny nečekal a šel do tebou navržený eSHy 2000.
Ten výluh,jsem samozřejmě před léčivem(ale nenapsal uznávám)
A co se týče Eshy si myslím,že pokud se plíseň nezhoršuje,nebo pokud se to pomalinku ztrácí,tak bych vyčkal déle s léčivem.
eSHa 2000, rada dobrá, ale ne za dva až tři týdny, to už, pokud se to začne nějak nežádoucím směrem posouvat, bude ryba plavat na druhým břehu. Tu aplikaci po neúspěšný vodoléčbě spíš v řádu dnů, než týdnů.
Edit: Výluh, taky dobrý, ale posléze ne v kombinaci s léčivem, bude účinnost negovat.
Z té fotky opravdu těžko něco poznat
Ale zřejmě podle popisu,to může být zaplísnění. Mohlo to vzniknout nějakým zraněním,zkusil bych to jak říká romant a pokud to nepomůže,tak Esha 2000 my též pomohla,ale to bych nechal třeba až za dva,tři týdny pokud se to nebude zhoršovat,bylo by zbytečné tam hned dávat léčivo.
EDIT: a pokud nedáváš,tak bych přidal nějaký rašelinový výluh.
Snad nějaký zaplísnění. Vodoléčbu se solí, kolik víš.
Jak se chová? Straní se party? nepřijímá potravu? Ta fotka je dost nekvalitní, co by mělo být to, proč navštěvuješ toto vlákno?
No nemyslím,že by ho to nějak psychicky zasáhlo.
0 16.03.2014 11:17 martina – beta
Dobrý den, vím, že se nejedná o nemoc, ale potřebovala bych poradit. Moje beta (samec) vytváří na hladině "pěnové hnízdo", chci se zeptat, jestli ho můžu odstranit (chov neplánuji) a jemu to neublíží. Děkuji
Chtělo by to více informací o akváriu,osazenstvu,nejlépe prezentaci
Plavání na boku by mohlo ukazovat na problémy s plynovým měchýřem, což bývá velmi těžko řešitelné. Vyměnil bych polovinu vody a sledoval reakci ryby a pokud se srovná, je to kvalitou vody a pokud ne tak to bude s největší pravděpodobností to co popisuji, což ostatně taktéž s kvalitou vody souvisí, ale už je to další level problému. To je asi tak vše, co se takto bez znalostí akvária dá poradit.
0 15.03.2014 07:56 Eliška – Závojnatka na boku
Ahoj, chtěla bych Vás poprosit o pomoc. Mám závojnatku a ode dneška plave na boku. Už jednou před pár lety se mi to stalo a rybička pak pošla. Znáte na to prosím někdo odpověď? Děkuji
Jak již zaznělo, šikla by se prezentace. Na první dobrou měň častěji vodu, neb ten problém tipuji v hygieně nádrže a možná ve vztahu k její velikosti.
Edit: Teď když je známa ta hrůza, tak to doporučení na výměnu vody je z mojí strany s velkým vykřičníkem, nechci být špatným prorokem, ale tady je to otázka velmi krátkýho času, kdy se ten křehkej systém sesype jak domeček z karet. Chce to přistoupit na ty rady ohledně redukce té osádky, bez toho budeš toto vlákno navštěvovat s dotazama stále častěji.
Každopádně to chce prezentaci
Ale pro začátek jaká je velikost akva a počty ryb? a stáří akva?
Bez dalších informací by to bylo věštění z křišťálové koule. Zkus si založit prezentaci nádrže, napiš něco o tom, jaké je tam dno, jaká je údržba, velikost nádrže, filtrace, rostliny, atd. Pak snad někdo něco poradí.
0 13.03.2014 11:43 lucca – Ancistrus
Čaute...prosím vás potreboval by som pomôcť.... v akva mi dosť často zomierajú ancistrusi obyč.... a neviem prečo... a mám tam aj rybičky tažšie na chov ako napr... discus alebo ramirezky ..ale zakaždým nájdem len stuhnutého ancistrusa a neviem prečo.... nemôže to robiť prísavka thajská?
Starší reakce
O.K. eSHa 2000 schválena.
Tak jo, všem moc díky, asi zkusíme přeléčit tou eSHou 2000 celé akvárium. Tím to asi uzavřeme. Hezký večer přeji.
0 05.03.2014 18:11 Jana Tak už jsem alespoň přišla na to, jak to tam nahrát. Jen ta kvalita je příšerná.
Odlovit a kam, do jakejch podmínek, do zaběhlý nádrže? Jestli něco takovýho máš tak klidně, ale jestli ne, tak platí status quo současný nádrže a budeme léčit tam, tedy celý akvo, tím co zde zaznělo.
Nemá ceno odlovit pokud léčit tak v původní nádrži.
Všem moc děkuji, zkusíme častější výměnu vody a tu sůl. Myslíte tu rybu odlovit?
No těžko říct záleží jak vypadá zranění
,ale já bych volil cestu na druhý břeh,pro dobro ostatních,ale to záleží na tom zranění,aby ji člověk neodepsal kvůli decentní plísni
To jestli jsou nejpřesnější, to asi ne, ale pro orientaci a tzv. určení trendu je eSHa velmi dobrá, tedy ty papírky, patří do skupiny použitelných testů. Ovšem aby se člověk zbytečně nezaplétal do sítí měření a neměl z toho moc depku(někteří tomu moc věří), tak bych znovu zopakoval, moc to neřešit, měnit vodu a čekat. Ono totiž to že teď neměříš nic nestandardního, neznamená, že před nedávnem ty hodnoty nevylítly a ryby jim nebyly vystaveny, což už dnes nezjistíš a tak ta lehce fixovaná vyčkávací pozice mě příjde, jako nejlepší řešení.
Edit: Jinak teoretizujeme tady hezky, ale když by byla nějaká fotka event. postižených ryb, možná by to věc posunulo kupředu.
Papírkové testy jsou velmi, ale velmi orientační. Ty bych použil maximálně na orientační měření celkové tvrdosti vody, KNK nebo pH a to jen v případě že bych znal své hodnoty a chtěl jen zjistit zda se nedějí nějaké odchylky. Rozhodně bych je nepoužil na tak rizikové hodnoty jako je amoniak či dusitany. Kapkové testy jsou v rámci přesnosti a cenové dostupnosti nejlepší volbou jak měřit vodu.
Já vím mě to taky moc nejde
Dobrá. A teď co s tou rybkou, která se mi nezdá?
Zkouším, ale nějak se nedaří...
Mě to prostě přijde na následek vysokého NO2,test ne test.
Ne, je to papírek. Myslela jsem, že ty jsou nejpřesnější.
Těžko takhle bez bližších informací radit. Já bych týden měnil 1/3 vody obden,zasolit 1 polévkovou lžíci na 50l vody,nějaký rašelinový výluh taky neuškodí. S tím léčením bych počkal,jelikož léčit ,když nevím co,je možná škoda,protože do budoucna by mohli být bakterie na léčivo rezistentní.
Fotka by nebyla toho zranění?
Ten by v pořádku být snad měl, je od eSHy. Tak nevím... Ale opravdu jsme měřili vždy nulu... Rostliny tam byly hned od začátku... Dávali jsme tam ty niktrifikační bakterie...
No tak tomu se my nechce věřit,pokud založím akva a po 14 dnech tam dám ryby,tak NO2 zaručeně poletí nahoru
Viz:
www.akvarijni.cz/…
Teď je otázka zda je test ok.
EDIT :Jaký máte test?
Fakt je, že ryby jsme dali už asi po 14 dnech. NO2 jsme měřili průběžně 1 až 2 krát týdně a vždy bylo neměřitelné množství, resp. 0 - bílá barva.
Osobně bych aplikoval sedlácký postup, řešit to co nejméně, neměřit a jenom měnit vodu a vono se to srovná, samozřejmě že aplikace té eSHy 2000 nebude na škodu.
Po jaké době po založení jste dávali ryby do akva? A měřily jste NO2 v době prvního problému,před měsícem?
Pokud nejsou problémy s vodou a rybka či rybky mají jisté problémy na povrchu těla (zarudlinky, malé ranky nebo poškozené šupiny) zkusil bych nasadit eSHa 2000 která se řadí mezi širokospektrální léky. Tuším potlačují a léčí až 18 různých onemocnění, ale to se dá dohledat na netu. Doplním ještě, že léčba se provádí ve společné nádrži.
Přidat reakci
1 ...... [94] ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200564x