Co je to za nemoc?
0 03.10.2011 16:58 frretka – na papíru
0 03.10.2011 16:56 frretka – Prosím poraďte
Ahoj, prosímvás co to může být ? V poslední době (3-4týdny) mi uhynuly 2 gupky, a 2 další jsou vyhublé(jedna z nich má nejspíš i krupičku, proto jsem teplotu vody zvedla na 32 stupňů, jinak mám 26stupňů), moc nežerou, ale jinak vypadají v pohodě - plavou si po akvárku s ostatníma rybkama. Včera jsem si kontrolovala akvárko a všechny rybičky (kromě těch dvou gupek) vypadaly v pořádku, radostně si plavaly a nejevily žádné známky nemoci, ale dneska, když jsem přišla ze školy, našla jsem jednu Razbora Hengelovu mrtvou na hladině akvárka. Byla bez ocasu, měla na sobě taková lehce bílý povlak, vypadalo to jakoby se jí slupovala kůže. Přesně takhle vypadaly i ty gupky, které uhynuly. Po úhynu tech gupek, jsem do akvária dala Dajana-Prevent a trochu soli. Přiložím par fotek mrtvé razborky, ale nejde tam toho moc vidět, bohužel :( prosím poraďte co by to mohlo být a jak mám proti tomu bojovat, nechci ztratit dalšé své milované rybičky :( Měním 1/3 vody každý týden, občas co 14dní.
0 03.10.2011 16:06 kocindr – neonky
Mám u neonek nejak vypoukla bříška,nevíte čím by to mohlo být?Skoro u všech 13 kusů a jsou nejak pohuble, nemam pocit ze bych malo krmil, mozna se mýlím.dík
Od dvou kusů do druhu je špatně,vesměs to jsou hejnové ryby,krmit patentkami je špatně-pro tyto ryby jako mražené jedině Daphnia nebo Cyclops a to občas a méně , vločkové pro býložravé ryby.Sůl tam nedávej(tuto chybu jsem také dělal)sůl- NaCl tedy chlorid sodný je pro ryby a jejich osmoregulaci nebezpečný.Kolabují důležité orgány jako je játra a ledviny a osmoregulační fyziologický proces v rybím těle. Vodu měnit každý týden(min.1/3objemu akvária) s řádným odkalením dna.200L je celkem málo pro takové ryby.Ty vodičky tam nelej zejména modrou skalici!!Pro doplnění minerálů a stopových prvků se dobře osvědčí minerální voda Vincentka na těch 200l 1láhev 1x za měsíc
akvarko je 200l je tam spolu 12 ks ryb, vsetko su tlamovce, ale po 2ks z rovnakeho druhu. Teplota vody je 26°C, PH sa im snazim udrzat medzi 7,5-8... Vodu menim raz za dva tyzdne odcerpanim cca.jednej tretiny vody z akvarka a doplnenim novej, pri vymene vody pridavam sera aquatam a nitrivec a par kvapiek modrej skalice, raz za mesiac lyzicu soli...krmim klasickymi vlockami a mrazenymi patentkami. Ako pisem nepatrim medzi skusenych chovatelov, preto prosim o radu vas skusenejsich...
vypadá to na Pseudotropheus socolofi,asi měl nějaký absces,ale na to že má půl roku a podle tebe jinak vypadá dobře tak promiň,ale tak hubenou a stresovanou rybu jsem už dlouho neviděl
Jak je chováš(voda,objem nádrže,krmení...)???????????
a este jedno
dalsie foto
0 02.10.2011 16:00 majkalm – neviem si rady
Ahojte, nepatrim medzi skusenych chovatelov a preto vas chcem poprosit o radu... Rybky mam uz pol roka a doteraz neboli ziadne problemy, teraz sa jednej vytvorila na hlave nejaka hrca, ktora jej praskla.. ostala jej tam diera..napriek tomu je cula, akokeby nemala ziadny problem. Vie mi niekto poradit co s tym, co to je, ci sa mozu nakazit aj ostatne?
Cca 1 týden měň obden 30-40% vody v akváriu, nejlépe vodou 24 hod. odstátou (vytemperuje se). Častou výměnou zlepšíš prostředí v nádrži.
Co je častá a intezivní výměna vody?Jednou nebo dvakrát týdně?Jaké množství vody v poměru k obsahu nádrže?Jakou vodou doplnit-přímo z vodovodu(že by působil chlór ve vodě obsažený)nebo zásobní odstátá voda,a ta,jak pomůže v léčbě?
Odlovit rybku do menší nádrže(nádoby) a zkusit léčbu FMC.Může se jednat o baktérku nebo také o plíseň.Možné poranění jinou rybou a následné zaplísnění.
Příčinou mohou být nějaké bakterie. Na první dobrou bych nasadil vodoléčbu v podobě časté a intenzivní výměny vody.
Super. Děkuji Ti moc za Tvůj názor a rady. Nejspíš jsem si je dotáhl již ochořené, jen se to projevilo až s odstupem času. Spouštěčem mohlo být i to zvýšení podílu CO2 v akva. Uvidím jak se vše vyvine dále. Rybky jsou od rána separovány.
Vzhledem k tomu, že mám neonky ze dvou zdrojů, nedokáži určit, zda-li jedna z dodávek nebyla již nakažená.
Pokud nakažené rybky neuhynou ve společné nádrži je riziko nákazy ostatních ryb relativně nízké. U ostatních neonek, pokud pochází ze stejného zdroje, je to jiná věc. Nicméně mycobacterium byl jen můj tip. Může se jednat o jiný typ patogenních bakterií. Nejlepší prevence je hygiena v nádrži a separace takto nemocných ryb.
Děkuji za tip. Na
rybicky.net/nemoc/mycobacterium jsem si něco o této nemoci přečetl. Mohlo by se to týkat té jedné rybky na fotkách 4 až 6. Avšak tato rybky je normálně živá, přijímá potravu a zdržuje se v hejnu. Obsah amoniaku a dusitanu ve vodě je pod normou, rybka nejevila několik měsíců žádné příznaky. I ostatní rizikové aspekty uváděné u této nemoci, nejsou pravděpodobné.
Každopádně jsem všechny nemocné rybky již odlovil. Dám jim v karanténě 24 hodin a poté se rozhodnu jestli je utratím, nebo jim dám ještě šanci.
Mohu udělat něco pro prevenci v akva, aby se případná nemmoc nešířila na další rybky?
Díky.
V každém případě bych se pokusil zabránit úhynu takto nakažených ryb ve společné nádrži aby se zabránilo další infekci. Na "zdroje" je třeba dávat bacha a dodržovat karanténu nových jedinců.
Vypadá to tak, ale ta "závada" je už asi na zdroji, nikoli v nádrži tazatele, tam se to jen provalilo.
Stav neonek určitě nesouvisí s COčkem. Osobně bych to tipoval na vnitřní bakteriální nákazu. Možná mycobacterium. Zkusil bych terapii Sera Baktopur direct. V každém případě bych doporučil karanténování takto nemocných ryb.
0 30.09.2011 10:09 HaDaS –
06 06
0 30.09.2011 10:08 HaDaS –
05 05
0 30.09.2011 10:08 HaDaS –
04 04
0 30.09.2011 10:08 HaDaS –
03 03
0 30.09.2011 10:07 HaDaS –
02 02
0 30.09.2011 10:07 HaDaS –
01 01
0 30.09.2011 10:07 HaDaS – Neonky - každá jinak nemocná
Ahoj,
mám asi problémek. Začínají mi nějak onemocňovat neonky. Každá trochu jinak. Dokážete mi odpovědět oč by se mohlo jednat? Nebo je to jen souhra náhod.
První se mi dnes ráno nafoukla a plave břichem vzhůru (viz. foto 01, 02 a 03).
Druhá je již delší dobu taková neforemná s vybouleným hřbetem, a jakoby okousanou ocasní ploutví (viz. foto 04, 05 a 06).
Třetí má zakalené oko, ale zdá se v pohodě (bez fotky).
Čtvrtá, nadměrně velká oproti ostatním, začíná občas plavat ocasem vzhůru (bez fotky).
Protože jsem dnes ráno zaregistroval, že mi rybky plavou nějak nezvykle při hladině, usuzuji, že jsem je přiotrávil CO2, které se mi v kvasinkovači rozjelo trochu víc. Již jsem dávkování snížil a vyměnil cca 1/3 vody. Vše se nyní zdá ok. Nezdá se mi, že by však toto předávkování mělo vliv na anomálie zmiňovaných neonek.
Napadá Vás někoho něco?
Předem díky.
Tzv. "vynesené" samice to dělají u většiny živorodek...
2 30.09.2011 02:30 Nobody romant napsal: Osobně si myslím, že u té rybky se ve větší míře rozvinuly střevní paraziti, který se obvykle projeví v momentě zhoršených parametrů vody, protože většina ryb si je neustále tzv. nosí v sobě, ale oni čekají na svojí příležitost.
Zdravím,s prominutím,na toto jste přišel kde?
Kdyby jste měl v sobě např.tasemnici-myslíte,že čeká až se zhorší Vaše životní prostředí nebo strava nebo...?Ne!Parazituje stále a Vy hubnete.Parazité nečekají,na rozdíl od bakterií,virů a pod.na to,až se něco zhorší.
Většina rybek,dokonce i z importů,pokud jsou dobře karanténovány,nemá vnitřní parazity.
Starší reakce
Osobně si myslím, že u té rybky se ve větší míře rozvinuly střevní paraziti, který se obvykle projeví v momentě zhoršených parametrů vody, protože většina ryb si je neustále tzv. nosí v sobě, ale oni čekají na svojí příležitost.
Tak rybka to nepřežila
Zajímalo by mě, o co šlo, aby to nechytly i ostatní rybky...
To, že teď nežere bych přisuzoval stresu z přelovení a adaptaci na nový prostředí. 2 dny bych jí nekrmil vůbec a jenom měnil tu vodu s lehkým přidáním toho preventinu.
Zdravím a děkuju za rady. eSHa 2000 - kde to lze zakoupit?
Rybka je v samostatné nádrži, voda vyměněna a přidán Preventin. Rybka si plave, ovšem potravy se ještě ani nedotkla
Podepisuji co napsal romant. Jen bych dodal, že účinnější léčba by bylo nasazení eSHa 2000 který působí proti 18ti nejrozšířenějším kožním chorobám v akváriu a je při tom velmi dobře snášený i citlivými rybami.
Pokud použít ten Preventin, tak v karanténní nádrži, ne ve společenským. Pokud to není možný, tak bych jenom měnil tu vodu. Jak jsem psal, pokud ryby žere a nejeví jiný příznaky, tak by se to mělo zvládnout bez ničeho, jenom s tou vodoléčbou. Chce to se zaměřit na údržbu akvária, odkalování a pravidelný týdenní výměny vody a ryby moc nepřekrmovat, ať se zbytky potravy zbytečně nekazí. Účinná filtrace v akváriu s živorodkami je taktéž dobrým pomocníkem.
Děkuji moc. Vodu vyměním, ovšem na onemocnění plísní mám pouze Preventin, bude tento přípravek stačit?
Podle mě je ta rybka chována ve špatný vodě a to co má na sobě je plíseň, která se u živorodek právě ve špatných vodách objevuje. Pokud ta rybka normálně žere a nejeví jiný známky onemocnění(hubnutí, bělavé výkaly, odstávající šupuny), tak bych nasadil vodoléčbu v podobě intenzivní každodenní výměny vody, klidně polovinu akvárka a přidával bych do vody Acriflavin, což je osvědčený protiplísňvový prostředek.
0 24.09.2011 10:05 CrashONE – Mečovka
Zdravím,
mám nemocnou rybičku a nevím, jaká je to nemoc, nebo jak jí léčit. Určitě se tu tato nemoc už řešila, ale je tu toho opravdu moc. Tak žádám o radu.
Rybka má po svém těle bílé fleky, včerá se rozšířily i pod hlavu.
Přidávám i foto, omlouvám se za kvalitu.
Předem všem moc děkuji.
Řekl bych že to je následek nevhodné léčby.
Mám jednu rybku s podobnými příznaky (SAE). Koupil jsem ji před 8 měsíci a od té doby nevyrostla ani o kousek a je také děsně hubená. Spolu s ní jsem vzal ještě jednu stejně velkou SAE, která je nyní 2x delší a objemnější. Může jít o nějakou poruchu metabolismu nebo vnitřní parazity, ale i když jsem před pár měsíci přeléčil celou nádrž, nic se nezměnilo a další ryby se nenakazily. Také ji nehodlám utratit.
U samičky endlerky, které mám v akvárku, si delší dobu všímám, že je jaksi hubenější, než by měla být, většinu času je schovaná, ale pokud krmím, vyplave a přijímá potravu. Nicméně její stav se pořád horší - přestože plave a přijímá potravu, hrozně hubne, jakoby se od bříška scvrkává - má propadlé bříško tak hrozně, že nejvyšší tělo má v oblasti hlavy, bříško nemá skoro žádné. Páteř nemá nijak zkřivenou.
Nemá krupičku, rozpad ploutví, zježené šupiny a ostatní ryby v akvárku jsou všechny v pohodě. Nevíte, čím to může být? Může takhle začít scházet ryba třeba stářím? Pokud je nemocná a už se z toho nevyhrabe, jak ji šetrně zabít? Přiznám se, že jsem o tom uvažovala. Přítel by ji jednoznačně hodil do WC, ale já bych na to neměla žaludek.
0 23.09.2011 10:10 pidalka Ahoj, můžete někdo, prosím, poradit, co je s naším mečovčím klukem? Před cca 10ti dny jsme objevili krupičku - zvýšili jsme teplotu na 30°C, solili jsme, odnesli to "jen" dva mečovčí dorostenci. Ale už jsme se z toho dostali a teplotu pomalu snižujeme, ale vyskytl se nový problém
. Mečovčí sameček plave mírně nahnutý na levou stranu, na hlavičce vlevo má bílý vystouplý flíček... Míň žere, v akváriu se schovával do rostlin, přemístila jsem ho do karantény. Fotka není nic moc, ale tak aspoň něco... Předem díky za rady...
0 20.09.2011 16:12 Aduš Ahoj mám problém chovám paví očka a teď už jedna ryba umřela na nějakou chorobu, druhá je na umřití a třetí se to začíná také projevovat
Projevy jsou:Ploutev ryby vůbec nenese tzn. že plavou hlavou vzhůru a ocas tahají dole, plavou jenom u dna ostatní ryby pořád vyhání, za pár dní když to nepřestane tak rapidně zchudnou a potom umřou zatím se to stalo jednou ale druhá ryba je na umřití a ta třetí je strašně podežřela nevíte, čím to je? děkuji mockrát protože tohle byly zrovna moje nejlepší samičky
Pokud tam nebudeš mít kytky a hlavně ty pařezy tak PH nebude tak padat a písku bych hodně ubral.Jinak to já jsem horší hovádko,jak krmím tak to tam hrknu bez servítek,ale dno mám čisté ovšem v daleko menší vrstvě a 1x týdně řádně odkalené,co dopadne na dno tak ryby vysbírají,navíc tam lozí piskořky a tyto pomocníky mám v oblibě.PH upravím jedlou sodou a ve filtrech mám korálovou drť.Další můj důkladný uklízeč(vysavač) je Peřovec
Krmim jednou za den, tak aby to nestacilo dopadnout na dno. (Tetra cichlids granule, Sera cichlids stick, Sera GranuGreen) krmivo obmenuju.
param vody i v prezentaci:
Ph 7.5
T 26°C
celk tvrdost > 10°dGH
Uhl tvrdost 6°-10°dKH
NO2 0.prd mg/l (nelze zmerit)
NO3 < 30mg/l
asi z toho udelam klasicke malawicko, vyhazu vetsinu rostlin a vsechny koreny. dam tam jen sutraky a pisek.
Za tu prezentaci se omlouvám, vidím tam 2 akvária. Tím zlepšením podmínek se rozumí hlavně pravidelná výměna vody, která je avizována. Vzhledem k tomu, že je to akvárko založený výhradně na živorodkách, tak bude taky velmi záležet na kvalitní filtraci, což jsem nerozluštil o co se jedná.
Přidat reakci
1 ...... [156] ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200564x