Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za nemoc?

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 103 Přejít na další stránku   1  
Co je to za nemoc?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 22:11 Žena baletka [624] Re: nika
V devadesáti litrech stačí závojnatky, skaláry a sumec a je hotovo. Ten zbytek už ani nepočítám. Tyhle ryby nepatří do jednoho akva o necelých 100 litrech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 22:07 Žena nika [0] Re: baletka
skaláre v posledných 5rokoch si nepamätám, ale predtým sme ich mali... z poslednej posádky si pamätám závojnatky, labello, sumec, prísavník, sumček zraločí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 21:44 Žena baletka [624] Re: nika
A ty roky, co akva jelo se zelenými stěnami, tam byly i skaláry? Taky v pohodě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 21:25 Žena nika [0] Re: Mislow
tak vodu som vymenila 24 stup. aby nemali šok a ryby si vpohode plávajú, exit dám až ráno...

filter je tam AQUAEL FAN 2... presne som sa bála prerybnenia, ale pani v predajni mi tvrdila, že to je ok, keď celkový objem je 120l a k výberu rýb no stavila som na to čo sme dlhé roky v tom akvarku mali a hlavne v akvaristike nebolo z čoho poriadne vyberať a nechela som nechať sumca samého so závojnatkami a prísavníkom.... aj kvôli exitu a 2OOO som spravila 90km a obišla 5 chovproduktov a akvaristík, akurát mi jeden predajca radil nejaký liek, ktorý sa použ. na liečbu gynekol. problémov, ale na to som nemala odvahu...

popravde celé roky sa o to akvarko nikto poriadne nestaral, nekŕmil tie ryby a voda sa menila keď boli steny úplne zelené a nikdy sa nestalo že by boli ryby choré :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 20:32 Muž Mislow [304] Re: nika
Jeste jedna vec, nevim jestli mas v akvarku vzduchovani a jak silne, ale je docela mozne, ze se ti skalary proste udusily. Pri prerybneni, ktere by spravne nastat nemelo, je casto vzduchovani nezbytnosti, pri aplikovani leciv se casto obsah kysliku ve vode jeste snizi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 20:28 Muž Mislow [304] Re: nika
90 l? To neni zadne prekvapeni, ze mas problem, jaky mas. Jak rika Romant, je treba si o rybach vice precist. Teplota 23 st. take neni nejlepsi, max. tak pro Koi kapra, lepsi je o par stupnu vyssi. I tak preji uspech v lecbe a doporucuji zvazit dalsi varianty jako koupi vetsiho akvarka ..... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2013 20:07 R Muž romant [27987] Re: nika
No tak to jsem si mohl myslet, že to bude rybí polívka jako vyšitá. Bohužel všechno špatně, ale to se, pokud budeš chtít, dočteš v atlase ryb a zjistíš, že ani jedna z ryb jenž tam jsou tam nepatří. Teď bych, jak jsem psal, vyměnil polovinu vody a aplikoval ten exit, klidně i s tím 2000. Číst, číst, číst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 20:04 Žena nika [0] Re: romant
no už je po skalároch :-| akvarko má 90litrov, skúsim vybrať vsetky ryby, teda okrem prísavníka a vymením vodu a snáď ráno nenajdem aj ostatné ryby hore bruchom :-( Či zlý nápad???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 19:53 Muž Motýl [145] - CichlidyRe: nika
pokračuj dál v léčbě jak exitem, tak 2000. Nedívej se na to, že v návodu jsou tři eventuelně pět dní. Při tvé teplotě určitě týden. Raději je vylouhuj v léčivu déle, nejsou to zase tak hrozné utrejchy. Pokud bys krupici nevyléčila a ona se vrátila, je jisté, že ryby odešleš potrubní poštou. Pokud mají ryby snahu žít a nezhoršují se, dej jim šanci, zlikvidovat je můžeš kdykoli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 19:47 R Muž romant [27987] Re: nika
Nevím jak je to akvo velký, ale vyměnil bych polovinu vody a aplikoval exit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 19:38 Žena nika [0] Re: romant
v pondelok doobeda som vymenila cca 25 litrov a až večer som zohnala exit... tak zas vymeniť a zajtra dať exit s 2000 alebo len exit? koikapor ak nie je zaparkovaný v rohu tak sa pomece a pušta sa do skalára. nie je lepšie vyhodiť tie skaláre aj ked dýchajú???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 19:25 R Muž romant [27987] Re: nika
Pokud nedošlo k pořádnýmu vypláchnutí akvária před aplikací exitu, tak bych tak učinil teď a klidně jel ještě potom jeden cyklus exitem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 19:22 Žena nika [0] – sumec
tak horko ťažko sa mi podarilo exit zohnat a spolu s eSHA2000 som to nakvapkala sumec sa pozbieral, ale ostatne ryby su polomrtve :-( trcia v jednom kute zaparkované a skaláre sú úple na boku chcípnuté aj ked dýchajú... čo mám robiť??????? dnes 4 deň som už dala len exit voda má 23stup.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2013 12:13 Žena baletka [624] Re: hanzys
Já bych řekla, že to záleží na Tobě. Většina lidí tady se shodne na tom, že tahle divná choroba se neprojevuje ničím jiným, než těmi bílými bobulcemi a vlastně v dlouhodobém horizontu znamená jen to, že ryba je prostě trochu ... ošklivá. Jestli ovšem chceš čisté ryby bez bobulí, nic než utracení zřejmě nepomůže, protože se to rádo vrací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2013 11:01 JoKa Re: hanzys
Neee, ja tvrdim, ze to neni prenosne a baletka, ze se to muze vylecit samo. Tak proc koncit neco, co ma reseni? Doporucil bych preloveni do jine mensi nadrze, kde muzes efektivneji lecit. Zasolil bych (pol lzici na 30l) a o dva stupne zvedni teplotu a cekej, ono to nejak dopadne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2013 10:43 hanzys – :)
To je sice pěkný a myslíte že je mám utratit? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2013 18:23 R Muž romant [27987] Re: Edit
U obrněnky je ryba jakoby posypána moukou, prostě pidi midi ďubky, ještě menší a hustší než u krupičky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2013 18:17 Žena baletka [624] Re: Edit
Není to obrněnka. Je to moribundus neonkový (dám si to patentovat...) A pokud je to on, ryba nebývá vyhnána z hejna - jak píše Urtman. Stejně tak musím odporovat, že se to nevyléčí "samo". Často ten bobulec prostě zmizí, ale objeví se znovu nebo na jiné rybě. Mnoho jich s tím dokáže žít velmi dlouho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2013 18:07 Žena EditHa [91] - TetryRe: hanzys
Myslím si, že je to obrněnka která se objevuje při teplotách 20-24°C. Takže bych zvýšila teplotu na 28°C a pořádně odkalovala dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2013 13:52 JoKa Re: romant
Máš pravdu, já to sice nazývám trochu jinak (beďar neonový), ale tvoje označení je asi výstižnější ;-). Odpozoroval jsem to i u sebe, když jsem zakládal to své největší akva v prezentaci. Měsíc byla prostě krátká doba na zaběhnutí skoro 600l. Jako druhá "startovací vlna" byla právě parta teter neonových. Za měsíc -10. Každý třetí den jedna. Objevil se beďar, který bobtnal a rudnul. 2x jsem zkoušel léčit přelovením do zajetého a měnit a měnit vodu a bez úspěchu, tak jsem je potom už utracoval. Nevím, jestli by se to "spravilo" samo, ale dost o tom pochybuji. Nakažená rybka byla vždycky okamžitě nemilosrdně vyhnána z hejna, což jí dost stresuje a to je další problém. Také se stává snadnou kořistí například pro skaláry...
Co jsem tím ale chtěl říct, pozoruji tuto chorobu jen u neonek (jedno jakých) a neviděl jsem ani, že by to bylo přenosné z ryby na rybu. Vzhledem k tomu, kde se mi to objevilo, bych s velkou jistotou sázel na výrazný pokles kvality vody...
Takže tvá léčba měnit vodu je více než na místě.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 19:22 Žena nika [0] Re: PaDa
tak nemusím zhánať karanténu, len vymeniť vodu a zohnať správnu chémiu... dik, potešili ste ma, že sa nemusím s ňou rozlúčiť nedobrovolne ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.11.2013 19:17 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: nika
tak to vydrží klidně dalších 13 ano , ale ta malachitka jí fakt nepomůže, leda do hrobu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 19:17 R Muž romant [27987] Re: hanzys
Tohle vypadá na, občas ze i zde diskutující, tzv. "moribundus neonkový", což je věc o níž se toho moc neví a ani léčba není nijak jednoznačná. Osobně bych vsadil na klasiku v podobě častých výměn vody, lehkýho zasolení(pol. lžíci na 50 litrů) a přidávání nějakýho výluhu. Uvidíme co k tomu napíše někdo další.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 19:14 Žena nika [0] Re: PaDa
tatko tvrdí, že tú rybu už máme minimálne 13 rokov...

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 19:07 hanzys – Co je to za nemoc?
Fotka k příspěvku Zdravím mohl by mi někdo poradit co to je na neonkách se mi objevily bilé vředíky?:/
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 18:38 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: nika
v predajni mi odporučili anti-ichtin, po 2 dnoch som vymenila aj 1/3 vody, ale neustupuje to.
Tak to vám doporučili hodně špatně, anti-ichtin jakožto léčivo na bázi FMC je pro peřovce určitě úplně a naprosto nevhodný jako léčivo na cokoliv... catfish.cz/…
Vyměnit co nejvíce vody a co nedříve aplikovat léčbu, jak psal romant.
sumec je sice už dosť starý, ale nerada by som ho vyhodila :(
Dost starý je kolik let? U těchto ryb se ve vhodných podmínkách chovu můžete dočkat desítek let stáří, to není neonka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.11.2013 17:23 R Muž romant [27987] Re: nika
Tuším tam povícero problémů a ten hlavní je ve velikosti akvária. Jestli ty ryby jsou v menším než 200 litrovým akváriu, tak to bude ten prvotní problém. Jinak léčit celý akvo na krupičku, je-li přítomna to je ta správná cesta, tudíž zakoupit třeba osvědčenou eSHu exit, nebo Costapur a dávkovat dle návodu. S tím doporučením prezentace velmi souhlasím. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 17:19 Muž koikapor [163] - divoké živorodkyRe: nika
skus si spravit prezentáciu nádrže, potom sa bude ľahšie radiť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 17:12 nika – sumec
Fotka k příspěvku tu je ešte jedna fotečka
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 17:10 nika – sumec
Fotka k příspěvku ahojte viete mi poradit??? v nedelu sa na závojnatkach objavila krupica, kedže som nič iné nemala doma dala som tam sanil, rybky zareagovali a ustupilo to. V utorok sa však krupica objavila na sumcovi, ktorý bol ako keby aj doškriabaný svetlé flaky podliate krvou. v predajni mi odporučili anti-ichtin, po 2 dnoch som vymenila aj 1/3 vody, ale neustupuje to. sumec je neprimerane aktívny a ako keby lapal po vzduchu, čo s ním??? je sice už dosť starý, ale nerada by som ho vyhodila :(
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 12:21 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetkyRe: !
Možná by to chtělo dát fotku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 11:04 R Muž romant [27987] Re: dana
Denně v té mini nádržce měň min. 1/3 vody, bez toho to nejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 10:31 Muž Mislow [304] Re: lex
Jeste mne napada, zkus si projit toto tema, myslim, ze se tu to same podle obrazku uz objevilo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 10:25 Muž Mislow [304] Re: lex
Ahoj, mohlo by se tez jednat o zaplisnene poraneni, ale radsi jeste vyckat na vic nazoru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 10:13 dana Re: Urtman
To krmivo vypadá normálně, nic na něm nejde vidět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 09:58 JoKa Re: lex
Vidím to na nějaký bakteriální problém. Na určení a léčbu mé znalosti nestačí. Rozhodně bude ale zapotřebí důkladná léčba, takže ho přelov do separé, než ti poradí někdo zkušenější...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 09:54 JoKa Re: dana
Jestli máš tu samou plíseň přímo na krmivu a krmila si tím stejným i druhý potěr, tak je to jednoznačně tím krmivem. Vyhoď to...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 09:49 ! – Potřebuju pomoc,nutně
Dobrý den chtěl bych se zeptat co mám dělat s nákazou,nebo spíš co mám v akvárku za nákazu,poslední tři dny my umírají třeba tři ryby denně,objevují se na nich oranžové fleky. Navíc tím pádem neumírají jenom ryby,ale i peníze. Napadlo mě jenom vyměnit vodu,ale jinak vůbec nevím co s tím,prosím,poraďte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 09:16 dana
Narodily se mi platy, první jsem je měla v síťkové porodničce ve velkém akvárku, pak se tam začala tvořit plíseň a jedna ryba chcípla.Tak jsem je dala do karantény(4l, voda 25°C,bez filtru, protože by je odfoukával), dala jsem tam acriflavin 0,2 ml.Plavaly furt u hladiny, strašně rychle sebou třepaly.Krmivo, které jsem jim dávala, jakoby plesnivělo a dělaly se z něj takové bílé chomáčky .Do dvou dnů chcíply i ostatní.Karanténu jsem vymyla, pro jistotu jsem tam dala trochu fmc a později acriflavinu, vypláchla a narodily se mi další platy, tak jsem je měla asi 2 týdny v porodničče a pak jsem je dala radši do karantény, kde měly stejné podmínky jak dřívější ryby.Vypadaly zdravě, ale pak se začaly chovat jako ty první. Za 2 dny chcíply do jedné.Čím to mohlo být? Je možné, že to bylo krmivem, když mi víčko od něj spadlo do akvárka, tak jsem ho nechala usušit a dala ho zpátky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2013 23:38 lex – trnovec bělopruhý
Fotka k příspěvku Dobrý večer Mám trnovce bělopruhého začal se chovat divně přestal žrát, narážel do skla ,do dna a dnes má na boku velkou bílou díru prosím poradtě co je to za nemoc a jak ji léčit ?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.11.2013 15:45 R Muž romant [27987] Re: zervan
Rozklíčoval jsi to velmi správně. X-) Souhlas se vším co píšeš, tak nějak to je a bylo. Tu investici do testů, klidně ano, ale dá se fungovat i bez nich a to stylem, když je nějakj problém, začneš měnit vodu, to je univerzální a velmi účinná rada, protože i kdž naměříš třeba vyšší NO2, tak Tě stejně nic jinýho nečeká, ale jinak nic proto tomu. Za to studium a pochopení souvislostí máš ode mě pochvalu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2013 15:39 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: romant
Vďaka za nápady a linky. Čiže je pravdepodobné, že tým čistením po prvej nákaze som zlikvidoval príliš veľkú časť baktérií (vo filtri všetky, v štrku veľkú väčšinu). Zvyknutý, že to akvárium je prakticky samoúdržbové (čistotné tetry, veľa rastlín, rokmi zabehnuté) resp. len veľmi občasne stačilo meniť vodu, som pár týždňov nemenil vodu, lenže tentokrát tam nebolo dosť nitrifikačných baktérií, takže hodnoty dusíkatých škodlivín asi dosiahli vysoké hodnoty, čo spôsobilo zníženie imunity rybiek a následné prepuknutie chorôb. Je to reálne vysvetlenie?

Tak som sa rozhodol, že zainvestujem a zmeriam hodnoty NO2-, NO3- a NH3. Tým sa môže teória potvrdiť alebo vyvrátiť. Predbežne som výrazne zvýšil intenzitu osvetlenia (dúfam, že silné svetlo neškodí rybkám, dal som tam dosť silný LED reflektor), zvýšil teplotu (bola len 20°C) a budem často meniť vodu, kým sa neobnoví biologická rovnováha, ktorá tam bola celé dlhé roky predtým. Tie 4 staré tetry čierne, čo som preložil na liečenie, nechám ešte aspoň týždeň v liečebni, dovtedy sa situácia nejako ujasní.

Čo však stále nechápem, je prvá nákaza na konci augusta. Je možné, že v tom týždni počas dovolenky boli rybky prekrmované a tým sa zvýšili dusíkaté škodliviny. Alebo boli nakazené tie nové rybky, len sa to prejavilo akosi neskôr, karanténa nebola dostatočne dlhá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.11.2013 13:16 R Muž romant [27987] Re: zervan
Tak to vypadá na načatou vodu a vyšším obsahem N látek. Chce to pravidelnou údržbu v podobě týdenní výměny 1/3 vody, odkalovat dno dle potřeby, ryby nepřekrmovat. To co je popisováno je taktéž klidně i krupička, popř. nějaká bakteriální nezdoba, jako třeba bakteriální rozpad ploutví, nebo jeho začátek a na to všechno platí, že dobrá hygiena nádrže je základ. To že uhynulá ryba vypadá jako na fotce, to bych viděl jako normální stav mrtvolky na němž už hodují bakterie odklízeči.
Edit: Měnit teď tu vodu klidně denně, či obden se jeví jako správné řešení.
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.11.2013 13:16 Muž Kubasix [134] - Pancéřníčci, malé tetry a Bucephalandry
Měl bys změřit hodnoty vody a porovnat to s normama. Uvidíš pak bys měl vidět co to způsobilo , možná mi to podle toho popisu připadá jako nemoc bílých teček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2013 13:09 Muž zervan [1123] - Rostliny
Fotka k příspěvku Akvárium som úplne prečistil - rastliny vybral do vedra s vodou, vybral som všetku vodu i štrk, ten som prepral (bol v akváriu možno aj 20 rokov), ale nie celkom dokonale, aby zostali nejaké živiny. Potom som štrk vrátil, napustil do polovice vody, nechal usadnúť kal (bolo ho dosť veľa), "povysával" zvonom, asi po týždni som posadil rastliny, doplnil zvyšok vody a nakoniec som vrátil i tie 4 rybky - veteránky. Kým v malej "liečebni" boli smutné a vyblednuté, po návrate do akvária bolo celkom jasne vidieť, ako sa tešia - krásne sa vyfarbili a napriek pokročilému veku sa naháňali.

Keď som videl, že je všetko v poriadku, postupne som začal dopĺňať mladé rybky - najskôr 2 prísavníčkov, potom tetry neónové (9 ks) a nakoniec tetry čierne (10 ks). Všetky som nechal najskôr v karanténe.

A teraz, po pár týždňoch spokojného života v akváriu (na rastlinách je vidno, že im reorganizácia prospela, väčšie trsy som rozdelil na viac menších a začali viac rásť, čosi som aj rozdal), sa pliaga opäť vrátila. Všimol som si najskôr nepatrné malé svetlé bodky na telách niektorých rybiek, potom zahmlenie a rozstrapkanie chvostových plutiev (hlavne na tých 4 starých tetrách čiernych, tak som ich hneď pred 3 dňami presunul na liečenie do malachitovaj zelene), zvláštne správanie prísavníkov (ešte včera sme sa smiali, že prečo plávajú po akváriu a nebehajú po dne), ich náhly úhyn a pokrytie žlto-hnedým povlakom.

Tak by ma zaujímalo:
* Mohla choroba pretrvať z prvotnej nákazy a prejaviť sa teraz opäť?
* Môže choroba vznikať napr. z krmiva? Grindaly mám napadnuté roztočmi (nedarí sa mi ich zbaviť), mohlo by to vadiť? Alebo tie vločky Vipan už mali byť pred 4 mesiacmi spotrebované a sú načaté už veľmi dlho (staré rybky ich jedli málo, až tieto mladé sú veľmi hladné stále), ešte mám trochu, tak chcem minúť - mohlo by to robiť problém?
* O akú chorobu vlastne ide? Myslel som, že Oodinióza, ale rybky sa neotierajú o nič.
* Ako sa toho zbaviť? Ak mi všetky vymrú, tak to asi vzdám.
* Prípravok FMC asi nemôžem dať rovno do akvária, však? Zrejme by uškodil rastlinám.
* Ak treba zmerať kvalitu vody, čo konkrétne mám kúpiť? Sú prípravky na meranie NO2-, NO3-, NH3, či dokonca CO2, P, samozrejme kyslosť a tvrdosť - každý stojí dosť veľa a nechcem kupovať všetky (kedysi otec mal a meral prakticky stále pri odchove a namiešavaní vody).

Pripájam fotky uhynutého prísavníka - sú dosť nekvalitné (neviem fotiť v akváriu), ale ten povlak vidno.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2013 13:07 Muž zervan [1123] - Rostliny – Identifikácia choroby - žltohnedý povlak na prísavníkoch, biele škvrnky na chvostoch tetier, zlepené plutvy, úhyn
Fotka k příspěvku Chcel by som poprosiť o radu - napriek dlhoročnému bezproblémovú fungovaniu mi zrazu začali vymierať rybky, prvú vlna choroby mi zlikvidovala takmer všetky rybky (až na 4 staré tetry čierne), teraz sa po 2 mesiacoch opäť objavila 2. vlna choroby :(

Informácie o akváriu:
* rozmery: cca 70 × 40 × 30 cm, teda objem cca 84 l;
* založené dávno (cca 10 - 20 rokov), ja sa oň starám cca 4 roky (zdedil som po otcovi);
* dno: riečny jemný štrk;
* filtrovanie: starý vzduchom poháňaný molitánový filter, beží non-stop;
* teplota: bez vyhrievania akvária, v zime cca 20°C, v lete podľa vonkajšej teploty;
* čistenie: občasné - cca raz za 2 mesiace stiahnem špinu miernym rozrytím dna zvonom a vymením cca 1/3 vody a preperiem filter;
* kŕmenie: živé červy grindaly, ako doplnok sušené Sera Vipan, pre prísavníkov zmrazené listy prevareného šalátu;
* rastliny: len Anubias - 5 trsov malého, 2 korene stredného a 1 koreň veľkého druhu;
* živočíchy: len rybky - 2 prísavníci, 5-13 tetier čiernych a buď 5-10 tetier neónových alebo tetier krvavých (priebežne som dopĺňal, viac uvádzam nižšie);
* testy vody: nerobil som žiadne - meracie prípravky vyschli, mali možno aj 20 rokov.

Príznaky choroby - prísavníci:
* po úhyne zreteľný žlto-hnedý povlak po celom tele, pre úhynom len nepatrný;
* zmenené správanie - včera sa prísavníci nezdržiavali na dne ako obvykle, ale dosť často plávali po akváriu z jednej strany na druhú, hore - dole, predvčerom som ich párkrát videl na bočnom skle tesne pod hladinou, no a včera večer uhynul jeden, dnes ráno druhý;
* žiadne zrýchlené dýchanie, ani iné príznaky problémov.

Príznaky choroby - tetry:
* niektoré majú chvostovú plutvu s bielymi škvrnami alebo s bielym povlakom, vyzerá ošarpane, ako by boli poodtŕhané kúsky;
* väčšina tetier má hornú plutvu akoby zlepenú, nemajú ju vystretú nahor;
* staré tetry čierne mali začiatkom týždňa veľmi drobné biele bodky na chvoste, aspoň sa mi zdalo, presunul som ich na liečenie;
* zmenené správanie - viac sa zdržujú v hornej časti nádrže;
* žiadne zrýchlené dýchanie, ani iné príznaky problémov, neobtierajú sa, chuť do kŕmenia majú.

Ešte dodám, že voda nie je zakalená.

Priebeh problému:

Nie som nejaký akvarista (tak asi píšem príliš laicky, možno i nesprávne), ale keďže otec už v čase môjho narodenia choval a neskôr odchovával rybky (do predaja), tak som si čo-to zapamätal a keď som pred 4 rokmi po ňom zdedil i posledné okrasné akvárium, ponechal som ho. Doteraz neboli žiadne problémy, rybky i rastliny si spokojne žili, prísavníci mali už úctyhodný vek i veľkosť, akurát pôvodné tetry neónové postupne mreli na starobu.

Asi to nijako nesúvisí, ale spomeniem aj jeden detail: Niekedy v lete sa jednej tetre čiernej veľmi zväčšilo jedno oko, akoby mala nejaký nádor pod ním, pozorovaním som zistil, že prestala na to oko vidieť. Ale táto rybka mala najsýtejšie zafarbenie, tak som usúdil, že to znáša dobre a asi je to nejaký príznak staroby a nie je rizikom pre ostatné rybky. Loviť potravu stále dokázala.

V polovici augusta som dokúpil tuším 8 tetier krvavých, boli takmer týždeň v karanténe, žiadne problémy som nebadal, tak som ich dal do akvária. Asi 2 týždne po kúpe sa obavili problémy - neviem, či súviseli s tými novými rybkami alebo s tým, že ich týždeň kŕmil niekto iný (bol som na dovolenke). Hneď na prvý pohľad som videl, že sa rybky správajú divne - zdržovali sa v hornej časti nádrže (nie tesne pod hladinou) a niektoré boli vyblednuté, mali drobné biele bodky a "potrhané" plutvy. Potom začali vymierať - kupodivu nie podľa očakávaní - tie, čo vyzerali najviac choro, žili naďalej a vymierali tie, čo vyzerali úplne zdravo. Začalo to starými tetrami neónovými, potom čiernymi a pridali sa nové mladé tetry krvavé a žiaľ, i starí prísavníci (tých mi bolo ľúto najviac, sú to dlhoveké rybky).

Po úhyne prvých rybiek som najskôr skúsil vymeniť značnú časť vody a zvýšiť teplotu, lenže som nemal dosť odstátu a možno to spôsobilo nový problém - voda sa začala kaliť (asi nálevník) - toto však nepovažujem za prvotný problém, ktorý spôsoboval úhyn rybiek. Tak som vymenil opäť, už som mal nachystanú aj odstátu vodu a všetky rybky okrem prísavníkov (tí vyzerali úplne zdravo) som vylovil do holej menšej nádrže, kde som aplikoval prípravok s malachitovou zeleňou (konkrétne Dajana FMC), silno pustil vzduch a zvýšil teplotu. Rybky tak začali vyzerať zdravšie, no napriek tomu hynuli - prežili len 4 tetry čierne (vrátane tej s vadným okom).

Pokračovanie v ďalšom príspevku...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2013 19:24 Muž rriki [818] - CichlidyRe: dzuzo
Ty máš želivku co?poř vodu podobných parametrů.Tohle dělají živorodky většinou, protože jim tyto vody nesvědčí,jsou nestabilní.U nás na Berousku bývali i akvaristi s úžasnejma živorodkama ,jenže měli studniční vody a přinesl jsem to do želivky a za 14 dnů jak píšeš ,prohnou se jak luk stahnou ocasy .Špatně reagují na změnu pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2013 18:59 R Muž romant [27987] Re: dzuzo
dzuzo napsal: a ako vylucit tuberkulozu?Bez fotek a informací o nádrži, nejlépe formou té prezentace, jak jsem psal, těžko. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2013 18:50 dzuzo – platy
a ako vylucit tuberkulozu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2013 18:22 dzuzo – platy
Ja menim vodu 1 az 2 krat do tyzdna,zhruba 20% z objemu.Treba menit este castejsie?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [103] ...... 227

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 198232x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9148?od=5101