Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za nemoc?

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 194 Přejít na další stránku   1  
Co je to za nemoc?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2009 23:38 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumci – Re: mlhov
Plovatka nebo levatka bych si tipnul...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2009 23:30 Muž navik [908] - Sumci – Re: mlhov
Pokud to je ploché, tak to může být odlupující se snůška (resp., její zbytek) vajíček nějakého šnečka. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2009 23:20 mlhov – co je to?
Fotka k příspěvku muze mi nekdo rict co to na te rostlince je? je to tam asi dva dny a je to porad stejny, tak at vim jestli to neni neco skodliveho. predem dik za odpoved
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 18:27 sokar
Kotel to jistí. hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 16:27 Žena azalka [38] – humánně
Tady se to kdysi zevrubně řešilo - určitě najdeš inspiraci.
rybicky.net/forum/2123
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 16:26 Muž Patris [1]
Zakopat jí... :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 16:25 Vak.
Mŕtvymi rybami(niekedy aj živými) kŕmim raka :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 15:57 Muž jajaapaja [174] – Re: simbisek
Záleží na tom .Zda funus ve vší ůctě sad .Nebo bez rozloučení.V jednom českým filmu u toho asistovala celá rodinka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 15:16 Ivulik1
yanilishka napsala:nejspis bych ji splachla - ted uz je ji teplota a cistota vody vazne sumafuk.

smich palec potlesk

Ja to hazim zelvakovi. Ale moc jich neumira, takze vetsinou dostane jen sneky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 13:42 simbisek
yanilishka napsala: Simbisku, to je ta tvoje betta, "...co nepotrebuje ani filtr, ani topeni.."? Jestli jo, tak to ti vydrzela neco malo pres mesic. Ale nema smysl plakat nad rozlitym mlekem - nejspis bych ji splachla - ted uz je ji teplota a cistota vody vazne sumafuk.

------------------------
ne neumřela beta......máš vzkazík
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 13:33 yanilishka
Simbisku, to je ta tvoje betta, "...co nepotrebuje ani filtr, ani topeni.."? Jestli jo, tak to ti vydrzela neco malo pres mesic. Ale nema smysl plakat nad rozlitym mlekem - nejspis bych ji splachla - ted uz je ji teplota a cistota vody vazne sumafuk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 13:26 Muž Geri [29] - Skaláry
Do rakve sní a na hřbitov :) ale já preferuju WC. a Nebo někam na kompost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 13:23 simbisek – Co dělat když umřela rybicka:(
Ahoj chtěla bych se zeptat když umře rybicka co sní dělat.?A taky jaký spůsob by se rybíčce líbil:(Dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 21:52 ježeček – Re: Yirka
Ano to máš pravdu.Proto jsem to napsal i částečně jako dotaz.Nenapsal jsem žádné dávkování apod.Na klasické postupy, které se používají tady taky nikdo neupozorní. Hažou se tady jen názvy preparátů. Ještě kolikrát zkomolené.A to je vesměs různá chemie v koncentrované formě,nebo známé léčivé látky, které najdeš v přírodě.A to co jsem napsal já jsou přírodní látky.A navíc jsem psal velice slabé roztoky.Tudíž pokud tady chodí děti a umí číst tak se to dočtou.Takže ty by i v malé nádrži nemohli mít fatální následky. To je diskuze na dlouho.Stejně tak by se i v léčebných přípravcích dala najít stéjná léčivá látka která je v oněch přírodních.Ale prosím neřešme to už.Dám si pozor na to co píši
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 21:40 Muž Yirka [9123] – Re: ježeček
Věř tomu, že kdyby to bylo použitelné v akvarijní nádrži, tak už by to bylo dávno používáno. Proto jsem reagoval tak,jak jsem reagoval,protože je tu na netu dost dětí které by to mohly zkusit-pravděpodobně s fatálními následky.
Zásadou rad by měla být vlastní zkušenost nebo dobrý zdroj informací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 21:34 ježeček – Re: Yirka
Nezkoušel jsem to na rybách.To jsem psal, že jsem přes ryby amatér.Ale biologii znám.Ale stačí se podívat i na složení lečivých látek v ruzných preparátech pro ryby. To co doporučuji já je vyzkoušeno na zvířatech i lidech(třeba i na mě)-(ostatně v každém příspěvku jsem to napsal)
Jen jsem to tady hodil jako postřeh, který by někdo mohl mít otestován a potvrdit ho.Heřmánkový extrakt sám o sobě toxický není a v domácí lékarně je.Stejně tak jodová tinktura.Proto jsem myslel jako KPZ že by se dala třeba použít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 21:16 jojto
Dakujem za tip.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 21:14 Muž Yirka [9123] – Re: jojto
Já bych to určitě řešil eSHa 2000,je to sice trošku dražší léčivo, ale je proti zaplísnění rány a i po poranění. Informace si můžeš najít zde ve výrobcích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 21:09 jojto
Bactopur tusim obsahuje malach. zelen. Ta je dost agresivna na ryby i rastliny. Uvidim ako sa to vyvinie v najblizsich hodinach, ak nezaberie Bactopur, musim siahnut na nieco ine. Dufam, ze sa ozve niekto, kto ma s takouto ranou skusenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 21:07 Muž Yirka [9123] – Re: ježeček
A už jsi to zkoušel, nebo to máš z nějakého zdroje,že to doporučuješ? S takovou amatérskou léčbou bych byl velmi opatrný.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 21:05 jojto
jj diky. Pokial sa to nezlepsi, vyskusam aspon kratkodoby kupel v roztoku. Aplikoval som Bactopur, tak ju nechcem prilis vysilit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 21:03 Polux – Re: jojto
Ja bych zkusil pouzit to na co jsem daval nize odkaz.Ani ji nemusite odlovit nepise tam nic o negativech pro akva.Nebo jeste eSHa 2000.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 20:59 ježeček – Re: jojto
Já to myslel, že jód je taky desinfekční. Stejně jako heřmánek.A myslím, že heřmánek jsou bylinky.Kdežto když to s jodem přeženeš tak na něho vzniká alergie.No nevím u ryb.Myslím obecně u živých lidí. A šlo mi o omývání té rány. Aby zmizel ten zánět a rána se zahojila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 20:56 jojto
Diky za reakciu. No ten hermanek, by som sa asi bal pouzit, mam tam dost citlive rybky, este som o tom nepocul. Ak to niekto praktizuje, budem rad ked napise. Co sa tyka toho jodu, to by mohlo byt. Viem, ze nedostatok jodu ma za pricinu poruchy stitnej zlazy, ktora je za ziabrami. Miesto by mohlo byt. Skusim este krmivo s vyssim obsahom jodu. Dakujem pekne za podnet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 20:51 Polux – Re: ježeček
Osobne bych zkusil toto www.akva-exo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 20:21 Polux – Re: jojto
No tak pokad se to zapaluje asi bych ji prelovil a zkousel to lecit v jinem akva asi nejakou desinfekci ale jak rikam cim lecit vam bouzel neporadim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 20:14 jojto
Keby to bolo iba zranenie, to by ma tak netrapilo. Horsie je, ze sa to zapaluje, zacina hnisat a nekrotizovat.Ono je mozne, ze som to prehliadol. Mam v akvariu 6 ks a ma to iba jedna, na jednej strane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 20:06 Polux – Re: jojto
Sam pisete ze se to objevilo ze dne na den takze podle toho soudim ze se ryba zranila o neco v akva ( koren , kamen ,....)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 20:02 jojto
Vdaka za reakciu. Sae chovam spolocne s tetrami konzskymi a mecovkami. Doposial k ziadnej, ani najmensej potycke nedoslo. Ta rana bola velmi hlboka, akoby vyrezana. Naviac sa zacala po okrajoch zapalovat, rozsirovat a z casti nekrotizovat, miestami sa objavuje i krv. Tiez netusim ci sa jedna o zranenie, virovu ci bakterialnu nakazu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 19:45 Polux – Re: jojto
No to nebude nemoc ja si myslim ze ji jiny obyvatel akva napadl nebo se nestastne zranila.Nechal bych ji byt pokad je cila atd ... pozorujte ji a uvidite myslim ze se ji rana zaceli sama ale bude tam vyditelna jizva.Pokud se rana zhorsi radsi bych ji odlovil a lecil nejakym pripravkem v samotnem akva bouzel nevim jakym nikdy jsem toto neresil
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 18:56 jojto – hnisava, otvorena rana
Fotka k příspěvku Dobry den. Chcel by som poprosit o urcenie choroby. Nic podobne som este nevidel. Rana na SAE sa objavila zo dna na den. Objavila sa hned v tejto velkosti, sprvu to vyzeralo ako odrenina. Casom vsak viac nekrotizuje a zacina sa objavovat i krvavy zapal. Rybka je cula, prijima potravu, ukryt nevykladava, plava normalne, neobtiera sa, nie je agresivna. Aplikoval som Bactopur a kuch. sol (3 pol. lyzice na 260L).

Dakujem za prispevky.

 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 08:34 Muž TomášB [12]
čichavci medový mají nějakou nemoc, jsou naboku, u začátku mají ze stran takový boule (možná kosti) a přes noc umřou, už umřeli dva. co stím a cotoje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 20:18 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetky
Parada. Panda plave v roztoku jen par hodin a plisen viditelne ustoupila. Pouzity byl Anti-Mykotin (učinna latka: acriflavin) od firmy Hu-Ben a sul.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 19:47 Muž Killer88 [39] - Cichlidy
Noo, tak doufej, že to zabere. Kdyžtak se poohlédni po nějakém přípravku proti plísním...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 19:44 R Muž Silent [5949]
Taky bych se podle fotky přiklonil spíše k plísni. Na takovéhle problémy se mi osvědčil přípravek eSHa 2000. A to i u choulostivých ryb jako jsou hlavačky zlatopásé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 18:49 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetky – Re: Killer88
Tak aspon nekdo me utvrdil, ze krupicka to neni. Mno panda uz plave v osolene vode s acriflavinem, tak uvidim mno :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 18:26 Muž Killer88 [39] - Cichlidy
O krupičku se skutečně nejedná, spíše nějaký druh plísně....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 17:10 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetky
Fotka k příspěvku Ahojte. Mam 2 dny Pancericky panda ane jedinem se mi udelalo toto (viz foto). Vypada to jako male chuchvalce vaty, na krupicku bych to nevidel :/
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2009 22:37 Sarka – mlecna ploutev cervene platy
Ahojky, prosím o radu. Okraj ocasni ploutve nasi cervene platy vypada jako mlecne zakaleny (jedna se o zadni polovinu ploutve, predni cast ocasni ploutve je normalni, roztrepena ploutev neni vubec). Dalsim projevem onemocneni je, ze se obcas (tak dvakrat, trikrat za den) otira o listy. Basti normalne, plave s ostatnima rybkama, nevyhledava ukryty, neplave nijak vyrazne u hladiny. Protoze jsem mela podezreni na napadeni parazity, tak jsem uz pred jedenacti dny jsem aplikovala lecivo Contralck od TetraMedica. Bohuzel nepozoruji nijake zlepseni a ba naopak jsem mlecny flek vzadu na konci ocasku dneska zahledla i u dvou cca 3 mes. starych pavich ocek, ktere se taktez obcas otrou o list. Druha plata, dve molly balonove a ctyri mlade pavi ocka nevykazuji zadne zmeny. Zacinam mit podezreni na plisen, jen nevim, zda muzu pouzit Preventin (obsahuje metylenovou modr) a zda jej muzu pridat k tomu Contralcku? Puvodne jsem mela v akvarku i tri ancistrusy, ale ty jsem pro jistotu po prvni davce Contralcku prelovila do karanteni nadrze, protoze jsem cetla, ze byvaji citlivi na malachytovou zelen. Muzete mi nekdo poradit, o co se jedna a jak lecit? A jak taky pripadne prelecit odseparovane ancistrusy? Dekuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 21:07 Žena Bledule [0] – Vypouklé oko, rybky na dně, othané ploutve
Prosím o pomoc. Vím, že to co ted napíšu bude hodně bídné. Předem žádám o radu na konkrétní a rychlou pomoc, nikoli rady jak správně založit nové akva atd. Jelikož se jedná o akvárium tříleté, mírně rozmazlené holčičky...také podle toho vypadá (JE zajeté. No2 neměřitelné). 30litrů a v tom 10 neonek a 5 pavích oček a pancéřníček (ano, vím, že je to týrání rybiček, ale tím, že mi to ted sem napíšete mi nepomůže. A zároven musím říci, ež s tím nemohu nic dělat. akva není moje a zkuste mrněti sebrat rybičky :-( ) . Už padáte ze židle? Minulý týden jsem si všimla, že mají neonky mírně otrhané ploutve. Nutno říci, že ta malá rybky hrozným způsobem překrmuje. Také že tam má spousty levatek. Ale ještě nejsme u toho nejhoršího. NA pár týdnů jsem si k ní dala cichlidky, abych mohlo zrekonstruovat akva a rybky se měli lépe. Dnes jsem je šla zkontrolovat. A JEdna cichlida, samička měla vypouklé oko, paví očka ležely na dně. Co s tím? Respektive, zítra odpoledne je bude přesouvat o svého 60l zajetého akva (konečně půjdou pryč dvě rybky, které jsem měla kvůli nespolehlivosti jednoho chovatele o tři týdny déle v akva) a nejspíše nasadím sůl + bactopur. Myslíte, že do zítřka vydrží, nebo to mám akutně začít řešit ted?

Děkuju moc. Předem děkuji za objektivní rady a bez andávek za týrání rybek. To mi v tuto chvíli moc nepomůže.

PS: nebojte, po té, co budu mít všechny rybky u mě v akva se všechny neonky pokusím rozdat (přeléčené)a vyměnit za pár pavích oček. Cichlidky budou ve velkém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 22:25 yanilishka – Re: Romiš
Diky moc za radupalec, ale obavam se, ze sousedku k necemu takovemu nepremluvim - no on ji nedavno umrel manzel hmm a ackoliv karantenni nadrz nema, tohle by asi nerozdychala. Treba ta ryba fakt jenom zarli...treba by pomohlo koupit dalsiho samce, ale to by bylo dva na dva a doporucuje se prevaha samic, tak nevim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 20:37 Romiš – Re: yanilishka
Hlavně neléčit celé akvárium pokaždé, když se nějaká rybka začne užírat žárlivostí! ;-)
Nemá-li sousedka k dispozici karanténní nádrž, je na řadě otázka, jestli takové rybce v zájmu ostatních nezkrátit život... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 14:11 yanilishka – Nemocna plata
Moje sousedka ma spolecenska akva, ktere dobre prosperuje (i podle toho, co jsem nacetla jsou parametry zarybneni, osazeni atd. vporadku). Vsem se ocividne dari, ale ma trio plat skvrnitych (1 samec, 2 samice), u nichz se ukazal problem. Jedna samice a samec se porad promenadujou po akvarku, cas od casu samice porodi, ale poter osazenstvo slupne (coz je ok, sousedka potomstvo nechce), proste je to zdravy rostouci vitalitou kypici par. Druha samice, ale uz asi tyden jenom polehava v rostlinach, skoro nezere, hubne, a ocasni ploutev nema slepenou, ale jakoby stazenou - proste je uzsi, nez u tech dvou. Nehraje si s nimi, je apaticka. Krome pohublosti a nechutenstvi nema zadne jine priznaky - zdrave vypadajici kuze i zabra, zadna krupicka, blednui ani vredy, proste jenom vypada hrozne smutne a moc neji. Netusime, cim by to mohlo byt - sousedka projistoutu prelecila tri dny esha 2000 a esha exit dle navodu, ale bez vysledku, furt je smutna. vody, ostatni ryby vcetne zbylych dvou plat evidentne prosperuji. Nekde jsem cetla, ze stazena ploutev je znak bakterial. onemocneni zpusobeného vysokym mnozstvim detritu ve vode, ale pani sousedka poctive kazdy tyden odklauje a meni cast vody, ostatni ryby vcetne zbylych dvou plat evidentne prosperuji.Uz jsme si i rikaly, jestli to proste neni psychickeho razu, jestli treba netrpi tim, ze si samec vzdycky vic vsimal te druhe samice. Nevite, co s tim?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 11:10 Muž isamik [180] – Re: Leitlik
Kolega Isamik, si nemysli, ze kdo ma male akvarko ma rybi polevku. Ale myslel, ze mit 20ryb v akvarku, ktere je jen velmi malo zarostle rostlinami s mizernou filtraci je nebezpecne. Prtze staci parkrat zanedbat udrzbu a muze dojit k umrti ryb. Myslim, si ze jen ta pravidelna vymena vody to zachranovala.

EDIT: odkazy ktere se hodi
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.klub.akva.sk/… (prvnich cisla ale i ty ostatni stoji za to)
rybicky.net/rady/zalozeni-akvaria
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 11:01 msts – Re: PentueR
Tak jsme si docela podiskutovali, ale to rybkám asi nepomůže. Takže štěrk je dobrý, dno odkalené, voda dolitá, ale samička Gavúnka diamantového má mírně propadlé břicho a zdá se mi že těžce dýchá. Co s tím? tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 10:16 Muž PentueR [256]
msts napsala: Vždy když jdu do akv. kupovat rybku, tak řeknu co tam mám a ať mi poradí s výběrem. Spoléhám se, že jsou lidi na správném místě.

Jsou to prodavači a tudíž jejich zájmem je hlavně prodávat. Jsou opravdu jen vyjímky, které i rozumí tomu co prodávají, ale většina prodavačů v akvaristikách by ti dokázala prodat i žraloka a tvrdit, že je vhodný do 10l akvárka k pavím okům...

Nejlěpe je vědět sám co potřebuji a po nich to jen chtít. Spoléhat na jejich rady je nejlepší cesta k rybí polévce a posléze k rybímu hřbitovu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 09:36 Romiš – Re: stanovsky
...taky mám ve vodě vápenec... Rybam to nevadí.
Rybám možná ne, ale na rostlinách je vidět, že z toho zrovna dvakrát nadšené nejsou... :-O :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 09:36 msts – Re: Leitlik
Ja to beru že nějaká 50 není nic moc, ale každý někdy začínal. ;-) Ale nechápu, proč to fungovalo 3 měsíce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 09:06 Muž Leitlik [9] – Re: msts
Kolega Isamik si myslí, že asi každej kdo má menší akva než 200l, tak je to rybí polévka ! hmm To bych úplně vypustil z hlavy ! I když pravda je ta, že v 50 litrech se jen horkotěžko udržuje ta správná rovnováha, zvlášt s 20ti rybama.:-P A to, že se spoléháte na prodavače není někdy až tak na místě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 09:03 Muž isamik [180] – Re: msts
20ryb v cca 40l ti neprijde hodne? To ja jich tolik nemam ve 200 ci 300l.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [194] ...... 227

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 198226x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9148?od=9651