Co je to za nemoc?
0 31.08.2014 20:26 sisi – nemoc parmicky mechove
Ahoj moje parmicka mechova v 20l akváriuje briskem nahoru ale dýchá když zatukam na sklo takna chvilku začne plavat ale potom se zase otočí nevíte co ji na to dat děkuji
Tak možná jsem přišel na příčinu, když moje živorodky plavaly hlavou nahoru, byly malátné, apatické (nereagovaly na lov síťkou), plavaly u hladiny a asi po 2 dnech uhynuly. Teď když mi uhynula poslední rybka, tak jsem jí strčil pod mikroskop a u boční ploutve se hýbaly mrňavý bílý až průhledný červíci. Můžou mít tak 0,5 - 1 mm.
Je správná moje úvaha, že by se mohlo jednat o bičíkovce? Případně čím je nejlepší léčit (Entizol se mi zdá dost drastický)?
Sice netuším, odkud bych je mohl vzít, ale naše místní voda není pomalu chlorovaná. Teoreticky by to mohlo být z ní. Do akvárka jsem přes měsíc nic nekupoval a pochybuju, že by byla doba než se to projeví, víc než měsíc.
Dobry napad, ale mozna pro vetsi akvarko.
Co takhle krmivo rozdělit a dát na více míst v akva?
Takhle nesežere vše sama a nebude tolik tloustnout.
P.S. Kaprici jsou taky mistri ve vyhledani potravy uplne vsude, nemuzu samo soudit vsechny cleny teto celedi, ale pozorovat takovy Koi kapry, jak smejdi za potravou uplne vsude je fantasticky ....
Urcite mrknu.
A dodam si, je to kapr a ty mame na vanoce radi pekne vypaseny. Zrejme to tak nejak souvisi, kapri radi zerou a neradi moc plavou. Takze Romant ma asi pravdu ...
Snizeni davek krmeni by mozna udelalo sve, ale to neni tak jednoduche, pac co ostatni ryby. Ja mam zas pekne vyzrany otiky a davky krmiva vzhledem k obyvatelum snizit nemuzu, takze se smiruju s tim, ze jsou vyzrani.
Garra gotila není žádnej extra plavec ...ona buď žere a nebo se válí na listech nebo ma dně.
je tu o ní pěkný článek,mrkni na něj.
Ahoj, nemam sice garry, ale posledni dobou jsem se na tyto ryby parkrat z ruznych duvodu dival. Jednak i tu na rybickach v atlasu je neco napsano o plnejsim brisku do stran u samice, ale take bych chtel upozornit, ze mas rybu ve stovce a docela uz velkou. Vetsi nadrz, vic plavani, vic vydani energie, neco jak u lidi. 100 l hrubeho objemu teto rybe asi moc nesvedci. Ale ber to jako moji osobni uvahu. Jak rikam, nemam s temito rybami zadnou osobni zkusenost.
Opravdu žere jak zjednaná. Když hodím sumcům file nebo cuketu tak to odtáhne i s kolíčkem na prádlo kterým je to zatížený do kokosu a nikoho tak nepustí,když dám patentky tak se přisaje na krmítko a nehne se dokud v něm něco je...
Nemáš nápad jak jí "usměrnit"? Nerad byvh aby se užrala k smrti...já vim,blbej dotaz asi jedině přelovit a hladovku?
Tady ty barvy moc neodpovídají.
Ahoj,chtěl bych poprosit o radu...garra strašně "stloustla" a já si nejsem jistý jestli je překrmená nebo je to nemoc...chová se narmálně,žere,šupiny i ploutve normální,oči myslím taky. Je možný že je takhle vyžraná protože při krmení odhání ostatní ryby a žere dokud je co, Když krmení vynechám začne čistit sklo a řasu z listů,ale jistý si nejsem...díky za rady.
To je nesmysl. Ve stabilní nádrži vydrží zdravé ryby klidně i delší dovolenou nekrmené, vždycky si něco najdou
V tomhle případě si myslím, že jim čtyřdenní hladovka více prospěje než ublíží.
Za čtyři dny mě ryby sežerou.
Uvidíš, sleduj reakci ryb a řiď se hlavně jejich chováním. 3-4 dny nekrm vůbec, pak začni velmi pozvolna začni s malými dávkami. Až bude přeléčíno tak najet na pravidelnou týdenní údržbu, na filtr skoro nesahat
S tou vodou je to od každého jinak. Před dvaceti lety mi starý akvarista radil u společenského akva měnit při potřebě čištění a osávání dna. Klidně i měsíc a měl jsem bezproblémové akvárko.
Budu pokračovat dle rad, Tebou udělených. O průběhu budu informovat. Děkuji za pomoc.
Hlavne meň tú vodu častejšie.
2x takové jako je na příbalovém letáku a používat do přeléčení, je-li akvárium dobře zarostlé a stabilní mělo by to zvládnout. Klidně i týden než jsou udávané 3 dny od výrobce léčiva.
Založeno asi před tři měsíce, zarybněno sai dva.
Zapoměl jsem na Ancistruse. Ještě se zeptám na dávkování. Jakou dávku (abych to nepřehnal) a jak dlouho.
To, že používáš na praní vodu z akvária je sice dobře, ale stejně pořád platí to, že se filtr má čistit až když se radikálně sníží jeho průtok
Což u většiny modelů nebývá po 14 dnech. Až se tak stane užij stejný postup - lehkého vymáchání filtračního media v akvarijní vodě. Ještě drobnost nikdy nečistit filtr spolu s odkalením dna.
Přerybněný to nemáš, což je fajn.
Edit: Ještě mě napadlo, jak dlouho je to akva založený?
Na praní filtru používám vodu z akvárka abych zabránil likvidaci hodných bakterií. 15x neonka, 4x rasbora, 2x pancéřníček, 8x paví očko, 4x skalára. Popravdě měním vodu asi po deseti dnech.
Je hezké, žes vypsal druhy ryb, ale dosti záleží i na jejich počtech. Viděla bych hlavní problém v údržbě, filtr se čistí jen tehdy kdy se radikálně sníží jeho průtok nikoliv pravidelně, pravidelným čistěním filtru znovu a znovu zakládáš akvárium. Voda by se ideálně měla měnit 1/3 týdně. Plán pro teď bych viděla takový, vyměnit 1/2 vody, nesahat do filtru zkusit tu eshu ve vyšší dávce a ve volném čase spáchat tu prezentaci
Edit: A několik dní nekrmit.
Akva 150l, skálára, neonka, rasbora, pancéřníček, paví oko. Filtrace fluval U4, vzduchování clona, údržba cca 14 dní filtr a výměna vody. Osvětlení zářivka 2x20W. Rostliny Vallisneria, Eleocharis, Anubias, Echinodorus, Alternanthera. Ryby ještě nepadly, ale samička pavího očka začala dnes polehávat. Krmení od Tetry nebo mražené, plus občas spařená zelenina.
Zaregistroval jsem se dnes, tak jsem ještě nestihl vše doplnit. Omlouvám se a děkuji za pomoc.
Můžeš trochu blíže popsat problém a podmínky v nádrži - litráž, osazenstvo, filtrace, údržba, padly už nějaké ryby, za jak dlouho po prvních příznacích? Ještě lépe založit prezentaci, aby u každého dotazu nemusel následovat křížový výslech. Z fotky vidím bakteriálně načatou ocasní ploutev. Tipuju bakteriální onemocnění na což by eSHa 2000 zabírat měla, je to docela šetrné léčivo a je-li nádrž dobře zarostlá můžeš užívat i 2x vyšší než doporučené dávky.
Ahoj, potřebuji pomoci s léčbou. Nemoc se projevila prvně i pavích oček, a teď koukám na rasboru, že začíná mít stejný problém. Ve zverimexu mi dle fotky poradili eSHa 2000. Léčba již čtvrtý den a zlepšení nevidím. Jak dál?
Já jsem teda tu hlavu toho Aquaelu nechal a nemůžu si stěžovat. Kostka molitanu se schová za vzrostlejší Echinodorus, nebo skipinku nějakých stonkovek( např: Ludwigie, Hygrophily, popřípadě Alternanthery)
Pokud chceš, aby se zde méně spekulovalo a více radilo, dodej fotky.
Edit: Škoda, když už děkuješ, tak jsi zřejmě rozhodnuta a diagnóza byla již učiněna. Jinak se omlouvám, že do tebe rejpu, ale ono se to podle popisu fakt blbě odhaduje a když si myslíme, že víme, tak ty fotky nás můžou velmi rychle vyvést z omylu. Já za sebe mám velmi nedobrý zkušenosti s radama lidem co nemají prezentaci a snaží se o podrobný popis problému. Již několikrát jsem posléze obdržel vzkaz, mnohdy nepublikovatelný a to jenom proto, že jsem se podle popisu pokusil o odhad situace a ono rup ty boty, skutečnost byla jiná, tak i proto tak tvrdošíjně strvávám v pozici, "bez fotky, raději mlčím".
Nevim co popisujes presne v bodech 1 a 2, ale bod 3 mi k tomu celkem jasne rika, ze mas ryby napadeny bakteriemi. Pokud ma jeste nafoukla ryba stredni cast svetlejsi, je to skoro tutovka, a pokud se podivas poradne, a vylezaji ji oci, pak skoro jistota (ty priznaky ale byt nemusi, nebo se mohou objevit az pozdeji). I ryby hodne nafoukle vlivem bakterii jeste zerou a maji v ramci moznosti celkem normalni reflexy.
Pouzij
www.akvarista.cz/… , a muzes tomu pomoct krmenim ryb behem leceni vyhradne
www.akvarista.cz/… . Tohle krmivo obsahuje stejne antibiotikum, jako to lecivo, a dostanes ho tim krmivem lepe do ryb. Problem ovsem je, ze se ty tablety krmiva po chvili ve vode desne rozpadaji a mnoha rybam ani moc nechutnaji, takze je zacnou zrat az kdyz fakt nic jineho neni a ani to casto nijak s velkou chuti.
Nejspis se Te nebude tykat kombinace s Entizolem, ktera je mozna a ja ji posledne pouzil, protoze jsem si rovnou jednim lecenim ryby osetril i ohledne moznych vnitrnich parazitu.
Bod 1-3 by to chtělo foto
Plus informace o nádrži, litráž, filtrace, údržba, obyvatelé - ještě líp založená prezentace.
1) Nemůže to být prostě jen pigment?
2) Jedna tečka krupičku nedělá, možná vřídek, odřenina, nádor?
3) Nafouklé břicho není nikdy nic dobrýho, odstávají šupiny?
Zkus se kouknout do odkazu co je tady v modrém rámečku a sem:
rybicky.net/nemoc/
Nejsem znalec nemocí, ale bod dvě by mohla být krupička
0 26.08.2014 15:34 Feferonka25 – pomoc
Dobrý den po dlouhé době jsem zpět
chtěla bych se zeptat
1 ) moje skaláry ( mám dvě ) mají u horní ploutve asi do 1 cm. takovou červeno prouhu obě skaláry ji mají na stejné straně co to je ? je to taková červeno hnědá prouha příznakem nemoci ?
2) moje skalára má na boční ploutvi takovou 1 mm bílou tečku. ta tečka je velmi viditelná. je to přízrak nemoci ?
3)
ještě moje Parmička oděská , je moooc tlustá má normální hlavu ( normální velikosti
) ale má tlusté břicho takové nafouklé je nemocná ? Předem děkuji za odpověď
K živorodkám bych to neřešil a prostě šel do tý 201, tam se ten výkon, ze začátku regulovanej bude hodit a projeví se na kvalitě nitrifikace.
Taky myslím, že by mohla 200 stačit i když ani u 201 bych neviděl problém, protože průtok jde velmi dobře zregulovat. A v průtocích zas takový rozdíl není a možná je lepší mít rezervu.
Spíš Atmana At 200, 201 je pro větší objem
To už je fuk, díky moc oběma za rady. Koupím zmíněnou kostku bioakvacitu a nejspíš čerpadlo Atman AT-201. Rozpěstuju rostlinky a snad se časem vytvoří rovnováha. Nebo byste doporučili jiný model čerpadla?
Stejně jako Roman si myslím, že řeší. Kvalitní filtrace se rovná kvalitní voda a tím i kvalitní prostředí pro ryby. Pokud bys změřil dusitany možná by to hodně vysvětlilo. Mimochodem za slovo jsem tě nechytal jen jsem chtěl poukázat na to, že ten rozměr kostky bioakvacitu není tak hrozný jak se jeví. Měl jsem za to, že dovětek o mém chybění ve škole a smajlík to uvedl na pravou míru.
Děkuju, to jsem potřeboval. Vím teď alespoň co jim pravděpodobně je a podle toho můžu zjednat nápravu. Jen jsem nepotřeboval, aby mě někdo chytal za slovo, že Heimdalle.
Podle mě řeší, snažil jsem se to vysvětlit ve svém příspěvku.
Samozřejmě to bylo řečeno obrazně
, ale pořád to problém který jsem již uvedl neřeší. Až bude mít plnou souvislost filtr s tím co se mi děje s rybama, pak má celá debata o filtru smysl.
To jsem netušil, že 1,6 litru filtračního objemu kostky 10x10x16 cm je čtvrtina prostoru 84 litrové nádrže. No asi jsem ve škole nedával pozor
. Naprostá většina komerčně prodávaných vnitřních filtrů má pro běžně osazenou nádrž naprosto nedostatečný filtrační prostor. Jsou samozřejmě výjimky jako např. Fluvaly řady U nebo Eheimy biopower nebo aquaball a podobné. Nicméně pokud nechceš vnější filtr, nebo závěsný, případně investovat trochu více peněz do kvalitního vnitřního je čerpadlo a bioakvacitová kostka nejlepší řešení. To, že firmy strkají nedostatečné filtry do svých kompletu je problém, ale to tu nevyřešíme. Navíc takový i nedostatečný filtr se dá použít jako pomocný při zakalení vody například při údržbě jako rychlofiltr.
Ten filtr co tam máš by klidně i stačil, kdyby tam byla jiná osádka orientovaná na daleko menší špindíry a daleko více rostlin, potom si to dovedu představit, jako akvo kde by funkci filtru mělo na triku dno a filtr byl určen pro točení, honění vody na což je i teď a říká se tomu honič vody(s tímto pojmem se jistě setkáš). Ty potřebuješ pořádnou plochu pro nitrifikační bakterie, což bude právě zajištěno tou doporučenou kostkou s čerpací hlavou. Tady je velikost, tedy plocha pro osídlení nitrifikačníma bakteriema výhodou a nějaká vzrůstnější rostlina to spolehlivě zamaskuje.
Edit: Podle mě ten problém který pozoruješ se jmenuje tzv. kysnoucí voda, nebo-li nestíhající nitrifikace a nezachraňuje to ani ta solidní výměna vody. Prostě slušný množství špindírů, málo rostlin, nestíhající filtr a už to jede.
Molitan 10x10x16? Dyť mi to zabere 1/4 akva ... Jinak jinou osádku než živorodky duhový a 2 Gold Molly tam nemám. Mimochodem, před časem mi právě Aquael doporučili ve zverimexu, kde vypadalo, že tomu celkem rozumí. Ostatně mám doma ještě nepoužívaný Elite Jet Flo 50, který má ještě menší filtr. Proč to teda prodávají s těma parametrama, když to je nedostačující?
Tady je takova pekna tabulka, jiste neresi vsechno, ale pro rychly prehled fajn:
www.vivarium.cz/…
A s tim filtrem opravdu neco udelej...
Nevím, co je to za nemoc. Ale zaujalo mě na Tvém příspěvku, že v 84 litrovém akváriu používáš Aquael Fan1 Plus. Když se na něj dívám na webu, zdá se mi pro tohle akvárium nedostačující, obzvlášť když uvážím živorodou osádku, která není zrovna nejčistotnější. Nevíme, jaká je zbývající osádka nádrže. Ale když vidím tu houbičku, která je v tom filtru, nechce se mi věřit, že by pro tuhle nádrž dlouhodobě fungoval spolehlivě. Možná v nádrži vyletěla koncentrace látek obsahujících dusík a rybám to neudělalo dobře. Pouvažoval bych o výměně za Atman čerpadlo a kostku molitanu 10x10x16 cm. Samozřejmě, tohle nevylučuje jiný případný původ nemoci.
Zdravím, momentálně řeším problém s mými pavími očky. Měl jsem jich v akva celkem 13, minulý týden 2 rybky pošly. Plavaly ocasní ploutví dolu, respektive s ní vůbec nehýbaly, byly bledší než jindy, nežraly a po 2 - 3 dnech umřely. Držely se mimo skupinku. Plíseň, rozpad ploutví ani nic jiného neobvyklého na nich vidět nebylo.
Stalo se mi, že jsem dal do osvětlovacího panelu silnou zářivku a ta roztavila plastový kryt a do ryby v akva se toho mohly nadýchat. Kryt mám už nový se slabší zářivkou ale problémy pokračují.
Na to jsem vyměnil komplet vodu, odkalil dno a po dalším týdnu má další rybka stejné příznaky. Na základě toho jsem vyměnil další asi třetinu vody, opět odkalil dno (část vody měním každý týden a přitom odkaluji dno) a teď už nevím co s tím.
Podle příznaků jsem se nedočetl na stránkách ani ve fóru nic konkrétního a nemůžu je léčit jen tak na něco. Ta zatím poslední s těmito příznaky občas parkuje v prostoru hned před filtrem (v proudu) a mezi bublinkama.
Poraďte prosím co by jim mohlo být? Otrava? Stáří? ...
Krmím je 2x denně po troškách vločkami a do akva jsem teď začal přidávat Fishtamin. Myslel jsem že je to otrava ale nemám ponětí čím by se mohly otrávit. Je pravda, že nevím jak jsou staré, koupil jsem je v akvaristice (teď jsem nechal rozmnožit novou osádku)
Moje akva: 84 litrů, týdně výměna 1/3 až 1/2 vody (jednou za měsíc přidávám do měněné vody trochu nitrifikačních bakterií a přípravek na upravu vody od Sery), asi 7 rostlinek (přihnojuji od kořenů tabletami jednou za měsíc), 2x do týdne přidávám 10 kapek Fishtaminu, filtrace Aquael Fan 1 Plus s bublinkama, topení s termostatem (24 stupňů), PH 6,7, tvrdost vody měkčí. CO2, NO3, NO2 neměřím, páč ty testy co jsem koupil byly všechny zahnědlé a nefukční (kromě CO2, ten nemůžu v kamenném obchodě sehnat vůbec).
Alferi napsal: Díky, vyměním větší množství vody a častěji (NO3 bylo opravdu víc, než obvykle) - mělo by to potom ustoupit?
Oni jsou gavúni hodně citliví na špatnou vodu...asi i "péháčko" bude lítat...Tohle musíte hlídat.
A kolik si toho NO3 nameril?
Uvidíš, někdy ona prostá vodoléčba dokáže divy. Vodu lehce zasolit, pol. lžíci na 50 litrů a bude se vidět. Pokud se to za 3 dny nezačne lepšit, bude nutno přistoupit k léčbě nějakým antibakteriálním přípravkem, ale to nepředbíhejme.
Přidat reakci
1 ...... [86] ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200528x