Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za nemoc?

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 197 Přejít na další stránku   1  
Co je to za nemoc?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2008 16:00 Muž bigboban [19] – fOTKY
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2008 15:59 Muž bigboban [19] – Elektrika!!
Na 90% vyřešeno! Bylo to topítko! rozzureny

Topítko je plné vody a samozřejmě nefunguje. rozzureny

Tedy rybičky dostaly elektrickou ránu proto tak rychlá smrt. sad

Za chvíli přidám foto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2008 15:56 Muž MatesKGB [4] – .
No nejsem zadnej expert, ale z logickeho hlediska tu je moznost naprosteho zkazeni krmiva v krmitku. Protoze kdyz takhle mas dele tak na ne prece jenom pusobi dost vlhkost a to muze vezt k romnozeni vselijakych plisni, bakterii a pod... Ono kdyz to zradlo mas v krabicce tak ho otviras parkrat dene na chvilku a tak to zradlo vydrzi o dost vic. To same u potrvin, neni stejne kdyz je mas jen tak v misce a nebo v nejake pyksle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2008 15:41 Sandpiper – Re: bigboban
Je presto mozné ze ty vlocky byly plesnivé...uz se mi to jednou stalo. Nevim jak rychle by to rybky zabilo, ale as by se moc dobre necitily. sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2008 15:36 Muž bigboban [19] – Nevím
Tedy měřit asi ani nemělo smysl, když v tom akva pár dní hnily ryby! Krmení dostávaly pravidelně a dokonce jsem před odjezdem instaloval automatické krmítko. V té souvislosti mě napadá, že v krmítku bylo naládované krmení (vločky) od prázdnin. Ale to se přece zkazit nemůže, mám tu sucho je asi fuk jestli je krmení pár měsíců v krmítku nebo v krabičce.

P.S. Teď jsem počítal že nové ryby tam byly od pátku do čtvrtka naprosto bez problémů, vesele plavaly.. To na nemoc fakt nevypadá! rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2008 15:32 Sandpiper – Re: bigboban
Zmeril jsi NO2 a NH3? Dal jsi jim moc krmeni pred odjezdem? Vypada to jako by chcipli hnez po tvym odjezdu, kdyz uz jsou tak plisnivé ze jsou chlupaté!!!! coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2008 15:21 Žena Bledule [0] – Re: bigboban
Zkus forum hromadné vymírání...mám stejný problém sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2008 15:19 Muž bigboban [19] – Podivně rychlá smrt
Dneska jsem dojel domu a objevil jsem strašnou věc - celé větší (80l) akva vychcípané. sad

Akvárium bylo zaběhlé, mělo filtr(y), vzduchování, osvětlení. Měl jsem v něm jen několik rybiček a tak jsem si před Vánoci chtěl udělat radost a dokoupil jsem 2 zbylým neonkám asi 10 kamarádek. Nepoužil jsem karanténu, sice chyba ale ryby tam byly několik dní bez náznaku něčeho špatného. Ve čtvrtek jsem odjel a všechny ryby i šneci byli naprosto OK. Dnes v neděli tedy po 3 dnech všechny ryby pochcípané a většina obalena v bílém chomáči (něco jako plíseň). Několik šneků taky po smrti, zbytek jsem odlovil vedle.

A teď dotaz - co dokáže ryby tak rychle pozabíjet? Je vůbec možné aby např. nemoc zasáhla takhle rychle?? coze

Napadá mě:
1) Trochu podezřívám topítko, je v něm mírně vlhko a nevím jestli nedošlo k nějakému zkratu. Ale do teď funguje normálně takže spíš ne.

2) Otrava vody, špatné hodnoty něčeho. Pochybuji, akva "jede" už 2 roky bez problémů a žádnou změnu jsem nedělal.

3) Nemoc. Možná, ale proč prvních pár dní po nákupu ryby žádný příznak a za další 3 dny je po všem?

4) Něco úplně jiného co mě ani nenapadlo?

Vaše názory?? hmm


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2008 13:07 Žena nemíček [1]
Jirkap zkus tu kuličku odtrhnout pinzetou, jestli to půjde, je to kapřivec. Jestli máš lupu mrkni na to, mělo by to mrskat nožičkama.mrkni se sem www.sera.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2008 12:58 Muž Sakul [13] - Cichlidy – Re: jirkap
Nejsem si jistý, ale nemohla by to bejt děrová nemoc? Spůsobená hexamitozou nebo s nedostatku. A co výkali jsou v pořádku?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2008 08:31 Muž mch.sokolov [160] - Cichlidy – Re: gmartin
na krupičku bych to neviděl,spiš nákej vřed,je to dost zarudlý..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2008 19:54 gmartin – Čo to je za nemoc?
Fotka k příspěvku Ak viete tak poraďte čo to je ,nie som si istý či je to krupička .
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2008 08:26 Muž Malapa [494] - Afrika – Re: teabe
Chcípne, je to u závojnatek běžné. Nepamatuju si to přesně, je to už dlouho co jsem o tom četl celý článek, jde o degenerativní deformaci obashu tělní dutiny, plynového měchýře. Nevím přesně procento, ale veliká část závojnatek na to hyne. Projevuje se to v určité velikosti a nedá se s tím nic dělat. Do té doby jsou ryby normální, ale pak se projeví problémy s rovnováhou a chcípnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 22:27 Muž teabe [4] - Živorodky
Jak píše styv.Před krmením vločky namoč ať nasáknou vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 18:49 Tobiska22
Fotka k příspěvku a jak sem tu moju mrtvu mecovku vytahla tak po sobe mela obrovské bílé fleky.co to je???
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 17:19 Tobiska22
Dneska ráno sem zjistila, že jedna moje mečovka má jakoby nateklé okolí kolem oka a i samotné oko. na oku měla ještě nějakou maličkou červenou tečku.před malou chvílí začla plavat břichem nahoru a už je po ní. Co jí bylo? sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 16:36 Muž jirka.p [60]
Děkuji všem.
Dám vědět jak to dopadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 16:17 xx – Re: jirkap
Vyzkoušej to co píšu v 13:05:50 a uvidíš. Když to nezabere, nedá se nic dělat. V každém případě to dělej v karanténě se vzduchováním a bez filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 16:07 Muž jirka.p [60] – Re: xx
Rostliny mám stále stejné.
Léčil jsem to ve společné nádrži ze strachu před rozšířením nákazy. Karanténa je řešení, nenapadlo mě však léčbu zkoušet odděleně. Vím pro příště.
Velikost bublinky je asi 1 - 1.5 mm. Její tvrdost jsem nezkoušel. V úvodu jsem psal že má dnes nad okem jakoby takovou kuličku - průhlednou, trošku mléčnou. Vypadá to jako jikra - hladké. Ty ostaní jsou už spíše bílé a hrbolaté.
Léčím je už přez měsíc. S pauzama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 14:30 xx – Re: jirkap
Takže ryby byly postupně léčeny všemi těmi přípravky ve společném akváriu? Rostliny to přežily nebo tam máš nové?

Když příště zjistíš, že to není rychlé napadení většiny ryb nějakým kožním parazitem, tak ty napadené ryby odlov do karantény, udělej 1-2 pokusy o léčbu a když to nevyjde, nech to plavat. Kvůli jedné nebo dvěma nemocným rybám přece nebudeš celé akvárium opakovaně přeléčovat a ničit si rovnováhu v akváriu, imunitu dalších zdravých ryb a rostliny.

Existuje ještě jedno málo časté onemocnění které vypadá jako drobné měkké kuličky na povrchu kůže ryb. "Bublinka" velikosti kolem 2 mm je naplněná světle žlutou tekutinou a lehce praská. Je to infekční a napadené ryby se obvykle utratí. V počátečním stádium občas pomůže rybu přendat do čisté vody do karantény, když to do 3 týdnů samo nezmizí, nemá cenu s tím dál něco dělat.

Mně to na té ramirézce připadá dost drobunké. Jak je to velké? Nešlo by to ještě vyfotit, nedělat kolem ty kroužky a trošku to zaostřit. Kromě velikosti by mě zajímalo, jestli je to na povrchu hladké, podobně jako třeba jikra.

Pořád nevím, od kdy ty ryby léčíš.


Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 14:03 Muž jirka.p [60]
xx napsal: Jak dlouho je léčíš? coze
To jsi jim tam dával ty přípravky postupně systémem pokus-omyl po týdnu léčby nebo jsi to míchal dohromady?

Léky samozřejmě postupně. Pak vždy výměna vody.
Co filtrace - vniřní nebo vnější? Běžela nebo byla vypnutá?
Filtrace je vnější. Některé léky s filtrací, některé bez. Podle návodu.
Obdivuji ty ryby. Jestli přežily všechny ty přípravky tak přežijí i případnou lymfocystózu.
Jak jsem psal, že nejdříve jsem myslel že je to krupice, tak některé kmeny mohou být odolnější proti určitým lékům.
Za ty peníze, co jsi dal do léčby by jsi měl komplet novou a zdravou osádku ryb a ještě by ti zbylo.
Ano, naprosto souhlasím. Ale také jsem mohl všechno z akva vyndat, dezinfikovat a začít na novo, když nevím pořádně co to je za nemoc. Kdybych koupil ryby, dal je do stávajícího akva, tak by to mohlo být za pár dní to samé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 13:37 xx – Re: jirkap
Jak dlouho je léčíš? coze

To jsi jim tam dával ty přípravky postupně systémem pokus-omyl po týdnu léčby nebo jsi to míchal dohromady?

Co filtrace - vniřní nebo vnější? Běžela nebo byla vypnutá?

Obdivuji ty ryby. Jestli přežily všechny ty přípravky tak přežijí i případnou lymfocystózu.
Za ty peníze, co jsi dal do léčby by jsi měl komplet novou a zdravou osádku ryb a ještě by ti zbylo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 13:18 Muž jirka.p [60] – Re: xx
Průběh. Z počátku jsem si myslel, že jde o krupičku, proto jsem to léčil eSHa EXIT + eSHa 2000 ve zvýšených dávkách (mám velmi měkou vodu), Sera Costapur v kombinaci se Sera Ectopur, Sera med Professional Protazol, Acriflavin. Ještě jsem také zkoušel sůl se zvýšením teploty. Měla to vždy hlavně jen ramirézka a občas se to objevilo na viejitě. Neonky bez příznaků. Vždy po léčení to z viejity ustoupilo a ramirézka to měla a má stále. Nyní při léčení acriflavinem má další tečku připomínající malou jikru nad okem jak jsem psal taková kulička průhledná, trošku mléčná).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 13:05 xx – Re: jirkap
Můj soukromý názor na věc: lymfocistóza vypadá na rybách jinak.

Podle fotky - může to být krupička (? těžko říct, chybí podrobnosti o průběhu nemoci) nebo začínající plísňové nebo bakteriální onemocnění.

Když se do týdne objeví krupička na ostaních rybách a pak ji můžeš začít léčit.

Pokud ne, pak by bylo nejlepší postižené ryby přelovit do prázdné karantény se vzduchováním a dát jim tak akriflavin podle návodu, nechat působit alespoň týden. Po 2 dnech vždycky přikápnout trochu akriflavinu a ryby nekrmit. Plísně a začínající bakteriózy to zlikviduje spolehlivě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 13:03 Muž jirka.p [60]
Napadne ještě někoho něco?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 12:38 Muž jirka.p [60] – Re: navik
Ještě jsem našel tento odkaz:
aviaservis.cz/…
Je to rozděleno na různé formy lymfocystózy a u třetí formy se hovoří o možnosti léčení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 12:26 Muž jirka.p [60] – Re: navik
Na googlu jsem našel nějaké fotky choroby lymphocystis. Těžko říci zda je to ono. Na některých fotkách se to podobá, na některých ne. V popisu na www.akvarijni.cz/… se hovoří o tom, že "během 2-3 dnů je rybka celá pokrytá velkými tuhými nádory, jakoby měchýřky". Ta ramirézka má jen ty co jsou na obrázkách. Viejita má jen jednu. Nebo to některé zmíněné léky do jisté míry pozastavily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 12:02 Muž navik [908] - Sumci – Re: jirkap
Nerad bych zbytečně strašil, bohužel jsou ramirézky náchylnější rybky na nemoci.
Zkuste si vyhledat na netu příznaky virové choroby Lymfocistóza (lymphocystis) a porovnat s příznaky přímo, takto přes fotografie...
stručný popis třeby zde:
www.akvarijni.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 11:59 pantheon
mel sem to taky a taky me sera nezabrala, exit sem ani nezkousel, ale dopadlo to vymenou vsech rybicek :( drzim palce at s tim neco udelas a dej pak vedet jak si na to sel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 11:53 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: DavidDizzer
...podle mne je to Ichthyophthirus multifiliis (nemoc bílích teček), ale krupička teda asi ne!...
Davídku, Ichthyophthirus multifiliis (nemoc bílích teček) a krupička jedno jest. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 11:41 Muž jirka.p [60] – Re: DavidDizzer
Nevím, nevím. Léčil jsem to eSHa EXIT + eSHa 2000 ve zvýšených dávkách (mám velmi měkou vodu), Sera Costapur v kombinaci se Sera Ectopur, Sera med Professional Protazol, Acriflavin. Nic nezabralo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 11:23 Muž DavidDizzer [26] – Re: jirkap
podle mne je to Ichthyophthirus multifiliis (nemoc bílích teček), ale krupička teda asi ne! prostě Ichthyophthirus multifiliis možné léčit:-> sera ectopur , sera costapur... pokud je po tomto přípravku měnit vodu přidat sera nitrivec+ sera aquatan ale to není zase tak důležité! přeji hodně štrěstí ;-)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 10:17 Muž jirka.p [60] – Co je to za nemoc?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Na ramirézce se objevují záhadné tečky, spíše vředy. Např. nad okem je to jakoby taková kulička průhledná, trošku mléčná. Dle mého názoru to krupička není, ale nedokáži nalézt co by to mohlo být. Dnes má takovou tečku také viejita. Na ostatních rybkách nic není. Přiložím několik obrázků.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2008 08:35 Žena Bledule [0]
Mě takto také jednou onemocněli...pomáhalo potírání penicilinem (vyndat z vody a promazat...hodně rychle!)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 20:29 Muž PetrS [4]
Mel jsem ze zacatku na dne kaminky s vapencem. Od te doby, co jsem vymenil dno, neonky maji takove ploutve. Napadlo me, jestli to nema souvislost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 20:11 Muž Gerrik [5] – Re: PetrS
Moje neonky to mají také, lehce bělavý nádech. Myslím že je to ok, nesmí ta ploutev být potrhaná anebo mít bílé tečky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 14:19 Muž PetrS [4]
Fotka k příspěvku Daval jsem Bactopur a porad to maji. Uz jen neonky. Docela se toho bojim, protoze uz je to 2 mesice. Pridavam foto.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 09:34 Megin – Gubka - samcek
Fotka k příspěvku Mam problem s jednou gubkou. Od vcera sme si vsimli ze pri krmeni nejavi moc zaujem a zdrzuje sa skor v strednej casti akvaria, nesanti, nerobi rychlejsie presuny na rozdiel od dalsich gubiek. Na fotke je vidiet akoby zvacsene ziabre - alebo ako to popisat. Co to moze byt? Treba ju dat do karanteny?
Akva: 60-30-30 - 54l
Ryby: 5x gubky + 5x mlade gubky, 1x prisavnik, 2x slimak. Zalozene pred tyzdnom. Gubky so slimakmi prenesene zo starej nadrze bez filtracie.

Edit: aj ked nikto neporadil.... problem je vyrieseny - gubka je zase v normale, santi z ostatnymi :-P
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 21:59 Muž chicko [124] – Re: Romy
kvuli sporum bych akvárium neléčil spíše bych odlovil zraněné ryby, která by plísen mohla napadnout a ty preventivně přeléčil a nechal jim zahojit zranění v karanténě. Jinak spory plísní jsou naprosto všude, takže ty bych se ani nesnažil vyhubit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 21:51 xx – Re: Romy
Spory plísní jsou v akváriu pořád. Onemocní jen oslabené ryby, které se zraní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 21:24 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: xx
Pokud to byla plíseň,spory jsou už dávno v akvišku,takže je třeba přeléčit celou nádrž.S rybou,nebo bez... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 21:03 xx – Re: jaa
Plíseň, přelovit do karantény a přidat podle návodu akriflavin nebo FMC.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 20:21 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: jaa
Tak to je dobře,nejspíš to byla opravdu jen lehká plíseň po zranění.Do vody dej pro jistotu trochu Preveninu.Dej pak vědět,jak se to vyvíjí dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 20:11 Muž jaa [5]
tak som jej to skusil zotriet......slo to uplne lahko a na tam kde to bolo uz nieje nic(teda apson nic vyditelne)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 19:18 Muž Sakul [13] - Cichlidy
Souhlasim s Romym jetli to pude jednoduše otřít a pod lupou se dozvíš mnohem víc. Ale každopádně jestli to půjde setřít tak bych ještě pro jistotu dezinfikoval, preventin je proti plísním a parazitům tím nic nezkazíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 19:01 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: jaa
Je těžké říci čím máš léčit,když pořádně nevíme co to je,já soudím podle fotek,ty víš,jak to vypadá.Spíš mě šlo o to,že tím zjistíš,jestli je to plíseň,nebo ne.Při pohledu mimo vodu,třeba pod lupou se dají zjistit i parazité.Pak se uvidí čím léčit.Nepíšu,aby ses v tom rejpal,ale jen zda to jde dobře odstranit,či nikoliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 18:59 Muž jaa [5]
lenze jedine co mam z lieciv pre rybky k dispozici je preventiv (modra vodicka).....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 18:58 Muž Sakul [13] - Cichlidy
Asi bych ho taky vylovil a skusil otřít. Jako dezinfekci bych použil baktopur.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 18:55 Muž jaa [5]
si si isty ze to pomoze, podla mna by to mohlo skor uskodit.........ak to je rana, tak ked mu do toho budem ripat tak mu to len rozsirim (jak ked si oderie decko koleno a stale si zoskrabuje chrast)......ci nie?..........a cim by sa to asi malo liecit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 18:51 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: jaa
Tak kotevní červ to dle mého nebude určitě,krupička také ne,ta je drobnější.Přikláním se k poranění,nebo počínající baktérce.Zkus ho vylovit a odtranit ten povlak.Mnohdy to pomůže s následnou antibakteriální léčbou.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [197] ...... 227

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 198033x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9148?od=9801