Co je to za nemoc?
Tuším, ale nechci "napovídat", když si nejsem vůbec jistý. Čekám, jestli někdo přijde s podobným poznatkem.

A netusite v cem to spocivalo? Zkusim ten dotaz hodit primo do sekce razbor. Treba na nej budu mit stesti

...V první fázi bych naordinoval intenzivní vodoléčbu v podobě výměny 1/3 a klidně i více vody denně...
Docela by mě zajímal názor těch, kdo tyto rybky dělají.

Znám jediného člověka, který se jimi zabývá, (zato už kopu let), a ten má na čerstvou vodu v souvislosti s těmito rasborami jasný názor - bývají problémy podobné těm popisovaným.
V jeho podání existuje poměrně jednoduché řešení, které ovšem nesmí opomenout. Pokud se tak stane, i jemu rybky začnou padat.
Je tu tedy někdo s "většími" zkušenostmi s chovem těchto rybek a s tím, jak reagují na větší množství čerstvé vody?
Podle mě se jedná o nějaký bakteriální onemocnění, pravděpodobně způsobený pobytem ryb v nestabilním protředí, přecijenom to akvárko je čerstváček a pokud tam šlo více ryb najednou, tak i přes velikost nádrže bych dočasný zhoršení kvality vody, viděl jako poravděpodobný. V první fázi bych naordinoval intenzivní vodoléčbu v podobě výměny 1/3 a klidně i více vody denně a opatřil si nějaký antibakteriální lék, což bych doporučil eSHu 2000, která je šetrná k prostředí akvária a použitím tohoto léčiva nedojde k narušení biologický rovnováhy v akváriu. Postupovat dle návodu a po použití ať se píše v návodu co chce stejně vodu vyměnit a toto nepodcěňovat do budoucna.

Ahoj, mám 300 l akva viz moje nádrž.
2-3 týdny je už konečně zajetá, rozuměj NO2 je neměřitelné.
Mám v něm 3 ks ancíků, 3 parmičky pruhované, cca 20 razbor, 20 teter žhavých, 15 dánií pruhovaných a cca 10-15 kusů japonik + cherry krevetek.
Akvárium dostatečně svítím, dodávám CO2, tvrdost celkem nízká kolem 2 dkH, alkalita byla taky kolem 2 dKH, dodáváním jedlé sody ji zvyšuju na cca 5 dKH. PH sonda u dávkování CO2 je nastavená na 6.9. Mám poměrně dost rostlin, takže jsem měl nulové NO3 a rozjely se mi sinice. Proto jsem koupil PMMD včetně KNO3 a začal ho dodávat do akvária, momentálně tak 6ml denně.
Po pár dnech začínají ustupovat sinice, rostliny se royjely jak blázen. Dokonce začali i přes den vylézat z úkrytů anicistrusové a hlavně krevetky, které byly doteď jen schované. Čili vše vypadá naprosto perfektně. Akorát mi bohužel začaly hynout razbory. 1, někdy 2 denně, pak třeba dva dny klid a zase další kus. Celkově už snad 6. Pozoruju na nich blednutí barev a jakoby bílé fleky po těle. O kameny se ale netřou.
Přikládám fotky, zítra zkusím lepší, dnes už byly v útlumu zářivky, tak nešlo moc fotit.
Děkuji za kždou radu.
0 22.01.2012 17:26 xtuta Mám ho dva týdny,vypadá stejně..Co doporučujete za dno?Děkuji.
navíc je dost pohublý.To dno není pro ně vhodné(hrubé a ostré)
0 22.01.2012 16:56 xtuta – Je ta rybička nemocná?

Zdravím
Býval čilej a ted si leží na dně a moc se nehejbe.Má červené kolem žaber.Dal jsem ho bokem od ostatních.Je to nemoc ta červen nebo se jen plaším,děkuji.

ještě jedna fotka...

Ahoj všem,
dneska jsem zjistil, že dvě Tetry Krvavé mají bílé skvrny po celém těle, na hlavě, ploutvích.. skvrny jsou na těle a ploutvích dobře vidět, ryby se chovají klidně, neotírají se o nic.. jen plavou o ostatními, ale jsou trošku utlumenější co se pohybu týče.
Prosím poraďte podle fotek a z toho co zde popisuju o co by se mohlo jednat a jak dále postupovat.
Díky
Na to, aby ti niekto relevantne poradil, si uviedla málo informácií, hlavne o akváriu. Ale aj tak si dovolím tip - gupka doplatila na nevhodné podmienky, v ktorých ryby chováš. Nechcem robiť predčasné závery ale gupke veľké šance na prežitie nedávam. Nové ryby zatiaľ nekupuj a niečo si prečítaj o zakladaní akvária, napríklad aj na tomto webe:
rybicky.net/forum/s11
Na škodu určite nebude, ak hneď teraz rybám vymeníš polovicu vody za čerstvú s rovnakou teplotou a v pravidelných výmenách budeš pokračovať (interval a množstvo v závislosti od podmienok v akváriu).
PS: Ak chceš vedieť o výmenách vody viac, napíš používateľovi "romant", on je na to odborník

Já bych tu rybku utratil, potom si přečetl ty odkazy od romanta a začal úplně od začátku

0 20.01.2012 16:21 RoRi – Choroba???

Chovám ryby len 2 mesiace. Na úvod som si kúpila 2 neonky a 2 gupky (samce). Jedna z gupiek mi po mesiaci zdochla... Neviem čo jej bolo, ale asi bola stará. Nedávno som dokúpila ďalšiu gupku, aby boli 2. Mimochodom mám 10 litrové akvárium. Chcela som sa opýtať, tá gupka, ktorú už chovám 2 mesiace prestala plávať normálne. Predtým (ešte predvčerom) plávala klasicky- horizontálne, ale od včera pláva vertikálne. Plutvy má obidve. Dúfam, že nie je chorá. Nechcem aby zomrela. Prosím, poradí mi niekto??? Ďakujem
Děkuju za pomoc a reakci. Filtr zůstal na místě a nic se s ním nedělalo. Ale uvolnily se mi vzduchovací kamínky z jiné nádrže, tak jsem je přechodně umístila na druhou stranu toho velkého akva než je filtr, ale pouštěla jsem je jen občas. Byly tam asi tak dva týdny a ted už tam pár dní zase nejsou, takže si nemyslím, že by to na to mohlo mít nějaký vliv. Nebo se pletu?
Jen taková teorie. Nezměnila jsi v poslední době vývod z filtrace, nepřesměrovala jej, či neumístila jinak dekorace? Jak velký proud v akva máš?
Třeba můžeš, tu vodu vyměň ještě dnes.

Len tak ma napadlo, nenakláňajú sa náhodou za svetlom? Ryby sa totiž snažia otáčať chrbtom k hlavnému zdroju svetla. Ak je napríklad na boku akvárka okno alebo silná lampa môžu plávať šikmo naklonené k tomu zdroju svetla.
Vím, že se svým doporučením budu asi pro někoho třeba protivný, ale udělal bych klasiku v podobě výměny 1/3 vody a v tomto bych klidně pokračoval několik dní za sebou, tzv. vodoléčbu. V prezentaci jsem viděl, že je výměna prováděna 1x za 14 dní což může být u nádrže, kde jsou společně tyto tetry a živorodky docela málo.
Už to tady zaznělo, je to o tom vybalancování těch výměn. Pro začátečníka mě příjde ten postup intenzivních výměn, jako ta nejlepší rada. Lehce ošlehaný akvarista si jistě může dovolit věřit jenom svému zraku a úsudku, který mu napoví, kdy už je ten správnej čas se do výměny vody bezodkladně pustit.
zase nadruhou stranu se výmenou vody odstraní "potrava" pro bakterie, kterou taky potřebují
K těm všem dobrým doporučením si pro dovysvětlení dovolím dodat, že ta doporučovaná častá výměna vody pomůže nitrifikaci tím, že čerstvá voda přece jen obsahuje více O2 - tedy potravu pro bakterie. A v tom je jedno z hlavních pozitiv. Alespoň si myslím.
Určite sú testy výborná pomôcka. Môj názor však je, že tá preventívna pravidelná výmena dostatočného množstva vody zabezpečí veľkú pravdepodobnosť toho, že N-látky budú "v norme".
Je to samozrejme vec názoru. Dá sa fungovať oboma spôsobmi.
Edit: Ja som už raz taký, uprednostňujem "low tech" a čo najmenej chémie, techniky a pomôcok

Pro zkušeného akvaristu testy povětšinou nutné nejsou. Začátečníkovi bych alespoň základní sadu testů (pH, alkalita, NO2) vřele doporučil.
Až na tú nutnosť testov úplne súhlasím.
Kvalitní test na NO2 je podle mně při zakládání nové nádrže nutností. Pokud ho chovatel nemá je třeba reagovat na stav a chování ryb. Pokud se jedná o začátečníka doporučil bych, konkrétně v případě Petra, měnit obden cca 30% objemu vzhledem k tomu, že tam jsou ryby a předpokládá se střídmé krmení. Tento postup bych praktikoval tak 14 dní až tři týdny. Ideální by bylo použít zmíněný test a výměny vody provádět podle potřeby.
To je ideálne riešenie ale možné iba v prípade vlastníctva spoľahlivých testov. Inak, nie je bezpečnejšie začať nádrž zabiehať pomalšie ale s istotou bezpečnej hladiny N-látok pre ryby ako rýchlešie s pravidelným monitorovaním alebo dokonca (bez testov) s hrozbou nebezpečného vzostupu obsahu dusíkatých látok?
9 19.01.2012 17:18 Petr – díky za rady
Vidím, že jsem vyvolal vášnivou diskusi...

jestli si mám udělat syntézu vašich názorů, tak je zjevně v tak malém akvárku potřeba velmi hlídat množství potravy, aby nedošlo k rozkladu neskrmeného a tím k uvolňování dusíku, a výměnu vody tak, aby měly rostliny dost živin, ale aby se přitom čerstvou vodou nadbytečný dusík odstranil. Zjevně je třeba koupit víc kytek.
A ta zkřivená živorodka asi teda bude chudák stará paní.
Před nějakými dvaceti lety jiný kořeny než z rašelinišť ke koupi nebyli, takže se jich neboj. Jen mají tendenci dlouho plavat.
Z té jedné tablety se nažerou živorodky i pancéřníci. Veskrze jim bude stačit i to, co nesežerou živorodky, pokud budeš krmit vločkou. Kořen klidně pořiď. Světlo je na volbě. Mně stačí obyč.

0 19.01.2012 17:08 Petr – voda
Já vodu měním docela často, aniž jsem tušil, že je to třeba, protože na dně akvária se pořád objevuje bordel, jak píše romant, z nadměrného krmení. myslím, že to jsou tablety pro pancéřníčky. Prý mám dávat denně každému jednu, ale zjevně je to na ně moc. Nestačilo by jim jen to, co nesežerou živorodky a co spadne na dno?
jo a ještě prosím poraďte, jak moc svítit. je třeba kupovat ty speciální zářivky s "vylepšeným spektrem", nebo stačí obyčejná bílá?
A další věc- je vhodný do akvárka rašelinový kořen? Díky moc!
Je to tak jak říkáš, nejde mi o to, že by se odstranily baktérie, ale že budou hladové.
No v skratke: Kvôli rybám. Proces nitrifikácie štartuje minimálne dva týždne. Dve hnedovky tiež nie sú zrovna kombajny na dusíkaté látky. A ako už uviedol Haimdol, tou výmenou sa až tak veľa báktérií z akvária neodstráni. Ale nechcem sa hádať, to je môj názor.
Tady to chce kompromisní řešení. Výměny vody nastavit tak aby N-látky nedosáhly toxické hladiny pro ryby a zároveň aby voda nebyla, jak píšeš, sterilní.
Jasně to máš pravdu, ale k čemu je dobrá ta výměna vody, když nebudou mít při tom "záběhu" co žrát, protože přilévaná voda bude ta sterilní? Když najíždím novou nádrž poté co je vyprodaná, tak měním první vodu zásadněji také až třeba za týden (samozřejmě podle počtu ryb)
Libore, nitrifikační bakterie přece žijí přisedle. Ve vodním sloupci je jich minimum takže častější výměnou vody do procesu namnožení příliš negativně nezasáhneš.
A mohu se zeptat proč? Za předpokladu, že si budu myslet o tazateli, že je normální, nehrne do nádrže krmení lopatou a nádrž je v záběhu. Pak je třeba dát šanci pozitivně pracujícím mikroorganizmům a ne je pořád vylévat...
Áno, to máte asi pravdu. Ja by som odporúčal 30% každé 2-3 dni. Ale rozhodne meniť.
50 l. Mám v něm 6 živorodek, 2 pancéřníčky, 2 ks potěru??? Denně třetinu až polovinu??? No to je přece blbost....
Prikláňam sa k názoru vodu meniť. Microsorium síce čerpá živiny listami aj koreňmi ale jeho metabolizmus je veľmi pomalý = živiny odčerpáva tiež pomaly.
Já bych tedy s padesátilitrovou nádrží moc nemerglal...je čerstvě založená, ryb tam moc není, tak ať začne žít. Výměna vody tomu nepřispěje. Mikrosorko je kytka docela statečná, bere listy i kořeny z vody....
teď pomůže měnit častěji vodu, klidně každý den třetinu až polovinu. A pořiď tam mnohem víc rostlin. Počkej s pořizováním dalších ryb klidně měsíc, až se začne dařit těm novým rostlinám
Přidat reakci
1 ...... [147] ...... 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 201693x