Co je to za nemoc?
Ta ryba se jak stárne dobarvuje a to je podle mě ten problém, jinými slovy, žádnej problém nemáš, je to normální.
klasickými vločkami Tropica basic. Ve zverimexu mi řekla že je to je i pro závojnatky. předtím měla krásně oranžový hřbet a teď je taková mdlá.
Cim ji krmis? Za fotku se primlouvam.
0 08.07.2013 19:43 katula Dobrá den, chtěla jsem se zeptat jestli někdo neví co je to za nemoc. Máme rok a půl starou závojnatku a její oranžová barva vybledla, teď je spíš nabělalá až průsvitná, jinak žere normálně a vypadá docela čile. Má prostorné akvárium a je jen spolu s rybkami které si navzájem nevadí. děkuji za odpověď.
Pridávaním do vody sa bude tvoriť viac hlienu na tele ryby čo napomáha hlavne pri kožných problémoch.I keď netuším čo sú tie tvoje fleky,ale vždy lepšie aspoň niečo ako prstom do oka.
Jdu na to, snad to bude dobrý. Díky moc
Hele, vyflákni se na chemii a dej akvárko do richtiku, ať mají ryby dobrý životní podmínky, přisol jim trochu vodu(pol. lžíci na 50 litrů), pravidelně týdně měň alespoň 1/3 vody a bude se vidět. Příležitostně se můžeš zaregistrovat a zřídit skutečnou prezentaci skutečně Tvých ryb, ať víme na čem jsme.
Začal jsem s chemii, tak jsem tam tu sůl přidávat nechtěl. Ale možná by to mohlo pomoct, když extrémní chemie selhala
Chtělo by to napsat něco o rybách. Chovají se normálně? Jsou čilé, jí normálně? Nezdržují se u hladiny nebo v rohu akvária atd.? A nezdechla ještě žádná? Nebyla před onemocněním rybám podána živá potrava nalovená někde v přírodě? Podle fotky bych to taky viděl na tu vodnatelnost, ale těžko takhle soudit.
Nemají nic nafouklého ani zježeného... Oči ok, na vodnatelnost bych to neviděl... :(
Vodnatelnost by se nabízela.
Bobíky z nich padají normální hnědý...
Jaký jsou výkaly těch ryb? Nejsou takový světlý dlouhý a táhnoucí se za rybou?
Podotýkám, že fotka není moje, je z jedné diskuze, která skončila variantou nalít do akvarka 1 ml sava... Což se mi nezdálo, jako moc duchaplné.
0 07.07.2013 20:36 MythiQ – Black molly
Dobrý večer pánové a dámy, potřeboval bych poradit. V akvárku už dlouho válčím s jednou nemocí. Popravdě netuším, co by to mohlo být. Zasahuje to hlavně moje molly. Na těle se jim tvoří světle bílé mapy (viz foto). Ze začátku se nemoc projevovala otíráním rybiček o dno, tak jsem to považoval za jasný příznak krupičky, protože jsem na rybkách pozoroval i bílé tečky. Nasadil jsem FMC, lečba neučiná, potom jsem sehnal esha exit společně s esha 2000 a doufal, že mám vyhráno. Ano, ale ani to však nezabralo, takže jsem začal přemýšlet, že nejspíš nejde o krupičku. Po diskusi s prodejcem v akvaristice mi byl doporučen omnipur, ale ani ten po dvoutýdenní léčbě nepřinesl výsledek. Jsem proto v koncích a potřebuju radu. Díky moc.
Starší reakce
Stále měnit vodu, je možný že ty ryby jsou tzv. načatý a i když už jsou v lepším prostředí, tak stejně odcházejí, neb ten pobyt v té špatné vodě je nevratně poznamenal. Prostě co se má stát se stane. Třeba někdo příjde s jinou a lepší radou, já za sebe říkám, měnit.
Zdravím,
problém jsem již popisoval, ale zkráceně...cca po 1 měsíci mi začali všechny živorodky jen tak lehce poplouvat z 90% u hladiny a k větší aktivitě je "donutím" jen při krmení... Nádrž je 60 l Po začátku problému jsem na radu Romanta vyměnil půlku vody a nedával krmit a to 4 dny za sebou opět 1/3 výměna vody každý den. Ze začátku se situace na chvíli zlepšila, ale další dny i po výměně vody se situace nelepší.Od té doby mi již "odešli" 1 mečovka, 3 paví oka, zbytek zatím drží..Jsou tam 3 Platy 1 Mečovka 4 Paví oka 2 Black Molly. Zbytek a to všichni "jikrovití" se chovají zatím úplně normálně. 2 Pestřenci červení, 4 Ancistrusové a 3 Pancéřníčci Albíni. Prostě to "NĚCO" zasahuje jen živorodky.
Co s tím prosím?
P.S.prezentaci si již tento víkend udělám, ale potřebuji poradit co nejdříve.
Děkuji
Starší reakce
Mečovka napsal: Ale poslední dobou bojuji s černou řasou, takže čistit musím ať chci nebo ne!
A to prave muze byt ono. V kazdem akvariu je nejaky organicky odpad, ale kdyz je ho moc, zacnou bujet prave tyhle rasy. No a samozrejme to neprospelo ani rybam, takze ten vetsi duraz na udrzbu je ted velice zadouci
.
A ohledne citlivosti ryb, takhle ohnute jsem videl jen Pavi oka v jedne akvaristice. A pak fotky Mecovek, slo to tady uz zacatkem roku 2009, myslim ze bez vyreseni co to je, a ted vlastne totez. U jinych ryb jsem to jeste nevidel.
Na těch fotkách to mají samice...Je to pravidlo? Pak by to s tou tuberou nemuselo být nijak vařící...
I kdyby to, co máš na fotkách bylo mycobacterium (jako že já bych to na něj také viděla), nedramatizovala bych to výměnou celého akvárka. Mně potvrdili mycobacterium v akva veterinárním rozborem u teter. Vypadaly dost podobně tomu, co máš na fotkách, úhyn také postupný. Tetry s příznaky jsem vylovila a utratila. Teď je to cca tři měsíce, možná něco více. Zůstaly čtyři a vesele plavou bez příznaků. Neříkám, že se to nemůže ještě dodatečně projevit, ale kromě teter jsou v akva cichlidky, pancíci, SAE a otíci a kromě teter se u žádné další ryby příznaky neprojevily. V onom ústavu, kde mi ryby testovali, se k případně léčbě a dalšímu zacházení s rybami vyjádřili velmi neurčitě a neochotně, ale nakonec z nich vylezlo, že prostě některé druhy jsou k tomu náchylnější (tetry, živorodky..) a některé méně a ono mycobacterium se vyskytuje v mnoha akváriích, jen záleží, jaké rybám poskytneme podmínky, aby jím neonemocněly (takže něco podobného jako třeba krupička). Na rozdíl od krupičky je ale rybí TBC, jakmile se projeví příznaky, vždy smrtelné. Takže jak psali zkušení akvaristé Romant a spol., výměnou vody a vitamíny nic nezkazíš, čím lepší podmínky jim připravíš, tím méně budou nemocné. Jen bych Ti radila, abys ryby, u kterých zpozoruješ příznaky, ihned izolovala, případně utratila.
Tak tady jsem (mečovka), fota jsou tam ve směs stejná co jsem zde dávala.
Tak ono by bylo nejlepší se zaregistrovat a založit prezentaci, to se potom bude radit o trochu lépe, když bude z čeho čerpat.
Jinak vodu při výměně je možné nechat tzv. odrazit, spíše za účelem sladění teplot, než za účelem zbavení se chlóru a když se voda natočí přes sprchu, tak jsou obavy z chlóru liché.
Pod slovem "čistit", si lze představit spousty věcí, ale rozumnej standart jsou ty popsané výměny vody a odkalování dna dle potřeby. Filtr když čistit, tak ne společně s odkalováním dna a takovým vodítkem stran filtru může být interval nutného čištění a když je velmi krátký(musí se čistiti týdně), tak je filtrace nevyhovující pro daný akvárium, ale to jsou všechno věci, který je dobrý uvést do té zmiňované prezentace.
0 22.06.2013 21:30 Mečovka No a co chlor. voda? nechávat odstát? Nebo to není takový zlo? Máti mi nadává že je to tým častým čištěním a chlorovanou vodou. Je pravda, že dřív se tolik nečistilo a bylo to v pohodě. Ale poslední dobou bojuji s černou řasou, takže čistit musím ať chci nebo ne!
Když už je řeč o té podpoře, tak bych rozhodně nepodceňoval pravidelný výměny vody ve standartním týdenním rytmu v min. objemu 1/3 akvária, pestře, ale střídmě krmil a projevil statečnost v tom, že postižený kusy šetrně utratím.
0 22.06.2013 20:29 Mečovka Tak ta degenerace mě taky napadla...ale jen do té doby když sem tam nějaká ta ryba uhynula. Je pravda že skoro rok? je tam filtr a pískopád z jiného akvárka, které ale nebyly používány mnoho let. Co jsem rozdala mladý rybky, tak nikomu nehynou.
No trochu rybky podpořím, a jinak, děj se vůle boží. Nemám to srdce (ani chuť) to celé likvidovat. Budu doufat v zázrak
Tak on ten "větší" kus může bejt tzv. vynesená samice a u nich se to stává že se na sklonku života prostě ohnou. Vzhledem k tomu, že jsou živorodky velmi rychle se množící druhy, tak za ten čas jak je uveden se v akváriu prostřídala už hezká řádka sourozenců a tímto směrem jsem svojí poznámku cílil.
Mimo jine, kdyby se to po nejakem case stalo neskodnym, stacilo by akvarko nechat nejaky cas bez ryb. Ale kdyz se doporucuje pri rybi tuberkuloze vsechno zlikvidovat, pak to naznacuje, ze to asi vydrzi dost dlouho. Na webu je o TBC plno materialu, Mycobacterium ma spousty zastupcu a zahledl jsem i u nekterych takovych legraci i neco o 15ti letech, ci projevech az za delsi cas, az jsou prihodne podminky... ale nestudoval jsem to.
Do akvarka se nepridavalo vubec nic? Ani treba rostlina? Nebo neco uz pouziteho driv jinde?
To asi ne, takova degenerace se neprojevi tim, ze se vetsi kus nejak ohne a vychrtne... Jedine snad oslabenim imunity, ale o tom moc nevim.
Mečovka napsal: ... naposledy kupované mečovky byly i víc než před dvěma lety, od té doby se to tam samo množí a nic nového se nekoupilo...Možná, že v této větě je uschován ten problém, jenž se jmenuje degenerace stávající populace.
0 22.06.2013 17:05 Mečovka Děkuji za rady. Asi začnu těma vitamínkama a taky sledováním pH. Já si totiž nechci přiznat žádnou TBC...tím pádem začínání s rybkama od znova. Proto jsem se chtěla poradit, zda to nemůže být něco jinčího. Poslední dobou se mi totiž začali množit i ancistrusy, tak mám radost a opravdu se mi nechce rušit celé akvárko
A mimo jiné, naposledy kupované mečovky byly i víc než před dvěma lety, od té doby se to tam samo množí a nic nového se nekoupilo. Takže, je možný projev nemoci po tolika letech?
Zkriveni patere u ryb zpusobuje dle dostupnych informaci:
Camallanus - konecniku rybe trci ruzovi cervici
Sporozoa, Plistophora - neonkova nemoc, ztrata barvy
Mycobacterium - rybi TBC, ryba muze byt vodnatelna, ale muze byt take vyhubla, projevy mohou byt velice ruzne
Ichthyosporidium - nejspis by se po tele objevily vridky a nebo neco jako derova nemoc, vystouple oci
Jiste ze to nemohu rici s nejakou jistotou, ale obaval bych se Mycobacterium, tedy rybi tuberkulozy, nic jineho mi k tomu moc nesedi (i kdyz jako hobby akvarista zdaleka nemohu znat vsechno). Je nakazliva a nejakou dobu to trva, nez se projevi. V kazdem pripade to ryby musely mit v sobe uz drive, jenze se to mohlo projevit klidne az za par mesicu. Napadene ryby je treba izolovat co nejdrive od ostatnich. Lecba pry neni. A pozor, je mozny prenos na cloveka, sice je pry raritou, ale mozny je. Takze bych at je to cokoli radeji velice dbal na hygienu po praci v akvariu a rozhodne si v nem nemachal ruce s jakoukoli rankou. Nekde jsem cetl, ze klidnejsi muze byt akvarista az pul roku po posledni rybe s touhle nakazou, ale jinde se pise i o tom, ze se ma akvarium zrusit, vsechno radne vydezinfikovat, zlikvidovat rostliny, a zacit znovu (pochopitelne se to tyka i ryb, bohuzel).
Protoze si ani zdaleka netroufnu rict, ze je to opravdu rybi TBC, zacal bych tou izolaci ryb. A pokud se skrivi a pak vzdycky padnou, pak bych je asi i rovnou utracel, nac je trapit.
EDIT: Jak pise Romant, podporit vitalitu ryb a udelat jim co nejlepsi podminky. Ryby v dobrych podminkach a dobre (vhodne) krmene si dokazi poradit s ledascim samy, tedy nez se to u nich vubec rozvine.
Preji at tentokrate nemam pravdu...
Osobně bych podpořil vitalitu ryb přidáním vitamínů, chce to co nejpestřejší stravu a použít třeba přípravek Fishtamin(ideál je přímo do krmení před podáváním), nebo třeba Activant taktéž od Sery.
pardon..příznaků né příčin
0 22.06.2013 13:23 Mečovka Ten stav trvá tak dva týdny, možná i dýl. Začnu pozorovat že se malinkato kroutí (viz. foto, myslím že je to hned na první pohled vidět, která to je). Mečovky se mi mezi sebou množí, dřív sem si myslela že je to jen nějaká asi degenerace, ale minulý týden mi uhynuli 4 rybky, tak to chci řešit.... Ptám se tu, protože věřím, že jsou tu "odborníci" co se v rybkách vyznaj... Je mi jasný že s popsaných příčin nikdo nic nevymyslí, ale já bohužel nikde nenašla fotky s onem., které by se aspoň podobalo...
Pobavilo mne tam:
"Průběh nemoci může trvat až několik měsíců a končí vždy smrtí ryby."
On totiz i kazdy chov ryby muze trvat nekolik mesicu (a i dost let), a konci vzdy smrti ryby
.
Pri Hexamite muze casem dojit k deformacim, ale neni to rozhodne rychle, spise az ke konci, pokud tak dlouho ryba vubec vydrzi. Takze pokud se ryba takhle ohne behem par malo dni, Hexamitu bych netipoval. Ovsem nevime, jak rychle se to deje.
Z toho co bylo napsano... no je to jako napsat doktorovi, ze mi neni dobre a na kolene mam neco jako bradavici. Co mi na to muze rict?
Kdyz dam tenhle link:
rybicky.net/nemoc/pleistophora-hyphessobryconis
muzu se stejne dobre trefit jako netrefit
.
Těch možností bude bezesporu více. Zkus pohledat pojem "křivice", to bych viděl jako jeden z hlavních směrů pátrání. Tak by se dalo uvažovat o nějakém postižení střevním parazitem, možno hledat výraz "hexamita".
Krupička nevypadá jako plíseň, krupička je opravdu to, co je na fotce.
0 22.06.2013 01:11 Mečovka – Nemoc?
Dobrý den, chci se zeptat, zda se tu někdo vyzná v nemocech sladkovodních akv. rybiček (Mečovky). Vždy se jim udělá hrb, zkroutí se tak, že ocas téměř je kolmo, pohubnou a ztratí zdravý vzhled. Prosím o radu nebo aspon diagnostiku...
děkuju za rychlou reakci ,ale mě se zdá že ta krupička vypadá spíš jako plíseň a tohle jsou takové výrůstky
dnes jsem si všiml divného chování ryb - ryby se otírají o předměty v akváriu. Při blížším zkoumání jsem objevil bílé výrůstky viz. foto . Můžete mi prosím někdo poradit co je to za nemoc popřípadě jak se to léčí .
Starší reakce
3 betty ve 20 litrovým akváriu, to už je samo o sobě dost problém a jestli právě to nebude ta příčina toho úmrtí, prostě byla nežádoucí a byla odstraněna, neměla možnost kam uniknou, kde se schovat, ale neber to jako jasnou diagnózu, jenom taková úvaha.
0 09.06.2013 21:00 Ryba – Náhlé úmrtí
Ahoj,
Mam 20l akvárium (krevetárium), 3 betty (dneska už jen dvě) a 2 šneky . A když jsem se dnes vrátila domů tak jsem jednu bettu našla na dně
... Byla bílá jenom ploutve byly v původní barvě, měla vypouklé oči a dokořán otevřenou tlamku. Z celého akvária byla nejčilejší, byla celá modrá až na hlavu - na hlave měla takové světlé skvrny (hodněkrát jsem ji zkoušela solit ale nic). Měla jsem jí sotva 2 měsíce. Nevíte náhodou co se jí mohlo stát, ráno byla ještě normální...
Děkuji
Přidat reakci
1 ...... [109] ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200547x