Co je to za nemoc?
Noo, přelovila jsem je do malého akvária s filtrem a ve velkém jsem vše vymyla a napustila čistou vodou. Nechala jsem ji přefiltrovat, ohřát a ryby šly zpět. Popravdě, ancistrusi dělají hrozného kalu v kamínkách, takže takto čistím jednou za 4 měsíce. Ještě na čištění byl čas, ale měla jsem za to, že se ve vodě něco zkazilo, když ryby tak blbě dýchají, tak jsem navzdory spoustě mláďat v akváriu vyčistila už včera, jinak by na to přišlo až za víc jak měsíc.
linde napsala: Voda je včera měněná komplet.
Jak komplet? Jako že vycucneš z nádrže úplně všechnu vodu a dáš tam novou? Kde jsou v tu chvíli ryby, plácají se na dně?
Píšeš, že je akvárium 4 roky staré, ale na mě působí strašně čistě. Jak provádíš údržbu? Chtělo by to se trochu více rozepsat do prezentace.
rybicky.net/fotogalerie.php… Udělala jsem prezentaci "Nemoc", poslala jsem i dvě videa ryb, protože fotit je je celkem oříšek. Videa se zatím schvalují. Vše jde hrozně rychle, ancistrusi jsou pokrytí krupičkou už všichni, ale jedná se spíše jakoby o vyrážku, než klasickou krupičku, kterou měly neonky
Chtělo by to více informací, voda, žrádlo, teplota, vzduchování. Na poslední fotce mi to přijde na rozpad ploutví, těžko se hádá. Založ prezentaci s maximem informací, celkovou fotku AQ, pak půjde snáz poradit...
To je daleko, škoda. Uvidíš, co poradí moudřejší.....
Už přitápím, lehce jsem posolila a vzduch jede naplno. Jsem od Přerova.
Jasně, rozumím. V tom případě nezbývá než zatopit na 28 stupňů, začít dost vzduchovat a přisolit. Ještě......odkud jsi? Nějakou Eshu doma mám.
Voda je včera měněná komplet. A testy žádné nemám, jsem začátečník amatér a doteď celé snad 4 roky jsem to nemusela ještě řešit. Chci říct - rybky neumíraly, množily se jak divé, tak jsem rozbor vody nepokládala za důležitý. Teplotu jsem teď už zvýšila, díky
V prvé řadě bych vyměnil třetinu vody a přidal teplotu. Před možná ještě v rychlosti udělal test dusitanů,amoniaku..... To na fotkách je krupička,ale nepřijde mi, že v takovém stádiu,aby na to umírali ryby ve velkém. Z prezentace se toho člověk moc nedozví, chtělo by to víc info,velikost, údržba,osazenstvo,filtrace. Samotná krupička může vzniknout z nevhodných podmínek, stejně tak se dá zavléct.
Starší reakce
Dobrý den všem,
dnes jsem při čištění narazil na problém a přemýšlím co dál.
Co se týče pohledu z boku, prakticky nic poznat není, ale shora je situace jiná. Část potěru má páteř v ocasní části jaksi zahnutou pryč. Zajímavé je, že nejstarší kusy vypadají zdravě, nejmladší jsou "špatní" skoro všichni. Setkal se někdo s něčím podobným?
Ačkoliv se kloním k verzi, že jde o genetickou vadu rodičovského páru (všechny defekty jsou jen u jejich potomků), ještě jsem nevyloučil, že jde o nějaký růstový proces a že se to časem spraví.
Díky za názory.
Starší reakce
Přidám sem dotaz, ale bohužel bez detailů si nemyslím, že na něco příjdeme. V mé větší nádrži, 360l, mám cca 20 razbor a asi 20 Neolamprologus multifasciatus. Minimálně 10 kusů multíků je starých maximálně dva roky, ostatní trochu starší, hlavně samice. Obecně ta ryba má žít 5 let.
Razbory žijou u hladiny, plavou v proudu, pravidelně (skoro denně) se vytírají. Krmím kombinací sušeného, v létě to byly propláchnuté komáří larvy z mojí nádrže na zahradě. Krmím ale jednou denně, občas za dva dny.
ČIstím tak, že vyměnuji vodu jednou za dva-tři týdny hadicí, a jednou za dvě čištění odkaluji.
Nemyslím si, že mám přerybněno nebo že mám špatné hodnoty vody, ale nemám testy ani chuť je kupovat, takže je to jen odhad.
Jednou za čas se stane, že jeden multík nežije s ostatními u dna, ale žije s razborami u hladiny. Má propadlé bříško, chová se normálně. Zvýším krapet krmnou dávku, jestli to není konkurenční problém. Pár dní/týdnů se nic neděje, pak si všimnu že ten samý multík polehává u dna, neplave, ale když se ho snažím odchytit je pohyblivý. Přendám ho do 5ti litrové lahve kam dám vzduchování/bublifuk, vyměnuji denně polovinu vody za odstátou, kapu Esha2000 jednu kapku. V průběhu dvou tří dní ta ryba nejeví známky o jídlo (dávkované opatrně), nevyměšuje se, nepohybuje se, a postupně se zkřiví do tvaru U a leží na boku. Odkryté žábry jsou trošku červené. Žádné známky parazitů, hlístic, červů, žádné boláky, plíseň. Změna zbarvení by nešla poznat, ryby jsou prakticky bezbarvé. Po třech dnech kdy je ryba jasně na odpis jí utratím ledovou minerálkou. Přemýšlela jsem nad pitvou, ale ryba má dva centimetry. Foto po utracení je k ničemu, ryba je najednou tmavá, není zkřivená a vidět není nic.
Žádná jiná ryba v akváriu nemá známky jakékoliv nemoci. Vždy jsou to multíci, i když předtím místo razbor s nimi byla dánia. Podobně mi ale odešlo pár cyprochromis leptosoma, těch 7-8 let zpátky, co jsem je měla. Nemůžu z indexu nic vyčíst, přeci to není tuberkuloza, to by šly ryby všechny. Jedině písek je těch 8let v nádrži stejný.
Co si myslíte? Děkuji
Starší reakce
3 zaměstnanci Sklorexu ti shodně do 49 litrové nádrže doporučili / schválili dva thorakáty a skaláru?
Léčila jsem krupičku těsně po založení akvária což už je nějaký pátek. Od té doby zatím nic. Na to mi byl doporučen exit a esha2000. Nechtěla jsem tímto léčit když jsem nevěděla co to může být za nemoc takže jsem teď nic neléčila. Sůl mi zase ve sklorexu a surpanu v žabčicích řekli že je totální nesmysl a že se to dělali kdysi. Takže opravdu nevím. Nicméně děkuji za názor
Děkuji za reakci. Nicměně veškeré založení akvária jsem řešila s odborníky ve sklorexu v Brně kde mi vše doporučili. Nevím jestli jsou větší odborníci tam kde se jich na stejném názoru shodli 3 zaměstnanci nebo vy tady na fóru. Šlo mi jen o upřesnění nemoci. Neléčila jsem zatím ničím proto jsem se ptala čím by byla léčba vhodná. Ale to říkáte že tu jsou jiní
takže děkuji, názor beru ale bude to chtít nabrat vlastní zkušenosti jelikož každý doporučí to na co sám nedá dopustit
Starší reakce
- nedokončená předchozí léčba se bude projevovat opětovně v zdravotním stavu ryb v důsledku narušené (snížené) imunity ryb, včetně závislosti na prostředí, ve kterém ryby se nachází
- nelze dokola aplikovat léčiva a věřit, že vše napraví k žádanému zdravotnímu stavu ryb,
- podle fota asi skutečně půjde o odřeninu s následnou fází vývoje zaplisnění(nelze přesněji určit, rozeznat z uvedeného fota)
- z důvodu historie častého použití komerčních léčiv, doporučil bych použít na současný stav, obyčejnou sůl bez jódu, 1x polévková lžíce na 50l akvarijní vody,
- více naleznete zde ... Sůl
rybicky.net/forum/13705-sul S nemocemi bojuješ už dost dlouho a to se nezmění, dokud to akvárium neuděláš pořádně. To znamená zbavit se rybek, které tam nemají co dělat a trochu to akvárium vylepšit. Vím, že už jsi měnila dno, ale ne moc vhodně. Ani bych se nedivil, kdyby to měl odřené z toho ostrého kamenolomu. Bylo by super, kdyby jsi dala lepší foto ryby, protože se mi zdá, že i ploutve nejsou moc v pohodě. Ale na nemoci tu jsou jiní borci, co ti určitě poradí. Já jsem se jenom ozval, aby se chytli ostatní.
Starší reakce
0 27.10.2020 18:25 Dragon – Divné chování samečka živorodky
Ahoj, sameček mi začal strašně divně plavat. Cuká sebou, couvá, nepřijde mi to v pohodě. Video jsem dal na youtube. Tady je odkaz:
youtu.be/…
Tušíte někdo co by mu mohlo být?
- otíci negativně reaguji na většinu běžně používaný léčiv, jejich adaptalibita je dobrá, pokud se použije rašelinový výluh, teplota 25-26
- dnes už se WF otíci dováží sporadicky, (pouze vzácnější druhý "Cocama" a podobně, loni byl dokonce popsán i nový druh),dnes jsou to většinou produkty z pěstíren Asie
Tak onen nemocný už to má za sebou.
Ten flek/odřeninu už měl, když jsem ho přinesl. Stav Otíků v akvaristice jsem moc nekontroloval, tím méně nějaký výběr v nádrži.
V každém případě budu doufat, že zbylí jsou ti "silní". Příště si dám u Otíků při nákupu větší pozor. Díky všem za odpovědi!
Dovolím si jen doplnit to, že Otíci jsou echt náchylní, zažívají muka při odchytu v domovině a jejich úmrtnost je vysoká první měsíc pobytu v novém domově. Proto už při koupi je důležitý sledovat jejich stav (propadlá bříška apod..) a selektovat výběr už při nákupu, dost často jsou to mrzáci v akvaristice a doma pak padnou. Co jsem vypozoroval tak ty kteří se v akváriu udrží nějaký trn měsíc jsou pak naopak hodně odolný na výkyvy chemismu vody a stresujícím faktorům.
Transport vůbec je pro ryby velká zátěž. Nejprve stresující lov, odřeniny o síťku, pak pobyt v malém sáčku, nečekané a nezvyklé pohyby, rychlé změny teploty vody, postupný pokles množství kyslíku, pH a nárůst odpadních látek ve vodě během transportu, pak šok při přesunu do nové vody (dá se některými opatřeními zmírnit, ale ne zcela eliminovat), která je často chemicky značně odlišná od té, kterou ryby doposud znaly, to všechno se může podepsat.
Když to jde přes akvaristiku nebo přes burzu, je to tam dokonce dvakrát za sebou, navíc v akvaristikách většinou nemá každá nádrž svou síťku a svůj odkalovací zvon, často tam jsou dokonce všechny nádrže na společném filtračním okruhu, takže si ryby všechny mikroorganismy úspěšně vymění. Takže to klidně může být kombinace celé řady faktorů.
Díky moc! Ostatní ryby jsou v pohodě a beze změny. Zbylí otíci vypadají také normálně, minimálně jsou běžným způsobem aktivní. Jen toho nemocného jsem ráno zatím nenašel, tak až se víc rozsvítí, prohledám.
Je možné, že měli nějaký problém v nádrži v akvaristice a přechod byl už na otíky moc? Nebyli z žádného petcentra, tak jsem předpokládal, že nádrže tu mají v pořádku udržované. Ryby jsem už aklimatizoval vícekrát a nikdy jsem takovýhle úhyn nezažil. Akvárium je 200l, cca 3 měsíce zaběhlé, týdně udržované, přiměřeně zarostlé, krevetám se tam daří, už se tam stihla narodit jedna nová generace. Leda, že by otíci byli na nějakou charakteristiku vody choulostivější.
Je to plíseň. Nevím jak vypadají ostatní. Ryba na fotce ma i propadlou břišní dutinu. I když jsi aklimatizoval několik hodin nemusí to stačit. Je možné že ryby reagujou na velký rozdíl v chemismu vody. Na plíseň můžeš použít Acriflavin. Jen si myslím, že ta plíseň je druhotný problém.
Zdravím,
ano vím udělal jsem blbost a dal do akva ryby bez průchodu karanténní nádrží. Přinesl jsem domů 7 otíků. Prošel jsem běžnou proceduru aklimatizování ryb (vyrovnání teploty, postupné přidávání vody z akvária v průběhu několika hodin). Do druhého dne uhynul první otík během dalšího dne druhý otík jakoby ochrnul na jednu stranu a do večera bylo po něm. Dnes jsem při čištění našel další dva, co to mají za sebou. Zbývají tři. Z nich jeden má na sobě flek, který dnes narostl do chomáče. Dle všeho nějaká plíseň. Co s tím? Raději se ptám, protože jsem zatím "neléčil". Nebo preventivně přeléčit celou nádrž? (Ostatní obyvatelé jsou v pořádku zatím)
Starší reakce
- jde o bakteriální toxin, který napadá pouze smyslové orgány v závislosti na snížené imunitě ryby,
- nejde tedy, o tebou níže popsanou, běžnou alimentárni bakteriální problematiku, toxicita vody, s tím už vůbec nemá nic společného,
Toxicitu vody vylučuji - byly by postiženy obě dvě ryby v nádrži.
Pokud by se mělo jednat o bakteriální procesy v organismu ryby a v důsledku by docházelo
k nefunkčnosti orgánů,tak by se to projevilo v několika fázích předcházejícími doprovodnými příznaky s časovým odstupem (změny chování,vybarvení,koordinace rovnováhy,rychlosti a směru pohybu,apatie,nechutensví,vyhublost,zvětšení objemu břišní dutiny,konzistence nebo absence výkalů,frekvence dýchání atd. Terčovec je tvrdá ryba,ze dne na den si do horizontální polohy nelehne.
- v podstatě jsem i tak odpověděl (možnosti omezené) , použil bych spíše Nifurpirinol, ale i tak to nic nemění na tom, že ryba bude mít doživotní následky
Asi je tu jen malá šance a Lacewings mi možná zase řekne, že to není nejlepší návrh, ale pokud to tak je a opravdu tu rybu nechceš utratit, což by asi bylo nejrozumnější, dalo by se zkusit nějaké drsné antibiotikum, jako třeba Sera Bactopur Direct. Ale bacha, je to dost dryják, co pozabíjí úplně všechno včetně nitrifikačních bakterií, takže je nutné měnit denně opravdu velké množství vody, klidně i 50 %, abys tu rybu nakonec nedorazil otravou amoniakem.
- možnosti omezené, takto dlouhotrvající stav i v případě pokud dojde ke "zlepšení" stavu, ponechá na rybě trvalé následky v obou uvedených případech
Ta rybka byla v dobré stavu, už nekolikrat se mi vytřela byl to totiž par, vytřeli se a pak po dvou dnech to sežraly už 2x za sebou a pak najednou lehnul. Toho druhého jsem radši dal do společné nádrže z jinýma.
- nebo za "B", jde o stav, způsobený bakteriálním toxinem
Ta ryba je na odpis.Podstatné je v jakém kondici byla před uvedenými třemi dny,pokud do té doby byla v pořádku,tak je v poúrazovém stavu,pravděpodobně v úlekové reakci narazila čelně do skla a došlo k poranění mozku a smyslového centra rovnováhy.
Přidej fotku celé nádrže a co nejvíc informací o stáří, založení, údržbě...
Ležení na boku sice znamená, že mu fakt není dobře a patrně mu zbývají jen hodiny, ale jen z tohoto příznaku příčinu zjistit nelze, může jich být mnoho. Založ si prezentaci nádrže, vyplň tam o ní co nejvíc, popiš jak se ryba chovala před tím, co ostatní ryby atd.
0 17.10.2020 19:06 Prkynko81 – Terčovci
Mužete mi nekdo poradi co je to za nemoc,, tři dny mi leží Terčovec na jedné straně a vubec nežere. ale žije a barvu má pořadstejnou.
Děkuji za odpovědi
Starší reakce
Starší reakce
- může to být následek odchytu, kdy se ryba nechtěně priskřípla, nebo jinak poranila zachycením v síťce, případně vnitřní alimentárni problém
- 14 dní 1 ryba, neviděl bych to na nějaké onemocnění
- ukončil bych trápení ryby
0 22.09.2020 10:44 Cattee – Nemoc?
Dobrý den, obracím se na vás s dotazem ohledně jednoho pavího očka. Máme akvárium 110 l, je čerstvě založené, cca 3 měsíce, zhruba 1 měsíc je v něm 12 pavich oček a 6 silver molly. Všechno je v pořádku, rybky nevykazují známky nemoci, až na jednu. Má na jedné straně výrazně odchlipnute skřele, plave u hladiny a je celá mírně prohnutá do a. Může to být nějaký parazit, když se jedná pouze o jednu stranu a jednu rybu, nebo je pravděpodobnější nějaký nádor? Všimla jsem si toho tak před 14 dny, nejsem si jistá, jestli to měla už když jsme ji koupili. Její stav je pořád stejný, aktivně plave, ale pouze u hladiny. Děkuji za každou radu.
Jj, s tou Asií (a nemyslím jako nás tady na Moravě)to tak nějak bude. Oni to asi v těch velkochovech drží při životě antibiotikama a různou dezinfekcí (ozón/UV) a tady u nás to pak nemá moc šanci.
Snažím se vždycky nové ryby co nejrychleji rozmnožit a teprve ty odchovy jsou teprve životaschopné a udržitelné. Zkusil jsem si to teda hlavně u ramek, 3 různé variety a pokaždé stejný průběh. Zakoupené ryby do 2-3 týdnů začaly padat, naštěstí se pokaždé stihly vytřít.
KittyM napsala: Je nějaká těžší ta akvaristika, než bývala před 25ti lety..
- ano je, důsledkem importu ryb z Asie, tím pádem i nových druhů nemocí, neustálým vývojem nesmyslů, nepotřebných pro akvaristiku, myslelo se hlavou, ne internetem, atd.
- zpět k vašemu problému, ta skvrna nemusí být vůbec následek nemoci, skvrny jsou jasné, tak to může být důsledek genetiky křížení guppy, kdy se projeví červené pigmentové zabarvení v ocasní části, jako následek křížení jednotlivých barevných forem guppy, ale taky nemusí, proto jsem se ptal na ten tvar, navíc to vůbec nemusí souviset se stavem ryby
- odpověď nic moc, uznávám, ale snažil jsem vypsat všechny možnosti, bude tam ještě nějaký problém, když uvádíte úhyny krevetek
Přijde mi to spíše jako kuličky, ale je to malinké, není to moc vidět.. Osádku do té stovky jsem tu konzultovala s ohledem na tvrdší, zásaditější vodu, teplotu bettám (samicím, s očky se snáší) držím na 27C, chov měl být těch oček s tím, že ostatní mi to budou regulovat, aby se nepřemnožily :/ Je nějaká těžší ta akvaristika, než bývala před 25ti lety..
- no především máte nevhodně složenou osádku akvária
- mladé žerou spíše mollyny
- "červené skvrny", jde skutečně o skvrnu, nebo to tvarově připomíná červíka?
Starší reakce
- nejspíše následek z přelovení, mělo by to ustoupit do cca 7 dnů
Přidat reakci
1 ...... [10] ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200527x