Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Nemoci » Ichtyophthirius multifiliis 

Ichtyophthirius multifiliis - krupička
© Rex

Ichtyophthirius multifiliis - krupička
© Tomáš J.

Ichtyophthirius multifiliis - krupička
© Venca

Ichtyophthirius multifiliis - krupička
© Venca

Ichtyophthirius multifiliis - krupička
© Masarowitch

Ichtyophthirius multifiliis - krupička
© Masarowitch

Ichtyophthirius multifiliis - krupička
© entlio
krupička u tetry červenohlavé

Ichtyophthirius multifiliis - krupička
© MartyD

Ichtyophthirius multifiliis - krupička
© MartyD

Ichtyophthirius multifiliis


Česky

krupička

Druh onemocnění

ichtyonemoc

Příznaky

Pouhým okem jsou vidět bílé až bílošedé tečky na těle, ryby se otírají o předměty v akváriu, přestávají přijímat potravu, jsou neklidné, ztrácení reflexy, ve vyšším stádiu ve velkém počtu hynou za příznaku dušení.

Příčina

Krupičku si můžeme přinést spolu s naloveným cyklopem, který není dostatečně opláchnut pod čistou vodou a který je ihned dáván rybám bez potřebné karantény. Dále si ji můžeme přinést spolu s novými napadenými rybami nebo s předměty které byly čerstvě vzaté z napadené nádrže. Dobré podmínky pro vznik krupičky je rovněž nevyvážená a nevhodná potrava, nízká hladina vody v akváriu, velký počet ryb, teplota okolo 25°C a prostředí s ph nad 7 a nedostatečně osvětlené akvárium.

Léčení

Přidání soli: 1 g na 1 l vody
Zvýšení teploty na 31 °C
Každý den odkalit 10 % vody

Trypaflavin - pH > 7; 1 g na 100 litrů vody; každý 4., 8. a 12. den doplnit 0,2 g na 100 litrů vody; po 2 - 3 dnech přidat 0,1 g na 100 litrů vody; 14 dní při teplotě 27°C


Běžné léčení akvária s větším počtem ryb (chovna):
1. Koupel v roztoku malachitové zeleni v koncentraci 0,1 - 0,2 mg/l, při teplotě vody 25 °C, po dobu alespoň 8 dní.
2. Koupel v roztoku chininchloridu v koncentraci 1 g ChCl na 100 l vody po dobu alespoň 3 dní.


Běžné léčení akvária s menším počtem ryb (společenská nádrž):
3. Koupel v kombinované lázni malachitová zeleň +formaldehyd v koncentraci 0,2 mg MZO a 0,12 ml FO (36-38 %) v jednom litru lázně.


TERAP - CHIN v dávce 1,5 g směsi na 100 l vody.
1. Provedeme test na dusitany (Nitrit - test AQUAR) a v případě vyšších koncentrací provedeme výměnu max 1/3 objemu akvária. Nádrže odkalujeme ode dna.
2. Po dobu léčení osvětlíme intenzivně nádrže.
3. Teplotu vody postupně zvýšíme až na 33 °C a udržujeme po dobu 48 hodin. Potom teplotu postupně snižujeme na výchozí teplotu.
4. Ryby ponecháme v lázni 8 dní.
5. Po dobu terapie vodu nevyměňujeme.
6. Po dobu terapie nezkrmujeme živou ani mraženou potravu. Krmíme nejlépe sušeným (vločkovým) krmením v malých dávkách max. 2 x denně.


Některé druhy ryb žijících na dně akvária (krunýřovci, pancéřníčci, mřenky, sumci, …) jsou citlivé i na malé dávky léčiv. Proto se doporučuje odlov těchto ryb a jejich případná léčba by měla probíhat s tím nejjednodušším léčením jako je sůl a vyšší teplota. Dodržujte všechny návody na příbalových letáčcích. Při vysoké teplotě vody je nutno silně vzduchovat, filtry pokud možno odstavit. Rybky krmit pouze velmi málo a jenom umělou sušenou potravou.

Esha Exit a Esha 2000:
Esha Exit okamžitě účinkuje, není třeba dělat nic, jen ho nakapat do nádrže dle návodu (tudíž neměníme ani nezvyšujeme teplotu vody). Esha 2000 se používá současně proto, že parazit naruší kožní sekret a kůži ryb, vznikají drobné ranky, které jsou náchylné na zaplísnění. Při včasném zahájení léčby, jeho použití s Exitem není nutné. Při silném napadení je použití žádoucí, přežije tak více ryb. Btw. při použití Exitu včas, tedy na začátku onemocnění přežívá 100% ryb (léčbu přežije i velká část potěru!).

Prevence

Dostatečná karanténa nalovených cyklopů. Vyvážené akvárium, voda bez dusíkatých látek (nepřerybnění, pravidelné odkalování), minimalizovat stres ryb, karanténa nově zakoupených ryb.

Upozornění

Parazit se vyskytuje ve všech sladkovodních i mořských vodách na celém světě. Následkem infekce je, že se ryby otírají o dno a kameny a narušují tak kůži jsou náchylné k sekundární bakteriální infekci či zaplísnění. Dospělý jedinec se dorůstá až 1 mm, který se po dosažení svého vývoje uvolní z povrchu tkáně ryby a spadne na dno, kde se usadí na předmětu v akváriu. Tam si vytvoří hlenovou schránku a postupně se rozdělí až na 2000 malých jedinců, kteří hledají svého dalšího hostitele. Pokud svého hostitele nenajde do dvou dnů (záleží na teplotě), umře. Při nižší teplotě se vývoj zpomaluje. Při teplotě nad 28stupňů se degenerují cysty a při teplotě nad 30stupňů je rozmnožování přerušeno. Živí se červenými krvinkami a jednobuněčnou tkání.
Ryby, které přežily slabší invaze jsou proti krupičce částečně odolné.

Zdroj

http://www.aquar.cz/

Odkazy

https://rybicky.net/forum/2223?od=1853#reakce392457 |

Zobrazeno 25776x • Poslední editace 04.06.2019

Doplnění

Poslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Hledat fotografie
GooglePicSearchYahooCentrumAtlasPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/nemoc/ichtyophthirius-multifiliis