Co je to za nemoc?
Podepsaly se na něm špatné podmínky ve kterých je chovaný. Očividně byl "chován" pokud se to tak dá nazvat, jako dekorace... jako živý tvor má ale víc potřeb než vodu a krmení.
Takže jak píše romant.
Zkusete si přečíst toto, určitě sama pochopíte proč je mu zle.
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou Hlavne tej rybe treba okamžite zabezpečiť vhodné podmienky - momentálne asi čistú vodu, ohriatu na 26-30°C a stabilne túto teplotu udržiavať (nutný ohrievač). To je prvá pomoc.
0 27.01.2012 13:44 katka takhle jsem ho dostala.jsem začátečník...
Denně měnit třetinu vody, moc nekrmit a pořídit mu 20 litrový akvárko s filtrací, topením a živejma rostlinama, jinak to má bohužel spočítaný.
Pokud obývá tu "nádrž" kde je vyfocený a zůstane tam, tak těžko.
0 27.01.2012 13:39 katka – nevíte co by to mohlo být?
zdravím, mám měsíc betáka a tři dni jak když nevidí jídlo a začíná být pošedlý po celém tělě a neaktivní.nevíte jak ho zachránit?děkuju
Jasné, je to na zváženie a vec názoru. Keby som mal liečiť nejaké, na prostredie náročné ryby napríklad frontosy, u ktorých by izoláciou ryby došlo ešte aj k narušeniu sociálnej štruktúry, tiež by som asi liečil v hlavnej nádrži. Ona tá karanténa pre rybu nie sú určite žiadne "lázně".
PS: "Vodoléčitel"
Já s Tebou souhlasím, je to léta používaný protiplísňový prostředek a když není tzv. zbytí, tak jeho použití i ve společenským akváriu je i pro mě, jakožto "vodoléčitele" akceptovatelný.
Acriflavin má aj bakteriostatické účinky (nie nejaké silné, ale má), dočasne zastavuje (spomaľuje) rast rastlín a ničí aj kvasinky a iné huby, ktoré sú v akvárku tiež súčasťou biorovnováhy.
Acriflavin se k nitrifikačním bakteriím nechová až zase tak likvidačně, ale pokud je ta možnost separé nádrže, tak souhlas.
Lepšie je liečiť separátne. Ušetríš na lieku a nezasiahneš do rovnováhy v hlavnom akvárku.
este raz dik za rady, baktopur si necham na horsie casy
este jedna otazka? ten Acriflavin sa moze pouzit aj v spolocenskom akvarku alebo radsej rybku prelovit do samostatneho/karantenneho akva ?
Ako píše Roman, tabletu si nechaj v zálohe. Napríklad, ak by sa do rany po plesni pustili baktérie, čo je ale v prípade inak zdravej ryby a uvedenej "vodoliečby" málo pravdepodobné.
Edit: Pokiaľ viem, Baktopur direct na plesne neúčinkuje.
Je to jak s kanónem na vrabce. Tu tabletu bych si nechal pro akutnější případy a tohle bych léčil vodoléčbou s přidáním toho Acriflavinu.
ok dik za radu. Skusim sa zajtra popytat v akvaristike na ten Acriflavin, dufam ze ho budu mat.
Chcem, ako pisu v navode dat postihnutu neonku na 30. min do 2l vody s rozpustenou 1 tabletkou baktopuru. Len xcem vediet ci je tento liek (a spravne pouzitie ho) vhodny na tuto chorobu/pliesen
Radšej použi niektoré z vyššie spomenutých liečiv. Napríklad ten Acriflavin stoji pár korún.
Event. léčbu bych neprováděl ve společenským akváriu, ale v separé nádrži, použitím Baktopuru dojde k vymlácení nitrifikačních bakterií, tak aby se zbytečně nenačínala biologická rovnováha. Byla by škoda, kvůli jedný rybce ohrožovat ostatní osazenstvo vytvořením nestbilního prostředí.
Ano vyzera to ako vatova gulicka. Mam este jednu tabletku baktopuru direct, je vhodny na tuto pliesen ?
I Mycopur to zvládne, koupel individuálně
Je to pleseň. Väčšinou jej predchádza bakteriálna nákaza alebo mechanické poškodenie, ktoré naruší slizovú vrstvu. Lieči sa to jednoducho (ak to teda nie je kombinácia s baktériou) - napr. Acriflavin alebo eSHa 2000.
Neni to jako kulička vaty? To by byla plíseň.
ešte jednu foto z iného uhla prikladám...
Ahojte na jednej neónke som spozoroval celkom dost veľkú guličku (cca 1.5 mm) ktorú ma na tele. Neviete čo za hnus by to mohol byť ? Prípadné rady ?
0 25.01.2012 17:12 HaDaS – Tetra krvavá
Prosím Vás o názor.
Jedna tetra krvavá má nad tlamkou bílou, asi jako špendlíková hlavička bílou skvrnku. Dle mého názoru se jedná o nějaký škrábanec, který se jí zanítil. Je apatická, stojí na jednom místě. Nijak se nenaklání, ale při tom jakoby zrychleně lapala (dýchala). Ostatní rybky jsou v pohodě. Veškeré údaje jsou uvedeny v prezentaci.
Co byste mi navrhli. Karanténu bez léčení, s léčením či nechat jí být?
Předem děkuji za odpověď.
Haimdol napsal: Vzhledem k tomu, že nevidím žádná dlouhá vlákna ani "chmýří" tipoval bych to na napadení nálevníkem Apiosoma. Velmi dobře na něj zabírá eSHa 2000. Většinou se jedná o kombinované infekce spolu s některými plísněmi. Zdravé ryby s neporušenou slizovou vrstvou pokožky se většinou nenakazí, takže pokud je hygiena v nádrži v pořádku nebál bych se masivnější nákazy.
Díky za tip, zkusím. Jen mě překvapuje, proč to odnáší jen ty Razbory. Tetry ani Dánia nejsou napadená ani náznakem.
To oko je jen odlesk z blesku nebo slepota?
Zatiaľ to nevyzerá na otvorenú ranu, takže ryba sa za vhodných podmienok z toho môže dostať. Inak súhlasím s Romanom, že to vyzerá na mechanické poškodenie.
Podle tý fotky to na mě dělá dojem, že je ta ryba potlučená a odřená, tak bych použil něco proti zaplísnění, třeba Acriflavin, společně s tou výměnou vody.
Dík, vím že to akvo je malé. Dostal jsem to i s rybama. Chystám 200 litové. Vyměním jim vodu a uvidím. Snad ten měsíc vydrží. Dík moc za radu.
Ta ryba je nucena přebývat v akváriu nevhodné velikosti a od toho se bude odvíjet ten příběh s nemocí. Jako univerzální radu lze dát, výměnu vody, ale pokud se nezmění ta velikost akvária, tak to bude problém neustále.
0 25.01.2012 10:38 davidsas – nemoc
Čau chlapi, mám nemocnou rybu a nevím co s tím. Jsem začátečník. Před týdnem jsem je začal krmit patentkama. Dík za radu.David
Vzhledem k tomu, že nevidím žádná dlouhá vlákna ani "chmýří" tipoval bych to na napadení nálevníkem Apiosoma. Velmi dobře na něj zabírá eSHa 2000. Většinou se jedná o kombinované infekce spolu s některými plísněmi. Zdravé ryby s neporušenou slizovou vrstvou pokožky se většinou nenakazí, takže pokud je hygiena v nádrži v pořádku nebál bych se masivnější nákazy.
Nudím se v práci, takže sem to jen progooglovala, buď je to prostě Saprolegnia Fungus ( plíseň), nebo costia ovšem ta je nepravděpodobná, jen že to jen jako plíseň nevypadá 100%. Nebo Columnaris co se neprojevuje jen kolem úst?
Počkáme si, co řeknou místní odborníci
Dnes jsem udělal lepší foto a rybu raději poslal do věčných lovišť, ať nenakazí další.
Tak doufam ze to bude driv, nez to odnesou vsechny :(
Prijde mi ale fakt dost divne, ze to nepostihuje zadny jiny druh, jen ty razbory.
Teda tri az ctyri tydny zpet uhynuli dva ancistrusi, ale to bylo urcite kvuli trojitemu stehovani a vysokemu NH3/4 a NO2.
Ted je voda posledni tri dyny podle testu v poradku.
Jen me napadlo, nemuze to byt nahodou kvuli tomu PMDD? Davam ho jen opatrne.
Tuším, ale nechci "napovídat", když si nejsem vůbec jistý. Čekám, jestli někdo přijde s podobným poznatkem.
A netusite v cem to spocivalo? Zkusim ten dotaz hodit primo do sekce razbor. Treba na nej budu mit stesti
...V první fázi bych naordinoval intenzivní vodoléčbu v podobě výměny 1/3 a klidně i více vody denně...
Docela by mě zajímal názor těch, kdo tyto rybky dělají.
Znám jediného člověka, který se jimi zabývá, (zato už kopu let), a ten má na čerstvou vodu v souvislosti s těmito rasborami jasný názor - bývají problémy podobné těm popisovaným.
V jeho podání existuje poměrně jednoduché řešení, které ovšem nesmí opomenout. Pokud se tak stane, i jemu rybky začnou padat.
Je tu tedy někdo s "většími" zkušenostmi s chovem těchto rybek a s tím, jak reagují na větší množství čerstvé vody?
Podle mě se jedná o nějaký bakteriální onemocnění, pravděpodobně způsobený pobytem ryb v nestabilním protředí, přecijenom to akvárko je čerstváček a pokud tam šlo více ryb najednou, tak i přes velikost nádrže bych dočasný zhoršení kvality vody, viděl jako poravděpodobný. V první fázi bych naordinoval intenzivní vodoléčbu v podobě výměny 1/3 a klidně i více vody denně a opatřil si nějaký antibakteriální lék, což bych doporučil eSHu 2000, která je šetrná k prostředí akvária a použitím tohoto léčiva nedojde k narušení biologický rovnováhy v akváriu. Postupovat dle návodu a po použití ať se píše v návodu co chce stejně vodu vyměnit a toto nepodcěňovat do budoucna.
Ahoj, mám 300 l akva viz moje nádrž.
2-3 týdny je už konečně zajetá, rozuměj NO2 je neměřitelné.
Mám v něm 3 ks ancíků, 3 parmičky pruhované, cca 20 razbor, 20 teter žhavých, 15 dánií pruhovaných a cca 10-15 kusů japonik + cherry krevetek.
Akvárium dostatečně svítím, dodávám CO2, tvrdost celkem nízká kolem 2 dkH, alkalita byla taky kolem 2 dKH, dodáváním jedlé sody ji zvyšuju na cca 5 dKH. PH sonda u dávkování CO2 je nastavená na 6.9. Mám poměrně dost rostlin, takže jsem měl nulové NO3 a rozjely se mi sinice. Proto jsem koupil PMMD včetně KNO3 a začal ho dodávat do akvária, momentálně tak 6ml denně.
Po pár dnech začínají ustupovat sinice, rostliny se royjely jak blázen. Dokonce začali i přes den vylézat z úkrytů anicistrusové a hlavně krevetky, které byly doteď jen schované. Čili vše vypadá naprosto perfektně. Akorát mi bohužel začaly hynout razbory. 1, někdy 2 denně, pak třeba dva dny klid a zase další kus. Celkově už snad 6. Pozoruju na nich blednutí barev a jakoby bílé fleky po těle. O kameny se ale netřou.
Přikládám fotky, zítra zkusím lepší, dnes už byly v útlumu zářivky, tak nešlo moc fotit.
Děkuji za kždou radu.
0 22.01.2012 17:26 xtuta Mám ho dva týdny,vypadá stejně..Co doporučujete za dno?Děkuji.
navíc je dost pohublý.To dno není pro ně vhodné(hrubé a ostré)
0 22.01.2012 16:56 xtuta – Je ta rybička nemocná?
Zdravím
Býval čilej a ted si leží na dně a moc se nehejbe.Má červené kolem žaber.Dal jsem ho bokem od ostatních.Je to nemoc ta červen nebo se jen plaším,děkuji.
ještě jedna fotka...
Ahoj všem,
dneska jsem zjistil, že dvě Tetry Krvavé mají bílé skvrny po celém těle, na hlavě, ploutvích.. skvrny jsou na těle a ploutvích dobře vidět, ryby se chovají klidně, neotírají se o nic.. jen plavou o ostatními, ale jsou trošku utlumenější co se pohybu týče.
Prosím poraďte podle fotek a z toho co zde popisuju o co by se mohlo jednat a jak dále postupovat.
Díky
Přidat reakci
1 ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200569x