Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za nemoc?

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 141 Přejít na další stránku   1  
Co je to za nemoc?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2012 08:58 Muž danrycka [56] Re: romant
Fotka k příspěvku Přikládám fotku. Průběh je velmi rychlý (24 hodin). Ráno je vše v pořádku, večer jedna z ryb vypadá jako na fotce a do dalšího rána k.o.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2012 08:50 Muž Yirka [9126] Re: logik
Správné léčbě musí předcházet správná diagnóza. Bez ní je často léčení "naslepo" jen prohloubením nastalého problému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 21:37 R Muž romant [27987] Re: logik
Chtělo by to fotku, takhle je to věštírna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 21:30 Muž danrycka [56]
Ahoj, nedávno se mi na rybách začaly oběvovat malé bílé plošky (1-2 mm) a navíc i tečky a proto jsem začal léčit exitem a esha 2000. Už je to ale týden a nic se nelepší, spíš naopak. Skoro každý den má jedna ryba najedou olýsané celé tělo-jakoby odřené, zakalené oči a do druhého dne umírá. Vodu měním jednou týdně. Poradíte prosím? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 09:12 xx Re: chmelik
Ty tam máš nově puštěné CO2? Nemůže být problém v tom?

PS: Ta nádrž není pro gibbicepse ani bichirka vhodná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 08:50 Žena petulinakk [2016] Re: chmelik
Pokud je v té nárdži z prezentace, tak je do takové nádrže nevhodný, stejně jako některé další druhy ryb. Bylo by dobré úvést v prezentaci druhy a počty ryb, ne kvůli tomu aby si každý mohl rejpnout, ale aby se dalo objektivně zhodnotit.
Jak píše scorpion075, začala bych hned s výměnami vody, ale do budoucna asi bude dobré se zamyslet nad skladbou ryb a ty nevhodné dát pryč, protože takhle pravděpodobně nějaké problémy budou i dále, a může to začít postihovat i další ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 07:22 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: chmelik
Možná je to způsobené odleskem, ale přijde mi, že máš mírně zakalenou vodu. Pokud je tomu tak začal bych s výměnou vody a zjistil příčínu zákalu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 06:59 Muž chmelik [0] Re: chmelik
Fotka k příspěvku chmelik napsal: Čau všichni,
mam problem s bichirkem uz ho mam 1měsíc jedl normalne a vse bylo v poradku az ted posledni dva dni zacal problem zacal spatne plavat porad ma snahu mit hlavu nahore takze se porad vesi na kytky a telo vysi dolu je to dost neprirozeny. Mam jeste jednoho 14dni a zadny problem. Co to muze byt za nemoc? Nema zadnou viditelnou vadu na telu.
Dekuji za radu :-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2012 19:50 Muž chmelik [0] – Bichirek Uhořovitý nemoc
Fotka k příspěvku Čau všichni,
mam problem s bichirkem uz ho mam 1měsíc jedl normalne a vse bylo v poradku az ted posledni dva dni zacal problem zacal spatne plavat porad ma snahu mit hlavu nahore takze se porad vesi na kytky a telo vysi dolu je to dost neprirozeny. Mam jeste jednoho 14dni a zadny problem. Co to muze byt za nemoc? Nema zadnou viditelnou vadu na telu.
Dekuji za radu :-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 22:14 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: Will05
Pravděpodobně jde o hnisavý absces plný bakterií,který po určitém stadiu nemoci praskne a vytvoří se hluboký zaplísněný kráter.Ryba v krátkém čase zahyne. :-(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 22:12 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: Hans1983
Je tu na stránkách inzerce.Napiš tam daruji.Ta moje přísavka už je také pryč. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 21:13 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: Hans1983
Dobrý odkalovač má fluval.Důležité odstraňovat i uhnilé listy.Pokud zajde nějaká rostlina tak hnije i zbylý kořen,pěkně to zapáchá.Nyslím,že to bude dobré při pravidelném čištění. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 20:40 R Muž romant [27987] Re: Hans1983
Neboj se té vody měnit klidně polovinu akvária, nebo alespoň jednou tolik co měníš, tím nic neskazíš. X-) Stran toho odkalovače to chce trošku cviku a ono to půjde, je vidět že moc neodkaluješ, tak teď to nacvičíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 20:35 Muž Hans1983 [0] Re: Nympheas
Takže odkalení provedeno a měli jste pravdu,bylo toho tam až až.
Výměba 10l vody, othání špatných listů, vybrání cca. 1/2 plavoucích okřenků.
Ještě někomu udatnějakou tu rybu...

Ohledně toho odkalování máte nějaký tip na dobou odkalovačku? mám obyč "Easyclean" a buď to dělám špatně, pořád se mi v ní zasekával písek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 19:31 Žena Tereza W [0] - LabyrintkyRe: romant
mno ampulárku nemam kam dát, je to tank, s krunýřovcem nebude problém, ale chtěla bych vědět co to vlastně je na tom nose?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 19:23 R Muž romant [27987] Re: Will05
Určitě bych v první řadě zlepšil prostředí v akva. Dal bych pryč tu ampulárku a toho ancistruse a naordinoval vodoléčbu. Přidání nějakých huminových látek, třeba v podobě olšových šištiček, popřípadě použití nějakýho komerčního prostředku na bázi rašelinovýho výluhu by se taktéž mohlo hodit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 18:58 Žena Tereza W [0] - Labyrintky – Nevím co to je
Fotka k příspěvku Mám beťáka a nedávno jsem u něj vyléčila zaplísněné ploutvičky. Pak byl chvíli od nemocí klid a najednou se u něj objevilo tohle: divný "nádor" na nose a dva bílé fleky, mylela jsem že se vrátila plíseň, ale ta vypadala jinak. prosím poraďte
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 18:17 Muž Hans1983 [0] Re: Nympheas
díky lidi otevřeli jste mi oči...já sice mám naštudováno ale zapomínám a neaplikuji :-( a upřímně půlku rybyček jsem přidal kvůli dcerušce protože má rybky moc ráda.
Ještě dneska to celé odkalím a pak se rozhodno které ryby změní majitele a nebo na sebe ušiju byč a opráším sice nehezkou ale snad stále po desetiletí funkčí asi 160l nádrž, akorát ještě nemám tušení kam jí dát :-(.

PS: nechcete někdo za odvoz věnovat tu přísavku thajskou kdo má zájem osobní odběr možný po domluvě jsem z Rakovníka :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 13:23 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: Nympheas
Dala bych pryč určitě tu přísavku,ta je absolutně nevhodná a obtěžuje i ostatní ryby.Při těch mečovkách si nedovedu představit neodkalovat každý týden,ikdyž detrit není na pohled viditelný je zapadaný ve štěrku.Fitr pokud je zanešený je třeba opatrně proprat..ne důkladně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 13:14 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: Hans1983
Mečovka i čichavec je poměrně odolná ryba,náchylnost mají k bakteriálním onemocněním nebo vředům.Ty roztřepené ploutve svědčí o špatné kvalitě,ph vody.Pokud už mám přerybněné akvárium je nutná častější výměna vody a častější odsávání detritu.Prostě podle potřeby.Nevím jak často výměnu provádíš a po jaké době se nemoc objevila od koupi čichavců.Choroba mohla být i zavlečena.Já musím čistit nejdéle jednou za týden a jak vidím na dně větší množství detritu odkalím i v týdnu a doleju vodu čerstvou.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 13:13 R Muž romant [27987] Re: Hans1983
Ano děláš, špatně pečuječ o filtr a to tím, že ho zbytečně čistíš, je to dobře zvolená filtrace do akvária Tvého objemu a to častý proplachování celkovýmu prostředí v akváriu naopak škodí, než prospívá. Nech ho v klidu dělat svojí práci a čisti ho až když jeho výkon viditelně poklesne, takže když bude na 50% výkonu, tak to je dobře zajetej ještě jeho čas nepřišel. Kolega larix tu rybí osádku okomentoval naprosto trefně. Týdenní výměny vody dělej v min. objemu 30%. Odkalit dno lehce můžeš, ale týdně to provádět netřeba,ovšem tu výměnu vody ano, to je dobrá a účinná prevence.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 13:06 Muž Hans1983 [0] Re: romant
Takže pokud dám pryč čichavce a přísavku thajskou, tak by tomohlo být tak akorát? Klidně dámpryč i ty dva ancíky, neb mi stejně akorát ožíraj kytky.

A k té údržbě 24.11.2011 jsem akvárium založil. Od té doby jsem dvakrát vyplachoval vložku filtru a každý týden měním 10l vody. Je fakt že jsem zatím neodkaloval, ale dno mi přijde dost čisté ? :-(
Mám problém udržet pH v rozumných číslech viz. moje měření.
Dělám s tou údržbou něco špatně, díky za objektivní kritiku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 12:58 Muž larix [1420] Re: Hans1983
Minimálne pre guramy zlaté, Ancistrusov, mečovky a prísavku je to akvárium malé. Neónky a pancierničky máš po 1-2 ks ale sú to húfové ryby. Tieto fakty by som zvážil.
V miestnom atlase je (takmer) u každého druhu ryby uvedená minimálna (nie optimálna) veľkosť nádrže a rovnako aj iné dôležité nároky na prostredie.
Čo sa týka počtu rýb, pozri si napríklad toto:
www.horacovoakvarium.cz/…
A na miestnom fóre a v článkoch by bolo vhodné si niečo naštudovať o biologickej rovnováhe a údržbe akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2012 12:52 R Muž romant [27987] Re: Hans1983
Tak tím problémovým faktorem mohou být ti čichavci zlatí, na ten počet co tam máš je to malý. Ta možná příčina úhynu se může skrývat v rybách samotných a to, že to jsou třeba importy a u nich je výskyt té, či oné choroby daleko více pravděpodobný, do toho člověk nevleze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 12:41 Muž Hans1983 [0] Re: larix
ahoj a máš nějaký konkrétní návrh na úpravu obyvatel? Teď jsem ještě zaktualizoval počty v prezentaci mělo by lo sedět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.03.2012 12:09 Muž larix [1420] Re: Hans1983
V prvom rade je akvárko prerybnené, pre väčšinu obyvateľov malé. To v spojení s nedostatočnou údžbou by som považoval za hlavnú príčinu problémov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 11:59 Muž Hans1983 [0] Re: Hans1983
Hans1983 napsal: Poraďte co může být příčinou úmrtí čichavců zakrslých, mám nějakou vypestovanou barevnou formu myslíme v obchodě to pojmenivali "orange".
2 ze 3 už mi pošli, prvního jsem našel již v rozkladu a ruhý usel být těsně po smrti, na těle žádné viditelné znaky po nějakém parazitovi.
Jediné čeho sem si všiml jsou roztřepené hřbetní a snad i břišní ploutve.
A rybky se chovali divně většinou seděli bez hnutí u dna nebo u hladiny a nejevili moc chuť k jídlu.
Jinak krmím vločkami + jednou denně kostka mraženého krmiva, teď zrovna patentky.
Ještě nějaký den zpátky jsem objevil jednu chcíplou mečovku, ale v již v rozkladu, takže netuším co se jí stalo.
Přikládám fotku posleního čichavce co mi zatím přežívá. Snad někdo poradí.Díky

LIDI PROSÍM O RADU. DÍKY
PS: FOTKA JE NA STRÁNCE 86
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 01:28 Muž larix [1420] Re: Nympheas
Nympheas napsala: Musí se tomu předcházet
S týmto sa dá len súhlasiť. Prevencia je najlepšia liečba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 01:21 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: larix
Moje zkušenost je taková,že už léčiva nepoužívám,choroba se musí zachytit včas a většinou bylo už pozdě.Musí se tomu předcházet a krom toho to není levná záležitost.A pokud by mě opravdu nejaká nemoc sužovala pošlu rybu na výlet do Budějovic na státní veterinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2012 01:14 Muž larix [1420] Re: Nympheas
No veď ja som mu aj odporúčal vodoliečbu. Červy sú pomerne málo pravdepodobné a na ostatné by mohla zabrať. Ide len o dve ryby a nesprávna liečba, okrem toho, že sú to vyhodené peniaze, je na rybu veľká záťaž (v izolácii zvlášť), čo môže v konečnom dôsledku priebeh choroby urýchliť.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 01:11 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: larix
Samozřejmě,že neprováděl,takže pokus. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 01:09 Muž larix [1420] Re: Nympheas
Určite "neprováděl". Navyše okrem už spomínaných patogénov, to môžu byť aj baktérie ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 01:07 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: larix
A AqualoungVlada prováděl mikroskopické vyšetření,že víme s určitostí,že jde o hlístice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 00:58 Muž larix [1420] Re: Nympheas
Mikroskopickým vyšetrením výkalov. Červy a ich vajíčka sú viditeľné už pri slabom zväčšení, prípadne lupou, niekedy aj voľným okom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 00:51 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: larix
Ano,také jsem našla.Na hlístice je učinný Terap FD.Spousta lidí to léčí Entizolem.Dá se bezpečně rozeznat rozdíl mezi napadením hlísticemi či bičíkovcem?Bez laboratorní diagnostiky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 00:34 Muž larix [1420] Re: romant
Na Flagellata je to podľa mňa aj pomerne účinný prostriedok :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 00:33 Muž larix [1420] Re: Bob66
Nemám, je to info od známeho, budúceho veterinára. Ale ako som brúsil po nete, dá sa najsť množstvo vyjadrení o neúčinnosti Entizolu na všetky Nematoda. Hlavne teda na Capillaria u psov, mačiek a plazov. Čo sa týka akvaristiky, sú to väčšinou len príspevky vo fórach. Jediná konkrétnejšia informácia mimo diskusií čo som našiel je tu: pmdd.mrp-cz.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 00:24 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: larix
Pokud to tak opravdu je, tak je to cenná informace ano Nemáš nějaký odkaz ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 00:23 R Muž romant [27987] Re: larix
Já to furt říkám, stará dobrá vodoléčba. :) Promiň, ale nemohl jsem jinak, byť vím, že jsi si s tím dal práci. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2012 00:20 Muž larix [1420]
Ak vás to zaujíma, zistil som, že Entizol (Metronidazol) pôsobí na niektoré baktérie a prvoky (s anaeróbnym metabolizmom, vrátane niektorých skupín Flagellata, napr. Hexamita sp., Spironucleus sp., Trichomonas sp., Protoopalina sp.). Na nematózy, vrátane Capillaria je absolútne neúčinný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2012 23:46 R Muž romant [27987] Re: Nympheas
No tak potom je to, jak jsem se domníval. :) Máte pravdu oba, Ty i Bob66. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2012 23:44 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: romant
mela jsem na mysli 500 mg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2012 23:40 R Muž romant [27987] Re: Bob66
Bobe objasni mě prosím to s těma tabletama. Jsou dvě gramáže? 250 a 500 mg, nebo se pletu? Protože pokud tomu tak je, tak budete třeba mít pravdu oba. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2012 23:38 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: Bob66
to mé také,takže at se vyjádří někdo další. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2012 23:36 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Nympheas
Tohle dávkování je vyzkoušené a používané prvotřídními chovately, kteří se akvaristikou živí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2012 23:32 Muž AqualungVlada [1]
Děkuju všem za pomoc, snad mi to výjde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2012 23:29 R Muž romant [27987] Re: Nympheas
Ta Tvoje tableta je stejná jako uvádí Bob66?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2012 23:28 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: larix
mé dávkování je osvědčené akvaristy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2012 23:19 Muž larix [1420] Re: Bob66
Môže byť, aj keď som v tomto smere skeptický. Chcelo by to nejaké relevantnejšie info. Samého ma to zaujíma, ak na niečo prídem, dám vedieť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2012 23:14 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: larix
Entizol je vyzkoušený i na Capillaria ;-) I když ne zrovna já osobně :) Ale kolega ho zkoušel a úspěšně. Jinak při léčbě entizolem, ať už u mě nebo když jsem léčil u známých, se držím osvědčeného dávkování, 1 tableta 250mg na 20litrů vody ;-)
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [141] ...... 227

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 198232x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9148-co-je-to-za-nemoc?od=7001