Co je to za nemoc?
Zdravím, prosím o radu s vrčivkou trpasličí. Má na jednom boku jakoby ránu, je trochu na poškozené straně napuchlá. Moc neplave, spíše odpočívá. Lepší foto bohužel nejsem schopná vyrobit...nevíte někdo, co by to mohlo být? Myslím, že v akva nic ostrého nemám o co by se mohla poranit. Akva má 100litrů a jsou v něm ještě parmičky jednopruhé, dania perlové, sumci L213, krevetky červené. Děkuji za jakékoli nápady, co by to mohlo být a ideálně, co s tím dělat.
Může jít o genetickou poruchu v důsledku šlechtění,odpovídá tomu i ten porod.
Pokud tam neni třepeni a rozpad ploutví,vředovité útvary,změna chováni,nejedná o nákazové onemocnění. Nedoporučuji zařazovat odchované jedince do chovu v příbuzenské linii
Ahoj, prosím o radu. Mečovka má přes tělo světlý pruh, jakoby ztratila pigment. Není apatická, dobře jí, nikde se neukrývá, je společenská. Dne 3.11.2016 se jí narodilo přes 40 mláďat, pak 17.12. měla znovu, jen 4 živá mláďata, pak za 2 dny měla nějaký problém, veškerá zbylá mláďata byla mrtvá (podle mě nedošlo k plnému vývinu a rodila předčasně). Nyní má ten pruh. Nemyslím si, že by byla nějak nemocná, přisuzoval bych to těm problémům s porodem. Nebo co si myslíte? Takto mám pouze tuto rybu. Díky za názory.
U těch červenohubek je to běžné,jsou docela citlivé. Pokud nejsou příznaky ,tak bych preventivně nic neaplikoval. Hlídejte pozorněji stav a chování ryb, případně se ozvěte.
Léčba poruch plyn. měchýře se neprovádí. Je potřeba zlepšit podmínky v akva. Vznik a příčinu jsem popsal v prvním příspěvku.
A nejde to nějak vyléčit? Když ne, tak bych ji v co nejbližší době utratila, ale moc to nejde.musím dlouho přesvědčovat mamku. Jo a šíří se to? Kdyz jo tak jak rychle? Neonka je už na druhym břehu...
Svým způsobem se trápí. U tebe je potřeba celá řada věcí a opatření,která byla zanedbána,nebo opomenuta. To se v začátcích stává
Utraceno
Byla poslední, jediná... a bříško měla už hodně zaplísněné...
Ještě se chci zeptat trápí se hodně ryba s ( asi) poruchou měchýře ? Jedná moje tetricka jakoby plave rovně a pak ji klesne ocas ke dnu.. Může normál plavat a ptám se jestli ji mám utratit nebo nechat dožít (kdyby ji to jak to říct... nebylo tak závažné )
uz by se mi asi nechtělo utrácet...
Pokud je to pouze u toho jednoho jedince červenoústky,tak bych to neřešil a humálně utratil
Pokud samostaně bez léčiv,tak při výměně vody doplnovat v poměru výměny množství vody. Pokud s léčivem,tak stačí jednou.
0 04.01.2017 20:31 Wanderer [2103] - Skaláry - nejkrásnější ryby. Tetra červenoústá má u tlamky bílou tečku. Všiml jsem si toho včera, ale myslel jsem si, že tahá nějaké krmení. Dneska to samé, tak jsem ji odlovil do karantény. Jinak ryba se chová normálně, vypadá normálně. Objevil jsem to u téhle jediné. Když tak bych to mohl lépe nafotit. O co se jedná? Krupička? Co mám provést? Zasolení nádrže a zvednutí teploty, jak je uvedeno v atlasu nemocí?
Akvárium už funguje nějaký měsíc, vodu jsem naposled měnil před týdnem a dnes. Před Vánocemi jsem dosadil nějaké rostlinky. Naposled jsem ryby přinesl 15.12. dvě skaláry. Žádné vrtání do dna a filtru.
rybicky.net/nadrz/26016/51.jpg…
rybicky.net/nadrz/26016/50.jpg… A stačí 1 ta polévková lžíce? nebo víckrát opakovat?
promin že se tak ptám, ale chci mít jasno
Anti Mykotin a samotný Acriflavin,trochu rozdíl ,nejen v písmenkách
Ne to ne, žádné rychlé hledání, opět se mýlíte, tomu se říká zkušenost, zrovna minulý týden jsem léčil ocasní plíseň Anti Mykotinem od Hubenu, který zrovna acriflavin obsahuje, tak je to pro mě čerstvé
Napřed mi zpochybnujete PL,pak zase ne,následně si rychle vyhletáte info o acriflavinu a jeho účinku na rostliny. Zase poloviční a zavádějící. V souvislostech nepovažuji další vaše vyjádření za relevantní
Zavádějící mi spíše přijde Vaše měrná jednotka lžíce na 50 litrů, poněvadž taková lžíce může znamenat 10g soli nebo také 20g
A není náhodou doporučováno při léčbě acriflavinem odstranit rostliny. Jinak já tu lžíci na 50 litrů nezpochybňuju, dá se to načíst všude, jen jsem to téma soli doplnil. A na závěr bych si rád pro sebe ujasnil jednu věc, měl jsem za to, že silné vzduchování při léčbě se užívá z důvodu zvýšené teploty vody, která obsahuje méně O2? jak tedy nahradí vzduchování denní třetinová výměna vody?
Dávkování soli ,jak bylo uvedeno je aplikovatelné do společného akvária. Vzduchování u léčiva acriflavin lze nahradit denní výměnou třetiny vody,případně použijte jiné již uvedené náhradní léčivo
Sám aplikujete 2g /l a tady uvádíte lázně v koncetraci mnohonásobně větší. Samotné mé vyjádření o zavádějící informaci považuji za opodstatněné. Nelze vše házet do jednoho pytle,jak jste to udělal svým příspěvkem. Koupele se využívají ,pokud léčba je aplikovatelná k druhu ryby a ve vztahu k nemoci. Už i testovací koupel ,může být pro některé jedince fatální.
No ale jak píšete tak je nutné při užití Acriflavinu (nebo jak se to píše) silné vzduchování a jána jen filtr který občas (v noci více) vyfoukne bublinky, nic víc.. stačilo by to? A není nekalé pečivo které se může užívat ve spolecnaku ? Já nemám žádnou karantenu. .. a sůl se může podávat ve spolecnaku ? Dík
Pro doplnění, samozřejmě sůl léčí povrchové zaplísnění, to ale vyplynulo z vašeho příspěvku. Nebudu si na nic hrát, jsem pouhý amatér, čerpám v poslední době z této publikace
www.aquabooks.cz/…, kterou jsem si pořídil skrze své Závojnatky
A k té druhové reakci máte pravdu, proto sem psal po předchozí zkoušce snášenliosti, já mám za sebou lázeň Závojnatky 2g/l 28 °C po dobu dvou dnů, bez negativní reakce.
Ten výtah aplikací solných lázní je v tomto podání zavádějící. Uvedte i zdroj, at je zřejmé odkud čerpáte. Je podstatný rozdíl užití u studenovodních ryb a ryb chovaných v akváriích, při zcela jiných teplotách,nemluvě o druhu některych ryb,u kterých je tento typ koupele zcela nevyhovující.
To co popisuješ se týká vždy samostatných, separé nádrží, kde je ona koupel prováděna. Reaguji na to z důvodu, aby si někdo nevyložil tvoje doporučení, jako že může do akvárka nasypat to či ono množství soli a ve finále se tím nadělá více škody než užitku.
Rád bych doplnil krátký výcuc k solným léčebným lázním, uvádí se dvě formy solných koupelí po předchozím testu snášenlivosti koupelí a to krátkodobá 10 až 30 g NaCl/ 1 litr vody po dobu 15 - 30 minut max. 1 hodina, a dlouhodobá 1 až 2 g/ litr vody po dobu tří dnů. Koupele se mohou u většiny ryb opakovat. Účinně působí mimo jiné při nálezu bičíkovců napadajících kůži a žábry, to stejné u nálevníků napadajících kůži a žábry, menší účinnost je u červů parazitujících na kůži jako jsou třeba pijavky, kapřivci apodobně.
EDIT: platí pro léčbu v oddělené nádrži (karanténě)
Sůl je základní léčivo v akvaristice. Používá se běžná kuchynská. Ve vašem případě bych volil kombinaci soli a acriflavinu, vzhledem k nastoleným podmínkám. Sůl dávkujte 1PL rozpuštené soli na 50l vody.
A ta sůl se dávkuje jak? A je to normální sůl Nebo nějaká spešl? Je nutná? Díky
Ne zcela vhodná osádka v nevyhovujícím prostoru, to se potom dějou věci. Nemožnost se schovat, no je toho hodně, chtělo by to začít od začátku, jít do atlasu, podívat se na jednotlivý karty ryb, zjistit jejeich nároky a podle toho stavět osádku do ani ne 100 litrovýho akvária.
0 04.01.2017 03:47 ivanhoen – Čichavec
Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně mého čichavce. Všimla jsem si teď po Vánocích, že jeden z mých čichavců je buď nějaký okousaný nebo má na těle nějakou vyrážku. Spíš bych tipla to první a ráda bych se poradila, PROČ teď, NAJEDNOU z ničeho nic?
Rybky jsem přes svátky krmila jako obvykle. Žádná změna nenastala.
V akváriu mám momentálně cca 25 - 30 rybek. Z tou jsou dva čichavci (asi pár) a dvě skaláry.
Zajímalo by mne, zda toho čichavce tedy třeba neokusuje ta skalára, případně zda je možná, že ten druhý čichavec. Pořád toho druhého honí po celém akváriu.
Děkuji za odpověď.
0 04.01.2017 01:19 ALLIN – Nemoc
Zdravím, mám v 250L 4 piraně, plus pár pavích oček ( jako potravu). Včera mi jedna začala plavat na boku a lapat po dechu. Někdy v noci ji ulovily. Dneska večer začala další plavat na bok a lapat po dechu. Rybky mají okolo 5cm a v akva mám filtr na 2000l/h a silně vzduchuji. Hodnoty jsou dle testu taky v pohodě. Nevíte čím to prosím může být ? Předem děkuji Nikol
-půjde žřejmě o plísen -Saprolegnia-Achlya-
-léčiva Acriflavin, eSHa 2000, eSHa Exit, sůl
-teplota 26-28
-u léčiva Acriflavin je dobré použít vzduchování
-u silného zaplísnění doporučuji utracení
-vznik plísní je nejčastěji projevem překrmováním a nedostatečnou údržbou akvária.
-
Trošku Ti unikl zvýšený objem tělních tekutin v očních bulvách,považuji to za nezvratný osud. Pravidlo,slabší kusy odcházejí dřív ,bylo by vhodné zaměřít se na kvalitu vody a hygienu v nádrži,další vliv může mít krmný program.Bez dokumentace v založené prezentaci,je to téma o ničem.
Rybu pošli na druhej břeh a ostatní osádku sleduj. Nemá cenu řešit jednu rybu za 20,- Kč a zozházet si celý akvo, podle mě již bakteriální problém.
0 31.12.2016 10:02 George80 – Bily vyrustek
Dobrý den. Neví někdo co by to mohlo být? Objevilo se mi to na jedne z teter červenoustych.Díky.
Starší reakce
jo to bylo ono, těch 50 litrů je zjevně magická terapeutická míra
Polévk. lž. na 50 litrů vody.
Pokud by se srovnaly podmínky v nádrži, tedy měnila se denně rozumná část vody, tak bych před tím utrácením dal té rybě přece jen šanci. Pokud se nejedná o nějaký obligátní patogen, tak i v tomhle stavu můžou pomoct vysoké koncentrace některých vitaminů skupiny B. Dokážou hodně zahýbat s imunitou a pomoct zejména při kožních problémech. Tedy pokud máte doma obyčejný B komplex, nepotahované tablety (píšou na obalu), 1 tabletu rozdrtit, rozmíchat ve sklenici a nalít do akvária. Potahované tablety jsou taky použitelné, jen před tím omýt ten potah. Voda se zabarví jemně do žluta. Při výměnách vody doplnit odpovídající množství béček. Dá se přidat i vitamín C, opět tableta na 50 litrů. Podotýkám, že tohle nefunguje na obligátní patogeny, ale takovéhle načaté ryby to může za pár šupů zachránit. Ale naprosto suohlasím s tím, že by se jim měl následně najít domov odpovídající velikosti. K tomu celkovému mixu mírně osolit, ale na to bych se ptal Romanta, on nějak myslí, že by to měly přežít rostliny a zná tu koncentraci, kterou zvládnou, já si jí pořád nepamatuju
.
Taky přidám svoji trošku do mlýna, ale neboj, nadávat Ti nebudu. Zkus se domluvit s nějakým zkušenějším akvaristou z okolí a s ním konzultuj každý další nákup či jiné kroky. Z Tvé prezentace není jasné, odkud pocházíš, ale v spoustě míst se konají burzy a tam je možno se setkat se zkušenějšími kolegy a nějaké informace z nich vytahat, případně je poprosit o možnost konzultace přímo u nich doma. Ona totiž jedna prohlídka funkčního akvária Ti dá více než denní surfování po internetu. Tím se do budoucna můžeš vyhnout celé řadě možných problémů.
Psal ti to romant. Pravděpodobně bakteriální onemocnění. Ryba je nemocná, protože ji máš v extrémně malém akváriu. V tom prostě dlouhodobě takou rybu chovat nejde, i kdyby jsi měl vše ostatní (filtr, údržba, ...) naprosto perfektní.
Přesně určit nemoc neumím. Je k tomu potřeba odborník a pitva ryby. Většinou stav jak je na fotkách ryba nepřežije i přes snahu léčit. Ale v tom miniakváriu je léčení naprostý nesmysl.
Pokud chceš něco napravit, tak:
1. utrať tu nemocnou rybu.
2. začni měnit cca 30% vody ob den
3. přečti si něco o chovu ryb
4. sháněj někoho s mnohem větším akváriem, kdo se ujme ryb co máš. Ale ryby nedávej pryč dříve než za 2 týdny a jedině pokud budou všechny vypadat ok. Nechceš nakazit nádrž ještě někomu jinému... Hlavně čichavec líbající a parmičky žraločí musí pryč.
NHKG napsal: Rybu utratit. Zabil jsi ji podmínkami, v jakých ji chováš...
Hmmm, prostě klasika - v prodejně člověk popíše, co má doma a oni mu řeknou, že si rybku klidně může pořídit, že je to v pohodě. To mě pěkně štve.
Můžu se ještě zeptat, co tedy konkrétně myslíte, že téhle rybce je? Proč to na sobě (a na tom oku) má? Byl bych vděčný za odpověď typu "Je to pravděpodobně to a to". Oznámení, že to je podmínkami, je fajn, ale chtěl bych kromě toho ještě pochopit, jak něco takového těmi podmínkami vznikne... Díky moc!
PS: A opravdu se to nedá nějak "léčit"?
PS2: Prosím, neposílejte mne do horoucích pekel za to, že se takhle ptám - dobře, jsem trapnej amatér. Ale i když jsem třeba něco udělal nechtěně špatně, zajímá mne, jestli to ještě jde třeba nějak zkusit napravit jinak než rybku utratit...
To co napsal kolega NHKG je podepsání hodno.
Máš tam možnou kombinaci plísní a bakterií, stav je již velmi pokročilý a tudíž to doporučení ukončit je zde na místě.
Edit: Jinak ani jedna ryba, kterou jsi uvedl není do tvého akvária vhodná, stačí se podívat na jednotlivý karty ve zdejším atlase a bude jasněji.
Neřeknu ti co to je za nemoc,ale je to způsobeno nevhodnými podmínkami.Chce to buď o hodně větší akvárium,nebo zaměnit rybičky za jiné.
Rybu utratit. Zabil jsi ji podmínkami, v jakých ji chováš. Pokud nic nezměníš, za chvíli za ní na druhý břeh poputuje zbytek ryb co máš.
Příště než si koupíš rybu, tak si o ní něco přečti. Té parmičce by bylo i 10x větší akvárium malé.
rybicky.net/atlasryb/parmicka_zraloci 0 08.12.2016 17:54 MiKee Ahoj všem, netušíte, co by to parmička žraločí na fotkách mohla mít za nemoc? (Má jakoby "povlak" na půlce těla a na oku není vidět "duhovka", oko je jakoby pokryté šedavým "zákalem".)
Co na to nejlépe použít? Mohla by způsobovat nějaké zdravotní problémy ostatním obyvatelům akvária?
Pro info ještě něco o akváriu:
založeno: 28. 2. 2016; rozměry: 50 cm x 30 cm x 25 cm; objem: 38 litrů; čistý objem: 28 litrů;
obyvatelé: 1 čichavec líbající, 2 parmičky žraločí, 2 ancistrusi, 4 tetry černé
Starší reakce
-pokud je ten samec v již tak pokročilém stádiu nemoci, tak bych volil tu šetrnější metodu eSHa hex.
-případně jde použít HexaEx, tam vám to malé balení vystačí na 400 l
-u vás bude třeba to prohnat celým akva,tak se nemusí použít opatření odlovení a karanteny,kdy
zbytečné navýšení stresu a nasazení razantnějších léčiv, by mohlo védst k úhynu u tohoto jedince
-jinak samozřejmě bych nasadil entizol a následně něco na posílení imunity třeba od Tripond
-jak již jsem uvedl, vždy jde o čas kdy je to podchyceno
-
Ještě mě napadlo: píšete, že byste léčil ještě něčím jiným, nebýt tam L sumců.
Co kdybych tedy dominantního samce, který je na tom dost špatně odlovil do 200l akva, co mám ve sklepě a nasadil nějaké léky výhradně pro něj? Co myslíte?
A případně co byste volil dostupneho? I něco jiného než Entizol?
Video má jasnou vypovídací schopnost, proto ta moje reakce s potvrzujícím názorem.
eSHa Hexamita, eSHa 200 i eSHa GDEX objednáno.
Snad budou 20ml lahvičky na mých cca 750l vody stačit.
Díky moc!
To se vázalo k těm mým bičíkovcům nebo k tématu níže?
Klasický příznaky.
Přidat reakci
1 ...... [50] ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200526x