Co je to za nemoc?
0 26.05.2009 18:15 deniska – Re: Alena.sv
no abych řekla pravdu, tak mě to štve...už jsem do toho nasolila hrozně moc peněz a stejně je mi to houby platný...takže mám teď nechat akvo ty tři týdny na pokoji a jen jednou týdně vyměnit třetinu vody??nebo to taky až po těch třech týdnech??
To netuším,nejsem z Prahy.Jestli mohu poradit, pořádně si přečti článek z odkazu.Je tam všechno podstatný.Prodavačům moc nevěř.Raději si to ověř tady na fóru.
0 26.05.2009 18:06 deniska – Re: Alena.sv
ach jo...tak já nevim...schválně jsem šla do specializované akvaristiky, která je i celkem vyhlášená a jak je vidět, tak mi poradili všechno špatně...a navíc mi hned první várku ryb zabili těma kamínkama...to je fakt bomba...existuje někde nějaká akvaristika v Praze kde by mi opravdu poradili??
Filtr v žádném případě nemýt v horké vodě!Teď při zabíhání neprat vůbec,po zaběhnutí se filtr podle potřeby vyždímá(vypere) v akvarijní vodě(odpuštěné do jiné nádoby
).
0 26.05.2009 17:54 deniska – Re: Horác
takže teď mám nechat akvárko 4 týdny bez ryb?? nebo respektive s těmi rybami, které tam zbyli - což jsou dvě paví očka, tři platy a dva black molly...ještě se chci zeptat, nekteré ryby co umřeli, nevyplavaly nahoru, ale zůstaly dole, co to znamená?? a ještě s tím filtrem v akavaristice mi říkali, že mám tu houbu co v ní jednou týdně vyndat a vymýt ve v horké vodě...to tedy nemám, kdyyyž se mi tam mají vytvářet ty bakterie, jak píšete??
0 26.05.2009 17:48 RAP – Re: deniska
Mažu, Horác je rychlejší.
nedočkavost při vpuštění ryb do čerstvě zařízené nádrže Vpuštění ryb do nového akvária může být naprosto pohodová a radostná záležitost - a nebo pěkný průšvih. A záleží to jedině na vás - na nikom jiném. Nemůžete a nesmíte vrazit ryby do včera zařízené nádrže !!! Ryby musí přijít do fungujícího akvária se zaběhlým filtrem! Tohle je nejkritičtější okamžik vašeho nového akvária. Pokud nechcete své ryby otrávit N-látkami (amoniak, dusitany), musíte počkat, až se vám ve filtru pomnoží nitrifikační bakterie. Ty přeměňují velmi toxický amoniak (vylučovaný rybami) na (stále velmi jedovaté) dusitany a ty zase na (už mnohem mémě škodlivé) dusičnany. Bohužel platí, že nitrifikační bakterie se množí velmi pomalu, takže nebezpečné hladiny amoniaku a dusitanů bývají v nově založeném akváriu odbourány zhruba tak po 4-5 týdnech (viz např. tento graf:
www.akvarijni.cz/… ). Buďte trpěliví a vyhněte se této klasické, zbytečné a hloupé chybě začátečníků.
Edit: Osídlení filtru bakteriemi lze (trochu) urychlit. Buď se k tomuto účelu používají komerční přípravky - násady bakterií (já osobně jim moc nevěřím) nebo se do akvária umístí jedna až dvě "záběhové" ryby. (Pokud je akvárium dostatečně velké, záběhové ryby se neotráví). Samozřejmě, pokud chcete mít jistotu, můžete např. obden měnit třetinu vody (filtru si naopak vůbec nevšímejte). Další ryby se doporučuje přidávat opatrně, tj. postupně (dle obsahu dusitanů).
pozdě :o)
Doporučuji důkladně pročíst článek o zakládání akva.Je jasné,že jsi porušila základní pravidlo o zabíhání akva.Rybky se ti otrávily.
Další zatím nekupuj,počkej si,až se ti akva správně zaběhne.
Tady jeden odkaz:
horacovoakvarium.cz/… 0 26.05.2009 17:43 deniska – Re: deniska
ještě napíšu hodnoty v akvu
pH - 7,2
KH 6°d
GH 4 - 7°d
No2 0
No3 50 - to je blbý no
0 26.05.2009 17:33 deniska – CO je špatně??
Ahoj, mám fakt velký problém. Před měsícem jsem si založila akvárium. Už jednou jsem sem psala jak to probíhalo, ale jistotu zopakuji, pro ty, co tu nebrouzdají neustále. Dostala jsem Bettárium s Bettou, ale přišlo mi, že se v tak malém akvárku musí trápit, tak jsem koupila akvarijní set o velikosti 32 l. Vše jsem zakoupila v specializované akvaristice Na Hroudě, vším myslím set, topení, květiny, ryby a kamínky na dno. Jako ryby mi doporučili neonky a takový druh s dlouhou "tlamičkou", myslím, že zobákovci nebo tak něco. Přečetla jsem si knihu o založení akvária od Maylanda a začala jsem "stavět". Nakonec jsem druhý den přidala rybky, do druhého dne my všechny ryby, kromě Betty umřeli, vůbec jsem nevěděla proč. Za týden jsem nakoupila další rybky tentokrát platy skvrnité a paví očka, stále byly v akvu s Bettou. Začali také postupně umírat, ale ani jedna na sobě nic neměla. Pak jsem si tady na stránkách přečetla o testu s kamínky, tak jsem ho vyzkoušela a sklenička mi šuměla jako šampaňské. Tak jsem jela a koupila dno nové, písek značky TOMI. Ten už mi nešuměl, tak jsem vše vyměnila. Opět jsem nakoupila ryby a stále mi hynou. Už opravdu nevím proč to je. Na jedné platě se mi před třemi dny objevil bílý flek na pravé "tváři", tak mi v akvaristice doporučili sera omnipur. Teplotu vody mám 26°C, všechny hodnoty mám v pořádku, vzduchování taky dobré, květin mám hodně a ryby mi stejně pořád hynou. Prosím poraďte mi, kde může být chyba, už mě to opravdu štve, nekupuji si ryby,aby mi během týdne všechny umřeli.
Nevím jestli nemůže jít o nějakou nemoc, ale žádné z ryb, kromě té jedné platy, nic není. Právě koukám do akva a je tam další mrtvá. Prosím pomote.
0 24.05.2009 13:50 Piky – Re: deniska
Ahoj, pokud můžeš dej sem fotku, těžko se to určí jen z popisu. Zkus kouknout také sem na záložku ryby a pak na nemoci, třeba to tam najdeš. Dle mého názoru to může být buď plíseň, nebo bakteriální rozpad. Teoreticky by ti na to mohla pak Sera stačit, záleželo by na stádiu nemoci, jestli není ještě moc rozběhlá.
0 24.05.2009 10:35 deniska – plata
ahojky, vzbudila jsem se, jdu se podívat na akváro a koukám, že jedna z mých červených plat na pravé straně hned za okem bílý velký souvislý flek...nevíte co by to mohla být?? případně jestli mi na to bude stačit sera omnipur??
Díky. Samička čichavce nemá špatné ploutvičky, ale má dvě bílé tečky - na těle - jako když se poranila a udělalo se ji tam něco - nebo jako by plíseň či co - ten omnipur by měl být i na toto. Udělalo se ji to předevčírem, zrovna když jsem koupila ten lék pro neonky. Tu sameček odhání- nepronásleduje - ale vždy jen pár dní co postaví hnízdo, pak se mu rozjede a je klid - jsou spolu v pohodě a ona se má kam ukrýt. Rostlin se mi zdá v akvárku dost, uvidím zda je ten omnipur nezlikviduje, zatím není nic vidět. Ty neonky to je záhada prostě pro mne...protože ty ploutvičky ze dne na den a je to pořád stejné - není vidět že by se to horšilo ani lepšilo zatím.
Odkaluji každý týden, to jsem psala a snažím se důkladně, vodu mám ze studni - má NO3 40 takže se níž nedostanu, dno mám říční písek koupený v Hornbachu - zkoušela jsem ho do octa, nešuměl - ale teď jsem tu četla, že i ocet nic, že to chce zkusit v něčem silném - tak to zkusím, zda nebude šumět a jinak nevím. Osvětlení nemám silné - je to koupený set, mám v plánu vyměnit zářivku za silnější, ale to by asi neměl být ten důvod že? Jinak od začátku jsem neměla problém, že bych přišla o rybky - jen o jedinou - cichlidku před cca 2 měsíci, krmím několika druhy sušeného i mraženého, občas čerstvé - ale to balené v obchodě.
Neonky – Roztřepené, rozdvojené, jakoby rozříznuté ploutvičky měla moje Cichlidka (samička) při neochotě se pářit. U Neonek jsem se s tímto nesetkal ani při hlídání jiker Cichlidkami, a to je pěkně odháněly od „hnízdečka“! Alespoň se konečně chovaly jako hejnové rybky… Nepozoroval jsem ale na nich žádnou zdravotní újmu, plavaly skoro všude, ale spolu! Čichavec – S touto rybkou nemám zkušenosti, ale domnívám se, že to bude podobný problém, jako u mých Cichlidek, když se samička nechtěla pářit, sameček ji proháněl po celém akva, byla chudák pobledlá, ploutvičky jevily známky rozřepení. Řešil jsem to dočasným přelovením samečka, který evidentně překypoval elánem a sexuálním apetitem, do své menší nádrže. Tímto jsem mu způsobil trauma, stres, což se mu stalo málem osudným - Bakteriální rozpad ploutví. Vrátil jsem jej zpět, a celou nádrž přeléčil Baktopurem Direct. Do 3 dnů bylo po problémech jak u samičky tak u samečka. Příště jsem rozhodnut tento stav řešit dočasnou izolací samečka v takzvané „porodničce“. Samička bude mít pokoj, klid a nebude stresovaná, čímž si myslím že by se neměl její zdravotní stav zhoršovat. Možná je to i Váš případ, kdy je samička ve stresu, oslabená a je větší riziko propuknutí nějaké choroby. Když už, jako u Vás choroba propukla je zapotřebí ji správně identifikovat a vhodně léčit, každopádně zajistit, aby nebyla stresována samečkem. Osobně jsem se nesetkal s těmito příznaky, takže k tomu nemohu, nic sdělit… NO2, NO3 – myslím, že hodnoty jsou v pořádku, možná NO3 je krajní hodnota. K jejímu snížení bych doporučil, prosperující rostlinky (to je ovšem dlouhodobá záležitost) a častější výměnu vody (záleží na hodnotách vody vstupní) spojenou s dokonalým odkalením dna, nebát se jej před odsátím nečistot zvonem „prošťouchat“ nějakou tyčinkou (já to provádím druhou stranou plastového odkalovacího zvonu) do hloubky cca 2 cm, sice se zvíří kal, ale je vzápětí odsát zvonem. NO3 se mi v nádrži Jrk 63 pohybuje od 10 do 30 mg/l. Ta vyšší hodnota je po odkalení dna. Chovám Ramirézky, což by měly být rybky citlivé na NO3 a vypadají spokojeně. Žádám tímto o názory ostatních, vyjádření souhlasu, či nesouhlasu a doplnění informací směřujících k úspěšné léčbě…
Jo stim ze mam moc ryb vim, bohuzel po zalozeni akvaria mi jich par uhynulo (otrava na N latky) a tak jsem vymenil filtr za externi a doplnil stavy (manzelka vyzadovala, aby vzdy danej druh mel dost kusu) no a od ty doby cca 2-3 mesice zadnej uhyn nebyl. Takze je stale prerybneno. Ty papirovy testy se mi velice libyli diky jednoduchosti bohuzel mrzi me, ze se na ne asi neda moc spolehnout, ale pri tom prvnim uhynu mi ukazovaly asi 10-100x vetsi hodnoty nez jsou doporuceny odneslo to asi 8 ryb 3 postupne a pak 5 naraz. Jako zacatecnika me to dost naucilo co se musi hlidat v prvni rade, zbytek uz se vzdy nejak dosolicha. Jinek jeste, ktem rybam u hladiny pro ostatni, mely hodne rychly dech a hodne otviraly zabry neporovnatelne vic nez v klidnem stavu.
Přesně to jsem ti chtěl napsat a dotázat se jaké testy používáš. Ty univerzální papírkové nejsou nejdůvěryhodnější, lépe je si pořídit kapkové. Teď ani nevíš, jakou vodu vlastně máš, velmi pravděpodobně byl vysoký obsah N-látek. Pokud používáš externí Eheim, vzduchování vve skutečnosti ani nepotřebuješ, při vhodném vyústění rozstřikovací rampy pohyb hladiny dostatečné okysličování zajistí.
Doporučil bych tedy pořídit kapkové testy NO2, NO3, PH a nějakou dobu pravidelně měřit třeba v týdenních intervalech, abys věděl jak se ti hodnoty pohybují v závislosti na údržbě nádrže a z toho ti vyplyne co tvá nádrž potřebuje.
Ještě bych dodal že máš poměrně dost přerybněno.
Díky, NO2 0 NO3 do 50, testy dělám. Šikanu žádnou nemají, jídlo myslím pestré, výměna vody s odkalením každý týden, ale jak jsem psala dvě neonky už jsou takto 2 měsíce- což jsem brala že jsem ještě měla cichlidky a ty je právě před třeím šikanovaly, ale už je nemám a teď najednou třetí neonka to samé a ty dvě pořád nedorůstají...a do toho ta samička čichavce. Ale té se udělalo toto, co jsem vyfotila a vzhledem k tomu, že sameček staví hnízdo a občas ji odežene, tak se mohla o něco poranit, ale že by na dvou místech....
Tak mi to ted nedalo a na nejaky ty testy jsem vykaslal a provedl jsem odkaleni s vymenou cca 1/3 vody (zvon misto vysavace) a ryby uz se zase potapej. Tak me ted napada jestly ty testy co mam (Easy test 5 in 1) merej spravne (ukazovaly jak dosicnany tak dusitany v norme) je fakt ze kdyz testuju vodu potapim prouzek jen k hladine akvaria a ne na dno ale i tak muj problem s plavanim ryb na hladine bylo "zasvinene" dno. dekuji vsem zucastnenym za rady. Jinak ryby dostanou zase trochu najist
.
Poznámka o překrmování nebyla určena vám, ale Janě.
No stim prekrmovanim si nejsem jistej, dostavaj jednou za den a rekl bych ze primerene ale projistotu jim dnes nedam
. Jinak vzduchovani mam stale zaple mam celkem tri kaminky a kompresurek tetra pro akvaria 150l ja mam 112l kompresor jede na 40-50% stale (i pres noc). Jinak vsimnul jsem si ze ty ryby tak jako rychle dejchaj, ale mozna to je normalni nikdy jsem si toho zase az tak moc nevsimal jinak stado neonek cca 16ks se drzi ve sve lokalite (oblibyly si cast akvarka a po probuzeni tam vytvorej stado a pak se ani nehnou
) a k hladine neplavou.
Pravděpodobně máš v akváriu nedostatek kyslíku. Měl bys zajistit dostatečné čeření hladiny a slušné množství rostlin, pokud ji čeříš a stejně lapají po vzduchu, tak tam máš asi hodně ryb a málo rostlin. Zkus (pokud už to neděláš) přidat vzduchovací kámen a vzduchuj a pozoruj jak se situace mění. Jinak čichavci nadechují z hladiny atmosférický kyslík, takže s kyslíkem jsou v pohodě, dokud mají přístup k volné hladině, jinak se udusí a taky nesmí být moc velký rozdíl teplot mezi teplotou vody a vzduchu nad hladinou, jinak si nachladí labyrint, ale to už píšu mimo téma.
A nepřekrmuješ ty rybky? Mě se zrovna živorodky drží u hladiny,když jim tam toho omylem nasypu moc. Zkus jim zmenšit dávky a prováděj pravidelnou údržbu a mělo by se to zlepšit
Bakteriální rozpad ploutví (BRP) nemusí rybku do 2 dnů usmrtit, může mít i daleko delší průběh, i několik týdnů. Záleží na tom, jaké má podmínky.
Léčba nemusí být účiná v případě, že se podmínky vzniku BRP nezměnily. Mohou jimi být např.: NO2, NO3, stres, šikana ze strany ostatních rybek, atp.
S Omnipurem zkušenosti nemám (Baktopur direct byl na to perfektí), s bílou skvrnkou u čichavce také ne. Co vím jsem napsal, bohužel víc nevím...
Rad bych se optal, ryby se mi zacaly zdrzovat tesne pod hladinou a to timto zpusobem - pavi ocka se ani nachvilku nepotopi,moly a lyry taky ne, mecovky se obcas potapej, skalary jen zrychlene dychaj a plavou vice u vrchu akvaria (aspon mi to pripadne), cichavci na tento jev nereagujou. Parametry vody jsou takoveto dusitany a dusicnany v norme tvrdost je na hranici mozna trochu pres a kyselost je taky na hranici 7,6-8. Zkousel jsem to vyresit Tetra easy balance a Tetra aqua sefe. Trochu to pomohlo ale jen na chvilku. Nadrz ma externi filtr EHEIM profesional 3 a dno je udrzovano kazdych 14 dni + vymena vody cca 1/3 vody, posledni vymena a luxovani bylo pred tydnem. Rad bych znal nazory cim by tento jev mohl byt.
Neonky se mi bohužel nedaří vyfotit, nechtějí pozovat
Tak jsem omnipur dala do nádrže včera večer. Zatím se mi zdá stav rybek stejný.
Neonek červených mám pět, z nich 3 mají špatné ploutvičky, horní mají jakoby rozdělenou na dvě - jakoby prořízlou) dvě mají i jakoby udobané ploutvičky dolní ale to mají už dlouho a stav pořád stejný, nedorůstá to ale nezhoršuje se to. Ostatní ryby se zdají být ok. Jen u samičky čichavce medového jsem objevila bílou skvrnu na levém boku a nahoře z pravé strany pod ploutvičkou druhou.
Tak nevím jestli se neporanila v akvárku, sameček má pořás snahy o množení a ona nic...a jestli se ji na tom neudělala plíseň či co...ten omnipur by měl zabrat snad i na toto, aspoň doufám, přidávám foto.
Co jsem ale našla o tom bakt. rozpadu ploutví - tak že je to hrozně rychlé že za den,dva rybka zemře. Což na to to teda nevypadá...neonky jsou pořád stejné. Tak pořád nevím co to je...Děkuji všem za rady.
moje neonka jednou taky vyzkočila, ale newm zrovna když jsem měl nevhodné podmínky nebo jenom tak chtěla žrat, že se pro krmemní vrhne takhle
0 22.05.2009 19:05 Snowy [25] Shodou okolností se to stalo mně i příteli, jemu vyskočila škvírou pro kabely (má tam jen sklo). Moje samice byla asi venku několik hodin, měla dlouhé ploutve, ty byly oschlé, moc nebyla schopná plavat. Položila jsem ji do malé odchytové síťky, tu "zavěsila" rámem o sklo akva, byla tedy ve vodě a zároveň se stačilo trochu natáhnout a mohla se nadechnout. Po pár hodinách to bylo OK. Pak vyskočila cca za půl roku ještě jednou, taky nechápu jak, neměla se o co odrazit jako v předešlém případě, a skočila mi do sklenice s Big Shockem.
Mohla tam být max 2 minuty, akorát jsem si odběhla, vrátím se a ryba si plave v energeťáku.
Rychle jsem ji vylovila a hodila do akva - nic jí nebylo. No, ještě že se netrefila třeba do čaje.
Nu, spokojeně žila a množila se několik dalších měsíců, takže to přežila bez následků, ale přesto jsem pořídila kryt.
Ty jsou ty 3 betty v 9 litrech fungujících týden, bez filtru, kytek, krytu, apod.? Nevím, čemu se divíte, byla jste tu x lidmi upozorněna, že tyhle podmínky nejsou vyhovující, dostala jste odkazy, kde se o bettách i zakládání akvárka můžete dočíst, tak s tím v zájmu těch rybek koukejte urychleně něco udělat!
0 22.05.2009 16:03 Haloska – Re: Carla
Když je více samiček u sebe tak spolu často bojují. Je to z vlastí zkušenosti, ale nevím jestly je to u všech...snad ještě někdo poradí...
2 22.05.2009 15:13 Carla – Re: Haloska
Mám 2 samičky a jednoho samečka. Proč??
0 22.05.2009 14:56 Haloska – Re: Carla
Máš v akva více samiček betty?
moc bych tu betku za její skokanské kousky nechválil, když zrejmě vyskočila z důvodu nevyhovujících podmínek v AQ
Já když jsem měnil akva, tak mi zmizel jeden ancistrus. Už je to 2 měsíce a ještě jsem ho nenašel. Jako jediný rozumný vysvětlení mi připadá to, že uhynul a ostatní ho sežrali...
Ahoj, já byc se tomu ani nedivil me vyskočila i samička čichavce zakrslého. spadla tak z metrové výšky ale do dnes žije. A to bych taky určitě nečekal. Teď už mám ale kryt.
V jiném tématu jsi psala, že se tvoje betty chovají nějak divně. Teď to vypadá na nevhodné podmínky v akváriu a začínají ho "opouštět". Asi by se chtělo zamyslet nad tím, co je špatně. Pokud jde o "skákání" ryb, určitě jsi viděla, jak se ryby dokáží mrskat na suchu - nemyslím že pro bettu by byl problém "doskákat" si spáchat sebevraždu někam dál od akvária.
0 22.05.2009 13:33 Carla – Re: LaCheri
Já myslela, že to je poměrně "klidná ryba", myslela jsem, že neskáče. Alespoň doteď nikdy neskákaly.
Tak to je vykon.
-dufam ze ti prezije.
0 22.05.2009 13:29 LaCheri A proč jsi neměla na kava kryt?Betty jsou dobří skokani.
2 22.05.2009 13:26 Carla – Záhada
Stalo se mi něco, alespoň pro mě neuvěřitelného. Když jsem ještě ráno krmila ryby, tak vše bylo v pořádku, když jsem se teď vrátila a koukám na ně, zjistila jsem, že jedna Betta chybí, tak jsem ji hledala a nakonec našla na zemi. Nechápu to, musela se dostat z akvária, které je v rohu stolu až na zem, ke konci stolu je to nějakých 68 cm a na zem dalších 74, jak se proboha tak daleko mohla dostat?? Nebo ji třeba nějaká ryba vyhodila??? Já to nechápu, nevíte někdo čím to může být?? A může to ta chuděrka samička přežít?? Nemám vůbec tušení, jak dlouho na té zemi byla, ale zatím žije, i když se ve vodě skoro vůbec nehýbe. Jak dlouho dokáže Betta vlastně přežít na suchu bez vody??
Díky bohužel ten tam neměli. Tak mám toto a do obchodu jiného daleko, to teď nemůžu dát jedině až o víkendu.
Použil bych Baktopur direct (nezaměnit za obyčejný Baktopur!!!). V Sera letáčku o něm sice píší všelico, že by to člověk měl ve společenské nádrži strach použít, ale dal jsem na radu odborníka (prodavače ve Sklorexu), použil asi před týdnem a do 3 dnů jsem měl po problému, beze strát. Osazenstvo: 2 x Ramirézka, 8 x Neonka, 6 x Krunýřovec jednopruhý, takže i na léčiva citlivé rybky. Měl jsem problém pouze u samečka Ramirézky po přelovování, ale bylo mi doporučeno přeléčit celou nádrž. Ať se daří!
To ano - ale ale co když to má nějaká další rybka a zatím to není vidět ? Já mám nádrž 54 litrů, takže o spotřebu léčiva nejde - jde o to, zda to léčivo nemůže rybkám ublížit. Četla jsem tu že anc. nějaké léčivo nesmí apod..Tak se ptám proto, zda je lepší přeléčit celé akvárko s tím že je to jistota, nebo zda ne protože to může zlikvidovat osazenstvo. Děkuji
na leceni je dobre mit rezervni karanterni nadrz mensiho objemu.... izolace od ostatnich "zdravich", mensi spotreba leciv atd.
Dobrý den, mám u neonek v akvárku poničené ploutvičky. Dvě to mají už dlouho a pořád dobrý. Měla jsem cichlidky -tak jsem brala že je to tím, nezhoršovalo se to, ale teď po dvou měsících cca najednou další dvě....takže si myslím že to bude bak. rozpad ploutví. Ostatní rybky v akva vypadají v pořádku. Letěla jsem pro léčivo - z toho co tam měli mi z letáčku přišlo nejlepší Sera Omnipur - tak jem ho koupila a teď se tak trochu bojím, zda tím nezlikviduju rybky. Mám tam ancíka, otíky, neritiny, párek čichavců medových a panc. pandy. Díky všem za radu, pokud máte s tímto zkušenost.
Tak zřejmě jste měli pravdu, SAE se zdá opět ok.
Asi měla své dny
Jo tak, tak tu jsem měl
... blbost, teď už vím, ale myslím že tím jsem ničemu neublížil.
Zase jsem ho spořádaně zavřel a jak jsem psal výše, kromě té jemné vaty jsem s ničím nic nedělal.
Přidat reakci
1 ...... [188] ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200523x