Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za nemoc?

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 42 Přejít na další stránku   1  
Co je to za nemoc?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.03.2017 19:31 R Muž ctibum [6920] Re: Unit2000
Já vím, po bitvě je každý generál, ale přijde mi zvláštní znovuzakládat infekční akvo s tím, že ho pak přeléčím. To už bych to všechno převařil, dal do mikrovlnky, do sava nebo nevim, co může zabít zlý brebery, a začal od nuly, když už. Klidně bych to udělal i teď, i když už to je založený. Vyndat a znova, z gruntu. Pro mě lepší, než měsíc čekat, až se zaběhne a doufat, že je po přeléčení ok, když ani pořádně nevím, co mu bylo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2017 19:14 R Muž romant [27987] Re: Unit2000
Já jsem svým dílem, tedy poradním přispěl, vyčkej názorů dalších uživatelů. :-)
Edit: Vidím, že už to běží a proto poznamenám, nezapomínat na filtr, tedy když se rozhodneš pro tu totálku, potom savo, vyprat, umejt a fertig.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2017 19:12 Unit2000 Re: romant
Trošku mě trápí pokud je to bakterioza, tezko lecitelna... Lečí se přípravkem co hubí bakterie, všechny. Takže jestli hodit do staronového také jednu tabletu. Kdzž už jsme stejně všechny baktrie řádně propláchnul chlorem z vodovodního řádu. Moje představa byla přeléčit, po týdnu nalít sera toxivec co by měl také odbourat léčiva. Po nějakém týdnu nalít kulturu bakterií. Nechat 14 dní až měsíc bez rybí osádky. Dle růstu rostlin bych podpořil nějakým hnojivem. Přecijenom tahle sranda vyšla na pěkných pár tisíc. Nerad bych se dočkal zlikvidování nové rybí osádky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2017 19:03 R Muž romant [27987] Re: Unit2000
Njn, je to tak trochu na půl, co už s tím teď. Odpověď na tvojí otázku si nedovolím vyslovit, protože já mám někdy zakázáno i myslet. ;-) Tedy nech to jak to je, co uhyne, uhyne, ty zjevně postižený jedince pryč hned a nechat jenom ty viditelně zdravý, staronový nechat řádně zaběhnout, jak jsem psal a po těch třech týdnech přeléčit celou staronovou nádrž přípravkem eSHa 2000 dle návodu, tedy ještě před vpuštěním první rybí osádky. To akvo tak 2x za týden zakrm troškou sušenýho krmení, aby se podpořila bakteriotvorba a můžeš i měnit vodu, řekněme taky v tom krmícím intervalu, požiď si šneky okružáky, levatky, do dna piskořky, ty dej hned teď. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2017 18:55 Unit2000 Re: romant
Ono je to staronové, poté co jsem řešil nastalou situaci v jiném témat tohoto fóra, tak jste se do mě pustili že mám řasy v akváriu, jen pár rostlinek atd., tak jsme dnes pořídil druhé akvárium, vodu ze starého jsme dal do nového. Staré jsme vypustil vyházel rostliny, vypustil, vyčistil, nasázel nové. Teď me zajímá zdali to cosi co mi kosí jednu rybku za druhou zůstane ve starém akváriu když jsme použil starý písek co jsem propral, mam stávajcí filtr, který jsem komplet vyčistil a použil sem dekorace ze starého (kterou jsem také vyčistil. Vše jsme pěkně vzal pod tekoucí vodou, takže většinu užitečných bakterií jsme stejně zahubil. Ve staronovém akváriu jsme použil sera toxivec na odbourání chloru. Poté co se zahřála voda tak jsme nasázel rostliny. Teď akvarium nechám zajet. Ještě jednou pokud dám do takto ošetřeného akvária nové, nebo staré rybky (jejich osud je nejistý) Tak abych to neřešil znovu. Jestli nemám staronové akvárium projistotu přeléčit... Jinak Kaprova odpověď je jediná co řeší nemoc... Zbytek odpovědí bylo, založ si nové akvárium...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2017 18:47 R Muž romant [27987] Re: Kapr
Lejt nějaký léčiva do znovuzaloženýho akvária je hóóódně velká pitomost. :-O píšu to proto, že lidi jsou chytlavý a ty dáváš tazateli možnost výběru a jak známo zkratkovité a unáhlené jednání v těchto situacích velmi často převládá. ;-) Tím jsem teď neměl na mysli vás dva, ale spíš to výstražně zdůrazňuji. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2017 18:42 Muž Kapr [9] Re: Unit2000
Je jen a jen na tobe jak se rozhodnes to resit. Kazdopadne jestli se rozhodnes lit nejake ty leciva do hlavniho akvaria, tak po preleceni vodu zbavit leciv pomoci treba uhli a pak se da nastarotovani provest nasazenim ruznych pripravku ktere prave ony uzitecne bakterie obsahuji pro rychlejsi rozjezd. Kazdopadne to resit budes muset tak ci tak, jestli ti umiraji rybky. Ale musim take podotknout ze se mylim a je to vse uplne jinak. Treba ryby trpi na neco jineho a lecba je snazsi. Vic hlav vic vi a urcite ti tu poradi vice zkusenejsich lidi. Drzim pesti ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.03.2017 18:35 R Muž romant [27987] Re: Unit2000
Takže si v tom udělejme odrnung. Akvo jsi dnes znovuzaložil a veškerou osádku, tedy včetně těch který příznaky nemoci nevykazují přemístil do tzv. karantény. Co teď chceš řešit, zachraňovat ryby za desítky peněz s nejistým výsledkem? Prostě a jednoduše pošli na druhej břeh ty který jsou napadený a zbytek třeba přežije a když ne, taky řešení, do toho zbńovuzaloženýho akvária nepůjdou žádný, který vykazují nějaký příznak, tam přeci dáš jenom zdravý ryby, tedy ne dříve než za 3 týdny, až bude to akvo zaběhnutý, máš výhodu, že jsi použil zajetej filtr, i když ten bych taky pořádně propláchnul, tedy hodně do čista, když se začíná znovu, tak proč ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2017 18:25 Unit2000 Re: Kapr
Toto je i můj typ, ale problém je že se léčivem zlikvidují užitečné bakterie a rybkam zas hrozý otrava. Navíc výsledek léčby je nejistý. Spíš by mě zajímalo jestli je bezpečné do akvária kde byla nákaza dát nové rybky, pokud ty staré nepřežijou. Akvarium jsme vypustil, pročistil písek, dal nové rostliny, použil jsem stejný kořen, filtrace a ostatní technika je stávajcí. Akvarium nechám cca měsíc bez rybí osádky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2017 17:27 Muž Kapr [9] Re: Unit2000
Fotka k příspěvku Ahoj. Vubec nevim jestli je to ono, ale podle tveho popisu to muze byt viz foto.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2017 15:18 Unit2000 – Co je to za nemoc?
Fotka k příspěvku Dobrý den, u rybek se (všech druhů) se vyskytuje pootevřená tlamka s bílím lemováním. Netrpí tim všechny rybičky, ale sem tam nějaká, bohužel jakmile se projeví tento simtom rybky, tak rybka do několika hodin umírá. Problém se vyskytl po výměně rybí osádky. Hodnoty vody jsou: NO3 10mg/l; NO2 0mg/l; GH 8; KH 9; pH 7,3; Cl2 0mg/l; teplota 25. Již mi bylo vyčiněno, že mám trochu zanedbané akvárium. Dnes jsem založil nové akvárium... Rybky mám v karanténim akváriu, než se vyléčí a zajede se akvárium nové. Rád bych rybky zachránil.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2017 06:15 R Muž romant [27987] Re: NatyKli
Tak jak zaznělo, chce to co nejvíce údajů, ale něco přeci se dá udělat jako první a tím je výměna části vody a toto činit klidně denně, protože ony plísňové nezdoby mají hrozně rády nicotnější podmínky a tou výměnou se snažíš ty podmínky když ne vylepšit, tak alespoň udržet v nějaký akceptovatelný normě. Ta pomoc se týká hlavně ještě nepostižených jedinců, ty zaplísněný bude nutný léčit a to buď použitím vhodného léčiva a nebo šetrným utracením, což bych volil u nejpostiženějších jedinců hned.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2017 22:54 Maq Re: NatyKli
Málo údajů. Založ prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2017 22:34 NatyKli – Umírání rybek-plíseň
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Máme 65l akvárium,v něm pancéřovníky,neonky, razborky,ancistruse, Black molly. Dnes je to už 3.Ryba co umřela, byli jakoby obalené plísní. Nevíte čím to může být?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2017 21:19 Muž paulo [58]
každopádně ještě zítra zkusím jestli něco nesežere, přecejenom mám ho skoro 20 let :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2017 21:12 R Muž romant [27987] Re: paulo
Ideální je ledová voda s rozsekaným ledem, tříští a postupně zvyšovat koncentraci přidáváním toho ledu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2017 21:10 Muž paulo [58]
no je pravda že stejně dýchá i atmosférický kyslík, tak asi ta ledová voda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2017 21:02 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: paulo
rybicky.net/forum/15576-usmrceni-ryby…

Nikdy jsem to nedělal, ale do minerálky a pro jistotu zamrazit je dobrým řešením. Já ryby usmrtím úderem, ale u tak velké ryby jako je 30cm pakeříčkovec bych to nedělal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2017 20:57 Muž paulo [58] – starý keříčkovec
dobrý den, mám v akváriu keříčkovce, já osobně ho mám 19,5 roku, už leží normálně na světle, předpokládám, že je slepý, sem tam mu chybí ploutev, a trpí trochu záchvaty prudkého a divokého plavání, ale doteď když jsem před něj dal nitěnky nebo patentky tak se nažral, tak nějak, ale poslední týden už nežere, nějak důstojně bych ho chtěl utratit, myslíte do co2 minerálky nebo máte jiné alternativy?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.02.2017 18:30 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: ladypt
Nejlepší by asi bylo ji šetrně utratit. Tohle nevypadá léčitelně.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2017 18:25 ladypt – paví očko
Fotka k příspěvku Dobrý den , potřebovala bych poradit . Myslela jsem , že čekáme miminka , ale rybka mi od dneška plave pořád hlavou dolů . Koukala jsem na net a bojím se , že by mohlo jít o nemoc tak nevím , jestli ji mam nechávat ve společném akvárku .
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2017 15:59 Muž Magic [879] - RostlinyRe: ercan
Ako začiatočník sa môžem ľahko mýliť a určite ma v tom prípade niekto láskavo po(o)praví, ale 0.05mg/l nie je nič, s čím by bolo treba bojovať, to vyrobíš i len hrabaním sa v nádrži.

Ja som takto márne "bojoval" celý týždeň, každý deň vymieňal vodu, stále sa márne dožadujúc nuly a po týždni som skúsil zmerať tými JBL kvapkami NO2 vo vodovode. Ako hovorí klasik, "A co byste řekl? Měl ho tam!" 0.05 je afair i limit pre pitnú vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2017 11:41 Muž ercan [38] Re: JoKa
Tak rybku už jsem usmrtil. Fotka už lepší nebude. Hodnota NO2 je 0,05 mg/L. A bojuju s tím výměnama vody každý den 50L.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2017 11:38 Muž ercan [38] Re: romant
Jj rybka už je na druhém břehu a s výměnou vody budu pokračovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.02.2017 08:58 R Muž romant [27987] Re: ercan
Šetrně utratit a zbytek osádky sledovat a pochopitelně měnit, měnit, měnit vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2017 08:55 JoKa Re: ercan
Spíš než hlístice bych hádal nějaké bičíkovce. Ale to jen hádám, chce to lepší fotku a pokus se popsat ten výkal... Žere ta ryba normálně??
Jak moc NO2 zvýšené a jak přesně s tím bojuješ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2017 08:53 Muž ercan [38]
Fotka k příspěvku Ahoj!
Prosím o radu.
V akva mám úplně vyhublou neonku a je vidět,že má bílé výkaly.
Může to být hlístice? A jakou bych měl nasadit správnou léčbu abych neublížil ostatním rybám?
Taď pozoruji,že další neonka špatně plave. Padá ocasem dolů,ale vyhublá néni.

Možná příčina:momentálně bojuji se zvýšeným NO2.

Předem moc děkuji za Vaše reakce.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 06:48 - Re: DeathRock
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 23:58 JoKa Re: DeathRock
Deja Vu??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 23:53 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: DeathRock
-pokračující důsledek vašeho zásahu, který byl i příčinou úhyny ryb ,na které jste se dotazoval v jiném vlákně
-fotografie lze vkládat do příspěvku
;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 23:29 Muž DeathRock [2] – Ancitrus bílý flek okolo oka
Ahoj,

nenapadá vás co by to mohlo být? Objevilo se to tam před 2 dny. Myslel jsem si, že je to první znak stresu.
s28.postimg.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 10:44 R Muž romant [27987] Re: Palino
S největší pravděpodobností nějaká možnost vnitřních parazitů, tedy těžko takto bez ničeho radit, snad eSHu hexamita, ale s rezervou, je to na základě toho minima informací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 10:33 Palino – Stiahnuté a rozpadnuté chvostíky, chudnúce rybky a škrvny
Dobrý deň prajem, v akváriu mám chorobu pri ktorej majú rybky poškodené plutvy, rozpadávajú sa im(nie sú ohryzené)majú ich stiahnuté, vrátane chvostov... Rybky chudnú, sú utiahnuté pri dne a majú tiež rôzne škvrny... Vyskúšal som Baktopur direct, esha 2000, esha exit, esha gdex, malachytovú zeleň ale nič nepomohlo.. v akváriu mám najviac postihnuté gubky... Viem presne, že chorobu som dostal od nových rybiek z chovproduktu, ktoré už zdochli.. príznaky majú všetky rybky v danom chovprodukte, no myslel som, že sa ľahko vyliečia ale nestalo sa tak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 10:10 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: molinka
-ano-
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 08:23 molinka Re: lacewings
ale dnes to mám tak skúsiť s tou eshou ndx ako mi včera písal JoKa, podľa vášho návodu, však?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.02.2017 23:38 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidy
-Levamisol je jistota , vše ostatní jsou prostě možné alternativní způsoby možné léčby
v některých případech aplikace ,nevhodné pro celou řadu ryb, nebo s nejasně možným účinkem
-postupy jsem již zde uvedl
-odlovit ryby a nechat akva 28 dní -přerušit rozmnožovací cyklus
-odlovit postupně populaci parazita
-aplikace levamisolu,(ověřena dostupnost u dvou dodavatelů ,třetí nabízí s expirací do 31.12.2017 v ČR)
-přípravek je možné internetově objednat ,ale lze ho vyzvednou pouze v kamenné lékárně v ČR, zaslání není možné
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2017 22:54 JoKa Re: Maq
Však toto nadhodil už Dr3ver. Pokud sleduješ, tak víš...

Tuto možnost má v záloze. Nicméně léčiva nakoupila ještě předtím, než tato možnost zazněla... (toliko k té ekonomické alternativě) Takže, proč to nezkusit?!? Radikální může být kdykoli, jinými slovy, už nemá co ztratit...

A slyšel si sám, osobní výzva, to chápu zcela. Mívám to podobně... Jak si něco vezmu do hlavy, tak potřebuješ bagr, lépe dva, aby mě odtáhly...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 22:31 molinka Re: Maq
:-) ďakujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 22:30 Maq Re: Motýl, molinka
Motýl: Tohle nevypadá na "sebemenší problém". A akvárium je mladé, pár běžných rybek... nadhodil jsem k úvaze určitou ekonomickou alternativu.

molinka: Vybrala sis boj, a já to docela chápu. Tak držím palce!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 22:25 molinka Re: Maq
áno, možno by to bolo jednoduhšie, ale tých "pár" liečiv čo som kúpila nebolo až tak drahých. Do toho akvarka som investovala dosť, kopu rastlín, veľké drevo a je aj celkom pekné. Bolo by mi ľúto, keby som ho celé robila nanovo. Nejde mi už ani tak o tých pár neoniek... už to skôr beriem ako výzvu a chcem to dokázať, proste sa ich chcem zbaviť. Podľa toho čo som všade možne čítala dosť ľudí s tým bojovalo a ja by som bola rada, keby som tu za pár týždňov mohla napísať, že som sa ich zbavila a toto a toto pomohlo, aj ako radu pre iných :-) A okrem toho som sa tu strašne veľa naučila o tom ako nepchať do akvarka bez dezinfekcie a karantény, rastliny, rybičky... toto forum mi veľmi pomohlo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 22:24 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Maq
Ryby není potřeba posílat do sodovky,protože kokony s vajíčky jsou na rostlinách a po akváriu.Proto se léčba několikrát opakuje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 22:23 Muž Motýl [145] - CichlidyRe: Maq
na druhou stranu, kdyby to tak udělal každý, budeme všichni při sebemenším problému jen znovuzakládat akvária, občas je potřeba jít hlavou proti zdi a přijít na to, co pomůže a co ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 22:18 Muž Motýl [145] - CichlidyRe: molinka
přeji ti, ať levamisol zabere
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 22:13 Maq Re: molinka
S léčením či hubením parazitů si netroufám radit, ale... sleduji tuhle diskusi už pár dní, a ten problém a způsoby jeho řešení se košatí, rozpočet určitě narůstá...
Nebylo by jednodušší vyházet všechno kromě akvárka a filtru, ty vydezinfikovat, a založit akvárko nanovo?
Je to cynické? Možná. Ale ta léčba, ať bude jakákoli, těm rybkám asi moc dobře neudělá. V sodovce to mají za sebou než řeknou švec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 22:04 molinka Re: Motýl
:-) uvidím, skúsim ndx čo mi poradil JoKa v tom prispôsobenom dávkovaní a ak nepomôže, môžem vyskúšať aj niečo iné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 21:48 Muž Motýl [145] - CichlidyRe: molinka
jemné bývá bohužel příliš jemné :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 21:45 molinka Re: Motýl
dobre vedieť, dúfam, že pomôžu aj jemnejšie varianty liečiv ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 21:43 Muž Motýl [145] - CichlidyRe: molinka
diflubenzuron se používá jako postřik rostlin proti žravému hmyzu, ve vodě likviduje téměř vše mimo ryb. používá ho firma JBL v léčivu Aradol
prazikvantel je na motolice, tasemnice,... na pijavici asi nezabere, na oblé červy je spíš to, co jsem psal předtím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 21:37 JoKa Re: molinka
V této koncentraci chlor určitě ne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 21:36 molinka Re: rriki
ako som pred chvíľkou písala, podarilo sa mi jednu pijavicu dať do litra vody s kvapkou stop hydrinu a už je definitívne po nej, ale ako som písala, dala som ju do vody z kohútika. Nemohol ju zabiť ten chlór a nie liek?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [42] ...... 227

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 198239x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9148-co-je-to-za-nemoc?od=2051