Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za nemoc?

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 43 Přejít na další stránku   1  
Co je to za nemoc?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 21:33 molinka Re: JoKa
veľmi som vám všetkým vďačná za všetky rady. Myslím, že to bude užitočné aj pre iných, ktorí budú mať niekedy taký problém. Áno, otázka je, čo na to ryby a rastliny :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 21:28 Muž rriki [818] - CichlidyRe: molinka
Ten stop hydrin obsahuje síran mednatý
To je modrá skalice .Určitě agresivní je ,ale 0,04mg/l je doporučená dávka při léčení ryb
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 21:24 JoKa Re: rriki
Všechno co tady píšu jsem prvně konzultoval s Milošem (lacewings). Momentálně mimo net, ale je to spíš jeho pole působnosti. Já až takové zkušenosti nemám. Nicméně podle toho, co jsem našel, by to fungovat mělo... ano

Molinka: je toho tuna, co to pozabíjí spolehlivě, otázka je, co na to ryby a akva jako takové...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 21:23 molinka Re: rriki
áno, neguvon som tiež našla, to je vlastne trichlorfon, ale ja nie som taký skúsený akvarista, neviem, či by som to vedela nejako správne dať a musela by som to asi kúpiť na veterine. Tá modrá skalica nie je veľmi agresívna? Prežili by po nej rastliny a rybičky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 21:17 molinka Re: JoKa
čiže za tie dva týždne vôbec nebudem odkalovať? nechám to tak?
Inak, neuveríte, pred chvíľou som išla dezinfikovať odkalovaciu trubicu a hadicu a našla som tam prilepenú pijavicu hurááá a pokus č. 2 sa začal. Dala som ju do litra vody a pridala 1 kvapku toho stop hydrinu. Je to úplne lacný liek, ktorý som kúpila už zo zúfalstva, ale nepoužila. Teraz som pijavicu pozriela po 5 min a zdá sa, že sa nemá dobre :-)
Nechám ju do rána, uvidím, možno prídeme na novú alternatívu zabíjania pijavíc. Jedného sa však obávam, či to že asi skape jej nespôsobilo to, že som jej dala vodu z vodovodu a nie akvarka. Na jednom angl. fóre som čítala, že ich niekto skúsil dať do obyčajnej chlórovej vody a vraj skapali, no neviem... Ten stop hydrin obsahuje síran mednatý, síran zinečnatý, methylenová modř.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 21:15 Muž rriki [818] - CichlidyRe: molinka
Já si nejsem jistej jestli Ndx je to pravý ,levamisol zabírá poměrně dlouho ,to bych raději zkusil cyprinopur ten likviduje kapřivce a podobnou havěť.Jinak chytrá kniha říká ,že na pijavky kromě Neguvonu se úspěšně používá modrá skalice a to 0,05 mg /l, 3-4 opakovat v průběhu 2-4 týdnů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 21:09 JoKa Re: molinka
Přesně tak to udělej.
Nevadí, naopak...
Tu výměnu vody nahradíš právě tím, že doliješ vodu a dodatečně koncentraci naředíš...

Ten 14 den dle návodu ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 21:06 molinka Re: JoKa
čiže to urobí ten efekt, že 3 hodiny budú v dvojnásobnej dávke a po troch hodinách, keď doplním vodu, budú v takej dávke ako som dávala pôvodne podľa návodu. Ale nevadí, že tam to liečivo zostane? Lebo tam píšu, že po 24 hod. sa má vymeniť 50% vody a tým sa vlastne zruší pôsobenie lieku a na 14 deň zopakovať. Neotrávim ich keď to tam budú mať dlhšie? a potom za aký čas môžem odkaliť tých 30% čo teraz robím každý druhý deň? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 21:06 Muž rriki [818] - CichlidyRe: JoKa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 20:59 JoKa Re: molinka
Tak to je stejné, jako jsem našel. Jenom ujištění, nezdálo se mi to...

V tvém případě tedy na 150 litrů dej těch 150 kapek a druhý den nic neměň. To vyřeší to dolití vody po třech hodinách... Jinak vše, jak jsem psal...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 20:56 molinka Re: molinka
presne takto je to aj v príbalovom letáku. Aj som to tak pred týždňom aplikovala:
Dávkování:
(100 kapek = 4,4 ml)

1. den: 1 kapka na 1 litrů vody
2. den: vyměnit 20 až 50% litrů akvarijní vody
14. den: 1 kapka na 1 litrů vody
15. den: vyměnit 20 až 50% litrů akvarijní vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 20:53 molinka Re: Motýl
áno, prečítala som už všetko možné a našla som, že by mohol zabrať diflubenzuron, budete sa mi tu smiať, ale prechádzala som všetky možné zahraničné akvashopy a pozerala zloženia liečiv a na čo sú a diflubenzuron mi vyšiel ako veľkmi vhodný. Potom sa mi podarilo nájsť, že túto zložku má aj liek Tetra Medica cesto nema Ex a majú ho v akvaobchod.sk a mohol by fungovať aj Praziquantel, tiež sa dá nájsť na našich eshopoch. Levamisol je zrejme úplne top, ale okrem lieku Kata expara ho obsahuje len esha ndx. Skúsim popozerať aj tie ostatné, čo si mi napísal. JoKa mi poradil ešte jeden spôsob ako použiť esha ndx, tak zajtra idem na to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 20:45 molinka Re: JoKa
:-) máš pravdu, chvíľu mi trvalo to odkaľovanie :-) idem to pohľadať
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 20:20 JoKa Re: molinka
Si psala, že budeš celý den sledovat... ;-) :-)

Můžeš vyfotit, nebo lépe naskenovat návod? Nějak ho na netu nemůžu najít a ty postupy co vidím na netu se mi nezdají...!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 20:08 Muž Motýl [145] - CichlidyRe: molinka
Zajímavé téma. Asi budeš muset vyzkoušet, co na ně zabere. Já bych zkusil něco s flubendazolem (léčivo flimabend u veterináře). Ten ti ale zlikviduje šneky, mohlo by zabrat něco s mebendazolem, fenbendazolem, možná diflubenzuron. Zkus hledat v zahraničních fórech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 20:06 molinka Re: JoKa
hneď zajtra to urobím. Práve som totiž odkalovala a teraz som skončila...
Takže tam mám do napoly naplneného akvarka dať toľko esha ndx ako keby bolo celkom plné. V mojom prípade 150l však? a potom mám zrejme urobiť tú 50% výmenu vody za 24 hod. tak ako to je v návode. Inak dnes som urobila pokus. Podarilo sa mi pri odkalovaní chytiť 2 pijavice a dve mi ušly. Dala som ich do pohárika s asi 1dl vody a dala som 1 kvapku stop hydrinu, to je tiež na také potvory. (Ja už mám doma asi polovicu predávaných liečiv na ryby :) a pijavice hneď skapali. Škoda, že tá jedna kvapka má ísť na liter vody a nie na 1dl. Tie čo som chcela dať do litra vody s kvapkou toho stop hydrinu mi samozrejme ušli... Zajtra to skúsim s ndx budem písať, čo sa stalo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 17:13 JoKa Re: molinka
Udělej to jinak, následující radu jsem konzultoval s odborníkem...
Stáhni vodu na polovinu, vypni filtraci (pozor na topítko, pokud je, ať zůstane ponořené) a nadávkuj léčivo jako na celé akvo... Za tři hodiny dolej odstátou vodu, stejné teploty a zapni filtraci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 08:26 molinka Re: JoKa
myslíš, že môžem dať dvojnásobnú, ak keď sú tam ryby, slimáky a rastliny? nie je karanténne akvarko, lebo ich potrebujem pozabíjať v štrku a na rastlinách a neviem kde ešte sú. Dobre počkám ešte a budem celý deň sledovať fórum ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 08:16 JoKa Re: molinka
Siporax nevadí. Zkusil bych zdvojnásobit dávku toho ndx, fakt by to na to fungovat mělo... Ale počkej na názor ostatních, s ndx jsem pracoval zatím jen jednou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 08:00 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: molinka
Siporax je keramika, neměla by pohlcovat léčivo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 07:23 molinka Re: prasan
jaj, ja som sa pomýlila, nie zeolit tam mám, ale siporax, tie keramické valčeky, prepáč prosím ťa. Myslíš, že aj ten má vplyv na zníženie účinku liečiva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 07:00 molinka Re: prasan
Ďakujem za radu. Tak ho vyberiem a dnes im skúsim zase dať eshu ndx a uvidím ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 06:52 - Re: molinka
Zeolit vo filtrácii chybou je!
Zeolit dokáže zachytávať i molekulu čpavku,takže i liečivo nebude problém.Kľudne si si účinok liečiva mohla znížiť zeolitom vo filtrácii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 22:07 molinka Re: Jitka66
a nemôžem tým zabiť rastliny a všetko ostatné? aby som tú koncentráciu neprehnala :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 22:04 molinka Re: JoKa
áno, esha ndx som dala presne podľa návodu, ale ako som písala, nechala som vo filtri tie keramické valčeky. Neviem, presne teraz ako sa to volá a nie som si istá, či to neznížilo účinok lieku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 21:28 JoKa Re: molinka
Ne ne, nezkoušej. Moje chyba... Jsem se spletl... Čtu těch vláken víc a pomíchalo se mi to... Myslel jsem ten ndx...

Kolik si ho dala, respektive podle návodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 21:18 Žena Jitka66 [8] Re: molinka
Na pijavice má působit esha ndx. Při použití No planaria se dopručuje trochu silnější koncentrace a aplikovat ji injekční stříkačkou přímo do substrátu....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 20:12 molinka Re: JoKa
Ešte ma napadlo, či som neurobila chybu, že som z filtra nevytiahla zeolit. Akurát dnes som čítala, že aj ten mi mohol absorbovať liečivo. Neviem. Nemáte s tým skúsenosť? Viem, že uhlie sa nesmie pri liečbe nechať, ale v akvaristike mi povedali, že zeolit môže zostať, ale veľmi im už neverím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 20:10 molinka Re: JoKa
Keď sme sa tu pred týždňom bavili o mojich pijaviciach tak mi poradili ndx, nie gdx. Ndx nezabral. Mám vyskúšať gdx? aj ten som si kúpila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.02.2017 19:14 JoKa Re: molinka
Ať koukám jak koukám, tedy na složení té planaria, tak jsem přesvědčen, že nadělá více škody jak užitku a co hůř, úspěch není zaručen a to jsem hledal použití na pijavice dlouho, nikde ani zmínka a věř mi, vím kde hledat. Podle mě na to nezabere!

Co ten gdex? Nulový účinek?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.02.2017 17:09 lenkalor
Já tedy nevím, ale jak to tak pročítám, tak použitím No-Planaria zahynulo víc živočichů, než co by zabily samotné ploštěnky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.02.2017 16:43 - Re: drvi
Nebolo náhodou v tom akvárku veľa slimákov? Ich uhyn a následný rozklad po použití No-Planaria mohol znehodnotiť vodu natoľko,že popadali krevetky.No-Planaria krevetkám neškodí.Taktiež píšete,že ste krevetky mali najprv v karanténe.Náhla zmena a to ešte do prostredia kde bola aplikovaná No-Planaria nie je najšťastnejšie riešenie.Kedže krevetky majú radi stabilné podmienky.
Chyba si myslím bola skôr na vašej strane a nie pre No-Planaria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.02.2017 11:40 Žena drvi [2894] Re: Jitka66
Dávkování bylo přesně podle návodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 11:31 Žena Jitka66 [8] Re: drvi
Tak to bylo asi předávkování... Já jsem nechala krevetky i ryby v akvariu. Krevetky snáší No planaria bez problémů, pokud se dodrží dávkování. Ale zlikviduje to většinu šneků. Rostliny nepoškodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.02.2017 11:27 Žena drvi [2894] Re: Jitka66
Mně po ní odešly všechny krevetky, přestože jsem je měla po dobu aplikace týden v karanténě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 11:26 molinka Re: Jitka66
sad asi to skúsim, ale zvláštne, že nikde inde som nevidela, že je aj na pijavice, len na tom odkaze, čo si mi poslala. Našla som aj na internete worm ex a tam je že ničí egel, čiže pijavice, obsahuje látku praziquantel a ešte oase anti wurm tiež by mal ničiť pijavice, ten zas obsahuje diflubenzoruon. Všetky sa dajú ale kúpiť len cez ebay. Asi skúsim tú no-planaria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 11:16 Žena Jitka66 [8] Re: molinka
Ale není to žádná legrace. Po No planaria (i přes pravidelnou údržbu a výměnu vody) mně odešly všechny neonky na bakteriální rozpad ploutví.......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 11:11 Žena Jitka66 [8] Re: molinka
Např. tady to píší.... Já to použila na ploštěnky. www.koblasa.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 10:07 molinka Re: Jitka66
Prosím ťa, ty máš doma no planaria? teraz som hľadala na internete, ale podľa toho čo som našla, nebolo priamo napísané, že je aj na pijavice, len červy a ja už viem, že tých je celá kopa a na každého funguje niečo iné... ale nedostala som sa k príbalovému letáku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 09:57 Muž Driv3r [236] Re: molinka
To je smutný... nechci říkat já to říkal ale.... Trápení které si tím sobě a rybám uděláš zato nestojí.Je chválihodné že se to snažíš zachránit. palec Takováto léčba je pro zkušené akvaristy Joka, Lacewing kteří vědí co dělají a předpokládám že ani oni by nevěnovali tolik času neonkam. Za tu dobu co budeš do akva rvát léky atd ti odejdou všechny rostlinky a ryby.V obou případech kdy se ti ne-povede léčba to bude pro tebe pozitivní a získáš tím hodně zkušeností.Držím palce a budu sledovat jak to dopadne. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 09:49 molinka Re: Jitka66
fakt? idem hneď nájsť nejaké info
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 09:41 Žena Jitka66 [8] Re: molinka
U No planaria je uvedeno, že ničí kromě ploštěnek i pijavice a červy....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 09:21 molinka Re: JoKa
Ahojte, asi si spomeniete, že pred vyše týždňom sme tu riešili problém s pijavicami Piscicola geometra v akváriu. Tak vám napíšem, ako to pokračuje. Každý druhý deň výmena 30-50% vody a odkalenie dna. Solenie podľa návodu. Každý raz vytiahnem 5-10 pijavíc. Už mi z toho úplne šibe, stále hľadám na internete nejaké liečivá, alebo návody ako sa ich zbaviť. Zisťujem, že som získala jedného z najhorších parazitov. V jednej angl. biológií som sa dočítala, čo ste písali, že má cca 28-30 dňový cyklus, takmer nezničiteľné vajíčka a bez ryby a lebo slimáka, ktorého cicá, dokáže vyžiť mesiace sad Esha ndx nepomohla, hoci obsahuje Levamisol. Tak som hľadala a našla liek Kata expara, obsahuje levamisol, diflubenzuron, ale zdá sa, že sa nedá zohnať. Okrem toho, je to na jazierka. Ešte som našla Wurmkiller, obsahuje diflubenzuron. Ešte ma napadlo vyskúšať od sery Argulol. To je na jazierka aj akvarka a je na červy, aj keď sa priamo nespomínajú pijavice. Keby som tak mala ploštenky, alebo hlístice, to by bolo super, ale pijavice... Vlastne som ani na Slovensku ani v Čechách ani nikoho na anglických akva fórach nenašla, že by napísal "podarilo sa mi ich zbaviť" sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 19:46 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Tomas01
-šetrně utratit
-plný souhlas s diagnostikou, která byla provedena
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 19:20 R Muž romant [27987] Re: Tomas01
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 19:18 Muž T0MAS [0] Re:
Co to může být za parazity a jak mám zabránit rozšíření k ostatním rybám? Dobře prezentaci založím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 19:18 R Muž afc1886 [14682] Re: Tomas01
Souhlasím s Romanem a ještě bych navrhl založit prezentaci akvária,aby jsme se dobrali proč se toto stalo. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 19:12 Maq Re: Tomas01
To je zajímavé jak si všichni myslí, že to nejsou "paraziti", protože to nedostaly všechny ryby naráz... Když někde řádil mor, taky to nedostali všichni v jeden den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.02.2017 19:03 R Muž romant [27987] Re: Tomas01
Tak paraziti to jsou, šetrně utratit, ale počkej si co ti poradí někdo další.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 19:01 Muž T0MAS [0] – Nafouklý ancistrus
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, před týdnem se mi můj ancistrus nafouknul a dále se zvětšuje viz obrázek. Paraziti to asi nebudou protože mám ještě jednoho ancistruse a ten je normální. Vodu a filtr jsem čistil minulý víkend a včera. Mám 50l akva a v něm 1 bettu, 4 neonky, 2 ancistruse, 5 danií, 5x červenoploutvá tetra. Nevíte co s ním?
 
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [43] ...... 227

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 198230x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9148-co-je-to-za-nemoc?od=2101