Co je to za nemoc?
Díky, voda byla fakt blba, sice to nebyl žádný mléčný zákal, jen poletující "bublinky" a prach, ale je to těžký, snažil jsem se postupovat podle rad na tomto fóru:
1) měsíc zaběhnout bez ryb s živými rostlinami, ne úplně chtěnými levatkami a puštěným filtrem
2) po měsíci pomalu přidávat ryby
3) měřit všechno, co jde, hlídat dusitany - celou dobu 0 a dusičnany - max 10 mg/l
4) každý týden měnit 1/3 vody s odkalováním, i když tam nebyly ryby (ono po těch levatkách tam bylo bince až až)
5) jediný důvod tuším, že jsem zvoral kořen - dal jsem tam dva z lesa (vydrbané a hodinu vyvařené), které nebyly v lese ve vodě, z nichž jeden se po pár dnech povlékl "igelitovým povlakem" a pak na něm zůstal takový bílohnědý sliz až hnus (viz foto), který neustupoval ani po dvou měsících - ale na fóru ostatním radili: "Nech ho tam, rybám to nevadí a chutná..."
Teprve, když začaly problémy s ploutvemi, tak jsem kořeny vytáhl a vydrbal, sundal kůru, ten oslizlej příšerně nasládle smrděl, že se to nedalo vydržet, vyvařil v hypermanganu a ten lepší pak vrátil zpět.
Takže bych se rád zeptal:
1) Nebyl jsem (až na ten kořen) moc pocitvej s tím týdenním odkalováním a nenarušoval jsem pořád tu rovnováhu a neživil si nálevníky?
2) Počítám, že asi nálevnci úplně nevykoušou pancéřníčkovi ploutve, ale mohli tomu pomoct - mohl za to ten kořen, kde se ti nálevníci asi množili, protože tam byl evidentně zdroj bakterií?
3) Pořád nevím, jestli jsem paranoidní, ale ty bílé čárky na řitní ploutvi neonek jsou normální, nebo je to znak nemoci? V akvaristice je mají taky, ale mě se zdá, že se to mění, někdy je to silnější pruh, jindy slabší...
4) Může nálevník způsobit, že otíci mají překrvené červené žábry? Svítí jak semafory, co to může být? (fotku zatím nemám)
5) Proč tu UV jen několik hodin denně? V akvaristice říkali minimálně dva dny, pak na chvíli vypnout a pak pokračovat... Co tam hrozí, když radíš jen pár hodin? Kolik to je pár hodin? ;)
Díky moc za pomoc.
Š+
Solila jsem už včera-1 polévková lžíce na 100l vody. A 2 z nich potrvu přijímají normálně, ale ta třetí něco sní a něco vyplivne a moc se k tomu jídlu nemá. A tedˇjsem si nevšimla, myslím, že to nedělají. A já jsem psala, že to dělají u vzduchování, čili ne u hladiny, ale třeba uprostřed akvárka.
Fajn, lehce přisolit. To polykání bublinek, jak píšeš, může souviset s tím, že to oni prostě dělají, že u hladiny schánějí něco k snědku. Dělají to stále? Přijímají potravu? Ta bílá skvrna by mohla bejt nějaký zaplísnění, ale to foto by napovědělo více.
je založená už asi 2 měsíce.
Jak je "stará" ta karanténa?
No, stručně, to vodu máš nic moc. Ono se dá říct ledacos a třeba i to svést na nálevníky, ale podle mě je to o prostředí, tedy jeho kvalitě, takže bych měnil vodu s tím, že bych lehce zasolil(pol. lžíci na 50 litrů) a nedělal nic jinýho, žádný odkalování, žádný čištění filtru a prozatím ani žádný UV a když tak jenom několik hodin denně.
Turbínka napsala: Lehce načaté bakteriemi, ale jak zmínil romant BRP to není, tahle nemoc jde rychle a fatálně. Měň ji denně, čím lepší prostředí rybě uděláš, tím dříve se z toho může dostat. Kvalita prostředí, to je oč tu běží
Ahoj, tak jsem to konzultoval v akvaristice a nasměrovali mě, jestli to nevypadá spíš na přemnožené nálevníky, což jsem si potvrdil baterkou v noci. Takže jsem jim tím zvýšením teploty a denní výměnou vody moc nepomohl, co? :/
A může nálevník takhle žrát ploutve, jako u těch pancéřníčku? Zjistil jsem taky, že otíci jsou hodně červení kolem žaber, to by mohl být taky ten nálevník?
Půjčil jsem si UV lampu Eheim 372121 a nechávám to na dva dny běžet v akvárku. Doufám, že UV zničí vše špatné včetně bakterií a bude pokoj. Jak dlouho to tam v tom 112 l akvárku mám nechat běžet? Říkali miminálně dva dny...
Díky
Š+
0 16.12.2014 22:47 jana – co je to
Muze mi prosim nekdo rict co to muze byt?
Pokiaľ má akvárium rok, tak čistenie filtra nemusí byť problém. Teda pokiaľ si ho "neošetril" chemicky. Pokiaľ si ho len prepláchol, prípadne osprchoval, nič sa nedeje. Bektérie sú (úžitočné) po celom akváriu a do času filter znovu osídlia. Diagnózu by som určite len tipoval. Bolo by potrebné zmerať NO2 a NO3 samostatnými kapkovými testami.
Ďaľšie dohady by boli špekulácoiu
0 16.12.2014 17:51 Michal – zákal očí
Akvárium má založené asi rok. V akváriu mám čichavců perleťových, 4 parmičky mechové, 2 ancistruse, 5 razbor klínoskvrnných, 4 razbory hengelovy a 2 pancéřníčky. Při posledním odkalování dna jsem omylem vyčistil i vnější filtr
. Asi 5 dní po výměně vody jsem měřil hodnoty vody papírovými testy eSHa a vše bylo O.K. Ćca polovina akvária je osázená rostlinami, akvárium má 190l. Asi před 14 dny se jednomu čichavci objevila v očích bílá skvrna. Nevíte, co by to mohlo být za nemoc a jak to léčit? Děkuji.
Stačí ti z tej odstatej vody 1-2L nechať ohriať v mikrovlnke a horúcu vliať späť. Určite teplotu zdvihneš
myslím že pro neonky je to rozhodně málo , pokud si myslíš že i napouštění vody přez sprchu je málo , můžeš na pár minut vhodit do kýble zaplej vzduchovací kamínek
Já při běžné údržbě napouštím vodu přes sprchu (nebo perlátor) a pak ji není třeba nechávat odstát. Voda se pohybem zbaví většiny chloru a zároveň se prokysličí, navíc se takto dá jakžtakž naštelovat i požadovaná teplota.
Díky moc, snažím se, trávím času u akvárka na úkor rodiny, a přesto nemoc. Ach jo.
Máte někdo nějaký grif, jak měnit vodu stejně teplou? Když nechám 30 litrů den odstát ve třech kýblech, klesne mi teplota na 18, které máme v koupelně.
Když chci mít 25 stupňů, nejlepší asi do hrnců a ohřát, co?
Nebo to neřešit? Kalorimetrické rovnice si už z gymlu nepamatuju, ale odhadem by to mělo ochladit vodu v akváriu o dva až tři stupně. Přijde mi, že takové výkyvy nemocným rybám moc nepomůžou.
Aha, chápu správně, jako že na neonky je 22,5 málo?
Lehce načaté bakteriemi, ale jak zmínil romant BRP to není, tahle nemoc jde rychle a fatálně. Měň ji denně, čím lepší prostředí rybě uděláš, tím dříve se z toho může dostat. Kvalita prostředí, to je oč tu běží
Díky, vodu měnit ob den? nebo každý den? A co by to mohlo být?
Jenom výměnu vody, bez preventinu.
Edit: BRP to prozatím není, teplota 25 v pohodě.
Edit2: Obden bude postačovat.
pancéřníčci by asi 22,5 dali bez větších potíží ,otíci netuším , ale neonkám rozhodně ta teplota "slušet" nebude
Díky, teda nechat těch 25 stupňů, denně přidávat ten preventin a častěji - znamená třeba ob den třetina?
Jak dlouho, dokud se ploutve nezahojí? Pak teplotu snižovat?
Zničí ten preventin i bakterie ve filtru?
A je to teda bakteriální rozpad ploutví u těch sumců i neonek?
Díky moc.
Š
Vodoléčba by měla stačit. Tedy častější výměna vody.
0 14.12.2014 21:15 stepos – Panceřníčci potrhané hřbetní ploutve, neonky divné řitní ploutve
Ahoj,
mám dva měsíce akvárium 112 l, měsíc pouze s rostlinami a kořeny s filtrací fluval U3. Po měsíci jsem přidal 8 pancéřníčků zelených, další týden 8 otíků a další týden 20 neonek.
Vodu měním poctivě každý týden 1/3 den odstátou. Teplotu mívám 22,5 stupně. Dlouhodobě pH kolem 7, CT cca taky kolem 7 stupňů, KH cca 6, NO2 -0, NO3 -max 10mg/l - mám jen nepřesné proužky eSHa. Svítím cca 10 hodin denně dvěma 24 W t5 trubicemi s hodinovým rozedníváním a stmíváním.
Dneska jsem zjistil, že jeden pancéřníček má hřbetní ploutev poměrně roztřepenou, druhý trochu méně. Současně jsem pozoruju, že neonky mají řitní řitní ploutev vpředu jakoby bíle slepenou, tvoří to takový bílý proužek. Pancéřníček občas u hladiny chvíli lapá vzduch. To dělal už od začátku, tedy více než tři týdny, taky mám trochu pocit, jako by měl nahoře před hřbetní ploutví trochu z obou stran promáčklou hlavu, je to vidět na fotce, kdy je u dna před kamenem.
Jinak se ryby chovají normálně, přijímají potravu.
Vodu jsem měnil včera, možná byla trochu chladnější, teploměr na topítku chvíli ukazoval kolem 21 stupňu, tak se to možná spustilo. Taky jsem včera poprvé a dnes ráno znovu tekuté co2 vital od Rataje.
Pomalu zvyšuju teplotu na 25, přidal jsem jim lžíci soli a aplikoval preventin - roztok methylenové modři. Na filtru nastavil maximální proud vzduchu, v akváriu je teď hodně bublinek.
Mám jen jedno společné akvárium a nemám možnost odlovit nemocné ryby do izolace.
Jedná se o bakteriální rozpad ploutví?
Jak mám postupovat v léčbě dál? Děkuji za rady
Pro romant : Zdravím, tak po delším pozorování ryb jsem zjistil, že samec na samici útočí a Tim má ty ploutve poraněné. A i jsem zjišťoval dál a bylo mi řečeno, že je to Tim jeho útočenim. Ted otázkou co s Tim, aby ji samec neumlatil a mohly byt v 1 akváriu.
KubaR napsal: Díky za radu, voda je vyměněná, vrubozubci spolu vycházejí, jen někdy na sebe vyjedou, jestli to taky nemůže být způsobené tímto. S kančíky vycházejí dobře, akorát samec kančíka hodně doráží na samici. Jinak všichni přijímají potravu a plavou v pořádku, i mají stále hravou náladu.
Podle mě problémy s vodou, tedy její kvalitou a to co je vidět myslím si je začínající, či spíše již pěkně jedoucí bakteriální napadení.
0 09.12.2014 20:30 ToamsT – Nemocne parmicky
Ahoj. Dve z pamicek mi onemocneli a nevim si rady s urceni nemoci. Na boku se jim "odchliply" supiny pod kterymi je cerveny bolak, ktery jakoby ty supiny nadzvedava. U jedne z rybek jsou supiny nadzvedle, u druhe je ranka vetsi a supiny uz ranku nekrejou. Ranka je patrna i z profily rybky. Na prilozenych fotkach je ta vice pozstizena rybka, vzdy ta v levo, ranka je uprostred na tele v cernem pruhu.
Rybky jsou aktivni a zerou.
Nevite prosim vas nekdo o co se jedna? pripadne jak se nemoc leci?
Dekuji
Ahoj....tak zatim beze zmeny....ty dva bile flicky se nezmensuji a ani nezvetsuji....vsechny ostatni ryby jsou ok...vcetne tohoto Otika....zadne zmeny v chovani nepozoruji....co doporucujete?
Starší reakce
krupice se mi vůbec nezdá , stejně jako se mi nezdá ten kouskovanej místama dutej výkal , skus pozorněji pokoukat po jinejch rybách , hlavně po krmení jestli nemaj něco podobného u zadku , ukazovalo by to na střevní parazity , jestli bičíkovce nebo červíky , to jsem se ještě přesně nenaučil identifikovat , obojí má odlišné léčiva , je třeba to přesně určit
Ahojte, prosím o radu...dnes jsem objevil na Otíkovy dvě bíložluté tečky (viz.foto)...zkoušel jsem googlit...jediné co jsem našel je, že by se mohlo dle vzhledu jednat o krupičku...kromě vzhledu tomu, ale zatím nic nenapovídá. U žádné jiné ryby to nepozoruji, chovají se klidně standardně, příjímají potravu, o žádné předměty se neotírají... Můžete mi pls někdo poradit jestli čekat nebo nějak zasáhnout...nechci do vody zbytěčně lít nějakou chemii...díky?
Díky za radu, voda je vyměněná, vrubozubci spolu vycházejí, jen někdy na sebe vyjedou, jestli to taky nemůže být způsobené tímto. S kančíky vycházejí dobře, akorát samec kančíka hodně doráží na samici. Jinak všichni přijímají potravu a plavou v pořádku, i mají stále hravou náladu.
Měnit a to klidně denně i polovinu akvária.
Edit: Nedostatečně zaběhnuté akvárium, tím hromadným přidáním ryb došlo ke zvýšení N látek a podmínky v akváriu jsou nicotný.
0 03.12.2014 00:18 KubaR – šupiny a ploutve
Dobrý den, prosím o radu. Mám vieja synspila spotted (cca 25 cm velké), samec se mi zdá v pohodě, ale samice má roztřepené a "děravé" ploutve, nevím o co se jedná, raději se chci poradit, abych něco nezanedbal, co s tím mám dál dělat... Mimo jiné mám v akváriu i 4 ks vrubozubce paví (o velikosti cca 7 cm), u kterých jsem objevil místy odpadlé šupiny. Akvárium má 450 litrů, průměrná teplota 27 stupňů, pH 7, akvárium mám týden (s rybami) předtím jsem ho nechal zaběhnout, vodu jsem měnil včera po tom týdnu. Vyměnil jsem zhruba 100 l vody. Předem děkuji za rady...
Místo zbytečnýho částečnýho popisu, ze kterýho stejně nikdo nic smysluplnýho nevyčte, svůj čas věnuj zřízení té prezentace s uvedením co nejvíce údajů o předmětným akváriu. Z toho co jsem se dočetl, bych si myslel že by se mohlo jednat o vnitřní parazity.
no - akva mám 160l - tetry čierne 6ks a gold molly 8...myslím, že priestorovo je to OK, mám ich tam tak už dva roky, a až teraz takýto problém...už neviem, čím liečiť - čo to majú za problém...???
To jsem moc dobře nepochopil, je to otázka, nebo konstatování??
Pokud otázka, tak je odpověď na snadě. Bordeláři (živorodky) s čistotnejma (tetry) v nevhodně malém akva. Nelíbí se jim tam...
0 28.11.2014 21:52 rohlenka – čo to je - čo s tým?
Poradí niekto? Živorodky v spoločnom akva s tetrami a pancierníkmi mi už istú dobu niečo napadlo - najprv sa otierajú o okolie, ztiahnu plutvy, chudnú a pred koncom im zčervenajú žiabre (gold molly)...Už som ich trikrát preliečila so Sera Omnipur pri potrebnej teplote, vdzuchovaniu a i., ale stále to tam mám...Čo s tým? Ostatné vyzerajú zdravo. Dík.
Starší reakce
0 22.11.2014 22:47 Yetti – Tetra černá - tlama
Zdravím,mojí rybce se nedávno zvětšila a zčernala tlama, nevím co by to mohlo být ale rybka je stále velice aktivní a má chuť do krmení. Dostavájí Sera vipan a sušené ráčky, ostaní rybky jsou v pořádku. Předem děkuji.
Tak to akvo je na ně malý a jako medikaci možno použít Flagellol, ale jako léčbu toho akvária, ty ryby bych tam dlouhodobě nedržel, neb situace se i po vyléčení může opakovat. O akváriu nic nevíme, ale stejně i když bude dodržena maximální péče, je to hrana hranovatá.
Rybu pryč a to definitivně, ostatní sledovat a při výskytu dalšího příznaku zahájit léčbu. Taky si myslím, že je to problém s vnitřníma parazitama, což je klasicky o prostředí, tedy o jeho kvalitě.
Tipoval bych to na nějakého střevního parazita, ale podle fotky fakt jen tipuji. V jakém akvu je?
Starší reakce
"jako pavučinka s bublinkama.Resp spíš jako by za sebou táhla jen ty bublinky..."
- no, z tohoto popisu opravdu těžko něco vyvodit - tím spíš, že vnímání toho co člověk na rybě vidí a jak se mu jinak zdá její chování může být dost subjektivní... pokud to ale vypadá opravdu tak je je psáno, tj. průhledné bublinky plynu/,vlající za rybou jakoby "na ničem", může jít i o plyn zachycený na rybím slizu.. - je ale otázka proč ryba produkuje tolik slizu .. - více možných příčin, zpravidla nevhodná kvalita vody - nebo parazit. Teoreticky může jít ale i o vlákna plísně...
Bublina se na rybu může dostat více způsoby - filtr s přisáváním vzduchu, výskokem ryby nad hladinu,.. - toto ale není až tak důležité, důležitější je, na čem ta bublina drží.. - bez fotky opravdu nelze více.
ony právě že nemají ani jiné příznaky,jedna má kulaté bříško,ale to má furt,je nenažraná.Zkoušela jsem fotit mobilem ale to se nedá...tak se uvidí.
Některá nemoc se podle popisu určit dá, ale obvykle to chce fotku, aby se chybnou diagnózou nezpůsobila ještě větší pohroma, je odkaleno, voda vyměněna, ráno moudřejší večera.
chjo,mám na ty nemoce fakt smůlu :( i tak děkuju za radu
Hmm, jsem lehce bezradnej, snad nějaká verze nálevníka, fakt nevím, uvidíš co k tomu bude mít někdo další.
Byly i předtím,vlastně proto jsem šla odkalit,myslela jsem že táhne nejakou nečistotu.Vysloveně tahají jenom ty bublinky.Momentálně jsem bez foťaku tak foto nemůžu dát.Tady na stránkách se teprv rozkoukávám tak nemám doplněné info :/
Před tím tam ty bublinky byly taky, nebo to je až výsledek odkalování a výměny vody. Ta pavučina, jak píšeš, je takovej jakoby namodralej závoj po celým těle ryby? Šikla by se fotka a i prezenatace, což z pozice funkce vidím, že je ve výstavbě.
jj odkalovala jsem ale u jedné jsem si toho všimla už předtím právě
Přidat reakci
1 ...... [82] ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200522x