Co je to za nemoc?
Kdy byl měněn ten filtr? Projevilo se to po té výměně, nebo to bylo už před tím?
Ta napadá selektivně jednu rybu a pak měsíce je třeba neaktivní? Pokud ano, je to možné. Ovšem nítěnkami nekrmím a přerybněno taky nemám. Jdu si změřit PH a dusitany
Řekl bych, že by se mohlo jednat o hmyzomorku rybí.
Údržba je tak jednou za týden/dva 7 litrů vody, to už dodržuju. Odkaluji a šneků tam není přespříliš (ani ne 30okružáků+4piskořky)), díky enormním problémům s řasou jsem je i uvítala, škoda jen že jí nejí. Tu řasu jsem vyhodila i se zbytky jávského mechu a se vším ostatním, snažím se jí dotrhat, je docela houževnatá. Krmit jen občas bohužel nejde, razborky jsou citlivé a musí se krmit často. Krmím málo, na dno nedopadá skoro nic. Riccie mi byla snědena, updatuju popis, hladiné kytky mi prakticky nerostou a nic nestíní ničemu. Co mi neroste jsou kořenící květiny. Je zajímavé, že tato špatná udržba se projeví pouze po vícedenní nepřtomnosti, nikoliv za běžného chodu. Filtr byl naočkován a řádné vylouhován ve vodě starého filtru a akvária.
Jsou razborky nějak extrémně soupeřivé nebo teritoriální? V práci jsou hengelky úplnými miláčky, tyhle jsou rozestavěné všude po akva a honí se
... zbav se riccie, ať ti nestíní akva. V tvém případě je to proto, protože se nedaří rostlinkám. Jedním z důvodů může být nedostatek světla. Řasokoule pěkné, ale na nic. Drží se v nich jenom nepořádek. Zasaď si vícero šlahounů egerie. Pomáhají odbourávat neřádstvo, rychle rostou, jsou nenáročné, dobře se množí. Vallisnerii sestřihni tak 5 cm pod hladinou. Nasměruj vývod z filtru tak, aby ti rozvlnil rostlinky v celém akva.
Bude to jenom střelba
.
Protože máš s tímto akva více problémů ... úhyny krevetek, bujení řasy a dost šněčků, řekl bych, že primární problém bude v nedostatečné údržbě. Zaprvé začni měnit více než ty 4 litry vody 1 x týdně. Měň tak 7,5 litrů každé 3 dny alespoň třikrát za sebou. Potom stejné množství jednou týdně. Začni řádně odkalovat, podle fotek to vypadá hodně zanedbané, ale může to být jen dojem. Nejprve odkal jednou do hloubky a potom při každé výměně vody jen povrchově. Odstraň řasy z míst kde to bude možné. Odebírej postupně šnečky z akva. Sniž radikálně krmné dávky. Stačí každý druhý den špetka tak, aby krmivo nedopadlo na dno. Nevím jakým způsobem jsi měnila filtr, ale dle prezentace došlo k výměně kus za kus bez naočkování nového - chyba.
Zdravím. Již jsem po změně krmiva a krmím dvakrát denně, před odjezdem na dovolenou i třikrát. Po příjezdu mě ovšem potkala ryba, kompletně vyhublá, úplně zkroucená v páteři, vypouklé oči, propadlé bříško. Má i trochu zarudlé žábry, ale je to Boraras maculatus která je obvykle červená, a když vybledne tak žábry jsou vždycky vidět. Ryba stále plave,už se bohužel nekrmí a doslovně dodělává. 4 dny zpět vypadala v pořádku, všechny ostatní ryby jsou zdravé. Občas vidím ryby jak na sebe "najíždí", je možné že jí utloukli? Přerybněno nemám ,v současnosti mám těch ryb pouze 7, nevím kam se mi ztrácí asi se jim u mě nedaří :( Toto není první úmrtí, párkrát mi jich pár takhle odešlo, stejným stylem, častěji zkroucení páteře. Čím to je? Popis ukazuje na tuberkulózu ryb, ale ta by postihla víc kusů, ne jen jeden?
PS - fotka pouze mobilem, foťák mi byl odcizen :(
0 16.12.2011 00:47 Nobody –
Re: Ita "Navazuju na svůj původní dotaz o umřelé rybičce. 2 dny pryč a zbylé 2 betty (beťák a betynka) jsou OK. Živí, šmejdí po akvárku, docela pohoda. Ale dobrá zpráva to není. Samička má nově okousanej ocásek, zcela evidentně se samce bojí, utíká před ním, schovává se, kde může (naštěstí může docela dost), i ke žrádlu se dostává spíš "kradmo". Proto si myslím, že původní druhá samička možná nebyla nemocná, ale že jí beťák něco udělal. Nechci, aby teď "uhonil" i tu druhou, navíc je to teď 1:1, takže to má zbylá betynka obtížnější. Dotaz:
1) Je můj odhad správný?
2) Pokud ano, radíte spíš dokoupit 1-2 další betynky (akva 38 litrů; lepší by bylo asi spíš 1 na celkový počet 3 než 2 na celkem 4, ale jestli je tak dominantní, myslím, že víc "cílů" by bylo lepších a možná by se na něj holky i domluvily? , nebo nějak dočasně předělit akvárko třeba nějakou síťkou (např. proti hmyzu)?
3) Může se tahle situace časem změnit (samec uklidnit, třeba změnou prostředí - lze něco takového udělat?), nebo ne?"
Pokud to nejsou oba samci,i to se stává(ne všechny krátkoploutvé rybky jsou samičky).Pokud ne,tak:
1)možné to je-sameček se chce třít,samička ne
2)pokud chcete potomstvo?-ta síťka je dobrý nápad-samička se zaplní jikrami,a jak se budou mít k sobě(sameček začne stavět pěnové hnízdo-samička bude u síťky),síťku vyndáte.
3)agresivita bet se dá utlumit rašelinovým výluhem např.Torumin(Tetra),mně se osvědčil víc než Moréna(Sera).
0 15.12.2011 18:09 Ita – Re: chcípla mi rybička
pro forma napsal: Help, please... Měla jsem 3 betty. Dneska jsem přišla domů a všechno se zdálo normální, ale nijak zvlášť jsem je nekontrolovala, prostě plavaly v akvárku jako normálně. Nysypala jsem jim krmení, vrhly se po tom jako divý. Asi po hodině se modrá samička začala cukat, plavat břichem vzhůru, točit dokola a po několika minutách chcípla. Měla na můj vkus docela velký břicho. Žádný jiný zvláštnosti (zježené šupiny apod.) jsem nepozorovala. Ale jsem úplnej začátečník, takže ani nevím...
Chci se zeptat: je možný, že by se nějak napadly, že by jí některá ze zbylých 2 ryb třeba nějak narazila apod. (pokousaný, ani ploutve, nejsou ani jedna), čili že to byl nějaký úraz, nebo to vidíte spíš na nemoc? Jde mi jen o základní odlišení (já vím, že podle tohohle popisu asi dost těžko, ale víc nevím) úraz x nemoc, tedy jestli se mám bát i o zbylé 2, nebo ne. Pokud nemoc, pročtu fórum a určitě najdu nějakou dobrou radu, pokud úraz, můžu tomu nějak zabránit?
Ještě dodám prostředí: v neděli měněná voda, změřený hodnoty (papírek) nijak výrazně odlišný od předchozích měření. Díky za názor
Navazuju na svůj původní dotaz o umřelé rybičce. 2 dny pryč a zbylé 2 betty (beťák a betynka) jsou OK. Živí, šmejdí po akvárku, docela pohoda. Ale dobrá zpráva to není. Samička má nově okousanej ocásek, zcela evidentně se samce bojí, utíká před ním, schovává se, kde může (naštěstí může docela dost), i ke žrádlu se dostává spíš "kradmo". Proto si myslím, že původní druhá samička možná nebyla nemocná, ale že jí beťák něco udělal. Nechci, aby teď "uhonil" i tu druhou, navíc je to teď 1:1, takže to má zbylá betynka obtížnější. Dotaz:
1) Je můj odhad správný?
2) Pokud ano, radíte spíš dokoupit 1-2 další betynky (akva 38 litrů; lepší by bylo asi spíš 1 na celkový počet 3 než 2 na celkem 4, ale jestli je tak dominantní, myslím, že víc "cílů" by bylo lepších a možná by se na něj holky i domluvily?
, nebo nějak dočasně předělit akvárko třeba nějakou síťkou (např. proti hmyzu)?
3) Může se tahle situace časem změnit (samec uklidnit, třeba změnou prostředí - lze něco takového udělat?), nebo ne?
Díky za názory
Apistogrammy jsou citlivé na dusíkaté látky, je škoda že nemůžeš zkontrolovat NO2 a NO3
Jak psal Bob66 a jenom dodám, že pokud se to po té kontrole a výměně vody nezmění, tak bych zvážil ukončit jeho trápení.
Ph v pořádku ostatní nemám možnost změřit a voda zítra odpoledne půjde...ale teď mu asi nepomůžu
Bohužel to vypadá, že dodělává. Pokud se stav nezlepší ani po přelovení do čisté vody je konec. S takovým stavem už se patrně pak nedá nic dělat než šetrně utratit. Pokud možno silná sodovka nebo dekapitaci na což ovšem každý nemá žaludek.
Zkontroloval bych hodnoty vody a vyměnil třetinu vody, víc toho asi neuděláš
Najednou se kakaďák začal opětovně točit a je jak v křeči a bezhlavě se už 20 minut točí...co s tim prosím???
ahoj tak molla uz je vylecena otok splaskl a neni po nem naznaku.Ale bohuzel jsem si nevsiml skovanyho ansistuse a ten se nafoukl jak balon a umrel.Chyba s abema rybkama byla v tom ze jsem odkalil a vymenil vodu a u toho jsem jeste vypral filtr.Bohuzel tato kombinace velice rozhodila cele akvarium a dopadlo to takhle.Velice diky za rady romant .Otok zmizel po pravidelne vymne tak 30% vody denne a zadne krmeni.Ancikovy ale bohuzel uz nebylo pomoci a to i proto ze se schovaval.Dekuji vsem za rady.
Podle popisu by to mohlo vypadat na napadení těch rybek nějakým střevním parazitem. Zdej si so vyhledávače slova Hexamita, Spironucleus a dočteš se více.
O.K. To je dobře.
Až se tady objeví někdo kdo Betám opravdu rozumí, tak třeba bude vědět, co je tou příčinou toho úhynu.
Mají tam i plovoucí, ty mají nejraději
OK, tak budu pozorovat a doufat, že zlepšenou péčí zvýším jejich trvanlivost
Zbarvením ryb to nebude. Jak jsem psal častěji bych jim měnil vodu, protože i když jsou hodnoty tzv. v pořádku, tak to kvárko je na 3 bety nahraně(teď vlastně jenom 2) a ke zhoršení parametrů vody může dojít velmi rychle. Určitě bych jim tam pořídil nějaký plovoucí rostliny(tedy pokud tam nejsou), ve kterých se bety rády schovávají a odpočívají, stravu co nejpestřejší, což jsou ostatně obecný rady spíš do budoucna, to na co ta ryba umřela nevím, ale myslím si, že to má souvislost s prostorem, počtem ryb a kvalitou vody.
Ne, původně byl 1 samec, 2 samice přidány pak najednou k němu. Beťák červenej (bojovnice pestrá), samice stejný druh, jedna do červena (jen na koncích ploutví, jinak spíš hnědá), druhá modrá (ta bylo modrá dost výrazně). Modrá chcípla.
Tu vodu bych měnil častěji. Čím jsi krmila? Nemohla se ta rybka nacpat třeba granulema. Někdy se stává, že v nich ty granule nabobtnají a ryby jsou nafouklý jak balón, ale obvykle do druhýho dne splasknou. Nějaký agresivnejší chování v době nepřítomnosti jistě vyloučit nelze, ta uhynulá ryby byla samice? Mám na mysli jestli to nebyla ta přidaná a ten párek co tam byl jí prostě nepřijal, ale to jenom nahlas přemejšlím.
Akvárko 38 litrů, 1 beťák, 2 betynky, jinak nic, jen kytky. Celý to mám necelý 2 měsíce (tedy myšleno ryby, kytky jsem předtím nechala zajet 14 dní). Původně tam byl jen beťák, před 14 dny jsem dokupovala betynky, ze začátku se dost honili, ale po týdnu si na sebe zvykly. Topím na 25 C. Filtraci zatím nemám, tu nahrazuju týdenní výměnou 1/3 vody. Vodu měním vždy za přibližně stejně teplou. Sice mám hodně tvrdou vodu, ale až dosud to problém nebyl. Krmím suchým Bettagranem, 3-4 malé dávky denně (špetky - aby to vždycky sežraly). V sobotu měly hladovku. NO2 nula, NO3 barvou papírku něco mezi 0 a 10, tvrdost (KH) cca 15-20, GH větší než 16, pH 7,2.
To akvárko je jak velký a ty ryby jsou v jakým složení samců a samic a jsou tam s nima ještě další ryby?
Help, please... Měla jsem 3 betty. Dneska jsem přišla domů a všechno se zdálo normální, ale nijak zvlášť jsem je nekontrolovala, prostě plavaly v akvárku jako normálně. Nysypala jsem jim krmení, vrhly se po tom jako divý. Asi po hodině se modrá samička začala cukat, plavat břichem vzhůru, točit dokola a po několika minutách chcípla. Měla na můj vkus docela velký břicho. Žádný jiný zvláštnosti (zježené šupiny apod.) jsem nepozorovala. Ale jsem úplnej začátečník, takže ani nevím...
Chci se zeptat: je možný, že by se nějak napadly, že by jí některá ze zbylých 2 ryb třeba nějak narazila apod. (pokousaný, ani ploutve, nejsou ani jedna), čili že to byl nějaký úraz, nebo to vidíte spíš na nemoc? Jde mi jen o základní odlišení (já vím, že podle tohohle popisu asi dost těžko, ale víc nevím) úraz x nemoc, tedy jestli se mám bát i o zbylé 2, nebo ne. Pokud nemoc, pročtu fórum a určitě najdu nějakou dobrou radu, pokud úraz, můžu tomu nějak zabránit?
Ještě dodám prostředí: v neděli měněná voda, změřený hodnoty (papírek) nijak výrazně odlišný od předchozích měření. Díky za názor
tak si udělej tu prezantaci tady na portále
0 11.12.2011 11:51 EiFFeL [39] Dobrý den, kolegové, taky bych chtel poprosit o radu - mrkněte prosím na
bit.ly/… a na fotce je Razbora klinoskvrnita s cervenymi flicky na boku - ma na tu levou stranu brisko jakoby vyboulene, je takova zkroucena a prijde mi ze oproti ostatnim strasne tezce dycha. Krmim vlockovou tetrou a obcas k tomu pridavam nitenky, ostatni razbory bez problemu. Predem diky za radu.
foto pošli. Ale jestli nebylo něco v tom zamraženým....
jak to popisuješ by to mohla být otrava organickými jedy nebo CO2. Používáš CO2 ??
..na první pohled neni zježený nebo nějak jinak chycený plísní nebo bakt.virouzou. Je ho škoda
Hele nekrmíš nějaký granule?... jesli se nezadávil nebo ucpal.
Podla uvedenych symptomov tipujem crevne parazity, najpravdepodobnejsie crevne bicikovce. Liecba napr. Sera Flagellol.
Naštěstí s malachitovou zelení na oblečení zkušenosti nemám
, ale vím ,že je dobrej pomocník proti bakteriálním incekcím
Asi před půl rokem měl to samý můj beťák.. Ve zverimexu mně řekli, že je to bakteriální infekce a doporučili mně na to DAJANA MALACHITE GREEN (cca 30kč). Dal jsem ho bokem do 10l nádržky a kapal jsem mu podle dávkování - 25 kapek na 100l vody. Za cca 10 dní se mu to spravilo..
to vypadá na nějakého kožního parazita...asi
neco ostrejsiho
jeste jedno foto je to krapet nekvalitni
Na oku jedne ze samic blakyny se obevil zvlasni otok jina ryba ho nema.Ta zasazena se chova uplne normalne zere plave a nic zvlastniho na ni neni jinak videt.Pridavam foto.Diky za rady.
... nevíte jestli jsem náhodou něco nepokazil, když jsem je nakrmil patentkama...
...mě taky před časem takhle padnul už pěkný ancík(už měl vousy 1cm). Večer baštil jak divej a druhý den exnul. Taky na měm nebylo nic vidět. Břicho normální,žádná chemie, voda křišťál a ostatní rybky v pohodě. Ale je pravda že jsem večer taky krmil mražený patentky, který jsem důkladně propral. Tak taky nevim co se přihodilo.
Zdravím,delší dobu chovám v 54l akváriu 3 Cichlidky kakadu,13 Drobnoůstek Beckfordových.Akva je ve stylu pokusu o napodobení ameriky,méně rostlin,více kořenů,klacky,olš.šišky,dubové,bukové listy atd...Asik před týdnem začal samec cichlidy divně plavat,začal za sebou mít bílé výkaly,nějak se mu propadá bříško..je celý pobledlý a moc neplave jen polehává..Jedna samice drobnoůstky se trošku nafoukla,a nemůže se potopit,nevím proč..Dalšímu samci drobnoůstky se začala vyhýbat páteř a celkově je hejno takové divné..některé ryby mají jakoby světlé šupinky..no vypadají tak "obitě" ... nevíte jestli jsem náhodou něco nepokazil, když jsem je nakrmil patentkama...ted tři dny nedostaly najíst ale nepomohlo to...nevím co s tím donedávna se všechny ryby třely...díky za pomoc..
Přidat reakci
1 ...... [152] ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200523x