Co je to za nemoc?
Vypadá to na zanícenou ránu.
Čauky, jednou jsem posvítil v noci do AQ a nevěřil vlastním očím. Neonky skoro břichem nahoru, hlavou dolů, na bok a úplně bez barvy. Asi tak spí...
Není to žádná nemoc. Souvisí to s dopadem světla. Můžeš být v klidu.
0 27.07.2020 22:49 Lucrien – Zvláštní chování
Ahoj, už asi pátý den, když zhasne světlo, tak začnou rybičky plavat jakoby na boku (ne úplně), a když se světlo zase rozsvítí, tak jakoby se nic nestalo a jsou úplně rovně. Májí trošku vypouklá břicha, ale jedí normálně. Mám nádrž založenou cca před dvěmi měsíci a doteď bylo vše ok. Každý týden vyměňuji třetinu vody a odkaluji.
0 27.07.2020 11:43 Jiří – Péřovec nemoc

Nevíte co by mohlo toto být za nemoc nebo co se mu mohlo stát, případně jestli to je neco kažlivého ? Mám ho v akvariu s terčovci asi rok.
0 25.07.2020 17:26 Deka84 – Nemoc? Chomáčky na očích


Dobrý den. Všiml jsem si u jedné z Teter kolumbijských drobných, šedých chomáčků na obou očích, velikosti cca 1mm. Přiložím foto. Potom přikládám foto jiné tetry. Zajímalo by mě, proč má na sobě černé flíčky. Nejlépe je vidět u ocasní ploutve.
Ono to na těch fotkách není zřetelně vidět. Pokud je ta ryba čilá, žere normálně mělo by se to vyhojit samo.
0 22.07.2020 21:08 2310574388 – Kančík perleťový


Ahoj, objevily se mi na samici kančíka perleťového nějaké výrustky. Neví někdo, co je to zač a jak se to dá léčit?
Nekoordinované plavaní , cukání , lítání po skle nahoru dolu -jako by se čudle v akvu nelíbilo atd - zakřivení páteře - hledal bych střevní parazity , ale bez mikroskopu se neobejdeš ...
0 18.07.2020 14:14 Lukáš_2020 – Zmatečné plavání, křivice



Zdravím, měl bych 2 dotazy. [Akvárium 120l, 100x30x40cm, založené před 6 měsíci, svítí se 9h denně, bakterie funkční-amoniak a nitráty v pořádku, pH nižší okolo 6,8 měřeno Seachem permanent alert, 1xtýdně odkalováno, krmíme střídavě vločkovým krmivem od Ocean nutrition / mraženou artemii i koretrou a vždy i tabletami pro ancistruse]
1)Proč gupkám vzniká takováto křivice? Jaká je příčina a jaké jsou možné řešení? Je to ovlivněno pouze stravou v mládí, nebo třeba častým porodem?
2) Co může způsobovat zmatečné, dezorientované plavání (chvíli nahoru, chvíli dolů, chvíli bokem, cukání, atd. (nejedná se o předvádění před samicí)) u samce gupky?
Předem děkuji za jakoukoliv reakci, klidně i za odkaz na diskuzi, pokud jsem přehlédl.

Ahoj,
U dvou neonek se mi objevily tyto bílé tečky. Jedna to má u ocasní ploutve (viz foto, lepší se mi nepovedlo) a druhá na hřbetě. Nevypadá, že by to byl chomáček, ale spíše jen vystouplá bílá tečka. Každá z těch dvou ryb má jen jednu takovou tečku, nic víc. Jsou aktivní a normálně jedí.
Nasadil jsem zatím eSha 2000, dle doporučeného dávkování.
Ryby jsou v akváriu asi 2 týdny, akvárium viz prezentace.
Budu rád za rady/názory. Díky.
EDIT: Tak ta na fotce jak už jsem psal, a ta druhá, při bližším pozorování, je to opravdu chomáček, tudíž nejspíše plíseň, ale vyfotit to se mi bohužel nedaří.
Starší reakce
- ano lze, dávkujte podle přibalového letáku
- léčba je pouze pomalejší

Je mozne pouzit eSHa 2000 ? Ten mam doma, Acriflavin bych musel nekde objednat.
Podle pribalovych letaku by to melo byt mozne.
- původně se jednalo nejspíše pouze o odřeninu, případně atak ryby,
- částečně je tam již vidět zhojení
- aplikaci Acriflavinu by mělo dojít k NC/SD minimální velikosti změny (stabilizaci)

Dekuji, vyzkousim a dam vedet vysledek.
Co je to za nemoc ?
- postačující by měl být Acriflavin, aplikace po dobu dvou dnů, by měla být dostatečná
- pokud si nebude jist, vložte opět aktualizované foto

Ano, pripoustim, ze jsem si nejspis nevsimnul.
24°C. PH 6,8.
- k průkaznosti je potřeba změny toho krmiva, od toho se to spíše odvodí, jinak je potřeba mikroskopické vyšetření

- ze dne na den to nevypadá, pouze jste si toho asi nevšiml
- záležitost tak tři dnů
- jaké je pH a teplota, důležité k určení léčby (léčiva)

0 27.06.2020 17:50 Turing – Rajovec - "odrena" tlama a vypoulene oko




Zdravim, nemate nejaky tip o co by mohlo jit ?
Stalo se ze dne na den. Rajovec ma jakoby odrenou tlamu a vypoulene jedno oko. Tvari se normalne, zere. Jen se mi zda, ze zrychleneji dycha (muze to byt ale jen muj pocit).
Ostatni ryby v poradku.
Zatim odloven.


Právě jsem červíka viděl u ryby, kterou jsem doteď považoval za zdravou. Byl velmi aktivní.
Pozoroval jsem ho cca 5 minut, natočil, pak už se ven dostal. Dokáže jej někdo identifikovat?
Přikládám sestříhané video (filtr shodou okolností vypnutý):
www.youtube.com/…
Předem díky!
Acriflavin taky pravděpodobně ublíží rostlinám.
- plastový box
- není to svinstvo, ale zbytečně vytváříte rezistenci u ostatních ryb z použitých léčiv
- jde o zvýšené množství léčiva, proto je nutná karanténa, ryba taky nebude vystavena ataku ostatních ryb,
- postup jste vypsala správně

Ano, založeno 29.5. První 2 startovací pancéřníčci byli pořízeni velmi brzy, asi do týdne. Pak ještě 4 za další dva dny, aby jich bylo více. Ale nic nenasvědčovalo nějaký problém. Údržba pravidelná a pečlivá. Pak těch 10 nových kousků a bylo vymalováno. Naštěstí se nemocnému pancíkovi opravdu tlamička uzdravila. Dnes proběhla opět pravidelná údržba akvária. Koupila jsem Aqua Safe a Aqua Balance. Testy na NO3 už neměli, takže jsem nemohla hodnoty změřit, ale snad to chvíli vydrží, než ho koupím. Ve filtru bylo o dost více hnilobných kousků rostlin. Tím pádem to bylo nakopnuté asi tím. No, začínáme, takže to asi chvíli potrvá, než všemu porozumíme.
Jsem ale ráda, že léčba zabrala
Díky za komentáře

Čili jeden den v acriflavinu a pak Eshu každý den plnou dávku a vždy před novou dávkou po celé 3 dny vymenit část vody? Ale mám problém kam dát tu rybu do sólo karantény, dá se použít ten acriflavinu v celé nádrži? Nebo je to velké svinstvo?
- Odlovit, samostatná karanténa, aplikace Acriflavin 1den, následně opakujte léčbu eSHa 2000, kdy dávku prvního dne budete aplikovat 3 dny, denní výměna části vody před novou aplikací léčiva je nutná

- ano i po více jak měsíci, právě v důsledku nevhodného krmiva
- vysadil bych to Tropical, přijde mi složením, zcela mimo druh chovaných ryb, TetraMin ok,
- zkusil bych krmivo znacky Hikari, tam je jistota

lacewings napsal:
- pouze je potřeba vědět, čím jsou ryby krmeny, zda nebyl použit nový druh krmeni
Ryby jsou importované z ČR, absolvovaly poměrně dlouhou cestu v pytlíku v počtu 20 ks před cca 2 měsíci. Určitě došlo k nějaké snížené imunitě. Že používám jiné krmení je jisté (momentálně základ Tropical Soft Line America Sinking Sticks dokrmované TetraMinem a občas TetraBits), může to i po více než měsíci způsobovat trávicí problémy?
eSHa je právě celkem šetrná, rostlinám ani plžům neublíží.
A jak to může někdo vědět bez informací o nádrži? A bez fotek?
mám je ve 100 l, dva měsíce bylo jich deset, jedna umřela tak 20 dní po koupi, ale neměla žadné příznaky ani nebyla vychrtlá prostě čilá neonka a ráno plavala břichem nahoru, teď možná včera už byly hubenější ale prostě za 2 dny takhle vychrtnout je fakt divný
a není to nic přenosnýho?
Jak dlouho je máš a v čem? To přece nemůže být ze dne na den.
No tak ryby v tomto stavu jsou k utracení. Zkrať jim trápení.
žádné jiné příznaky ani skvrny nic, jsou jenom vychrtlý nežerou, neplavou, vypadá to jako by umírali hlady ale včera byly dobrý a žraly

fotky nesvedu, nejde to tam vůbec poznat, jsou tak vychrtlé že mají hlavu větší než tělo, připadá mi že nemají sílu plavat, drží se jenom u hladiny, jedna nevykazuje vůbec zájem, dokonce se točí na bok, druhá by se chtěla nažrat, ale nemá chuť mi přijde a taky by ráda plavala s ostatníma ale nemá sílu. Ta první vypadá že nepřežije noc.
Chtělo by to nějaký fotky, informace, prezentaci....
0 25.06.2020 20:17 AKR Pomoc, 2 neonky mi začaly pobývat osaměle jenom u hladiny, mají propadlá břicha a vůbec nejeví zájem o svět, vypadá to že dlouho nevydrží, co je to? mám je dát do karantény?
Děkuji za odpověď. Chci se zeptat zda mám plíseň léčit v hlavní nádrži nebo odpustit vodu do menšího 10l akva a rybku karantenizovat? Jde mi o to zda léčivo neškodí rostlinám a surmovkám, které tam taky mám.
No hlavně jestli je skutečně ta nádrž založena 29.5. a je-li tam ten pancéřníček už nějaký ten pátek (což z textu tak nějak vyplývá), tak je prostě načatý (a nejen on) úplně stejně, jako ty ryby u TomikVyskov, t.j. předchozí lehkou otravou dusitany. Jestli se léčba podařila, tak gratuluji, ale doporučuji dobře sledovat, co nejpestřejší krmení atd.
Díky za komentář. Ten jeden pancéřníček je od počátku takový malinký, hubený, neduživý.. je často sám, oproti ostatním. Asi je to stresař. Tak možná je náchylnější.
Po nákupu nové osádky jsem zjistila, že v prodejně pár dní nazpět zápasili s karanténou. Patrně jsme si to přinesli z nějakého náčiní nebo z vody..
Nicméně, včera večer pancéřníčkovi v léčebné lázni odpadly obě plesnivé bambule a naprosto ožil a pustil se i do jídla. Tak mu ten Anti-mykotin asi zabral.
Voda v AQ je čistá, proudící, nicméně její hodnoty nevím. Podívám se po nějakém testeru.

Fotky nezřetelné, ale takhle od pohledu to vypadá jako plísňové onemocnění. Způsobeno zničením imunity ryb patrně chronickou otravou dusitany, primárním problémem bylo příliš brzké osídlení nově založené nádrže. Měň vodu, denně aspoň třetinu a to minimálně dalších deset dní. Léčba eSHa 2000 a protože budeš měnit vodu, tak druhý i třetí den plné dávkování jako v den první. Po třetím dnu můžeš pro změnu nasadit eSHa exit.
Totéž ohledně léčby lze doporučit i Radaně (je-li to tedy opravdu plíseň). Zapomenout na cokoli jiného a jít do eSHa 2000.
Tedy kromě toho, že by sis tu měla založit prezentaci nádrže a taky pořídit karanténní nádrž. Nakazit odolného pancéřníčka rodu corydoras plísní, to většinou znamená nějaký větší problém s prostředím té nádrže a z toho plynoucí hodně poškozenou imunitou, zase je dobré zaměřit se na cokoli, co souvisí s dusíkem.
0 24.06.2020 20:26 RadanaK77 – Anti-mykotin
Ahoj
V pátek jsme koupili 10 nových rybiček.
6* danio, 4* plata. Přidávali jsme je k 6* pancéřníček zelený a 1* ancistrus. Všichni zdraví.
Včera jsem zjistila, že jeden pancéřníček má na tlamičce chuchvalec plísně. Okamžitě jsem ho odlovila do druhé nádrže a nasadila Anti-mykotin. Podle návodu sůl, teplota nahoru.. Dnes k němu přibyl druhý a jedno danio.
Dotaz:
Nemám úplně jasno v té léčbě. Jak dlouho se v tom ryby mají nechat? A to se to léčivo nijak nemění, resp. nedávkuje pravidelně jako léky?
Prosím, poraďte že svých zkušeností.
Děkuji. R.


Přikládám ještě 2 fotky pro případné další reakce.
Přijde mi, že v tom jsou vidět světlé kousky střevní výstelky, což není úplně ok, ale to taky může být tou fotkou. Léčba taky není nezbytná ve všech případech, někdy si s tím imunita ryby poradí sama (ale poznat předem, kdy ano a kdy ne, to bude problém). Pokud ryba žere, tak bych možná po pečlivé úvaze a několika dnech pozorování zkusil přidat Flubenol do žrádla.
_ucx_ napsal: .... to ale vypadá, že to nejspíš bude něco rodu Spironucleus, možná Hexamita.. Díky za reakci. Léčba obou diagnóz vypadá i v místním atlasu stejně. Mikroskop pro přesnou identifikaci bohužel nevlastním a tak mi jde primárně o to, zda je současná podoba výkalů zdravá či nikoliv.
Symptomy zmíněné v atlase a jinde odpovídají chování "za pět dvanáct", u posledního úhynu jsem pozoroval snad jen průjem po téměř měsíci pozorování.
Já z té fotky moc nic nevidím a nepoznám. Zatím pouze bedlivě pozoruj a pro jistotu si někde pořiď léčiva eSHa 2000 a eSHa exit. Ta použij, až bude zřejmé, že to skutečně je onemocnění (v tomto případě může být buď plísňového původu nebo to může být kožní parazit) a že se stav zhoršuje.
Přidat reakci
1 ...... [10] ...... 226
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 191519x