Co je to za nemoc?
lacewings napsal: - temperováná voda (jak často uvádím) , neznamená odstátá
Tenhle rozdíl (stejně jako jeho Vaše časté uvádění) mi, bohužel, unikl. Rozumím, co je temperovaná voda. Co se tedy rozumí vodou odstátou? Já tyhle pojmy doposud zaměňoval. Tím jsem možná nechtěně dal několika lidem jiné doporučení, než jsem mínil.
Děkuji za upřesnění a omlouvám se, že otevírám něco, co je asi již všem ostatním zřejmé.
- temperováná voda (jak často uvádím) , neznamená odstátá
- ve specifických případech, kdy i zbytkový chlor může působit na druh onemocnění, je nutno použít vodu odstátou
- běžná výměna, jako v tomto diskutovaném případu, se provádí přimo
- jedná se tedy o dva zcela odlišné případy na přítomnost chloru a jeho vlv

Rozumím. Na druhé straně, když je neodstátí vody těch pár hodin relevantní barierou před kontaminací, bývá zpravidla v pozadí podstatně větší problém (kvalita vstupní vody, prostředí, ve kterém voda stojí, celková hygiena).
To samé by však, samozřejmě, šlo říct taky o teplotě vyměňované vody, kvůli které jsem to přiměřené odstátí lidem s potížemi doporučoval...
- snižuje se tím riziko kontaminace

lacewings napsal: - vodu v žádném případě nenechávat odstát
Proč? Co je na tom špatného?
- vodu v žádném případě nenechávat odstát
- chlor pusobi jako antiseptikum a jeho mnozstvi ve vodovodní řadu, je bezpečné

Děkuji moc vsem za radu.
Jinak do fotek jsem tedy vlozil kompletní akvarko. Myslite, ze je nutné jeste vice nechat zarust?
Vodu stačí natočit silnějším proudem, třeba přes sprchu. Ať se trochu točí u napouštění. Tím se odstraní většina chloru okamžitě, zbytek při samotné výměně a odstátí. Chlor je velice prchavý, chemicky dechlorinovat je v našich krajích zbytečné. Jen nechat odstát, i to hlavně kvůli teplotě.
Foto dodám, nestihl jsem dnes vyfotit lépe.
Měl jsem tam více rostlin původně, ale pročistil jsem to - v naivní představě, že tam ryby nemaji dost místa na volný "pohyb". Řasy jsem též odstraňoval.
Teď vidím, že jsem fakt udělal mraky chyb.
Budu měnit tu vodu po 5 litrech a nechám to trochu zarust.
Jinak jeste dotaz, stačí tu vodu nechávat odstat nebo mam pouzit pripravek na odchlorovani?
- měnit denně tak 5 litrů vody, cca 5 dní, je potřeba co nejvíce očistit vodu od aplikovaného Preventin, nebo použít uhli po dobu 2-3 dní a následně vyměnit třetinu vody
- přidejte rostliny, sice jste nedal foto celého akvária, ale i tak je vidět nedostatek
- krmivo máte vpořadku, teď ještě nějakou tu řasu v akváriu, to je jejich hlavní zdroj, nesmíte mít sterilni akvárium

Moc Vám děkuji za odpověď. Krmivo jsem doplnil do svého profilu akvária.
A jak, prosim, zlepšit ty podmínky a hodnoty vody? Jsem naprostý začátečník, budu rád za radu. Chci, jak psal kolega, pravidelně měnit vodu a nebudu současně odkalovat a cisti filtr. To by, podle Vás, též melo pomoci? Diky.
- obvykle k tomu dochází v důsledku porušení optimálních podmínek chovu,
- nadměrná hustota rybí obsádky, výkyvy v teplotě vody, disbalance chemických parametrů vody, nadměrná manipulace, neadekvátní výživa nebo přítomnost toxických látek,snížená imunita
- preventin vám rozhodil celé akvárium, asi jste toho aplikoval příliš, pokud se k tomu přidá z některých výše uvedených faktorů, je hned problém
- otíci jsou poměrně vnímavé ryby na cokoliv
- optimalni lečba je zlepšení podninek a hodnot vody, možná i krmiva (tazatel neuvádí)
- lze použít i léčivo eSHa 2000, ale imunita ryb se tím ještě více oslabi
No, tak to by teoreticky mohlo mit fakt souvislost. Je pravda, ze uhyn zacal (otiku) po aplikaci Preventinu. Sice prestal uhyn teter a doslo k uzdravení te jedne, ale chytlo to ty otiky.
No jo. Tak ted asi opravdu jen měnit vodu a cekat...
No to áno, ale pozor na dávkovanie. Nerád by som sa mýlil, lebo je to už asi 15 rokov čo som takto podobne odrovnal svoje ancistrusy červenými fľakmi na bruchu, ale väčšine sumcov je veľmi citlivých na liečivá, a v preventine by mala byť metylénová modř.
Do te s Otiky... ja jsem pochopil (snad ne blbe), ze to mam dat do hlavni nadrze.
Dekuji Ti moc za rady. Budu se tim řídit.
Snad se to nejak všechno vzpamatuje.
Pokud by nekdo, prosim, vedel co ten flek je, o co se jedna, budu rad za info.
A ten Preventin bol aplikovaný do karenténnej nádrže, alebo do tej s otíkmi ?
Petsvo napsal: Mam to vse vytahat, kompletne cele proprat a pak az po case vrátit ryby? Vubec netusim co vlastne nyni delat. Diky za radu s tou výměnou vody. To urcite udelam.
Za mě určitě ne. Tím bys to rozhodil úplně.
Já bych pokračoval ve výměnách vody, neodkaloval bych, nezasahoval do filtru. Víc bych nedělal. Je možné, že se tím odkalenim zhouply parametry vody.
S červeným flekem neporadím u mých otíků jsem se s tím nesetkal. Uvidíš, co ti k tomu napíší ostatní.
Díky. Ten uhyn nastal nejdříve u dvou teter. Pote jedna tetra byla misto průhledná úplně bílá. To jsem resil Preventinem. Tetra je uz ok, ale od te doby umiraji ti otici. Nove ryby jsem nekoupil. Az pred cca 14ti dny nove tri otiky. Stari uz vyhynuli vsichni krome jednoho. Tento dnesni je zřejmě jeden z tech nových. Mate mne ta cervena skvrna.
Co se tyka cisteni filtr a odkaleni - to jsem delal zaroven az po uhynu. Pred tim hlavne jen ten odkal. A to i do hloubky. Je tedy mozne, ze jsem nejak drasticky narusil to prostředí? Co nyni? Mam to vse vytahat, kompletne cele proprat a pak az po case vrátit ryby? Vubec netusim co vlastne nyni delat. Diky za radu s tou výměnou vody. To urcite udelam.
Dno a filtr jsou důležitými místy kde se usazují bakterie. Pokud oboje vyčistíš důkladně, tak může nastat problém. Proto se dělá jedno nebo druhé. Nevím jak je tomu u tebe. Jestli ten souběh nastal (pokud vůbec nastal) před těmi úhyny.
Když ale koukám na tvůj filtr, tak má celkem malý objem filtrační hmoty a je tam spíše symbolický. O to důležitější je, co se děje se dnem.
Záleží taky jestli je to dno čištěný hloubkově nebo jen na povrchu. Rozhodně nemusíš odkalovat vždy máš čistotné ryby. Já třeba odkaluju jednou za půl roku a pouze povrchově. A jsou lidi, co neodkalují vůbec.
Jak dlouho tam tedy máš ryby? Popřípadě dokupovat jsi něco přes těmi úhyny?
Vše doplněno
Filtr čistim méně. 1x3 měsíce kompletně. Jinak ano, to dno je "luxovane" prakticky vždy při vymene te casti vody. To je blbe? Myslel jsem, ze bych to mel delat vzdy.

Ještě si tam doplň od kdy ty ryby máš, čím krmíš, jaký máš filtr (jak a jak často ho čistíš).
Neodkaloval jsi před tím úhynem nějak razantně nebo neměnil dno? Příjde mi dost čisťounké.
Díky. Založil jsem tedy profil. A pokusil se vyplnit, co vim.
Jak píše ctibum z tohohle infa nelze nic moc poradit. Snad jen abys měnil méně vody (např. 1/3) ale častěji (každý týden). Teď když máš problém, tak neuškodí ani výměna obden.

...jeste foto
Otíci jsou obecně náchylní, nicméně bez informací o akváriu ti nikdo nic bližšího nepoví. Zaregistruj se, založ a maximálně vyplň prezentaci nádrže s aktuální fotkou. Pak půjde něco vymýšket...
0 03.01.2020 10:27 Petr Prosím, dokážete mi poradit, co to je za nemoc či jiný problém? V akvariu mi umírají otíci. Mám je tam spolu s neonkami a tetrami prusvitnymi. U těch mi umrely v posledni době též dvě. Vodu cistim do 50% 1x14 dni, filtr mam na plno. Co s tim? Otik mel na brichu cervenou skvrnu.
Diky za radu.
- utratit, alimentárni problém

0 01.01.2020 13:47 Havel0303
-odlovit a léčba eSHa 2000, třidenni kůra by měla stačit, jeví se to jako zánět, přesněji bez vyšetření nelze určit
- trochu to chce zapracovat i na akváriu, viz jiná vlákna



Všimli jsme si toho v sobotu.
- Jak dlouho to má? Udělejte foto detail oka,

Zkus zřídit prezentaci nádrže a výplň co nejvíc údajů.
Předběžně bych usuzoval, že nemoc se bude jmenovat "špatná kvalita vody kvůli nevhodné osádce v malém objemu," ale můžu se plést. Fotky a příspěvek tomu předběžně nasvědčují.
Než se vyjasní, co a jak se v akváriu děje a stalo, měň obden 1/3 objemu vody za čistou odstátou na pokojovou teplotu. To by mohlo tomu oku poněkud ulevit.
0 01.01.2020 12:15
Dusan [2] 

Dobrý den,omlouvám se že odbočím,ale mám velkou zdravou samici mecovky,má narostle oko velikosti hrašku a na konci zdravé čistě oko,nemá zakriveni páteře ani zjezene šupiny atd.potravu přijímá,akva jsme kompletně čistíli před 3 týdny před tím byla v pohode,voda má 26 stupňů ostatní rybky 8neonek,6 zivorodek,1samec mečovky,1ancitrus jsou v pohode akva je 50l.na netu jsem našel jen nemoci s ostatními příčinami,víte někdo co to je,dík za info,Dušan.
Tvrdost není OK, s tím souhlasím...ale nemyslím, že tvrdost je problém...
Ta tvrdost asi nebude ok, skalára a obecně všechny amazonské ryby chtějí měkčí vodu. Sežeň si někde dešťovou nebo z RO. A taky prozatím zkus zintenzivnit vzduchování.
No3-10, No2-0, voda tvrdá 20°, pH 7,2. A kapkové testy nemám.
Ok. Jaké tedy jsou hodnoty vody?
Samozřejmě ne, vodu jsem měnil zezačátku každé dva dny, pak každých pět dní. Nejdřív 50, pak 30%. Těch 20% jsem měnil den po vpuštění skalárů.
Dle testu JBL voda v pořádku.
Co měřil test JBL? Co je podle tebe voda v pořádku?
Jsem toho názoru, že to určitě není ze stresu z přepravy. Možnosti jsou: otrava dusíkatými látkami, případně reakce na příliš velkou změnu pH vody. Mají zarudlé žábry? Máš kapkové testy na amoniak, dusitany a dusičnany? I na pH?
JO! podle obrázků je to přesně ono, jak se s tím prosím bojuje?
Já si myslím ,že to jsou Camallanus (vlasovec střevní - červi - hlístice)

Ahoj, pomůžete mi prosím identifikovat parazita lezoucího z řitního otvoru Toníka?
ještě mohu dodat, že jsem dnes pozorovala bělavé výkaly a samička nám dost ztmavla. Myslela jsem na bičíkovce, ale nikde jsem nenašla informaci nebo fotku takovýchto ostnů. I obrázky tasemnice vypadají jinak.


Dobrý den, máte info ohledně hubnutí ryb ? čím by to mohla být příčina ? koupil jsem 12 polozobánek s toho mi zmizelo z ničeho nic 7 ks a pak u 2 jsem zjistil ,že plavali schované , ploutve splasklé a hubli pak umřeli a ted mam 3 zatím pohoda papají plavou akorát ta jedna je taková pohubla . A od jiného druhu jsem měl jednu která zhubla ,že byla jak placka divné jedině ,že plavala s ostatními jedla a nic na tom ,že by byla nemocná nebylo jen jak placka a vyboulené oči . Bojím se ,aby náhodou tubera .
- z těch fotek se toho moc vyčíst nedá
- odlovit, levou rukou podebrat dlani rybu mokrou rukou, pravou vyfotit, záležitost minuty

0 28.12.2019 14:20 And3a – Ploutev




Zdravím všechny. Doufala jsem, že na to nedojde, ale už si opravdu nevím rady.
Skalár - mám ho cca 1 rok, plave v pořádku, žere, je aktivní, ale udělalo se mu "něco" u ploutve. Je to téměř nemožné normálně vyfotit (nemám ani dobrý foťák se zaostřením).
Přijde mi však, že se mu tam dělá nějaká bulka těsně před ploutví a okolí kolem ploutve je takové "rozlezlé", zkrátka ne tak pěkně zacelené jako u ostatních ryb.
Přečetla jsem si už kde co všechno o nemocech akvarijních ryb, ale nemám tušení, co by to mohlo být. Separovala jsem ho do akvária 150 l - je tam zajetý filtr i pár rostlin (s akvárkem nemám zatím žádné plány, takže mi nevadí ho pak založit znovu, pokud se infikuje nějakou nemocí).
Je mi smutno, jestli ho nevyléčím, je to můj nejkrásnější a největší kousek v akváriu. Chtěla bych mu dát šanci. Neměl by někdo nějaký tip, jak ho léčit?
Děkuji a přikládám fotky, ze kterých netuším, jestli půjde něco poznat.
Přidat reakci
1 ...... [15] ...... 227
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 196123x