Co je to za nemoc?
Vodnatelnost. Způsobena bakteriemi v břišní dutině. Dá se léčit antibiotiky. I když v tomto stadiu už dost těžko. Pravděpodobně zapříčiněno dusíkatýma latkama NO2 NO3. Colisa Lalia na to dost trpí.
0 17.01.2020 09:19 Rastosl – Nafuknute brucho
Jedině uhynulou rybku odnést někam kde ti řeknou co to je za nemoc, léčit něco, když nevíš o jakou nemoc jde neni moc dobry. Léčiva ještě více podlomí imunitu ryb.
Ale chápu bezradnost, taky bych zkousel vše.
Uhynulé ryby se musí vyndavat z nádrže. Snad se ještě někdo ozve a poradí o co by se mohlo jednat.
V akva se hrabu jen ja, no vecer jsem tam kapnul 11kapek esha2000 bo nic jineho stejnak nemam, tak uvidime jestli neni pozde nebo co, tu prohnutou jsem vcera uz nenasel, tak nekde preplula do kytek, nic nemeni to, ze jsou ryby skoro bezbarve, lekave a nez nejaka posla, tak jezdila roztrepane hore dole
Byl to jen tip. Maji rybky na těle vředy? Měnilo se něco v akváriu? Když se žena nebude hrabat v akvárku nic ji nehrozi.
Hodně nemocí se projevuje stejně a špatně se to pak určuje.
Jj uz jsem ty onemocneni 2x prolizal a nejdriv jsem myslel plisne, ale tak rychly nastup smer tuberkuloza...boha proc zrovna to nejhorsi...ma antibakterialni zena nebude nadsena...zajimave ze krevetky a sneci nijak rychle nezdechaji, vsak je to rybi nemoc
Koukni na tuberkulozu ryb. Hodně príznaků je podobnych co u tebe. V prvotních fázích je blednutí, odmítání potravy a oddělení od hejna atd.
Tak dnes dalsi, prohnuta do luku a dalsi ztratila barvu, rychly konec me akvaristiky
Výměna 5 litrů se mi zdá málo. Dal bych 1x týdně 15 litrů a zkažené krmení, nevím, já krmím i 5 let starym sušenym a v poho.
Zdar, z niceho nebo nevim z ceho mi zacly umirat espei, vcera jsem papirkem meril a nic neobvykleho, zdaji se mi lehce nasedle jakoby mene barevne. Od svatku menim 5l co 3dny a posledni krmeni nesnedly ani svou obvyklou davku. Napadlo me vadne mrazene krmeni nebo po pulroce zkazene tetrarubin susene. Rybky jsou roztekane a trepave...lepsi foto se mi nepovedlo
Starší reakce
Vida, tuhle informaci jsem z literatury nevyčetl, žil jsem v přesvědčení, že to je jedna z mnoha druhů plísní. Díky.
_ucx_ napsal: krupice je plíseň (resp. jedna z forem plísně)
Krupice
není plíseň. Krupičku způsobuje kožní parazit kožovec rybí, což je nálevník, a plíseň je něco úplně jiného.
Já bych doporučil krom léčby zaměřit se na kvalitu prostředí (o těch zázračných lahvičkách to opravdu není). Plasty pryč a místo nich rostliny. Tím bych začal.
Klaudia napsala: Rybky sme dali do akvária až po vyše tyzdni od založenia.
No právě:
www.akvarijni.cz/…
Klaudia napsala: Keď budem teda meniť tu vody je potrebné zakaždým pridávať roztok na úpravu vody? Nakoľko žijem v Írsku tu som esha nikde nenašla .
Roztok na úpravu vody ne, to je k ničemu. Léčivo ano. V nouzi jde použít i Acriflavin nebo dokonce snad i kuchyňská sůl, ale účinnost bude horší a vedlejší účinky taky.
Klaudia napsala: Aká teplota je teda najvhodnejšia momentálne?
Krupička nemá ráda teploty nad 27 °C. Problém je, že neonka obecná taky ne. Takže asi léčit zvlášť molly a zvlášť neonky.
Klaudia napsala: Pridávam fotky kde je vidieť čo mi odporučili tu v obchode
Zkusit lze ten "Anti white spot". Pokud nezabírá, tak dvojnásobné dávky a vedle toho dál shánět eSha 2000 a eSHa exit.
Klaudia napsala: Pred rokmi som mala akvárium no žiadne takéto veci okrem tej modrej vodu som nikdy nepouzivala a nikdy som žiadne problémy nemala.
Inu, všechno je jednou poprvé.
Rybky sme dali do akvária až po vyše tyzdni od založenia. Majú to aj iné rybky ale nie až v takom rozsahu. Dokonca neonky na ktorých to bolo vidieť ako prvé už nemajú . Ale pár malých gupiek už áno a jeden samček. 3 samičky nemajú absolútne nič. Keď budem teda meniť tu vody je potrebné zakaždým pridávať roztok na úpravu vody ? Nakoľko žijem v Írsku tu som esha nikde nenašla . Aká teplota je teda najvhodnejšia momentálne? Pridávam fotky kde je vidieť čo mi odporučili tu v obchode či to má vôbec význam používať nakoľko vôbec nepomáha. Pred rokmi som mala akvárium no žiadne takéto veci okrem tej modrej vodu som nikdy nepouzivala a nikdy som žiadne problémy nemala. Ďakujem
- přelečit se musí celé akvárium, nejen postižené ryby
-
1. založ si prezentaci
2. krupice je plíseň (resp. jedna z forem plísně)
3. ryby v nádrži příliš brzy po založení => z toho plynou lehčí formy otravy, pravděpodobně dusitany. Bohužel ty lehčí formy otrav nabourají těm rybám imunitu a ryba se pak neubrání celé řadě chorob a parazitů
4. měň vodu, měň vodu, měň vodu. co nejvíc a co nejčastěji, následující dva týdny tak 50 % každý den, pak už můžeš zvolnit a denně měnit jen třetinu
5. ta ryba je napadená hodně. přelovit do nějaké léčebné nádrže a aplikovat eSHa 2000 a eSHa exit (obojí zároveň)
6. špatná zpráva: v následujících dnech tu krupičku pravděpodobně najdeš i na dalších rybách
0 07.01.2020 21:21 Klaudia – Je to krupica alebo pleseň
Dobrý večer. Pred necelým mesiacom sme si zriadili akvárium. Mám tam gupky dokonca už aj malé, Molly a neonky. Pred vyše týždňom možno aj dva začala mať jedna nekonal biele bodky no uz aj umrela ale má to už aj jedna Molly ale veľmi veľa. A dokonca jeden samček gupky a mám pocit aj zopár malých gupiek. Už som pred týždňom aj kúpila liek na krupicku no nepomáha vôbec. Aj teplotu som zvýšila ale nemám pocit že by sa niečo zmenilo. Viete mi poradiť prosím či to je naozaj krupicka alebo niečo iné alebo ako to vyriešiť. Ďakujem
- zvedněte teplotu 27, uvidíte reakci zda přijmou krmení, ostatní nemá cenu zatím řešit pokud jsou ryby 3 týdny bez jidls
- pokud začnou jist, pak podle výkalů určujete, hlavně ty ryby nehonte k teplotám které tu byly uvedeny, to nedají, mají už tak oslabenou imunitu
- žádné hovězí srdce
VladimírH napsal: Díky za radu. Teplotu trochu ještě zvýším, ale nechci aby se mi rozbujela řasa.
Je nutné si vybrat, co má prioritu. Taky existuje varianta "léčebná nádrž", tam řasy nevadí, naopak.
VladimírH napsal: Do přílohy jsem přidal fotku a vypadá to na tu tasemnici. Mohou se tím nakazit jiné rybky?
Mohou. Jiné cichlidy určitě. Tetry a sumečci spíš ne. Ale já si z té fotky pořád tasemnicí nejsem jistý, doporučuji si to co nejlépe prohlédnout, ideálně po odstranění z nádrže po odpadnutí. Aspoň pod lupou (mikroskop by byl samozřejmě lepší).
VladimírH napsal: Léčbu mohu zkusit, ale když nežerou tak nevím jak jim tu léčbu podat, stačí jen to přidat do vody v nádrži ?
V návodu se píše, že se to má přidávat do vody (a jak). Jenže pro tebe je to nejdůležitější právě ve střevech těch ryb. Ono se to tam taky nějak dostane, ale rozhodně v daleko nižší koncentraci a spotřebuješ výrazně víc léčiva. Ovšem jinak to tam nedostaneš, takže ti vlastně nic jiného nezbývá.
Gdex by měl údajně být šetrný i k rostlinám a nitrifikačním bakteriím, ale kdo ví. Určitě bych si zkusil před aplikací vyždímat filtr do nějakého kyblíku a nějak v něm nechal cirkulovat vodu a po ukončení léčby a výměně vody bych tu špínu znovu prohnal filtrem; nebo jestli máš externí, tak bych ho odpojil od nádrže a hadicí "vyzkratoval", aby ta kultura přežila s co nejmenšími ztrátami.
A opět výrazně doporučuji ke zvážení variantu "léčebná nádrž", pro skaláru stačí třeba i velký 30l kýbl od Kerastuku (+ topítko a vzduchování) a denně tam měnit třeba třetinu vody.
VladimírH napsal:Neměla by tasemnice způsobovat spíše větší žravost
No já si právě taky myslím, že měla a proto doporučuji detailnější prohlídku, může to být i střevní výstelka (a tedy bičíkovci). Nicméně může to být i jinak -- stres způsobil, že ještě nezačali žrát a zároveň snížil obranyschopnost organismu proti těm parazitům.
- použijte eSHa exit, tři dny léčba, čtvrtý den eSHa 2000 pouze dávku prvního dne
Díky za radu. Teplotu trochu ještě zvýším, ale nechci aby se mi rozbujela řasa. Do přílohy jsem přidal fotku a vypadá to na tu tasemnici. Mohou se tím nakazit jiné rybky ? Léčbu mohu zkusit, ale když nežerou tak nevím jak jim tu léčbu podat, stačí jen to přidat do vody v nádrži ? Neměla by tasemnice způsobovat spíše větší žravost, ale možná u ryb to asi funguje jinak než u savců.Ještě jednou díky za radu.V.
Tak tohle krupička není. Ta se projevuje větším množstvím ani ne milimetrových teček - ryba vypadá jako posypaná krupicí. Tohle jsou souvislé větší skvrny. Na konkrétní diagnózu si netroufám, na to jsou zde jiní.
Ucx ti podal vyčerpávající odpověď. Jen doplním že s největší pravděpodobností půjde o bičíkovce spironucleus nebo hexamita. Léčba není nejlevnější ale dá se to vyléčit.
Máš fotku? Jsi si jistý, že to je skutečně výkal jako takový (resp. střevní výstelka) a ne třeba tasemnice? Ta vypadá nějak takto:
rybicky.net/k/forum/763222.jpg nebo
rybicky.net/k/forum/763222_4.jpg
Tasemnice by nebyla ten nejhorší případ, rozeznáš jí pouhým okem a léčba je poměrně jednoduchá, mně zabralo na krmivo několikrát nakapat Esha gdex, léčba možná i ve společenské nádrži. Další možnost jsou přemnožení bičíkovci, ale to se někdy napraví samo. Největší svinstvo jsou asi Kapilárie, tam je radikální postup nutný. Počti si třeba tady, sice je to o terčovcích, ale zrovna v tomhle mezi nimi a skalárami moc rozdílů nebude:
rybicky.net/clanky/525-vnitrni-paraziti-u-tercovcu
Že ryba po přestěhování měsíc nežere, to se stává ale i jen ze stresu z nového prostředí. Občas pomůže opravdové maso namísto granulí, třeba namleté hovězí srdce. Jo a jestli můžeš, přitop. 24.5 °C je fakt málo i pro zdravé skaláry, šel bych tak na 26 - 27 °C u zdravých a při léčbě nebo karanténě u skalár i na 33 °C (ale pomalu, ohřívat třeba jen o dva stupně za den a totéž po skončení při poklesu).
0 06.01.2020 19:03 Vladimír – Prazit skalár ?
Zdravím zkušené chovatele a prosím o radu. Mám společenské akvárium Lido 200l. hustě zarostlé,CO2,1x denně hnojené,teplota 24,5 Celsia. Akvárko je založené před 2 1/2 měsícem a každý týden vyměněna 1/2 vody. Mám nově tři skaláry a již od zakoupení před třemi týdny mi nežerou.Zkoušeny vločky,granule,tablety mražené artemie a nic.Tak tmavá si občas vzala nějakou vločku, ale teď už taky nic.Od včera pozorován dlouhý bílí výkal u dvou z nich.Hledal jsme nějaké informace na webu a asi se jedná o parazita, ale informace jsou kolikrát tak protichůdné, že nevím. Ostatní rybky (tetry) v akváriu jsou v pohodě a baští jak o život.Díky za pomoc.V.
Zkus vyfotit jen tu rybu. Sůl a teplota 30 může pomoci. Ale akva bez rostlin a silné vzduchování.
Z té fotky se to poznat nedá a nemáš tady ani prezentaci, ze které by byly patrné podmínky v akváriu. Zkus to vyfotit detailněji a založit prezentaci. Na krupičku teplota a sůl nemusí stačit. Vhodnější je eSHa Exit v kombinaci s eSHa 2000.
- odstátá voda je pro mnohé pojem, že ji musí nechat i 24 hodin odstát, nebo i prevařit(mnohdy nešťastná internetová informace)
- odstátou vodu lze považovat už od 1 hodiny, kdy se uvolní některé prvky z vody
- samozřejmě je to o čistotě o které jste již zmiňoval, ale i o prostředí ve kterém se to provádí
- výměny vody proto raději přimo
lacewings napsal: - temperováná voda (jak často uvádím) , neznamená odstátá
Tenhle rozdíl (stejně jako jeho Vaše časté uvádění) mi, bohužel, unikl. Rozumím, co je temperovaná voda. Co se tedy rozumí vodou odstátou? Já tyhle pojmy doposud zaměňoval. Tím jsem možná nechtěně dal několika lidem jiné doporučení, než jsem mínil.
Děkuji za upřesnění a omlouvám se, že otevírám něco, co je asi již všem ostatním zřejmé.
- temperováná voda (jak často uvádím) , neznamená odstátá
- ve specifických případech, kdy i zbytkový chlor může působit na druh onemocnění, je nutno použít vodu odstátou
- běžná výměna, jako v tomto diskutovaném případu, se provádí přimo
- jedná se tedy o dva zcela odlišné případy na přítomnost chloru a jeho vlv
Rozumím. Na druhé straně, když je neodstátí vody těch pár hodin relevantní barierou před kontaminací, bývá zpravidla v pozadí podstatně větší problém (kvalita vstupní vody, prostředí, ve kterém voda stojí, celková hygiena).
To samé by však, samozřejmě, šlo říct taky o teplotě vyměňované vody, kvůli které jsem to přiměřené odstátí lidem s potížemi doporučoval...
- snižuje se tím riziko kontaminace
lacewings napsal: - vodu v žádném případě nenechávat odstát
Proč? Co je na tom špatného?
- vodu v žádném případě nenechávat odstát
- chlor pusobi jako antiseptikum a jeho mnozstvi ve vodovodní řadu, je bezpečné
Děkuji moc vsem za radu.
Jinak do fotek jsem tedy vlozil kompletní akvarko. Myslite, ze je nutné jeste vice nechat zarust?
Vodu stačí natočit silnějším proudem, třeba přes sprchu. Ať se trochu točí u napouštění. Tím se odstraní většina chloru okamžitě, zbytek při samotné výměně a odstátí. Chlor je velice prchavý, chemicky dechlorinovat je v našich krajích zbytečné. Jen nechat odstát, i to hlavně kvůli teplotě.
Foto dodám, nestihl jsem dnes vyfotit lépe.
Měl jsem tam více rostlin původně, ale pročistil jsem to - v naivní představě, že tam ryby nemaji dost místa na volný "pohyb". Řasy jsem též odstraňoval.
Teď vidím, že jsem fakt udělal mraky chyb.
Budu měnit tu vodu po 5 litrech a nechám to trochu zarust.
Jinak jeste dotaz, stačí tu vodu nechávat odstat nebo mam pouzit pripravek na odchlorovani?
- měnit denně tak 5 litrů vody, cca 5 dní, je potřeba co nejvíce očistit vodu od aplikovaného Preventin, nebo použít uhli po dobu 2-3 dní a následně vyměnit třetinu vody
- přidejte rostliny, sice jste nedal foto celého akvária, ale i tak je vidět nedostatek
- krmivo máte vpořadku, teď ještě nějakou tu řasu v akváriu, to je jejich hlavní zdroj, nesmíte mít sterilni akvárium
Moc Vám děkuji za odpověď. Krmivo jsem doplnil do svého profilu akvária.
A jak, prosim, zlepšit ty podmínky a hodnoty vody? Jsem naprostý začátečník, budu rád za radu. Chci, jak psal kolega, pravidelně měnit vodu a nebudu současně odkalovat a cisti filtr. To by, podle Vás, též melo pomoci? Diky.
- obvykle k tomu dochází v důsledku porušení optimálních podmínek chovu,
- nadměrná hustota rybí obsádky, výkyvy v teplotě vody, disbalance chemických parametrů vody, nadměrná manipulace, neadekvátní výživa nebo přítomnost toxických látek,snížená imunita
- preventin vám rozhodil celé akvárium, asi jste toho aplikoval příliš, pokud se k tomu přidá z některých výše uvedených faktorů, je hned problém
- otíci jsou poměrně vnímavé ryby na cokoliv
- optimalni lečba je zlepšení podninek a hodnot vody, možná i krmiva (tazatel neuvádí)
- lze použít i léčivo eSHa 2000, ale imunita ryb se tím ještě více oslabi
No, tak to by teoreticky mohlo mit fakt souvislost. Je pravda, ze uhyn zacal (otiku) po aplikaci Preventinu. Sice prestal uhyn teter a doslo k uzdravení te jedne, ale chytlo to ty otiky.
No jo. Tak ted asi opravdu jen měnit vodu a cekat...
No to áno, ale pozor na dávkovanie. Nerád by som sa mýlil, lebo je to už asi 15 rokov čo som takto podobne odrovnal svoje ancistrusy červenými fľakmi na bruchu, ale väčšine sumcov je veľmi citlivých na liečivá, a v preventine by mala byť metylénová modř.
Do te s Otiky... ja jsem pochopil (snad ne blbe), ze to mam dat do hlavni nadrze.
Dekuji Ti moc za rady. Budu se tim řídit.
Snad se to nejak všechno vzpamatuje.
Pokud by nekdo, prosim, vedel co ten flek je, o co se jedna, budu rad za info.
A ten Preventin bol aplikovaný do karenténnej nádrže, alebo do tej s otíkmi ?
Přidat reakci
1 ...... [15] ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200522x