Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za nemoc?

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 46 Přejít na další stránku   1  
Co je to za nemoc?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 10:38 molinka Re: lacewings
Dosť ťažko to odhadnúť, ale tie ploštenky na obrázkoch sa mi zdajú dosť veľké, ja neviem, koľko mm majú v skutočnosti, lebo tieto dosť zväčšené. Vyzerá to ako pijavica, ale to je pohľad úplného laika...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 10:34 molinka Re: Karnal
pohybuje sa to presne ako červík, ktorý prisúva chvost k hlave a vyhrbí sa a tak ďalej. Tú prísavku má asi iba na hlave, nevidno, či je článkovaná. chodí po kameňoch aj po odkalovacej trubici. Inak, je ich tam asi pekne veľa, lebo už som zbadal 5 ale vždy mi ujú, keď ich chcem nafilmovať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 10:23 Žena Karnal [196] Re: molinka
Jak ten červ vypadá? Má článkované nebo hladké tělo? Jaký mají tvary konce - jsou trojúhelníkově rozšířené nebo je tam nějaká přísavka, či končí špičkou? Jak se pohybuje ve vodě a na podložce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 10:20 Žena Karnal [196] Re: lacewings
Ploštěnka se plazí a neplave, nepřichytává se hlavou - ten popisovaný způsob pohybu neodpovídá. Není to nějaký druh pijavice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 10:14 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: molinka
- www.krevetkus.cz/…
- www.google.cz/…

-Podívej se na ty odkazy a napiš zda mají něco společného s podobou těch u tebe,nebo jsou identické - stejní
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 10:05 molinka Re: lacewings
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak sa mi to podarilo! Na rybách žiadne červy ráno neboli...Začala som odkalovať a na trubici vidím pohyb. Bol to tenučký biely červík, ktorý sa presne tak pohyboval ako tie červíky čo žerú listy na stromoch. Teda "vyklenul" chrbát a zadná časť sa pritlačila k hlave, potom sa dvihla hlava do výšky a natiahol sa dopredu prichytil... ledva som ho z trubice odlepila, hrozne sa drží hlavou. Mám ho odfoteného na papieri! Zvláštne, že keď bol na na trubici v akvarku a pohyboval sa, bol biely skoro priesvitný a keď som ho dala na papier, alebo aj do pohára s vodou je hnedý, dokonca sa zdá, že je trochu plochý. Keď sa naťahoval mal aj 1cm, teraz keď je zľaknutý má asi 2mm. Prosím, skúste pozrieť ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.02.2017 23:30 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: molinka
-nic nevymýšlej ,ulov červa , nad ničím jiným neuvažuj,
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 23:27 Muž Driv3r [236] Re: molinka
Na bakterie se těd vyprdni. Měn vodu denně´ nebo se nedoplatíš až zjistíš co to je a vyléčíš to můžeš řešit bakterie.A sůl jak psal JoKa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 23:22 molinka Re: JoKa
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 23:21 JoKa Re: molinka
Osobně ani ten nitrivec moc nemusím. A neříkám mu zázračná vodička...
Nic proti němu nemám, ale VŽDY jsem se obešel bez něj... Pokud ho ale už máš, tak proč ne... Zase tím nic nezkazíš...
Bohužel, taková vodička neexistuje. Kdyby ano, byla by vyprodaná... :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 23:17 molinka Re: JoKa
áno, ja viem, nitrivec... a neexistuje nejaká šikovná vodička, ktorá by zaberala na vonkajšie parazity všeobecne? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.02.2017 23:16 JoKa Re: molinka
Sůl rozhodně neuškodí, tady spíš naopak. Vodu měň. Baktopurem si načala nitrifikaci. Budeš jí muset suplovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 23:14 molinka Re: lacewings
Dobre, už tam nič nedám, budem čakať či pomôže soľ a výmeny vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 23:13 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Driv3r
-stačí název ,nekopíruj text ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 23:12 molinka Re: molinka
Tak vám zatiaľ všetkým ďakujem a uvidím čo bude zajtra. Martina :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 23:11 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: molinka
-hlavně tam už nic nedávej a rady z prodejen si vždy můžeš zde ověřit ,

-cca.měsíc co byl nákup, tedy zhruba inkubační doba od cca 18 dne, asi tak bych začal, pokud se chce někdo další zapojit
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 23:06 molinka Re: Driv3r
Ploštenky to nebudú asi, nie sú ploché. Ale farby by zodpovedali.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 23:04 molinka Re: JoKa
ach jaj, ale aj tak som sa aspoň niekam dostala, aspoň niečo sme vylúčili.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 23:02 Muž Driv3r [236] Re: lacewings JoKa
ok jen hádam, Nepředpokládám že měla možnost živého krmeni (pijavky) nebo Ploštěnky

Různé druhy ploštěnek (Turbellaria) si do akvária zaneseme s nedostatečně propranou živou potravou, případně i s novými rostlinami. Ploštěnky jsou červi s plochým tělem, velcí do 1 cm, barvu mohou mít šedou, bílou, hnědou i načernalou. V akváriu se množí velmi rychle a často o jejich přítomnosti nemáme ani tušení, neboť se shlukují v substrátu pod kořeny rostlin i pod kameny, odkud vylézají až navečer a za tmy. Pohybují se lezením po podkladu a po skle. Živí se různými zbytky i živou potravou, kterou k sobě přilepí, čímž mohou být v noci nebezpečné i pro potěr a malé rybky. Jen nahazuju návrhy Tak na mě hned nekřičte:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:59 JoKa Re: molinka
Ti ani omylem. Na to si můžeš vsadit... Kotevní zřejmě také ne, maximálně nějaký kmen, který jsem ještě neviděl. To ale neznamená, že to být nemůže... Kdybych měl dnešek shrnout, tak můžeme jednoznačně vyloučit léčbu baktopurem a žábrohlísty... Bohužel i tunu dalších a další tuna zůstává...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:59 molinka Re: lacewings
No, to je dobrý nápad, skúsim to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:57 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: molinka
-pokud propadávají sítkou ,vem punčocháče silonky ,rozstříhni je a dej dovnitř sítky,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:54 molinka Re: JoKa
Zhaslo mi akvarko, ale zajtra sa o to pokúsim, dúfam, že zase červík neodpadne. Takže myslíš, že žiabrové červy to nie su?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:52 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Driv3r
-NE zcela určitě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:50 JoKa Re: Driv3r
Ani omylem!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:49 JoKa Re: molinka
Jestli máš děti, tak látkovou plenu by si doma mít mohla. Namoč jí do vody (stejné teploty jako v akváriu, nebo rovnou v akváriu, to je jedno). Chytni síťkou a polož rybu na tu plenu. Také to jde, jen bacha, ať ti neuskočí na zem...
Výsledek bude stejný, jen si tu rybku "jisti" tou plenkou....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:46 Muž Driv3r [236] Re: JoKa, lacewings
co tohle? žábrohlísti (Dactylogyrus, Gyrodactylus) Jsou to velmi malí, tencí červi (motolice) velikosti od 0,2 mm až do 2 mm, napadající převážně žábry ryb, ale také se mohou usazovat na těle a ploutvích ryb. Napadení se projevuje špatným, zrychleným dýcháním, lapáním po vzduchu, žábry jsou silně prokrvené a skřele odstávají. Může se objevit až mléčné zabarvení pokožky (parazit vylučuje lepivý sekret), ryby se otírají o dekoraci. Ryby při silných nákazách přestávají přijímat potravu, slábnou a hynou. Žábrohlísty mohou ryby trpět velmi často, aniž by došlo k vyvolání zřetelného a výraznějšího onemocnění. Při jakémkoliv oslabení ryb dochází k intenzivním opakovaným invazím, u drobných druhů a plůdku pak nastává hromadný úhyn za příznaků dušení. Z mnoha druhů domácích i tropických žábrohlístů jsou některé živorodé, avšak většinou se vyvíjí z vajíček, kdy se po několika minutách vylíhlá larva pomocí přísavky nebo háčků na příchytném disku na konci těla přichytí na hostitele. Larvy, které nenajdou hostitele, odumírají přibližně až po 8 dnech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:44 molinka Re: lacewings
sieťkou, už viem čo je fajfka, ale musím si ju kúpiť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:43 molinka Re: JoKa
aha, tak to si musím kúpiť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:43 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: molinka
-musíš to zkoušet, čím to chytáš
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:42 JoKa Re: molinka
www.juwelakvarium.cz/… Toto je fajfka.

Vnější je venku...

A nemusíš mu psát, co si psala mě. To nejsou vzkazy, on čte, co tady píšeš... ;-)

OT
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:42 molinka Re: lacewings
akurát som JoKa písala o fajfce :-) všetky ryby a rastliny mám z akvaristiky... niektoré som pridávala, asi pred mesiacom. Aj som im to bola povedať, ale oni sa aj urazili, že majú všetko v poriadku. No ale neviem, či sedia pri akvarkach a čumia do nich hodinu denne ako ja. Teraz trochu problém s češtinou :-) Vnejší je ten čo je vo vnútri alebo vonku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:38 molinka Re: JoKa
jasné, že nie pinzetou vyberať z akvarka, myslela som toho červíka z ryby ;-)
Čo je to fajfka? Také asi nemám. Inak, keď som pred pár dňami lovila tie ryby, aby som ich na mokrom uteráku odfotila, vždy pri tom červík odpadol, takže nebolo čo fotiť...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:35 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: molinka
- no to je pak těžké, nech si tu rybu ve fajfce s trochou vody,s tou tyčinkou do uší to sundáš určitě a nemusíš na to šahat, udělej to postupně u všech,jednoho vyfot na černé podložce
-bude to nějaký druh vnějšího parazita, nedávala jsi ryby nebo rostliny z akva prodejny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:33 JoKa Re: molinka
Ne pinzetou, ale fajfkou ji z té síťky vylovit. V té fajfce uděláš fotky, jaké si vzpomeneš i mobilem... Častokrát se červ té ryby i pustí, asi "vycítí", že je ryba ve stresu... A když ne, tak ve fajfce oddělíš červa od ryby už snadno...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:29 molinka Re: lacewings
Zdá sa, že červík je skôr špicatý na konci. Teraz je jeden biely na jednej neonke a jeden hnedočervený na druhej neonke. Včera napríklad boli traja na troch rybách ale do rána odpadli. Voda nie je zo studne, ale z vodovodu Bratislava. S lovením mám hrozný problém, hrozne sú divé a aj keby sa mi to podarilo, ja by som to nedokázala pinzetou vybrať, brrr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:23 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: molinka
-na fotky jsem koukal ,ale podle toho vzhledu ti vyjmenuji z hlavy xxxxxxxxxx
-popis ,je to článkovité,konce jsou zaoblené ,špičaté,
-jinak co ti brání to zkoušet odlovit ,dát do fajfky rybu a červa pinzetou sejmout
-kolik těch červů vidíš
-máš studnu?,nebo kde bereš vodu
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:16 molinka Re: lacewings
no, ono to je zložitejšie s tými červami. Pred asi 4 dňami mala 1 neonka hnedočerveného červíka 1-2mm prisatého na oku. Odpadol... včera a dnes sa objavil na jednej biely tenký rovnakej veľkosti a na druhej rybe červenohnedý tenký rovnakej veľkosti. Ráno ich nemajú, večer áno a tak... Skús prosím pozrieť fotky, ktoré som asi pred hod. prikladala. Ďakujem veľmi pekne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:12 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: molinka
-chvilku tu vydrž a popiš mi toho červa
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 22:06 molinka Re: JoKa
Ďakujem, soľ je už tam a druhú dávku liečby už nedám. Asi mi nič iné neostáva len každý deň meniť tretinu vody a čakať čo sa bude robiť...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 21:52 JoKa Re: molinka
Zasol hned, jak jsem psal... Odeber trochu vody z akva, tu zasol, dobře rozmíchej a do akva vrať... Zitra, až budeš měnit, tak znovu, stejná koncentrace...

Podle fotky vidím větší bestie, než 1-2 mm, ale možná fotka zkresluje... Jak říkám, nevím, nikdy jsem to neviděl... Ale baktopur fakt nepomůže. Okamžitě zastav "léčbu"...!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 21:47 molinka Re: JoKa
Ďakujem za odpoveď. Myslíš, že je to veľké na tie kotevní červy? Má to asi 1-2mm. Hneď zajtra idem meniť polku vody, tak uvidím čo ďalej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 21:40 JoKa Re: molinka
Na kotevní červi je to moc velké. Navíc, ti jsou relativně běžní. Ty by tady poznal tucet lidí... Tohle je něco opravdu jiného, nikdy jsem to neviděl, ani na netu...

Poslechni Romana. Postižené ryby pryč, pokud se nějaký z těch červů pohybuje na dně, tak odsát... Možná by nebylo od věci dno vyluxovat (důkladně odkalit), píšeš že se uvolňují, odpadávají, možná tím nějakého sebereš. Nitrifikace je stejně v kopru, nemáš co ztratit... Měnit půlku vody ob den a doufat...

Tím baktopurem si tomu skutečně nepomohla...

Dodám jen, důsledně desinfikuj veškeré nářadí, se kterým v akváriu pracuješ...!

Edit: ještě mě napadlo, zasolit vodu. Polévková lžíce na 50 l nové vody, dobře rozmíchat bokem, nikoli v akvu... Ta sůl nutí ryby vytvářet větší vrstvu ochranného slizu. Když už nic jiného, tak minimálně znesnadní život čemukoli, co se chce na rybě chytit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 21:28 R Muž romant [27987] Re: molinka
Zlikviduj opostižený jedince a zbytek osádky jenom sleduj, toť moje rada.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 21:26 molinka Re: romant
No, asi idem na to, neboj, ja tam statočne nalievam pri výmene vody nitrivec a všetky zázračné vodičky ;-) Len sa bojím, že tam môžu byť vajíčka tej potvory, teda, ak sa tak rozmnožuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 21:19 R Muž romant [27987] Re: molinka
"Výborně" hmm právě jsi odpálila většinu funkčích nitrifikačních bakterií. Proč proboha lidi nečetete ty návody, to je to tak těžký? :-( Vyhoď ty postižemný jedince a začni měnit denně vodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 21:15 molinka Re: romant
Ano, je to baktopur direkt, nie obyčajný :-| Ale mám strach, že keď pomaly všetky pokapú a kúpim ďalšie, znovu to chytia. Môže to byť zavlečené v celom akvarku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 21:12 molinka Re: JoKa
Ďakujem za odpoveď, aj ja o Baktopure pochybujem... už som prečítala všetko možné na internete a mám aj tú brožúrku od sery a dosť sa to podobá na tie Lernaea preložené ako kotevný červ. A na to Baktopur je. Ale podobne vyzerajú aj rybie červy na ktoré sa používa zase niečo iné. Už neviem čo s tým.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 21:10 R Muž romant [27987] Re: molinka
Tak hlavně že je "léčíš", jsi klasicky ulovena. :-O Co se píše v návodu Bctopuru, tedy máš kliku že to není direct? Přestaň řešit nějaký dvě neonky za 30,- Kč a načínat si stabilitu celýho akvária, nikdy se nikomu neopodaří zachránit všechny živočichy, někteří jsou holt předurčeni k předčasnějšímu skonu a stejně tak bych k těm postiženým jedincům přistoupil a zbavil se jich. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 21:04 JoKa Re: molinka
Opravdu nevím co to je, osobně jsem to nikdy neviděl, ale jestli ti na tohle dali bactopur, tak těm prodejcům postav pomník... Skuteční znalci... tone tone tone

To je snad vidět na první pohled, že to není bakteriálního původu, ne?!?

Edit: povedlo se ti to zachytit vcelku pěkně. Asi by nebylo od věci, až se to jednoznačně identifikuje, dat fotku do zdejšího atlasu. Někomu dalšímu by se to mohlo hodit...
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [46] ...... 227

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 198239x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9148-co-je-to-za-nemoc?od=2251