Co je to za nemoc?
Chcípne, je to u závojnatek běžné. Nepamatuju si to přesně, je to už dlouho co jsem o tom četl celý článek, jde o degenerativní deformaci obashu tělní dutiny, plynového měchýře. Nevím přesně procento, ale veliká část závojnatek na to hyne. Projevuje se to v určité velikosti a nedá se s tím nic dělat. Do té doby jsou ryby normální, ale pak se projeví problémy s rovnováhou a chcípnou.
0 23.12.2008 18:49 Tobiska22 
a jak sem tu moju mrtvu mecovku vytahla tak po sobe mela obrovské bílé fleky.co to je???
Děkuji všem.
Dám vědět jak to dopadlo.
0 23.12.2008 16:17 xx – Re: jirkap
Vyzkoušej to co píšu v 13:05:50 a uvidíš. Když to nezabere, nedá se nic dělat. V každém případě to dělej v karanténě se vzduchováním a bez filtru.
Rostliny mám stále stejné.
Léčil jsem to ve společné nádrži ze strachu před rozšířením nákazy. Karanténa je řešení, nenapadlo mě však léčbu zkoušet odděleně. Vím pro příště.
Velikost bublinky je asi 1 - 1.5 mm. Její tvrdost jsem nezkoušel. V úvodu jsem psal že má dnes nad okem jakoby takovou kuličku - průhlednou, trošku mléčnou. Vypadá to jako jikra - hladké. Ty ostaní jsou už spíše bílé a hrbolaté.
Léčím je už přez měsíc. S pauzama.
0 23.12.2008 14:30 xx – Re: jirkap
Takže ryby byly postupně léčeny všemi těmi přípravky ve společném akváriu? Rostliny to přežily nebo tam máš nové?
Když příště zjistíš, že to není rychlé napadení většiny ryb nějakým kožním parazitem, tak ty napadené ryby odlov do karantény, udělej 1-2 pokusy o léčbu a když to nevyjde, nech to plavat. Kvůli jedné nebo dvěma nemocným rybám přece nebudeš celé akvárium opakovaně přeléčovat a ničit si rovnováhu v akváriu, imunitu dalších zdravých ryb a rostliny.
Existuje ještě jedno málo časté onemocnění které vypadá jako drobné měkké kuličky na povrchu kůže ryb. "Bublinka" velikosti kolem 2 mm je naplněná světle žlutou tekutinou a lehce praská. Je to infekční a napadené ryby se obvykle utratí. V počátečním stádium občas pomůže rybu přendat do čisté vody do karantény, když to do 3 týdnů samo nezmizí, nemá cenu s tím dál něco dělat.
Mně to na té ramirézce připadá dost drobunké. Jak je to velké? Nešlo by to ještě vyfotit, nedělat kolem ty kroužky a trošku to zaostřit. Kromě velikosti by mě zajímalo, jestli je to na povrchu hladké, podobně jako třeba jikra.
Pořád nevím, od kdy ty ryby léčíš.
xx napsal: Jak dlouho je léčíš?
To jsi jim tam dával ty přípravky postupně systémem pokus-omyl po týdnu léčby nebo jsi to míchal dohromady?
Léky samozřejmě postupně. Pak vždy výměna vody.
Co filtrace - vniřní nebo vnější? Běžela nebo byla vypnutá?
Filtrace je vnější. Některé léky s filtrací, některé bez. Podle návodu.
Obdivuji ty ryby. Jestli přežily všechny ty přípravky tak přežijí i případnou lymfocystózu.
Jak jsem psal, že nejdříve jsem myslel že je to krupice, tak některé kmeny mohou být odolnější proti určitým lékům.
Za ty peníze, co jsi dal do léčby by jsi měl komplet novou a zdravou osádku ryb a ještě by ti zbylo.
Ano, naprosto souhlasím. Ale také jsem mohl všechno z akva vyndat, dezinfikovat a začít na novo, když nevím pořádně co to je za nemoc. Kdybych koupil ryby, dal je do stávajícího akva, tak by to mohlo být za pár dní to samé.
0 23.12.2008 13:37 xx – Re: jirkap
Jak dlouho je léčíš?
To jsi jim tam dával ty přípravky postupně systémem pokus-omyl po týdnu léčby nebo jsi to míchal dohromady?
Co filtrace - vniřní nebo vnější? Běžela nebo byla vypnutá?
Obdivuji ty ryby. Jestli přežily všechny ty přípravky tak přežijí i případnou lymfocystózu.
Za ty peníze, co jsi dal do léčby by jsi měl komplet novou a zdravou osádku ryb a ještě by ti zbylo.
Průběh. Z počátku jsem si myslel, že jde o krupičku, proto jsem to léčil eSHa EXIT + eSHa 2000 ve zvýšených dávkách (mám velmi měkou vodu), Sera Costapur v kombinaci se Sera Ectopur, Sera med Professional Protazol, Acriflavin. Ještě jsem také zkoušel sůl se zvýšením teploty. Měla to vždy hlavně jen ramirézka a občas se to objevilo na viejitě. Neonky bez příznaků. Vždy po léčení to z viejity ustoupilo a ramirézka to měla a má stále. Nyní při léčení acriflavinem má další tečku připomínající malou jikru nad okem jak jsem psal taková kulička průhledná, trošku mléčná).
0 23.12.2008 13:05 xx – Re: jirkap
Můj soukromý názor na věc: lymfocistóza vypadá na rybách jinak.
Podle fotky - může to být krupička (? těžko říct, chybí podrobnosti o průběhu nemoci) nebo začínající plísňové nebo bakteriální onemocnění.
Když se do týdne objeví krupička na ostaních rybách a pak ji můžeš začít léčit.
Pokud ne, pak by bylo nejlepší postižené ryby přelovit do prázdné karantény se vzduchováním a dát jim tak akriflavin podle návodu, nechat působit alespoň týden. Po 2 dnech vždycky přikápnout trochu akriflavinu a ryby nekrmit. Plísně a začínající bakteriózy to zlikviduje spolehlivě.
Napadne ještě někoho něco?
Ještě jsem našel tento odkaz:
aviaservis.cz/…
Je to rozděleno na různé formy lymfocystózy a u třetí formy se hovoří o možnosti léčení.
Na googlu jsem našel nějaké fotky choroby lymphocystis. Těžko říci zda je to ono. Na některých fotkách se to podobá, na některých ne. V popisu na
www.akvarijni.cz/… se hovoří o tom, že "během 2-3 dnů je rybka celá pokrytá velkými tuhými nádory, jakoby měchýřky". Ta ramirézka má jen ty co jsou na obrázkách. Viejita má jen jednu. Nebo to některé zmíněné léky do jisté míry pozastavily.
Nerad bych zbytečně strašil, bohužel jsou ramirézky náchylnější rybky na nemoci.
Zkuste si vyhledat na netu příznaky virové choroby Lymfocistóza (lymphocystis) a porovnat s příznaky přímo, takto přes fotografie...
stručný popis třeby zde:
www.akvarijni.cz/…
0 23.12.2008 11:59 pantheon mel sem to taky a taky me sera nezabrala, exit sem ani nezkousel, ale dopadlo to vymenou vsech rybicek :( drzim palce at s tim neco udelas a dej pak vedet jak si na to sel
...podle mne je to Ichthyophthirus multifiliis (nemoc bílích teček), ale krupička teda asi ne!...
Davídku, Ichthyophthirus multifiliis (nemoc bílích teček) a krupička jedno jest.

Nevím, nevím. Léčil jsem to eSHa EXIT + eSHa 2000 ve zvýšených dávkách (mám velmi měkou vodu), Sera Costapur v kombinaci se Sera Ectopur, Sera med Professional Protazol, Acriflavin. Nic nezabralo.
podle mne je to Ichthyophthirus multifiliis (nemoc bílích teček), ale krupička teda asi ne! prostě Ichthyophthirus multifiliis možné léčit:-> sera ectopur , sera costapur... pokud je po tomto přípravku měnit vodu přidat sera nitrivec+ sera aquatan ale to není zase tak důležité! přeji hodně štrěstí

...
Mě takto také jednou onemocněli...pomáhalo potírání penicilinem (vyndat z vody a promazat...hodně rychle!)
Starší reakce
Moje neonky to mají také, lehce bělavý nádech. Myslím že je to ok, nesmí ta ploutev být potrhaná anebo mít bílé tečky.
0 23.11.2008 09:34 Megin – Gubka - samcek

Mam problem s jednou gubkou. Od vcera sme si vsimli ze pri krmeni nejavi moc zaujem a zdrzuje sa skor v strednej casti akvaria, nesanti, nerobi rychlejsie presuny na rozdiel od dalsich gubiek. Na fotke je vidiet akoby zvacsene ziabre - alebo ako to popisat. Co to moze byt? Treba ju dat do karanteny?
Akva: 60-30-30 - 54l
Ryby: 5x gubky + 5x mlade gubky, 1x prisavnik, 2x slimak. Zalozene pred tyzdnom. Gubky so slimakmi prenesene zo starej nadrze bez filtracie.
Edit: aj ked nikto neporadil.... problem je vyrieseny - gubka je zase v normale, santi z ostatnymi

kvuli sporum bych akvárium neléčil spíše bych odlovil zraněné ryby, která by plísen mohla napadnout a ty preventivně přeléčil a nechal jim zahojit zranění v karanténě. Jinak spory plísní jsou naprosto všude, takže ty bych se ani nesnažil vyhubit
0 21.11.2008 21:51 xx – Re: Romy
Spory plísní jsou v akváriu pořád. Onemocní jen oslabené ryby, které se zraní.
Pokud to byla plíseň,spory jsou už dávno v akvišku,takže je třeba přeléčit celou nádrž.S rybou,nebo bez...

0 21.11.2008 21:03 xx – Re: jaa
Plíseň, přelovit do karantény a přidat podle návodu akriflavin nebo FMC.
Tak to je dobře,nejspíš to byla opravdu jen lehká plíseň po zranění.Do vody dej pro jistotu trochu Preveninu.Dej pak vědět,jak se to vyvíjí dál.
Je těžké říci čím máš léčit,když pořádně nevíme co to je,já soudím podle fotek,ty víš,jak to vypadá.Spíš mě šlo o to,že tím zjistíš,jestli je to plíseň,nebo ne.Při pohledu mimo vodu,třeba pod lupou se dají zjistit i parazité.Pak se uvidí čím léčit.Nepíšu,aby ses v tom rejpal,ale jen zda to jde dobře odstranit,či nikoliv.
Tak kotevní červ to dle mého nebude určitě,krupička také ne,ta je drobnější.Přikláním se k poranění,nebo počínající baktérce.Zkus ho vylovit a odtranit ten povlak.Mnohdy to pomůže s následnou antibakteriální léčbou.
No právě,fotky jsou špatné,ale i přes to se nedomnívám,že by to kotevní červ byl.Připadá mi to jako součást ploutve,spíš právě prasklý a zaplísněný paprsk,ale to můžem jen domnívat.Snad budou lepší obrázky.
S Lerneou bych nesouhlasil,i podle špatných fotek není vidět zapálení kůže kolem místa.Taktéž nic nevlaje,a bílá hmota(nejspíš plíseň),je jasně ohraničena.Tvarově také neodpovídá.Foto kotevního červa je zde.
images.google.cz/… Takže by to opravdu vypadalo jen na to zranění.
Pokud by se jednalo o zaplísněné zranění,stačilo by do vody přidat třeba Acriflavin,nebo něco jiného proti plísním.Každopádně je třeba ránu pozorovat.Pokud se jedná o Mřenku nádhernou,tak pozor,jsou to v dospělosti pěkně agrasivní mrchy.Jen v hejnu nad 5 kusů jsou klidnější.
Pořádně si prohlédni i ostatní ryby, na první pohled mně to přišlo jako krupička. A tu je nelepší léčit eSHa EXIT + eSHa 2000 (která dobře zabírá na plísně, přidává se kvůli možné druhotné nákaze plísněmi).
Přidat reakci
1 ...... [196] ...... 226
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 191457x