Co je to za nemoc?

Tak mám trochu lepší fotku. Na krupičku jsem dnes dával poprvé eSHa Exit, myslíš že mám přidat ještě eSHa 2000? Krupička je v počátku, některé neonky mají 1-4 tečky, na čichavcích není vidět, i když někteří se otírají... Všechny rybky jsou čilé, potravu přijímají normálně.
Tak z těch fotek nepoznám nic ani já a to už je co říct.

Ono když probíhá léčba krupičky(nevíme čím), klidně to může být i nějaká reakce na léčbu, ale spíš bych to tipoval na nějakou ranku utrpěnou při potyčce se samečkem.
0 29.04.2016 16:18 Ladis67 – Co to je?


Prosím o radu. Samička čichavce zakrslého má před hřbetní ploutví ranku a odchlíplé šupiny. Sameček ji občas dost nahání, tak nevím jestli to nemá od něj nebo jde o nemoc.

Je normálně aktivní, žere. P.S. momentálně léčím krupičku, je zatím jen na neonkách...
Ano, v klidu teda nepostojí snad ani když spí

Dnes to vypadalo už skoro v pořádku, má to tedy jiný průběh než u těch čtyřpruhých. Předpokládám, že z případných hlístic se sama rybka neuzdraví, tak to asi je něco jiného nebo se to zmírnilo nebo tomu nerozumím

Ta "pitva" čtyřpruhých mě také napadla když jsem je měl v ruce, ale přiznám se, že na to teda nemám žadulek a srdce

Ti červíci většinou vykouknou, když je rybka v klidu, což je u čiperných parmiček trochu problém. Asi nemáš co ztratit, tak kdyby se to nezlepšilo, zkus ten Nematol (nebo jiné odčervovadlo). Škoda, že jsi ty mrtvé parmičky nerozřízl, měl bys jistotu, pokud to je Camallanus, tak těch červů mají ryby plná střeva...
Update. Čichavec s mikózou v levé žábře odstaven do separace. 2 dny uhynul. Měním 1/3 ob den a doufám v obrat k lepšímu.
Díky za reakci, dle seznamů parazitů jsem si to také myslel, ale žádnou hlístici jsem zatím nezahlédl a výkaly jsou také normální. Dnes ráno mi připadalo, že to červené skoro zmizelo, budu dál pozorovat a podle vývoje kdyžtak zkusím ten Nematol

s největší pravděpodobností to bude hexamita , nebo nematoda - ty se u ramek skloňují nejvíce , ale taky můžu být vedle jak ta jedle , každopádně si ujasni co chceš chovat , pokud to jsou ramky , musíš trošku přizpůsobit osazenstvo (s gupkama- prasátkama to fakt nepůjde) , taky je vhodné přizpůsobit rostlinstvo -a osvětlení akva , pokud budeš mít méně náročné kytky ,nebudeš muset tolik hnojit a můžeš ubrat na světle - což ramkám prospěje
je toho hromada se dá vždy zlepšit , ramky jsou králobvny akvarijních ryb ale zdaleka nejsou tak náročné jak se o nich všude píše , jen je potřeba prostě některé věci krapeet přizpůsobit a ryby po transportzech a strádání v prodejních nádržích dostat do formy
Každopádně děkuji za rychlé informace a rady. Ryby budu sledovat. Chtěl bych zjistit příčinu. Cichlidy už mám tři měsíce, to se může projevit až po takové době? Zítra si zkusím koupit test na ty dusitany. Máte dobrou zkušenost s Ratajem nebo Aquarem?
pomalu zvedni teplotu k těm 28° , a pozoruj co se bude dít s tou druhou a ostaními rybami, pak můžeš prolistovat nejen tohle fórum, a načíst si něco o tom co potřebují , jak zacházet s nakoupenými rybami atd , vypisovat tady všechny úskalí a co vše je potřeba vědět a na co být připravenej , je nad moje síly
Rybu utrať (osobně jí v tomto stavu nedávám víc než pár dní - bohužel jen trápení), jak už jsem radil , problémem je přesné určení původce potíží a zvolení adekvátního léčiva , střílet na slepo se tady vůbec nevyplatí a rybu to akorát dorazí,pač je malá pravděpodobnost že se trefíš , léčiva nestojí pětikorunu- spíš mnohonásobně více než ryba samotná.
Co mohu v této chvíli udělat? Vyměnit vodu a zvýšit teplotu? Zítra koupit nějaké léčivo? Chtěl bych to zkusit, je to náš oblíbenec
Mám si třeba koupit test na dusitany? Nechci ohrozit i další ryby.. třeba mi nestíhá filtr.. nevím
hnojím Feroxem 2x týdně 7ml.. Carbo občas ráno a ted jsem začal přidávat trochu fosforu( řasa GSA a test nenaměřil žádné množství)
Výměny vody ramkám jen prospějou , o tom žádná , co ale nedávaj je teplota- 25 je málo , líp 27-28 jsou to ryby z teplejších vod (ať si kdejakej chytrák o přizpůsobení říká co chce)
potřebují taky co nejčistší vodu ,takže i přemíra přihnojování pro rostliny je taky k neprospěchu ,největším problémem ale asi je že koupit u nás a hlavně v akvaristikách zdravou ramku - je prostě pro laika problém

Dobrý večer,
neviete mi niekto povedať čo je s touto kardinálkou vietnamskou? Tuším sa jej z oka niečo tiahne a vytŕča to z tela. Príspevok s ramirezkou o pár postov vyššie bude asi podobný prípad ale neviem na 100%. Tieto kardinálky vietnamské mám už od začiatku mojej akvaristickej cesty skoro 5 mesiacov a prekonali všetky moje začiatočnícke chyby tak snáď sa too dá prekonať.

Za každú radu budem rád
Napsal Ti to MonterMonty - paraziti, bakterie... asi. Ale jakmile ramka vypadá takhle, je to zlé. Můžeš asi nějakou léčbu zkusit, otázka je jakou, a všichni, kdo mají delší dobu Ramirezky, Ti potvrdí, že ta ryba půjde nejspíš pod kytičky. Ony fakt potřebují hodně moc dobrou vodu. Výměna vody jednou týdně 2/3 určitě není tak účinná jako výměna obden nebo denně 1/3. Aspoň týden denně, pak obden, pak třeba co tři dny.
Tak tuhle zprávu slyším dosti nerad

myslíte tedy, že nemá cenu zkoušet nějakou léčbu?
Dělal jsem test od Rataje Antialgae a vyšel mi celkem blbě. Dělal jsem proto větší výměny vody(1xtýdně asi 2/3 vody)
a jedná se o nějakou z těch zminovaných nemocí?
A co ostatní ryby? Nejsou v ohrožení?
Přidávám se k názorům ostatních - dle mě ta ryba už je na cestě na druhý břeh, tu cestu bych jí usnadila a zamyslela se nad podmínkama v nádrži, ramky jsou dosti citlivé.
Ano , to oko vypadá že leze ven - ryba je zamořená parazity , nebo nějakou vnitřní bakterkou , podle mé zkušenosti se už s tímto stavem u ramek nedá nic dělat , hned odlovit a šetrně utratit
Mně se tedy zdá, že má dost vystouplé oko, co na to zkušenější?? Pokud ano, je to blbý...

Ahoj. Prosím o radu, Ramirezka přestala jíst, není tak aktivní a leze z ní jakoby bílá nit. Je to příznak hlístice nebo třeba bičíkovců? Popř. prosím o info, co s tím mohu dělat.
Díky
Jak píše DaveLister, papírky jsou k ničemu. Potřebuješ samostatný test na NO2, NO3 a asi taky NH4. Pořídila bych si i PH.
Něco mě napadlo - podívej se, jestli rybkám z toho "hemeroidíku" nekouká občas červík podobný nitěnce. Jednalo by se pak o hlístici rodu Camallanus. Žije v konečníku ryb a živí se krví. Většina druhů Camallanů má za mezihostitele buchanky a jiné drobné korýšky, které ryby pozřou a nakazí se, jsou ale i druhy, kde je nákaza přímá z trusu infikovaných ryb. Tyto hlístice se likvidují se standartními odčervovacími přípravky (např. Nematol).
tak po výměně vody jsem pH snížil na 8,4 a celkovou tvrdost na 11. Zítra pokračování. Díky moc za rady

Papírky jsou peklo, já měl nějaké od esha, a tam jsem akorát poznal, že je pH vyssi než 7, zbytek bylo vesteni
Vzhledem k vysoké tvrdosti pH jen tak nesnížíš:
a) Kup si reverzní osmózu. Investice cca 1500Kč + vyšší náklady na vodu, je potřeba ji někam umístit a navíc komplikovanější výměna vody.
b) Zaměř se na ryby co mají rády vyšší tvrdost vody a tudíž většinou i vyšší pH. Malawi, Tanganika, ...
Pokud by jsi přišel na řešení jak rozumně snížit pH bez snížení tvrdosti vody, dej mi vědět, zatím jsem takové neobjevil.
Změř ty parametry ještě nějak jinak, papírky jsou nepřesné. A ověř si parametry vodovodní vody u vodáren. Nevím odkud přesně jsi, ale tady třeba to vůbec nesedí se tvým měřením:
www.smv.cz/… Měřil jsem to páskama od Tetra 6 v 1.
Vstupní voda (Olomoucká):
Dusičnan 0
Dusitam 0,21mg/l
Celková tvrdost 13 °dH
Uhličitanová tvrdost 18°dH
Hodnota pH 8,8
Chlór 0
Oxid Uhličitý 1mg/l.
Tak to si musím někde zjistit co s tím pH, protože už ve vstupu z kohoutku je vysoká hodnota.
NO3 (dusičnany) super hodnota, ale jinak dost tragédie. Čím to je měřeno?
pH8,7 je tak pro Malawi, ale jihoamerickým Cichlidám a cichlidkám určitě svědčit nebude. Pestřenci jsou v tomto ohledu tolerantnější, ale taky to může být část problému. Musíš pH dostat pod 7,5, ideálně na 6,5. Ta tvrdost je taky dost vysoká.
Změř vstupní vodu a zkontroluj si, že v akváriu nemáš vápenec (kameny, dno, ...). Test se provádí octem. kamení do něj mimo akvárium ponoříš a pokud z toho jdou bublinky vyhodit.
Ale jak psali ostatní měřitelné NO2 (dusitany) -> velký problém. Něco je špatně, pravděpodobně nestíhá filtrace nebo není dostatečně zaběhlá.
Hlavně jestli je tam kromě dusitanů i amoniak, tak je to dost špatné v kombinaci s tím pH.
Dusičnan je prd, ale ten dusitan, to je horší, měnit, měnit, měnit, jak bylo naznačeno.
Tak jsem změřil hodnoty.
Dusičnan 11mg/l
Dusitan 0,14mg/l
Celková tvrdost 13 °dH
Uhličitanová tvrdost 15 °dH
Hodnota pH 8,7
Chlór 0,0
Oxid uhličitý 1mg/l
Podíval jsem se na hodnoty které jsou optimální pro pestřence a liší se to v pH a v tvrdosti vody. Může to způsobit problémy? Dusičnany jsou v normě podle měření.
OK. Díky za rady. Test si určitě koupím. Vodu budu měnit jak pisete. Snad se to zlepší...
Taky bych to viděla na otravu. Předpokládám že se jedná o tu nádrž založenou před dvěma měsíci a zůstávají tam teď pouze dvě rybky. Nejspíše to nebylo dostatečně zaběhlé a přidal si moc rybek najednou. Teď to chce měnit vodu a čekat, alespoň měsíc do dalšího nákupu.
Jinak příště bych při koupi ryb měnila vodu den před přidáním rybek a 2-3 dny po přidání rybek denně.
Akvárium je staré 2 měsíce, kytek tam mám dost. Mrknu na mou prezentaci, vekost akvária 200l a je v ní teď už jeden dospělý Pestrenec červený a 13 mladých pestrencu. Odkaluji dno 1x týdne a 1x týdne menim vodu 1|3. Test NO2 nemám, ale poletim ho koupit. Hlavně když budu vědět o co jde. Ale jako otrava mi to nepřijde...
Já se nechci opakovat pořád dokola, ale zas mi to přijde jako otrava dusíkatými látkami.
Jak je staré akvárium, kolik je tam ryb, kytek, jaký filtr, jak a jak často ho čistíš? Jak často měmíš vodu? Měříš NO2?
No každopádně bych začal hned měnit vodu (půlku, denně, dokud se to nezlepší nebo neodhalí jiná příčina) a pokud to finance dovolují, běžel koupit test NO2.
Mám dotaz ohledně úhynu rybiček. Měl jsem v akváriu 3 akarky zelené, všechny umřely na jedno a to samé. Rybička začne v koutu akvária dýchat rychleji, je v poloze hlavou hahoru a je na jednom místě. Nepozře potravu a za 4 dny je po ní. Teď mi tak umřela zase samička pestřence červeného. Viditelné známky na těle nemá. Popřípadě jaké léčivo by jste doporučily?
Preventivně dávám eSHa-2000.
Díky za rady...

Zdravím a prosím znovu o pomoc. Navazuji na můj dřívější dotaz ohledně červeného řitního otvoru u parmičky. Minulý týden jsem to řešil u 2ks čtyřpruhých, ty jsem nakonec šetrně utratil. Dnes jsem to zpozoroval u purpurové. Novou fotku nemám, ale vypadá to stejně jako u těch čtyřpruhých. Na minulý dotaz nikdo nereagoval a tak nevím jak se nejlépe zachovat u této. U rybky zatím nepozoruji žádnou změnu v chování. Bohužel nevím jestli léčit a hlavně čím nebo ji opět utratit?

Je divné, že je to zase parmička, zkoušel jsem hledat na netu ale nic. Nemůže to být u nich nějaké specifikum?Děkuji
Přesně tak. Potřebuješ tam bakterie, ne to čistit.
Len meň vodu,ale rastlinky a dno nechaj na pokoji. To akva má narušenú rovnováhu aj bez presunov rastlín a spol.
Ahoj, tak jsem si znova udělal registraci a doplnil jsem prezentaci akva. Napadený čichavec je přestěhován do karantény 25L a uvidíme. Odpovědi: nesvítím, protože při podávání mikopuru se svítit nemá. Už zase svítím a obden měním vodu. Do 300 už nic nedávám. Důkladně jsem odsál dno a možná vyndám rostliny, dekorace a pročistím dno úplně.
Ostatním rybkám se daří skvěle, krevety mají zase mladý. Běhá jich tam snad stovka.
Díky moc za vaše připomínky. Budu bojovat až do konce a pokusím se vše srovnat do původního stavu. J.
Takže znova, a pak už si dělej, co chceš. Nic tam nelij a měň obden 1/3 vody. Otík zmizel, protože chcípnul a ryby ho sežraly, asi. I s tou plísní. To znamená, že jim to určitě neprospělo. Ten mycopur a ždímání filtru taky ne. Zlepši údržbu a to trvale, ne nárazově, jako teď. Kup si Nitrivec, budeš ho potřebovat. Odteď tak za 14 dní až 3 týdny, pokud budeš poctivě měnit vodu. Jinak to bude daleko dřív. Jo a modlení Ti fakt nepomůže.
nesvitis, dukladne cisteni, leciva... daval bych zvyseny pozor na dusikate latky...
Proč nesvítíš, proč solíš?
Otik zmizel. Nemuzu ho nikde najit. Vycistil jsem dukladne podlozi. Vymenil pulku vody. Odhnojil jsem filtr, vypral jsem ve vode z akva. Nalil mycopur a lzicku sole. Ziram n dalsiho cichavcem leva zabra s plisni. Topim, vzduchuju a nesvitim. Modlim se za nej, snad dozije rana. Cuka sebou...neplave normalne. Snad neuhyne. Chjo..krevety zijou a koukal jsem asi bude mit mlady. Ostatnim se dari celkem dobre..ale to muze byt jen dojem. Jen jeden cichavec ma flek na trupu. Snad je jen okousanej. Jestli to bude pokracovat, tak to rozeberu...stejne mi umiraji kytky, kdyz nesvitim. A to bylo tak krasny akva. Ani uvlampa nepomaha....
Musím zde odpovědět nepopulárně, nemám křišťálovou kouli.

Děkuji za odpověď. Ostatní ryby jsou zcela v pořádku. Je to týden stará ryba,je možné že si to přivezla už od chovatele odkud beru ryby?
Šetrně utratit. Možností je povícero, ale osobně bych to viděl na namnožený bakerie, který svojí činností tlačí na břišní stěnu. Podmínky jsou vždy dobrým spouštěčem, tedy ne zcela vhodné podmínky.
0 24.04.2016 19:20 Gillette – Danio

Zdravím,
potřeboval bych radu, co se to stalo mému daniu, extrémně nafouklá přední část břicha. Děkuju za rady
1 24.04.2016 07:38 Mejla82 Tak dnes kancovy vymenim 50% vody a opet nadavkuju eshu.Zacal zrat granule pro cichlidy....Tak snad jeho pribeh bude pokracovat v hlavnim AQ
Nemůžu sloužit, křišťálovou kouli nevlastním.
Přidat reakci
1 ...... [60] ...... 227
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 196110x