Co je to za nemoc?
Pokud bych měl být ten, kdo zveřejní nějaký nástřel dávkování, tak bych se držel politiky opatrnosti a dělil doporučené dávkování do "běžnýh" nádrží třema, tedy je-li toto doporučováno jako 1 ml na 10 litrů, takže dejme tomu nějaký 3 kapky(klasický kapátko z lékárny) v našem případě na 10 litrů akva vody. To doporučený dávkování je vztaženo na Dajanu, jiní výrobci mohou mít tu koncentrci a potažmo doporučené dávkování v jiných koncentracích, to proto, abych později nebyl nikým osočován, že jsem něco poradil a jeho akvo poslal do kopru.
Moje chyba. Evidentně jsem si blbě zapamatoval složení Ectopuru, nicméně bych tento lék do společné nádrže k zmírnění negativních účinků dusíkatých látek raději nepoužil. Zlatá obyčejná sůl
. Díky za osvětlení.
Zdenina napsala:... dusíkaté látky jsou nulové, snad už jim nic nechybí.
Kdyz je na pocatku cista voda a neni nic moc, co by se rozkladalo a produkovalo cpavek, voda je chvili paradni. Az je z ceho, zacne se hromadit cpavek, zacne nabihat nitritace, takze pak se hromadi NO2, a nasledne teprve nabiha nitratace, ktera NO2 premeni na NO3, cimz se da povazovat cela nitrifikace za rozbehnutou. A prave tyhle faze zabehu, se zamerne provozuji bez ryb. Ono doliti bakterii jiste svuj pozitivni vliv ma, a i zabeh muze urychlit, ale ze bych tam rychle daval ryby, to asi ne. Ony ty bakterie musi neco zrat, zpocatku nemaji co, aby prezily, pak je jich zase malo a musi se namnozit nejprve jedny, pak druhe. To by se nejspis musely prilevat po troskach den za dnem, aby to melo nejaky superefekt, i kdyz nepopiram, ze zaliti filtru bakteriemi z lahvicky vyznam ma.
...Ectopur uvolňuje kyslík a slouží jako podpůrná léčka. Na dusíky nepomůže...
SERA Ectopur je směs solí, tvořená 1,6% boritanu sodného, 2,6% perboritanu sodného a 95,8% NaCl.
U tohoto prostředku je nutné hlídat dávkování. Boritan a perboritan jsou zdrojem peroxidu vodíku, při jehož předávkování hrozí poškození žaber, a boru, který je ve vyšších koncentracích pro vodní živočichy i rostliny toxický.
...dusíkaté látky jsou nulové...
A čím ty N-látky měříte?
Ok, tak bez modři. Nevím, jestli tedy léčit ty parazity. Počkám, jak budou ty skřele vypadat za den za dva a vysleduju ty výkaly. Nijak zubožené určitě nejsou, tak se nebudu pouštět do žádných hurá akcí.
Nemám modř odzkoušenou => nebudu "tlačit na pilu".
No ony jsou na pohled úplně zdravé, žádné chomáčky ani nic jiného na sobě nemají. Plavoz v pohodě. Ty skřele zůstávají jen 3 ramirézkám, ta jedna to má výrazně víc viz foto, ostatní jsou happy. Ty výkaly mají taky jen některé. Zbytek kadí červeně v barvě vloček. Akvárium je živé, žádné ustrašené kusy, samci mají i elán na šarvátky. Nasadím vodoléčbu, dnes už jsem vyměnila a trošku zasolila, zítra až otevřou, koupím tu modř a uvidíme. Kytek mam docela dost 18 trsů, nitrivec jsem dávala 2x a jeden mám v zásobě, dusíkaté látky jsou nulové, snad už jim nic nechybí.
Zdenina napsala:A teď k problému - už dva až tři dny pozoruji, že rybkám ostávají skřele.
U Ramek bych mel nejvetsi strach z toho, ze chytnou bolaky, jako jsou na fotkach
rybicky.net/forum/1476 z 15.5.2014 (nejsou to me fotky, nekdo se na to ptal, ale nekde mam fotky dost podobne), to je konecna, mne tim vymrel chov, delal jsem mozne i nemozne, tech leciv... nepomohlo nic. Dnes videt takovy vridek, ac vlasu nemam mnoho, staly by vsechny. Kdyby nekdo vedel jak na to, ac ted to nevyuziju, do budoucna bych se rad poucil.
Druha "mila legrace" s ramkami je nafouknuti jakehosi ruzoveho vacku pod skrelemi, ktery postupne rozevira skrele, az je videt venku. Jednu ramku s timhle se mi podarilo koupit pred lety, a bohzuel ani tam lecba nezabrala, ony ramky bohuzel na nemoci odchazeji dost rychle, neni casto na nic cas, jedno lecivo, a kdyz to neni zasah, cokoli dalsiho uz je casto marne.
Ramky mohou byt oriskem i pro zkusenejsiho akvaristu, dat je do noveho akvaria a jeste bez zabehu, to zavani prusihem.
Co Ti pise Sid by mohlo byt dobrym resenim, aspon ve smyslu prvni pomoci, tu modr bych pouzil, protoze si pomuzes jednak s toxicitou dusikatych latek, a jednak ty ryby preventivne prelecis, a navic ta modr je soucasti vice leciv, takze pripadna kombinace s necim dalsim (po rozumne uvaze a zjisteni slozeni dalsiho leciva) je mozna.
Neverim, ze ryby maji rozevrene skrele z nejakeho nedostatku kysliku, to by spis "lapaly po dechu", zrychlene se snazily dychat, drzely se u hladiny. Spis jim neco napadlo zabra, specialne to poznas tak, ze odstava skrele jen jedno, nebo je naopak "slepene". Muze ale jit i o vrozenou ci vyvojovou vadu, nektere ryby maji ruzne deformace a nesoumernosti, a nebo zkracene skrele, ale do prodeje by se takove ryby dostat nemely.
Ovsem co ted ctu od Tebe dal, cire vykaly, to je na preleceni na strevni bicikovce, u ramek je opet lecba dost problematicka, pozdeji nemozna. Podle toho co pises, jsou ty ryby v dost katastrofalnim stavu a ta modr pak nepomuze.
Jasně. Já jsem spíš reagoval na to co paní psala o pár postů zpět:
"Ještě cestou domů jsem rybku ukázala jednomu chovateli, který řekl, že má málo kyslíku a že mám upravit filtr a hned vyměnit aspoň 1/3 vody"
Tím Ectopurem myslím nic nezkazí.
V tomto případě je sůl doporučena spíše jako antidotum na dusíkaté látky a na to funguje běžná kuchyňská sůl. Ectopur uvolňuje kyslík a slouží jako podpůrná léčka. Na dusíky nepomůže.
Zdenina napsala: Ok, zkusím sehnat, zítra tam zaskočím. Sůl mám s jodem, ale to je asi dobře ne?
Možná bych radši používal toto:
www.sera.de/… Doporučte sám, já mám v tomto směru velmi špatné zkušenosti. Neuposlechnutí mojí rady a snaha to "zlepšit" vedla k efektu přesně opačnému. Kapek několik a celá lahvička, to je trošku jinej tabák a proto veřejně tuto metodu nebudu doporučovat, i když vím, že to může dobře zafungovat.
Ok, zkusím sehnat, zítra tam zaskočím. Sůl mám s jodem, ale to je asi dobře ne? Jo a ten krámek mají už asi 10 - 15 let, tak snad to umějí. Proto jsem tam tu rybičku vzala. A vám taky moc dík!
A co rybám přilepšit i tou methylenovou modří, když už jsme tu tak nějak dospěli k závěru, že by jim to (stejně jako výměny vody a NaCl) mělo pomoci?
Jasně, psal jem to už včera, měnit, měnit, měnit, ty odkazy co jsem ti včera dával nejsou bezcenný linky, to je velmi dobrej studijní materiál a pro utvoření si základního přehledu, jak to v akváriu chodí dostečným zdrojem informací.
To jestli to je nebo není špatně, to se teprve ukáže v následujícíh 14 dnech, pobyt ryb ve zhoršených podmínkách nemusí nutně znamenat okamžitý problém, ale může se to projevit až za nějakej čas.
Sůl normální kuchyňskou.
Aha, takže tedy je to špatné
tak budu měnit. Sůl taky dám. Jaká je nejlepší?
Díky, nevím to tedy na stopro, neb jsem začátečník, ale ramirézky a pancéřníčci a ancistrusi se snad k sobě hodí? Bylo mi to tak při nákupu sděleno. Krmím smíšené vločky a tabletku na dno. Co se týče té takyakvaristiky, krámek mají manželé. Chlap je úplně super, stará se o ryby a ví o nich hodně. Ona nevím, ale je tam častěji. Ale určitě vycházejí lidem vstříc. Nemají to předražené, prodávají tablety po kusech a dají i ofocený návod, za dvacku kompletně otestují vodu. Tak snad jim jde taky o rybičky a ne jen o kšeft...
Měnit vodu jak vo život, ono taky vo život jde, tedy těm rybám a ramirézám obzvlášť, jsou to na vyšší dusíky docela cíťové. Do akvária zasahovat co nejméně a jenom měnit a lehounce vodu zasolit, při výměně nalít solný roztok rozpuštěné pol. lžíce, toto udělat jenom jednou, ne při každé výměně.
Málo v které akvaristice umí správně poradit?
Je to hold byznys nebo pro někoho zaměstnání a každý k těm rybkám nemusí mít vztah, jak chovatel (samozřejmě ne všude).
Tak, že, příště, když ti někdo v akvaristice poradí co si máš koupit (za x peněz) k léčbě, tak se zpětně zeptej jaké má z přípravkem osob. zkušenosti a zeptej se kolik má akvárií a kolikrát tím přípravkem léčil(a), nemoc kterou vlastně asi ani neví(nezná).Uděláš si obrázek.
Tady dostaneš spíš osobní zkušenost, není to jistější(lepší)?
Ahoj.
Jen se ptám?
Pokud máš v akva rybky, které se snesou (jak v potravních nárocích, tak nárocích na parametry a hodnoty vody atd.) a nenašla jsi podle fotek ani obrázků(kde jsi hledala) nemoci, shodu s tvými rybkami, tak nemohlo by jít třeba o stáří rybky ? ? ?
ok, udělám to tak. Zítra je vyfotím, ať ty skřele vidíte, dnes už je nechci rušit, mají zhasnuto. Snad to dají. Nebylo to zase, že by se dusily pod hladinou a jiné horory, které jsem četla v příručkách. Taky tam vesele plavou, nejsou nijak dezorientované ani apatické. A hodnoty vody jsou taky dobré, dusitany pořád nulové. Byla jsem zbrklá, ale udělám maximum (jako těch 1500000 nováčků přede mnou, kterým tady pomáháte
Týden denní vodoléčby s minimálním krmením. Skřele nevím, do jaký míry jsou načatý a je možný že to některý z nich nedají, to je daň za netrpělivost. Po tom týdnu vyměnit tak 2x za týden a posléze už normální režim v podobě pravidelný jednotýdenní výměny.
Dík moc,Romane,:-*
nějaké základy jsem si načetla, než jsem se do toho pustila, hlavně na internetu a v příručkách od sery. U nitrivce psali, že se můžou dát ryby za 24 hodin a i prodavačka mi to tvrdila, že je to v pohodě, přesto se mi to zdálo trochu přehnané a proto jsem se snažila přidávat ryby postupně, ale asi jsem jich dala fakt víc než jsem měla. Ten pán mi dnes radil měnit ob den třetinu vody, ale radši asi budu tedy přelévat denně. Dávám tam aquatan. Nevadí, když by ho tam pak bylo hodně? Po jaké době budu moci polevovit v této kbelíkové mánii? Ty skřele se jim srovnají?
Z
Ahojte, mám na vás velkou prosbu, tedy hlavně na ty zkušenější
Jsem začátečník a mám nově založené 180 l akvárium zhruba 9 dní. Je to komplet Juwel Rio zakoupený od chovatele, který už v něm rok ryby měl, tak předpokládám, že technika odpovídá.
První den jsem udělala dno, zasadila rostliny, dala vodu s aquatanem a nasadila bakterie sera nitrivec. Za další 2 dny jsem koupila dva pancéřníčky skvrnité, za další dva dny 4 ramirézky a 2 pancéřníčky schwarzovy, po dalších třech dnech jsem doplnila další nitrivec a přidala dalších 5 ramirézek a dva malé ancistrusy. Tedy mám nádrž kompletně osazenou, celkem 8 ramiréz, 4 pancéřníčky a 2 ancistruse. Během té doby jsem třikrát měnila cca 30 - 40 litrů vody, hodnoty vody jsou stále ok. Rostliny vypadají dobře, svítím 12 h denně.
Přesto jsem udělala botu, měla jsem totiž špatně natočený vývod z filtru a voda se málo čeřila. Rybičky měly asi málo kyslíku. Také byly vystaveny stresu z přepravy a než se mi podařilo nastavit topení, pohybovala se voda od 22 do 26 stupňů. Navíc pozoruji, že dva samci ramirézek se do sebe pořád navážejí a honí i ostatní, to asi také rybám moc nepřidá.
A teď k problému - už dva až tři dny pozoruji, že rybkám ostávají skřele. Vzala jsem rybku do akvaristiky a prodavačka mi dala sera bactopur direct, že zvenčí na nich není nic vidět, ale asi mají nějaké vnitřní bakterie. Ještě cestou domů jsem rybku ukázala jednomu chovateli, který řekl, že má málo kyslíku a že mám upravit filtr a hned vyměnit aspoň 1/3 vody - měl asi pravdu, udělala jsem to, voda už šplouchá a ryby jsou hned čilé. Jenže skřele má hodně rybek pořád hodně otevřené, některé z nich jednu mají víc než druhou, je to vidět hlavně na pohledu zespodu. Tak nevím, jestli opravdu nejsou ještě nemocné, a jestli prodavačka v akvaristice doporučila správnou léčbu (o nedostatku kyslíku nevěděla, to jsem zjistila až po té radě od chovatele). Mám tam dát ty tablety nebo počkat jestli se jim zavřou, případně zjišťovat jinou nemoc? Poraďte prosím.
Dík moc!!!
pozerala, ale kvalita fotek je taková, že nic nepoznám, nic z tohoto nepřipomíná to, co měly moje ryby. Můžu se také zeptat, jakého parazita máte na mysli? Pokud Váš příspěvek byl určen k pomoci...?
Tipoval by som na parazita, odkaz hore
cdn.sera.de/…
si nepozerala?
Ahojte, asi během dvou týdnů nám uhynuly dvě rybky. Ani jedna neměla zježené šupiny, nafouklé břicho, povlaky, nebyly vybledlé... Parmě (SAE) se začala dělat jakási boule na zádech, ale stále byla aktivní, plavala, přijímala potravu, tak jsme jen pozorovali. Až při velkému zvětšení boule začala polehávat na listech rostlin, přestala plavat a přijímat potravu. Vypadala, že se jí snad z toho něco vyklube, tak jsme ji zlikvidovali. Dnes jsme našli torakáta, vypadal úplně normálně, až na to, že měl jakoby prasklé břicho (ale nebylo napuchlé ani nafouklé). Fotk bohužel nemám. Mohly to být nějaké vředy? Nebo paraziti? v atlasu nemocí jsem nenašla nic, co by to připomínalo. Nerada bych, aby to chytly i ostatní ryby :(
Starší reakce
Heimdall napsal: Pokud se krupička nebo oodinium neobjevila tak nemá smysl používat Exit. Pokud je to třeba tak pokračuj s eSHa 2000.
Nesouhlas v tom smyslu, ze by EXIT lecil jen ty dve veci, umi vic nez na co se pouziva, uz jen treba z duvodu, ze jeho soucasti je ona zelen.
Chloridy snižují toxicitu dusitanů, takže to trochu pomoct může.
Zrovna třeba dusitany jsou vysoce nestabilní, takže se můžou během pár hodin objevit a zase ztratit, takže to že si je zrovna nenaměřila nemusí nic znamenat. Navíc ty papírkové testy nejsou zrovna přesné. Vůbec tuhle jsem si hrál s nějakými testy co jsem měl doma asi rok a ta přesnost i u kapkových testů renomovaných výrobců není asi nic moc. Zkuste si někdo udělat udělat roztok s čistou chemikálií v demi vodě kde znáte konkrétní koncentraci toho co chcete měřit a možná budete koukat... Nulové koncentrace dusíkatých látek v běžícím akváriu kde není jedna ryba, 100 litrů vody a celé to není zarostlé džunglí rostlin, kterým se doplňuje všechno na to, aby mohly spotřebovat ty dusíkaté látky, to prostě není možné.
Souhlas s romant:
V této fázi by jsem se té soli nebál(mělo by to působit jako desinfekce). Já by jsem to dal v poměru 1lžíce/10-15l a těmi denními výměnami(jak bylo na hoře zmíněno) by se to postupně ztratilo.
penneloppe:Ať se daří.
Tak vo tom žádná.
Edit: Aby to nebylo tak pochmurný, tak lehký přisolení v této fázi může býti zajímavým a pro mnohé nečekaným pomocníkem.
Dva týdny v provozu? Ideální doba nástupu NO2. Bez výměn vody bude ještě "sranda"...
Pokud se krupička nebo oodinium neobjevila tak nemá smysl používat Exit. Pokud je to třeba tak pokračuj s eSHa 2000.
OK, budu měnit vodu ... jen se bojím, pokud tam je nějaká plíseň, aby se to nešířilo dál. Eshu2000 jsem včera ukončila 3. den. Krupička se mi tam neobjevila, ale pokud myslíte, že je dobré zkusit ještě EXIT.
Uz jsi zkousela eSHa 2000, tak jeste pridej EXIT. On ma mimo krupicky dost slusne vysledky i na bakterialni nakazy, dokonce po nem lehne i Oodinium, jen to trva tak 14 dni i dele (ale to jen na okraj). Hlavne kombinace 2000 a EXIT je mozna a hojne pouzivana, takze proto ted ten EXIT a ne neco jineho, a ze je to bez presne diagnozy liti chemie nazdarbuh, to si nemyslim, je velka sance, ze to zabere. Muzes pouzit i samotnou malachitovou zelen, s eSHa 2000 by nemela mit problem, ale neprezen to, je to slusny driak (EXIT ji obsahuje taky a je to pomerne univerzalni lecivo na ruzne "potahy" na kuzi ryb, je v mnoha komercnich lecivech v kombinaci s dalsimi latkami).
Akvarium je nove, ryby predpokladam taky, takze nektere to mely a ted se to siri. Vymeny vody ano, ale ted bych lecil, i kdyz si ten zabeh o to vic uzijes, budes pak mesic casto menit vodu a rostliny dostanou zabrat...
Testy neřeš, ryby umírají a to tím, že jsi uspěchala záběh a dala do nestabilního prostředí větší množství znečišťovatelů a ten systém tio prostě nedal a to i přes to, že jsi použila podporu v podobě nitrivecu, to se prostě stává, nejsi první a ni poslední, kdo se s tím potýká. To, že teď tzv. nic neměříš neznamená, že se v akváriu před několika dny nedělo to co popisuji. Vsoká koncentrace neviditelných zabijáků a vůbec to nemusí bejt NO2 ani NO3, je zde ještě horší kabrňák a tím je čpavek, jenž je napočátku nitrifikačního procesu, dočteš se v přiložených odkazech. Teď platí co jsem napsal, denně měnit vodu, aby se zachánilo, co se zachránit dá.
Léčit budeš, ten následek v podobě vysokých hodnot N látek, právě tou výměnou vody.
Edit: Tu prezenatci udělej, ty množný čísla u těch druhů ryb ve mě nebudí moc velkou důvěru a myslím si, že zde bude třeba zásahu.
Ani nezkoušet nějak léčit?
Asi 2 týdny, používaná chemie - SeraBio Nitrivec, Tetra Easy Balance, Tetra Aqua Safe, CO2 od Rataje. Spousta rostlin.
Jak je to akvárium dlouho v provozu?
Nádrž 220l, čistý obsah vody 180-190l, teplota 24-25 C, není přerybněno (nenonky, čichavci, ancistrusi,paví očka, black molly, platy, tetry, skalára). PH 6,8 ... NO3 a NO2 nulové, vzduchování + vnější filtr Tetra ex 800 plus.
Chtělo by to prezentaci předmětný nádrže kde bude uvedeno co nejvíce údajů. Jako nic nekazící opatření doporučuji častou výměnu vody.
0 29.12.2014 08:57 penneloppe – Prosím o radu
Prosím o radu, uhynulo mi několik rybek, většinou do druhého dne po zjištění příznaků. Čichavec, paví očko - bílý lem kolem tlamky. Neonka, paví očko - jakoby bílý povlak (třeba jen na ocase a nebo na části břicha). Jedná se o nějakou plíseň? Jak léčit? Zkusila jsem Esha2000, ale zdá se mi, že to nepomáhá. Měřila jsem hodnoty v akváriu a vše OK.
Voda, jmenovitě vyšší dusíci v tom lepším případě, v tom horším už je uvnitř ryb namnoženo hafo bakterií a to je u ramiréz takřka konečná.
Přidat reakci
1 ...... [80] ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200523x