Co je to za nemoc?
Mně se právě taky moc nelíbí, ale víte, jak to je.. Mám ji ráda, byla to první rybička
Díky ní nás to chytlo a máme doma ještě velkou nádrž. Ale je pravda, že než aby se trápila... Ach jo. Tak děkuji za reakci, hezký večer.
Tu bettu bych poslala na druhej břeh, nápadně zvětšená břišní dutina (napadení vnitřních orgánů) + ty šupiny, evidentně v kondici není a dle prvního mnou zmiňovaného příznaku ji čeká pomalé strádání. Plus je tu ještě věk ryby, u bett je to tak ten rok, kdy se láme chleba.
0 14.10.2014 20:26 jana1h – Jedná se o nemoc? CO s tím?
Rovněž by mě zajímalo, má-li někdo zkušenosti s touto "nemocí" Na naší bettě to pozorujeme už cca měsíc, místo se jí už nezvětšuje, šupinky jí nechybí, ale jakoby... Nevím, jak popsat, podívejte na obrázek. Žádná jiná ryba v akvárku to nemá (je tam s ní ještě jedna samička a 5 rasborek) Toto aq v tomto složení rybiček máme rok, bílý flek na bettě je něco málo přes měsíc.
0 14.10.2014 20:11 barra – na dně
0 14.10.2014 20:07 barra – a k tomu na vnitřní stěně akva tyhle bile hajzliky
0 14.10.2014 20:00 barra – nejake larvicky ve filtru, v akvarku i na rakovi..:(
Prosim vas o radu..mam vnejsi filtr tetra 400 a 60l akva..v nem raka a par rybicek. Akva mam uz rok, ale filtr jsem si koupila od kamarada, ktery ho mel zabehnuty asi tak 3 mesice, ale potreboval výkonnější. Vycistila jsem ho a zapojila. Po par tydnech se mi v hadickach objevily, jakoby larvy..tak jsem ho cely vycistila, dukladne proplachovala a hadice dala nove. Filtracni naplne byly plny tech larev, nehybaly se..asi 1cm dlouhe tenke tmave hadatka. Jenze se to objevilo znovu, ale uz se mi to drzi i na dne v kaminkach a to odkaluju 1x tydne a zhruba pul nadrze dolivam cistou vodou. Dneska jsem si vsimla, ze i rak to na sobe ma. Proto pridavam fotky a budu doufat, ze mi poradite co je to zac a jak se toho zbavit. Dekuju
Já zůstávám se svým názorem u toho nálevníka, ale chtěl bych aby se vyjádřil ještě někdo další, než se definitivně přikročí k medikaci. Silné zasolení vody(pol. lžíci na 30 litrů), to je to co bych teď jako první udělal.
a druha
tady je prvni
Zřejmě napadení nějakým druhem nálevníka, jako možné použití se nabízí Costapur, ale chtělo by to fotku.
0 14.10.2014 08:30 Martinm400 – Pomoc
Potřebuji radu.
U nových mečovek v karanténě pod určitým úhlem je vidět bělavý nebo šedý povlak na šupinách.
Ryby se otírají o rostliny. Pohyb je občas trhavý, dělají prudké výpady.
Pří polykaní z tlamky ryby stoupa obláček bílého kouře.
Starší reakce
0 10.10.2014 17:42 mates – co je to za nemoc ?
Zdravím, koukal jsem všude možně ale prostě neodhalím co to může být za nemoc. Začala se projevovat po koupi nových rybek a postihla asi 6 ryb, které uhynuly. Zprvu to vypadalo, že ryby jsou pokousané, chybí jim šupiny ale žádnou dravější rybku v akvárku nemáme a ani po dlouhém pozorování nebylo vidět že by nějaké rybky na někoho utočily. Díky za případné odpovědi
Starší reakce
Jemnolistý jsou v ohrožení, ale jak známo, každý akvo je originál a co u jednoho zaúčinkuje destruktivně, u jinýho nemusí, je to lotynka.
Super, děkuju za pomoc, koupil jsem, aplikoval a uvidím jak to dopadne. Akva je teda teď úplně zelený. Jen se bojím o kytky aby je to úplně nezlikvidovalo.
Ja myslim, po tech Tvych pozorovanich, ze je to celkem jasne. Pouzij Omipur
www.akvarista.cz/… , mel by na vsechny tyhle nerady zabrat, a jestli tam mas jeste neco, mel by si poradit s ledascim navic. Akorat musis prelecit cele akvarium, takze si ho rozhasis, zase se bude zabihat, ale s tim nic nenadelas.
Nemam sice primo s timhle lecivem zkusenosti, ale uz jsem lecil lecivem s podobnym slozenim - Tetra General Tonic Konzentrat.
Asi 3 týdny zpět u 2 ryb bylo na ocasní ploutvi vidět něco, jako by je to užíralo. Po asi 5 dnech pošly. Ještě dříve (asi před měsícem) jsem jednu mrtvou rybku prohlížel pod mikroskopem a kousek od žáber se hýbal malý asi 0,5 mm červík (alespoň to tak vypadalo). Ta poslední co mi odešla, tak měla hodně zarudlé a odchlíplé žábry. Je to ale hodně postupné, už po dva měsíce skoro každých 14 dní vyndavám postupně mrtvolky.
Teď ta nemocná plave spíš u hladiny. V noci většina z nich spí u hladiny (těch malých) a jen pár jich je u dna. Jinak nic nepozoruju. Když jsem je koupil, byly víc než týden v karanténě.
Všechno to začalo po změně krmení (dřív Tetra Min), když jsem jim dával vločky bez značky za pár šupů (asi tak týden jsem je tím krmil). Teď jim dávám Tetra Guppy (od tý doby pozoruji občas bílé bobky).
Stejně vím, že je moje chyba, když jsem neměl akva v pořádku, pak můžou být jak píše Atika načaté a postupně je to oddělává. Ty menší drží všechny a ani u jedné nejsou příznaky. U takových stresů co měly s vodou bych se ani nedivil.
Edit: Ještě jedna věc k té nemocné - ocasní ploutvi pomalu nepoužívá.
Nemaji ty ryby nejake dali priznaky? Neco viditelneho na tele a nebo nacate ploutve? A kde plave hlavou sikmo nahoru, spis nekoordinovane v celem vodnim sloupci a nebo u hladiny?
Kdyz se to objevuje na rybach postupne, myslim si, ze sis neco dotahl, a ani za to nemusis moct, protoze hodne veci se ani v karantene neda poznat, jak dlouho trva, nez se to plne rozvine.
Muze byt, ze Ti v akvariu radi zaberni cervi.
Spíš bych řekla, že už byly načaté ze dřív zvýšeným množstvím dusitanů a teď i když je filtr vyměněný potřebuje ten cca měsíc na pořádné zaběhnutí, tak je rozhoupané prostředí dodělává. Měnila bych ještě cca týden až 14 dní část vody častěji - alespoň 3 x týdně.
Zdravím, tak už jsem zase tady a pořád se stejným problémem. Jedna gupka opět plave hlavou nahoru, je malátná a zdá se mi, že má trochu roztáhlé žábry (víc než ostatní). Dal jsem na radu a vyměnil originál filtr Aquael Fan 1 za houbu 16x10x10. Po 3 týdnech se opět uvedená "nemoc" objevila. Za tu dobu jsem přidal 2x do vody Nitrivec, takže by už měli být nitrifikační bakterie vytvořeny i ve filtru. Akva postupně zarůstá, kytky rostou jak diví (hygrophila polysperma) a pomalu každý týden ustřihnu vrchloky s kořenama a rozsazuju. Když rostou kytky, tak bych to částečně viděl na hodně dusičnanů, ale každý týden měním skoro polovinu vody (nemám jak změřit, Jindřichův Hradec je na to sehnat testy mrtvé město a nikdo je ani nechce objednat).
Divné je, že postižené jsou vždy jen ty co jsem kupoval asi před 4 měsíci v akvaristice a nově narozené (stáří od 1 týdne po 1 měsíc) jsou po celou dobu zdravé. Může to být třeba jen stářím, že jsou víc náchylné na všechno?
Plísňová infekce(Mykóza), nebo napadení druhem nálevníka, ale ať tak či tak, je to jednoznačně o podmínkách, tedy že v té nádrže není moc dobré prostředí pro zdárný život ryb a můžou se ukázat obdobný nezdoby. Léčba je, v první řadě zaměřit se na to prostředí, začít aplikovat vodoléčbu a to denní, zajistit správnou funkci filtru(nitrifikace), živý rostliny atd. Bez dalších informací o nádrži se moc nehneme z místa. Postup bych viděl následující, vyměnit polovinu vody, zaregistrovat se, zřídit prezentaci a bude se vidět, co se dále dozvíme.
Velikost nádrže? Splubydlící? Údržba? Filtrace? Krmení? Popis chování ryby? Žere? A ještě lepší fotku. Jinak je to věštění z kříšťálové koule, vypadá to s trochou fantazie jako nějaká zaplísněná rána a celkově ryba nevypadá v kondici - slepené s stažené ploutve.
0 27.09.2014 19:03 Lukas – co je to?
taková nemoc to být nemůže mám stejný druh ryby a takhle už vypadal od prodejce a navíc ta nemoc co si řekl má tyto následky: ryba je dezorientovaná,má něco jako obří bouli na břiše, když je tahle nemoc už pár dní tak vysí hlavou k hldině
jak jsem si všiml ryba na obrázku takovou bouli neměla
je hrozné jak někteří lidé uvidí jako první rybí nemoc v atlase zánět plynového měchýře a aby se vytáhli tak říkají že vý co je to za nemoc ale věčinou jen říkají první rybí nemoc kterou uvidí v atlase nemocí
ale k otázce toho kdo se ptal ta ryba na obrázku je úplně zdravá
přeji hezký den
Zdarec. Kancici maji tutok. Na stejne ploutvy. Prisli k tomu po nejakem projevu vzajemne naklonosti. Muze to byt Lymphocystis nebo jo? Ruzovy narustek/boule.
Já mám vodu dost měkkou,teče nám tak z vodovodu. Sůl jsem začala pravidelně v malém množství přidávat na radu zkušenějších poté, co měly ryby dlouhodobě problémy a já netušila z čeho. Bylo mi řečeno,ze je to nedostatkem minerálů a zřejmě bylo. Od té doby jsem az doteď nic neřešila. Výluhy dávám, to je také pravidlo. Zkusím teď tu výměnu vody a uvidím, co bude
Jen k tomu soleni vody, jde o ryby z mekke a kysele vody, nemyslim si, ze jim ta sul dela dobre. Zatimco raselinovy vyluh by jim dobre delat mohl, od toho ze zpusobi kyselejsi vodu, az po antibakterialni pusobeni.
Bakteriální nákaza nemusí postupovat rychle. Jde o to, co ji způsobuje - pokud je to třeba Aeromonas, tak to je potenciálně patogenní baktérie - v akváriu se běžně vyskytuje, ale nákazu způsobí jen pokud je ryba nějak oslabená. Taková nákaza jí nemusí zabít ani viditelně sužovat, pokud nemá imunitu úplně KO. Prostě se jen infikované rány špatně hojí nebo nehojí vůbec, například.
Já tu chybějící tlamku nevidím, omlouvám se
Ale naposledy před pár týdny jsem takhle doma vybalila ze sáčku rybky, z nichž 2 měly tlamku odřenou - to neznamená, že by na ní byly vidět krvavé šrámy, spíš jako by jí kus chyběl (je vidět růžové maso) a některé vrstvy okolo se slupovaly, jakoby tam vlály bílé cáry. O cca 3 hodiny dříve byly ty ryby jako ze škatulky, tím jsem si jistá. Naštěstí se jim to zahojilo, ale já jsem pro jistotu měnila během 4 dnů 2krát vodu. Až pak se to začalo viditelně lepšit.
Už jsem to viděla několikrát - tím neříkám, že mluvíme obě o tom samém, jen se snažím navrhnout, že by to mohlo být ono (mechanické poškození a druhotná infekce - nic fatálního a nic nakažlivého). Můžu se mýlit.
Vážně radím vyměnit víckrát vodu. Jestli je ta tlamka hodně špatná a postupuje to, tak by bylo odlovení a léčení kakaďáka na zvážení - ale to neřeší tu ploutev druhé ryby. Každopádně "vodoléčbu" zkus.
Nene, ony se mi cichlidky v akva mezi druhy nebijí vůbec a když, tak se poškádlí dva samečci Macmasterky nebo altispinosy tak všobecně mezi sebou. Té tlamky jsem si všimla druhý den po transportu ještě v karanténě. Když se to nezhoršovalo ani se nic jiného nedělo, dala jsem ji po 14 dnech do velkého akvária. Teď je to cca 14 dní od přemístění z karantény a všimla jsem si zhoršení. Bílé okraje na té ploutvi, podle mého, jsou, ale nijak výrazné. Pokud se nemýlím, bakteriální nákazy postupují poměrně rychle, ne? Progresi případné bakteriózy bych měla vypozorovat v průběhu několika dní, ne? Ta tlamka je jednoznačně více narušená, než před pár dny a je jakoby okousaná, na té fotce to není úplně vidět. Mimoto měl kakaďák dneska nějaký divně zelený výkal. Jako by se nažral nějakých rostlin. To jsem ještě neviděla.
Edit: Ta tlamka nebyla odřená. On jí prostě kus chybí.
Ta odřená tlamka může být následek transportu, u živějších ryb se to občas stává. Mělo by se to ale během pár dnů zlepšovat a do 1-2 týdnů zahojit. Že se to spíš zhoršuje by ukazovalo na bakteriální nákazu, která se tam dostala. Ta by pak mohla mít na svědomí i tu ploutev. Jsou tam bílé okraje? Na fotce to moc vidět není.
Ale pokud píšeš, že sis toho všimla až druhý den - to byl kakaďák sám v té karanténě, nebo v akváriu? Protože poškozená tlamka bývá u cichlid i následkem rtvačky, stejně tak by to vysvětlovalo ploutev... Může to být samozřejmě následek obojího, nejdřív transport a teď nově rvačka.
Sleduj, jestli se nebijí, a zkus teď měnit častěji vodu. Neléčila bych (zatím - kdyby bylo hůř, tak něco na baktérie), ale tohle by měla pořešit zvýšená výměna vody.
A poslední foto
Tady Macmasteri
Další foto
Zdravím všechny. Před asi měsícem jsem si přivezla kakaďáka. Druhý den jsem si všimla, že mu chybí kus tlamky v horní části. Domnívala jsem se, že jsem si toho prostě v obchodě nevšimla, a že jde o nějakou zahojenou ránu. Po 14 dnech v karanténě to vypadalo pořád stejně, ryba se chovala naprosto normálně, tak jsem ji šoupla do akva. Teď, po dalších 14 dnech, se věc evidentně někam posunula, chybí mu skoro celý "horní ret", nevím, jak to lépe nazvat. Ryba je jinak pěkná a chová se úplně normálně, ale mám podezření na nějakou bakteriální záležitost. Ostatní ryby taky v pohodě, ale jedna ap. Macmasteri má roztřepenou ocasní ploutev. Nedokážu odhadnout, zda jde o následek nějaké bitky nebo poškození těch dvou ryb může mít stejného původce. Přikládám fotky, ráda bych věděla, zda bych měla ryby separovat a přeléčit, případně čím. Zasolení by v tomto případě asi nepomohlo, přisoluji pravidelně s každou výměnou vody. Díky za tipy.
Jen k těm včerejším Razborkam,odlovil jsem je a když jsem je viděl ze shora,tak bylo vše jasné-vodnatelnost (byli pěkně naježené) akorát v akváriu jsem to neviděl. Takže jak řekl Romant - druhý břeh. Zřejmě chyba v přepravě
Teď je ještě lotynka, zda-li to vzít šmahem a tabletovat všechny a nebo ještě selektovat a jenom ty postižený jedince. Ono ty doporučení, neléčit zdravý ryby mají něco do sebe a případný strašák ve slově rezistence může zabrat. I když, to je asi můj problém, když léčím minerálkou, nebo dlažbou.
Jedine souhlas. Jestli to chce zkusit a ma je jak psal v karantence, poradil jsem cim, mimo penez za lecivo nema co ztratit, a v malem akvarecku ani tech tablet moc nespotrebuje (zbydou pro pripadny prusvih, to neni nikdy od veci, neco mit "skladem"). Uspesnost je nizka, samo ze souhlas, ale obcas se tomuhle lecivu zadari, coz lze v ramci techto napuchnuti opravdu povazovat za maly zazrak.
Tak Jirko, nic proti tobě a už vůbec proti directu, ale moje zkušenost s léčeních těchto malých rybek je špatná, úspěšnost nicotná a proto jsem se tím ani nezabýval a rovnou radil druhej břeh, ovšem mlže překvapit. Jenom vždycky připomenu cenu jedný, dvou rybek a balení directu, tedy pokud není doma.
Kdyz je mas v karantene, zkus Baktopur direct, nekdy dokaze zazraky. V navodu je uveden i postup pro ryby v pokrocilych stadiich, nejprve kratkodoba koupel, a pak normalni leceni.
A podle této fotky?
Já jem svoje penzum rad vyčerpal, jak jsem napsal, nehodlám spekulovat.
No mám je v karanténě a čekal jsem eventuelní problém,ale stejně se my do toho nechce,takovou dobu jsem je sháněl
Nafouklá ryba, blbá ryba, neřešil bych to a poslal na druhej břeh, spekulovat nehodlám, obvykle se po marných pokusech stejně k tomu břehovýmu konci dospěje. Ovšem někdo jiný, bude třeba víc originální než já.
Mám od soboty v karanténě Razborky galaxy,zatím se dost schovávají,ale jedna z nich ,je nafouklá,co by to mohlo byt (vodnatelnost?) při koupi byli napohled ok. Vyfotit nelze jsou rychlí jak ďas. Napadá někoho něco?
Dnes jsem si všiml že na jedné tetře ohnivé se objevil u ocasu černý flek. Ryba jinak vypadá v pohodě, na ostatních jsem si ničeho nevšiml. Nevíte, co to je?
0 16.09.2014 21:22 Jana Ahoj,chci se zeptat,co to znamena,když rybička ztraci barvu a ma červeny zadeček? co to muže byt za nemoc a jak se to leči? děkuji moc,přikladam obrazek,ještě ta rybička plave divně,občas normalně a občas hlavou dolu.Děkuji za jakykoliv nazor.
Tak já musím napsat, že když jsme tyto tečky nebo spíše bouličky řešili svého času u mých ryb, vždycky se jedna nebo dvě objevily a po nějakém čase prostě zmizely. Zůstala po nich na kůži ryb taková jakoby jizvička, trochu jiné zbarvení, ale rybám vcelku nakonec nic nebylo. Žily s tím nadále dlouhou dobu. Nicméně od té doby, co zacházím s akváriem trochu informovaněji a např. jak se tu už psalo, nedávám ryby do nezaběhlého akvária moc brzy, dodržuji karanténu atd... se mi už neobjevily. Někdo mi tvrdil, že se dělají následkem velmi měkké vody, což by v mém případě sedělo, ale jestliže ani odborníci nejsou schopni takovou informaci vyvrátit nebo potvrdit, může se jednat o zavádějící zprávy. Být jirkas, zaměřím se především (jak píšeš a mnoho jiných neustále pořád dokola) na podmínky v akvu a informovanost. Protože už spojení neonka - zajíždějící ryba... ehm?
Přidat reakci
1 ...... [84] ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200523x